PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Katalitik Konvertör iptali (Kat İptali)

Ahmet Ç.
27-03-2012, 23:21
Dostlar,
bu katalitik konvertör iptalini yapan yada bilen varmıdır?
Yasin yaptı diye biliyorum,
iyimidir kötümüdür,arıza lambası yakarmı?
bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

sevgiler ...

(konuyu yanlıs yere açtıysam uygun yere tasınabilir veya daha evvel açıldıysa bulamadım :( )

Esat
27-03-2012, 23:23
Havalar isindi hemen kataligi kapatican he Ahmet abi az degilsin sende varya :)
saka maka ben limon skmayayim konuya ben hic anlamam o konudan ustadlar cevap yazarlar...

mimit
27-03-2012, 23:56
Katalitik konvektör tıkanmadığı sürece sorun teşkil etmeyen bir parçadır,tıkandığı zamanlar arcın çekişi düşürdüğü için ve görevini yerine getiremediği için sökülüp yenisin takılması uygun olandır,muayene zamanı araç üzerinde bulunması gereken bir parça dır bu parça olmadan artık muayenelerden geçmek imkansız gibi,yetkili servislerde 2000 tl yi aşan fiyatarı yüzünden çok pahalı bir parça olarak akıllarda kalmıştır ama bugun sanayide tüv onaylı 300 tl den başlayan fiyatlarla bulunabilen bir parça.

modifiye anlamında egzoz sesini arttırmak ve çekişi arttırmak adına iptal ediliyor,iptal edilmesinin ardından aracınız her şey den önce çevreye olan saygısı kaybediyor ve zararlı gazları doğaya salmaya başlıyor,egzoz dan kara duman atma gibi olaylarda akabinde devam ediyor.bu yüzden egzoz emisyon pulu alamazsınız. arıza lambası yanması egzoz sistemindeki sensörler ile alakalı bazı araçlarda arıza lambası yakmazken bazılarında yakıyor bunları da çeşitli yanıltıcı yada montaj yerini değiştirerek çözebiliyorlar.

ben yenisin takılması taraftarıyım,dediğim gibi alınabilir bir parça,stanart kullanımlarda ömürleri zaten 100,000 km nin üzerinde ülkemizde kalitesiz yakıt yada aşırı katkılı yakıttan dolayı daha düşük km lerde de tıkandığı gözlemlenebiliyor ama 80,000 km öncesi hiç duymadım da görmedim de.Tek başına iptal edildiğinde yada yenisi takıldığında vayyy beee dedirtecek bir fark yaratmaz.

mtahakorkmaz
28-03-2012, 07:54
abi katalitik konvektör iptali çok basit bi olay
http://d1203.hizliresim.com/v/w/3w656.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
ben yeniden parça almadım mesela katalitiği söktüm içini boşalttım ve taktım kullanılmış araçlar dez avantajları olabiliyor içi tamamen dolduğu zaman işlevini yerine getirmiyor üstelik araçda yığılmaya neden oluyor bu parçayı bi egzoscuda söktür abicim içini bi güzel boşalttır tekrar geriye taktır araçdaki farkı göreceksin özellikle üst devirlerde inanılmaz canlanıyor araç kat içinde ısınma ortadan kalkmış oluyor
arıza ışığına gelirsek yanıltıcıları her yerde satılıyor tornacıda bile yaptırabilirsin ama hazır dururken tornacı maliyetli olacaktır kalem kalınlığında bi parça hazırı 50-60 tl arasında bişe yanlış bilmiyorsam eğer onu takmazsanız arıza ışığı yanacaktır.

Yasin CCK
28-03-2012, 08:31
Ahmet hocam, işin özeti şu:

Egzoz sesine çok katkısı olur, performansa az katkısı olur, doğaya pek katkısı olmaz :)

uğurduyar
28-03-2012, 08:44
ben iptal ettirdim hiçbir sorun çıkartmadı. araç rahatlar + ses toklaşır. ama doğaya zarar veriyor tabi

mtahakorkmaz
28-03-2012, 08:50
asıl doğaya zarar veren egr iptali hem can hem patlıcan :)

