PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava kanallı ebc diskler ve performans artırıcı krom K&N hava filtresi kiti geliyor

Alper90
25-02-2012, 22:21
Arkadaşlar aracıma çeşitli değişiklikler yapmayı düşünüyorum ilk başta diskleri brembo drilled havalandırmalı disk düşünüyordum ama maliyet fazla olur dediler kit olarak yaptırmak istediğimde ise ortaya min 5000 tl masraf çıkıyor ve gerek duymuyorum o kadar açıkcası ve son kararımı ebc disklerde verdim haftaya yaptıracağım inşallah ama fiyat alamadık bir türlü disk boyutları 355mm olacak yani eski disklerden biraz büyük.diskleri büyütme nedenime gelirsem aracıma önce hava filtresi ardından ise yazılım attıracağım ve frenlerin daha sağlam olması gerek :) filtreden bahsedeyim biraz standart bir filtre kiti bulunmuyor RCZ için bu yüzden highway ile birlikte çalışarak custom bir filtre yapacağız borular kromdan oluşacak ve filtre sol ön farın çaprazındaki boşluktan aşağıya dogru uzatılarak motordan max uzaklığa çekilecek ve böylece en üst performansı alacağız.daha sonra ise araca yazılım uygulamasında bulunacağız ama orası süpriz olacak ve biraz zaman gerekecek :) fiyatlar ise disklerin fiyatı henüz belli değil ve filtre için ise yüksek bir fiyat çektiler 600tl olarak sizin bu konu hakkında bilginiz var mı acaba sağlıklı olur mu ve fiyat bana pahalı geldi sizce uygun mu ?

individual
26-02-2012, 00:42
şu fren modifiyesini bende düşünüyorum.
açıkçası 5000tl gibi maliyetleri yok bremboların.

406 3.0 lerde standart 305mm lik disklerle kullanılan brembo kaliperler var.
bu brembo setlerinin fiyatları;
406 brembo sol 4401.c0 575.16 + kdv
406 brembo sağ 4401.c1 575.16 + kdv
406 ön disk kiti (305mm) 4246.v1 316.85 + kdv
406 ön balata (4 adet) 4252.51 172.24 + kdv
406 tutma sac 4427.85 77.64 + kdv
406 ön piston sızdırmaz 4436.15 32.1 + kdv

disklerin de seti yanılmıyorsam 300 tl + kdv gibi birşeydi.
gerçi disklerinizin değişmesine gerek yok. Bırakın 302mm leri , 288mm olanlara bile uyum sağlandığı söyleniyor.

http://b1202.hizliresim.com/u/u/30tq2.jpg

Ömer Gedik
26-02-2012, 07:56
Alper

Ben EBC disk kullanıyorum ama aynı boyutta, Sen 355 mm EBC disk demişsin ama mevcut kaliperlerle bunu kullanman imkansız olacak. Kaliper seti de mi değişecek?

Ergin

Alper'in RCZ şu an zaten 302 mm Tek piston. Ben olsam 305 mm Brembo yu gereksiz görürdüm. Birde fren sistemi oldukça iyi zaten RCZ nin. Ayrıca RCZ 5 Bjon ama 406 4 bijon. Bakılacaksa 607 nin sistemi olabilir. Onlarda 309 mm ve 5 Bijon. 406 daki sisteme göre de oldukça iyi.

Alper90
26-02-2012, 18:58
406 ile uyumlu değil diskler malesef onlar olmuyor ömer haklı bijon konusunda.ömer'im zaten brembodan vazcaydım çok pahalı oluyor ve kaliper olayına gelirsek bu konuda birşey demediler açıkcası uymaz diye ama soracağım bunu iyiki söyledin ama kaliper değişirse fazla fiyat çıkmaz sanırım tam piyasayı bilmiyorum disklerin fiyatlarına bakacağım ona göre yaptıracağım ama fazla fiyat farkı olacağını sanmıyorum fren sistemi iyi ama biraz ısındıktan sonra fren çok fark ediyor yani anlıyorum bunu ve hava filtresi yazılım derken frenlerin biraz daha güçlü olması gerekecek diskleri öyle yada böyle yaptıracağım ama iyi birşey olsun diyorum bu yüzden temkinli ağır hareket ediyorum herşey bitince egzosda yapılacak onuda tek taraflı varex yada normal çift çıkışlı yaptırmayı düşünüyorum bunlar bitince yazılım yapılacak araç son halini alınca yazılımın atılması daha uygun olacak birde hava filtresini yapınca sanırım garantiden düşecek motor değil mi ?

