PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren & Balata Genel Konular

Sayfa : 1 [2]

mygold
30-03-2012, 18:11
evet gavur yapımı balatalar abdestsiz .http://www.forumpeugeot.com/images/smilies/gül4.gif
hal böyle olunca da bizim gibi müslüman vatan evlatlarına bir hayırları olmuyor:cilgin
evet teşhis doğru :gül4:

Dreamcatcher
30-03-2012, 19:44
Benim ilk değişimim 30.000 de oldu, daha da değiştirmedim. Araç şu an tam 60.000 oldu. Eskiden balatalarda asbest kullanılıyordu, ömürleri daha uzun oluyordu şimdi kullanılmıyor ve ömürleri daha kısa demişti servisteki çalışanlar. Ne kadar doğrudur bilemem...

Doğrudur meriç,asbestsiz balatala üretmenin gerekli olduğunu düşünen ve ilk bulan benim üniversitedeki mekanik hocamdır,türkiye de patent alamadığı için kanadaya gitti ve kanada vatandaşı oldu..patenti de orada almıştı..bu dediğim 80 li yılların ikinci yarısı..

Ahmet Ç.
01-04-2012, 12:53
Yaa bana ne dersiniz orjinal balatalarımı gecen gün 102 binde değiştirdim.
Bu arada ömere tesekkürlerimide yazamak isterim kendisi orjinal balataları uygun fiyata sağladı ve 50 tl de taktırmaya ödedim.
suan gayet iyi.
:)

Yasin CCK
01-04-2012, 13:12
Yaa bana ne dersiniz orjinal balatalarımı gecen gün 102 binde değiştirdim.
Bu arada ömere tesekkürlerimide yazamak isterim kendisi orjinal balataları uygun fiyata sağladı ve 50 tl de taktırmaya ödedim.
suan gayet iyi.
:)

50 TL fren balata değişim işçiliği için biraz fazla Ahmet hocam :( Canı sağolsun aslanın, hayırlı olsun :)

06cnk
01-04-2012, 16:57
30 binde ön balatalarım kesinlikle bitiyor 60 binde de arkalar değişti 75000 bakımında da diskler bitmiş olur sanırım

Ömer Gedik
01-04-2012, 20:50
50 TL fren balata değişim işçiliği için biraz fazla Ahmet hocam :( Canı sağolsun aslanın, hayırlı olsun :)

Ön ve arka Yasin ;)

Ahmet Ç.
01-04-2012, 21:00
Ön ve arka Yasin ;)

yani sonuc olarak azmı cokmu?

Yasin CCK
01-04-2012, 22:16
Normal o zaman ;)

dataegemen
01-04-2012, 22:56
sadece bilgi olsun diye yazıyorum; 06 3.16i aracımı 40.00 km de aldım büyük ihtimalle hiç bir balatası değişmemişti, şuan 110.000 kmde halen hiç bir balatası değişmedi (fren+baskı), geçen hafta serviste yağ ve bujilerini değiştim ustam kontrol etti balataların iyi dedi (kaldıki hepsinde sensörlervar), ist. trafiğinde hergün karşıya geçip geliyorum, ne bi titretme var nede başka bişey, ilginç ?

Abdullah
02-04-2012, 07:40
sadece bilgi olsun diye yazıyorum; 06 3.16i aracımı 40.00 km de aldım büyük ihtimalle hiç bir balatası değişmemişti, şuan 110.000 kmde halen hiç bir balatası değişmedi (fren+baskı), geçen hafta serviste yağ ve bujilerini değiştim ustam kontrol etti balataların iyi dedi (kaldıki hepsinde sensörlervar), ist. trafiğinde hergün karşıya geçip geliyorum, ne bi titretme var nede başka bişey, ilginç ?

bahsettiğimiz araç BMW kalitesi ve işçiliği zaten kendini belli etmiş ve bazı şeyleri aşmış bir marka. Dolayısıyla bu durum BMW için bence normal. Ayrıca bence balata değişimini herkesin değiştirdiği KM ye göre anlamamız çok zor çünkü kullanım şekli balata değişimine çok etken dolayısıyla herkesin farklı farklı KM lerde balata değiştirmesi çok normal. Bence bize kalan orjinal balata taktırıp taktırmadığımızdan emin olmak gerisi sadece kullanım kaynaklı.

orhun57
02-04-2012, 22:33
Bunun pek aracın kalitesi veya aracın markasıyla alakası olduğunu düşünmüyorum. Babamın aracı ford 2006 model onunda hala değişmedi 60.000 yakın kmsi aynı araçtan arkadaşımda var 70.000 km. Fakat oldukça sert balatalar değişmemesinin sebebi bu kısaca erimiyor kolay kolay. Bizim araçların yan sanayi balataları da öyle çok uzun dayanıyor ama normalden fazla güç uygulamak gerekiyor. Tabi yanlış anlaşılmasın tabi ki bmw fren sistemi iyidir ona laf etmiyorum ama bu doğru bir yargı değil. Erimeyen balata iyidir, erimeyen balata sağlamdır, kalitelidir işçiliği iyidir diye bir şey yok.

Abdullah
02-04-2012, 22:51
Bunun pek aracın kalitesi veya aracın markasıyla alakası olduğunu düşünmüyorum. Babamın aracı ford 2006 model onunda hala değişmedi 60.000 yakın kmsi aynı araçtan arkadaşımda var 70.000 km. Fakat oldukça sert balatalar değişmemesinin sebebi bu kısaca erimiyor kolay kolay. Bizim araçların yan sanayi balataları da öyle çok uzun dayanıyor ama normalden fazla güç uygulamak gerekiyor. Tabi yanlış anlaşılmasın tabi ki bmw fren sistemi iyidir ona laf etmiyorum ama bu doğru bir yargı değil. Erimeyen balata iyidir, erimeyen balata sağlamdır, kalitelidir işçiliği iyidir diye bir şey yok.

evet bunda da kesinlikle haklısın bizim yan sanayi balataları 2.000 KM kullandım gerçekten inanılmaz serttiler o kadar sertler ki bir o kadar sert olan diskleri çok güzel yamulttular :D aman haa yan sanayi balatadan uzak durun derim balata çabuk bitmesin diye disklerden olabilirsiniz.

Ahmet Ç.
03-04-2012, 09:32
102 bin diyorum arkadaslar peugeot diyorum 407 diyorum :)
spora yakın kullanım artı ticari kullanım diyorum,
tamam bmw ye laf yok ama bizim durumda ortada yani ...

orhun57
03-04-2012, 20:44
evet bunda da kesinlikle haklısın bizim yan sanayi balataları 2.000 KM kullandım gerçekten inanılmaz serttiler o kadar sertler ki bir o kadar sert olan diskleri çok güzel yamulttular :D aman haa yan sanayi balatadan uzak durun derim balata çabuk bitmesin diye disklerden olabilirsiniz.

Geçmiş olsun. Benim aracımın daha garantisi devam etmekte o yüzden servislere mahkumuz ama garantisi bitse de bitmese de ben yan sanayi ürünlerin önünden geçmem. Birşeyleri ucuza getirelim derken olandan da olunuyor maalesef.

byhakan
03-04-2012, 22:29
308 lerde fren balatası bitimine yakın balataya takılı bir sac ses çıkarır. demir bir sacın demire sürtmesi gibi bi ses çıkarır. kullanıma bağlı değişir ama 10 bin kmde değişeni hiç görmedim. aşırı derecede fren kullandığım halde 30 binden aşşağı hiç değiştirmedim. bitmedi yani. ilk değişimde de diskleri tornada aldırın değişmeyin

Ömer Gedik
04-04-2012, 07:08
308 lerde fren balatası bitimine yakın balataya takılı bir sac ses çıkarır. demir bir sacın demire sürtmesi gibi bi ses çıkarır. kullanıma bağlı değişir ama 10 bin kmde değişeni hiç görmedim. aşırı derecede fren kullandığım halde 30 binden aşşağı hiç değiştirmedim. bitmedi yani. ilk değişimde de diskleri tornada aldırın değişmeyin

Eğer o balatanın arkasındaki metali sürterseniz diski çizerek bozabilirsiniz. Aksi halde tornaya gerek yok.

okngrsy
05-04-2012, 21:07
merhaba arkdaşlar ben yenı uye oldum aynı problem bendede var dısk ler erımıs bu erıme neden dolayı yapıyor acaba ? servıs mı yoksa kullanıcımı ? servıse gıttıgımde ucret vermeden degısım yapabılırmıyım ? 110-130 arası asırı bı tıtreme var ... ?

Dreamcatcher
05-04-2012, 22:01
4 mesajınız var ama forum kurallarına uymadığınızı görüyorum okan bey ..lütfen kendinizi ve aracınızı tanıtınız önce ilgili bölümlerde..forum kurallarını okursanız göreceksiniz..
teşekkürler

Burak
06-04-2012, 07:28
İlk gelen 5008'lerde yaşanan bir sorundu bu. Salıncak burçları değişince düzeliyormuş. Diskleri taşlatmayın sakın.

Dreamcatcher
06-04-2012, 08:11
İlk gelen 5008'lerde yaşanan bir sorundu bu. Salıncak burçları değişince düzeliyormuş. Diskleri taşlatmayın sakın.
Burak kardeşim forumumuzun kurallarını unutmayalım lütfen..
Arkadaş kendini ve aracını tanıttıktan sonra istediği cevapları verebilirsiniz..
teşekkürler

Burak
06-04-2012, 10:47
farketmedim, benimki biraz mallık olmuş. Zaten Ömer yeterince bahsetmiş.

Dreamcatcher
06-04-2012, 10:49
farketmedim, benimki biraz mallık olmuş. Zaten Ömer yeterince bahsetmiş.
Estağfurullah o nasıl söz burak kardeşim..

mygold
22-04-2012, 11:08
Konu kirliliğini önlemek adına Fren & Balata konuları burada toplanacaktır ;)

Ahmet Ç.
22-04-2012, 22:26
ön arka komple balataları değiştireli 1.250 km oldu,
yazıp çizmiştim hatırlarsınız,
eskiye nazaran fren pedalı yumusadı,pedala sanki diplerde basınca frenler tutuyormus hissi veriyor.
normalmidir dostlar?

Dreamcatcher
22-04-2012, 22:41
Normal değil ahmet..balatalar değişince tam tersi pedal daha yüksekde tutması lazım frenlerin..hidrolik seviyeni kontrol ettin mi?

Ahmet Ç.
22-04-2012, 22:50
Normal değil ahmet..balatalar değişince tam tersi pedal daha yüksekde tutması lazım frenlerin..hidrolik seviyeni kontrol ettin mi?

etmedim bi bakayım sabah

Ahmet Ç.
22-04-2012, 22:51
tabi diplerde derken öle abartı dip değil yani :)
ama eskiye göre daha aşağıda tutuyor gibi

Ahmet Ç.
23-04-2012, 15:07
fikri olan varmı dostlar?
fren hidroliği tam bu arada

Dreamcatcher
23-04-2012, 15:15
balataların orijinalmi ahmet?

