PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ani hızlanmada 2500 devirdeki hafif gaz kesme???

uikaratas
08-05-2012, 21:38
Arkadaşlar birşey dikkatimi çekti.
Ani hızlanmalarda, özellikle 2. ve 3. viteste tam 2500 devire geldiğinde inceden bir gaz kesme gibi birşey oluyor. Sonrasında sorun yok devir gene yükselmeye ve araç çekmeye devam ediyor. Ani olmayan, efendi gibi hızlanmalarda bu durum olmuyor.

Ara hızlanmalar ve düşük devirde çekiş çok iyi, yüksek devirde de sorun yok. Bahsettiğim bu 2500 deki olay sizde de oluyor mu? Ben overboost a yordum durumu ama doğru mudur bilmiyorum tabi. 407 de overboost bu devirden sonra mı kesiliyor acaba? Ya da max tork devri 1750-2500 arası falan da ondan mı oluyor bu?

uikaratas
09-05-2012, 07:50
Hiç dikkat eden yok heralde buna...

Dreamcatcher
09-05-2012, 07:52
İlk bakışta turbo geç devreye giriyor gibi geldi bana..

uikaratas
09-05-2012, 08:10
Turbo 2000 in altında giriyor devreye çünkü dip gaz yapınca araç o devirlerde fırlamaya başlıyor. Esas sorun 2500 de neden hafiften bırakır gibi olması.Ama bu bırakmada anlık. Sonra devir yükselmeye devam ediyor.

Dreamcatcher
09-05-2012, 08:14
Enjektörler de olabilir..aracı bilgisayara bağlatıp baktırmanda fayda var arkadaşım

uikaratas
09-05-2012, 08:22
Bilgisayarla kontrollerde bir sorun yok, yani bir hata mesajı falan görünmüyor. Özellikle bunun için baktırmadım ama rutin bakımda bilgisayara bağlandığında herhangi bir sisteme dair herhangi bir hata yoktu.

Aslında bir arıza ya da hata gibi birşey de değil tam olarak, sanki yazılımsal ya da yapısal bir özellik gibi geliyor bana. 1.6 dizel 407 kullanan diğer arkadaşlarda durum nasıl merak ediyorum.

uikaratas
09-05-2012, 08:31
Ustama sordum normaldir, araç bir üst vites istiyor dedi.

uikaratas
08-06-2012, 21:18
Güncel...

Bugün kullandığım şirket arabası olan dizel fluence da da buna benzer bir durum oldu.
Hızlanırken belli devirde bir noktada çekişi hafiften keser gibi oluyor.

Bu durumu kendi aracında hisseden varmı?
Daha önceden ustama sorduğumda normaldir bir üst vites istiyor araç dedi ama daha teknik bir açıklaması vardır sanırım.

Taner hocanın paylaştığı tork grafiğine baktım, bahsettiğim devirlerde öyle keskin tork düşüşleri yok.

Abdullah
13-06-2012, 08:45
Ustama sordum normaldir, araç bir üst vites istiyor dedi.

vallahi ustada bombaymış yani :gül5: araç üst vites istiyormuş hemde 2500 de :D görende 6000 de gaz kesiyor zanneder

EmRaH.
13-06-2012, 08:48
Hocam aynı sorunu bende yaşadım..

Turbo ıle turbo hortum baglantısı olan turbo borusunun ıcınde turuncu bır jonta var o parçalanıyor ve bu sorun oluyor 2 kere parçaladım ben onu orjınalı 30 tl cıvarında..

aRm
13-06-2012, 08:58
Sağlıklı bir 1.6 HDI motor 1750-4000 devir arasında tam performansta, kesintisiz hızlanmalıdır. Bahsettiğim devir bandı dışında da kesiliklik değil de yığılma olur genelde...
2500 devirde üst vites istiyor diyen adama da pes doğrusu, çok feci saçmalamış...

uikaratas
13-06-2012, 10:26
Hocam aynı sorunu bende yaşadım..

Turbo ıle turbo hortum baglantısı olan turbo borusunun ıcınde turuncu bır jonta var o parçalanıyor ve bu sorun oluyor 2 kere parçaladım ben onu orjınalı 30 tl cıvarında..