Ömer Gedik
27-02-2012, 01:06
Alper kaliperler maliyetli olacaktır. Disk ve Balata toplamından fazla tutar. EBC nin Senin aracın diski ölçüsünde Kanallı diski varsa onu tercih edebilirsin.

Hava filtresi sistemi takarsan Aracın hava filtresi sebebiyle oluşabilecek durumlara karşı garanti dışı kalır.

mimit
27-02-2012, 13:11
Filtre olarak profosyonel bir şey istiyorsanız Green i öneriyorum,kullanacağınız boruların yapısı önemli,malum havanın soğuk iletilmesini istiyoruz motora ve metal iyi bir ısı iletkenidir ısıyı çabuk emer bunun için borunu kalitesi ve yapısı çok çok önemli,yalıtımı yetersiz kalırsa filtrenin artısından çok eksi si olur,ses çıkarmaktan başka bir işe yaramaz.Bunun dışında pipercross,k&n gibi markalarda filtre için güzel bir tercih olabilir. boruların uzunluğu na göre yer yer silikon borular kullanmakta yada kısa mesafe komple silikon hortum kullanmak daha ekonomik olacaktır. Filtre işi çok önemli ucuz etin yahnisi de pek hoş olmaz bilirsiniz. komple kitlerin fiyatı prof. markalarda yüksek ama siz üniversal birşey istediğiniz için daha ekonomik bir çözüm olabilir. gene bu söylediğim markaların kazanlı filtreleri de mevcut ısı dan korunmak amaçlı onlarda değerlendirilebilinir.Garanti olayına gelince kurulumu basit bir kit i sök tak yaparak ışı yokuşa sürenlerden kurtulabilirsiniz.

benim aracımda k&n kutu içi filtre var 2 defa garanti kapsamında bakıma bu şekilde girdim buna itiraz eden olmadı.

Alper90
27-02-2012, 18:31
ömerim bugün ilk gittiğim bizim okulun aşağısındaki tuning yerinden aradılar ve benim araç için brembo disk olmadıgını söyledir RCZ için üretilmemiş henüz ! neyse bende adama zaten vazgeçtiğimi ve ebc taktırmak istediğimi söyledim onun içinde tekrar döneceklerini söyledir ölme eşşeğim ölme uzadı gitti :) geç olsun güç olmasın diyorum bir yerden daha haber bekliyorum bakalım onlar bana ebc için haber verecekler göreceğiz artık.
mimit benim yapılacak olan filtre K&N marka olacak ama aracım için sadece kutu içi var ve ben onu istemiyorum bu yüzden custom yani özel yapım birşey hazırlanacak borular kromdan olacak ama maliyet 600 tl civarında tutuyor bostancı sanayide 400e yapan yerler var diyor arkadaşlar ama dediğin gibi ucuz etin yahnisi olayına dönmesin diye paraya kıyacağız artık biraz.garanti olayında ise zaten tak-sök olmazsa kit olarak yaptırmam bir sorun çıkarsa garantiyle başım ağrımasın protatif birşey olursa yaptıracağım baktım olmuyor senin gibi kutu içi taktırırım.kutu içi performans çok değişti mi peki ? ömer ebc nin benim araç için diski var mı acaba netten baktım birşey göremedim senin bir bilgin var mı?

mimit
27-02-2012, 19:50
benim aracım dizel ses yada performans beklentisi ile takmadım zaten,sadece bakımda hava filtresi almıyorum canım sıkıldıkca söküp temizliyorum bir nevi kendime uğraş çıkarttım.yakaladığım değerleri daha hiç aynı araç ile kıyaslamadım açıkcası yakıta bir etkisi oldu mu bilmiyorum ama önceki aracım 406 ya Green filtre uygulamıştım,gaz pedalının tepkimesinin anında değiştiğini görüyorsunuz zaten.yakıt tasarrufu da kesinlikle doğru ama tabi öyle 100 km falan değil kulanıma göre 25-30 km arası ama buda bence hiç kısa bir mesafe değil.
Krom borular gerçekten çok pahalı ben 90 derecelik bir dirsek almıştım da benzinden sonra en çok zoruma giden o olmuştu.yurt dışı sitelerde renkli ve yalıtım konusunda çok iyi silikon borular satılıyor bunları da bir araştıralım derim.Rcz ye yakışmaz ama pvc boruyu ısı yalıtım malzemesi ile kaplayınca da çok güzel sonuçlar alınabiliyor bir arkadaşımın aracında var kendi üretimi :)

Ömer Gedik
27-02-2012, 22:12
EBC henüz RCZ için disk üretmemiş sadece Green Stuff balata mevcut.