Ahmet Ç.
23-04-2012, 15:37
balataların orijinalmi ahmet?

evet evet tabiki,
ömer sağolsun tedarik etti.
acaba benmi yanılıyorum, durmada falan sıkıntı yok tabiki,
sadece pedala eskiye nazaran fazla basıyorum sanki hüsmen abi

Dreamcatcher
23-04-2012, 15:38
Enteresan bir durum ahmet bişey diyemiyorum şu durumda..
bu arada stickerler ne oldu yapıştımadın hala sanırım ?

BARBAROS61
23-04-2012, 20:47
ahmet abi diskleri değiştirmediysen normal balataların eski diske uyma süreci var düzelir yakında

Ahmet Ç.
23-04-2012, 21:50
Enteresan bir durum ahmet bişey diyemiyorum şu durumda..
bu arada stickerler ne oldu yapıştımadın hala sanırım ?

yok yapıstırmadım henüz hüsmen abim ama en kısa zamanda cok yoğunum suara

ANKA
26-04-2012, 21:39
Arkadaşlar bu direksiyon titremesi ile ilgili ben de daha acayip bir durum var, araçla ne zaman bir AVM ya da zemini fayansa benzer şekilde bir madde ile kaplı bir yere girsem, aracın direksiyonunu çevirmeye başlayınca direksiyon titremeye başlıyor. Normal asvaltta, toprakta falan sorun yok. Zemin pürüzsüz olunca bizim araç bir acayipleşiyor.

Esat
26-04-2012, 23:28
sadece bizim arac degil hocam her arac oyle ordaki asfaltin karisimindaki maddeden dolayi olan birsey hem ses yapar hem titresim yapar ozelliklede dusuk hizlardaki maveralarda cok garip tepkiler verir

tarabya100
15-01-2013, 20:25
Peugeot 308 - 307- 206 - araçların hiçbirinde balataları bittiğinde sesle yada kontrol panelinde ışık ile ikaz sistemi yoktur. (büyük bir eksiklik)
Eğer o balatanın arkasındaki metali sürterseniz diski çizerek bozabilirsiniz. Aksi halde tornaya gerek yok.
Üzerinde uyarı sacı olan balatalar , uyarı sacı çelikten yapılmıştır yada sert sac"dan yapılmıştır . Balata bittiğinde diske sürtmesi Diskinize zarar vermeyecektir merak etmeyin il zamanlar cızırtı biçiminde ses çıkararak sizi rahatsız ederler dahada devam ederseniz bi zaman sonra o saç kırılıp düşecektir.

4 tekerleği disk olan araçlarda . balata bittiğinde fren pedalında yumuşama olmaz yada yeni balatalar takıldığında pedalda yükselmede olamaz.
fren balataları yeni takıldığında 50-100km kadar alışma süreci vardir eğer diskleriniz ovaleşmişşse balata diske alışana kadar fren pedalında yumuşaklık , tutmada zayıflık hissedebilirisiniz. bu km"ler içerisinde aracınızı dikkatli kullanın takip mesafenizi koruyun.

Abdullah
15-01-2013, 20:27
yararlı bilgiler paylaşım ve cevaplarınız için teşekkürler...

ahmet_bjk
02-02-2013, 00:10
Fren diskinin eğilmesinin başıma gelen bir sebebi : Fren diskleri sıcakken derin karlı bir yola girdim ve disklerde ani soğuma meydana geldi bu sebeple disk eğildi ve fren yaparken titreme yapıyor.

Çok fazla yorum olduğu için hepsini okuyamadım bu açıklama varsa kusura bakmayın...

aydın
10-02-2013, 11:28
arkadaşlar benim aracım 46 bin oldu merak ettiğim disklerin değişim süreci nedir

Ömer Gedik
10-02-2013, 11:43
İkinci balata ile diskleriniz de değişir. Bu kullanıma bağlıdır. Genellikle 60-75 binde disk değiştiriliri.

orhun57
10-02-2013, 12:18
arkadaşlar benim aracım 46 bin oldu merak ettiğim disklerin değişim süreci nedir

Gerekli bilgiyi Ömer vermiş ama bende ekleme yapayım. Mesela ben ilk balataları 20.000 km de değiştirdim, ikinci balataları ise 53.000 kmde disklerle beraber değiştirdim (arka diskler değişmedi daha). Belli olmuyor aslında ama üç aşağı beş yukarı aynı km aralıklarında değişimler oluyor. Belki benim arabam auto6r olduğu için biraz daha erken olabilir manuelden ister istemez daha fazla fren kullanıyoruz tabi hill holder gibi etkenlerde var. Siz yinede ihmal etmeyin.

aydın
10-02-2013, 20:13
bilgilendirme için teşekkür ederim

tesla
10-02-2013, 20:25
Denizli Peugeot servisi titreme sorununa çözüm olarak salıncak burçlarının değişimi ilgili hiçbir bilgi almadıklarını ve sorunun burçlarla ilgili olduğunu tahmin etmediklerini söyledi. "Araca iyice bakmak gerek, büyük ihtimalle yazın ısınn fren disklerinin yıkama vb işlemle sğuk suya maruz bıaklması sonucu disklerde eğilme olur" dendi.

Ömer Gedik
10-02-2013, 21:39
Titreme sorunu çözüleli uzun süre oldu. Çözüm kesinlikle Salıncak burçları. Bunun canlı örneğiyim.

sohbet23
10-02-2013, 23:06
Benimde aracımda seyir halinde iken hız 130 civarında iken fren yaptığımda direksiyonda titreme vardı, Mersin peugeot servisine gidip durumu söylediğimde salıncak burçlarını değiştirdiler şimdi herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum bilginize.....

tesla
13-02-2013, 19:55
Deli ediyorlar beni. Salıncak burçları değişecek diyorum, itiraz ediyorlar. Disklerin değişmesi lazım diyorlar, burçlarla alakası yok diyorlar. Peki bu salıncak burçları artık farklı mı üretiliyor ki sorun düzeliyor? Servise gidince bendeki sorunlu burçların aynısından takmasınlar sonra. nasıl anlatıcam ben bunu servise?

GOXIN
25-03-2013, 17:28
Arkadaşlar dün yapmış olduğum şehirler arası yolculukta maalesef bu sorunla bende karşılaştım :( 120km ile giderken yapmış olduğum frenlemede direksiyon acaip bir şekilde titredi. Bu sorunun olduğunu okuduğum için aklıma hemen yazılanlar geldi ama aracımın 2012 model olması sebebiyle bu sorunun düzeltilmeden piyasaya verilmesi açıkcası beni çok şaşırttı. Bu aşamada ilk müsait olduğumda servise gideceğim fakat şu anda yazılanların hepsini okumadım ama bazı servisler bize öyle bir şikayet gelmedi, frenleri değiştirelim gibi yaklaşımlarda bulunuyorlarmış. Bu sorunu hiç uğraştırmadan ücretsiz değiştiren bir servis var mıdır?

sohbet23
25-03-2013, 17:40
Benimde aracım 2012 model olmasına karşılık bende direksiyon titremesi yaşamış ve daha önce belirttiğim gibi Mersin Meroto da salıncak burçlarının değiştirilmesi ile bir daha o problemi yaşamadım eğer aracınız ile servise gittiğinizde salıncak burçlarından değil dendiği zaman benim aracımı örnek verin ve bir zahmet Mersin Peugeot Servisini arayıp bilgi alabileceklerini söylerseniz gerekli açıklamayı yapmış olursunuz

tesla
25-03-2013, 19:04
Servisler reddediyorlar salıncak burcundan kaynaklandığını. Garantiniz devam ediyorken Mersin Servisini referans gösterip değiştirtmeye çalışın derim. Zaten 2012 model bir aracın fren diski yamulur mu? Servisleri de anlamak mümkün değil.

GOXIN
26-03-2013, 08:21
Teşekkür ederim arkadaşlar böyle bir referans işime çok yarayacak. Bu haftasonu bu sorunu halletmek istiyorum.Sonuçta frenle alakalı belkide daha yüksek hızlarda daha kötü şeylere sebebiyet verebilir Allah korusun. Acaba servise gitmeden önce PT ye konuyla alakalı bir mail atmak yararlı olur mu? Böylece PT nin tavrını öğrenir öyle servise gideriz. Ama hala anlamadığım böyle bir sorunun olduğu bilinirken yeni modellerde neden bu noktayı düzeltmiyorsunuz? Mersin Peugeot servisi şikayet karşısında sorun salıncak burçlarındadır, hemen değiştirelim mi dediler yoksa siz bir şekilde durumu anlattığınızda tamam değiştirelim mi dediler?

xtreme59
07-05-2013, 20:20
Arkadaşlar bu direksiyon titremesi ile ilgili ben de daha acayip bir durum var, araçla ne zaman bir AVM ya da zemini fayansa benzer şekilde bir madde ile kaplı bir yere girsem, aracın direksiyonunu çevirmeye başlayınca direksiyon titremeye başlıyor. Normal asvaltta, toprakta falan sorun yok. Zemin pürüzsüz olunca bizim araç bir acayipleşiyor.

pürüssüz ve kaygan yüzeylerde titriyor.. her kış, kar ve buz üzerinde sürdüğüm için sürekli karşılaşıyorum bu durumla, ama arızadan kaynaklandığını düşünmüyorum..

sinan34
07-05-2013, 21:24
Bir haftadır Bendix-Jurid ön balata kullanıyorum.Distiributör firmadan deneme amaclı aldım herhangi bir ücrette almadılar begenirsem ödeme yapacağım.Şu an alışma sürecinde oldukları icin frenlerim sağlam tutmuyor.Balatalar fazla tozlanmada yapmıyorlar.Benim aracımda titreme icin salıncak burcları degismisti.Duzenli olarak 10-12 binde lastikleri on arka degistirerek balans ayarı yaptırıyorum.Aracın uzerinde diskleri tornalamak icin 80tl fiyat verdiler.Kıslık lastikleri yazlıklar ile degistirip balans ayarı ayarı yaptırıp 1tanede sağlam cıkma lastik aldım tamamı 100tl tuttu.

uurgzl
08-06-2013, 14:51
konunun sayfalarca konuşulduğunu biliyorum.Aracım 31 bin de ve balatalarımı değiştirmek istiyorum ama piyasada o kadar çok farklı fiyatta ürün var ki hangisi ideal karar veremedim.Aracın mevcut ön fren balatası önceden de yazıldığı gibi bosch ama sonra serviste orjinal ürün olarak markasını bilmediğim farklı bir ürün satıyorlar.Aslında mevcut bosch balatalar fena değil gibi.Sorum piyasada satılan bosch ön balatalar aracın üstündeki ile aynı balata mı değilse servisin önerdiği ve aşağıdaki linkte 110 tl ye satılan balatanın extrası ne acaba?

http://www.peugeotmarket.com/Fren-Sistemi,LA_815-2.html#labels=815-2

tesla
08-06-2013, 17:25
Hocam serviste önerilen balatanın ekstrası kâr marjı. Fabrika'dan bosch olarak geliyor zaten. Biraz tozlu bir balata ama gayet iyidir. TRW'yi de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bir çift balataya peugeot'da satılıyor diye 2 kat para vermeye gerek yok. zaten yıpranan, değişen bir parça. illa en pahalısı - en iyisi olsun diyorsanız ve bulabilirseniz ATE öneririm.

asdfg112
08-06-2013, 17:28
benim aracım 2012 9. ay üretimi. şu salıncak burçlarıyla ilgili problem acaba benim aracımda da var mıdır? bu konu ile ilgili servise başvurmam gerekiyor mu?

kullanım sırasında hiç problem yaşamadım ama hep şehir içinde olduğum için yüksek hızlara çıkamıyorum zaten

sohbet23
08-06-2013, 18:57
120 yada 130 km hızla giderken fren yaptığınızda eğer direksiyonunuzda titreme oluşuyorsa o zaman salıncak burçlarınız arızalı demektir

tesla
08-06-2013, 20:16
bende o kadar hızlanmaya bile gerek yok. özellikle yokuş aşağı inerken 90'la gidiyorsam ve hızı 60-50'ye düşürüyorsam titreme oluyor. disk tornalatması sağlıksız geldiği için (ve denizli'de yapabileceklerini sanmıyorumé temmuz başında brembo diskler ve balatalar ile yenileme yapıcam. salıncak burçlarını da değiştirticem.