reisG
28-03-2012, 09:19
Konuyu teknik açıdan bir siteden alıntı yaparak bilgi ekliyorum......Karar sizlerin......
Alıntıdır....
Üç yollu katalitik konvertör ile donatılmış araçlarda egzoz gazlarında bulunan ve atmosferi kirleten gazların zararsız hale dönüştürülebilmesi için, silindirler içine alınan hava-yakıt karışımının idealde teorik hava-yakıt oranı civarında tutulması gerekir.
Bunu lamda sensörü (diğer adı ile oksijen sensörü) sağlar.
Bu sensör hava-yakıt oranının, teorik hava-yakıt oranından daha zengin veya daha fakir olduğunu tespit ederek geri beslenme sinyali üretir.
Bu sinyal elektronik kontrol ünitesi tarafından değerlendirilerek uygun yakıt hava karışımı için gerekli düzenleme yapılır.
Bazı araçlarda bir,
bazılarında iki
hatta
bazı araçlarda üç ve daha fazla lambda sensörü bulunabilmektedir.
Peki bu sensör nereye konumlandırılır?
Lamda sensörü, ya katalitik konvektör ile motor arasına
ya da
konvektörün çıkışına
veya
hem katalitik konvektör ile motor arasına hem de konvektörün çıkışına birlikte
konumlandırılmaktadır.
Katalitik konvektör ile motor arasına monte edilen lambda sensörü rezistanslı tiptir ve motorun emisyonunun değerlendirilmesi için veri sağlar.
Katalitik konvektörün çıkışına monte edilen ise konvektörün verimliliğini denetler.
Katalitik konvektörün iptal edilirse ne olur?
ya da
Ne yapılmalıdır?
Katalitik konvektörün iptalinde egzoz sisteminde bazı değişiklikler yapmak gerekir.
Katalitik konvektör yerine uzun bir boru takılarak orta kısım susturucu haline getirilebilir.
Bu işlem teknik açıdan mümkündür.
Bu durum yüksek devirde bir miktar kazanç (1 ya da 2 HP ekstra güç) sağlarken,
düşük devirlerde bir miktar kayıplar oluşturur.
Ya da araca yeni bir arka ve orta susturucu hatta yeni bir manifold takılabilir.
Ancak tüm bu ek işlemler sorunu çözmek için yeterli değil.
Çünkü araçtaki lambda sensörlerinin durumu ne olacak?
Lamda sensörleri takılan boruya takılabilir fakat sensörün ya da sensörlerin okuması doğru olmaz.
Bu durum motor yazılımını direk etkiler ve tüm motor yönetim sistemini verimsiz çalıştırabilir. Dolayısı ile yakıt sarfiyatı artabilir.
Buna ek olarak
katalitik konvektör egzoz basıncını düşürdüğü için konvektör çıkarıldığında egzoz basıncı yükseleceğinden dolayı da yakıt tüketiminde bir miktar artış olur.
Ayrıca devamlı motor arıza lambası (engine check lamp ya da MIL) yanar.
Bunun birde çevreye olan olumsuz etkileri söz konusu olur.
Küresel ısınmaya ve çevre kirliliğine karşı mutlaka araçlarda olması gereken bu sistemlerin iptali tavsiye edilen bir durum değildir.
İptal edilmesi halinde belki de çevreye olan zarar 2-3 kat daha artar.
Sözün özü; hem verimli ve ekonomik hem de çevreci sürüş için katalitik konvektörün iptal edilmesini tavsiye etmiyorum.

mimit
28-03-2012, 09:51
abi katalitik konvektör iptali çok basit bi olay
http://d1203.hizliresim.com/v/w/3w656.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
ben yeniden parça almadım mesela katalitiği söktüm içini boşalttım ve taktım kullanılmış araçlar dez avantajları olabiliyor içi tamamen dolduğu zaman işlevini yerine getirmiyor üstelik araçda yığılmaya neden oluyor bu parçayı bi egzoscuda söktür abicim içini bi güzel boşalttır tekrar geriye taktır araçdaki farkı göreceksin özellikle üst devirlerde inanılmaz canlanıyor araç kat içinde ısınma ortadan kalkmış oluyor
arıza ışığına gelirsek yanıltıcıları her yerde satılıyor tornacıda bile yaptırabilirsin ama hazır dururken tornacı maliyetli olacaktır kalem kalınlığında bi parça hazırı 50-60 tl arasında bişe yanlış bilmiyorsam eğer onu takmazsanız arıza ışığı yanacaktır.