Alper90
27-02-2012, 23:34
brembo ve ebcde disk yok yani disk hayallerim suya düştü :( bende artık egzosa yükleneceğim ve filtreye balatalarım yeni daha belki ileride düşünebilirm ömerim.mimit bilgilerin için teşekkür ederim biraz daha araştırmak en iyisi sanırım resmen hüsrana uğradım en azından filtre ve egzos olayım var bunada şükür :)

erkanayasli
02-03-2012, 23:54
ben olsam 200hp nin 340mm disk çift piston kaliperini uygulardım. 607 nin bremboları veya 407 coupe nin 330mm diskleri ve çift piston kaliperleride uyabilir bakmak lazım. ama 200 hp ye çevirmek işini görcektir. chip filtre egzos dan sonra zaten 200 hp lerin üstüne cıkarsın sistem işini görür. tabi tercih senin birde ordaki fiyatlar servis liste fiyatı varsa tanıdığın bi parçacı indirimli getirtebilirsin 5000 tl rakam cok yüksek geldi bana.

Ömer Gedik
03-03-2012, 09:14
Fren konusuna bir açıklık getirelim. 406 lardaki brembo uyumlu olsa bile taşıyıc 4 bijon olduğu için sorun çıkar. 607deki Brembo Çift Pistondur ama 309 mm ve Makyajlı 607 de Brembo kullanılmamasına rağmen 330 mm lik Çift piston sistem kullanıldı.

Ayrıca RCZ nin 200 Hp de kullandığı 340mm lik sistem Tek pistonludur Çift değil.

Alper Senin için bir çalışma yaptım.

607 Brembo 309mm Çift Piston
4246.V5 Disk 431.11
4401.C4 Kaliper Sol 776.56
4401.C5 Kaliper Sağ 776.56
4252.07 Balata 216.90

607 Restyl 330mm Çift Piston
4249.A9 Disk 2x170.30 TL
4401.H4 Kaliper Sol 376.97 TL
4401.H5 Kaliper Sağ 376.97 TL
4253.83 Balata 213.25 TL

RCZ 200Hp 340mm Boyasız Tek Piston
4249.F9 Disk 2x167.37 TL
4400.W9 Kaliper Sol Fiyat Yok
4400.X0 Kaliper Sağ Fiyat Yok
4254.73 Balata 164.36 TL

RCZ 200Hp 340mm Boyalı Tek Piston
4249.F9 Disk 2x167.37 TL
4401.Q8 Kaliper Sol Fiyat Yok
4401.Q9 Kaliper Sağ Fiyat Yok
4254.73 Balata 164.36 TL

Uyumlu olmaları için bir kaç ek parça gerekecektir.

individual
03-03-2012, 10:06
607 Restyl 330mm Çift Piston
4401.H4 Kaliper Sol 376.97 TL
4401.H5 Kaliper Sağ 376.97 TL

Ömer,
Bunlar çift pistonlu Brembo mu?
Fiyatları uygunmuş

Ömer Gedik
03-03-2012, 10:08
Evet Dostum benimde dikkatimi çekti. Çift pisyonlu :)

Bizim taşıyıcılara 5 bijonluk porya bulsak uygulanır. :) Düşünsene 330 mm çift piston

Ömer Gedik
03-03-2012, 10:09
Ama bu arada arkalar ne olacak :)

individual
03-03-2012, 14:36
Bugun servise gittim. liftte bir tane RCZs vardı.Kaliperleri baya büyüktü.
Aksesuar siparişi vermiştim , haftaya almaya gidince şu 607 lerin brembolarını bir araştırayım Ömer.
Dediğin gibi arkalar revize edilmez ise sorun yaşatabilir.
Tutmama değil de dengesi bozulabilir aracın.

