PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 407 yakıt tüketimim normal mi?

valenciaendoor
22-01-2010, 11:35
Öncelikle merhaba, aranıza yeni katıldım...
1 ay önce aldığım 2006 model 407 1.6HDIaracımın yakıt tüketimi beni hayal kırıklığına uğrattı arkadaşlar. Belki bazı etmenler yüksek çıkmasına neden olmuştur diyerek burada sizin de fikrinizi almak istedim:
Ankara'da oturuyorum ve geçen Cuma Total'de depoyu Eurodiesel ile tamamen doldurttum ve yol bilgisayarındaki tüketimi sıfırladım. 1 hafta geçti ve dün bakayım dedim ve şaşkına döndüm: Yol bilgisayarına göre ortalama 8,9lt yalmışım 100km'de, ortalama hızım ise 19km/saat. Araç şehiriçinde kullanılıyor, günlük ortalama 5km gidiş 5km dönüş yolu var. Dur kalk bolca. Özellikle dönüş yolumun büyük kısmı yokuş yukarı ve zaman zmaan 2.viteste 2500 devir civarında 12-13 ve hatta 14lt tüketim görüyorum anlık olarak. Aracı genelde 2000-2500 devir arasında kullanmaya çalışıyorum. Bu tüketim normal mi?

kivanc
22-01-2010, 14:16
Aramıza hoşgeldiniz.
(Taner hocam sizin de gözünüz aydın:))

Tüketim biraz fazla gibi ama kış şartları ve pekte uzun bi yol gitmiyorsunuz gibi.Yani dizel motorlu araçlarda motor ısındıkça performans artar.Birazda devirli kullanmak lazım tabiki.Birde aracınız henüz çok yeni bunada bağlıdır.Benim 308 imde 4000 km den sonra falan ortalamayı tutturmuştum.

Taner hoca burayı görecektir.Kıyaslarsınız kendi tüketimini aktarınca.

Tekrar hoşgeldiniz.

TanerHoca
22-01-2010, 14:32
sevgili arkadaşım. aracın ile kış aylarında kısa mesafe dur kalk giderek elde ettiğin değer biraz fazlaymış gibi görünse de yine de kullandığın güzergaha göre eğer yokuş falan da çıkıyorsan normal sayılır.tabii aracın bakım durumu da önemli faktör.hava filtresi, motor yağı, lastik basınçları bunların hepsi tüketimi etkileyen unsurlar.unutma ki; aracın 1.5 ton ve sürekli şehir içi yoğun trafikte kullanım tüketimi arttırır.anlık tüketim değerine ise hiç takılma.benzinli araçlarda anlık tüketim 30 35 litreye kadar çıkıyor. ;D
şu vereceğim linkte arkadaşların tüketim değerleri var. istersen bir göz at.http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=282.0 son olarak foruma aktif katılımın bizleri mutlu edecektir.selam ile...

valenciaendoor
22-01-2010, 14:43
Yanıtlar için teşekkür ederim öncelikle...
Kullandığım güzergah özellikle akşam eve dönerken neredeyse %80 yokuş diyebilirim(ankarayı bilenler bilir Sokullu Caddesini çıkıyorum); ve bu yokuş sanırım 2 km kadar vardır ve eğim de oldukça fazla, yani düz yoldaki zaman zaman olan hafif eğim değil, Karadeniz köylerine çıkarkenki köy yokuşu gibi nerdeyse:(
Bakım konusunda, aracın yol bilgisayarına göre bakıma 7400km daha var; aracı 2.el aldım bu arada; filtre durumlarını tam bilmememkle beraber bakıma bu kadar uzun süre varken çok kötü değildir duumları kanaatindeyim.
Lastikleri 2 hafta önce değiştirdim, yaz lastiklerinden kışlık lastiklere geçiş yaptım, hava basıncı yerindedir diye düşünüyorum.
Verdiğiniz linke de bir bakacağım hemen.
Tekrar teşekkürler.

γuяdaeя
24-01-2010, 06:11
Dizel motorun tam performans göstermesi için sıcak olması gerek. 5 km gidiş 5 km geliş diyorsunuz. Özellikle bu kış aylarında araç daha tam ısınmadan seyahatiniz bitmiş oluyor. İkamet ettiğiniz yer Ankara'nın en soğuk yerlerinden biri sayılır. Dur kalk olaylarını da göz önüne alırsak yakıt değeriniz gayet normal.
Uzun yola çıkıp test edin bir de çok fark ettiğini göreceksiniz.

