PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aslan Oğlum

balkesli
16-02-2012, 10:25
Merhabalar Arkadaşlar;

Babamın henüz ben 4-5 yaşlarında bir çocukken aldığı bordo renk 504 ile başlamıştı Peugeot ile tanışmam. Ve biz bu arabamız ile tam 16 yıl birlikte olmuştuk, aileden biri gibiydi adeta. İlk araba kullanmayı bu arabada öğrenmiştim, Lise zamanlarında arabayı kaçırıp tabiri caizse piyasaya bu arabayla çıkmıştım küçük kasabamızda...
Sonra okul hayatı, askerlik falan derken bir süre ayrı kaldım arabalardan. Peugeot ile tekrar bir araya gelmem 2003 yılı sonbaharında 307 1.4 HDI ile oldu. İlk kez kendime ait sıfım km bir arabam oluyordu, hemde metalik gri. Bu arabamı 2011 yılının Eylül ayına kadar büyük zevkle kullandım hiç bir sorun yaşatmadı bana. Ancak ayrılışım çok hüzünlü olmuştu. Hatta ayrılığımızın hemen sonrasında facebook'da duvarıma yazdığım bir yazı birçok arkadaşımın endişelenmesine sebep olmuştu.
İzin verirseniz sizinle paylaşmak isterim o yazımı...

Güle güle benim "ASLAN" oğlum:)))
Seninle çok güzel 8 yıl geçirdim, çok yerler gezdik seninle birlikte, çok kilometreler devirdik sorunsuzca... beni hiç üzmedin. hiç yarı yolda bırakmadın...
Umarım bundan sonraki hayatında en az birlikte olduğumuz kadar güzel geçer.
Seni hiç unutmayacağım...................

Böyle bir ayrılığın ardından 10 gün sonra, yine bir Aslan girdi ailemize. Her zaman çok beğendiğim ve yine metalik gri renkli bir 407. Benim arabama ne kadar düşkün olduğumu bilen bir Peugeot bayi beni arayıp, henüz 10.000 km'de bir 407 olduğunu, ve kaçırmamam gerektiğini söyleyince uçup gittim hemen yanına. Ve görür görmez "budur" dedim. Ufak bir formalite check-up ve sorgulamadan sonra hemen aldım arabayı.
Öncelikle çelik kartel muafazası taktırdım kendisine, akabinde orijinal Peugeot marka alarm taktırttım, bütün yağ ve filtrelerini değiştirdim ve son olarak Sonax'dan boya koruma yaptırdıktan sonra arabamı teslim aldım.
İşim gereği fazla km yapmam araba ile. (Evim Suadiye, işim Atatürk Hava Limanın'da olduğu için Deniz Otobüsünü tercih ediyorum) Aldığımdan beri toplasanız 2000 km yol yapmışımdır en fazla.
Arabamın herşeyinden çok memnunum; tek bir şey dışında;onu da ilgili bölümde belirtmiştim zaten. 307 1.4 HDI'den sonra bana çok fazla yakıyormuş gibi geldi.Fazla detay vermeyip, arabayı aldığım gün sıfırladığım 2. kademe yol bilgisayarı verilerini yazacağım size.

2020 km. / 9.1 lt-100 / 24 km ort.hız

Ama bu yüksek yakıt tüketimine rağmen (bana göre yüksek, belki normal değerlerdir yoğun IST trafiğinde) arabamı çok seviyorum.

Herkese kazasız, belasız keyif dolu sürüşler diliyorum.

Kafanızı şişirdiysem affola...

http://i1259.photobucket.com/albums/ii545/balkesli/p9.jpg

http://i1259.photobucket.com/albums/ii545/balkesli/p6.jpg

http://i1259.photobucket.com/albums/ii545/balkesli/p12.jpg

Dreamcatcher
16-02-2012, 10:29
Güzel paylaşım,güzel araba...teşekkürler :havali

Yasin CCK
16-02-2012, 10:39
Elinize sağlık keyifle okudum ;)

Yakııttan şikayetçisiniz fakat ölçm doğru bir ölçüm değil. 2020Km nin ortalaması sağlıklı bir değer değildir. Bir gün 100Kmlik bir mesefade deneyin farkı göreceksiniz. Tabi İstanbul trafiğinin yoğun, çok dur kalk olmadığı bir yol olsun ;)

Hayırlı olsun, keyifli forumlar...

gokhancpt
16-02-2012, 12:03
çok güzel bir paylaşım, keyifle okudum. kazasız belasız güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...