Ömer Gedik
09-06-2013, 10:39
Arkadaşlar lütfen, rica ediyorum bildiğinizden emin değilseniz insanları yanıltmamak adına paylaşmayın. Fren Balatası konusunu forumda birçok kez Orjinal Balata ile diğerlerinin farkını anlatmıştım.

Tekrar yazmak istiyorum.

Araçlarımızda bulunan orjinal Balatalar ile üreticilerin sunduğu balatalar farklıdır. Araçlarımızda sunulan Bosch, TRW, Galfer marka balatalar bu firmalara fabrika ve yedekparça için özel olarak ürettirilmiş ürünlerdir.

Piyasada satılan Bosch, TRW ve Galfer ürünleri ise mevcut balatalarımıza göre daha serttir. Bu balatalar ses yapmaya ve performans kaybına sebep olacaktır ancak ömürleri bir miktar uzun olur.

Ben kesinlikle Orjinal Balata öneriyorum. Sadece Ses sebebiyle bile insanlar Yan Sanayi balatalardan şikayetçi olabiliyor.

sinan34
13-06-2013, 22:52
Arkadaşlar yaklaşık 1200 km boyunca test amaçlı aldığım bendix balatanın alışmasını bekledim durdum.
Balatalar çok sert olduğu için bir miktar disklerde çizilme meydana geldi.
Aracıma Ömerin tavsiyesi ile orjinal balata taktık.İki balata arasında müthiş fark var.
Orjinal balatalar yumuşak ve çok güzel tutuyor.İlk frende arabının burnunu yere yapıştırıyor.
Freni seven tozunada katlanır diyorum:)

tesla
27-06-2013, 22:36
Bugün ön diskleri Brembo, ön balataları Bosch ve arka balataları da TRW ile yenilettim. Titreme olmaması için de ön burçları değiştirdik. Titremenin derhal kaybolduğunu görmek beni çok mutlu etti. Hem artık daha güvenli hissediyorum. Uzun süreli tecrübemi de paylaşırım.

http://i1229.photobucket.com/albums/ee464/teslaTR/brembo2_zps9058b94b.jpg

http://i1229.photobucket.com/albums/ee464/teslaTR/brembo1_zpsa126b745.jpg

uurgzl
27-06-2013, 23:52
yapılan işlemlerin maliyeti ne kadar tuttu acaba?

tesla
28-06-2013, 00:15
150 TL Brembo ön diskler, 65 TL Bosch ön balatalar, 45 TL TRW arka balatalar, 85 TL ön Salıncakların tanesi. 80 TL işçilik. Toplam 510.

Çıkan ön disklerdeki aşınmayı görünce şaşırdım. Aracım 40bin km'de ve az fren kullanan biri olarak önceki sahibinin freni seven biri olduğunu anladım.

Ömer Gedik
28-06-2013, 09:04
Arka Balatalar 80,000km'den evvel bitiren görmedim. Niye değiştiniz?

Ön Balataları keşke orjinal edinseydiniz.

tesla
28-06-2013, 11:11
Bariz incelmişti. Gördüm balataları, ben de şaşırdım. Dedim ya benden önceki sahibi (hanımı daha çok kullanmış) freni çok seviyormuş anlaşılan. Hem fren sistemini yenilenmişken hepsi sıfırlansın dedim.

2 gün önce Muğla'dan Denizli'ye gelirken sığırın biri ben sollarken gazladı ve mecburen ben de hızlanıp ilerdeki kamyonun arkasına saklanmak zorunda kaldım.(karşıdan araba geliyordu) Ama kamyon taş yüklü olduğu için neredeyse duruyormuş. Frene çok iyi asıldım ve arabanın fren performansını çok sevdim. Aynı hızda aynı mesafe'de eski 206'ım ile aynı freni yapsam kesinlikle kamyonun altına girmiştim. Arka balataların da eskidiğini görünce bu tür acil durumlar açısından yeniletmek faydalıdır dedim.

sessizgece
28-06-2013, 15:08
hayırlı olsun. İlerleyen zamanlarda tekrar yorumlarsanız sevinirim.

eyup_31
29-06-2013, 09:27
hayırlı olsun

igora
05-07-2013, 13:41
Harfiyen aynı durum bende de oldu. 1 ay önce yetkili serviste fren balata değiştirdikten sonra oldu. Sabahtan servise verdim. Bakalım ne diyecekler.
---------
2 adet salıncak burcu değişecek 400 TL dediler. Bu zaten garantiyi bozacak birşey değil bence. Dışarıda son zamanlarda bu değişimi yaptıran var mı?

tesla
05-07-2013, 15:18
Salıncak burcu 400 olur mu yaaa? 2 adet salıncağı komple 170 liraya değiştirttim ben özel serviste. Dediler burç yerine salıncağı değiştirelim, daha sağlıklı olur, kabul dedim. Titreme falan kalmadı.

HamzaHakkı
05-07-2013, 21:02
Salıncak burcu 400 olur mu yaaa? 2 adet salıncağı komple 170 liraya değiştirttim ben özel serviste. Dediler burç yerine salıncağı değiştirelim, daha sağlıklı olur, kabul dedim. Titreme falan kalmadı.

Salıncak burcunun 25'er TL olarak bir salıncakta 2 adet olur. Galiba komple salıncağı değiştirecekti servis. Onun da Tanesinin 200 civarında fiyatı var.

tesla
06-07-2013, 10:45
Bumerang şeklindeki bir metal parçasına 200 lira para istiyor Peugeot, sonra da niye zarar ediyor, niye satılmıyor derdinde. Arabam Peugeot dediğim herkes, parçası çok pahalı, niye aldın diyor ilk cümle olarak. Özel serviste 85 lira kaliteli salıncağın tanesi.

Ömer Gedik
06-07-2013, 14:38
Burcun tanesi 19,28 TL

Salıncak değişmeye gerek yok zaten bozulan bir parça değil.

HamzaHakkı
06-07-2013, 20:56
Bumerang şeklindeki bir metal parçasına 200 lira para istiyor Peugeot, sonra da niye zarar ediyor, niye satılmıyor derdinde. Arabam Peugeot dediğim herkes, parçası çok pahalı, niye aldın diyor ilk cümle olarak. Özel serviste 85 lira kaliteli salıncağın tanesi.

Yan sanayi olarak geçen salıncaklar daha iyi bence. Çoğunun 6 ay a kadar garantisi oluyor.

Ömer Gedik
06-07-2013, 21:11
Orjinal salıncaklar oldukça kaliteli. 220,000 kmyi devirdim daha en ufak sorun yok. Burçları değiştirmekten başka brşey yapmadım salıncak için. Bence burç için orjinal salıncakları değişmek çok anlamsız.

Yan Sanayi Salıncak kalite açısından orjinali tutmaz. Peugeot neredeyse tüm ürün gruplarında oldukça ekonomik yedek parça sunuyor. Salıncak Grubu pahalı bunu kabul ediyorum. Ancak sadece Salıncağa bakarak bu aracın parçaları pahalı demek çok yanlış olur.

tesla
11-07-2013, 19:22
Arkadaşlar, brembo fren diskleri, bosch balatalar ve yan sanayi burçlar ile titreme sorunum tamamen kayboldu. Kısa süreli tecrübelerimle Brembo diskler oldukça iyi fren kabiliyeti sundular. Tabi balatalar tam disklere alışmadığı için eskisi kadar sert tepki vermiyordu frenler. Ne yazık ki uzun kullanım tecrübesi paylaşamıcam çünkü frenleri kullanmaya fırsat bulamadan büyük bir kaza geçirdim aracım pert oldu. Kaza keskin virajda erimiş asfalt, eskimiş arka lastikler ve en önemlisi de ESP'nin olmayışından dolayı oldu.

Bu arada salıncak burcunun değişimi için Denizli'de 3 servise sordum, hepsi de burcu değiştiremeyiz, salıncak komple değişecek dediler.

Ömer Gedik
12-07-2013, 08:26
Aşağıda fotoğrafta burcu görebilirsiniz. 10 numaralı parça. Peugeot'un bunu ayrı satıyor olması bile servisler için birşey ifade ediyor olmalı.

Bunu değişemeyen servise araç emanet edilir mi sorusu da var tabi ki???

http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/Sal1310ncakBurcu.png (http://s1110.photobucket.com/user/omerg308/media/Sal1310ncakBurcu.png.html)

Bosch vb. balatalar daha sert yapılarıyla orjinal kalitesini sunamıyor maalesef.

TanerHoca
12-07-2013, 16:29
...çünkü frenleri kullanmaya fırsat bulamadan büyük bir kaza geçirdim aracım pert oldu. Kaza keskin virajda erimiş asfalt, eskimiş arka lastikler ve en önemlisi de ESP'nin olmayışından dolayı oldu.

yazdıklarınızıdan anladığım kadarıyla mevcut aracınızla kaza yaptınız ve aracınız pert oldu.
eğer öyle ise büyük geçmiş olsun.

tesla
12-07-2013, 17:34
yazdıklarınızıdan anladığım kadarıyla mevcut aracınızla kaza yaptınız ve aracınız pert oldu.
eğer öyle ise büyük geçmiş olsun.

Evet, Dün 308'im için pert kararı çıktı. Çok teşekkür ederim.

İlkay
12-07-2013, 20:58
Evet, Dün 308'im için pert kararı çıktı. Çok teşekkür ederim.

Çok çok geçmiş olsun. Önemli olan sizde bir şey olmaması.

İlkay
12-07-2013, 21:06
Uzun zamandır 407 i sattığım için 308 i kullanıyorum. Kullanım olarak rahat diyebilirim. Geçenlerde Antalya ya giderken 130km/h dan sonra direksiyonda titreme hissettim. Bu titreme frene bastığımda da oluşuyordu. Diskleri kontrol ettiğimde disk yüzeyi diş yaptığını gördüm. 14,000 km de ön disklerin fatura yapması normal midir? Dün servise götürdüm. 4 lastik sökülüp balans yapıldı, salıncak burçları talebim üzerine değişti ve ön diskler araç üzerinde tornalandı. Sonuç olarak şu anda iyi. Bu sorun genel olarak 308 serilerinde varmı?

