PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 407 dizel kullanım hataları

onurçapan
24-01-2012, 20:45
merhabalar aracımı yaklaşik iki yıldır cok yogun olmamakla beraber istanbulda kullanıyorum hepimizinde bildiği gibi dizel araclar hakkında eskiden kalma hurafelerle yaşiyoruz bende aranızda biri olarak ilk agızdan psa motors yani fransa peugeot ile görüşmek istedim mail yoluyla cevapsız kalmadı ve bir cok bilgi edindim sizlerle paylaşmak gerektiğini hissetim

1- öncelikle hdi motor hakkında bir kac bilgi 1750 devir dakikada nerdeyse orta yukseklikte tork uretiyor buda vites geçişlerinin babalarımızın dedıği gibi devirli kullanmanın sadece yakıt tüketimini artırdıgını ve biraz daha hız verdiğini kanıtlıyor hdi motor düşük devirlerde yuksek basıncın etkısıyle sorunsuz çalişiyor

2- soguk havalarda ilk sabah çalişmalarında uzun süre aracı ısıtmak özellikle dizel araca zarar veriyor termik basınc yukselıyor arac oksıjeni yetersiz alıyor bunun yerine 20 ile 40 saniye aralıgında motor yağinin motora ulasmasını saglayarak kısmen ılk 5 km de sakın bır surus yeterli oluyor ayrıca rolantıde arac 3 km ye eşit yakıt harcıyor

3- araclar 20000 kmde bir bakıma giriyor türkiye sartlarında 15000 sizin tercihinize bırakılmış triger kayışi bazı servislerin dediği gibi 120000 de değil normal olarak 240000 türkiye şartları 180000 olarak tercihe bırakılıyor yıl olarak 10 sene tavsiye ediliyor 5 değil

4- ve bu can alıcı olanı hdi motor özel bir seri motor yağina ihtiyac duyuyor bu total ecs ineo 5w 30 bu hdi motor için tasarlanmış bir yağ yuksek yakıt ekonomisi ve dusuk surtunme saglıyor 10 40 turevi yagların kesinlikle aracla uyusmadıgı parantezde belirtiliyor

5- bunu ilk kez duydum dizel aracın deposuna 2 depoda bir dizel yaği kullanılması kesinlikle öneriliyor bu nedir acıkcası bende bilmiyorum?

6- son olarak taner abiden bu konuyla ilgili aramızda bir yazılma gecmişti ordan aklıma geldi ve sordum hdi motor verisel ömrü nedir diye ilginc bır cevap dizel motorun benzinden cok daha saglam materyallerden üretildiği ve 500000 km ye kadar sorun cıkmaması gerektiğini belirtiyor buda bizim 100000 den sonra dizel arac alınmaz teorimizi çöpe atıyor

gerekli bilgileri sagladıgı için bayan(ms) carine teşşekür ederim

Yasin CCK
24-01-2012, 22:06
Faydalı bilgiler, eline sağlık :alkis

Hasan_33
25-01-2012, 00:28
Tesekkürler cok faydali bir paylasim olmus. Bu disel yagi ne ki ? Bilen varsa aciklasin bir zahmet....

Ömer Gedik
25-01-2012, 08:00
Paylaşım için teşekkürler

Fakat 1750 d/d da bizim araçlarımız maksimum torkunu üretiyorlar.

Dizel yağı değilde dizel katkısı mı acaba? Ben hiç kullanmadım.

HDI motorların 110 Hp lik serisi İneo ECS ye ihtiyaç duyuyor. 90 Hp lik motor bildiğim kdarıyla 10w40 kullanabiliyor.

Dreamcatcher
25-01-2012, 08:27
Tesekkürler cok faydali bir paylasim olmus. Bu disel yagi ne ki ? Bilen varsa aciklasin bir zahmet....

Aracı ilk aldığımda vermişlerdi,dizel yakıt katkısı,her depoda bir kapak kullanın demişlerdi...daha sonra ne serviste ne piyasada bulamadım..

ÇΔĞLΔΨΔ∏
25-01-2012, 16:10
paylaşım için teşekkürler

onurçapan
25-01-2012, 22:51
evet rica ederim dizel yaği aracın depo kapağindada ayrıca yazıyor bu bir katkı değil sanırsam temizlik ve korozyon için gerekli birsey sadece tahmin ediyorum cunkı pıyasadakılerin adı katki daha yogun birsey olmalı

mahmut
25-01-2012, 23:53
onur kardesım paylasımın ıcın tsk gercekten cok faydalı olmus, dogru bıldıgım yannısları ogrenmıs oldum emegıne saglık :alkis2 :alkis2

onurçapan
26-01-2012, 12:16
herzaman mahmut abi ne demek acıkcaı bende bir cok seyi bilmiyordum üreticiden direk bilgi almak en iyisi oldu galiba bu arada nasılsın abi umarım hersey yolunda sevgiler