Esat
16-02-2012, 12:06
gule gule kullanin arac hakikatende cicek gibi masallah

gokhancpt
16-02-2012, 12:11
gümüş ok'a bir kardeş daha gelmiş oldu, ömer de bu gidişle 407 leri taşıyamayacak:cilgin

ÇΔĞLΔΨΔ∏
16-02-2012, 12:15
güzel paylaşım bu da aslana :nazar

TanerHoca
16-02-2012, 12:20
maşallah! tek kelimeyle göz kamaştırıcı pırıl pırıl bir aslan:nazar
her çarşamba düzenli olarak ataşehirde buluşmalar yapmaktayız.
suadiye bize oldukça yakın sayılır.sizi ve aslanınızı aramızda görmek bana büyük keyif verir.
hem bu vesile ile yakıt konusunu da detaylı olarak tartışı konuşuruz.

hey gidi günler; gümüş ok bir zamanlar buluşmalarda tek 407 idi.
şimdi ise sadece 407 sahipleri olarak bile buluşma düzenleyebiliriz.
nereden nereye.duygulandım birden...:'(

gokhancpt
16-02-2012, 12:28
suadiye bize oldukça yakın sayılır.sizi ve aslanınızı aramızda görmek bana büyük keyif verir.

abi üzülme, bak artık yalnız değilsin, ama dua et apocan 407 almasın, sonra halay çekersiniz:kutlama:

BARBAROS61
16-02-2012, 12:36
hoşgeldiniz aracınızın keyfini kazasız belasız sürmek nasip olur inşallah.yanlız ben şu yakıt olayını anlamıyorum ben yazın 5.5 şu soğuk kış günlerindede 6.5 ortalama yakıt değerim var.çevreki dizel araçlarla kıyasladığımda hep 1 adım önde olduğumu farkediyorum hatta bir akrabamda 1.3 opel astra var dizel manuel o bile benim aracımın onunkinden az yaktığını söylüyor

demir_mert
16-02-2012, 12:38
Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

balkesli
16-02-2012, 13:11
hoşgeldiniz aracınızın keyfini kazasız belasız sürmek nasip olur inşallah.yanlız ben şu yakıt olayını anlamıyorum ben yazın 5.5 şu soğuk kış günlerindede 6.5 ortalama yakıt değerim var.çevreki dizel araçlarla kıyasladığımda hep 1 adım önde olduğumu farkediyorum hatta bir akrabamda 1.3 opel astra var dizel manuel o bile benim aracımın onunkinden az yaktığını söylüyor

6,5 litre ortalama yakıt müthiş bir rakam. Ben eski 307'mde ancak görebiliyordum o rakamları. Arabayı aldığımdan beri hiç uzun yola çıkmadım. Bu vesile ile bir memlete (Ayvalık) gidip hasret gidersem çok güzel olurdu aslında ama, işten kafamızı kaldıramıyoruz ki:(

balkesli
16-02-2012, 13:15

Nazik davetiniz için çok teşekkür ederim. İnşallah şu havalimanındaki yoğunluk birgün azalırda (belki duymuşşunuzdur yoğunluğu, uçağa bindikten sonra kapılar kapanıp uçak pist başına yönelmesinden en iyimser tahminle 15 dk sonra kalkabiliyorsunuz yoğunluktan) bende organizasyonunuza katılabilirim.

emrexxcv
16-02-2012, 13:18
hayırlı uğurlu olsun aslan oğlunuz :D ikinizde aramıza hoş geldiniz...

eyup_31
16-02-2012, 13:19
mis gibi bir 407 daha maşalllah.....

mahmut
16-02-2012, 13:39
aramıza hosgeldınız buyuk bı zevkle okudum yazınızı aslanında masallahı var kazasız belasız kullanın ınsallah,bu arada dıkkat edın galax zehırı damarınıza yayılmasın kurtulması zor :iyi:iyi

