PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 206 Kesik Helezon

tjockfan
16-04-2012, 23:16
Aracımı aldığımda sahibi helezonları yarıdan kestirmiş ve araç yerde gidiyordu.Ben de ilk aracım olduğu için zorlanırım diye servise götürdüm ve orjinallerini taktırdım.1,5 yıldır orjinal helezonlarını kullanıyorum ancak araç çukurlarda ve tümseklerde çok sert.Hiç yumuşama olmuyor.Lastikler 205/45/17 ve servise gösterdiğimde bunun normali böyle yapabileceğimiz bir şey yok dediler.
Size sormak istediğim, spor yay taktırsam daha bir yumuşama sağlar mı araca veya sizin tavsiyeleriniz nelerdir?

tatoo
16-04-2012, 23:35
valla benim bildiğime göre spor yay daha serttir yani cevabım yumuşamaz

orhun57
16-04-2012, 23:56
Spor yaylar her aracın orijinal yaylarında daha serttir. Sert oldukları için aracın yatmasını engeller daha iyi yol tutar. Spor yay o yüzden derdinize derman olmaz fakat başka markaların 206 için ürettikleri konforu daha yüksek amortisörler veya yayları kullanabilirsiniz. Tabi araç için her acıdan en uygunu bence orijinal olandır konfor için yol tutuştan fedakarlık yapmak pek mantıklı değil.

tatoo
16-04-2012, 23:58
Spor yaylar her aracın orijinal yaylarında daha serttir. Sert oldukları için aracın yatmasını engeller daha iyi yol tutar. Spor yay o yüzden derdinize derman olmaz fakat başka markaların 206 için ürettikleri konforu daha yüksek amortisörler veya yayları kullanabilirsiniz. Tabi araç için her acıdan en uygunu bence orijinal olandır konfor için yol tutuştan fedakarlık yapmak pek mantıklı değil.

katılıyorum heleki söz konusu araç 206 ise..

tjockfan
17-04-2012, 20:43

katılıyorum heleki söz konusu araç 206 ise..

Yorumlarınız için teşekkürler, helezonları kestirsem araca ne gibi olumsuz etkisi olur?

Yasin CCK
17-04-2012, 20:45
Yorumlarınız için teşekkürler, helezonları kestirsem araca ne gibi olumsuz etkisi olur?

Güzel kardeşim o kadar açıkladım sana özelden KESTİRME diye sen hala kestirsem nasıl olur diyorsun...

tatoo
17-04-2012, 20:46
yanlış anlamadıysam konfor kaybından sebeb yaylarla ilgili açtın bu konuyu.yayları kestirme işlemi yaparsan konfor adına hiçbişey kalmaz zaten tavsiye de etmem yay kestirme işlemini..

ErgunK
17-04-2012, 21:24
orjinal yayı nı kemekten se spor yay al yazık etme orjinallere hem kestirmenin de bi faydası olmaz

tjockfan
17-04-2012, 21:31
Senin tavsiyen zaten aklımda, sen dedin ya açık konu açsan diğer üyeler de görse tavsiyeleri diye, onun için tekrardan ben burada sordum belki farklı görüş bildiren olur diye.

orhun57
17-04-2012, 22:41
Sanırım siz görüntü - konfor arası gidip geliyorsunuz. 206 için her markanın çeşitli yayları amortisörleri mevcut. Kestirmek iyi birşey değil. Çünkü belirli esnemelere göre üretilmiş standartları olan bir yayı siz keserek tam anlamıyla yarım yamalak bir iş yapmış oluyorsunuz. Bunun yerine spor yay alırsınız olur biter. Orjinallerde kalır sonra takmak isterseniz takarsınız tekrar. Tabi ben konfor isterim derseniz ikisi de çözüm değil daha önce belirttiğim gibi. Konfor açısında hangisi daha iyi derseniz spor yay derim sebebi de çok açık. Yayları keserseniz araba büyük ihtimalle dönerken davlumbaza sürtmeler yapar, altını çarpar. Birşey yapayım derken elinizdekinden olursunuz.

Yasin CCK
18-04-2012, 08:30
Senin tavsiyen zaten aklımda, sen dedin ya açık konu açsan diğer üyeler de görse tavsiyeleri diye, onun için tekrardan ben burada sordum belki farklı görüş bildiren olur diye.

Aklın yolu birmiş demek ki ;)

Son olarak şu söyleyim; Kesme işlemi çok tehlikeli, yol tutuşunuda etkiliyor, amartisörü fırlayan araçlar dahi oldu.
Bunlar dışında birde işin maddi kısmı var. Kestin ve memnun olmadın diyelim (ki kesin öyle olacak) Orjinal yay fiyatı ile spor yay arasında 2 kata yakın fark var...

Anlayacağın her yol spor yaya çıkıyor...

uğurduyar
18-04-2012, 16:51
sorun lastiklerle alakalı + lastiğin çapını büyütmüşsünüz bu çok yanlış.. olması gereken 45 yanakta 16 inch janttır. 17 jant kullanıyorsanız 40 yanak lastik almanız gerekiyor. 205 /40/17 veya 195/45/16 yapın derim...

düzeltme: bu yazdıklarım 206 nın olması gereken lastik boyutları yanlış anlamayın yani :D 18 janta 65 lastik de var ^^

bu arada spor helezon almanız ucuz bir kurtuluş yolu olacaktır. ben 206mda coil-ex marka spor yay kullanıyorum 5cm düşüreninden. gayet memnunum öneririm

tjockfan
19-04-2012, 00:43
Aklın yolu birmiş demek ki ;)

Son olarak şu söyleyim; Kesme işlemi çok tehlikeli, yol tutuşunuda etkiliyor, amartisörü fırlayan araçlar dahi oldu.
Bunlar dışında birde işin maddi kısmı var. Kestin ve memnun olmadın diyelim (ki kesin öyle olacak) Orjinal yay fiyatı ile spor yay arasında 2 kata yakın fark var...

Anlayacağın her yol spor yaya çıkıyor...

sorun lastiklerle alakalı + lastiğin çapını büyütmüşsünüz bu çok yanlış.. olması gereken 45 yanakta 16 inch janttır. 17 jant kullanıyorsanız 40 yanak lastik almanız gerekiyor. 205 /40/17 veya 195/45/16 yapın derim...

düzeltme: bu yazdıklarım 206 nın olması gereken lastik boyutları yanlış anlamayın yani :D 18 janta 65 lastik de var ^^

bu arada spor helezon almanız ucuz bir kurtuluş yolu olacaktır. ben 206mda coil-ex marka spor yay kullanıyorum 5cm düşüreninden. gayet memnunum öneririm

İkinize de tavsiyeleriniz için tekrardan teşekkürler, spor yay taktırarak çıkayım bu işin içinden öyleyse.