Ömer Gedik
12-07-2013, 22:56
Diski tornalatmana gerek yoktu aslında İlkay. Hafif fatura yapması normaldir. Bir zararı da yok.

Salıncak burçlarını değiştirmen yerinde olmuş.

Can ÖNEL
12-07-2013, 23:01
Bizim araçta da direksiyon titriyor. Şu an 13000de, 15binde bakımını yaptırırken değişmesini isteyeceğim bu parçaların bir de rot/balans yaptıracağım. Umarım düzelir. Tam 125-130km/h arasında titriyor. Sonra titreme duruyor.

Ömer Gedik
12-07-2013, 23:23
Sabit hızda titreme var ise Balans ile çözülür. Burçlar, frende titremenin sebeibyle değiştirilmeli.

Can ÖNEL
12-07-2013, 23:47
Sabit hızda titreme var ise Balans ile çözülür. Burçlar, frende titremenin sebeibyle değiştirilmeli.

Yüksek hızda sert fren yapınca titriyor, örneğin 130-0 arasında titreme olunca şaşırdım şimdi sert fren yapmıyorum fazla da hızlı gitmiyorum. Servise gidince ustayla bir test sürüşüne çıkacağız. Genelde onlar da çıkıyorlar zaten her servis sonrası (207 kullanırken). Balans konusunda şüphem var çünkü biliyorsunuz önlerden biri diğerine göre 7500km daha yeni (lastik yarılmıştı ve değiştirmiştik). Alınca balans yaptırdım ama alışınca bir balans daha istiyordur. Çünkü balans sonrası titreme yoktu. Haklısınız Ömer Bey.

Özdemir
13-07-2013, 12:20
Yüksek hızda sert fren yapınca titriyor, örneğin 130-0 arasında titreme olunca şaşırdım şimdi sert fren yapmıyorum fazla da hızlı gitmiyorum. Servise gidince ustayla bir test sürüşüne çıkacağız. Genelde onlar da çıkıyorlar zaten her servis sonrası (207 kullanırken). Balans konusunda şüphem var çünkü biliyorsunuz önlerden biri diğerine göre 7500km daha yeni (lastik yarılmıştı ve değiştirmiştik). Alınca balans yaptırdım ama alışınca bir balans daha istiyordur. Çünkü balans sonrası titreme yoktu. Haklısınız Ömer Bey.

Aynı şekilde benim aracımda da 120-130 km de sert fren yapınca ciddi bir titreme yapıyor fırsatını bulunca servise uğrayıp burçların değişmesini isteyeceğim.

Özdemir
20-07-2013, 14:00
bugün aracımın salıncak burçları garanti kapsamında değişti, test ettim en ufak bir titreme yok.. :havali

Can ÖNEL
30-07-2013, 10:33
bugün aracımın salıncak burçları garanti kapsamında değişti, test ettim en ufak bir titreme yok.. :havali

Geçmiş olsun. Ben de yakında gideceğim umarım bende de sorun kalmaz. Sıkıntı verici bir durum geçen yine titredi, güven vermiyor.

Elrohir
19-08-2013, 08:41
Arkadaşlar öncelikle cümleten s.a.

aracım 2008 model 308 1,6 vti
52.000 km de

C.tesi günü km bakımı için 5 yıldır gittiğim servise gittim. Km bakım için standart bakımın yanında enjektör ve motor yağlama temizliği yapılması gerektiği söylendi.
ikisi yaklaşık 150 TL civarı artı diğer bakımla beraber 523 TL tuttu. Rakam konusunda hoşnut kalmadım ancak aracı aldığım 2008 yılından beri servis dışına kaput açtırmak istemediğimden
servise gitmeye devam ettim. Birinci sorum km bakım için bu fiyat normal mi?

İkincisi 30.000 km de iken değiştirdiğim ön balatalarımın bittiğini ve değişmesi gerektiği söylendi. Bana çok normalmiş gibi gelmedi tekrar baktırdım yani en az 5.000 km daha
yapmalıyım diyince usta en fazla 4.000 daha olur dedi. Ve lastiklerimin değişmesi gerekiyor onlarla değştiririm deyince olur dedi.
Fiyat sorduğumda ön balata 460 TL dedi indirim istedim 420 TL dedi. Öğrenmek istediğim bu rakam ve değişim süreleri normal mi?

Yasin CCK
19-08-2013, 08:59
Bakım için fiyat biraz yüksek geldi bana. Özel servis mi, Yetkili servis mi? Yetkili servis ise normal sayılabilir :)

Balata ve lastik ise tamemen kullanım tarzı ve yol koşullarıyla alakalıdır. Belirli bir standartı yoktur.

Ömer Gedik
19-08-2013, 09:05
Enjektör temizliği ve Motor içi temizliği Sizin keyfinize kalmış aslında. 224,000 km lik deneyimimde hiç yaptırmadım. Yakın zamanda bende uygulayabilirim. Ama 53,000 kmde çok elzem olduğunu düşünmüyorum.

Bakım masrafına neler dahil birşey yazmamışsınız.

Balata fiyatı vermişsiniz ama bu disk+balata mı? Değişim kmsi Yasin abinin dediği kullanıcı ile direk alakalı.

Elrohir
19-08-2013, 09:20
Cevaplarınız için tşk ederim ağabeyler

Servisten kastım yetkili idi aracıda aldığım firma Can otomotivin servisidir kullandığım.
Dediğim gibi aracı aldığımdan beri 5 yıldır başka servis kaputunu açmadı.
Eski müşteriye inidirmli fiyat birde bu verdikleri.
Bakımın içeriği klasik işlemler;
Yağ, hava, Klima charbon filtre, motor yağı sentetik, topa contası, cam suyu antrifirizli
balata temizleyici, artık filtrelem bertaraf bedeli, periyodik bakım bunların yanında bahsettiğim enjektör ve motor yağlama kanal temziliği.

Elbette balata ve lastik yol ve kullanım tarzına bağlıdır ancak benim öğrenmek istediğim
balata norma değişim 30.000 km sonra olması makul seviyede mi?

Evet 460 TL olarak verilen fiyat balata+disk

Bende ses gelene kadar kullanıp öyle değiştireyim diyorum.
Birde sorum şu lastikleride değiştireceğim 308 için en uygun lastik için çeşitli fikirler var.
Michellin düşünüyorum 16 inch lastiklerim. Tavsiyeleriniz çok önemli benim için.

sinan34
19-08-2013, 12:08
Arkadaşlar öncelikle cümleten s.a.

aracım 2008 model 308 1,6 vti
52.000 km de

C.tesi günü km bakımı için 5 yıldır gittiğim servise gittim. Km bakım için standart bakımın yanında enjektör ve motor yağlama temizliği yapılması gerektiği söylendi.
ikisi yaklaşık 150 TL civarı artı diğer bakımla beraber 523 TL tuttu. Rakam konusunda hoşnut kalmadım ancak aracı aldığım 2008 yılından beri servis dışına kaput açtırmak istemediğimden
servise gitmeye devam ettim. Birinci sorum km bakım için bu fiyat normal mi?

İkincisi 30.000 km de iken değiştirdiğim ön balatalarımın bittiğini ve değişmesi gerektiği söylendi. Bana çok normalmiş gibi gelmedi tekrar baktırdım yani en az 5.000 km daha
yapmalıyım diyince usta en fazla 4.000 daha olur dedi. Ve lastiklerimin değişmesi gerekiyor onlarla değştiririm deyince olur dedi.
Fiyat sorduğumda ön balata 460 TL dedi indirim istedim 420 TL dedi. Öğrenmek istediğim bu rakam ve değişim süreleri normal mi?

Forumda yazılanlara göre bizim arabaların ön balatalarında 30000kmyi geçiren yok .Bende balata değiştirirken bir miktar daha km yapabilirdim ama riske atmak istemedim ayrıca orjinal balatalarda Ömer güzel indirim yapıyor haberin olsun.

xtreme59
19-08-2013, 12:17
balata sesi hakkında..

bu hafta bakıma gittiğimde oradaki çalışana, aracın durmasına yakın balata ses yaptığını, temizleme spreyi ile temizlemesini istediğimi söyledim.. o da bana, benden önce gidenlerin hep aynı sesten şikayet ettiklerini fakat temizlense bile aynı sesi bir süre sonra yine vereceğini söyledi..

sebep olarak da balata yapımında kullanılan yumuşatıcı bir maddenin kansorejen madde içerdiği için artık kullanılmadığını söyledi.. aslı var mı bunun? yada herkeste bu ses mevcut mu? bendeki ses de sürekli değil ama ara ara bazı dönemlerde oluyor.. bu arada balataları değiştireli 1 yıl oldu, daha yeniler..

Ömer Gedik
19-08-2013, 12:22
Balatalarımız 30,000 km seviyesinde bitiyor. Daha fazla kullanan da var daha az kullanan da.

xtreme59
Orjinal balata ötme yapmaz aslında. Ancak aşınan diske takılan balata durumu var ise balatanın kenar bölgeleri diske alışması için bir nebze traşlanır bu da ses yapmasını önler.

sinan abi desteğin için teşekkürler :iyi

xtreme59
19-08-2013, 12:26
yetkili serviste geçen yaz hem fren balatalarını hem de disklerini değiştirdim..

dediğim gibi, sürekli yapmıyor fakat hafif frenle beraber yavaş yavaş duruyorken çıkarıyor... şu birkaç haftadır yok zaten.. geri gelmezse sıkıntı da yok.. :)

Elrohir
19-08-2013, 12:58
yetkili serviste geçen yaz hem fren balatalarını hem de disklerini değiştirdim..

dediğim gibi, sürekli yapmıyor fakat hafif frenle beraber yavaş yavaş duruyorken çıkarıyor... şu birkaç haftadır yok zaten.. geri gelmezse sıkıntı da yok.. :)

Ne kadara değiştirdiniz öğrenebilir miyim?

Forumda yazılanlara göre bizim arabaların ön balatalarında 30000kmyi geçiren yok .Bende balata değiştirirken bir miktar daha km yapabilirdim ama riske atmak istemedim ayrıca orjinal balatalarda Ömer güzel indirim yapıyor haberin olsun.

sinan ağabey ilgin için tekrar tşk ederim saolasın:)

Balatalarımız 30,000 km seviyesinde bitiyor. Daha fazla kullanan da var daha az kullanan da.

xtreme59
Orjinal balata ötme yapmaz aslında. Ancak aşınan diske takılan balata durumu var ise balatanın kenar bölgeleri diske alışması için bir nebze traşlanır bu da ses yapmasını önler.

sinan abi desteğin için teşekkürler :iyi

O halde yetkili servisin bana söylediği değişim doğru ve yerinde demektir.
Bana değişmesi lazım demişti ama ben biraz gider daha diyince 4.000 km daha idare eder dedi.
Diskten ses gelince değiştiririz dediler. Bende ay sonu yeni lastikleri alınca balata ve diskleride değiştirmeye karar verdim.

Peki önce lastik sonra balata+disk değişim sırası fark eder mi?

xtreme59
19-08-2013, 13:16
Ne kadara değiştirdiniz öğrenebilir miyim?