Emrah tam yeri neresi söylediğin contanın? Ben de bi baktırıyım ona.

EmRaH.
13-06-2012, 11:56
Emrah tam yeri neresi söylediğin contanın? Ben de bi baktırıyım ona.

Turboya ilk giren hortum gözükür zaten gözle.Turbo borusu dıye geçer onun arasında conta var turuncu kalın yuvarlak :) basınctan dolayı o parçalanıyor ..

Yasin CCK
13-06-2012, 12:02
Bende de parçalandı o conta :)

Emrahın dediği gibi serviste 30TL ye deiştirdim ;)

uikaratas
13-06-2012, 12:48
Bende de parçalandı o conta :)

Emrahın dediği gibi serviste 30TL ye deiştirdim ;)

Bendeki gibi bir durummu oluşuyordu peki sizde de? Bu sayede mi tespit edebildiniz bu contanın gittiğini.

uikaratas
13-06-2012, 13:11
Başka bir usta krank okuyucusu olabilir dedi, öyle olsa sürekli arıza vermesi gerekmez mi? Yarın götürecem, bakalım ne çıkacak.

EmRaH.
13-06-2012, 13:19
gaza bastıgım zaman arac sahlanıyordu bellı bı devırse duraklayıp aasagı dusuyordu devır anlık yapıyordu bunu sonra bırdaha uzuyordu otomatık araba gıbı ..

sahin-peug
13-06-2012, 13:35
Turbo hortumlarına bakmak gerekir kaçırıyor olabilir,ustanızın dediği gibi krank devir sensörüde olabilir,bunlar değilse en son yazılımla alakalı olabilir,bakmadan bişey söylemek doğru olmaz,en so konuştuğunuz usta işten anlıyor bence ona götürün

uikaratas
13-06-2012, 15:48
gaza bastıgım zaman arac sahlanıyordu bellı bı devırse duraklayıp aasagı dusuyordu devır anlık yapıyordu bunu sonra bırdaha uzuyordu otomatık araba gıbı ..

Bende kesinlikle böyle bir durum yok Emrah yalnız. 2500 gibi bir devirde sadece bir anlık ivmelenme azalıyor gibi, devir düşmesi ya da o devirde takılma yok. Araba gene çekiyor ama daha düşük ivme ile çekiyor gibi. Şöyle de tarif etsem yanlış olmaz heralde; araç 2500 devire kadar fırlıyor, 2500 devirde overboost bitiyor ve normal tork çizgisinde hızlanıyormuş gibi. Umarım tarif edebilmişimdir. Bir de bunu söylememin nedeni sakin ya da daha yavaş hızlanmalarda (overboost yapılmayan hızlanmalar) böyle bir durum oluşmuyor.

O yüzden konunun ilk başlarında 407 lerde overboost hangi devirler arasında diye sormuştum. Çünkü hakkaten arıza gibi bir durum hissettirmiyor. Krank sensörü falan olsa daha ciddi şekilde yansır diye tahmin ediyorum ki bu sensör yüzünden çalışmayan araçlar biliyorum.

uikaratas
13-06-2012, 16:17
Bu grafikte kesikli kırmızı ve kesikli mavi çizginin kesiştiği 2500 civarı bir devirde oluyor bahsettiğim durum.

http://i1050.photobucket.com/albums/s414/uikaratas/16hditorkerisi.jpg

EmRaH.
13-06-2012, 16:23
Usta sen o arada kı contaja bı baktır parçalamıstır muhtemelen eger ona zarar vermedıyse sorun baskabıyerdedır .

uikaratas
13-06-2012, 16:30
Usta sen o arada kı contaja bı baktır parçalamıstır muhtemelen eger ona zarar vermedıyse sorun baskabıyerdedır .

O aklımda kesin baktıracam ona.

uikaratas
14-06-2012, 14:57
Arabayı gösterdim ustaya. Hiç beklemediğim bir teşhis yaptı, enjektörler arızalı zaten arabada gitmiyor dedi!!!!!!

