PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 Xenon uygulaması Otomatik yanan farları etkiler mi ?

techn1cal
01-02-2010, 16:28
Şimdi Xenon uygulamak istiyorum fakat farları genelde auto olarak kullanıyorum xenon sistemine geçtiğim zaman bu farlarım otomatik olmaktan çıkar mı bilmek istiyorum ? zira devre dışı kalıcaksa değiştirme mantığı düşünmüyorum

MaLi
01-02-2010, 16:44
xenon uygulama ile otomatik yanan farların bir ilgisi yok.
ama şöyle bir durum var.
silecekler otomatikde iken yağmurda farlarda yanar.
bu durumda xenon un silecek mooruna zarar verme gibi bir durumu var.
xenon alırken dikkatli olun.

reisG
01-02-2010, 16:58
Her türlü ekstra ve orjinal olmayan elektrik ve elektronik donanımı uygularken dikkat sonunda pahalı ve belkide zor çözülecek sıkıntılar ile karşılaşmak yüksek olasılık.....

techn1cal
01-02-2010, 18:47
şimdi kafam sulandı birisi demiş ki silecekler otomatikte iken farlarda otomatik olarak yanar hayır öle bişi söz konusu değil silecek ayarları farklı farların otomatik veya manuel ayarı farklı
şimdi sizden tavsiye istiyorum bu konuda premium auto6R kullanıcısıyım yaptırmamı önerirmisiniz yoksa bırakın kalsın mı zarar gelicekse hiç uygulamayım daha iyi

Yasin CCK
01-02-2010, 19:21
Selam arkadaşım,

Auto dediğin farlar gündüz lambasıdır. Aracın menüsünden istersen açık istersen kapalı yapabilirsin, menude DAY LAMP olarak geçiyor. Bunun xenonla bir alakası yok yani.

Mali arkadaşımın dediği ise silecek motoru ve xenonla alakalı bir durum. Kaliteli olmayan xenonlarda daha çok ortaya çıktığı ve silceklerle birlikte çalıştırıldığında silecek motorunu yaktığı söyleniyor(Aslında söylentiden öte silecek motorunu yakan çok arkadaşım var).

Yanlız bu işin kesinliği yok 1 yıldır xenon kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım.

Taylan43
01-02-2010, 21:32
Yasin arkadaşımın dediği gibi 1 yıldır bende xenon kullanıyorum ve hiçbir sorun görmedim...

techn1cal
02-02-2010, 12:17
far ve silecek ayarlarınız otomatik mi kullanan arkadaşlar ?
öyle ise kullandığınız xenon markasını da söylermisiniz?

MaLi
02-02-2010, 12:22
Yasin menude DAY LAMP olarak yazan ile Otomatik far farklı.
DAY LAMPi gündüz farı.
Otomatik farlarda hava kararınca farların açılması.

techn1cal
02-02-2010, 12:37
Yasin menude DAY LAMP olarak yazan ile Otomatik far farklı.
DAY LAMPi gündüz farı.
Otomatik farlarda hava kararınca farların açılması.

aynen bende bundan bahsediyorum zaaten xenon uygulaması yaptığım zaman otomatik olarak yanarmı yanmazmı ? silecek motoruna zarar verirmi ? vermezmi ? uygulama otomatik yanan farlarımı etkilemez ise hangi markayı tercih etmeliyim zarar gelmemesi için :D

MaLi
02-02-2010, 12:45
xenon takıldığında gene otomatik olarak farlar yanar.
onda bir sorun olmaz.
sıkıntı silecek motoruna zarar verip vermemesi.

onun içinde ucuz markalarda uzak durun. mesela 120 Tl ye çin malları var.
onlara hiç yanaşmayın bile.
garanti veren birkaç firma var. ve bunlar biraz daha tecrübeli oluyor.
hangi araçta ne gibi sorunlar doğurabileceğini ve nasıl tetbir alınacakalrını biliyorlar.

inso
03-02-2010, 00:13
zenon u taktırıyorsan servisde taktır benim yoksa sonradan üzülürsün.benim arabada silecek motorunu yakmış zenonlar 1 haftadır ugraşıyorum tam degişti oldu derken servisdeki usta ön camı çatlatmış şimdide ön camı degiştiryoruz.