Ömer Gedik
16-02-2012, 21:33
Çok güzel pırıl pırıl Maşallah :nazar

Ortalama hızınızın düşüklüğü sebebiyle çok yoğun trafikte veya kısa mesafeli sürüşlerde kullandığınızı düşünüyorum.

tatoo
16-02-2012, 22:33
öncelikle hoşgeldiniz diyerekten konuşmama daha doğrusu yazmama başlayayım :)
Aslan'ın tam 41 kere maşallahı var..
Bir de konu cidden çok güzel olmuş,bu tarz konu paylaşımlarını çok seviyorum teşekkür ederim size böyle bir paylaşımdan ötürü.

son olarak özelden aldığınız rakamı bana yazmanız mümkün mü acaba? bizde bakıyoruz tok alıcı konumunda 407 de onun için sordum.

Roadrunner
16-02-2012, 23:27
Maşallah diyelim

balkesli
17-02-2012, 00:14
Özelden attım.

tatoo
17-02-2012, 00:19
Maşallah diyelim

ilginiz için teşekkürler cevap verdim bende özelden :)

Ahmet Ç.
17-02-2012, 00:40
vayyyy vayyyy ne hikayeler ne 407 ler varmıs be!
dostum aramıza hoşgeldin işte 407 si gibi aslan bir üye daha kazandık masallah FP ya :)
arac harika bu rengi cok seviorum cok yakısıor.
güle güle ağız tadıyla kazasız belasız kullanmak nasip olsun.
bizim için 407 dendimi akan sular durur ... :)

γuяdaeя
17-02-2012, 02:16
Güzel günlerde kullanın yeni arslanı :nazar
Yakıt konusuna gelince. Tam ısınmamış motor, kısa mesafeler ve dur kalklar maalesef tüketimi artıran etkenler.

balkesli
17-02-2012, 10:13
vayyyy vayyyy ne hikayeler ne 407 ler varmıs be!
dostum aramıza hoşgeldin işte 407 si gibi aslan bir üye daha kazandık masallah FP ya :)
arac harika bu rengi cok seviorum cok yakısıor.
güle güle ağız tadıyla kazasız belasız kullanmak nasip olsun.
bizim için 407 dendimi akan sular durur ... :)

Çok teşekkürler. Bu arada Çanakkale'densiniz galiba. Benim baba memleketimdir Çanakkale.

Yasin CCK
17-02-2012, 10:22
Çok teşekkürler. Bu arada Çanakkale'densiniz galiba. Benim baba memleketimdir Çanakkale.

Ahmet hocam Çanakkaleli olmakla kalmayıp aynı zamanda Çanakkale'nin en karizmatik insanıdır :havali

Hasan_33
17-02-2012, 12:47
Hosgeldin. Seni burda gördügüme cok sevindim. Ben FD'de soruna cevap vermeye calismistim (human33). Burasi cok cok sicak, samimi ve bilgi dolu bir yer.
Aracin cok cok güzel, Gümüs Ok'a kardes gelmis :arkadas Güle güle kullan! Firsat buldukca yani ;)

Yalniz sana kötü bir haberim var;
bir 407 kullanicisi olarak bu foruma gelenler, kötü bir virüse yakalaniyor; GALAXIE virüsü!!!! ve kurtulusu yok bilesin :iyi2

erener
17-02-2012, 13:31
Nazar değmesin maşallah, ayrıca yazınızı keyifle okudum..

Ahmet Ç.
17-02-2012, 13:37

Aynen!
Allaha şükür 35 yıllık Çanakkale çocuğuyuz :)
babanıza en samimi saygılarımı iletin lutfen ...

Ahmet Ç.
17-02-2012, 13:38
Ahmet hocam Çanakkaleli olmakla kalmayıp aynı zamanda Çanakkale'nin en karizmatik insanıdır :havali

Yasincim mutlu ettin beni :)
Bir diğer karizmatik üyemiz esatımız derki "nereden bakarsan oradan görürsün ..."

Esat
17-02-2012, 13:50
Yasincim mutlu ettin beni :)
Bir diğer karizmatik üyemiz esatımız derki "nereden bakarsan oradan görürsün ..."