Önce hava akışmetreyi değiştirip denedi bundan olabilir belki diye. Teste çıktı geldi yok bu değil enjektörlerden yapıyo dedi. Değiştirmeye kalksam 4 ü 1600 lira, yıktı beni usta resmen.

Aracı alıp çıktım psikolojik midir yoksa hava 40 dereceyi gösteriyordu aşırı sıcaktan mıdır nedir araç hakkaten gitmiyor oldu. Klima açıkken araba hafif eğimli rampada 130 u geçmiyor.
Tavsiyeniz nedir arkadaşlar?
- Önce mazotu bir değiştirmeyi düşünüyorum. GTL falan alıp deneyim.
- Enjektör temizleyicisi falan atıyım depoya.

Bu arada kesinlikle başka bir ustaya da göstermek istiyorum. Ankarada usta tavsiyelerinizi bekliyorum...

Ömer Gedik
14-06-2012, 15:29
Enjektörleri nasıl anladı usta makineye mi bağladı?

uikaratas
14-06-2012, 15:34
Enjektörleri nasıl anladı usta makineye mi bağladı?

Yoo makinaya falan bağlamadı. Bi dolandı geldi akışmetreyi değiştirdi, geri gitti, geldi enjektör dedi. Bu!

Makineye bağlamadı derken, bilgisayara bağladı ama hata falan görünmüyo orada, başka bir makineye bağlamadı yani.

Ömer Gedik
14-06-2012, 22:04
Yoo makinaya falan bağlamadı. Bi dolandı geldi akışmetreyi değiştirdi, geri gitti, geldi enjektör dedi. Bu!

Makineye bağlamadı derken, bilgisayara bağladı ama hata falan görünmüyo orada, başka bir makineye bağlamadı yani.

Makine dediğim bilgisayar zaten, arıza gözükmüyorsa Enjektörlerin sağlamdır. Ayrıca Enjektör basınçlarını Bilgisayar ile görebilirsin. Ben merak edip kontrol etmiştim ve belirlenen aralıkta çıkmıştı mesela.

Böyle ustalara güvenmeyin ezbere konuşmuş.

uikaratas
17-06-2012, 08:52
Dün enjektörler söküldü makinada test edildi ama normal çıktı. Turboya da bakıldı, o da normal. Neden olur acaba bu çekişten düşme.

Kendim akışmetre ve map sensörünü temizledim, hava filtresini de değiştirdim kapkara olmuştu. Bakalılm artık bir de bu şekilde deneyeceğim.

Bizim araçlarda EGR temizliği yapılıyor mu?

EmRaH.
17-06-2012, 09:52
Aracini bilgisayara bağlayıp çıkan arızalara baktırman gerekgittiğin ustayı ben pek beğendim .. bakarak anlamaya calısıyor baglasaya bılgısayar ?

uikaratas
17-06-2012, 14:21
Aracini bilgisayara bağlayıp çıkan arızalara baktırman gerekgittiğin ustayı ben pek beğendim .. bakarak anlamaya calısıyor baglasaya bılgısayar ?

Bilgisayara en başta bağlanıp bakıldı zaten Emrah bakılmaz olur mu. Ama sorun şu ki bilgisayarın gösterdiği arızalar da bir yere kadar. Bilgisayar maalesef çok temel şeyleri gösteriyor. Ayrıntılar ustaya kalmış.

uikaratas
18-06-2012, 07:37
Konu ile ilgili son durum; şu an herşey normal. Çok enteresan, 3 gün önce gitmeyen araba dünden beri hiçbir şey olmamaş gibi normale döndü. Yaptığım sadece birkaç sensör temizliği, hava filtresi değişimi ve yakıt katkısı.

Ya çok sıcaklardan arabalar bayılıyor, ya da kötü yakıt. Başka da açıklaması yoktur heralde. Bundan sonra da bildiğim istasyondan şaşmam.