TanerHoca
17-02-2010, 21:02
şimdi kafam sulandı birisi demiş ki silecekler otomatikte iken farlarda otomatik olarak yanar hayır öle bişi söz konusu değil silecek ayarları farklı farların otomatik veya manuel ayarı farklı
şimdi sizden tavsiye istiyorum bu konuda premium auto6R kullanıcısıyım yaptırmamı önerirmisiniz yoksa bırakın kalsın mı zarar gelicekse hiç uygulamayım daha iyi

sevgili TechnicaL MaLi nin de belirttiği gibi eğer silecekler devamlı olarak çalıştırılırsa kısa farlar otomatik olarak yanar.bunun sebebi de gayet basit yağmurlu havalarda görmeyi ve görülmeyi kolaylaştırmak için sileceklerle bağlantılı olarak olarak farların otomatik devreye girmesi.
aşağıda kullanma kılavuzundan bu anlatan bir bölüm veriyorum.
http://img638.imageshack.us/img638/8868/clipimage002ls.jpg

muhyiddin
12-03-2010, 22:15
Merhaba, 308'lerde mercekli far sadece orijinalinde mi geliyor yoksa sonradan mevcut farların yerine takılabiliyor mu? Far yıkama ve direksiyon hareketine göre yön değiştirme özelliği olmadan sadece mercekli far kullanmak mümkün mü? Bunu uygulayan var mı, varsa maliyeti nedir? Teşekkürler

Abdullah
12-03-2010, 23:34
Selam arkadaşım,

Auto dediğin farlar gündüz lambasıdır. Aracın menüsünden istersen açık istersen kapalı yapabilirsin, menude DAY LAMP olarak geçiyor. Bunun xenonla bir alakası yok yani.

Mali arkadaşımın dediği ise silecek motoru ve xenonla alakalı bir durum. Kaliteli olmayan xenonlarda daha çok ortaya çıktığı ve silceklerle birlikte çalıştırıldığında silecek motorunu yaktığı söyleniyor(Aslında söylentiden öte silecek motorunu yakan çok arkadaşım var).

Yanlız bu işin kesinliği yok 1 yıldır xenon kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım.

Yasinim compact modelin azizliğine uğradın arkadaşın aracı premium sanırım ;D biz compact sahipleri olarak gündüz farı sandık ne yalan söyleyim ilk okuduğumda bende senin yazdıklarının aynısı yazmayı düşündüm ;D

Yasin CCK
13-03-2010, 12:10
Selam arkadaşım,

Yasinim compact modelin azizliğine uğradın arkadaşın aracı premium sanırım ;D biz compact sahipleri olarak gündüz farı sandık ne yalan söyleyim ilk okuduğumda bende senin yazdıklarının aynısı yazmayı düşündüm ;D

Heralde öyle oldu Abdullah :D

Ama özet olarak arkadaşın sorusuna cevap verdim ; Etkilemez ;)

umutozerkoca
26-01-2011, 22:47
arkadaşlar aracıma ilk aldıgımda 2009 yılının ortalarında abc peugeot ta xenon taktırmıstım. fakat şimdi sag taraftakı farım bazen yanmıyor yansada yeşilimsi bi renkete yanıyo bazende normal yanıyo sol taraftakı far bıraz daha zayıf kalıyor sormak ıstetıgım.
1) yenısınımı almalıyım ?
2) ustundekı xenon farlarda ıslem (tamir vs.) yapılabılırmı.
3) yoksa kiti söktürüp orjinal ampullerimemi dönsem.
4) göral da 308 için mercekli far kitleri görmüştüm ama fiyatı hakkında bilgim yok duyduguma göre çin malı oluyormus ve yeterli performans saglamıyomuş. Almalımıyım ?

görüşlerinizi paylaşırsanız cok sevinirim.

sportway
27-01-2011, 12:00
Benim araçtada philips xenon far kiti takılı,8 aydır kullanıyorum.
2 ay kadar önce sol xenon ampul arızalandı ve servis taktığı için,sadece ampulu yenisiyle değiştirdiler.
Bence sende servise gidip,değiştirmelerini isteyebilirsin.

Birde 308 için mercekli far kiti demişsin :o
Ayrıntılı bilgi verebilirmisin?
Orjinal far mı?
Oem mi?
Fiyat?
Resim var mı?

Uzun zamandır arıyorum,şimdi duyunca heyecanlandım valla ;D

reisG
27-01-2011, 12:07
Artık xenon / mercekli fara sahip RCZ ler ülkemizde satılmakta .RCZ nin ön farları ile 308 in ön farları birebir aynı olduğundan Peugeot Türkiye bu farları da mecburen :D yedek parça olarak stoklarında tutumakta. Yani isterseniz orjinal mercekli ve xenon far sisitemi taktırabilirsiniz. Tbaii fiyatı epey tuzlu oluyor. Birara sevgili Ömer fiyatlandırmayı yapmıştı.
Benim tavsiyem elektronik parça olarak Peugeot'lara orijinal parça dışında ekleme yapmamak. Ne me lazım.?

sportway
27-01-2011, 12:31
Evet,rczz nin farları birebir 308 lerede oluyor biliyorum ama fiyatını hiç sormadım,tahmin edebiliyorum..
Ama arkadaş sanırım farklı bir mercekli fardan bahsediyor.
Bunlardan sonuç alamazsam,farı açtırıp H7 mercek taktırmaya karar verdim.
Yapan kişiyide buldum,bana daha önce yaptığını söyledi ve resimleri gönderdi.
Fiyat 400 TL,iş 2 gün sürüyor,beğenmezsen paran iade ;D

Tabii,yapılmışı varsa hemen talibim ;D

Resimler;

http://img826.imageshack.us/img826/8789/67041703.jpg

http://img145.imageshack.us/img145/9663/81238517.jpg

Ömer Gedik
27-01-2011, 16:49
Orjinal işlemdeki tutarı yazalım tekrar

Sağ Far: 1290.99 TL
Sol FAr: 1290.99 TL
İki Adet D1S Xenon Ampul: 390.58 TL

Balast lar farla beraber geliyor yan içinde.