Keşke komple sökseydiniz, en azından muayene zamanı geri takabilirdiniz.şimdi emisyon pulu alırken sıkıntı çıkarsa başka herhangibir aracınkini geçicide olsa takmak zorunda kalabilirsiniz.

mtahakorkmaz
28-03-2012, 09:57
Keşke komple sökseydiniz, en azından muayene zamanı geri takabilirdiniz.şimdi emisyon pulu alırken sıkıntı çıkarsa başka herhangibir aracınkini geçicide olsa takmak zorunda kalabilirsiniz.

emisyonda değişik değer çıkmıyor cupraya yaptırdık hiç bi sorun çıkmadı üstelik egzos bom bom sadece kafalık var :)

Yasin CCK
28-03-2012, 10:08
Burası Türkiye arkadaşlar,

Ben komple katalatiksiz geçtim TÜV den ;)

mimit
28-03-2012, 10:08
O zaman da satın alan kişi uğraşacak,orası beni ilgilendirmez derseniz de söylecek söz yok zaten ama emisyon değerini ölçtürdünüz mü,ben şirket araçlarını muayeneye götürürken,emisyon pulu alamayan çok araç görüyorum,yeni motor belki çok fark ettirmez ama sonuçta çıkan gaz miktarı değişiyor onun için değerlerin değişmemesi ilginç.

mimit
28-03-2012, 10:18
ondan şüphe yok 106 gti ( Turbo ) 6cm yay komple düz boru egzoz,ön cam dahil filmli,üzerinde çeşitli yazılar ve komple şerit ile geçti muayeneden,dışarıda polise denk gelseniz hepsini söktürür anlatamazsınız, muayeneden böyle geçtim sana ne oluyor diyemezsiniz.normalde bunların hepsi ayrı ayrı ayrı kusur ve suç aracın bağlanması gerekir.

reisG
28-03-2012, 10:35
Muayene istasyonları doğuş tarafından alındı ardından onlarda pek çoğunu başkalarına devrettiler onlar da başkalarına şimdi felaket halde çalışan bir yer oldu anlayacağınız. İlk zaman yapılan muayeneler gerçekten üst seviyedeydi. şimdi ise kepazelik. Ben aralıkta muayeneye girerken tamamen kaymış bir fiat 126 bis geldi. ve hafif kusurlu olarak geçirildi.

Ömer Gedik
29-03-2012, 20:54
Kesinlikle önermiyorum hatta yaptıranları eleştiririm. 3-5 hp kazanacağım egzozdan güzel ses çıkacak diye çevreyi kirletmeye kimin hakkı var ???

γuяdaeя
30-03-2012, 05:16
Kesinlikle önermiyorum hatta yaptıranları eleştiririm. 3-5 hp kazanacağım egzozdan güzel ses çıkacak diye çevreyi kirletmeye kimin hakkı var ???

:alkis

ErgunK
30-03-2012, 17:22
:havali:alkis

Ahmet Ç.
01-04-2012, 12:16
Cok sağolun dostlar.
peki bu parcayı temizletmek mümkünmü söktürüp bi temizletsek iyi olurmu?
arac 100 bin oldu mutlaka dolmustur diye düşünüyorum.

mimit
01-04-2012, 12:25
temizletmek için gittiğinizde içini kırabilirler,bu parçayı kullanılmaz hale getirir.temizlemek için çeşitli kimyasllar gördüm sanayide ama 150 200 tl gibi bir rakam söylediler, sök atak işciliği ile birlikte 300 tl yi bulur,bu fiyata dediğim gibi 0 tüv onaylı parça zten satılıyor.internette de vardı online satış yapan bir site bulursam linkini paylaşırım.

Ahmet Ç.
01-04-2012, 12:26
temizletmek için gittiğinizde içini kırabilirler,bu parçayı kullanılmaz hale getirir.temizlemek için çeşitli kimyasllar gördüm sanayide ama 150 200 tl gibi bir rakam söylediler, sök atak işciliği ile birlikte 300 tl yi bulur,bu fiyata dediğim gibi 0 tüv onaylı parça zten satılıyor.internette de vardı online satış yapan bir site bulursam linkini paylaşırım.

ok,çok sağol dostum :)

lord21
12-01-2013, 21:06
Arkadaşlar C5 arabamın katalizörünü boşalttım arıza ışığını yakıyor.
Ne yapmam gerekir?
Acil yardım.

mimit
12-01-2013, 21:16
Öncelikle hoş geldiniz, forum kuralları gereği kendinizi de ilgili başlık altında tanıtmanız gerekiyor ki daha seviyeli ve sağlıklı iletişim kurabilelim. boşalttırdım derken içini parçalattınız herhalde, şanslı iseniz sensör yanıltıcılar ile ışığı söndüre bilirsiniz, yanıltıcılar işe yaramazsa arıza ışığı da yanmasın derseniz yenisini taktırmanız lazım. normal şartlarda bu şekilde muayeneden de geçemezsiniz ama Burası Türkiye diyoruz geçenler geçiyor.

