PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç altından gelen gıcırtı sesi !

mimit
04-01-2012, 01:05
Merhabalar.308 ilk defa canımı sıktı :( biraz uzun olacak ama okuma sabrı gösteren herkese şimdiden teşekkürler.

Öncelikle sorunun hava sıcaklığından kaynaklandığını düşünüyorum ama sizinde yorumlarınız doğrultusunda hareket edicem,geçtiğimiz 2 hafta içinde 308 de inanılmaz bir gıcırtı sesi duymaya başladım,özellikle ilk kalkışlarda ve fren yaparken yani aracın öne ve arkaya doğru esnediği zamanlarda bu tam olarak bir gıcırtı sesi duyuyorum. İlk aklıma gelen yaklaşık 1 ay kadar önce çukura düştüğüm için bazı parçaların zarar görmüş olma ihtimaliydi ama bu olaydan hemen sonra aracı lift e kaldırıp her yerini iyice kontrol ettirmiştim ve sorunlu bir parça görememiştik.bu soğuk havalarda araca 5 kişi ve birazda bagajı kullanarak bindiğimde ise ses direk iki katına çıktı yoldaki bozuk zeminden geçerken bile gıcırdamaya başladı araç. son bir kaç gündür ise ses kesildi,yani normal amortisör sesi dışında ekstra bir gıcırdama falan yok.geçtiğimiz kış Zonguldak'taydım okuldan dolayı oranın kışları daha yumuşak geçtiğini için araç bu kadar soğuk havaya maruz kalmıyordu.

bu ses için tam olarak şuradan geliyor demem imkansız,sanki aracın 4 5 farklı noktası aynı anda yada aracın hareketine göre farklı zamanlarda gıcırdıyor.hatta araç sabitken direksiyonu çevirdiğimde bile gıcırtı geliyor du.bir kaç gündür havalar 3 5 derece daha sıcak ve araç artık gıcırdamıyor.bu durumun çözümü için tavsiyeleriniz nelerdir.amortisör sistemini,hareketli parçaları yağlamak çözüm olabilir mi?

Ömer Gedik
04-01-2012, 07:40
Viraj demir lastiklerinin gıcırdaması olabilir mi?

Dreamcatcher
04-01-2012, 09:02
Direksiyonu çevirdiğinde gelen gıcırdama "Z rotları" ndan olur Mehmet..aynı zamanda araç esnediğinde de gıcırdar..iyi bir öntakımcı tam teşhisi koyacaktır..

aydın
04-01-2012, 09:10
eminim bendeki sesin aynısıdır ömerin dediği kauçuklardan geliyormuş servis sprey sıktı şu an ses yok yavaş giderken bozuk zeminde yada çukurdan geçerken geliyordu

Dreamcatcher
04-01-2012, 09:11
O da olabilir,dediğim gibi kesin teşhisi iyi bir öntakımcı koyacaktır..

Ömer Gedik
04-01-2012, 09:12
eminim bendeki sesin aynısıdır ömerin dediği kauçuklardan geliyormuş servis sprey sıktı şu an ses yok yavaş giderken bozuk zeminde yada çukurdan geçerken geliyordu

Aydın sendeki ses motor kulağından geliyor. Muhtemelen kulağı yağladılar.

aydın
04-01-2012, 09:16
servisin baba söylediği viraj demir çubuğuydu ama dediğin lastikleride yağlamış olabilirler sonunda o sesten kurtuldum ya şükür..

mimit
04-01-2012, 11:52
yorumlar için teşekkürler,hava sıcaklığı tekrar düştüğünde sesler muhtemelen yeniden ortaya çıkacak,ozmn hemen servise gidicem,ama dediğim gibi ses aracın 4 bir köşesinden geliyor,özellikle kalkışlarda ve fren yaptığımda.ben bu yüzden amortisörler den şüpheleniyordum.viraj demiri lastikleri ve daha ne varsa yağlatayım ben :)

mimit
17-01-2012, 15:53
tekrardan herkese merhaba,sıkıntı zaman zaman kendini tekrarlıyor,geçenlerde aracın altını yıkamada bir güzelce yıkattım,çamur gibi birikintilerden de tel fırça yardımıyla kurtuldum,aracın artı pırıl pırıl diye bilirim ama yağlamayı da kendim yapmak istiyorum,ürün olarak ne tavsiye edersiniz,sıvı gresler den mi kullanmalıyım yoksa çeşitli yağlayıcı ürünlerden alıp her farklı bölgelere farklı ürünler mi uygulamalıyım.

cogi
07-02-2012, 13:52
Merhaba,
benim 2000 model 306 1.8 XT aracın da aynı problemi vardı. Direksiyonu sağa sola çevirdikçe gıcırtılar geliyordu.
usta viraj demir lastiklerini değiştirdi. sesler kesildi. aynı zamanda sağ z-rot da değişti.
değişen parçalar ucuz işçilikle birlikte 50 civarı tutar özel servis.
yağlayınca sorun çözülüyor ancak lastikler özelliğini kaybetmiş ve sertleşmiş ise sorun yine tekrar edebilir.
viraj demir lastiğinin özelliğini kaybetmesinin araca etkisini ben de az önce araştırdım.
".......Aşınan lastikler aracın virajlarda direksiyon hakimiyetini etkiler. Bu nedenle değişimi gerekir."
uzmanlar böyle diyor.

Edit: Farklı marka forum linki silinmiştir.

Ömer Gedik
07-02-2012, 14:01
Merhaba

Lütfen öncelikle forum kurallarını okuyup kendinizi tanışma bölümünde tanıtınız.