PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buğu Sorunsalı

Eren
19-01-2010, 22:09
Arkadaşlar benim ön farlar yagmurlu günlerde ışıkları yakmam halinde aracı kapattıktan bir süre sonra bugu yapıyor..Yalnızca uç kısımlarında ve 10 15 dakika sonra problem ortadan kalkıyor..Servis degiştirsek yine aynısı olucak gb bir aforizma savurduktan sonra peugeot müşteri hzmetleryde detaylı konuştum..Pek farklı birşey söylemediler açıkcası..Stop lambalarına gelince onlarda da aynı durum mevcut çok az olsa da zaman zaman bugulanma olabiliyor..Bu detayı yaşayan arkadaşlar varsa bilgi almak istiyorum..Arkadaşım Audi A5 kullanıyor ve aynı problem dolayısı ile ön farları değişti..Bir diger arkadaşım Golf kullanıyor ona da servisten hemen hemen aynı yanıt gelmiş.."Degiştirsek de aynısı olacak" kararsız kaldım açıkcası..

Selahattin
19-01-2010, 22:42
Sıcaktan bi anda soğuğa çıkınca oluyor genelde.mesela kapalı bi garajdan çktıktan sonra yada arabayı kapalı bir yerde yıkattığım zaman soğuk havalarda bendede oluyor kısa süreli ama.çokta önemli bir problem görmüorm ben.çok soğuk havalarda oluyor çünki , ayrıca çok az kısmında buharlaşma oluyor, bi süre sonra geçiyor

otmotvmhndsi
20-01-2010, 00:06
Bende öyle bir sorun olmadı işin aslı...

Acaba arabanın önünü vb sürtmüş olabilirmisiniz? Esneme yapmış olabilir. Ayrıca farların motora bakan arka tarafında hava tahliye delikleri mevcut. Zamanla toz, kir vb birikebiliyor. Eğer bu delikler tıkanmışsa, zaten far içinde mevcut olan nem farlar ısınınca belirginleşip su haline geliyor olabilir.

Bu tahliye deliklerini kontrol edin.

Bir diğer unsur olarak ise, ampül değiştirmek için far arka kapakları mevcut. Bu kapaklarında tamamen izolasyon sağladığından emin olun...

Eren
20-01-2010, 00:20
sürtme veya izolasyon problemi degil malesef..detaylı kontrolleri yaptım..Açıkcası bu durumu problem yapmıyordum fakat A5 kullanan arkadaşım garantiden değiştirdigini vesaire söyleyince düşünmeye başladım..Golf kullanan bir başka arkadaşımda da aynı durum mevcut..Ben 308 sahiplerinin yorumlarını merak ediyorum..Bu durum çogunlukta var ise üzerine gitmicem, ancak araçların genelinde durum yoksa yine serviste tartışmalar silsilesi sonunda çay fln ikram edicekler durum hallolucak..Garantiden parça degişimi yaptırmak için her seferinde malesef "lümpen" olmadıgınızı ne denli bilinçli oldugunuzu göstermeniz gerekiyor..

reisG
20-01-2010, 08:47
Bir yıl önce aracımız aldığımda yağmurlu bir gün aracı park edip çıktıktan sonra bende arka sağ stopta uç orta kısımda hafif buğu farkettim. servise gittim sağ stopu söküp kontrol ettiler. sonra sıcak ortamda su tuttular kayda değer bir buğu oluşmadı. hatta hiç yoktu. içeride su damlacıkları olmadığından bir şey olmaz dediler. bende üzerine gitmedim. daha sonra pek çok değişik marka araç kullanan arkadaşım ile konuştuğumda pek çok kişide bu tarz buğu olayının olduğunu öğrendim. şu anda yağmurlu havada farlar açıkken sol ve sağ arka stoplarda çok hafif buğu oluşuyor ben önemsemiyorum. benim ön farlarda buğu olayı yok. Berker kontrol edilecek yerleri söylemiş eğer o kontroller sonrasında olumsuz bir şey yok ise karar size kalmış. Garantiden değişim isteyebilirsiniz. Ama benden bir tavsiye bu talebi yazılı olarak servise yaptıktan sonra eğer size karşı oyalama taktiği yaparlarsa direkt olarak Fransa Peugeot'ya da bir yazı yazın yazdığınız yazıyı da Türkiye Peugeot ve başvurduğunuz servise cc yapın. Ülkemizde ne yazık ki değişim süreci böyle hızlanabiliyor.

