PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sedefli Aslanım - 5008 ilk izlenimler

Burak
26-12-2011, 08:29
Arkadaşlar, tam bir hafta oldu yeni aracımı alalı, şimdilik 400 km falan yol yaptım. İlk izlenimlerim çok olumlu. Hoşuma giden şeyler :

* Yüksek sürüş konumu gerçekten farklı birşey. İnsan kendini daha güvende hissediyor, yolu daha iyi görüyor. Oğlumu oto koltuğuna oturtmak da bir o kadar rahat, eğilmek zorunda kalmıyorum.
* Direksiyon park manevralarında yumuşak, yüksek hızlarda ise bir o kadar sert. Direksiyon tepkilerini beğendim.
* Ses izolasyonu mükemmele yakın. Yol gürültüsü minimuma indirilmiş. Süspansiyonlar ne çok sert ne çok yumuşak. Bozuk zeminlerde alt takımlardan 308'deki gibi ses ve sarsıntı gelmiyor.
* Yol tutuşunu çok test etme şansım olmadı.
* Vites değişimleri, benim eski 308'e göre çok sarsıntısız. Yığılma olmuyor desem yeridir. Yeni euro 5 motor ve Auto6R uyumu çok iyi olmuş.
* Park manevraları korktuğum kadar zor olmuyor (gerçi zor yerlere girmedim henüz) ama park sensörleri gayet güzel yönlendiriyor.
* Aynaların katlanması ve altlarındaki aydınlatmalara bayıldım diyebilirim.
* Far sensörü ve bluetooth bence çok iyi çalışıyor.
* Cam tavan oldukça ferah bir iç mekan sağlıyor.

Gelelim ufak tefek problemlere / eksi noktalara :
* Head-up display özelliğine diyeceğim hiçbirşey yok. Farklı bir özellik (bu kısım aslında yukarı eklenmeli ). Ancak aracı ilk çalıştırırken bazen açılmıyor, araç gürültüler çıkarıyor ama display çıkmıyor. Genelde araç soğukken yapıyor gibi bir izlenime kapıldım. Ama manuel açma ve kapamalarda sorunsuz işliyor.
* Arka taraftan takırtılar geliyor bazen. Anladığım kadarıyla arka emniyet kemerlerinin tokaları yandaki plastik kısımlara çarpıyor. Buna birşey bulmak gerekecek.
* Silecek sensörünün tam nasıl çalıştığını anlamadım. Kafasına göre hızlanıyor, yağmurun hızı artmasa bile.
* Bagaj kapağı eletrikli açılıp kapansa yakışırmış bu araca.

400 km sonunda mazot tüketimim ise şimdilik 6.3 lt/100km

baragat
26-12-2011, 11:14
head up display ekranında havalar soğukken bendede ses var fakat rahatsız edici değil.

Emnıyet kemerlerı evet ses yapıyor tokalarını koltuga sıkıştırdım ses kesildi

silecek konusunda bende memnun değilim zamansız ve dengesiz sisteme giriyor.

her güzelin kusuru vardır =) kazasız belasız fotoları bekıyoruz .

TanerHoca
26-12-2011, 11:17
elinize sağlık. :)
böyle direk kullanıcı izlenimleri her türlü yorumdan daha değerli. :iyi

Ömer Gedik
26-12-2011, 11:21
5008 yorumlar için teşekkürler. Burak anladığım kadarıyla keyifle kullanıyorsun aracını :)

5008 ciler canlandırın artık 5008 başlığını.

jonjon
26-12-2011, 11:45
Dahada keyif alıcan :D ahh bide ben sürebilsem hiç inmem dkoltuktan :D benim araçta kış lastıklerinden sonra ses arttı içerde .. yakıt tüketimimde 8.9 .. sanırım fazla biraz ama klima ve kullanıma bağlı birazda ..

Abdullah
26-12-2011, 13:42
çok güzel izlenimler tip olarak 3008 bana daha hoş geliyor fakat 5008 i ve 3008 i kullanan kişilerden gelen yorumlara bakılırsa 5008 her anlamda daha üstün 3008 den

baragat
26-12-2011, 14:17
kar lastıgı ve havaların soguk olması yakıtı hayli arttırıyor

derwish
26-12-2011, 14:32
aracınız hayırlı olsun, kazasız belasız günler... :nazar

Burak
26-12-2011, 15:02
arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler, gerçekten beklentilerimden çok daha iyi bir araç diyebilirim. Yüksek hızlarda da oldukça oturaklı ( 140'ı geçmedim ). Cüssesi nedeniyle yan rüzgarlardan v.s etkilenmiyor, adeta akıp gidiyor.

