PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karda Sürüş Teknikleri

TanerHoca
17-01-2012, 10:21
biraz uzun ama faydalı bilgiler içeriyor.

Karlı zeminlerde en iyi tutunmayı kış lastikleri sağlıyorlar. Ayrıca bu lastiklerin sadece kar ve buzlu zeminde değil, hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü durumlarda daha iyi frenleme ve tutunma performansı verdiğini unutmamalıyız.

Karda araç kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur sürüş stilinizi değiştirmek olmalı. Aracınızı asfaltta kullandığınız şekilde kullanmanız kontrolü kaybetmenizi kolaylaştıracaktır. Fren ve gaz pedalının sert kullanımından ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınmalısınız. ABS sistemine sahip bir aracınız varsa frene sonuna kadar basmaktan çekinmeyin. Sistem tekerleklerinizin kilitlenmesini önleyecektir ve yönlendirme imkanı bulabileceksiniz. Eğer aracınız eski tip fren sistemine sahipse, fren pedalına hafif hafif dokunarak lastiklerin kilitlenmesini engellemeye çalışın.

Manuel vitesli bir araç kullanıyorsanız debriyajın sert kullanımı aracın dengesini bozabilir. Bu sebeple fren ve gaz pedalında olduğu gibi debriyaj pedalını da olabildiğince yumuşak kullanın. Vites geçişlerini devir yükseltmeden yapmanız patinaja düşmenizi engelleyecektir. Patinaja düştüğünüz durumlarda ise ayağınızı gaz pedalından çekin ve aracın tekrar yere tutunmasını bekleyin.

Yokuş aşağı indiğiniz durumlarda ise inişe başlamadan hızınızı ayarlayın ve kontrolsüz bir şekilde yokuşa girmeyin. Aracın motor fren gücünden yararlanmak ve lastikleri kilitlemeden hafif fren yapmak iniş için en uygunu.

Karlı zeminlerde yolculuğa başlamadan uygun bir alanda ani fren yapmanız zeminin kayganlığı hakkında fikir vereceğinden sürüş stilinizi ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Kış lastiği şart

Kışın kar yağmasa da, aracınız elektronik ve mekanik gelişmiş çekiş sistemleriyle de donatılsa da 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kış lastiği kullanılmalıdır. Bunun nedeni sadece kış lastiklerinin yaz lastiklerine göre özel profillerinin olması değildir. Yaz lastiklerinin malzemesi düşük sıcaklıkta sertleştiği için yola tutunması zayıflar. Kış lastiklerinin ise üretildikleri malzeme daha yumuşaktır ve soğuk hava şartlarında kuru asfalt veya karda tutunmayı artırır.

Kış lastikler yola daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürmektedir.
Burada yazılanlar karda araç kullanırken dikkat etmeniz gereken ve hayatınızı kolaylaştıran ufak ipuçları. Ancak siz yine de karlı günlerde mecbur kalmadıkça otomobilinizi kullanmayın ve toplu taşımayı tercih edin.

ALINTIDIR...

Dreamcatcher
17-01-2012, 10:56
Karlı günlerde araçlarınız kullanmayın sözü büyük şehirler için geçerli elbette..ama ben burada karda sürüşün keyfini çıkarmaya devam ediyorum,hafta sonı Ilgaz a çıkacağım yine :)
Ayrıca yazıda bana göre yanlış olan ince bir nokta var; karlı zeminde fren yapmakla kuru zeminde fren yapmak farklıdır,etki tepki gücü farklı olacaktır,ve tecrübelerime göre karda frene sonuna kadar basmak doğru değil,çünkü abs devreye girmeyebiliyor ..
kısacası karda araç sürme sözkonusu olunca iki kere iki herzaman dört etmez :)

gilgin
17-01-2012, 10:59
Karlı yollarda bayır aşağı giderken önden çekişli araçlarda standart el freni varsa 2-3 diş çekerek aracınızın arka tekerlerinin serbest dönme yerine kontrollü dönmesini sağlamış olursunuz, bu sayede aracınız bayır aşağı inerken 4 çeker davranışı sergiler. Ancak bayır yukarı el frenini indirmeyi unutmayın. Ben yıllarca uyguladım, çok faydasını gördüm. Verdiğim bilgi yanlış ise uzman arkadaşlar düzeltsinler.

tAKreS
17-01-2012, 11:11
şunu eklemek istiyorum. Ben ne kadar hazırlıklı ve dikkatli olursam olayım kabak lastikle karda araba sürenlerin gazabına uğrayabilirim :bam3 denetim gerek.

