PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : exhaust taktırmak istiyorum.

kaanclx
04-03-2012, 23:12
Arkadaşlar benim RCZ ye bir egzoz taktırmak istiyorum geliyorlar yanıma basıyorlar benimkinden ses çıkmıyor. Sıkıldım bu durumdam, öneriniz nedir.
1.6 motor 156 bg otomatik

Yasin CCK
04-03-2012, 23:17
İskenderi çok övüyorlar sizin oralarda, bir uğrayın derim...

Yasin CCK
04-03-2012, 23:36
Bu arada birkaç öneri :) Aklınızda birşeylerle gidin en azından ;)

* HKS açık hava filtresi
* Kat İptali (sese çok faydası olur)
* Manifoldtan arkaya komple düz boru (aracımda kullanıyorum)
* Güzel bir performans egzozu (Sebring veya Remus tavsiyemdir)

mimit
05-03-2012, 00:30
rcz ye bence remus yakışır :)

orhun57
05-03-2012, 00:58
Kat iptali ve düz boru yani susturucuları iptal etmek gibi şeyler arabayı garanti kapsamı bırakmıyor mu? Sonuçta rcz yeni bir araç ve garantisi devam etmektedir. Olası problemler daha büyük sorunlara yol açar bence. Bence hava filitresi gibi dönüşü kolay olan işlemler daha mantıklı. Tabi araca uykun bir kit olmalı oda. Hem kat iptali susturucu iptali gibi şeyler arıza ışığı yanmasına sebep olur büyük ihtimalle. Tabi yinede karar sizin.

Esat
05-03-2012, 01:06
Orhun hava filtresinden cok net bir ses alamassin alirsin ama anladigim kadari ile senin istedigin sey ben burdayim diyecek bir ses onun icin iskendere git bence orda guzel bi egzoz yaptir canin skldimi dugmeye bas sessiz git eve girerken falan canin istedimi bi dugmeyle araban kukresin....

orhun57
05-03-2012, 01:18
Yok ben sadece yorum yaptım. Benim arabam dizel zaten performanstan çok ekonomi amaçlı olduğu için benim aracım öyle bir isteğim yok.

orhun57
05-03-2012, 01:21
Bu arada rczler turbolu olduğu için sadece egzoz ile alınacak sesin çok tatmin edici olacağını düşünmüyorum.

Esat
05-03-2012, 01:28
Ben bu arada kaan yazicagima Orhun yazmisim kusura bakma ustad....

γuяdaeя
05-03-2012, 02:26
Kat iptalinin sese etkisi olduğu kadar doğaya da faydası var mı?

kaanclx
05-03-2012, 03:44
Bu arada rczler turbolu olduğu için sadece egzoz ile alınacak sesin çok tatmin edici olacağını düşünmüyorum.

böyle bişey olsun yeter,

öbür söylediklerinizden hiç bir şey anlamadım zaten :)))

birde bu iskender kim nerede bulurum kendisini.

Esat
05-03-2012, 03:50
kaan googleye yaz iskender egzor o seni goturur zaten :kac

orhun57
05-03-2012, 09:36
böyle bişey olsun yeter,

öbür söylediklerinizden hiç bir şey anlamadım zaten :)))

birde bu iskender kim nerede bulurum kendisini.

Tatmin ediciden kastım sadece sesin az çıkması değil aynı zamanda sesin pek hoş olmamasıydı fakat ben bunu tsi motor araçlarda yapılan ve iğrenç ses veren egzozlardan dolayı söylüyorum rcz veya herhangi bir thp motorda aynı mı olur bilemem çünkü hiç denk gelmedim.
İskender usta maslak oto sanayide 2.kısımda. Kime sorsan gösterir.

Ömer Gedik
05-03-2012, 10:42
Modifikasyon işlemlerinde yapılan Katalizör İptalini bende tasvip etmiyorum. Avrupalı firmalar bizim sağlımızı ve çevreye saygıyı düşünürken ses duyabilmek ve performans alabilmek adına bu ürünü sökmek doğru mu???