Toplam Yeke parça maliyeti: 2972.56 TL

hakan308
27-01-2011, 19:43
Bende Mayısta muayeneden sonra mercek taktırmayı + far karartmayı düşünüyorum

reisG
27-01-2011, 23:04
Forumun eski üyesi Mustafa bu işi hand made olarak yapmıştı. mercek ve karartma ben beğenmesem bile şık durduğunu söyleyebilirim.

hakan308
27-01-2011, 23:08
Forumun eski üyesi Mustafa bu işi hand made olarak yapmıştı. mercek ve karartma ben beğenmesem bile şık durduğunu söyleyebilirim.

elim o islere hicmi hic yatkin degil Reis abi mecburen muayeneden sonra yaptirip iki gun farsiz gezicez ;D

dely308
06-03-2011, 17:40
Arkadaşlar böyle bir ürün var bu konuda düşünceleriniz nedir bilmek isterdim

http://urun.gittigidiyor.com/Philips-Photon-PEUGEOT-308-OZEL-XenDrive-Xenon_W0QQidZZ35954833#aciklama

Esat
06-03-2011, 20:01
bunu sadece bi yerde uygulayabiliyorsun ya kısa ya uzun yada sis biliyorsun dimi hocam

Ranilin
07-03-2011, 00:11
@sportway

Benim yüklemem haricinde kendi arabamın resimlerini görünce bir tuhaf oldum :) O resmi ben çektim. Ancak o mercekler H7 merceği idi. Şu an onlar da değişti..

sportway
07-03-2011, 15:45
Ranilin,gerçekten sizin araç mı?Tesadüf olmuş :D

Bana resimleri işi yaptırmayı düşündüğüm arkadaş göndermişti...
Nasıl,memnunmusunuz,herhangi bir problem oldu mu ve H7 mercek yerine ne taktınız?

Ben hala 2 gün farlarımdan ayrı kalamadığım için yaptıramadım :-[

Ranilin
07-03-2011, 16:08
Evet, benim aracım şaşırdım bir an resimleri görünce :)

H7 mercek bizim far yapısına çok uygun idi. Mercek kapağı falan çok orjinal duruyordu. Ancak benim montajımda bir talihsizlik oldu bütün farımın içi zamanla buğu yaptı. Ancak bu buğu su buharı değil silikonlardan kaynaklanan bir yağlı sıvı idi. Dolayısıyla zaman içinde geçmedi aksine arttı ve tüm farları kapladı. Ama bu durum tamamen talihsizlikten yaşandı montaj hatası değil.. Bir de H7 merceğin sağa doğru kesilme çizgileri, xenon merceklere göre biraz daha yukarıda. Dolayısıyla bu durum beni psikolojik olarak biraz rahatsız etti. Karşımdaki sürücülere en ufak bir zararı yok ancak önümde sağ şeritteki sürücüleri rahatsız edebiliyordu. Hoş o kesilme çizgisi çok da fazla değilmiş şimdi asıl bi xenon mercek takılınca gördüm onda da benzer durum var. Demekki sistem bu şekilde. Tabelaları ve yol kenarındaki insanları aydınlatmak için bu şekilde yapılıyormuş. Şu anki merceğim yeni tip Q7 bi-xenon mercekleri :)

Bi-xenon kesinlikle çok güzel bir olay, ancak masraflı :) Hem montajı masraflı hem de orjinal D2S kit kullanıldığı için kitler masraflı. Montaj genelde 3 gün sürüyor. Bu 3 günlük süre zarfında tabi araç kullanılmaz durumda yatıyor ;)

mimit
18-03-2011, 23:04
dijital balastlı xenon kitler var tabi bunlarda kalite kalite değişiyor ama 150 tl den başlıyor fiyatları bu kitler silecek motoru yakma,bsi karıştırma,abs hataları gibi hataları önleyen ayrı bir devre içeriyor.Ben aracıma bu kitlerden taktırdım hatta balastlar o kadar küçük ki far kapağının içe sığıyor kapağı kesme gibi bir durumda söz konusu olmadı.geçenlerde bir korktum acaba ısı içerden zarar veririmi diye ama hiçbir sıkıntı yok gibi gözüküyordu arada sırada kaputu açtığımda kontrol ediyorum.