PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 lastik ve yol sesi

serkan3d
15-01-2012, 18:35
arkadaşlar merhabalar ...

308 ile ilgili ufak bir sorum olacak. Şu an 2003 model peugeot 307 kullanıcısıyım , arabamdan genel olarak memnunum 75000 km de bana bi sorun çıkarmadı şimdiye kadar çok şükür . Ancak artık değiştirme zamanı geldi diye düşünüyorum , Peugeot 307 den sonra diğer araçlar çok dar , sıkışık geldiği için ve peugeot a iyice alıştığım için 308 almayı düşünüyorum. Yanlız 307 de beni en çok rahatsız eden şey araç 100 km den sonra eğer asfaltta iyi değilse içeriye çok fazla yol sesi ve lastik sesi alıyor. hatta sırf bu sebepten dolayı aracı satma fikri oluştu bende. Birde arka süspansiyonun sesli çalışmasından sıkıldım .. Bu lastik sesi ve uğultu Honda marka araçlarda peugeot lardan bile daha fazla olduğunu duyduğum için sırf bu yüzden honda lara bakmıyorum bile. Yani beklediğim şey sadece aracın sessiz olması , 308 in iç de dış tasarımı 307 ye alışan biri için gayet güzel o konuda gönlüm peugeot tan yana ancak o kadar para veripte 307 de yaşadığım bu konfor sorununu yaşamak istemiyorum.

308 de acaba 307 ye göre bu konularda bi gelişme var mıdır ? yani araç 100 - 150 km süratler arasında soğuk asfaltta yine çok ses alıyor mu ? ve arka süspansiyonla ilgili bi geliştirme ve sessizleşme var mıdır ?

iki aracı bu açıdan kıyaslarsak 308 alınabilir mi sizce ?

şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim...

Dreamcatcher
15-01-2012, 19:30
Bahse konu sorunlarda 308,307 den iyidir..ancak sesli çalışan süspansiyonlar 308 de de mevcut..ama 307 den daha makul sayılabilecek seviyelerde...
ve hatta 2012 modellerde izolasyonun daha iyi olduğunu söyleyenler var..

mimit
15-01-2012, 20:34
lastik sesi birazda kullanılan lastikle alakalı oluyor,ama amortisörler konusunda belirtildiği gibi çok bi fark yok,ben bagaj döşemesini söküp komple izolasyon yapmayı planlıyorum,umarım faydası daha önce hep sedan kullandığım için daha bir rahatsız edici oluyor benim için.hatta çamurlukların içindeki plastiği söküp o bölgelere hem bagaj içinden,hemde dışarıdan uygulama yapmayı istiyorum,konuyla ilgili daha detaylı bilgiye honda forumlarından ulaşabilirsiniz :).

Malzeme olarak metrekaresi 7 tl ye thermaflex in değişik kalınlıklarda köpüksüngerleri var silikon ile yapıştırılarak kullanılıyor, bunun dışında aslında su yalıtım ürünü olan bitüself de son derece başarılı oluyor ses izolesin de onunda en on baktığımda 20 cm genişliğinde 10 metrelik rulosu 45 50 tl arasındaydı. kapıları sökmek zor olabilir belki ama bagaj için herkesi kendi yapabileceği bir uygulama bence.

TanerHoca
15-01-2012, 20:46
308 sahibi değilim ancak kardeşimde var.
bence 308 lastik ve yol sesi bakımından sınıfının en başarılı araçlarından biri :iyi
bu konuda hiç endişeniz olmasın.

sesli çalışan arka süspansiyona gelince bu PSA grubu araçlarının genel sıkıntılarından biridir.
308 de de bu ses var maalesef.

Dreamcatcher
15-01-2012, 20:47
Mimit haklı...özellikle pirelli kullanıyorsanız lastik sesi diğerlerinden çok daha fazla gelecektir kulağınıza..

MTN
16-01-2012, 10:25
308 arka bagaj için plastık bir parça var. istepnenin etrafını sarıyor ben servise getirttim. ses için ideal. ayrıca üstündede bagaj havuzu ile birlikte ses izelasyonunda faydası oluyor.

Burak
16-01-2012, 12:40
bir ara bu iş için bayağı kafa yormuş hatta ford focus için (308'den daha beter bir gürültüsü var) aracı komple soyup ziftli bir madde ile kaplamıştık bir arkadaşımla.

yapılacak en iyi ses yalıtımı dynamat diye bir markanın sağladığı ürünler. Aracın içini, bagajı, davlumbazları ve kapı içlerini bu madde ile kaplayınca ses olayı bitiyor gibi birşey. Kazalı bir BMW görmüştüm pert, aracın için tamamen buna benzer bir madde ile kaplı idi.

http://www.dynamat.com/technical_technical.html

Lastik olarak ise en sessiz lastik Nokian'dır.

06cnk
16-01-2012, 13:01
lastik sesinde marka ve deseni çok önemli öncelikle burda doğru tercihi yapmak lazim, 308 ses yalıtımıyla bence sınıfının birincisi focus,hyundai İ30 gibi araçlara çok kez bindim içeriye inanılmaz motor sesi veriyor 308'e bunlarla kıyaslandığında bu konuda çok önde

tesla
11-03-2013, 20:41
konu hortlatalım. Ben bugün özellikle bagajda subwoofer etkisi gösteren tırtırlı asfalt uğultusundan çok rahatsız oldum. Aracının bagajında ses izolasyonu uygulaması yapan var mı acaba?
Ben tekerlek davlumbazlarına bitüself yapıştırmayı ve bagaj zeminine de ( http://www.tekzen.com.tr/Product/593993 ) ses izolasyonlu sünger/polimer döşemeyi planlıyorum. Sert lastiklerden kaynaklanan sesi kesmeyi umuyorum.

mimit
11-03-2013, 20:55
her iki noktaya da önce bitüself sonra termaflex uygulayın çok daha başarılı olacaktır, bitüself zaten dah aöncede konuşulan bir konu,ses yalıtım malzemesi değil bu yüzden desteklenmesi gerekiyor.