BahadırALTUN
13-08-2010, 10:43
9.9 Lt yakıt tüketimi normalmi ? Gerçi mesafe kısa 29 Km ama ortalam hız yüksek ;D

http://img525.imageshack.us/img525/8746/img0469nj.jpg

TanerHoca
13-08-2010, 11:25
bahadır 29 km mesafede ortalama hızı nasıl 150 tutturdun bayağı merak ettim.
hani otoyolda giderken sıfırladın 29 km de 150 ortalama tutturdun desem
bu sefer de ortalama tüketim 9.9 gibi yüksek bir rakam çıkmaz. ???
çünkü araç hızını aldıktan sonra anlık tüketim verisi 5.5 - 6 lara iniyor 150 ile giderken düz yolda.

BahadırALTUN
13-08-2010, 11:44
Burası Otoyol hocam , Ankara Kızılcahamam Arası ; komple yokuş yukarı ; klima açık ; aracın bakımı yaklaşmış (27.500 Km) durumda elde edilebilecek maksimumum tüketim. Bu tüketim gerçek malesef .

Normal yolda (otoyol dışında) ortalama maksimum 120 oluyor, Oda sabah erken veya gece geç saat te yola giderseniz felan . Daha fazlası kendiniz için olmasa bile trafik için tehlikeli. Geçen hafta içinde gece Didim'e gittim, 6,5 saatte millet çok hızlı gelmişsin vs diye yorum yaptı
Ama 720Km/6,5 h = 110 Km/h . Hızlı felan değil . Sadece mola vermeden Afyonda sucuk felan olayına girmeden giderseniz 1 saat farkediyor.

TanerHoca
13-08-2010, 11:48
hayır zaten senin de dediğin gibi otoyol dışında bu hız ortalaması imkansız gibi.
benim takıldığım ortalama hızdan ziyade tüketim değeriydi. onu da yokuş yukarı diyerek açıklamışsın zaten :D

TanerHoca
13-08-2010, 13:19
sahi bahadır sen bir diyete başlamıştın ve bayağıda bir kilo vermiştim.
sen hafifledikçe 407 nin yakıt tüketiminin artması sana da tuhaf gelmiyor mu :D

yemeyip 407 ye yediriyorsun ;D

BahadırALTUN
13-08-2010, 14:23
Hocam tipik bir yemedim yedirdim durumu ;D

taurine
10-06-2011, 23:57
Merhaba arkadaşlar
Yakıt konusuyla ilgili bir iki kelimede ben edeyim dedim. :)
Öncelikle bir soru ile başlayayım.
Yol bilgisayarı ile aldığınız yakıt ortalaması tam tutan varmı?
Örneğin benim bilgisayarda 6.2 yakıt tüketimi yazıyorsa aldığım yakıtı böldüğümde 6.4 çıkıyor.Bu aracı aldığımdan beri hep böyle oldu... Yakıt konusunu okurken benimde bu durum aklıma geldi sizlerle paylaşmak istedim. Bu durumu servisede hiç bildirmedim. (Garanti süresince)
Ayrıca aracımın 53000 km yakıt ortalaması 6.08 bunun 35-40 bin civarı uzun yoldur. Uzun yol ortalamamda genel olarak 110-120 km/h dir.

Bilgilerinize

zencefil
16-06-2011, 14:16
Merhaba arkadaşlar
Yakıt konusuyla ilgili bir iki kelimede ben edeyim dedim. :)
Öncelikle bir soru ile başlayayım.
Yol bilgisayarı ile aldığınız yakıt ortalaması tam tutan varmı?
Örneğin benim bilgisayarda 6.2 yakıt tüketimi yazıyorsa aldığım yakıtı böldüğümde 6.4 çıkıyor.Bu aracı aldığımdan beri hep böyle oldu... Yakıt konusunu okurken benimde bu durum aklıma geldi sizlerle paylaşmak istedim. Bu durumu servisede hiç bildirmedim. (Garanti süresince)
Ayrıca aracımın 53000 km yakıt ortalaması 6.08 bunun 35-40 bin civarı uzun yoldur. Uzun yol ortalamamda genel olarak 110-120 km/h dir.

Bilgilerinize

0.2 yanılma payı normal kabul edilebilir bence.

