PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış Lastiği Zorunlu Oluyor...

socrates(MeRiÇ)
09-05-2012, 09:56
Türkiye trafikte yeni bir döneme giriyor. Kış lastiği uygulaması zorunlu hale gelecek. Muayenesi olmayan araçların satışına izin verilmeyecek. Araçların demiryoluna düşmesi sonucu yaşanan ölümlü-yaralamalı kazaların önüne geçmek amacıyla karayolu kenarlarına çelik bariyerler konulacak.

http://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif
Sabah Gazetesi'nden Alper Sancar'ın haberine göre, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı İsmail Baş'ın başkanlığında toplanan Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu'nun 124'üncü toplantısında önemli kararlar alındı. Kurulda 2011-2012 yıllarının ilk üç aylık dönemlerinde meydana gelen trafik kazaları değerlendirildi. Bu yılın ilk üç ayında yaşanan kazalarda 551 vatandaş hayatını kaybetti.

2011'e göre kazalarda yüzde 10.3 artış görülürken, ölümlerde yüzde -9.5 azalma, yaralamalarda ise yüzde 12.3 artış yaşandı. Kurulda kış mevsiminde kar ve buzdan kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı kazaların nasıl önlenebileceği konusu masaya yatırıldı. Bazı ülkelerde 'zorunlu' bazı ülkelerde ise 'tercihli' olarak kurallaştırılan kış lastiği kullanımının Türkiye'de zorunlu hale getirilmesi konusunda prensip kararı alındı.

TanerHoca
09-05-2012, 10:14
yerinde bir karar ancak biraz fantazi gibi geldi bana.geçenlerde bir corsanın üzerindeki yazlık lastiklerin halini bir görmeliydiniz.
onları gördükten sonra benim için olay orada bitti.milletteki lastikleri gördükçe frene basmaya korkar oldum...

gokhancpt
09-05-2012, 10:26
zorunluluktan ziyade bir şekilde bilinçlendirmenin yoluna gidilse bence daha iyi bir uygulama olur

ErgunK
09-05-2012, 11:56
bunu zorunlu hale getirmeleri imkansız. her aracı durdurup kontrol mu yapacaklar..

Ömer Gedik
09-05-2012, 12:02
Siz birde lastikçilerde sökülen lastiklerin halini görseniz :S

Bence kontrolden yana sıkıntı çıkacaktır.

γuяdaeя
09-05-2012, 22:14
Avrupa birliğine uyum dalgası için alınmış bir karar bence. Fikir güzel ama uygulama uzun vadede amacına ulaşabilir. Henüz normal lastiğin sağlıklısını kullanmasını bilmiyoruz. Vatandaş ek maliyetten sonuna kadar kaçacaktır. Sıcak iklimlerde yaşayan insanlar itiraz edecektir.

tatoo
09-05-2012, 22:19
böyle bir yasa çıkacaksa şayet lastik fiyatlarını da ona göre ayarlasınlar...

MaLi
09-05-2012, 22:19
Diş derinliklerini kontrole alsalar, oda yeter.

Ömer Gedik
09-05-2012, 22:40
Diş derinliklerini kontrole alsalar, oda yeter.

Kesinlikle doğru yaklaşım.

eyup_31
09-05-2012, 22:54
Sıcak iklimlerde yaşayan insanlar itiraz edecektir.
mesela ben itiraz ederim yasinde itiraz eder:)

Yasin CCK
09-05-2012, 23:00
mesela ben itiraz ederim yasinde itiraz eder:)

Mersinde kış lastiğimi? Yok canım daha neler...

Ben buna gülerim :gül5:

MaLi
09-05-2012, 23:06
Yasin. taslağa göre Mersinde civili lastik zorunlu olacakmış. :)

Yasin CCK
09-05-2012, 23:06
Yasin. taslağa göre Mersinde civili lastik zorunlu olacakmış. :)

:gül9:

gilgin
10-05-2012, 10:02
Avrupa ile uyum yasalarıyla bu konunun bir alakası olduğunu sanmıyorum, keza avrupada birçok ülkede böyle bir zorunluluk olmadığı söyleniyor.

sarman
16-11-2012, 16:10
Subject: RESMİ GAZETE KIŞ LASTİĞİ KANUN
Date: Fri, 9 Nov 2012 11:28:22 +0200

08.11.2012 tarihli resmi gazete içeriği

j) Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.
(2) Birinci fıkranın (a), (b), (c), (ç), (d), (e), (f), (g), (ğ), (h), (ı) ve (i) bentlerinde belirtilen kurallara uymayanlar hakkında; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 114 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen personel tarafından aynı Kanunun 65 inci maddesinde belirtilen miktarlarda trafik idari para cezası karar tutanakları düzenlenir.
(3) Birinci fıkranın (j) bendine uymayan araçları denetlemeye, Bakanlığın yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir.
(4) Birinci fıkranın (j) bendine uymayan aracın işletenine 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinin Bakanlığa verdiği yetki çerçevesinde 500 Türk Lirası tutarında üçüncü fıkrada belirtilen görevlilerce idari para cezası karar tutanağı düzenlenir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir.
Yürürlük
MADDE 9 – (1) Bu Yönetmelik 12/11/2012 tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 10 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı yürütür.

sessizgece
16-11-2012, 16:31
bu kanun bence yoruma açık. diyor ki
"j) Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların "
burada araçları ticari araç diye sınıflandırmamışlar. otomobiller de yolcu taşımıyor mu?

sarman
17-11-2012, 21:07
Aslında yönetmeliğe bakmak lazım , yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların haricinde tank, dozer, biçerdöver, traktör, forklift... gibi diğer araçlar hariçmiş gibi.