TanerHoca
05-03-2012, 10:45
Modifikasyon işlemlerinde yapılan Katalizör İptalini bende tasvip etmiyorum. Avrupalı firmalar bizim sağlımızı ve çevreye saygıyı düşünürken ses duyabilmek ve performans alabilmek adına bu ürünü sökmek doğru mu???

avrupalılar bizim sağlığımızı mı düşünüyor.:gül9:
o yüzden benim 407 de fap yok değil mi:fiuw

kat. iptalini ben de tasvip etmiyorum o ayrı...

Alper90
05-03-2012, 10:46
kaan 2 gün sonra ben aracıma HKS açık hava filtresi taktırıyorum sana bilgi veririm downpipe da yaptıracaktım ama muaynede sorun çıkıyor diye yaptırmıyorum egzos işine gelince ben eğer sesten tatmin olmazsam varex taktıracağım biraz bekle derim varex taktıran arkadaşım var eğer video çekebilirsem koyarım bu aralar çok hasta olduğumdan evden çıkmıyorum filtre işinede bir arkadaşım arabayı götürüp yaptıracak.

orhun57
05-03-2012, 10:56
kaan 2 gün sonra ben aracıma HKS açık hava filtresi taktırıyorum sana bilgi veririm downpipe da yaptıracaktım ama muaynede sorun çıkıyor diye yaptırmıyorum egzos işine gelince ben eğer sesten tatmin olmazsam varex taktıracağım biraz bekle derim varex taktıran arkadaşım var eğer video çekebilirsem koyarım bu aralar çok hasta olduğumdan evden çıkmıyorum filtre işinede bir arkadaşım arabayı götürüp yaptıracak.

Varex kullanan bir arkadaşım var vw tsi arabası pek hoş bir ses olduğunu söyleyemem tabi olay iyi yani kumandalı sistem bir çeşit vanası var açıp kapatıyor şehir içinde insanlara ızdırap olmuyor. Performans konusunda birşey diyemem ama maalesef araçtan çıkan ses alıştığımız beğendiğimiz spor egzoz sesinden çok uzak. Tabi arkadaşınız takmış iyi olduğunu söylüyorsunuz belkide rczde daha iyi bir ses veriyordur bilemem.

Ömer Gedik
05-03-2012, 11:12

Bu sadece 407 de böyle, yalnız egsoz emisyon değerlerinize bakın isterseniz.

mimit
05-03-2012, 12:05
Lpg li aracımda bile 120,000km ı devirdikten sonra maddi imkanlar elverdiğinde arıza vermesini beklemeden değiştirmiştim katalizör ü,orjinal egsoz sistemi üzerine takılı birde son susturucum var dı ses olarak gayet güzeldi,birde şunu hatırlatmak isterim,hangi marka susturucu alırsanız alın bir süre sonra sesi daha tok çıkmaya başlıyor,

buraks
05-03-2012, 16:56
mutlaka ve mutlaka maslak sanayii iskender ustaya görün adam fena işler yapıyo

TanerHoca
05-03-2012, 17:15
hatırladığım kadarıyla okann da orada ekzos yaptırmıştı ama kullanırken çıkan sesten dolayı trafik polisleriyle sıkıntı yaşamıştı.

Hasan_33
05-03-2012, 17:48

Nasil yani hocam senin arabada partikel filtresi yok mu? Her 407 de oldugunu düsünüyordum. Ama sanslisiniz demek ki; 1.6 hdi'lerde 120 bin den sonra degismesi gerekiyor ve oldukca pahali bir parca ( peugeot almanya bu parayi üsleniyor ama benim arac yurtdisindan gelme oldugu icin üstlenmiyor :( )

Türkiye de durum nasil Ömer?

mygold
05-03-2012, 17:50
Nasil yani hocam senin arabada partikel filtresi yok mu? Her 407 de oldugunu düsünüyordum. Ama sanslisiniz demek ki; 1.6 hdi'lerde 120 bin den sonra degismesi gerekiyor ve oldukca pahali bir parca ( peugeot almanya bu parayi üsleniyor ama benim arac yurtdisindan gelme oldugu icin üstlenmiyor :( )

hasan yurtdısı kelımesını bız kullanıyorduk :gül8: orda senın arabaya yurtdısı malı gozuyle bakmaları ılgınç oldu ..