taurine
29-01-2012, 22:13
Teşekkürler Onur bey,
Çok güzel bilgiler, özellikle birinci elden olması. Bende burada özellikle triger konusundaki araştırmamı paylaştığımda bazı arkadaşlar oluır olmaz konuşmuşlardı. Senin yazdıklarını umarım o arkadaşlarda okumuşlardır. Ellerine emeğine sağlık böyle net ve sağlıklı bilgilere ihtiyacımız var.
Bu arada bende bir olayı anlatayım yağ konusunda.
Aracımın ilk bakımını (15000) yaptırırken araca 10/40 yağ kullanacaklarını farkettim.Neden 5/30 değilde 10/40 diye sorduğumda bana 5/30 daha pahalı olduğundan 10/40 kullandıklarını söylediler. Ben farkı ödeyip 5/30 koydurdum çünkü 5/30 yağı tavsiye ediliyordu ve daha iyi olduğunu biliyordum.
Bu durumu peugeot istanbula bildirdim neden 5/30 kullanmadıklarını. Onlardan aldığım cevap aynıydı maliyet dediler. Bende bunu kullanıcı olarak bana sormanız gerekli olduğunu tercihi müşteri olarak benim yapmam gerktiğini söylediğimde kalite birimimize söyleyelim yayınlansın falan dediler ama zannetmiyorum yayınladıklarını. Yani servislerde 5/30 diye özellikle söylemezseniz 10/40 yağ koyuyorlar bilgilerinize.
Herkese sorunsuz ve kazasız günler dilerim.

zencefil
17-10-2013, 00:46
Öncelikle bu bilgi edinme girişimi ve paylaşım için teşekkür ederim.

Peugeot'nun özellikle Total tavsiye etmesi reklamvari bir yaklaşım olmuş.
Neticede PSA yapıyor ve bir çok marka kullanıyor bu motoru, Ford'a da mı Total tavsiye ediyolar acep?

Bir de arabamı aldım alalı -iki yıl oldu- hep rölantide 2-3 dk. ısıttım ve genelde 2000 devirden önce vites değiştirmedim, ayrıca hiç de dizel yağı, katkısı vs. kullanmadım, o zaman motora zarar mı verdik biz?

Ek olarak, kim ne derse desin ben her 10 binde mutlaka bakımı yaptırırım, 15 ya da 20 bine kadar TR şartlarında beklemek arabaya zarar verir düşüncesindeyim.
10 binde bile motordan çıkan yağ oldukça kararmış oluyor, artı filtrelerin değişmesi arabanın nefes alması demek.

HamzaHakkı
17-10-2013, 01:09
Öncelikle bu bilgi edinme girişimi ve paylaşım için teşekkür ederim.

Peugeot'nun özellikle Total tavsiye etmesi reklamvari bir yaklaşım olmuş.
Neticede PSA yapıyor ve bir çok marka kullanıyor bu motoru, Ford'a da mı Total tavsiye ediyolar acep?

Bir de arabamı aldım alalı -iki yıl oldu- hep rölantide 2-3 dk. ısıttım ve genelde 2000 devirden önce vites değiştirmedim, ayrıca hiç de dizel yağı, katkısı vs. kullanmadım, o zaman motora zarar mı verdik biz?

Ek olarak, kim ne derse desin ben her 10 binde mutlaka bakımı yaptırırım, 15 ya da 20 bine kadar TR şartlarında beklemek arabaya zarar verir düşüncesindeyim.
10 binde bile motordan çıkan yağ oldukça kararmış oluyor, artı filtrelerin değişmesi arabanın nefes alması demek.

Araç soğukken yüksek devirde kullanırsanız motordaki parçaların aşınmasını daha kolay hale getirirsiniz özellikle turboyu. Buna ek olarak dizel araçlar zaten çok yüksek devirleri sevmezler çünkü maksimum tork ve güç değerlerini genelde alt devirlerde 2000 ile 3500 devir aralığında verdikleri için bu devirlerin üstünde kullanımda aracın hem yakıt tüketimini artmasına hem de motor parçalarındaki aşınmanın daha erken meydana gelmesine yol açar.

Bakımın ise bence de her araçta 10 bin km'de yapılması motorun sağlığı için önemli rol oynuyor.

HLTYLMZ
22-10-2013, 15:03
Arkadaşlar aracı sabah veya soğukta ilk çalıştırdığınızda pis bir plastik+yanmamış mazot kokusu geliyor mu sizde de? ya da bu aralar ben mi hassaslaştım :?

HamzaHakkı
22-10-2013, 16:38
Hayır gelmiyor benim aracımda.

srdl
06-01-2015, 20:31
5w-30 yerine 5w-40 yağ kullanmak nasıl olur?