Valla bana sadece sizi:alkis2:alkis:alkis:alkis kalıyor :)

aRm
17-02-2012, 13:56
Ben de şu an aynı sizin gibi 307 1.4 HDI kullanıyorum, kısmetse önümüzdeki yaz sonu gibi aracımı değiştirme niyetindeyim. (:
Aklımdaki yeri büyük olan araçların başında da 407 1.6 HDI geliyor.
307'den sonra 407'ye geçince olumlu olumsuz herşeyi bana burdan ya da özel mesaj ile geniş ve ayrıntılı bir şekilde anlatabilirseniz size çok minnettar kalırım.
Aracınızı iyi günlerde kullanın... (:

cold
17-02-2012, 14:12
hayırlı ugurlu olsum. Aldığınız fiyatı bana da PM atar mısınız..

balkesli
18-02-2012, 19:38
Ben de şu an aynı sizin gibi 307 1.4 HDI kullanıyorum, kısmetse önümüzdeki yaz sonu gibi aracımı değiştirme niyetindeyim. (:
Aklımdaki yeri büyük olan araçların başında da 407 1.6 HDI geliyor.
307'den sonra 407'ye geçince olumlu olumsuz herşeyi bana burdan ya da özel mesaj ile geniş ve ayrıntılı bir şekilde anlatabilirseniz size çok minnettar kalırım.
Aracınızı iyi günlerde kullanın... (:

Yazdıklarımın benzer durumda birçok arkadaşa faydalı olabileceğini düşündüğüm için buradan cevap vermek istedim.

307 1.4 HDI'nin yeri bende çok ayrıdır. Duygusal sebepleri bir yana bırakırsak, beni 8 sene boyunca hiç üzmedi. Kullanmaktan ve sahip olmaktan oldukça memnun olduğum bir araçtı. 307'den 407'ye geçmemdeki en büyük sebep genişleyen aileme bagaj olarak biraz yetersiz kalması ve 307'min güvenlik opsiyonlarının artık gözüme yetersiz gelmesiydi. Birde 407'ye olan ilgim tabiki. ( Mesela 508'e kesinlikle bir ilgi uyanmadı içimde)

Şimdi 307 ve 407 mukayesesi yaparsak; öncelikle olumlu taraflarından başlamak istiyorum.

1) Sınıf farkı: 407'nın bir üst kategoride bir araç olduğu sürücü koltuğuna oturduğunuz anda hissediliyor. 307'ye göre üst sınıf malzeme ve işçilik kalitesi var.

2) Hacim: 307'den sonra gerek iç kabin, gerek bagaj olarak geniş hacimli bir arabaya sahip oluyorsun

3) Teknoloji ve Güvenlik: 307'yi değiştirmemdeki bir önemli etmen de buydu. 307'de sadece ABS ve 2 Hava Yastığı vardı. Aileye çocuklar da dahil olunca insanın baktığı ilk kriter oluyor güvenlik. Buna karşılık 407'de yanılmıyorsam 9 Havayastığı, ASR, ESP,ABS vs... standart. Özellikle otobanda virajlı bölümlerde yol tutuş 307'de çok güvenli gelmiyordu bana. 407'de ise araç yola yapışıp büyük bir stabilite ile virajları dönüyor. Buna ek olarak ESP'nın varlığını bilmek extra güven veriyor insana. Birde 307'ye göre 200 cc + 42 BG güçlü olduğu için performansı çok farklı 307'ye göre. Son olarak süspansiyon sistemi mükemmel. 307'nin arka amortisörleri aşırı sert ve gürültülü çalışır. 407 ise pamuk gibi. Adeta amerikan arabası gibi gidiyor...

Olumsuz tarafları:

1) 307'den sonra kayda değer ölçüde artan yakıt sarfiyatı. 307 kullanırken İstanbul içi 100 km'de 6 lt olan yakıt sarfiyatım 407'de 9 lt'ye çıkmış durumda. (Bu bana özel bir sorun olabilir, zaten bu konuda foruma da yazmıştım)

2) Arabanın büyük olmasına biraz alışmak gerekiyor. En çok da park yeri bulma konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum. 307'nin girebildiği yerlere, 407'yi sığdıramıyorsun.