orhun57
05-03-2012, 17:57
Lpg li aracımda bile 120,000km ı devirdikten sonra maddi imkanlar elverdiğinde arıza vermesini beklemeden değiştirmiştim katalizör ü,orjinal egsoz sistemi üzerine takılı birde son susturucum var dı ses olarak gayet güzeldi,birde şunu hatırlatmak isterim,hangi marka susturucu alırsanız alın bir süre sonra sesi daha tok çıkmaya başlıyor,

Tabi oda var araca ilk takıldığında çıkan ses zamanla daha güzel bir hal alıyor haklısınız bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Egzozun içi kirlendikçe yani tam olarak siyah kaplanınca ses toklaşır.

kaanclx
05-03-2012, 21:15

bir egzoz taktırmak bu kadar mı zor :))) kafam karıştı iyice yolda göreyim bir RCZ durdurup soracağım...

Hasan_33
05-03-2012, 22:02

güncel :)

TanerHoca
05-03-2012, 22:24
hasan serviste -tam sentetik yağ mevzuu olduğunda- şaseden baktılar yok dediler.

Alper90
05-03-2012, 22:48
bir egzoz taktırmak bu kadar mı zor :))) kafam karıştı iyice yolda göreyim bir RCZ durdurup soracağım...

neyine soracaksın ki gördüğün RCZ kullanıcıları hep stock kullanıyor araçları bakma bir bizim forumdakiler araçlarını farklılaştırıyor sadece RCZ için değil tüm model kullanıcılarımız öyle :) dediğim gibi video çekebilirsem siteye koyarım filtrede ancak perşembe koyabilirim resimleri ve videoyu çünkü perşembe sabah alacağım aracımı :) egzosda başka markalarda var ama varex vanalı olduğundan tercihimiz şimdilik varexden yana :)

kaanclx
06-03-2012, 03:55
neyine soracaksın ki gördüğün RCZ kullanıcıları hep stock kullanıyor araçları bakma bir bizim forumdakiler araçlarını farklılaştırıyor sadece RCZ için değil tüm model kullanıcılarımız öyle :) dediğim gibi video çekebilirsem siteye koyarım filtrede ancak perşembe koyabilirim resimleri ve videoyu çünkü perşembe sabah alacağım aracımı :) egzosda başka markalarda var ama varex vanalı olduğundan tercihimiz şimdilik varexden yana :)

Tamam beklemedeyim o zaman :)))

Ömer Gedik
06-03-2012, 07:22
Hasan abi TR'de partikül filtreli 407 yok.

enverjrcz
28-03-2012, 14:42
iskendere goturdum ben rczyi tek yapabıldıgı susturucuyu cıkarmak oldu eskı sesınden daha tok bır ses oldu dısarıyı rahatsız edıcek kadar değil

mtahakorkmaz
28-03-2012, 15:39
iskendere goturdum ben rczyi tek yapabıldıgı susturucuyu cıkarmak oldu eskı sesınden daha tok bır ses oldu dısarıyı rahatsız edıcek kadar değil
ama bunu yapınca içerideki filtre sesi uçuyo dimi kanka :)

enverjrcz
31-03-2012, 07:46
içerdeki filtre sesi derken ? :)

rcz200
31-03-2012, 20:23

Alt devirlerde bayılma - çekişten düşme oldu mu susturucu iptal edilince dikkat ettiniz mi? Sese önem vermeden bunlarıda düşünmek lazım birde imkan varsa bir video ekleyebilir misiniz. *Filtre sesi derken manifolttan içeriye verilen sesten bahsetmiş sanırım mtahakorkmaz (http://www.forumpeugeot.com/member.php?770-mtahakorkmaz)

Serhat61
25-04-2012, 22:08
konu ortada kalmış ama egzoz taktırmayı ben de istiyorum.yani tam olarak istediğim içeri verilen o güzel sesin dışarı da verilmesini sağlamak.içerde kendimi hızlı,olduğundan güçlü bir arabada gibi hissediyorum fakat dışardakiler arabadan hiç ses çıkmadığını söylüyolar ve bu da haliyle canımı sıkıyor kat iptali dışında ne yapabilirim?

