PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İkinci el 206 - Nelere dikkat etmek gerekir ?

Burak
28-03-2012, 15:48
Arkadaşlar, bir yakınıma 206 otomatik vites araç bakıyoruz, 1.4 otomatik. 17-18 bin gibi bütçe var. 206'larda almadan önce nelere dikkat etmeli, XT almayın X Line alın gibi (atıyorum) bir tavsiyeniz varsa yorumlarınızı beklerim.

reisG
28-03-2012, 16:12
2004 yılında aldığım sıfır km. 206 x-line 1.4 lt 75 bg. aracımı 4 yıl kullanıp 2009 yılında sattım. sonrası 308 oldu.
206 nın mümkünse 2003 yılında yapılan makyaj sonrası modellerinin alınması çok iyi olur. 1.4 otomatik alınacak diyorsanız 2003 makyaj sonrası colorline, XT,X-line,Xdesign, panoramic,look,desire,roland garros ,feline seçenekleri mevcut Bunların hepsinin ayrı özellikleri var.Bunların en donanımları roland garros, XT ve feline.Ayrıca çok özel bir seri olan cam tavanlı panoramic te çok az sayıda olsa da mevcut.
Bunları yazmak gerekirse,
Colorline: dış renge uyumlu iç dekorasyon renkleri mevcut.Baz pakete yapılan özel seri uygulaması
Xline ve Xdesign:spor ön koltuklar,beyaz fonlu göstergeler mevcut.Baz pakete yapılan özel seri uygulaması
Look:2004 yılında az sayıda gelmiş bir seri Xline paketine ön sis farlarını da içeren GTi tip ön tampon dahil ayrıca cd çalar ve alaşım jant ta var.
Desire:2004 yılında az sayıda gelmiş bir seri. görsel olarak xline ile aynı farkı 4-6 airbag ve 5 kollu bu seriye özel alaşım jantlar.
Panoramic: 2004 sonu 2005 yılında gelen cam tavanlı özel seri bildiğim kadarıyla 100 adetten az var.
Roland Garros : En donanımlı özel seri önceleri sadece RG yeşil rengi sonrasında ek olarak gümüş gri de gelen cam tavan deri döşeme otomaik klima arka elektrikli camlar far yağmur sensörü olan tek ops. özelliği alaşım jant olan seri. çok şıktır.yol bilgisayarın olduğu ekran.RG modelinde 1.4 16 v 90 bg. motor çok daha fazla kullanıldı.
XT:Feline gelene kadar RG'tan sonraki en üst seri donanım paketi. ön sis farları sensörler, otomatik klima ops.ualaşım jant ops.u.4-6 arası airbag.kadife döşeme açık renk döşeme kumaşı.açılır tavan ops.u. yol bilgisayarın olduğu ekran
Feline : 206 + gelmeden önceki en üst donanımlı seri. XT de olan paketin ve ops.ların dışından seri donanım olarka otomatik klima , gövde rengi tampon ve yan koruma çıtaları spor ön tampon.yol bilgisayarın olduğu ekran
Motora gelince İstanbul trafiğinde otomaitk AL4 şansumanlı 1.4 lt. 75 bg. motorla en fazla 500-550 km. gidilr. tam otomtik vitestir. gösterge panelinde dijital oalrak vites göstergesi yer alır. spor ve kar tuşları vardır. ABS tüm serilerde std.olarak vardır. 100.000km.yi geçimiş AL4 şanzımanlı araç alınmaz mutlaka sensör arızası veriri ve rektifiye gerekir. serviste maliyet 3-4.000 TL yi bile bulabilir. Bu yüzden düşük km.li veya bu ağır rektifiyesi yapılmış AL4 şanzımanlı 206ların alınması çok yerinde olur. Ayrıca temiz kullanılmış bakımları serviste yapılmış ilk sahibinden hor kullanılmamış 206ların alınması gerekir hor kullanılmışların her yerinde değişik problemler bulunabilir.
Kolay gelsin.....

Burak
28-03-2012, 19:47
Eline diline saglik Reis, cok ayrintili yazmissin. Umarim temiz ve dusuk km li bir arac buluruz. Veya baska birseyler bakacagiz. Nissan micra veya ford fiestalara da bakacagiz artik.. Yakit tuketimi de cok onemli malum benzin fiyatlari aldi basini gidiyor.

tatoo
28-03-2012, 21:55
206 bizde baya bi baktım geçenlerde benim baktığım modellerde panoramicti..sonucta düşük model araç alınıcak.farklı donanımlar uzun süre sıkılmadan kullanımı artırır diye düşünüyorum

Ömer Gedik
28-03-2012, 23:16
Araç Otm. olacaksa km gözetmeksizin şanzıman kontrolünü yaptır. Almadan önce genel bir kontrol yaptırırsan faydalı olur. Diğer seçimler donanımları değiştirir.

Bu araçta iki ağır masraf çıkabilir biri otm. şanzıman diğeri de arka torsiyon dur. Bu iki konuya ekstra özen göstermelisin.

Burak
29-03-2012, 07:32
Teşekkürler Ömer, arka torsiyon dediğin şey nedir ?

Ömer Gedik
29-03-2012, 08:50
Burak

Torsiyon 106-206-306 modellerinde kullanılan Arka Yol Bağlantı sistemidir. Bu sistem amortisörlerin bağımsız çalışmasını sağlar. Fakat uzun çalışmalar ve yıllar sonucunda bilyaları bozulunca revizyon ister. Sadece revizyon maliyeti 650-750 TL gibi bir fiyattır. İlave işçiliği olacaktır.

Nasıl 308-3008-5008 gibi araçlarımızda bağımlı sistem var ise o dönemde de bağımsız torsiyon sistem vardı.

Abdullah
29-03-2012, 10:16
Reis abi aracı ben aramadığım halde yazdığın yazıyı dikkatle okudum bilgiler için çok teşekkürler bence çok faydalı :alkis

gokhancpt
29-03-2012, 10:49
reis, çok güzel bir paylaşım olmuş, ellerine sağlık:arkadas

Burak
29-03-2012, 12:36
almadan önce aracı iyice bir ekspertize sokmak gerekiyor sanırım. Veya gözü karartıp sıfıra gireceksin, opel corsa'larda ciddi indirim var bu aralar...