Eren
20-01-2010, 12:05
Bir yıl önce aracımız aldığımda yağmurlu bir gün aracı park edip çıktıktan sonra bende arka sağ stopta uç orta kısımda hafif buğu farkettim. servise gittim sağ stopu söküp kontrol ettiler. sonra sıcak ortamda su tuttular kayda değer bir buğu oluşmadı. hatta hiç yoktu. içeride su damlacıkları olmadığından bir şey olmaz dediler. bende üzerine gitmedim. daha sonra pek çok değişik marka araç kullanan arkadaşım ile konuştuğumda pek çok kişide bu tarz buğu olayının olduğunu öğrendim. şu anda yağmurlu havada farlar açıkken sol ve sağ arka stoplarda çok hafif buğu oluşuyor ben önemsemiyorum. benim ön farlarda buğu olayı yok. Berker kontrol edilecek yerleri söylemiş eğer o kontroller sonrasında olumsuz bir şey yok ise karar size kalmış. Garantiden değişim isteyebilirsiniz. Ama benden bir tavsiye bu talebi yazılı olarak servise yaptıktan sonra eğer size karşı oyalama taktiği yaparlarsa direkt olarak Fransa Peugeot'ya da bir yazı yazın yazdığınız yazıyı da Türkiye Peugeot ve başvurduğunuz servise cc yapın. Ülkemizde ne yazık ki değişim süreci böyle hızlanabiliyor.

detaylı anlatımınız için teşekkürler, diger arkadaşların durumları hakkında da bilgi aldıktan sonra gerekeni yapacagım..Evet arkadaşlar bu sorunu benim dışımda yaşayan veya yaşamayan varsa mesajlarınızı bekliyorum

otmotvmhndsi
20-01-2010, 12:07
Aslında bir anket başlatabiliriz bu konu hakkında ama şimdiden söyleyeyim ben buğu olayı YAŞAMADIM.

InsMuh
20-01-2010, 12:25
bende yaşamadım +2

Eren
20-01-2010, 12:37
açıkcası genel merkezle de görüştüm bu konuyu, yogunlaşma dolayısı ile oluşuyor o buhar vesaire yanıtını aldım..Tekotoyuda aradım aynı şeyi söylediler..2 yıldır aracı kullanıyorum bir kaç kez bu olaya şahit oldum..Yani dikkat etmediyseniz görmemiş olabilirsiniz sizde, Yagmurda farlar açık şekilde aracı kullandıktan sonra park ediyorum hemen yapmıyor belli bir süre geçtikten sonra bugu oluşuyor ve zaten 15 - 30 dakika içinde kayboluyor..Yinede buradaki yorumları dikkate alıp yüzdeye vurup..Ona göre hareket edicem..

reisG
22-01-2010, 09:38
Dün akşam Nişantaşından Gayrettepeye gittim yoğun trafikte yol yaklaşık 40 dk. kadar sürdü. Yğamur yoktu farlar açıktı. Arabadan indiğimde arka stopların her ikisinde de üst orta kısımlarında çok yoğun buhar oluşmuştu. hemde her ikisinde de eşit orandave aynı yerlerde oluşmuştu.Bunu artık önemsemediğimi söylemiştim. Ama sorunun hala devam ettiği ortada.

Eren
22-01-2010, 11:13
arka stoplarda aynı durum bende de mevcut, önlerde de yine aynı şekilde her ikisininde aynı kısımlarında bugu oluşuyor, bir süre sonra kayboluyor..

reisG
22-01-2010, 11:32
Önce de yazdığım gibi serviste arka stoplarda oluşan buğu zaten stopların dış kırmızı kabuğu ile esas iç stop arasında oluştuğu için sıkıntı olmaz kozmetik olarak kötü görüntü olur demişlerdi. ama ön farlar öyle değil bence üzerine gitmek lazım.

Eren
22-01-2010, 11:37
anlıyorum tekrar servis ile görüşecegim durumu..madem sıklıkla rastlanan bir durum degil bu..üzerine gidecegim

Selahattin
22-01-2010, 13:21
arkadaşlar bence olay şundan ibaret.mesela arabnın içinde giderken nasıl camlar buhar yapıyorsa sıcaktan dolayı, tabiki dışarısıda soğuk olduğu için.far olayıda bence bununla aynı.farın içi sıcak dışarısı soğuk ve kısa süreli buhar yapıyor.farkettiyseniz bu şikayet yazın olmamış kimsede bu demek oluyorki far su almıyor içine , sadece soğuk ve sıcak havanın temasıyla ilgili bu yüzden servis buna hiç bi çare bulamıyor

reisG
22-01-2010, 13:28
Oluşan buhar kısa süreli değil araç çalıştığı ya da farlar açık kaldığı sürece yapıyor ve araç kapatıldıktan sonra da kısa sürede gitmiyor tabii bu arka stoplar için geçerli. ve bence problem olarak görülmemeli ama ön farlar ayrı o sorun olarak görülmeli.

Selahattin
22-01-2010, 14:35
bende önlerde oluyor sadece arkalar hakkında fikrim yok

Eren
22-01-2010, 14:49
işte bende bu detay yüzünden servisin yeterince üzerine gidemiyorum..selahattin in söyledigi olayı açıklıyor peugeot servisi, kısaca yogunlaşma olayı bu yani mantıga uygun..gereksiz yere farları fln sökecekler, silikon vesaire hiç girmek de istemiyorum bu detaylara

Selahattin
22-01-2010, 14:57
işte bende bu detay yüzünden servisin yeterince üzerine gidemiyorum..selahattin in söyledigi olayı açıklıyor peugeot servisi, kısaca yogunlaşma olayı bu yani mantıga uygun..gereksiz yere farları fln sökecekler, silikon vesaire hiç girmek de istemiyorum bu detaylara
bence hiç girme , far çünki hassastır biras.açldımı oynandımı tadı kaçar