Arazi aracı lastikleri kış lastiği değil ama bu kanuna göre cezayı yerler :)))))

Ömer Gedik
17-11-2012, 21:57
Kış lastiği olması yeterli ve gerekli ise memleketimin insanı çıkma veya kötü durumda kış lastiği takıp yine yakalanmaz.

Bence güvenlik anlamında bir denetim olacaksa daha detaylı yapılandırılmalı.

baturalpm
18-11-2012, 00:48
Şahsi görüşüm iyi bir kanun kışın bile kabak yaz lastiğiyle yola çıkmaya çalışan vatandaşım var biz ne kadar dikkatli ve önlemli olsakta bizi tehlikeye atıyorlar ;)

eyup_31
18-11-2012, 12:27
bizim burada kar buz olmuyor ki ben de mi şimdi kış lastiği derdine düşecem, toprağım sen ne dersin bu işe bize de sorarlar mı acep, kafam karıştı valla

Gökay
18-11-2012, 12:51
Araç Muayenesine giderken komşusunun lastiklerini takıp,yangın sondurucusunu ilkyardım çantasını ödünç alan ,muayeneden geçincede geri veren bir zihniyeten bakalım bu kanuna uyma oranını ve yaratıcılık hususunu merak ediyorum :))

Yasin CCK
18-11-2012, 13:26
Topragım burası Türkiye, der mi derler...

Tarihinde kar yağmamış memlekette kıs lastiği biraz garip kaçacak...

sessizgece
18-11-2012, 21:05
mutlaka ilden ile farklılık gösterecektir. kontrolden sorumlu ekipler il şartlarına göre hareket edeceklerdir. en iyi ihtimalle şehirler arası yola çıkacak araçlara mutlaka uygulayacaklardır. her kanuna göre bunda da boşluklar çok. uygulayıcıların inisiyatifine kalmış.

Yasin CCK
19-11-2012, 09:06
İşte o insiyatife kaldıysak yandık!

EmRaH.
19-11-2012, 09:15
Şimdi ben yagmurlu havada kar lastiği takmak zorunamıyım arkadaş ?

Yasin CCK
19-11-2012, 09:21
Buyur burdan yak:

http://video.ntvmsnbc.com/kis-lastigi-stogu-eridi.html

Bir bu işin maddi kısmının fırsatçıları olacak!

reisG
19-11-2012, 10:40
Öncelikle ticari ve yolcu taşıması yapan araçlar için çıkarmışlar kanunu. binek araçlar için bir zorunluluk yok şimdilik. Kesin bri çıkar işdir, her zaman yaptıkları gibi.

sessizgece
19-11-2012, 22:38
hepimiz o ve ya bu şekilde hava karlı da olsa trafiğe çıkıyoruz. bizde kışlık lastik olsa da olmayanlar ne olacak. o taşıtta ş.içi ve ya ş.dışı bir yolculuk da biz veya bir yakınımız olabilir.
geçen kış ankara da yaşadığım olay.
akşam saat 16. bilkent ten çıktım, eskişehir yolundan k.ören istikametine gidecektim. yollar felaket. kışlıklarım takılı olduğundan trafiği yara yara ilerledim. hafif bir rampa da kalan araçlar trafiği tıkayanlar. onları geçince trafik açılıyor. burada kalanlar kötüler. bir dekötünün iyileri var. onlarda eskişehir yolunda konya yoluna çıkan rampada. diğerleri de burada kalmış. ve trafik doğal olarak felç. işte kış lastiklerinin faydası. o karda kışta bir hafta -konya ya dönmeyi gözüm yemediğinden- ankara da gitmediğim yer kalmadı. cinnah yokuşundan cinnahın ara sokaklarına kadar. beni gören "bu havada trafikte ne işn var. sen manyak mısın?" diyorlardı. verdiğim cevap "manyak değilim ama 4 adet kışlık lastiğim var" onların bile hoşuna gitmiş ve ertesi gün bir çoğu kendi araçlarına kışlık lastikleri almışlardır.
tabi şunu da belirteyim. kendi başıma trafiğe çıktığımda henüz 12 yaşındaydım ve kars da idim. yani şoförlüğü 9 ay kara toprağın görünmediği buzların üzerinde öğrendim.:ralli
özellikle bundan dolayı her fırsatta söylediğim sözü sizlerin sayesinde de tekrarlayayım. "baba çok teşekkür ederim. bana güvenip, o ağır kışa şartlarında hem güvenip, hemde şoförlüğü öğrettiğin için" :alkis2