ön diskler + ön balatalar, arka diskler değişmedi, sadece arka balatalar değişti.. toplamda 500 ödedim..

tarabya100
01-10-2013, 21:40
Fren balataların markalara göre kandine has sorunları vardır.
Altta yazacaklarım Orjinal balata (Galfer) ile karşılaştırmalarıdır..

Bosch : diskleri en çok aşındıran balatadır cızırtı biçimde ses yapmaları yok denecek kadar azdır. Özellikle çok ısınmalarada araç tam durmaya yakın sanki demir demire sürtüyormuş gibi ses yapar . tutuş kalitesi çok iyidir. kilometre olarak diğerlerinden erken bitebilir

TRW : ilk takıldığında belli bir müddet koku yaparlar . tutuş kalitesi iyidir , yüksek hızlarda sert frenlemede uğultu biçiminde , yavaş kullanımda disklerin kenarlarındaki çıkıntılardan dolayı frene basmadan bile ses yapar . frene hafif dokunulduğundada ses yapar.

Jürid :en iyi alman markasıdır ama piyasada jürid adı altında 3 değişik kalitesi mevcuttur.

Bendix : o kadar sert bir balatadırki yıllarca kullanabilirisiniz , hiç bitmez tabiki hiçde tutmaz . diskleri resmen kanallar açar .

Textar : Bu markadada 3 kalite vardır bilmeyenin anlaması zordur
diğer markalar için gerek duymadım ama isteyen olursa anlatabilirim.

asdfg112
01-10-2013, 22:46
Fren balataların markalara göre kandine has sorunları vardır.
Altta yazacaklarım Orjinal balata (Galfer) ile karşılaştırmalarıdır..

Bosch : diskleri en çok aşındıran balatadır cızırtı biçimde ses yapmaları yok denecek kadar azdır. Özellikle çok ısınmalarada araç tam durmaya yakın sanki demir demire sürtüyormuş gibi ses yapar . tutuş kalitesi çok iyidir. kilometre olarak diğerlerinden erken bitebilir

TRW : ilk takıldığında belli bir müddet koku yaparlar . tutuş kalitesi iyidir , yüksek hızlarda sert frenlemede uğultu biçiminde , yavaş kullanımda disklerin kenarlarındaki çıkıntılardan dolayı frene basmadan bile ses yapar . frene hafif dokunulduğundada ses yapar.

Jürid :en iyi alman markasıdır ama piyasada jürid adı altında 3 değişik kalitesi mevcuttur.

Bendix : o kadar sert bir balatadırki yıllarca kullanabilirisiniz , hiç bitmez tabiki hiçde tutmaz . diskleri resmen kanallar açar .

Textar : Bu markadada 3 kalite vardır bilmeyenin anlaması zordur
diğer markalar için gerek duymadım ama isteyen olursa anlatabilirim.

benim aracımın üzerinde gelen balata Bosch marka, normalde orijinal olarak Galfer mi olması gerekiyordu?

Ömer Gedik
02-10-2013, 10:10
tarabyanın yorumlarına katılamayacağım.

Zaten yorumlar içerisinden tezatlıklar var. Örneğin boschun diskleri çok aşındırmasına rağmen erken bitmesi gibi.

308ler Ön balata Bosch Arka Balata TRW olarak fabrikadan çıkar. Peugeot orjinal ürünü harici balataları önermiyorum.

asdfg112
02-10-2013, 14:03
evet ömer hocam bende de aynen dediğiniz gibi önler Bosch arkalar TRW. daha önce bir yazınızda dışarda satılan ve serviste satılan Bosch balatalar arasında da fark olduğunu söylemiştiniz galiba.

Ömer Gedik
02-10-2013, 14:45
asdfg112

Aynen dediğin gibi Orjinal ile Bosch kutulu ürünler kalite açısından çok farklı. bunu bazı üyelerimizin balatalarını değiştirerekte gösterdik. :)

des0uza
02-10-2013, 14:48
Yedek parça işim olduğu ve bahsi geçen markaları da bildiğim için iki laf edebilirim sanırım. Öncelikle ben aracımı 24.000 km.de satınaldım. Sonra serviste ki yetkili serviste ön fren balataları ve diskleri kendim götürdüm ve Bosch marka olarak değiştirdik. Arklara henüz bitmediğinden değişim yaptırmadım. performans olarak çokta menunum.
Yukarıda belirtilen markalardag Galfer eğer orjinal üretilen Galfer ise ( Türkiyeye bu markada uzak doğu üretimli ürünlerde geliyor) gayet yumuşak bir balatadır. Ses problemi yaşamazsınız fren mesafesi iyi seviyededir. Ancak kısa sürede balatalarınız biter.
Bosch ; Bursadaki fren fabrikasında tüm ürünleri üretmiyorlar. Daha ziyade montaja sistem üretiyorlar. Aftermarkette Bosch fren disk ve balatalarını kendisi fason ürettiriyorki rekabet edebilsin. Ömer beyin belirttiği orjinalde önlerde Bosch çıktığı doğru ancak pazarda Bosch kutusunda bulduğunuz ürün aracın montajında kullanılan ve orjinal kutudan çıkan Bosch ile aynı seviyede değil. Ticari bir durum.
TRW ; de Bosch gibi dünyada sistem üreticisidir. özellikle fren konusunda TRW de oem markadır. Ancak yukarıda belirttiğim gibi Türkiye'deki rekabet dolayısı ile aftermarkette TRW Türkiye bazı ürünlerini alternatif referanslar ile rekabetçi fiyatla piyasa yerli üretim veya ithal ürünle fason ürün sunabiliyor.
Jurid ; Türkiyede fiyat konumu dolayısı ile A kalite ürünleri satışı zor. Ancak firmanın B kalite alternatif ürünleri ucuz ürünleride mevcuttur ki bunlar Türkiyede Bendix olarak da satılıyor.
Eğer bir parçacıda bendix ve Jurid ürünlerine rastlarsanız kutu dizyen ve renleri farklı anca ürün referansları aynıdır. Siz de kontrol edebilirsiniz. Aynı katalogları kullanıorlar diyebiliriz.
Textar ; Kaliteli bir markadır. Premium ürünün yanında Türkiye'de Kale balataya da üretim yaptırıyorlar.

Açıkçası her firma rekabet dolayısı ile ve pazarlarını büyütmek için kaliteden taviz verebiliyorlar. Ancak bu kadar derin bilmeyenler için tavsiyem yinede Global markların ürünlerinden yana olmalarıdır. Herhangi bir sorun veya sıkıntıda her zaman destek görebileceğiniz yanları çoğunluktadır.

Saygılarımla.

asdfg112
02-10-2013, 16:33
bilgiler için teşekkürler des0za. keşke forumda bir online yedek parça ekibi kurabilsek :)) kimin neye ihtiyacı varsa hemen en kaliteli ve uygununun yerini bulsak her şehre göre. ben servis dışı parça ihtiyaçlarımda forumda bazı arkadaşları rahatsız etmeyi düşünüyorum ilerde. onlar kendilerini biliyorlar reklam olmasın :)

ANKA
19-02-2014, 22:03
Bugün bir arkadaşımın 2010 focusunun Frenleri neredeyse hiç tutmuyordu. Ben de mini bir araştırma yaptım Şaşmaz oto sanayide Balatacı Ali isimli bir yere gittik. Dükkan sadece fren işi yqpan bir yer. Araç üstü disk tornası, fren testi falan epey alet edevat var. Arkadaş Biraz sıkışık olduğu için 80000 kmdeki aracın diskleri değiştirilemedi bunun yerine ön arka diske torna yapıldı sonra öne ferodo arkaya kale balata takıldı. Kale yerli ama olumsuz geri bildirim epey az. Yumuşak bir balata olduğunu söylüyorlar. Neyse tüm işlem 180 tl tuttu. Bugün frenler disk balata uyumu tam oluşmadığı için iyi değildi ama dükkandaki ilgi ve işçilik gayet iyiydi. Disklerin arkalarını ve bağlantı yerlerini çok dikkatli bir şekilde temizlediler. Vidaları çapraz sıktılar. Ben genel olarak beğendim. Aklınızda olsun. Balatayı diski kendimiz de götürebiliyoruz.

karayılan
22-02-2014, 01:01
selam arkadaşlar 2011 model 50 binde 308 im var frenlerden bende şikayetçiyim. frenlere düşük hızda basınca (20-60 km/h) fren dalgalı bir şekilte tutuyor sanki disklerde eğrilik var, bir diğer sorunsa ki bu çok daha önemli, araç 100 km nin üstüne çıkınca firene basmaya korkuyorum zangır zangır titriyor frenleyince.. sorum şu acaba fren disklerini tornalatsammı? değişsemmi? bu problemler sadece diskten mi oluşuyor? karşılaşan arkadaşların yardımlarını bekliyorum..

Can ÖNEL
22-02-2014, 12:04
selam arkadaşlar 2011 model 50 binde 308 im var frenlerden bende şikayetçiyim. frenlere düşük hızda basınca (20-60 km/h) fren dalgalı bir şekilte tutuyor sanki disklerde eğrilik var, bir diğer sorunsa ki bu çok daha önemli, araç 100 km nin üstüne çıkınca firene basmaya korkuyorum zangır zangır titriyor frenleyince.. sorum şu acaba fren disklerini tornalatsammı? değişsemmi? bu problemler sadece diskten mi oluşuyor? karşılaşan arkadaşların yardımlarını bekliyorum..

Yüksek hızda frenleyince araç mı titriyor direksiyon mu? Eğer direksiyon ise salıncak burçlarındanmış değiştirince düzeliyor.

ANKA
22-02-2014, 21:52
Benim araç 2009 model km 52000 üzerinde orijinal diskler vardı. Frende titreme değilde araçta 5 kişi olduğunda frenlerde hissislik sorunu vardı. Ön diskleri ve balatayı değiştirdim arka disk iyiydi oranın da sadece balatalarını değiştirdim. Benim disk dalga dalga olmuştu torna da önerdiler ama 4-5 yıllık disk 52000km 3 balata yemiş mantığımın sesini dinledim önlere brembo diskleri taktım. Araç şimdi kendine geldi frenler çok iyi tutuyor. Frene basınca birden tutuyor sonra bırakıyorsa büyük ihtimalle diskler eğrilmiştir ve elinizi diske sürdüğünüzde bir dalgalanma hissedersiniz. Öyle bir durum varsa torna önermem disk değişimi yapın kafanız rahat olsun. Brembo ön disk 120 tl bosch ve trw daha ucuza bulunabilir.