Dreamcatcher
17-01-2012, 11:31
Karlı yollarda bayır aşağı giderken önden çekişli araçlarda standart el freni varsa 2-3 diş çekerek aracınızın arka tekerlerinin serbest dönme yerine kontrollü dönmesini sağlamış olursunuz, bu sayede aracınız bayır aşağı inerken 4 çeker davranışı sergiler. Ancak bayır yukarı el frenini indirmeyi unutmayın. Ben yıllarca uyguladım, çok faydasını gördüm. Verdiğim bilgi yanlış ise uzman arkadaşlar düzeltsinler.

Bu dediğiniz dededen kalma bir tekniktir ve araçlarımızda bunu yapmaya hiç gerek yoktur hatta sakıncalıdır...ben hiç uygulamadım en azından..

gokhancpt
17-01-2012, 11:37
tecrübe diyince; dün bizim site de yaşanan bir kazayı göstermek istiyorum.
http://i1087.photobucket.com/albums/j478/gokhancpt/DSC_0558.jpg
http://i1087.photobucket.com/albums/j478/gokhancpt/DSC_0559.jpg
yukarıda ki fotoğrafa baktığınızda arabaya zinciri taktım, bişey olmaz dememek lazım...
http://i1087.photobucket.com/albums/j478/gokhancpt/DSC_0561.jpg
ayrıca; bir tekere zincir takıp diğerine takmamak olmaz :tehlikeli

Dreamcatcher
17-01-2012, 12:11
Arkadaş çok yaratıcı,hiç zincir olmasa o duvar şimdi sağlamdı belki de :D

Ömer Gedik
17-01-2012, 12:20
Tek lastiğe zincir mi :S Arkadaş diferansiyel kilidi var zannetmiş. :D

gokhancpt
17-01-2012, 13:30
Arkadaş çok yaratıcı,hiç zincir olmasa o duvar şimdi sağlamdı belki de :D

Hüsmen abi, duvarda çizik bile yok :D

Dreamcatcher
17-01-2012, 13:32
Dikkatli bak,kılcal çizikler var :gul6

gokhancpt
17-01-2012, 13:32
Tek lastiğe zincir mi :S Arkadaş diferansiyel kilidi var zannetmiş. :D

zincirin birini takınca çok üşümüş, ikincisini bu yüzden takmamıştır :cilgin

gokhancpt
17-01-2012, 13:33
Dikkatli bak,kılcal çizikler var :gul6

bak ona bakmamıştım :gul5

aydalper
17-01-2012, 17:45
Karda araç sürmesi gerçekten zevli. Hele birde araçta kış lastiği olduktan sonra değmen keyfine, ama lastik sorunlu olunca çok fena.

Abdullah
17-01-2012, 22:53
abi o yokuştan oraya giriş çok güzel olmuştur ha :D mekanı canlandırıyorumda gözümde :D

gokhancpt
17-01-2012, 23:03
abi o yokuştan oraya giriş çok güzel olmuştur ha :D mekanı canlandırıyorumda gözümde :D

heyecanlı olmuştur :cilgin

Gökay
18-01-2012, 09:57
Hadi kış lastiği kullanılmıyor onu anladım onlara alışığız ama aracının tepesinde 1 karış kar varken sadece on camını temizlemiş şekilde gezen onlarca sürücüye ne demeli?

Ya bukadarmı sorumsuz olur insan zekası kıt olur ya :kizgin

TanerHoca
18-01-2012, 10:40
gökay aynı şey iki gündür benim de dikkatimi çekiyor. yuh diyorum :bam3
trafikte sadece önünü görmek yetermiş gibi.hakikaten öküzlük.