3) Arabanın yere çok yakın olan ön tarafını korumak için extra özen göstermek gerekiyor. Ben yaşamadım ama, özellikle kaldırımlara kafadan yanaşmalarda ön tamponu hafifçe dokundurma ihtimalin yüksek. Ayrıca dik bir yokuştan inerken, yokuşun düzlükle buluştuğu noktada özenli yol alman lazım, aksi taktirde komple tamponu bırakabilirsin orada

4) Sürücü bölümü 307'nin daha yüksek ve daha ferahtı, 407 ise daha yere yakın, basık konumda. Ayrıca 307'nin kontrol birimleri az ve klasik olduğu için araba kullanırken gözün kapalı havalandırma, radyo vs. gibi ayarları yapabiliyordun. 407 ise çok modern ve elektronik olduğu için, ben henüz gözü kapalı ayarları yapamıyorum. (Hatta gözü açık bile zor oluyor bazen:) )

taurine
18-02-2012, 21:46
Hoş geldiniz aramıza.Hayırlı uğurlu olsun allah kaza bela göstermesin inşallah. Paylaşımlarınız güzel yakıt konusunda arkadaşlarla hemfikirim sanırım istanbul trafiği ve çok fazla dur kalktan bu kadar yuksektir. Benim genel ortalamam 6.5 civarlarında.Uzun yolda fabrika değerlerini çok rahat yakalayabilirsiniz. 90-100 ile giderseniz oldukça düşüyor yakıt.
Ben bir kez 9.1 ortalayı gördüm oda aşırı süratde
Degerler
Mesafe 145 km
ortalam hız 145km/h
Yakıt tüketimi 9.1
Ayrıca bu arabadaki ESP ye hayranım. Defalarca ESP nin devreye girip sizi yolda çok güzel tuttuğuna şahit oldum. (Bu durumu çok fazla denemenizi önermem.Sonuçta 4 lastik üzerindeyiz)
Tekrar hoş geldiniz iyi forumlar.

aRm
18-02-2012, 21:58
Çok teşekkür ediyorum cevabınız için, 307 1.4 HDI'lar yakıt konusunda gerçekten son derece cimriler, ben de aracımdan Maşallah nazar değmesin gayet memnunum ama insan değişiklik istemiyor değil. :)
Performans olarak öyle çok uçup kaçasım yok hevesimi aldım o işlerden, 307 5 kişi ve bagajla klima açıkken yazın sollamalarda bazen beni zor durumda bırakıyor. Bunun önüne geçersek yeterli olur, he geçmesek de çok sorun değil, alıştım kaç senedir. :)
Yakıt olarak ise şu an ortalamam 5.6 lt / 100km, aynı ortamda 407 için 1 litre daha opsiyon tanırım en az. Ama bence sizin araçta bir sıkıntı olabilir, 407 kullanan kişilerle ve Peugeot servisindeki ustalarla muhabbetimde 1.4 HDI 307 ile yakıtta şehiriçinde 100km'de 1 litre civarı oynar diyor çoğunluk. Şehirdışında ise aynı yakıcağından bahsediyor herkes. :)
Herkes Alman da Alman diye tutturdu, ailemize ikinci araç olarak Volkswagen Bora 1.6 Trendline aldık ama açıkçası aynı paraya bir tane daha 307 1.4 HDI alsaydık demiyor değiliz bazı durumlarda. :)
Peugeot'lar gerçekten çok güzel çok modern araçlar, gerek iç gerek dış tasarım olarak. Bir iki aday daha var ama sanırım ben de 407'ciler arasında yerimi alırım gibi gözüküyor, belki Galaxie jantlı 407'ciler arasında yerimi alırım.
Belli mi olur (;