308black
23-02-2014, 14:47
arkadaşlar o problemın sebebi belki biliyorsunuzdur simdi sıfır disk i 1 saattede o hale getirirsiniz nasıl oluyor derseniz soyle anlatayım araba ıle uzun yola gıdın veya performanslı kullanın frene abanarak yanı ve hemen ardından ısınmıs dısklı arabayı yıkamaya verırsenız o dıske çarpan su birden soğutma yaptığı ıcın dışkın formunu bozmakta Ferrari de alsanız bu durum bundan ıbaret yanı dışkınız sıcaksa yıkatmayın sogusun oyle yıkatın. sahsen benım 308 ın dısklerı 10 km once degıstı gene yamuldu :D

akin
23-02-2014, 17:11
Arkadaşlar aracimda giderken sanki 2 metal birbirine surtuyormus gibi ses geliyor cam açıkken çok net duyuyorum sizce balatalardan veya disklerden olabilir mi

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ANKA
23-02-2014, 22:05
Arkadaşlar aracimda giderken sanki 2 metal birbirine surtuyormus gibi ses geliyor cam açıkken çok net duyuyorum sizce balatalardan veya disklerden olabilir mi

Balata bitmiş olabilir eğer bitmişse ve uzun süredir bu haldeyse disklere ciddi hasar vermiş olabilir. Ya da iyimser düşünerek yalnızca bir gıcırdama olabilir balata değişimi ile kurtarılabilir. Umarım en az maliyetle hallolur.

@308black yorumu okudum diyorum ki Allah Allah dışkı ne alaka sonra anladım ki disk yerine dısk yazılınca enteresan bir durum oluşmuş. Teknolojinin esprili yanı işte :)

akin
23-02-2014, 22:06
Balata bitmiş olsa ışık yanmaz mi ekranda

asdfg112
23-02-2014, 22:07
308lerde ışık yanmıyor galiba.

Benim aracımda da düşük hızlarda, özellikle otonom hareket sırasında ıslık sesi geliyor bazen. Disk temizleyici spreyle çözülmezse balatalatı hafif zımparalayacağım.

mobil gönderi...asus memopad

asdfg112
23-02-2014, 22:12
308lerde ışık yanmıyor galiba.

Benim aracımda da düşük hızlarda, özellikle otonom hareket sırasında ıslık sesi geliyor bazen. Disk temizleyici spreyle çözülmezse balataları hafif zımparalayacağım.

ANKA
23-02-2014, 22:21
cc'nin balata fişli olandansa ışık yanar ama benim aracın balatalarda fiş yoktu. Kara düzen :) Frene basında kafayı dışarı çıkarıp havayı kokluyorum :)
Bence bir gösterin fren işi şakaya gelmiyor. Geçen arkadaşımın focusun balatalar bitmiş ön disk oyuk oyuk olmuş basıyor frene durmuyor araç kartala arkadan çarpmış. Kartalın tamiratını trafik sigortasından yaptırmadık riskli sürücü olmasın araç kayda girmesin diye cepten verdi sonrasında geçen gün frenciye götürdük para kalmadığı için mecburen kısa süreliğine diskleri tornalattık, balataları yeniledik çok iyi oldu.

308black
24-02-2014, 11:58
Telefondan bukadar oluyo valla :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

xtreme59
18-10-2014, 20:53
benim 308'in ön disk ve balataları değiştireli 2 yıl kadar oluyor.. çok fazla yıpranmamalarına rağmen özellikle sol ön balatalar frenleme yaptığımda çok ses yapıyor.. ccıyk cıyyyyk.. ben geliyorum diyor adeta.. bunun yanında, durmaya yakın hızdayken çok net duyulur bir uğultu da yapıyor..

bu ses nasıl kesilir acaba?

ANKA
20-10-2014, 08:42
Bende de oldu hızlı gierken fren yaptım biraz bilerek biraz aşınsın diye şimdi ses yok gibi. Benim gibi çok az kullanıyorsanız freni araada basın kendine gelir. Tabi balata orijinal değilse bu dediğimin anlamı yok jurid trw bosch ise balata epey ses yapıyor bir süre sonra. Sesi kesmek işin orijinal balata taktırmak lazım.

xtreme59
20-10-2014, 09:28
balatalarım orjinal.. yetkili serviste taktırmıştım.. ama sert fren yapmayalı epey olmuştur herhalde, denemek lazım :) zaten ıslak havalarda, arabayı yıkayınca falan ses yapmıyor..

ayı_boğan
13-01-2015, 10:15
80 km ile giderken frene basıldığında aracın savrulmasının nedeni balatalarla ilgisi varmıdır? balatalar 25bin km önce değişti

Ömer Gedik
13-01-2015, 10:24
80 km ile giderken frene basıldığında aracın savrulmasının nedeni balatalarla ilgisi varmıdır? balatalar 25bin km önce değişti

Aracın balata sebebiyle savrulmaz zaten fren gücü dağıtım sistemi mevcut. Zeminden ötürü kaymış olabilir ama ESP devreye girmiştir muhtemelen

ayı_boğan
13-01-2015, 10:31
Aracın balata sebebiyle savrulmaz zaten fren gücü dağıtım sistemi mevcut. Zeminden ötürü kaymış olabilir ama ESP devreye girmiştir muhtemelen

bende ilk olduğunda zeminden dolayı olmuştur diye düşündüm ama tekrarladı 2-3 defa. balataysa getiriyim sana diye düşündüm değiştirelim

ssgti
13-01-2015, 10:34
Zemin nedeniyle olma ihtimali yüksek. Bir taraftaki lastiklerin gevşek zemin, ıslak, buzlu yada önceden yola dökülmüş bir yağda olma ihtimali yüksek. Araç kendisini bıraksa da ESP devreye girerek aracı düz çizgiye getirir. Fren sisteminde bir sıkıntı olsa arıza ışığı yakar.

ayı_boğan
13-01-2015, 10:44
Zemin nedeniyle olma ihtimali yüksek. Bir taraftaki lastiklerin gevşek zemin, ıslak, buzlu yada önceden yola dökülmüş bir yağda olma ihtimali yüksek. Araç kendisini bıraksa da ESP devreye girerek aracı düz çizgiye getirir. Fren sisteminde bir sıkıntı olsa arıza ışığı yakar.

bugün 160 km falan yapacağım tekrar tekrar denerim müsait yerlerde.inşallah tekrarlamaz ama 2-3 defa olunca canım sıkıldı.

sinan34
10-05-2015, 11:10
Arkadaşlar Fredo (Ferodo ) fren balatası nasıldır kullanan oldumu?

attci
31-05-2015, 15:38
Benim Aracında balataları değişti yanlız değişimden sonra ön jantlara aşırı bir kurum bırakıyor.orjinal balata ama nedendir bilemedim ?

ANKA
31-05-2015, 18:03
Toz normal, jantlara.nano.içerikli bir koruma yapın epeyce azalır
Ya da seramik balata takacaksınız o da epey sert bir balata. Ya da iki günde bir yıkanacak aslan.

GOXIN
03-06-2015, 08:58
Arkadaşlar aracım 42bin kmde, geçen hafta ön sağ balatadan çok fazla ses gelmeye başlamıştı ve haftasonu sanayiye gittim. Ön balatalar resmen sıfırlanmıştı(Herhangi bir ışık yanmıyor). Usta, balataları sökerken diskide kontrol etti ve değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Bende baktım diskin temas yüzeylerinde ön ve arka tarafın orijinal kalınlıkları eşit değildi. Ön tarafta 2mm aşınma vardı. Aynı oranda arka tarafta aşınmıştı fakat arka taraf ince olduğu için aşınmadan dolayı disk üzerindeki işarete neredeyse 2mm kalmıştı. Ön taraf disk işaretine yaklaşık 3-3.5mm olmasına rağmen arka taraf çok ince kaldığı için değiştirdik. Aslında bu haliyle gidebilirdi ama güvenlik nedeniyle ses etmedim. Önleri TRW ile arkaları Bosch balatalarla değiştirdik. Diski de Delphi marka kullandık. Toplamda 325 lira ödedim. Balatalar sorun değil de diskin bu kadar aşınması normal mi? 42bin km aracın diski bu şekilde olabilir mi? Yolda çok fazla frene basmam ama biraz agresif kullanıyorum. Disk konusunda net bir şekilde şu kalınlığın altına düşerse tehlikelidir gibi bir şey var mıdır?

sinan34
04-06-2015, 01:55
Bizim 308'lerin disk ölçüleri

Brake Disc Thickness [mm] : 26mm
Minimum Thickness [mm] :24mm

musti_x
21-06-2015, 23:05
Arkadaşlar bu problem maalesef bendede var ani fren yapmam gerektiğinde direksiyon da titreme oluyor. Aracım 2012 308, daha 35000de.
Servis on disklerin ve salıncak burçlarının değişmesi gerektiğini söyledi ve bunlar için 753 TL ücret istedi. Parça fiyatlarına baktığımda parçalar pahalı değil sanırım servis işçilikten geçiriyor. Bu sorunu dışarıda çok daha ucuza halledebileceğine düşünüyorum ne dersiniz.

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ANKA
22-06-2015, 11:01
Arkadaşlar bu problem maalesef bendede var ani fren yapmam gerektiğinde direksiyon da titreme oluyor. Aracım 2012 308, daha 35000de.
Servis on disklerin ve salıncak burçlarının değişmesi gerektiğini söyledi ve bunlar için 753 TL ücret istedi. Parça fiyatlarına baktığımda parçalar pahalı değil sanırım servis işçilikten geçiriyor. Bu sorunu dışarıda çok daha ucuza halledebileceğine düşünüyorum ne dersiniz.

Aynen öyle zaten gitmeyin resmi servise bunları garantiden değiştirmiyorlarsa gidin alın parçaları özel serviste taktırın. O kadar para vermeye hiç gerek yok. Tabi disk takılması önemli öyle merdiven altı yerlere de gitmeyin. İstanbul’da iseniz Ömere gidin yardımcı olsun hem parçaları tedarik eder hem sorunu giderir.

musti_x
22-06-2015, 11:16
Aynen öyle zaten gitmeyin resmi servise bunları garantiden değiştirmiyorlarsa gidin alın parçaları özel serviste taktırın. O kadar para vermeye hiç gerek yok. Tabi disk takılması önemli öyle merdiven altı yerlere de gitmeyin. İstanbul’da iseniz Ömere gidin yardımcı olsun hem parçaları tedarik eder hem sorunu giderir.
Evet istanbuldayim. Ömer beyle nasıl iletişime gecerim

ANKA
22-06-2015, 16:24
İletişim bilgileri burada, forumun yöneticisidir kendisi, gidin tanışın aslan emin ellerde olur:

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?4900-Forum-Otomotiv-ismiyle-ba%FElad%FDk&highlight=forum+otomotiv

S.keskin
22-11-2015, 09:28
Arkadaşlar merhaba yeni konu açmak istemedim.otomatik 308 im var. Araçta düşük hızlarda ve kısa frenlemelerde fren çok güzel tutuyor çok memnunum.Fakat biraz seri kullanıp ani ve uzun frenlemelerde aracın balatası yeni değiştiğindeki frenleme hissiyatı veriyor. Yani bariz fren tutmuyor gibi. Disk'lerde sorun yok balatalarda makul seviyede. Konuda geçen titreme sorunu da yok.Bu durum bana normal gelmiyor fakat normalmidir? Eğer değilse sebep ne olabilir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ANKA
23-11-2015, 00:13
Performanslı kullanım için normal balata, disk ve fren hidroliği uygun olmaz. Toptan bir değişim şart. Frenin ısınıp şişmesi denen duruma çok benziyor sizinki yani normal bir durum bence. Ama memnun değilseniz ve imkan varsa ebc green stuff balata, ate yağ, ebc diskle bir değişime gidin. Epey fark yaratacaktır.