Roadrunner
18-06-2012, 20:03
Neyse bununla geçmiş olur inşallah insanın kafası takılıp kalıyor

uikaratas
18-06-2012, 20:20
Neyse bununla geçmiş olur inşallah insanın kafası takılıp kalıyor
Aynen öyle. İnsan başka birsey düşünemiyor. Arıza bulunsa yaptırmasan bile kafa rahat eder en azından.

boran04
26-06-2012, 00:02
merak ettiğim düz yolda 180 ni geçemiyorum şimdiye kadar 200ü görmedim. gerçi araba 180e varınca direksiyonda hafif bir boşluk oluşuyor araba da hafif buzda kayma gibi birşey oluyor ama az oluyor araçta bir gariplik olmasın mı

baturalpm
26-06-2012, 00:37
bence araçtan olabilir benm araç 210 görüyor

uikaratas
26-06-2012, 06:47
merak ettiğim düz yolda 180 ni geçemiyorum şimdiye kadar 200ü görmedim. gerçi araba 180e varınca direksiyonda hafif bir boşluk oluşuyor araba da hafif buzda kayma gibi birşey oluyor ama az oluyor araçta bir gariplik olmasın mı

Ben de düzlükte 170-180 arasında kalıyorum. Zaten o hıza da bayağı bir kastırarak çıkıyo, en son yokuş aşağı 190 civarı bir şey gördüm. Bu hızlarda bende de bir boşluk var, araç milimetrik sağ sol yapıyormuş gibi. Alt takım ön düzen hepsini kontrol ettirdim sorun yok. Ama benim lastik balansları biraz kaymış direksiyonda titreme var. Ben bundandır heralde diyordum.

uikaratas
26-06-2012, 06:50
bence araçtan olabilir benm araç 210 görüyor

Chip yapılmamış hiç bir stok 1.6 hdi 407 nin düzlükte 210 göreceğine gözümle görmeden inanmam. Devir yetmiyor ki bir defa, ben 190 gördüğümde 5000 i biraz geçmişti. 5100 de kilit var. Çok uzun yokuş aşağı denk getirirsen en fazla olsun da 195 olsun.

baturalpm
02-07-2012, 02:34
benım arabayla 215 km gordum vıdeosu var bende hemde 18 jantlarla ankaradan ıst gelırken duz yolda bastım ama sunuda soylemeden gecemıyecegım gt lıne nın 0-100 ınanılmaz 9 sn cıkıyor bence onemlı olan aracın ne kadar surede toparladıgı benım sahsı fıkrım arabamı satarsam 1.6 motor bı daha almam arabanın hakkı 2.0 motor.

6 ileri vitese ve motor gücüne göre son süratı düşük sanki. Bizim 1.6 hdi ler de nerdeyse 210 km/h yapıyor.

http://i1003.hizliresim.com/2010/3/25/2263.jpg

emsali misal

Abdullah
02-07-2012, 08:12
Chip yapılmamış hiç bir stok 1.6 hdi 407 nin düzlükte 210 göreceğine gözümle görmeden inanmam. Devir yetmiyor ki bir defa, ben 190 gördüğümde 5000 i biraz geçmişti. 5100 de kilit var. Çok uzun yokuş aşağı denk getirirsen en fazla olsun da 195 olsun.

Kesinlikle yanlışınız var 407 çok rahat görüyor zaten 210 u bildiğim kadarıyla.

uikaratas
02-07-2012, 09:13

Saygı duyarım, benim araç gitmiyor o zaman. Ben yokuşta denk getirip en fazla 190-200 arasında gördüm ibreyi. Düz yolda o kadar da gitmiyor.

parkmen
02-07-2012, 09:56
Yazdıklarınızı detaylı olarak okudum benzer bir sorun turbolu peugeot harici başka bir araçta başıma gelmişti aracın günü gününe tutmuyordu motor bir gün deli fişek oluyor birgün uyuz eşşek oluyordu EGR valfi hariç heryerden şüphelendik ama hiçbirine baktırmadım tabi bir gün turbocu bir arkadaşıma derdimi anlatıncaya kadar. Yakıta temizleme amaçlı katkı koyup koymadığımı sordu koyduğumu öğrenince motordan kopan kurum EGR'de toplanır EGR'yi temizleyelim önce dedi ve direkt temizlemeyle sorun çözüldü