Kar lastikleri normal asfaltta ses çıkarır, diş yapısından kaynaklı bir durum olduğunu düşünüyorum. Tüketimi de bir miktar arttırıyor. o nedenle normal lastiğe göre daha ince tabanlı kar lastiği öneriyorlar. normali 215 ise 205 veya 195 gibi.

Sürüş özelliklerinde 3008'in de bence 5008'den aşağı kalır yanı yoktur (hatta artısı bile olabilir) biz tip olarak ve bagaj ihtiyacımız zaman zaman olduğu için 5008'i tercih ettik. arkada bağımsız 3 koltuk olması da önemliydi tabi. arkada çocuk koltuğu + 2 kişi rahat oturabilir. normal koltuklarda ise 1,5 kişi oturabiliyor.

Burak
27-02-2012, 11:27
Arkadaşlar herkese selam,

Bu hafta sonu ilk defa 6 kişi olarak, kısa da olsa yolculuk yapma fırsatım oldu. İzlenimlerimi paylaşmak istedim. Yolculuk öncesi aracı hazırlamak için arabaya gittim. Bagajı açıp hazırlıklara koyuldum. Kullanım kılavuzunun bu kısımlarını okumadığı farkettim, koltukları açıp pandizotu sökme ve arkaya yerleştirme işlemlerinde biraz deneme-yanılma yöntemiyle 5-6 dakika içerisinde halletmeyi başardım. Taban zemininde alet kutusu, yangın söndürücü ve bagaj filesi olduğunu olduğunu görünce mutlu da oldum. 2. sıra koltukların arkasındaki klipsin ne amaçla konduğunu da anlamış oldum :)

Sürüşe gelince, 6 kişiydik ama oğlumu sayarsak 5.25 kişiydik diyebilirim. Performansta biraz düşüş yaşayacağımı düşünürken, pek de hissetmediğimi söyleyebilirim. Aracın torku gerçekten iyiymiş onu daha iyi hissettim. En arka dahil herkes de oldukça rahat yolculuk yaptı.

5008 aldığım için bir kez daha mutlu oldum :)

TanerHoca
27-02-2012, 11:31
...
5008 aldığım için bir kez daha mutlu oldum :)

mutluluğun daim olsun.:iyi

Burak
27-02-2012, 11:34

Çok teşekkürler Taner hoca... Tüm peugeot kullananlar herdaim mutlu olsun inşallah..

Yasin CCK
27-02-2012, 11:48
Eminim çok keyifli bir yolculuk olmuştur ;)

Peugeot ile nice mutlu yolculuklara...

Ömer Gedik
27-02-2012, 11:54

Katılıyorum. Keyifle kullanmanı diliyorum 5008'ni.

baragat
29-02-2012, 00:50
Evet Aracınızla Aranız Nasıl? + ve - lerini Bekliyoruz Burak

Burak
29-02-2012, 10:34
Evet Aracınızla Aranız Nasıl? + ve - lerini Bekliyoruz Burak

ilk mesajımda biraz bahsetmeye çalışmıştım ama... Kayda değer pek bir eksisi yok aslında.. Yokuşlarda kalkarken manuel'e alıyorum sadece. Vitesi erken atmaya çalışıyor ve bayılıyor yoksa.. Bir de geri manevralarda bir uğultu gelmeye başladı. Soğuk havalarda oluyor sanırım. Önceki aracım olan 308'de de vardı ama çok önemsememiştim. Onun haricinde çok memnunum herşeyinden..

baragat
29-02-2012, 11:34
ilk mesajımda biraz bahsetmeye çalışmıştım ama... Kayda değer pek bir eksisi yok aslında.. Yokuşlarda kalkarken manuel'e alıyorum sadece. Vitesi erken atmaya çalışıyor ve bayılıyor yoksa.. Bir de geri manevralarda bir uğultu gelmeye başladı. Soğuk havalarda oluyor sanırım. Önceki aracım olan 308'de de vardı ama çok önemsememiştim. Onun haricinde çok memnunum herşeyinden..