Ömer Gedik
23-11-2015, 06:36
Aracınızın balatası orjinal mi?

S.keskin
23-11-2015, 08:16
Ömer önler orjinal değilmiş. Balatadanmıdır.

S.keskin
23-11-2015, 08:40
Performanslı kullanım için normal balata, disk ve fren hidroliği uygun olmaz. Toptan bir değişim şart. Frenin ısınıp şişmesi denen duruma çok benziyor sizinki yani normal bir durum bence. Ama memnun değilseniz ve imkan varsa ebc green stuff balata, ate yağ, ebc diskle bir değişime gidin. Epey fark yaratacaktır.

Genelde seri kullanmam fakat hafta sonu Ankara'ya gidiyorken biraz hızlı geldim Ankara girişinde de trafik yoğundu boşluklar yaratıp gidiyorken ister istemez frenlemelerde oluyor. İşte bu şekilde uzun frenlerde dediğiniz gibi ısınan Balatanın tutmaması gibi bir durum oluşuyor fakat normal gelmedi bana resmen hiç tutmuyor, araç altınızdan kayıyor. Ön balatalar orjinal değilmiş değiştirmek lazım galiba.

Ömer Gedik
23-11-2015, 08:42
Orjinal olmayan balatalarda yaşanabilen bir durum. Orjinal olmayan balata serttir ve tuttunma sorunu yaşatır.

S.keskin
23-11-2015, 08:43
Orjinal olarak Hangi marka kullanıyorduk önlerde.

ANKA
23-11-2015, 15:40
Peugeot'un kendi ürünü var, üzerinde marka logosu oluyor ama Peugeot için özel üretim oluyor. Ömer de demişti önceden mesela bosch marka da çıkabilir peugeot kutusundan ama normal bosch ile kutudan çıkan özel üretim bosch un kalitesi aynı olmuyor.

S.keskin
23-11-2015, 16:39
Peugeot'un kendi ürünü var, üzerinde marka logosu oluyor ama Peugeot için özel üretim oluyor. Ömer de demişti önceden mesela bosch marka da çıkabilir peugeot kutusundan ama normal bosch ile kutudan çıkan özel üretim bosch un kalitesi aynı olmuyor.

Çok sağol özgür hocam. Anladığım kadarı ile Peugeot kutusundaki Bosch marka Balata alacağız.

ANKA
24-11-2015, 03:55
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/DSC_0482_zps1eaa1f7f.jpg

Kutusu böyle balatanın . içinden hangi marka çıkar belli olmaz ama orijinal ürün iyidir jurid falan takmamak lazıl mesela bildiğin mermer gibi balata. Sizde de o tip birşey olabilir envyi ilk aldığımda ses ve performans beni çok rahatsız etmişti hemen orijinale geçmiştim.

Ömer Gedik
24-11-2015, 08:20
Peugeot Citroen logolu ürün alacaksınız. Bosch TRW vs değil.

S.keskin
24-11-2015, 09:00
Peugeot Citroen logolu ürün alacaksınız. Bosch TRW vs değil.

http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/DSC_0482_zps1eaa1f7f.jpg

Kutusu böyle balatanın . içinden hangi marka çıkar belli olmaz ama orijinal ürün iyidir jurid falan takmamak lazıl mesela bildiğin mermer gibi balata. Sizde de o tip birşey olabilir envyi ilk aldığımda ses ve performans beni çok rahatsız etmişti hemen orijinale geçmiştim.

Yardımlarınız için çok teşekkürler en kısa zamanda değiştireceğim.

asdfg112
24-11-2015, 19:46
Balata konusunda orijinal üründen şaşmamak lazım bence. Fabrikasyon baltalar 46bin km oldu, servis on bin km daha kullan sonra tekrar kontrol ederiz dedi, muhtemelen o zaman da değişmesi gerekmeyecek gibi.
Lastikler de iyi durumdaysa harika fren performansı sunuyor diye düşünüyorum.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kenny
20-12-2015, 19:03
merhaba arkadaslar. sorunum disk yamulmasi... 6 ayda 7 ci kez disk degistirdim....en fazla gideni iki uc hafta ....her seferinde disk ve fren balatalarini degistiriyorum..iki uc hafta sonra yine yamuluyor ve titremeye basliyor....ikinci kez basima geldiginde kalipper leri de degistirmistim..muhtemelen bu sefer de olmaz ise direk hurdaciya salliyacagim... oysa motoru cok iyi bir arac.. tik yapmadan epeydir kullaniyorum....ufak mesafeye bile gitsem. epey isiniyor...daha bu gun yepyeni degistirdim. tamirci 200 paundumu aldi gitti...icime oturdu....araba 2001 model 406 steysin...2000 cc dizel....simdi asagida tum parcalari degistirdim. yavas yavas yukariya cikacagim.....gordugum kadari ile westing hause, abs pompasi ve frem vakum pompalari var.. bunlardan birisi arizali olup ta fren yapildigi zaman hidroligi geri salmayip balatalari az miktarda sikili tutuyor anladigim kadari ile....hangisine el atacagimi bilemiyorum....arabayi zaten 300 paunda almistim. simdiye kadar 1200 paund harcadim....hurdaya atmaya da kiyamiyorum...ha unutmadan ayrica fren fleksi borularini da degistirdim....dedigim gibi sebebini bulamaz da bir daha yamultursam arabayi hurdaciya verecegim...simdiden tesekkurler...

Ömer Gedik
20-12-2015, 19:44
Öncelikle Aramıza hoşgeldin

Fren kaliperi westinghouse vrya abs pompası buna sebep olmaz.

Salıncakları, alt rotili kontrol edin. Benim tahminim ise ön teker rulmanı takarken eğer pres yapan kişi ehil değilse poryayı eğri takıyor. Bu da 406 da karşılaştığım frende titreme sebebi oluyor maalesef. Bu durumla iki kez karşılaştım.

kenny
20-12-2015, 21:43
omer bey cevabiniz icin tesekkurler....icimi daraltiyordu...kesin sizin dediginiz gibi porya yamuk vs. olmali...zaten bu gun de tamirci geldiginde arabanin yanina bile gitmedim. oturdu 4 saatte sol rulmani degistirdi..(bir ara pencereden bakarken rulmani cekicle vs kirarak cikardigini gordum. muhtemelen yeni rulmani da cekicle cakti...)pazar gunu oldugundan ancak apachi seyyar bir tamirci bulabildim...malzemeleri almistim zaten ne varsa degistirdi..bakalim biraz kullanayim. yine yamulursa yeni porya alacak vs halim yok...rotiller, burclar vs hep yeni degistiydi...sorun sizin dediginiz gibi yamuk porya dan kaynaklaniyor gibi.. iki porya alsam..degistirmesi vs bana 400 paunda patlar.(burada yedek parca ucuz tamirci cok pahali. bazilari saatine 90 paund bile aliyorlar). en iyisi eldeki arabayi hurdaciya 80 paunda satmak. ustune 200 -300 paund koydummu 307 steysin alirim...oylece devam ederim...verdiginiz bilgiler icin tesekkurler....

Ömer Gedik
20-12-2015, 22:36
4 saatte rulman değiştirmek güzel bir de çekiçle rulman takmak daha güzel :) Orada pres makinesi yok mu?

Sizin sorununuz muhtemelen poryanın montajı

kenny
21-12-2015, 07:09
maalesef alternatif yoktu..ben zaten diskleri, balatalari, yedek bir adet rulmani,yag filitresi, vs zaten bagajda tasiyip duruyordum...pazartesi dogru durust bir usta var calistigim yerde. ona yaptiracaktim. ama cumartesi rulman sesi gelmeye baslayinca. risk edemedim uzun yolda kalirim endisesiyle..mecburen pazar gunu bir seyyar tamirciye yaptirmak zorunda kaldim hepsini....rulmani da epeydir bulunduruyordum cunku devamli titresimli frenin veya asiri isinmanin cok yakinda gresi eritip rulmani yiyecegini tahmin ediyordum...tahminim dogru cikti bir anda ses yapmaya basladi ki rulman sesi hayatta beni en rahatsiz eden ses...bende daha evvel aynisi vardi 406 nin....motor 272 bin mil yapti.. hala gumbur gumburdu. ama orasi burasi curudu tuzlu yollar yuzunden...araba delik desik olunca mecburen hurdaya attiydim..porya isine girmek oldukca ugrastirici..birde sizin dediginiz gibi yeni takacak olan isi tutturamadimi yine ugrasmak var.....en iyisi baska bir pejo bakinmak...tavsiyeleriniz icin tekrar tesekkurler...

CaglarB
21-12-2015, 13:51
Valla ne güzel ha 400 pound'a araba :) bizim burada 2 standart servis bakımı parası at gitsin abi :)
406 benim de çok sevdiğim bir modeldir, astarı yüzünden pahalıya gelmiş sana bence de uğraşma 406 için iyi usta yoksa,zor araba