mami202
02-09-2013, 17:48
benim araçtada katalizör problemli 1-2 egsozcuya gösterdim yukarıda yazılanlarla aynı şekilde iptal veya boşaltıp tekrar takma gibi maliyeti uygun hale getirilecek önerilerde bulundular malum katalizör fiyatı 2000 liraya kadar çıkıyor fakat bi egsozcu üsttekimi bozuk alttakimi bozuk diye sordu merak ettim gidip göstermek nasip olmadı 2 tane katalizör mü var aracımda ?

mimit
03-09-2013, 20:47
Pİyasada tüv onaylı katalizör ler mevcut, 250 tl den başlıyor fiyatları marka ve modele göre değişiyor rakam,aracınıza uygun bir modeli bulup alabilirsiniz, 406 için benden 1180 tl + işçilik istemişlerdi. 400 tl katalizör + 25 tl sök tak ücreti vererek sorunu çözmüştüm,katalizör ile birlikte faturasınıda alın üzerine marka ve modelini serini numarasını yazsınlar.bana muayenede sormuşlardı yıllar önce.

mami202
03-09-2013, 21:11
eyvallah katalizör için aynen dediğiniz gibi 2000 tl civarı fiyat verdiler netten araştırıp 1200 liraya orjinalini bulmuştum almayı düşünüyordum. sizin bahsettiğiniz katalizör nasıl birşey TÜV den ziyade ben daha çok aracı düşünüyorum orjinali ile aynı işi yapıyormu ? bi yan etkisi varmıdır fazla yakıt veya çekişden düşme ses gibi...

bugün kesin bir sonuç almak için tekrar bi kaç yer dolaştım enson uğradığım egsozcu sağolsun ilgilendi baktı.

aracı cihaza bağlatıp eğer sorun katalizörle alakalı ise ozaman gelmemi istedi.

servise uğradım cihaza bağladık 1 aydır katalizör arızalı diye kendimi boşuna yormuşum ekranda ( enjesiyon arızası P0202 ) gibi arıza kodu çıktı.
ateşlemede sıkıntı var

bende bu ara bujileri değiştirmeyi ve ateşleme sistemini kontrol ettirmek istiyordum.

soldan 1. enjeksiyon çalışmıyor elektrik bağlantı larında yada en kötü ihtimalle BSI de problem var en azından arızayı tespit etmiş olduk.

mimit
03-09-2013, 21:35
şimdi şöyle anlatayım katalizör tıkandığı zaman araçta çekişten düşme oluyor,yakıtta ta buna bağlı olarak artış oluyor çünkü araç gitsin diye daha çok basıyoruz,katalizör iptal edilince çekişte bir nebze düzelme oluyor ama unutmamak gerekir ki bu motor bu parçalar ile birlikte geliştirildi,yani tam performanslı olabilmesi için bu parçanın üzerinde olması gerekiyor.

ben 406 aracımda dediğim gibi bir değişiklik yaptım,zaten öyle her önümüze gelen katalizörü alıp takamıyoruz, araca uygun olan parçayı bulmak gerekiyor,farklı giriş ve çıkış çapına sahip olan farklı şekilde uzunluklarda ve genişlikte bir çok ürün var, ben aracım için uygun olanı aldım ustanın tavsiyesi ile,sonrasında da hiç bir olumsuzluk yaşamadım kullandığım süreç içinde,yakıtım normal seviyede seyretti ve çekiş ile ilgilide bir sıkıntı yaşamadım.

mami202
03-09-2013, 22:29
sizin analttığınız şekilde egsozcular yaparlarmı bu işi

-kat iptali istemiyorum.
-orjinali bozuk. orjinalini söküp
-yerine uygun fiyatlı olan bu katalizör sistemini uygulamak istiyoruz.
dersek zaten onlar bilirlermi ?

teşekkür ederim.

mimit
04-09-2013, 07:10
evet egzozcular bilirler, ama iyi bir usta olaması lazım,sizi doğru ürüne yönlendirecek,internetten de araştırıp ürünlere ulaşabilirsiniz,bende gün içinde vakit olursa bakıp bulabilirsem link paylaşırım.

mami202
04-09-2013, 18:50
eyvallah teşekkür ederim.
bende araştırayım bakalım neler varmış.
saygılar.