Ömer Gedik
16-06-2011, 22:35
taurine bizim BSI larımız tüketim değerleri çok güzel hesaplıyor. sade 0,2 lik farkta bunun kanıtı. Benim hesaplarımda fark 0,1 çıkıyor. :)

yonzum
26-06-2011, 20:27
Merhaba arkadaşlar,

Benimde paylaşacağım bikaç şey var sanırım :D geçenlerde aracı yıkamaya götürdüm dönüş yolunda ortalama 38 km hızla geldim sinek böcek katili olmamak için :DD mesafede 38 km di. ortalama yakıt tüketimi 6,4 lt. istanbuldan sinop'a 738 km ortalama hız 95 km yakıt ortalaması 4,8 lt. istanbul gerede arası 140-150 km hız ile gittim. Şehir içinde ortalamalar artıyor ve taner hocanın dediği gibi motor ısındıkça yakıt tüketimi düşüyor performans artıyor. aynı vites ve aynı devirde motorun sıcak ve soğuk olması arasında hız ve yakıt tükletimi farkları var.

keyifli forumlar,

balkesli
15-02-2012, 22:53
Merhabalar Arkadaşlar;
Bu forumdaki ikinci mesajım. Uzun yıllardır Peugeot kullanıcısıyım. İlk peugeot'um 2003 yılında sıfır aldığım 307 1.4 HDI idi. 8 yıl hiç bir sorun yaşamadan kullandım onu.
Daha sonra geçtiğimiz eylül ayında henüz 11.000 km'de 2009 model (makyajlı kasa) 407 1.6 HDI aldım. Zaten 407'yi her zaman beğenirdim. İlk kez ikinci el bir araba aldım, ama km'si çok az olduğu için, ve direkt Peugeot bayinden satılık olduğu için düşünmeden aldım. Ve de arabamdan çok memnunum AMA BİR KONU HARİÇ...
Daha önce DH' attığım ancak, tatmin olmadığım bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Arabamın birok özelliğinden çok memnunum ama arabam kendi lansmanındaki arabalarla karşılaştırıldığında kesinlikle çok yakıyor gibime geliyor.
Yol bilgisayarında Istanbul içi yoğun trafik ortamında (+ bunun %20'lik bölümü rampa Çamlıca Rampası) ortalama yakıt sarfiyatı 10 lt/100. Benzer yolları yine bu ayar arabalarla yapan arkadaşlarımda bu değer 7,5 lt civarında. Hatta 6 lt. bile mevcut. Arabamı aldıktan sonra hemen yetkili serviste tüm filtlerini, yağını vb. değiştirmiştim. Arabayı öyle agresif, yüksek devirde de kullanmam. Sonuçta yıllardır dizel ve Peugeot kullanıyorum.
Tüm bunlara rağmen neden 100 km'de 9-10 lt ortalamanın altına düşemiyorum? Sizce ne yapmam gerekir? Henüz 13.000 km'deki arabamın altta yatan gizli bir problemi falan olabilirmi? Araç bilgisayara bağladında bir problem gözükmemişti.

Aradayı aldığım günden beri 2. kademediki yol bilgisayarı verilerini sıfırlamadım, 2020 km / 9.1 / 24 km şeklinde değerler var yol bilgisayarında bugün itibarıyle.

Sizce bu değerler çok mu kötü? Lütfen fikir verin, yardım edin.

Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

demir_mert
17-02-2012, 11:14
1.6 HDI için değerler yüksek diye düşünüyorum. Aynı aracın 2.0 HDI 136 Ps otomatik vites versiyonunu kullanıyorum. Şehir içinde 10 lt'leri gördüğüm zamanlar da oluyor ama ortalamam 8.5- 9 arasındadır hep.

Ahmet Ç.
17-02-2012, 14:33
Bende bir 407 ci olarak konuya katkıda bulunmak isterim,buyurun;

+ en son sehiriçi tüketimim,bu ortalamada aracı hiç 4. vitese gecirmedim sürekli sehir içi ve trafik lambaları;

http://i1082.photobucket.com/albums/j376/ahmetcelik1/407yakt.jpg

+ 2 hafta evvel ankara - canakkale aracda 3 yetişkin 2 cocuk bagaj tepeleme dolu (göç modundayken :)

http://i1082.photobucket.com/albums/j376/ahmetcelik1/2011subatankaradnyaktortalamas.jpg