Ahmet Ç.
19-02-2012, 00:50
Çok teşekkür ediyorum cevabınız için, 307 1.4 HDI'lar yakıt konusunda gerçekten son derece cimriler, ben de aracımdan Maşallah nazar değmesin gayet memnunum ama insan değişiklik istemiyor değil. :)
Performans olarak öyle çok uçup kaçasım yok hevesimi aldım o işlerden, 307 5 kişi ve bagajla klima açıkken yazın sollamalarda bazen beni zor durumda bırakıyor. Bunun önüne geçersek yeterli olur, he geçmesek de çok sorun değil, alıştım kaç senedir. :)
Yakıt olarak ise şu an ortalamam 5.6 lt / 100km, aynı ortamda 407 için 1 litre daha opsiyon tanırım en az. Ama bence sizin araçta bir sıkıntı olabilir, 407 kullanan kişilerle ve Peugeot servisindeki ustalarla muhabbetimde 1.4 HDI 307 ile yakıtta şehiriçinde 100km'de 1 litre civarı oynar diyor çoğunluk. Şehirdışında ise aynı yakıcağından bahsediyor herkes. :)
Herkes Alman da Alman diye tutturdu, ailemize ikinci araç olarak Volkswagen Bora 1.6 Trendline aldık ama açıkçası aynı paraya bir tane daha 307 1.4 HDI alsaydık demiyor değiliz bazı durumlarda. :)
Peugeot'lar gerçekten çok güzel çok modern araçlar, gerek iç gerek dış tasarım olarak. Bir iki aday daha var ama sanırım ben de 407'ciler arasında yerimi alırım gibi gözüküyor, belki Galaxie jantlı 407'ciler arasında yerimi alırım.
Belli mi olur (;

sadece alkıslarım ...

Ahmet Ç.
19-02-2012, 00:55
1) 307'den sonra kayda değer ölçüde artan yakıt sarfiyatı. 307 kullanırken İstanbul içi 100 km'de 6 lt olan yakıt sarfiyatım 407'de 9 lt'ye çıkmış durumda. (Bu bana özel bir sorun olabilir, zaten bu konuda foruma da yazmıştım)
)[/QUOTE]

dostum bir ricam var,
okuduysanız ortalama yakıt değerlerimi sizin yakıt sorunuz üzerine paylaşmıstım ilgili sayfada.
ricam su;
yarından tezi yok 1) hava filtrenizi orjinali ile tekrar değiştirimisiniz 1-20 tl bişi.
2) gözle bir sıkıntı görünmese dahi bir lastikçide lastik havalarınızı kontrol ettirirmisiniz.
bunları yapar yapmazda göstergeyi sıfırlayıp 100 km olduğunda foto cekip bizle paylaşırmısınız sonucu cok merak ediyorm.
sevgiler ...

balkesli
23-02-2012, 15:40
Merhabalar Arkadaşım;

İlgin için teşekkür ederim. Şunu belirtmek isterim ki; bugüne kadar hep orijinal yedek parça kullanmışımdır arabalarımda. Bu arabamı aldıktan sonra tüm filtrelerini serviste değiştirdim. Yaklaşık 2000 km anca olmuştur. Hoş değiştirdikten sonra da yakıt sarfiyatında bir azalma görmemiştim.
Lastikler konusunda ise tüm lastikleri 2.4 bar yapıyordum. Bu konuda tavsiyelere ihtiyacım var. Sizce kaç yapmalıyım. (Kapıda yazıyor ama hatırladığım kadarıyla önler 2.7, arkalar 2.4 bar gibi bişey yazıyordu, bence bunlar bizim yollar için biraz fazla o yüzden sizce ideali nedir)

Bu arada son 2-3 gündür şunu gözlemledim. Arabam 5. viteste 80-90 ile giderken anlık sarfiyat 3,5 lt'ye kadar düşüyor. Anlık da olsa bu değerleri görmek beni mutlu ediyor. Ama işte özellikle dur-kalk trafiğinde ve rampada ( Uzunçayır-Çamlıca rampası - sabah trafiği) o değerler 14,15 lt'ye kadar çıkıyor. Bırakın 2. vitese atmayı, 1. vites ve yarım debriyaj gidiyoruz resmen.

Cumartesi günü MTV'yi YKB'den ödediğim için üzretsiz bir Bosch Check-Up hakkım var. Hakkım yanmasın diye bir gidecem, arabama elletmeyi düşünmüyorum, ama bi baksınlar bakalım eksik fazlası var mı:)

Saygılar...

TanerHoca
23-02-2012, 16:21
cumartesi müsaitseniz kartepe buluşmasına bekleriz...