Dreamcatcher
18-01-2012, 10:42
Hocam öküz demeyelim istersen...
bizim buaralarda "mal" denir onlara :gul6 :gul6

Esat
18-01-2012, 11:18
Buna ancak Türk denir ya tek tekere zincir ya :)

TanerHoca
21-01-2012, 16:30
karli-ve-buzlu-zeminde-nasil-fren-yapilir

http://www.uzmantv.com/karli-ve-buzlu-zeminde-nasil-fren-yapilir

Ömer Gedik
21-01-2012, 22:40
ABS'siz araç ne güzel döndü yahu :) Çok eğlenceli

TanerHoca
21-01-2012, 23:40
ABS'siz araç ne güzel döndü yahu :) Çok eğlenceli

trafikte olmadığı sürece... :nargile

TanerHoca
28-01-2012, 16:38
dün yaptığım karda sürüş denemesinden sonra ben de çok rahat diyebilirim ki
karda sürüşün iki temel kuralı var:

1-hızlı gitme
2-araca verdiğin tüm komutlar(direksiyon, gaz, fren vb.) yumuşak olsun.

hız arttıkça ya da komutlar sertleştikçe aracın kontrolü kolayca kayboluyor.

kış lastiğin varsa ve bu iki sartı yerine getiriyorsan karda araç kullanmak çok keyifli.
tabiki etrafında insan görünümlü mallar yoksa. :havali

TanerHoca
08-02-2012, 20:57
:havali :alkis

Henning Solberg extremely fast on Finnskog! (http://www.youtube.com/watch?v=llnYDF_ED1o#ws)

Hasan_33
08-02-2012, 22:34
Aman Hocam ya o kadar abartmayın sizden biraz hallice hepsi o :D Hem o manzaranın tadını bile çıkaramamışdır ;)

tkhoca - Video-k2.mp4 (http://s1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/?action=view&current=Video-k2.mp4)

sessizgece
07-01-2013, 22:37
şoförlüğü 9 ay karlar altında kalan ve toprağın gözükmediği, sıcaklığın genelde -15 derecenin altına inmediği Kars da öğrenen biri olarak nacizane bir kaç deneyimimi aktarmaya çalışayım.
-Soğuk da aracı park ederken kuzeye park edilmemeli, özellikle arabanın önü duvara ve ya kaputtan yüksek bir kapalı yere gelecek şekilde sıfır park edilmelidir.
-Kapıları anahtar ile açacaklar (kumandasız anahtarlar) kilidin donabileceğini unutmamalı ve buna karşı evde muhafaza edilen içi antrifiriz dolu olan bir şırınga bulundurulmalı. Anahtarla açılmadığı ve/ve ya anahtarın girmediği durumlar da kilidin içine sıkarsanız, donu çözebilirsiniz.
-Soğuk da araç çalıştırırken "benzin-dizel" fark etmez kontağı açınca komple ışıkların sönmesi beklenmelidir. Gösterge ışıkları gözlemlenmeli, kısılma varsa akü sıkıntılı demektir ve çalıştırırken marşa uzun süre basılmamalıdır.
-Soğuk da ilk çalıştırmada debriyaja basacaksanız (debriyajı telli olan araçlarda) dikkatli basmalı, soğuktan tel kopabilir. Yoksa benim gibi yaklaşık 15 km debriyajsız gidersiniz.
-Soğuk da mutlaka ve mutlaka gece park esnasında el frenini çekmeyiniz. Sabah frenler donarsa rölanti süreniz hava durumuna bağlı olarak yarım ila bir saat uzar, donun açılması için.
-Aracınızı muhtemelen vites de bırakdığınızdan şanzuman yağının da donabileceğini düşünerek debriyajı yavaş bırakınız. Vites kolu boşa gelir ama şanzuman dişlileri ayrılmamış olabilir.
-Aracınız iyice ısınmadan kesinlikle hareket etmeyiniz. "aracınızı çalıştırdıktan sonra hareket edin, aracınız çabuk ısınır" lafına ben kesinlikle inanmıyorum. Soğuğa bağlı olarak aracınız tüm mekanik aksamının donunun çözüldüğünden emin olamazsınız.
-İleri doğru hareket edecek ve buzun üstünde iseniz, kesinlikle 2 nci vites de kalkınız. (aracın ısınmasının en büyük faydasını burada görürsünüz.)
-Hareket halinde kesinlikle ani hareketlerden kaçınmalısınız. (ani gaz verme ve/veya ayağınızı gazdan çekme, ani direksiyon hareketleri, sert fren) Bunlar araç hakimiyetini kaybettirir.
-Öndeki ile takip mesafesini 2 katına çıkarmalı, hava ve yol şartlarına göre öndeki aracın yapacağı ters hareketlere hazırlıklı olmalı.
-Arkadan kayan aracı toplamak için panik yapmadan aracın arkasının kaydığı yönlere direksiyonu da aynı yönde çevirme hareketleri ile kolay toplarsınız.
-Önden kayan araçlar da yapacak hiç bir şey yok diye düşünülür ama hafif gaz vererek aracın toplaması sağlanabilir.
-Karlı, buzlu zeminde frenajda araç kayarsa direksiyon çevirmenin faydası olmaz. Yine fren bırakılıp çok hafif gazla aracınıza yön verebilir ve tekrar daha hafif fren yapabilirsiniz. (abs-asr olmayan araçlarda)
-Yokuş aşağı inerken düşük vites de inilmeli, fren takviyesi yapılmalı ve kesinlikle aracın motor frenlemesi yapmasına yani devrin yükselerek vites istemesine müsade vermeyiniz. Hafif fren yüksek vites.
-Çıkamadığınız rampaları (şoförlüğünüz iyi ise) geri geri daha rahat çıkarsınız.
-Düz rampa çıkarken durmamaya çalışınız. Keza bir daha kalmanız zor olacaktır.
-Kara, Çamura batan aracı çıkarırken; patinajdaki araca tam gaz vermek sizi çıkarmaz. Aksine balata ve lastik yakarsınız. Tekrar belirteyim 2 vites ve aracı bayıltacak şekilde kaldırmaya çalışın. Aracınızda kışlık lastik varsa bile lastiğin dişlerinin tutunmasına izin verin. Aracınızı çıkarırken gaz debriyaj yaparak aracınızın öne arkaya yaylanmasına izin verin ki lastikleriniz ileri harekette tutunacak yer buldumu hareketi kolaylaşır. Ayrıca aracınızı itenlerin işini de çok kolaylaştırır.
-Bol karlı yol, buzlu yolda daha emniyetlidir. Kayarsanız bile kar aracınızı az da olsa tutar.
-Yaptığınız frenlerde arkadan gelenleri unutmamak lazım, bunu göz önünde bulundurarak aynadan arkayı kontrol etmeyi unutmamalıyız.
Biraz uzun oldu ama ilk etap da aklıma gelen bunlar. 25 yıldır araç kullanan biri olarak (çoğu Kars da kar-buz üstünde) Yoruma her zaman açığımdır.