Yasin CCK
02-07-2012, 10:07
Yazdıklarınızı detaylı olarak okudum benzer bir sorun turbolu peugeot harici başka bir araçta başıma gelmişti aracın günü gününe tutmuyordu motor bir gün deli fişek oluyor birgün uyuz eşşek oluyordu EGR valfi hariç heryerden şüphelendik ama hiçbirine baktırmadım tabi bir gün turbocu bir arkadaşıma derdimi anlatıncaya kadar. Yakıta temizleme amaçlı katkı koyup koymadığımı sordu koyduğumu öğrenince motordan kopan kurum EGR'de toplanır EGR'yi temizleyelim önce dedi ve direkt temizlemeyle sorun çözüldü

Mantıklı :iyi

uikaratas
02-07-2012, 10:57
407 lerde EGR temizliği oluyor mu?

baturalpm
02-07-2012, 14:41

katılıyorum.

baturalpm
02-07-2012, 14:42
407 lerde EGR temizliği oluyor mu?

EGR temizliği yapılıyor diye biliyorum :)

uikaratas
02-07-2012, 14:53
EGR temizliği yapılıyor diye biliyorum :)

Ben de yapılmıyor diye biliyorum, şöyle ki; egr nin temizlenmesi için dağıtılması gerek. Bizim araçlardaki de tek parça döküm olduğu için temizlense de çok bir etki yaratmıyor.

baturalpm
02-07-2012, 20:27
Ben de yapılmıyor diye biliyorum, şöyle ki; egr nin temizlenmesi için dağıtılması gerek. Bizim araçlardaki de tek parça döküm olduğu için temizlense de çok bir etki yaratmıyor.
duyma bir bilgi olduğu için yanlışlık olabilir :)

uikaratas
02-07-2012, 21:23
duyma bir bilgi olduğu için yanlışlık olabilir :)
Baturalp'ciğim 407 de EGR'nin temizlendiğine dair duyma bilgisinden öte uygulamalı bir bilgi varsa paylaş bizimle lütfen.
Ben yanlış biliyor olabilirim, böylelikle beni de bilgilendirmiş olursun:)

Şaka bir yana 407 lerde EGR temizliği yaptıran oldu mu hiç?

Ömer Gedik
02-07-2012, 21:48
EGR temizliğinden kasıt nedir? EGR valfi ise temizliği pek işe yaramıyor. Valf yapışma yapıyor ve bu hata vermesine sebep olabiliyor. Aracımda üst kapak söküldüğünde çıkan EGR borusundaki kurum da kendiliğinden dökülmüştü.

uikaratas
03-07-2012, 06:47
EGR temizliğinden kasıt nedir? EGR valfi ise temizliği pek işe yaramıyor. Valf yapışma yapıyor ve bu hata vermesine sebep olabiliyor. Aracımda üst kapak söküldüğünde çıkan EGR borusundaki kurum da kendiliğinden dökülmüştü.

EGR temizliğinden benim kastım valf temizliği.

ozgur_106
03-07-2012, 09:29
EGR ve Emme manifoltunu temizletin, Dizel Aracınız fabrikadan çıktığı performansına geri kavusur. Kurum bağlanan yolları temizlemek gerekir. Bu 150bin km sonrasında oluşur. daha erken oluşmuş ise kötü yakıt anlamına gelir.

Yasin CCK
23-07-2012, 10:05
Forum kurallarını okuyunuz, kendinizi tanıtınız, bir çözüm üretilcektir ;)

abugraok
28-12-2012, 18:57
Slm arkadaşlar,
Konu Temmuz ayı itibari ile kapanmış gibi gözüküyor yalnız ben de bir şey ekleyeceğim.
Benzer sorun benim aracımda da var. 2 den 3 e ve sonrasında 4 e attığım zaman vitesi 1700-1900/2000 devirler arasında bir titreme oluyor. Bunu ani hızlanmalarda yapıyor, yavaş ve normal bir şekilde yumuşak hızlanmalarda sorun yok. Açıkçası yılbaşından sonra ben de ustama göstereceğim aracımı. Konforundan son derece memnun olduğum arabamı bu sebepten ve düz olmayan zeminlere girdiğinde, yaylı divanların çıkardığı seslere benzer sesler çıkardığından satmak istemiyorum :)
Alacağım sonucu sizlerle paylaşırım.
Sevgiler
Buğra