PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antipatinaj çalışmıyor galiba??

Gökay
20-02-2012, 21:50
Gençler antipatinaj çalışmıyor sanırım,
bu özelliğe diğer hangileride bağlı bilmiyorum ama neden olmuş olabilir?

Kötü hava şartlarından ötürü sensörler kirlenmiş olabilirmi (bunu tamamen atıyorum) hani ABS sensörleri bazı araçlarda kirleniyor diye duymuştum,bu diğer sürüş güvenlik sistemleride aynı mantıklamı çalışıyor yani dış etkenlere birebir maruzmu?

mimit
20-02-2012, 23:22
abs/esp/asr birbiriyle birlikte çalışıyor diye yazıyor kitapçıkta :) abs sensörlerinin çalışmasını engelleyecek herhangibir etken(çamur,kar,taş vd.) geldiğinde sistemin hata verip devre dışı kalması rastlanan bir hadisedir.ama çoğu kez lastiği bile sökmeden,basınçlı sprey,su yada fırçalama ile halledilebilir basit bir sorundur.sanırım demişsiniz sanırım sizde tam emin değilsiniz sistemin devreye girmesi için aracın patinaj çekmesi lazım ki sensörler bunu algılayıp sistemi devreye soksun,bu kanıya varmanızı sağlayan nedirona göre yardımcı olmaya çalışalım. ekranda bir uyarı yada hata mesajı alıyor musunuz.

Gökay
21-02-2012, 07:48
Patinaja düşülen dik bir rampa vardır herzaman devreye girerdi,dun 2 kez patinaja düşünce garipsedim,bu durumda ABS ve ESP'de çalışmıyor yani.Onlarıda denemeye çalışayım ESP zorda ABS daha kolay :)

Ee nerde bu zımbırtılar olmazsa Fatih ustaya gözükeyim ben :)

mimit
21-02-2012, 12:01
ustaya gitmişken birde bilgisayara bağlatın aracı,sistem herhangi bir şekilde devre dışı kaldığında uyarı vermesi gerekirdi.

Gökay
21-02-2012, 12:25
Sistem çalışıyo ama arıza yok bence sadece sensorler kör olduysa haliyle sayacak devir bulamıyor ve sorun yok olarak algılamıyordmudur?

mimit
21-02-2012, 12:30
bir defa tecrübe etmişliğim var benim bu durumu,ve çevremde denk geldiklerim de hep aynı şekilde sensörlerin arasına birşey sıkışır çamur girer vs vs ve araç arıza verir,ama sonuçta elektronik kontrollü sistemler ne çıkacağı belli olmaz. usta bi pc ye bağlasın derim genede :) bununlada geçmiş olsun.

Gökay
21-02-2012, 12:45
Gitmişken bağlasın canım tabi :) başka fikri tecrübesi olan varmı aceba?

Gökay
25-02-2012, 15:20
Parlarlıya gittim bugun,makinaya bağlandı sorun yok.Antipatinajın devreye girmemesinin kışlık lastiklerin sebebi oldugu sonucuna vardık.

mimit
25-02-2012, 15:38
araç patinaj çekiyor asr devreye girmiyor ve sonuç lastik ilginç geldi bana :)

Gökay
25-02-2012, 15:59
Açıklıyayım Mehmet kardeş :) yani şöle arac evet patinaj cekiyor ama bu sistem hangi anda devreye giriyor-girmeli,mesela 2 tur atıncamı 3 tur atıncamı?Yazlık lastikle 2 turda devreye girerken kışlığın daha fazla tutunma yapısından dolayı 3.tura ihtiyac duyuyor.E 3 tura kadar zaten patinaj kesiliyor.

yani tam anlatamamış olabilirim ama donanımsal bir arıza yok Pejo Planetten baktık ...

mimit
25-02-2012, 16:16
geçenlerde dikmende bir sokağa girdim kar değil yerler tam anlamı ile buz,biraz ilerledikten sonra asr devreye girdi bende gazı sabit tutup aracın asr eşliğinde tırmanmasını sağladım.ışıkta çok güzel flaş yapıyordu :) ama aracıma korna takmak için takoz üstüne çıkartırken lastiğin dış açısına göre yarım tur boşa dönmeden asr gene devreye girdi bende ondan garip geldi.

powerb
09-11-2013, 18:11
bendede benzer bir sorun var arkadaşlar geçenlerde dik bir yokuşta lastikler 4-5 tur döndü asr devlereye girmedi bende bugün servise gittim hata kodu felan varmı baksınlar diye servisteki eleman geçiştirdi beni bakmadı , bende bugün ıslak sokakta deneme yaptım devreye girmedi sonra kuru sokakta yaptım gine girmedi 5-6 kez deneme yaptım sonuncusundada baya bi sert denedim yime hiç bişey olmadı.Bide artı olarak arabaya baya zarar verdik galiba.