O Sesde Benim 5008'de Var.Hatta Ford Transitte var.soğuklardan oluyor dediğiniz gibi..sıkıntı yoksa Sevindim o zaman :) .Size Zahmet Olmazsa Birkaç Foto İstiyoruz :)

TanerHoca
29-02-2012, 11:39
bence de bir kaç foto ile konuyu şenlendirmek güzel olur.:havali

mahmut
29-02-2012, 12:52
yenı aslanınız hayırlı olsun kazasız belasız binin insallah,resımleri en kısa sürede bekliyoruz.

Burak
29-02-2012, 12:52
Pek foto çekme şansım olmadı, olanları da şirketteki internet kısıtları nedeniyle upload edemiyorum. Umarım yakında fırsat bulur yükleyebilirim.

Burak
28-06-2012, 09:36
https://pew9xa.blu.livefilestore.com/y1p96UKjbhimL9vauoBLMorixBgPmHKxqJnTmpsti4ZLXbJx6j lVlsc_iKyYQUzoFPGdrZwkcNjFuaxk5TQwq37j1CnfjLszI3M/34BT_02.jpg?psid=1

Burak
28-06-2012, 09:40
https://pevy0q.blu.livefilestore.com/y1pJdcIU9dHnnok8hN8I7wiFvogJ21R6fcMc4HUE1q-6cqaZ07wj0MblHzgBr9lA7uPEK8qeRyMLBQZYusZSN00reydqd Kcbuy4/34BT_01.jpg?psid=1

Burak
28-06-2012, 09:42
Hala istediğim fotoları çekebilmiş değilim. Tatile çıkınca daha güzel fotolar çekeceğim sanırım, marmaris manzaralı :) Kısmetse 5008 ile uzun bir yolculuğa çıkacağız..

TanerHoca
28-06-2012, 09:42
mesajlar görünmüyor.

eyup_31
28-06-2012, 09:45
bende tek foto görebiliyorum

TanerHoca
28-06-2012, 09:47
şimdi tamam.:iyi

Burak
28-06-2012, 09:47
şimdi ?

Yasin CCK
28-06-2012, 09:50
Fotoğraflar görünür hale getirilmiştir.

Maşallah :nazar İstediğiniz fotoğrafları bekliyoruz ;)

Burak
28-06-2012, 09:59
Teşekkürler... 25 bin km'ye geldik.. Ufak tefek keyfe keder sıkıntı haricinde bir problemimiz yok maşallah.
1. direksiyonun kenarlarındaki ufak parçalar kabardı, direksiyon siparişi verdik serviste. 1 aydır gelmesini bekliyoruz.
2. pandizotun üzerindeki kumaşta biraz açılma oldu, onu da servise gidince göstereceğim.
3. arka taraftan zırıltı sesleri ve ince tık tık sesleri geliyor. camları açıp kapayınca da geliyor. Kapı fitilerinden falan da ses geldiğini okumuştum. sprey falan sıkıp sesi geçici kesiyorlarmış.

Bunlar haricinde bir sıkıntımız yok. Ancak geçenlerde biraz korkuttu beni. Şile'ye gittik. Dar bir sokağa girdim park için, dik bir yokuştan aşağıya doğruydu, yola girdim baktım çıkmaz sokakmış. Geri geri çıkayım dedim. Araç bayağı zorlandı, titremeye ve sarsılmaya başladı. Sonunda da stop etti. balata kokuları v.s. Biraz bekleyip tekrar çalıştırdım motoru, bu sefer teklemeden kalktı ve devam ettik. Sanırım araç ağır olduğu için çok dik yokuşlarda manevra yaparken zorlanıyor, normal karşılamak lazım.

tatoo
29-06-2012, 10:35
Açıklamayı zaten siz yapmışsınız :) İstediğiniz fotoğrafları bekliyoruz o zaman :)

baragat
29-06-2012, 22:57
Maşallah Burak Araban Tertemiz Kazasız Belasız Binmen Dileğiyle..