Ömer Gedik
03-03-2012, 18:41
Bugun servise gittim. liftte bir tane RCZs vardı.Kaliperleri baya büyüktü.
Aksesuar siparişi vermiştim , haftaya almaya gidince şu 607 lerin brembolarını bir araştırayım Ömer.
Dediğin gibi arkalar revize edilmez ise sorun yaşatabilir.
Tutmama değil de dengesi bozulabilir aracın.

607 Makyajlı modelin kaliperler fiyatları ucuz onlarda Brembo değil. Ama Çift pistonlu.

Senin aracın önündeki sistemi de arkaya kaydırırsın diyeceğim ama önler 5 bijon arkalar 4 bijon olur. :D

RCZ de iki tip disk var eğer gördüğün araç 200hplikse 340mm diski mevcut.

Alper90
05-03-2012, 20:50
ömerim 607'ninki ile benimkiler uyar mı acaba onları taktırsam bir sıkıntı çıkar mı sonuçta adamlar arabalara özel üretiyorlar ya uydurcaz patlamayalım :D benim arkadaşımda kia ceed var önler için ebc disk aldı kia için olan ama arklara olmadığından civic için olanları kullanacaklar baktım onda sıkıntı olmuyor seninle benim araca bir operasyon düzenleyebilirz :)

Ömer Gedik
05-03-2012, 21:15
Alper 607 için olan sistemlerden hangisini kastediyorsun.

Makyajsız kasadaki Çift Pistonlu Brembo mu?
Makyajlı kasadaki Çift Pistonlu olan mı?

EBC ve Brembo yakın zamanda RCZ için çalışma yapacaktır bence. Yardımcı olabileceğim ne olursa elimden geleni yaparım.

Alper90
07-03-2012, 19:23
Alper 607 için olan sistemlerden hangisini kastediyorsun.

Makyajsız kasadaki Çift Pistonlu Brembo mu?
Makyajlı kasadaki Çift Pistonlu olan mı?

EBC ve Brembo yakın zamanda RCZ için çalışma yapacaktır bence. Yardımcı olabileceğim ne olursa elimden geleni yaparım.

dedim dedim ömer kraldır diye inanmadınız :)

Güncel Durum
Aracıma disk,kaliper,egzos ve filtre yaptıramadım sebepleri ise disk kaliper araç için henüz üretilmemiş ömer bir çalışma yaptı sağolsun ama parça araç için üretilince yaptıracağım :)
Filtre işi ise custom daha önce hiçbir RCZ için filtre yapılmamış ve sorun çıkabileceği söylendi risk var dendi hava aktarımı yada akımı tarzı birşeyde sorun olur dediler hatırlamıyorum telefonda konuştugum kadarıyla böyleydi sanırım.bende riske girmedim (arabama kıyamadım) kapalı K&N filtre taktırdım arkadaşım çok değiştiğini söyledi aracın çekişinin fazla birşey bekleme ama eskisi gibide değil dedi yarın okula giderken kullanabilirsem deneyeceğim.
Egzos işi ise bir arkadaş sitede başka bir konuda paylaşmıştı yaptırmak istiyorum diye aldığım bilgiye göre varex sistemler şu anda orjinal değil çakmaymış ve sorun çıkartıyormuş JDM'e sorduk onlardan 20-25 martta haber alınca egzos ile ilgili durumuda bildireceğim size.
Son olarak aracımda sisler sarı ampüldü ve ben onları 8k xenon yaptırdım tabi mercekleri aynı olması reng uyuşmazlıgı ortadan kalksın diye onlarıda 8k yaptık ve çok şık duruyor.En önemlisi ve hoşuma giden olay ise arka sis lambasını çakarlı yaptık ışıkları araç gelince gördüm çok hoşuma gitti sadece kullanamadıgım için filtrenin etkisi nedir onu bilmiyorum deneyim yaşayınca paylaşacağım :)

mygold
02-06-2012, 11:53
sislere taktıgın xenon balastları ne marka alper bilgi verebilirmisin. sorunsuz ve uyumlu balast bulmak zor ..

Alper90
02-06-2012, 15:02
pilipis mücahit hocam arıza lambası yakmıyor kutuyu bakayım bulayım tam tamına yazarım sana

CKURT
21-08-2012, 16:56
Filtre ariza lambasini arttiriyor çünkü yakit hava karişimini etkiliyor...