edit
yazdıklarımın çoğu varmış. Silmeye kıyamadım

mygold
07-01-2013, 22:56
alacaksın bir subaru karın keyfını süreceksın..

Can ÖNEL
07-01-2013, 23:02
Çok güzel bilgiler. Yazanların ellerine sağlık. Ben bir kez karda yola çıktım, 1-2cm kar vardı yeni yağmıştı. Bizimkiler birşey olmaz gider geliriz 5dk dedi. 4km gezdik birşey olmadı. Eve geldik. Siteye girerken debriyajı sert bıraktım araç kafadan kaydı frene bastım yavaşladı ve hafifçe duvara sürttüm önü. Çok üzüldüydüm. O gün bugündür karda yola çıkmam 1cm bile olsa, hele kış lastiği olmadan asla :) Bizim hatamız kış lastiği takmamaktı.

mimit
07-01-2013, 23:34
alacaksın bir subaru karın keyfını süreceksın..

2008-9 legacy coming soon. bir aksilik olmazsa :D

GOXIN
08-01-2013, 08:34
Arkadaşlar kar lastikleri için bir şey duydum ne kadar doğrudur bilemiyorum, sizin bilginiz var mıdır? Aracınıza kar lastiği taktığınızda direk karlı yola çıkmayın, en az 200-300km düz asfaltta gidin ki lastik üzerinde bulunan solisyon gibi bir şey varmış o temizlensin diyorlar. Yoksa bu sıvı nedeniyle lastik kayıyormuş. Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

EmRaH.
08-01-2013, 08:46
Dün akşam navara ile (boş yolda) baya bi yanladık :D Çok eglencelı oluyor :)

Abdullah
08-01-2013, 08:47
Arkadaşlar kar lastikleri için bir şey duydum ne kadar doğrudur bilemiyorum, sizin bilginiz var mıdır? Aracınıza kar lastiği taktığınızda direk karlı yola çıkmayın, en az 200-300km düz asfaltta gidin ki lastik üzerinde bulunan solisyon gibi bir şey varmış o temizlensin diyorlar. Yoksa bu sıvı nedeniyle lastik kayıyormuş. Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

doğrudur böyle bir solüsyon vardır yeni lastiklerde. Ama karlı yolda da normal yolda da bu solüsyon sınırları zorladığınızda kayacaktır. Yani lastikleri yeni aldım karlı yola girmeyeyim kayacak diye düşünmeyin.