+ uzun yol canakkale-afyon-canakkale, arac hiç sehir içi yapmadı ev-otel-ev seklinde, 01 ocak 2012 kış

http://i1082.photobucket.com/albums/j376/ahmetcelik1/P1020330.jpg

+ Canakkale - bursa 90 km cruise ile deneme sürekli cruise modda;

http://i1082.photobucket.com/albums/j376/ahmetcelik1/uluda3.jpg

acıkcası ben bahsedilen yüksek değerleri hiç görmedim gördüğünüz gibi her yol peugeot larımıza, 407 e cıkar.
saygılar ...

savasdemir
09-03-2012, 16:33
Merhaba, arkadaşlar 2007 model 407 1.6 hdi executive bir araç aldım ve bu benim ilk aracım o yüzden sizlere danışmak istediğim bir konu var. Aracım 100 km de 8 lt yakıt harcıyor ve mesela motor devrini 3000 i biraz geçecek gibi olursa siyah duman atmaya başlıyor James Bond filmlerindeki gibi arkaya duman atıp kaçabilecek durumda oluyorum :) Duman için EGR valfinden olabilir dediler, sanayiye götürdüm güya iptal ettiler ama %10 azaldı sayılır başka bir işe yaramadı, başka bir ustaya sordum oda EGR iptali diye bir şey yok kandırmaca dedi. Bu tüketim miktarı bana fazla gibi geldi siz ne dersiniz ve bu duman olayı ne olabilir? Herkese şimdiden teşekkür ederim.

savasdemir
09-03-2012, 16:35
Arkadaşlar sanırım konuyu yanlış yerde açtım özür dilerim.

TanerHoca
09-03-2012, 16:38
öncelikle kendinizi tanıtmanızı ve 407 aracım bölümünde başlık açarak aracınızla ilgili paylaşımlarınızı bekliyoruz...

Dreamcatcher
09-03-2012, 16:39
Arkadaşlar sanırım konuyu yanlış yerde açtım özür dilerim.
Savaş forum kurallarını oku önce..daha sonra sorunun çözümü için doğru yerde olduğunu anlayacaksın..

savasdemir
09-03-2012, 16:59
Merhaba, kendimi şöyle tanıtayım 39 yaşındayım ve bilgisayar işiyle uğraşıyorum, Ankara'da yaşıyorum. Bu benim ilk arabam ve 2011 haziran da aldım. Soruyu sorduğumda yukardaki başlıkta modifiye bölümünde gözüktüğü için yanlış yere açtım demiştim. Uyarılarınız için teşekkür ederim.

TanerHoca
09-03-2012, 17:08
hoşgeldiniz.aracınız hayırlı olsun.

şehir içi trafikte soğuk kış günleri, yol ve kullanım şartları da düşünüldüğünde 8 litre tüketim normal sayılabilir.
aracın siyah duman atmasına gelince dizel motorlar dip gazda ve yüksek devirde yapıları gereği bir miktar siyah duman atar ki bu da normal.

ancak siyah duman fazla ise o zaman sebebini aramak gerekir.bunun birçok sebebi olabilir: enjeksiyon aksamındaki bir arıza, hava filtresinin
çok kirli olması, hava debi sensörünün arızalı olması, EGR sisteminin arızalı olması siyah dumana sebep olur. ayrıca eğer sizden önceki sahibi
araca chip tuning yaptırmış ise bu bile siyah duman sebebidir.

Yasin CCK
09-03-2012, 17:10
Taner hocam bize söylenecek birşey bırakmamış :)

Hoşgeldiniz...

savasdemir
09-03-2012, 17:54
Sıcak karşılamanız için teşekkürler. Satan galerinin söylediğine göre chip tuning yapılmış, filitreler yeni değişti hava debi sensörü ve EGR için diyebileceğim birşey yok malesef. Bana Ankara'da tavsiye edebileceğiniz bir servis varmı?

TanerHoca
09-03-2012, 18:06
Sıcak karşılamanız için teşekkürler. Satan galerinin söylediğine göre chip tuning yapılmış, filitreler yeni değişti hava debi sensörü ve EGR için diyebileceğim birşey yok malesef. Bana Ankara'da tavsiye edebileceğiniz bir servis varmı?

yazımda da belirttiğim ihtimallerden biriydi bu. kara dumanın sebebi belli oldu şimdi.
serviste orjinal yazılımı yükletebilirsiniz ama ücret alırlar büyük ihtimalle.

ankarada forumdan arkadaşların gittiği yetkili ve özel servisler var.onlar yardımcı olacaklardır.