Yasin CCK
25-04-2012, 22:10
konu ortada kalmış ama egzoz taktırmayı ben de istiyorum.yani tam olarak istediğim içeri verilen o güzel sesin dışarı da verilmesini sağlamak.içerde kendimi hızlı,olduğundan güçlü bir arabada gibi hissediyorum fakat dışardakiler arabadan hiç ses çıkmadığını söylüyolar ve bu da haliyle canımı sıkıyor kat iptali dışında ne yapabilirim?

Son susturucu iptal edilebilir, performans egzozu takılabilir (Sebring veya Remus tavsiyemdir)

Serhat61
25-04-2012, 22:23
performans egzozu daha mantıklı gibi geldi ama ben uçları değiştirmek istemiyorum yine de bu işlemi yapmak mümkün dimi?

Yasin CCK
25-04-2012, 22:25
performans egzozu daha mantıklı gibi geldi ama ben uçları değiştirmek istemiyorum yine de bu işlemi yapmak mümkün dimi?

Mümkündür. Mevcut egzozunuzun ucu kesilip diğer egzoza kaynatılır.

mimit
25-04-2012, 22:25
Remus son susturucu + filtre(Green,Pipercross,k&n) ile güzel sonuçlar alınabilir.daha önceki mesajlara bakarak aracın sağı solu ile biraz oynamak gerekiyor sanırım.

fazla kurcalamadan yapılacaklar arasında da aşağıdakiler benim bulabildiğim alternatifler ama biraz tuzlu lar.

http://www.rueffer-shop.de/HerstellerFabrikat/Peugeot/Peugeot-RCZ:::4707_1791_20369.html

Serhat61
25-04-2012, 22:32
Alternatifler hem tuzlu hem de işin içine yurt dışından getirtme işi falan giriyor hiç girmek istemediğim işler.Remus son susturucu + filtre(Green,Pipercross,k&n) bunları yurtiçinde bulabileceğim ve ankarada uygulatabileceğim yerler var mı acaba ve aracı garanti kapsamı dışına çıkarır mı

mimit
25-04-2012, 22:44
garanti olayını servisle görüşmek lazım büyük ihtimal filitre yi sorun edebilirler, üniversal bir şey olacağı için filitreleri bulmak sorun olmaz,green bulunması en zor olanı ama Ankara da nerede satıldığını biliyorum tercihinizi green yana kullanacak olursanız iletişim bilgileri verebilirim , hatta satan kişide otomobillere ve motor sporlarına gönül vermiş birisi aynı zamanda makine mühendisi,egzoz ve diğer filitreleri internette tuning sitelerinde hatta sahibinden de bile bulabilirsiniz.

Serhat61
25-04-2012, 22:55
teşekkürler arabanın 8000 bakımına bin km kaldı onu da yaptıktan sonra düşünüyorum dediğiniz işlemleri.filtre için zamanı gelince sizden bilgisini alacağım

mimit
25-04-2012, 23:01
Filtreyi söküp takmak kolay olduğundan garanti sürecinde uygulanması daha kolay,istemeyiz ama bir aksilik olup servise gitmek gerektiğinde orijinal hale çevirmek kolay.

Serhat61
25-04-2012, 23:22
peki bu filtrelerden hangisi en uygun olur ve fiyatları nedir bilginiz var mı bir de o tanıdığınız yer monte eder değil mi

mimit
25-04-2012, 23:32
Işık abi montajını da yapıyor,fiyat olarak direk şu diyemem çünkü marka ve modele göre değişiyor fiyatlar ama bu saydığımız markalar gönül rahatlığı ile alıp takabileceğiniz markalar.

Serhat61
25-04-2012, 23:38
zahmet olmazsa bi iletişim bilgilerini pm olarak yollar mısınız çok teşekkürler

Naman
27-04-2012, 03:10
Katalitikin iptal edilmesi/sökülüp düz boru(downpipe) yapılması, katalitik üzerindeki sensörleri de sapıttıracağından motor arıza ışığını yakacaktır belli şartlarda(genelde 80-100kms sbait süratlerde yanar). Bu ışık sizi rahatsız etmezse sorun yok. Ancak serviste söndürmek isterseniz stnd. dışı bir hareketten dolayı yandığından(zaten sensörün varlığı aslında katalitik varlığını kontrol etmek) ışığı söndürmek için her seferinde sizden ücret talep edilebilir.

