PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Park ampulü arızası.

mimit
08-02-2012, 12:21
herkese merhaba,küçük bir sorunum var.

araç park ampulü arızası veriyor,şimdiye kadar en az 10 defa kontrol ettim ampullerinde hepsi çalışıyor,hatayı ise şu şekilde alıyorum, aracı ilk çalıştırdığımda bir sorun yok her şey sağlıklı bir şekilde çalışıyor fakat fren e basınca park ampulü arızası veriyor,geçenlerde 3. stop farının ampullerinden 2 tanesi patlamıştı, onlar patlakken 'park ampul(leri) arızalı' şeklinde ekrana gelen yazı şuan 'park ampulü arızalı' şeklinde geliyor ve dediğim gibi araçta çalışmayan herhangi bir ampul yok.3. stop a da normal t10 ampul taktım,ledli falan değil.fikirlerinizi ve çözüm önerilerinizi bekliyorum.teşekkürler.

Yasin CCK
08-02-2012, 12:25
Sizinde dediğiniz gibi küçük bir sorun, takmayın :D

Şaka bir yana, plaka ampüllerini kontrol edin, o dahil bütün ampüller çalışıyorsa aracı Peugeot Planete bağlayıp ordan sorgulayın ;)

mimit
08-02-2012, 12:49
hepsi tek tek kontrol edildi,hatta iç aydınlatma ve plaklıklar da ki ledli ampulleri orjinalleri ile değiştirip denedim ama sonuç aynı,sanayinin yolları gözüküyor.

drwhiskey
08-02-2012, 14:08
uyumsuz bir ampulden kaynaklanıyor sorun. plaka lambası ne durumda? eğer onu beyaz yaptıysan o da aynı sorunu veriyor. servisten alacağın ampullerle değiştirirsen sorun çözülecektir.

mimit
08-02-2012, 15:32
sorunun beyaz yada ledli ampullerden kaynakladığını düşünmüyorum,aracı aldım ertesi gün plaka aydınlatmasını ledli ampullerle değiştirdim yaklaşık 2 senedir de aynı ampullerle sorunsuzca kullandım, can-bus sistemlerde sorun çıkarmayan ledler var malum onlardan kullanıyorum, her ihtimali göz önüne alıp onları da aracın orijinal ampulleri ile değiştirdim sorun devam ediyor.aracı çalıştırdığımda parkları kısa, uzun, sis, arka sis, geri vites lambasını yaktığımda tavan lambalarını açtığım da bagaj kapağını açtığımda sorun olmuyor sadece fren e basınca arıza oluyor.

Dreamcatcher
08-02-2012, 16:19
Mehmet,fren lambalarının devresinde kısa devre var gibi geldi bana..elektrikçi de anlaşılabilir durum ..