Ahmet Ç.
09-03-2012, 18:40
Dostum slm,
aramıza hoşgeldin bir 407 de sorun varsa en cok üzülen biz 407 ciler olur bu forumda bunu bilesin öncelikle :)
Tanerabinin dediği sebeplere ek olarak,
benim arabada stage 2 chip tuning var ama arkamdan gelen kimse suan yazılım olduğunu anlayamaz sadece 1.2. viteste 5 bin devirlere cıkarsam her dizel gibi az miktarda atıyor. bence yazılımdan vazgecme ben ankarada artı tuning de yazılım yaptırdım 75 bin km iken suan arac 101 binde hiç sorunum olmadı, en azından güncellenir.
eger ustaya ulasmak istersen yardımcı olurum özelden msj atabilirsin.
ama orjinali yükletmekde diğer secenek tercih senin ...
:)

Roadrunner
11-03-2012, 20:24
Benim 407 de biraz önce baktım 2 yol bilgisayarındaki yani hiç sıfırlamadığım 6,2 l.t gösteriyor 1 numara da yani her depoyu fullediğimde sıfırladığım 6,4 l.t gösteriyor...

savasdemir
12-03-2012, 09:44
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim, bendeki duman atma sorunu sanırım şöyle ortaya çıktı; enjektörler dibinden yakıt kaçırıyordu (yada yağ emim değilim) bunu yaptırdıktan sonra oldu gibi geliyor bana. Yaptırdığım yere götürdüm bilgisayara bağlayıp baktılar ama enjektörlerde sorun olmadığını söylediler. Ankara'da güvenilir iyi bir usta bulursam baktıracağım.

savasdemir
13-03-2012, 10:44
Arkadaşlar Ankara'da vatan peugeot u tavsiye ediyorlar ama 2 tane vatan var deniyor forumlarda bunlardan hangisi sizlerin bahsettiği vatan, iletişim bilgilerini alabilir miyim? Teşekkürler.

Ahmet Ç.
13-03-2012, 10:50
Arkadaşlar Ankara'da vatan peugeot u tavsiye ediyorlar ama 2 tane vatan var deniyor forumlarda bunlardan hangisi sizlerin bahsettiği vatan, iletişim bilgilerini alabilir miyim? Teşekkürler.

en son forumdan ilkay arkadasımın vasıtası ile "fatih peugeot" a gittim cevik kuvvet arkasında eski sanayii de memnun kaldım, ayrıca meclisde 407 lerede bunlar bakıyorlar 407 ye hakimler.
alteranatif olarak düşünebilirsin

http://bayi.peugeot.com.tr/fatih

savasdemir
20-03-2012, 09:42
Arkadaşlar aracı Vatan Peugeot da yaptırdım sağolsunlar ilgili ve hızlıydılar. Bazı parçaların 2. ellerini taktılar bazılarının ise yenisini hava debi metre ve filitre tarafında kırıklıklar varmış onları değiştirip enjektörlerin ayarlarını düzelttiler. Şimdilik durum çok iyi birkaç gün içinde kontrole gel dediler bu hafta sonu gidip kontrol ettireceğim. Yardımcı olan fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim. İyiki böyle bir site ve sizler gibi insanlar var. Son olarak sloganım: VATAN SANA CANIM FEDA :)

TanerHoca
20-03-2012, 09:54
...Yardımcı olan fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim. İyiki böyle bir site ve sizler gibi insanlar var. ...

geçmiş olsun ama forumda sizi daha sık görmek isteriz.:havali2

savasdemir
20-03-2012, 11:14
Teşekkür ederim.

boran04
07-07-2015, 23:17
aynı sorunu ben de yaşıyorum. siyah dumanla birlikte 5. vitesle geçtiğim rampayı şimdi 2. vitesle bitiriyorum. çekiş düşüklüğü var araç 2007 hdi. 150binde bakımlar yapılmamış standar filtre yağ harcinde tabiki. enjektörün birin demizledim olmadı yakıt filtresini değiştirdim olmadı. sorunu çözemedim yarın blgisayara bağlayacaz depolatiun systme faulty uyarısını veriyor kışın bu uyarı veriyordu filtreyi değiştirirken çözülüyordu şimdi siyah duman çıktı başımızaa