Ancak hava filtresi kutu içi olduğu sürece aracı garanti dışı bırakmaz. Açık filtrede ise genelde pek sorun yaşanmaz ancak filtre yanlış konumlanırsa ve/veya tesisatı iyi düşünülmeden yapılırsa performansa negatif etki edebilir. Ben açıkçası 156'lığa da 200'lüğe de açık filtre tavsiye etmem.

Motorun dışarı da ses vermesini istiyorsanız, bence, katalitik iptal edip düz boru ile aşağıya inin. Orta susturucuyu de supersprintin modellerinden biri ile değiştirin. Son susturucu ise aynen kalsın. Eğer oluşacak ses yine yetmiyorsa elektrikli bir cutback ile içeriden bir tuşla komple egsoz devre dışı bırakılabilir ve araçtan olabilecek en yüksek ses alınabilir. Ama bu ses te etraftaki alarmları öttürcek cinsten ve biraz çirkin bir ses olacaktır.

Düz boru düşünecek arkadaşların, boruların turbo tarafındaki ucuna çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Katalitik söküldükten sonra aynı saplamalar KESİNLİKLE kullanılmamalı, yeni saplamalar ve yeni ORJİNAL flanş(boru ile turbo arasındaki contamsı teneke parça) kullanılmalıdır.

Yasin CCK
27-04-2012, 09:01
Naman dediklerine katılıyorum.

Yalnız komple boru kısmında RCZ'de özel bir durum var, aracın orjinalinde 60'lık boru kullanmışlar :korku3 Bende duyunca şaşırmıştım :)

Bu arada imzan dikkatimi çekti, Muzo'yu tanıyorsundur :)

mimit
27-04-2012, 13:23
Katalitikin iptal edilmesi/sökülüp düz boru(downpipe) yapılması, katalitik üzerindeki sensörleri de sapıttıracağından motor arıza ışığını yakacaktır belli şartlarda(genelde 80-100kms sbait süratlerde yanar). Bu ışık sizi rahatsız etmezse sorun yok. Ancak serviste söndürmek isterseniz stnd. dışı bir hareketten dolayı yandığından(zaten sensörün varlığı aslında katalitik varlığını kontrol etmek) ışığı söndürmek için her seferinde sizden ücret talep edilebilir.

Ancak hava filtresi kutu içi olduğu sürece aracı garanti dışı bırakmaz. Açık filtrede ise genelde pek sorun yaşanmaz ancak filtre yanlış konumlanırsa ve/veya tesisatı iyi düşünülmeden yapılırsa performansa negatif etki edebilir. Ben açıkçası 156'lığa da 200'lüğe de açık filtre tavsiye etmem.

Motorun dışarı da ses vermesini istiyorsanız, bence, katalitik iptal edip düz boru ile aşağıya inin. Orta susturucuyu de supersprintin modellerinden biri ile değiştirin. Son susturucu ise aynen kalsın. Eğer oluşacak ses yine yetmiyorsa elektrikli bir cutback ile içeriden bir tuşla komple egsoz devre dışı bırakılabilir ve araçtan olabilecek en yüksek ses alınabilir. Ama bu ses te etraftaki alarmları öttürcek cinsten ve biraz çirkin bir ses olacaktır.

Düz boru düşünecek arkadaşların, boruların turbo tarafındaki ucuna çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Katalitik söküldükten sonra aynı saplamalar KESİNLİKLE kullanılmamalı, yeni saplamalar ve yeni ORJİNAL flanş(boru ile turbo arasındaki contamsı teneke parça) kullanılmalıdır.

kat iptali artık muayenelerde büyük sorun teşkil ediyor,ayrıca böyle bir işlem ile araç servise giderse komple garanti dışı bırakılır büyük ihtimal,bunları da geçiyorum,kimsenin benim soluduğum havayı daha fazla kirletmeye hakkı yok,modifiye ye karşı değilim ama bu tip doğaya zarar veren uygulamalara karşıyım,artık eskisi kadar pahalı bir parçada değil tüv onaylı bir çok marka katalizör piyasada mevcut fiyatları da 100,000 km yi ortalama ömür olarak biçtiğiniz de gayet uygun 300 350 tl den başlıyorlar. sadece bu işlemlerle kazanılacak 3-5 hp de kimseyi vezir etmez.

enverjrcz
16-05-2012, 16:06
rczleri olana duyurulur rcz orginal exhaustumu satiyorum isteyen olursa bana ulaşabilir...