Direksiyon Simidinin Parmaklıkları Benim Aracımında Kalkma Yaptı.3 Defa Değişti Aynı :) Aracın İçinde İnceden Bir Ses Var Dediğin Gibi SW Araçlar Böyle Yapacak Birşey Yok

Ömer Gedik
29-06-2012, 23:02
Direksiyonda sadece parmak ortopedisi olan bölümde mi sorun oluyor. Bu ay birkaç araçta direk fabrikadan parmak ortopedisi sorunlu geldi ve değiştirildi. Deri sanki yapışmamış gibiydi.

baragat
29-06-2012, 23:11
Direksiyonda sadece parmak ortopedisi olan bölümde mi sorun oluyor. Bu ay birkaç araçta direk fabrikadan parmak ortopedisi sorunlu geldi ve değiştirildi. Deri sanki yapışmamış gibiydi.

Benim Aracımda Dediğin Gibi Parmak Ortapedisinde Sıkıntı Var.Sıcağı Gördümü Bırakıyor Kendini Yapışmıyor.

Ömer Gedik
29-06-2012, 23:41
aynı sorun demek ki...

Kısa süre içinde bununla ilgili bir çözüm yazacağım. :)

eyup_31
30-06-2012, 10:06
Bende 308de değişmiştim direksiyon simidini aynı dertden dolayi

Burak
06-07-2012, 10:11
Direksiyon garantiden değişti nihayet. Yeni gelen direksiyonun derisi daha yumuşak dokulu, eskisinden biraz farklı. Ama sanki önceki direksiyonun işçiliği daha iyi gibiydi.

https://public.blu.livefilestore.com/y1pBoaTy3Q2i1QJVxLYL-m_KNysR07BKeUKT125kt8cJnkdqUgd3ODMqap7GApgulhIJWKV ukgIHZPsrLQfy1Vr6A/5008_direksiyon.JPG?psid=1

Birkaç kare de banyo sonrası çekildi...

https://public.blu.livefilestore.com/y1p9crIfGaAQRp29yems9R6dzUzbaDpATiHgcH3H9BNgXF0x_E Ip1vsF_geD_yVQsYbO0HkWQcXA5WNQz5eDxPk0Q/5008_2.jpg?psid=1

https://public.blu.livefilestore.com/y1pP6T1DJf8pWfYKd9XQZ8jNy0m2KZfhHbWCgYRgyAEMZ5pnZq dN3Dt2UgjaHxtunONVZk2N0KrnkPXx34H0MLlhA/5008_1.jpg?psid=1

eyup_31
06-07-2012, 10:22
Hayırlı olsun Burak, umarım bunda sorun çıkmaz

Abdullah
06-07-2012, 10:32
maşallah geçmiş olsun diyelim burak direksiyonda hayırlı uğurlu olsun...

baragat
06-07-2012, 23:37
Güle Güle Kullan Dostum

Ömer Gedik
06-07-2012, 23:49
Maşallah Aslan pırıl pırıl

Direksiyonda çok hoş durmuş.

5008 ci arkadaşlar bölümü biraz daha hareketlendirelim. Ben bu konuda elimden geleni yapmaya hazırım. Yeter ki fikir verin hayata geçirelim.

Burak
27-07-2012, 15:03
Merhaba dostlar,

5008 ile ilk uzun yolculuğumuzu tamamladık. İstanbul - Marmaris - Çeşme - İstanbul zinciri içerisinde 2500 km yol yaptık. Çok sıcak diyarlarda ve çok yüklü bir şekilde seyahat ettik. 6.7 civarı bir tüketimle yolculuğu tamamladık. Kaldığımız yerlerde de gezintiler yaptık, Karaburun'a gittik mesela.

Şunu çok rahat söyleyebilirim ki, şimdiye kadar yapmış olduğum en rahat uzun yolculuktu diyebilirim. 5008'imiz bize oldukça konforlu bir yolculuk yaşattı. Oğlum bile yolda hiç arıza çıkarmadı :)
Özetle değinmek gerekirse :

* Klima sistemi tam not aldı. Bizi ne üşüttü ne de pişirdi. Bölgeli ayarlanabiliyor olması süper.
* Süspansiyon sistemi en bozuk yollarda bile gürültü ve sarsıntıyı hissettirmedi.
* Otomatik vites görevini layığıyla yaptı. Kulakçıklardan müdahele etme işi - kullandıkça çok işine yaradığını anlıyor insan. Sadece Muğla-Marmaris arası o çok virajlı ve iniş çıkışlı yerde manuele aldım zorlanmasın diye. O şekilde kullanmak da oldukça keyifli.

Bunun yanısıra, taşlardan dolayı 1-2 ufak yara aldı aslanım. Bir de yükleme/indirme sırasında bavulun tekerleğini arka tamponun üst kısmına sürmüşüm, orası bıçak kesiği gibi soyuldu ve kabardı. Sanırım orayı bir film kaplama olayına gireceğim, boya iyice dökülür ve tekrar boyatır isem.

Aşağıdaki fotoyu da bu gezinin anısına sizinle paylaşayım dedim :

https://public.blu.livefilestore.com/y1p_bb5iMdweJKX_I8XiZ1efCQANcAFUo7AvsC925bIuMdZroN JodMfQwdx9axP1hIlLmrCFv8YyeNWpKzVVuwrYQ/IMG_0027.JPG?psid=1

reisG
27-07-2012, 15:10
Güzel bir tatili öncelikle kazasız ve problemsiz sonrasında ise 5008 in konforu ile tamamlamış olmana çok sevindik. Bizimle paylaşman ise ayrı bir incelik. Teşekkürler.

Abdullah
27-07-2012, 15:45
Çok güzel bir tatil olmuş. Kazasız belasız aramıza tekrar dönmene sevindil nice tatillere kazasız belasız inşallah.

TanerHoca
27-07-2012, 18:21
hoşgeldin.
bir kaç gün "tatil dönüşü sendromu" yaşarsın artık :)

baragat
28-07-2012, 01:18
Maşallah Maşallah ...

Konfora Diyecek Yok Bu Arabalarda Uzun Yol İçin Yaratılmış Tamamen

Burak
01-10-2012, 10:45
Dün İstanbul içi bir yolculuk sırasında "navigasyon kurbanı" olarak Yeniköy/tarabya civarlarında dik bir yokuştan inerken bir de baktık ki çıkmaz sokak; mecburen geri manevra yaptık. Yol çok dik/dar ve dönemeçli olduğu için araç çok zorlandı. kavramadan dolayı araç sarsıldı ve stop etti. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırdım, bir şekilde çıktım sokaktan. Ama ciddi balata kokusu oldu ve araç çekişten düştü resmen. Sonrasında araç soğuyunca normale döndü gibi. Bu başıma bir kere de Şile civarlarında gelmişti. Demek istediğim şu; bu ağırlıkta bir aracı ve 6R şanzımanı bu kadar zorlamamak gerekiyor ama bazen mecbur da kalabiliyorsunuz. Acaba araca bir baktırsam mı serviste ? Kavrama ile ilgili 1-2 benzer durum daha yaşarsam sanki yolda kalacakmışım gibi geliyor. Ne dersiniz ?

jonjon
01-10-2012, 10:54
Burak dostum manuele niye almadın öyle rampalarda manuel daha verimli oluyo bence .. bi göster bakalım ama sorun yoktur bence

Burak
01-10-2012, 11:05
Burak dostum manuele niye almadın öyle rampalarda manuel daha verimli oluyo bence .. bi göster bakalım ama sorun yoktur bence

Geri geri çıktık bayır aşağı inerken, manuele ileri doğru giderken zaten alıyoruz dostum. O konuda sıkıntımız yok. Ancak manuele de alsak, çok dik bayır kalkışlarında aracın ağırlığından dolayı bir zorlanma oluyor ister istemez.

baragat
01-10-2012, 16:45
benim aracımdada dik yokuşta kalkarken zorlanma yaşıyor...

Allahtan yolda bırakmamış.eğer aşırı koku yaptıysa servise gösterin derim.ayrıca bir servise göstermeyin ayrı ayrı kişilere danışın.

Birde geçen Göral serviste ustayla test sürüşüne çıktık.usta kalkışda dik rampalarda aracı kesinlikle zorlamıyor hatta kendiside uyardı dik yokuşda zorlamayın diye aracı. Sizin göstermenizde fayda var İnşallah sıkıntı çıkmaz