Şimdi sorum sizce bu durum normalmi ? bide valla içime dert oldu şimdi o kadar patinaj çektirdim arabaya zarar vermişmidir baya ?

powerb
10-11-2013, 10:08
Fikri olan varmı ona göre hafta içi başka servise gidicem.

Ömer Gedik
11-11-2013, 12:34
Aracınıza uzun süreli patinaj çektirmek diferansiyelin ısınmasına ve zamanla hasar almasına sebep olur. Onun harici lastikleriniz aşınır başka da bir durum oluşmaz.

ASR çalışma durumu için servise gitmenizde fayda var.

Emrah_06
11-11-2013, 13:30
bendede benzer bir sorun var arkadaşlar geçenlerde dik bir yokuşta lastikler 4-5 tur döndü asr devlereye girmedi bende bugün servise gittim hata kodu felan varmı baksınlar diye servisteki eleman geçiştirdi beni bakmadı , bende bugün ıslak sokakta deneme yaptım devreye girmedi sonra kuru sokakta yaptım gine girmedi 5-6 kez deneme yaptım sonuncusundada baya bi sert denedim yime hiç bişey olmadı.Bide artı olarak arabaya baya zarar verdik galiba.

Şimdi sorum sizce bu durum normalmi ? bide valla içime dert oldu şimdi o kadar patinaj çektirdim arabaya zarar vermişmidir baya ?

Sorumu yanlış anlamayın ama insanlık hali olmuş olabilir aceba direksiyonun sol alt kısmında ki esp on off tuşuna basmış olabilir misiniz ?

Bende bugüne kadar böyle bi sorun oluşmadı.

Esp yi kapatınca bile neredeyse patinaj çekmiyor. (Kuru asfalt)

powerb
13-11-2013, 15:43
Aracınıza uzun süreli patinaj çektirmek diferansiyelin ısınmasına ve zamanla hasar almasına sebep olur. Onun harici lastikleriniz aşınır başka da bir durum oluşmaz.

ASR çalışma durumu için servise gitmenizde fayda var.

Kasıtlı patinaj çektirmiyorum sadece denemek amaçlı yaptım ama asr girmiyor devreye servisteki arkadaş bi hata olsa göstergedeki esp ışığı sönmez yanar dedi ne kadar doğru bilmiyorum kaç kere gitsem yüzüme doğru düzgün bakmadan yolluyorlar bu servisten çekeceğim var anlaşılan

Sorumu yanlış anlamayın ama insanlık hali olmuş olabilir aceba direksiyonun sol alt kısmında ki esp on off tuşuna basmış olabilir misiniz ?

Bende bugüne kadar böyle bi sorun oluşmadı.

Esp yi kapatınca bile neredeyse patinaj çekmiyor. (Kuru asfalt)

Yanlış anlamam tabi bende ilkten öyle düşündüm ama test ederken o düğmeyide kontrol ettim.

ssgti
13-11-2013, 18:08
Aracınız hızlı devir çeviremeyen dizel ve sadece 92 beygir gibi düşük bir güce sahip bir motora sahip olunca kaygan olmayan bir zeminde asr yi devreye sokman oldukça zor. Bayır yukarı bir zeminde yağışlı havada testini yaparsan devreye girip girmediğini anlarsın. Hızlı kalkış yaparken özellikle debriysj üzerindeki yaylar, başta akslar olmak üzere aktarma organların hepsine zarar verme ihtimalin var.

powerb
13-11-2013, 20:07
Aracınız hızlı devir çeviremeyen dizel ve sadece 92 beygir gibi düşük bir güce sahip bir motora sahip olunca kaygan olmayan bir zeminde asr yi devreye sokman oldukça zor. Bayır yukarı bir zeminde yağışlı havada testini yaparsan devreye girip girmediğini anlarsın. Hızlı kalkış yaparken özellikle debriysj üzerindeki yaylar, başta akslar olmak üzere aktarma organların hepsine zarar verme ihtimalin var.

Son araştırmalarım neticesinde bende sizin dediğiniz sonuca vardım ama beni servislerin tavrı üzdü sanırım servisimi değiştireceğim ve en az 7-8 km daha uzaktaki servise gidicem artık işlerimi halletmek için.