CKURT
07-02-2013, 11:35
iskenderin yaptığı egzost güzel ses verir ama thp lerde performansı etkiliyor bunu kendi gözlerimle gördüm denedim...ondan sonra supersprint e geçtim... downpipe yaptırdığımda yani kısacası basınç oranları değiştiğinde lamba yandı ama aracımı ECU REMAP yapan arkadaş basınç oranlarını değiştirince bunu halletti, ama size söylüyorum ucuna koyduğu bi parça elyaf (KASTIM RCZ DIŞINDAKİ ARABALAR) sesi beğenmezseniz elyaf oranını arttırıyor buda tıkıyor egzostu ve sesi daha kalın yüksek çıkmasına sebep veriyor....AMA ŞU Bİ GERÇEK SUSTURUCULARI KESİP DÜZ BORU ÇEKİLİNCE ARABANIN SESİ GERÇEKTEN GÜZEL ÇIKIYO BE KARDEŞİM!!!!=)

Ömer Gedik
07-02-2013, 12:23
Ckurt sistemin hayırlı olsun. Tamamı büyük harf kullanmamaya özen gösteriyoruz. Anlayışın için teşekkürler

EFE
06-01-2014, 22:20
Egzoz konusunda yardımcı olabilirim ;) ustamız dıye demıyorum ıskender abımız ıyıdır ama fıyatlar maslak ve adı oldugu ıcın ustadın oy oy oy :)

araçlarımız turbo oldugu ıcın basınçta bir üfleme sesı yapıyor oda sona takılan çift kafalıklardan dolayı
onu engellemenın yolunu buldum ama suana kadar yapan fazla usta gormedım
genelde benım tercıhım el yapımı krom orta spor susturucu+son krom düz boru
Kat iptali yanı DOWNpipe işine girmek demektir. 7ile 10 hp arası güç artısı alırsın araba saglam yurur fakat sadece down pıpe yaparsan cızz cızz ses yapar arac ;)
suanada kadar 16- 17 arac yaptım egzoz ısını ıyı bılırım :)

EFE
06-01-2014, 22:21
iskenderin yaptığı egzost güzel ses verir ama thp lerde performansı etkiliyor bunu kendi gözlerimle gördüm denedim...ondan sonra supersprint e geçtim... downpipe yaptırdığımda yani kısacası basınç oranları değiştiğinde lamba yandı ama aracımı ECU REMAP yapan arkadaş basınç oranlarını değiştirince bunu halletti, ama size söylüyorum ucuna koyduğu bi parça elyaf (KASTIM RCZ DIŞINDAKİ ARABALAR) sesi beğenmezseniz elyaf oranını arttırıyor buda tıkıyor egzostu ve sesi daha kalın yüksek çıkmasına sebep veriyor....AMA ŞU Bİ GERÇEK SUSTURUCULARI KESİP DÜZ BORU ÇEKİLİNCE ARABANIN SESİ GERÇEKTEN GÜZEL ÇIKIYO BE KARDEŞİM!!!!=)

elyaf olayını bıraz anlatırmısınız nasıl bır ıslem yaptırdınız?
suan aracınızda custom sıstem mı var? nasıl bır sıstem yapıldı

cankurt1
16-09-2014, 14:39
Sakın ama sakın iskender veya emil e gitme, sana yaptıklarını söyleyim açıkcası susturucunu ikiye kesiyo orta susturucuya elyaf döşüyo arka son susturucunu iptal ediyo, bu adamlar bu işten zerre anlamıyolar susturucusu olmayan thp motorlar performanstan düşer net 30 beygir!, her motorda rahatlamasına son devirler yüksek olmasına rağmen rcz de bunlar olmuyor, direkt performanstan düşüp sensörler basınç kaybı yüzünden turboyu safe moda alıyo... Thp motorlarda son basınç dönmesi denen bi olay varmış yani havanın dönmesi şart