PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BALANS

ysf76
17-01-2010, 17:56
herkese merhaba.arkadaşlar bildiğiniz üzere araçların lastiklerine iki şekilde balans ayarı yapılıyor.1.aracın üzerinde,lastikleri sökmeden 2.lastikleri aracın üzerinden söküp başka bir makinaya bağlayarak.kimi usta söküp yapmak daha iyi olur derken kimiside aracın üzerinde yapmak daha sağlıklı diyor.eski aracımda yaptırdığım yer lastikleri söküp yapıyordu.geçen hafta aslanımı götürdüğüm arkadaş ise balans araç üzerinde yapılır dedi.balansı yaptık.eve geldim birde ne göreyim.lastiklerin kenarları aşınmış,balansı yaptıkları makinanın sürtmesinden dolayı.baya moralim bozuldu.siz nasıl yaptırıyorsunuz?ve hangi yöntem daha iyi acaba.

Selahattin
17-01-2010, 18:04
ben 2 ay önce yaptrdım hem üstünde hemde söküp yaptılar.lastiğin yanak kısmı değil biraz daha aşağı yan tırtıklı kısmını balans için çok az traşlıyorlar farkedilmiyor bile.ancak hala 130 - 140 km arasındaki titreme geçmedi :-\

mygold
17-01-2010, 18:08
balans ayarı zor tutan araçlar var. genelde eski model yerli araclarda bu sorunla cok karşılaşılıyor.bu yuzden bunlara araç uzerınde balans yapıyorlar.pek şık bi uygulama olmuyor zaten. ben hep lastikleri sokturup balans yaptırırm. tavsiyemde budur. iyi sürüşler...

Ömer Gedik
17-01-2010, 19:24
Lastik balans işleminde söktürüp balans yaptırdığınızda sadece lastik jantı balans yapmış olursunuz. Ama araç üzerinde ki balansta aracın diğer mekanik aksamının oluşturduğu balans bozukluğuda lastikte belirir. Açıkçası araç üzerinde balans tercih edilmelidir. Lastik te görülen yan aşınma fazlasıyla önemsizdir.

Thesoldier94
18-01-2010, 12:59
arkadaşlar balans ayarı araçlarımızı sıfır aldığımız için 5000km olunca hemen lastikçiye gidip balans ayarlarının yenilenmesi gerekmektedir.aksi taktirde yüksek süratlerde 130-150 arası direksiyon titremesi ve disklerde sorunlara neden olmaktadır.

lastiklerin sökülerek balans yapılması daha mantıklıdır.eğer balans araç üstünde yapılıyor olsaydı araçlarımızın lastik kenarları yıpranmış olarak bizlere teslim edilirdi.

reisG
18-01-2010, 14:16
Lastik balans işleminde söktürüp balans yaptırdığınızda sadece lastik jantı balans yapmış olursunuz. Ama araç üzerinde ki balansta aracın diğer mekanik aksamının oluşturduğu balans bozukluğuda lastikte belirir. Açıkçası araç üzerinde balans tercih edilmelidir. Lastik te görülen yan aşınma fazlasıyla önemsizdir.

Ömer bilidğin üzere ben 15 gün önce yaptırdım. Patlak lastik değişimi için gitmiştim ama 130-140 arası titremeyi de söylemiştim.Patlak lastiği onardılar balanslar yapıldı. önler arkaya arkalar öne geçtikten önlerde lastik üzerindeyken brir daha yapıldı. Lastiklerdeki aşınma yok gibi bir şey. Ama o titreme artık yok. ve yol tutuş görülür bir şekilde iyileşti. Bu işlem yapıldığında araç 6.800 km.deydi.

BahadırALTUN
18-01-2010, 17:47
Selamlar , genellikle göbeksiz jantlarda 407 ve eski 106 gti gibi üzerinde yapmak daha iyi oluyor. Makine ye bağlamak için yapılan aparatlarla ben pek iyi sonuç alamadım şimdiye kadar. O yüzden göbeksiz ( yani ortasında delik olmayan) jantlarda üzerinde yapmak sanki daha iyi.

Bende jantın kenarına takılan kurşunlara acayip gıcık oluyorum , helede araba yeniyse . Çekiçle çaktıkça jantın kenarı çiziliyor. İnsanın içi sızlıyor.

Bu arada 1998 2002 yılları arası 106 GTI kullandım . 210.000 Km yol yapmıştım. Çok marka araç kullandım . 106 GTI dan aldığım zevki hiç bir araçtan alamadım şimdiye kadar. Ancak şimdiki göbekle zor sığarım sanırım içine . Yanaklar düşük olduğundan bolca balans yaptıryordum. Onunda jantları göbeksiz olduğunan mecburen üzerinde yaptırırdım. (Bolca göbekli göbeksiz lafı kullanmışım bu arada)