PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Volant arızası nasıl anlaşılır?

valenciaendoor
25-01-2010, 21:52
407 1.6HDI aracımda aracı stop ederken motordan "cik cik" gibi ses geliyor; bu her stop edişte olan bir durum ve bu durumla ilgili araştırma yaptığımda "volant arızası" olabileceği ihtimali aklıma geldi. Fakat emin olmak açısından burada da sormak istedim: Volant arızası tam olarak nasıl anlaşılır, arıza olup olmadığını anlamak için ne yapabilirim?

Selahattin
25-01-2010, 22:48
volant arızası sadece sesle anlaşılır diye biliyorum ben.ancak çok maliyetli bi olaydır

BahadırALTUN
26-01-2010, 09:16
Volant arızası ve debriyaj baskı balata klasik bir arızadır 407 için. Benim önceki araçta birkez garantiden 80.000 de bir kezde benim tarafımdan 120.000 de değiştirilmişti.

Motor stop ederken ters çalışma diye tabir edelen lakırdama oluşuyor. ( çalışmaya devam etme isteği gibi bir his oluştururdu bu bende)
Birde belirli belirsiz bir titresimle karışık ses oluşmuş olması lazım.

Araç hala garantideyse bu şansı bir zorlayın derim.

407im
07-02-2010, 19:39
Aracım 2006 model 75000 km de daha önce 40 küsür km de volan değişti şimdide motoru stop ettiğimde aşırı bir titreme yaparak duruyor acaba yine volandanmıdır ?

TanerHoca
07-02-2010, 20:10
Aracım 2006 model 75000 km de daha önce 40 küsür km de volan değişti şimdide motoru stop ettiğimde aşırı bir titreme yaparak duruyor acaba yine volandanmıdır ?

daha önce de bu soru sorulduğunda tanıdık bir usta ile görüşmüştüm.bana bu arızanın ancak aracın dinlenmesiyle anlaşılabileceğini bana söylemişti.fakat enteresandır bunun çok ta önemli bir şey olmadığını da belirtti.aracın kullanımında herhangi bir sıkıntı yaratmaz dedi. ???

valenciaendoor
09-02-2010, 14:19
Konuyla ilgili olarak önce yetkili servise götürdüm; "volanttan" dedi, "bu halyie sıkıntı yaratır mı?" dedim; "onun garantisini vereme dedi". Hemen değiştirelim gibi tavır içindeydi, yani ertesi gün müsait misiniz diye bile sordu.
Sonra özel servislere gittim; hepsi de volanttan dedi, burada bir sıkıntı yok; ama özel servisler genel olarak bunun 407lerde normal olduğunu,bu haliyle bir sıkıntı yaratmayacağını,bu şekilde aracı kullanabileceğimi söylediler. Bir tanesi seste artış olursa tekrar getirin dedi, biri şimdi değiştirseniz bile 10.000km sonra muhtemelen aaynı sesi yapacak dedi, diğer 2-3 tanesi sorun olmaz,bu şekilde kullanın dedi.
Enteresan bir durum yani...

valenciaendoor
09-02-2010, 15:45
Peki arkadaşlar baskı balatanın bittiğini nasıl anlarız?

BahadırALTUN
09-02-2010, 16:00
İlk kalkışta titreme silkeleme , debriyaj pedalının sertleşmesi en belirgin özelliklerdir.