Bu arada sürüş bilgileri için teşekkürler sessizgece.

Dün sabah bende dikkatsiz bir sürücü yüzünden kaza atlattım kaza tecrübe paylaşımda durumu anlatacağım ;)

EmRaH.
08-01-2013, 09:02
O anki sinir halini görmek isterdim Apo :D

Abdullah
08-01-2013, 09:05
O anki sinir halini görmek isterdim Apo :D

bence istemezdin :D

mygold
08-01-2013, 09:16
2008-9 legacy coming soon. bir aksilik olmazsa :D
bence cok iyi bir tercih yapmışınız mehmet. alırsanız bi haber et buluşma yapalım..

Taylan43
08-01-2013, 10:13
Arkadaşlar en başında söyleyelim, "KAR LASTİĞİ" değil... KIŞ LASTİĞİ!!

sarman
08-01-2013, 22:05
valla benim 107 hiç buz sevmiyor. :( eski arabam ile ne buzlu yollarda gittim, bununla yüz metre bile korkulu rüya...

ön taraf aşırı hafif kalıyor

gokhancpt
09-01-2013, 11:38
sessiz gece, paylaşım için teşekkürler. bunları insanların beynine bir şekilde sokmak lazım ama nafile:i-ih1:
benim minik starı forumdan beni tanıyan tüm arkadaşlar bilir, geçensene ki buluşmaya dahi tek minik star gelmişti:keyifli ancak dün akşam, sevgili istanbullu araç kullanıcıları yüzünden işten çıkıp evime gidemedim ve tarfiği çekmektense yürüyüp gitmek daha avantajlı geldi. :tehlikeli
biz istediğimiz kadar bilinçli olalım farketmiyor yani. herkese kazasız belasız karlı günler:)

EmRaH.
09-01-2013, 11:45
Dün 306 gti'a zincir taktık ve yaklaşık 20-25 cm kar kalınlıgı olan yerlere girdik .. Çok zevkli oluyor :)

TanerHoca
09-01-2013, 16:36
Dün 306 gti'a zincir taktık ve yaklaşık 20-25 cm kar kalınlıgı olan yerlere girdik .. Çok zevkli oluyor :)

merak ediyorum da şanzıman, aktarma organları ve yürüyen aksam da seninle aynı zevki aldı mı acaba?

Ghost Hunter
09-01-2013, 16:52
:) :) :)

EmRaH.
09-01-2013, 16:59
merak ediyorum da şanzıman, aktarma organları ve yürüyen aksam da seninle aynı zevki aldı mı acaba?

Yoo yooo zorlama yok :) Nadide 306'mızı zorlarmıyız hocam hiç :)

20 km hız ile seyir halinde frene basınca kendi kayıyor zaten :)

Yasin CCK
09-01-2013, 20:40
Adam kendince sürüş tekniği geliştirmiş :D

Kar lastiğin yoksa camaron olsa ne yazar!?

http://www.izlesene.com/video/her-yolu-denedi-ama/6808070?utm_source=facebook&utm_medium=referral&ut m_campaign=player_info

Can ÖNEL
09-01-2013, 20:48
Haberlerde izleyip eğlenmiştim. İnsan kültürden, bilgiden önce paraya ulaşırsa böyle oluyor. Allah akıl fikir versin.

Abdullah
11-01-2013, 17:11
hahahaha önden çıkan CC yi görünce Mahmut abiyi düşündüm Camaroyu geçtim diye ne sevinirdi ha :D

Taylan43
12-01-2013, 23:32
Adam kendince sürüş tekniği geliştirmiş :D

Kar lastiğin yoksa camaron olsa ne yazar!?

http://www.izlesene.com/video/her-yolu-denedi-ama/6808070?utm_source=facebook&utm_medium=referral&ut m_campaign=player_info

Valla yazık ya, o arabaya verecek parası olan adam, lastiğe para veremiyor.. Al o beygirleri kaydır dur artık :D

orhun57
12-01-2013, 23:55
Eğer yanılmıyorum geçen hafta gördüm arabayı. Bir daha görürsem karda yarışalım mı diyeceğim :D