kenny
21-12-2015, 20:35
caglar bey yeni araba alinca bir sene sonra zaten beste birine dusuyor fiyati...aldin arabayi kontagi cevirdin 50-100 mil yaptin. direk ikinci el oluyor fiyat yuzde 40 dusuyor...benim hatunun altinda araba mevcut iyicene birsey.(hos o da yepyyeni arabayla yolda kalmayi basardi ayri hikayedir hocam.. mazot kokusunu sevmedigi icin mazot almayi reddediyor.. bu yuzden kac kere yolda kaldi...)ben ise gelip giderken kullandigim icin zaten mazot iade parasindan yenisini alabiliyorum.(ise gelip giderken kullandigimiz milleri yaziyoruz.. hani mazot alirken yuzde ellisini vergi olarak veriyoruz ya....iste sene sonunda toplam kac mili keyfimize gore yapmisiz, kac mil ise giderken kullanmisiz yazip veriyoruz. belge melge yok beyan yetiyor...devlet de bize o kadar kullandigimiz mazot parasinin vergisini iade ediyor..ben bu sene 2400 paund mazot iadesi aldim)bu yuzden pek araba degistirmek istemiyorum hesaplamasi zor oluyor.....
NEYSE yeni disklerim ile ilk gunku deneyimlerimi yazayim.. pazar gunu gelip rulmani ve diskleri degistirem seyyar korsan tamirci abi galiba iyi is yapti....tikirti mikirti kalmadi.. frenler bilmemkac kere disk degisiminden sonra masallahi var duruma geldi.... once sabah 100 mil yapip isyerine gittim....(140 km eder) direk otobandan... bir iki kere fren yaptim...durur durmaz hemen diskleri kontrol ettim...evet el degecek kadar ilik isinik.....akabinde hemen krikoya vurdum.....vitesi bosa alip tekerleri cevirdim... istedigim gibi fildir fildir bisiklet tekeri gibi donmuyor.. bir sikilik var... hava sgouk vede fren kullanmadan gittigim icin otobanda demekki azicik sikilik kendi kendine sogudu ruzgardan......iyiye isaret. ama niye hala sikilik var???? yatmisken gozume ilk carpan jantlarin vuruk oldugunu farketmem oldu.. iki tarafin jant da bir yerlere vurmus yan ceperler hep kirik....s seklindeki zannedersem sizin salincak dediginiz boruyu vs salladim hic bosluk yok...ama arac kesin darbe almis......yengenizi sorguya cekince bir kac kez kaldirima vurdugunu ama kac kez vurdugunu hatirlamadigini soyledi.....en azindan arabanin darbe aldigini tekerleklerden ogrenmis bulunuyorum... muhtemelen bir onceki mesajda yanit veren omer bey hakli.. benim sorunum bu s seklindeki kolar vs olmali. (salincak diyorsunuz galiba buradada wishbone diye geciyor) ama salladim salladim rotbaslarinda vs hic bosluk yok....poryadan once o salincak zimbirtilarini degistirip, baglanti burclarini da tabiiki, birde oyle deneyecegim...(kaldirimlar burada 10 cm oldugu icin darbeyi mutlaka alttan aldi)....bu isi iyicene kafaya taktim ve inat ettim.. cunku bugun yeni degismis hava filtresi, yeni super sentetik yag ile vs besledigim canim motorum roket mermisi gibi gidiyordu... motoru sevdigimden kiyamiyorum hurdaya sallamaya...yeni disklerim ile deneyimim ilk gunde boyle...allah inandirsin benim 1980 model bir ucagim var. ucaga arabaya harcadigim paranin dortte birini harciyorum...bir sekilde halledecegim... ama aklima takilan su s seklindeki salincak burclarini degistirirken ne marka alacagim??? cogu arkadasin derdi burclardanmis. ama parca numarasini bulamadim....lemforder, fabi, ve trw olmak uzere uc marka var....fiyatlari da tanesi 20 paund civari...trw 27 paund... fiyat muhim degil zaten inat ettim. pejoya devam edecegim....su salincak demiri de lemforder, ve ocap olarak iki marka mevcut...tanesi 80 paund....apaci tamirci de gelir takar...korsan morsan rulmani cekicle cakti ama risk almaya deger. diger tamirciler oldukca yuksek yaziyorlar. kimisinin saati 90 paunda bile cikiyor...tamam haklaridir hayat pahali. ama inanin bazilari meshurum isim cok musterim cok diye biraz insafsiz davraniyorlar hesabi isterken...onada kizmiyorum cunku adam sorumluluk aliyor.. yolda giderken basima bir sey gelse sorumlusu tamirhane.. (bizim burada aracin vizesini herhangi bir tamirhanede tek bir ustaya goturup yaptiriyorsunuz...adam gelip aracinizi inceliyor. yola cikmaya uygun ve emniyetli ise size bir senelik vize veriyor). eksigi var ise hemen trafikten men edip tamir ettirmenizi istiyor)... biraz uzun yazdim ama affola.. yardimci olabilecek arkadaslara simdiden tesekkur ederim.

kenny
04-01-2016, 15:44
resimde gordugunuz uzere fren sorunundan tamamen kurtuldum. sag olsun komsum ben uyurken gitmis ucmus bir yerlere......http://i.hizliresim.com/Vvvp2Z.jpg (http://hizliresim.com/Vvvp2Z)http://i.hizliresim.com/1MMP2j.jpg (http://hizliresim.com/1MMP2j)

kenny
04-01-2016, 15:50
..inat ile yine 406 ya devam dedim ve asagidakini aldim 150 paunda.....bunda yuruyen aksam mukemmel. roket gibi masallah. ama bu sefer de aniden iceriye sicak hava veremn motor durdu......birde mazot gostergesi hep sifiri gosteriyor...baska sikinti yok.....tamirci bulamadim...hepsinin isi basinda askin yilbasi tatili sonrasi.....simdilik pencereyi acip gidiyorum. camlar buhar olmuyor boylece.http://i.hizliresim.com/zrrvdD.jpg (http://hizliresim.com/zrrvdD)

xweser
04-01-2016, 15:50
Ben 30.000 bakımı yapılmamış aracı mepa ya götürdüm. Ön balatalar bitik dendi. Ön balata değişti ayrıca 30.000 bakımı yapıldı. 450 TL ödedim.

Ömer Gedik
04-01-2016, 19:10
kenny

Mavi 406 için üzüldüm. Baya hasar almış. Hurdalığa mı bıraktınız?

Yeni aracında hayırlı olsun. 150 Paunda araç almak bizim için rüya. Otm. 406lara bakıyorum şimdilerde 15-16binlerden eski nesli başlıyor.

Aracın digital klimalı mı yoksa manuel klimalı mı? Gösterge için bir çok sebep olabilir. Yakıt şamandırasından veya göstergeden kaynaklanabilir.

kenny
04-01-2016, 19:43
omer hocam bu gun sansli gunumdeydim....bu sicak hava ufleyen motor torpido gozunun altinda...benim gibi tombul tombalak adam icin zor egilip bakmak...daha evvel birileri ugrasmis kablolar ile vs...herhalde tamir ettiler. ama farfkettim ki baglanti soketini tam yerlestirmemis...biraz itince klik etti.sonrasinda calismaya basladi....mazot gostergesi umrumda degilben hergun zaten yola cikmadan depoyu tam dolduruyorum...zaten bu arabayi da ise gitmek icin kullaniyorum..o kadar sorun yasamama ragmen pejolardan gayet memnunum...bir tane de 307 steysin alacagim galiba.....pejo dizellerin motorlari oldukca uzun omurlu ve pek masraf cikarmiyor...

shaho
06-01-2016, 11:08
Arkadaşlar selamlar. 2013 308'im var şu bir önceki kasadan. Aldığımda üzerinde 17inç jant ve performans lastikleri vardı. Şimdi de kar lastiği alayım diyorum. Sorum: 15''inç jant&kış lastiği takarsam uyar mı? dezavantajı olur mu?

Ömer Gedik
06-01-2016, 12:42
Arkadaşlar selamlar. 2013 308'im var şu bir önceki kasadan. Aldığımda üzerinde 17inç jant ve performans lastikleri vardı. Şimdi de kar lastiği alayım diyorum. Sorum: 15''inç jant&kış lastiği takarsam uyar mı? dezavantajı olur mu?

Dezavantajı olmaz aksine karda dar tabanlı lastik daha iyi iş görür.

asdfg112
06-01-2016, 13:10

karlı yollarda geniş tabanlı lastikler ilk kalkış esnasında dar tabanlı lastiklere göre daha avantajlıdır diye biliyorum, çünkü birim alan başına düşen basınç daha azdır bu nedenle daha az patinaj yaparlar. ama yola çıktıktan sonra dar tabanlı lastikler bu sefer basıncın daha yüksek olmasından dolayı daha iyi yol tutarlar, virajlarda daha az kayarlar. bu nedenle karlı havalarda ralli pilotları dar tabanlı lastiği daha çok tercih ediyor.

shaho
06-01-2016, 13:55
Dezavantajı olmaz aksine karda dar tabanlı lastik daha iyi iş görür.
15inç jant lastik alçak olmaz değil mi? lastik ebatı ne olsun? kullananlar hangi ebatları kullanıp memnunlar acaba

shaho
06-01-2016, 13:56
benim şimdiki lastikler 225 45 17. Alacağım 15inç lastik ebatı ne olmalıdır? Kullanan ve memnun kalan lastik ebatını paylaşabilir mi acaba?

Ömer Gedik
06-01-2016, 14:08
195 65 15 kullanmalısınız.

asdfg112
06-03-2016, 11:08
Arkadaşlar balata ihtiyacı olan varsa 308 için Bosch marka ön fren balatasi 76 liraya satılıyor bugün kampanya ile. Orijinal kadar iyi olacağını sanmıyorum ama fiyatı nedeniyle tercih edilebilir. İlgilenen olursa siteyi mesaj ile gönderebilirim.

asdfg112
06-03-2016, 11:13
Bu arada benim aracım 55bin km oldu, servis balataları kontrol etti ve değişime ihtiyaç olmadığını söyledi. Bu da orijinal balata hakkında daha iyi fikir verir sanırım :)

des0uza
06-03-2016, 11:31
Arkadaşlar balata ihtiyacı olan varsa 308 için Bosch marka ön fren balatasi 76 liraya satılıyor bugün kampanya ile. Orijinal kadar iyi olacağını sanmıyorum ama fiyatı nedeniyle tercih edilebilir. İlgilenen olursa siteyi mesaj ile gönderebilirim.

Merhaba. Siteyi paylaşabilirmisiniz.

asdfg112
06-03-2016, 21:18
Merhaba. Siteyi paylaşabilirmisiniz.

aslında paylaşmıştım ama tahmin ediyorum ki forum kuralları gereği silinmiş :)

xweser
21-03-2016, 09:17
Arkadaşlar yaklaşık 2500 km önce serviste ön balatalar değişmişti. Geçen gün yolda gideren balata kokusu aldım. Yanımdan geçen araçlardan birinden geldiğini düşündüm ama belki de benden de olabilir düşüncesi ile sağa çekip kontrol ettiğimde (balatanın bitip bitmediğini anlamam zordu) ön disklerin oldukça sıcak olduğunu farkettim. Arka diskler ise daha serince idi. Ayrıca ön disklerde üstlerde çıkıntı oluşmuş durumda. Arka diskler daha düz idi. Aracı alırken expertiz de eleman diskler zayıf demişti aslında ama periyodik bakımda yetkili servis sadece balata değişimini uygun gördü. 2500 km de balata biter mi? Oldukça da dikkatli kullanırım aslında. Diskler çok çizilmiş ise bu balatayı erken bitirir mi? Sürüyorum ama yine de tedirginim açıkçası.

xweser
07-05-2016, 18:37
Bugün yazlık lastikleri taktırdım çok şükür. İlk aracım olduğu için ilk tecrübem oldu.

Lastikleri çıkardıktan sonra yazlıkları taktılar ve sonrasında tek tek bir alete geçirip çevirdiler. Bu herhalde balans olsa gerek. Sonra da araca taktılar. Fakat benim araçtan önce başka araçlar vardı ama onlara farklı işlemler daha yaptılar. Galiba rot ayarı ve jant eğikliğini ölçen bir cihaz daha bağlandı. Benim araçta yapılmadı bunlar. Normalde bunlar ekstraya mı giriyor yoksa sen sorun yaşadığını söylemediğin sürece bakmıyorlar mı? Merak ettim doğrusu. Bu arada lastikleri 32 psi yapmışlar. Aslında 35 diye biliyorum ama kendileri bunun daha doğru olduğunu söyledi. Eyyorlamam bu kadar.

serdarhoca
07-05-2016, 21:37
Jantiniz egri olsa balans tutmaz. Rot ayari aracin saga-sola cekme durumunda yapiyorlar. Ben sahsen 10 bim km de bir rot ayari yaptiririm...

S.keskin
19-08-2017, 17:06
Arkadaşlar merhaba;
308 lerdeki kronik frene basınca titreme olayı bende de mevcuttu buradaki bilgilerden de yola çıkarak özel serviste salıncak burçlarını orijinal parça ile değiştirttim diskleri tornalattım fakat herhangi bir değişiklik maalesef olmadı.Acaba değişmesi gereken burçların referans numarası farklımıdır yada referans numarasını bilen var mı? Frene basınca titreme sorunu neden devam ediyor acaba ayrıca lastiklerim de yeni sayılır 4 aylık 1-2000 bin km yaptı. Bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi