PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balans ayarı nasıl yapılır?

TanerHoca
24-01-2010, 13:46
geçenlerde forumda tartışılmıştı balans ayarı lastik aracın üzerindeyken mi yoksa araçtan çıkarılıp makinede mi yapılır, hangisi doğru diye.
buradaki bilgiye göre her ikisinin birden yapılması gerekiyor.aşağıdaki linkte konuyla ilgili son derece ayrıntılı ve faydalı bilgiler var.

http://www.obitet.gazi.edu.tr/obitet/suspansiyon_sis/on_duzen_sisi.htm

Balans ayarı nasil yapılır?

Bilgisayarlı sistemlerin hata oranı çok düşüktür. Otomobilin yerle temasını sağlayan tekerlekler jant ve lastik olmak üzere iki farklı parçadan oluşur. Bu iki parçadan herhangi birinde olabilecek bir yapısal dengesizlik tekerleğin tam bir daire çizmesini engelleyeceği için direkt olarak konfor ve yol güvenliğini olumsuz etkiler.

Tekerlek yukarı-aşağı doğru dengesiz dönüyorsa, yani dönüş sırasında zıplama oluyorsa statik balans ayarı; sağa sola doğru engesiz bir dönüş varsa, tekerlek yalpalıyorsa dinamik balans ayarı yapılması gerekir.

Statik ve dinamik balans

Tekerleklerin balans ayarları iki aşamada gerçekleştirilir. Statik ve dinamik ayarları sabit balans makinesinde yapıldıktan sonra tekerlekler monte edilip bilye, kampana veya disklerle birlikte dönerken son balans işlemi yapılır.

Statik ve dinamik balans ayarları için tekerlekler sökülerek sabit balans makinesine bağlanır. Ancak balans ayarı işlemine başlanmadan önce jantlarda herhangi bir hasar olup olmadığı kontrol edilir ve lastik hava basınçları fabrikanın öngördüğü değerlere getirilir.

Eğer jantta bir eğrilik veya hasar varsa bunun düzeltilmesi ya da yeni bir jant alınması gerekir. Lastik hava basınçları farklı değerlerdeyken yapılan balans ayarı, lastik havaları fabrika ölçülerine getirildiğinde yine ayarsızlık meydana getirir. Bilgisayarlı sabit balans makinesine bağlanan tekerleğin hafif olan kısmı ve ne kadar kurşun ağırlık takılması gerektiği ekranda görülür. Gerekli ağırlık takıldıktan sonra tekrar döndürülen tekerleğin ağırlık dağılımı tam olarak dengelendikten sonra işlem tamamlanır.

Bu işlem dört tekerleğe de ayrı ayrı yapıldıktan sonra tekerlekler araca monte edilir. Son balans işlemi için kullanılan makinenin tekerleği döndüren kısmı belirli bir dönme devrine ulaştığında makine üzerindeki bir lamba belli aralıklarla yanıp sönmeye başlar. Lastikten yansıyan ışığın makine üzerindeki optik bir sensör tarafından okunmasıyla yine hafif olan bölge tespit edilip gerekli kurşun ağırlık takılarak balans ayarı tamamlanır.

ibosener
09-02-2011, 10:27
Güzel bilgiler Tanerhoca. Güncelleyeyim de yeni arkadaşlarımızın da dikkatini çeksin...

TanerHoca
09-02-2011, 13:51
bu arada ibrahim ben de tekrar bir hatırlatma yapayım.
407 lerin jantlarının yapısı gereği( orta göbek delik değil) dinamik balans yapılabiliyor.
ancak özel bir aparatla bu jantlara statik balans yapmak mümkün :(

ibosener
09-02-2011, 13:53
bu arada ibrahim ben de tekrar bir hatırlatma yapayım.
407 lerin jantlarının yapısı gereği( orta göbek delik değil) dinamik balans yapılabiliyor.
ancak özel bir aparatla bu jantlara statik balans yapmak mümkün :(

407 sahibi olarak bu ek bilgi için ayrıca teşekkürler...

TanerHoca
09-02-2011, 14:05
buda görseli

bizim janta uygun aparat
http://img638.imageshack.us/img638/2443/resim1eewq070.jpg

bahadir2603
14-02-2011, 22:56
güzel paylaşım teşekkürler. Ben dün yolda gelirken farkettim ilk defa dün yaptı 150 km ile giderker direksiyon titreme yapıyor ama 150 ye kadar sorun yok. balansların ayarı yapılması gerekiyor sanırım!!

avcifurkan
10-04-2012, 22:25
Merhaba arkadaşlar;
Bildiğiniz gibi 407 lerin jantlarının ortası delik olmadığı için klasik balans makinesinde araç üzerinde balans yapıyorlar,
Ben çok gıcık oluyorum lastiğin temas eden yüzeyini resmen yakıyor ayrıca otomatik araçlarda ön taraftaki istavroz dişlisi bu işlem sırasında aşırı ısınıyormuş.
Tekerleğin çıkarılarak balans yapıldığı makinelere flanş takılarak göbeksiz jantlara balans işlemi yapılabiliyor olduğunu duydum.
Bu şekilde işlem yapan İstanbul (özellikle Anadolu), Gebze, İzmit veya Eskişehir'de bir yer biliyorsanız iletişim bilgilerini alabilir miyim?

mahmut
10-04-2012, 23:04
göstepe sanayide yapan yer var benım önceki jantlarım 17 inc di aynı sorunu bende yasıyordum adamlar gercekten bu işin ustası dukkanın ismi özsaygılı rot balas kime sorsanız gösterirler.

BARBAROS61
10-04-2012, 23:11
ben burda spedy diye bir firmaya yaptırıyorum zaten o aparat sadece onlarda var .yakınınızda bu firmadan varsa bi görüşün

TanerHoca
11-04-2012, 08:32
ben kadıköyde pirelli bayinde yaptırmıştım.
burada aparatın fotosu da var:iyi

avcifurkan
11-04-2012, 09:28
göstepe sanayide yapan yer var benım önceki jantlarım 17 inc di aynı sorunu bende yasıyordum adamlar gercekten bu işin ustası dukkanın ismi özsaygılı rot balas kime sorsanız gösterirler.
Hocam yerini buldum, çok teşekkür ederim.

ben burda spedy diye bir firmaya yaptırıyorum zaten o aparat sadece onlarda var .yakınınızda bu firmadan varsa bi görüşün
Hocam siz hangi şehirdesiniz?

ben kadıköyde pirelli bayinde yaptırmıştım.
burada aparatın fotosu da var:iyi
Taner hocam hangi pirelli bayisi ismi aklınızda mı?

TanerHoca
11-04-2012, 10:13
Taner hocam hangi pirelli bayisi ismi aklınızda mı?

firmayla ilgili bilgileri özelden gönderdim.
arayıp sordum, fiyat bilgisi de var mesajımda:iyi

avcifurkan
11-04-2012, 10:20
firmayla ilgili bilgileri özelden gönderdim.
arayıp sordum, fiyat bilgisi de var mesajımda:iyi
İlgin için çok teşekkür ederim Taner hocam.

avcifurkan
13-04-2012, 15:16
Bugün tesadüf eseri Eskişehir'de bir yerde buldum istediğim aparat olan balansçı ve artık lastikçim orası, 4 lastik 20 TL ye yaptırdım.
Eskişehir'de sanayide Altuntaşlar, Lassa bayii.
Cevaplar için çok teşekkür ederim.

BARBAROS61
13-04-2012, 16:26
kastamonudayım ben ama spedy hemen hemen her şehirde var

Roadrunner
05-05-2012, 18:26
Arkadaşlar bana acilen ankarada bir yer lazım yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim

Roadrunner
16-05-2012, 21:04
Efeoğullarında buldum hem lastik hem balans aparatı 205/60/16 Marshall lastik 150 tl balans dahil

avcifurkan
30-06-2012, 13:37
Arkadaşlar 3 kere balans yapılmasına rağmen bu flanşlı alet bir türlü balansı tutturamadı.
110 km/h dan sonra titreme yapıyordu. Bugün Bursa'da üzerinde balans yaptırdım, otobana çıktım denemek için 170 km/h a kadar çıktım milim titreme yok, aracın gidişi bayağı değişti.
ustanın eline sağlık gitti bizim 40 TL ama olsun her bilgi değerlidir :)

Özetle lastikler üstünde balansı tavsiye ederim (boş verin aparatlı balansı), otomatik şanzımanda az bir şey ısınsın ölmez ya :)

dirtyharry
30-06-2012, 15:51
otomatik şanzımandada sorun olmuyor ben hep araç üzerinde yaptırıyorum ama ustanında iyi olması lazım

avcifurkan
30-06-2012, 16:28
otomatik şanzımandada sorun olmuyor ben hep araç üzerinde yaptırıyorum ama ustanında iyi olması lazım

Tekerler arasında ki dönüş farkını ayarlayan istavroz dişlisinin ısınma yapabileceğini söylemişlerdi otomatikte.
Aradaki farkı gördükten sonra boşuna uğraşmışım flanş aramakla.

Roadrunner
30-06-2012, 21:48
Aslında en güzeli üzerinde balans fakat bir keresinde jettamın sıfır lastiğini balans yaparken sıyırıp attırmıştı yapan usta bende sıfır lastik almıştım o kadar huylanmıştım

Doğuş
20-01-2018, 17:12
Arkadaşlar forumda bakındım da konuyu tekrar gündeme getirip bir kaç şey soracağım. Aracım 407 jant göbeğinde delik yok. Anladığım kadarıyla hem şu aparat ile statik hem de montaj sonrasında dinamik balans yaptırmamız gerekiyor. Buraya kadar yanlışım varsa düzeltin.

Ben aracıma 4 adet continental ssr(run flat tyre) taktırdım. Sadece dinamik balans ayarı yapıldı. Sonra lastikçiden çıktım biraz turladım. Bir de baktım ki aracım sola çekiyor. Daha yeni lastikçiden çıkmışım bu ne şimdi diyorum. Gittim bir petrole lastik basıncını kapı aralığındaki değerlerle eşledim. Yani lastik havaları uyumsuz iken balans yapılmış. Bu bir hataya neden olur mu?

İkincisi ise araç madem lastik havalarını düzenledikten sonra da sola çekmeye devam ediyor. Dedim demek ki rot ayarlarında bir sorun var. Lastikçiye tekrar gittim. Rot ayarını yaptırdım. Araç sola çekmeye devam ediyor. Ne yapacağız?

numan406
20-01-2018, 20:14
4x4 jiplerde ve ticariler lastik arabanın üstündeyken yapılmaması gerekiyor konu biraz genelleme olmuş