PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : otomatik vites geri kaçırma

badboys
06-05-2012, 18:15
merhaba arkadaşlar yeni aldığım 2000 model 406 otomatik vites aracım var ama yokuşlarda geri kaçırıyor bunu nasıl engellerim yada bu durum normalmidir bilgilendiriseniz sevinirm

mimit
06-05-2012, 18:23
eğimin derecesi ve aracın yük durumuna göre yorumlanacak bir durum bu başka şikayetleriniz var mı, geç vites değiştirme,sarsıntılı vites geçişleri,birinci viteste hantallık gibi.

badboys
06-05-2012, 18:34
anladım vites geçişlerinde sorun yok artışlarda ama vites düşüşlerinde bazen yığılma oluyor.
eğim derecesine gelince biraz dik yokuşlarda denedim ama eğimi azalttığımda yapmıyor

mimit
06-05-2012, 18:53
Her otomatik şanzıman belli bir eğimden sonra geri kaçırır aracı bu yüzden diğer yazdıklarınızı da referans alarak şanzımanda bir sıkıntı yok diye biliriz.

Ömer Gedik
06-05-2012, 21:22
mimit arkadaşım söylenecekleri söylemiş.

quiet_20
30-05-2012, 11:19
%10 eğimli yokuş seviyesine kadar araç boş iken geri kaçırmaması, yükünün arttığında ya da eğimin arttığı durumda geri kaçırması normal.

zoorroo406
12-09-2012, 11:30
herkeze hayırlı günler dilerim foruma yeni üye oldum 29 yaşında ankarada yaşıyorum 2000 model ful+ful olan sv 406 aldım arabadn çok ama çok memnunum gidişi olsun vites geçişleri olsun sorun yok sadece 2. vitese geçerken çok hafif vuruyor onuda gösterdim alırken normal dediler. benim merak ettiğim konu yokuşlarda vites d konumunda olsun 1. 2. 3. vites konumunda olsun frenden ayağımı çektiğimde sürekli geri kaçırıyor 10 cm 20 cm değil yani frene basana yada gaza basana kadar sürekli geri gidiyor ama tatlı meyilli yokuşlarda sorun yok sabit kalıyor hatta hafifden araba kendini öne itiyor sizce şanzımanda sorun varmıdır...cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Soylukan
12-09-2012, 12:17
406 larda tork konvertörlü tam otomatik AL4 şanzıman bulunur, şanzımanın yapısı gereği araç çok yüksek eğimler söz konusu olmadığı takdirde kesinlikle geriye kaçırmaması gerekir, illaki şanzımanınızda problem vardır, bazı durumlarda revizyon gerekebilir. İşinin ehli bir otomatik vites ustasına göstermenizde fayda var.

tunc.tunc
13-09-2012, 12:41
Arkadaşlar kolay gelsin herkese 3 yıldır ehliyetim var 3 yıldır da otomatik vitesli araç kullanıyorum araç düzlükte kaçırmıyor ama eğimde ve ağırken kaçırması normal dişlilerin üzerinde ( yeni araçlar için) dirençi algılama sistemi var 308lerde var mı bilmiyorum ama volkswagen grup araçların hepsinde bu mevcut çünkü direnç dişlilere zarar vermesin diye koruma altına alıyor hiçbir sıkıntı bulunmamakta bence için rahat olsun sorsan senin 308 kaçıyo mu geri diye ben en fazla 2 kişi bilemedin + sırt çantası olur kaçmaz 2 kere 6 kişi bindik araca egimde degildim ama illaki hafif bir yokusta arabanın geriye yıgılması olur için rahat etmesini istiyosan sanayilerde şanzıman ustaları cok olur hepside bir sürüşte söler ama bana sorarsan rahat ol :D