PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araba su almaya başladı...

Güven
19-12-2011, 22:00
Arkadaşlar merhaba,
:) 308 mazottan sonra suda almaya başladı :)
Aracım sol arka koltuğun altından su alıyor koltuk bile sırılsıklam olmuş durumda. Böyle bir durumla karşılaşan varmı çözüm öneriniz vede bu durum garanti kapsamında yaptırılırmı. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

İyi akşamlar.

Dreamcatcher
19-12-2011, 22:20
Güven,incelemeden çözüm sunmak zor,ilk defa karşılaştığım bir durum..garantiye gireceğini düşünüyorum

baragat
19-12-2011, 22:27
Allah Allah Kapı Fitillerindemi Sıkıntı Kontrol Ettinizmi ? Garantiden Hertürlü Hallederler.

Güven
19-12-2011, 22:30
Bugün akşam farkettik açıkçası karanlıkta pek inceleme imkanım olmadı ama koltuğun sol tarafı tamamen ıslanmıştı.

muhti
19-12-2011, 22:35
bir yerde okumuştum bu sıkıntıyı. kapıdan su aldığı söylenmişti. daha doğrusu kapının içi su dolduğunu okumuştum. sol arka kapınızı bir açın ve sallayın su sesi gelecek mi yada bir ağırlık hissedecek misiniz.

BahadırALTUN
19-12-2011, 22:39
İlgili sorun ve cevabı aşağıdadır :D

arkadaşlar bu başlığı koydum gerçekten üzülüyorum yani ben peugeot hayranı olarak peugeottan soğumaya başladım. Ki şunu anladım kesinlikle peugeotun yeni çıkardığı modellerin ilk serisini almayacaksın. Belki bu durum tüm markalar için geçerlidir ama bilemiyorum. Benim aracın motor lökürtüsü gibi kronik bir sorun vardı hepiniz bilirsiniz. Daha bir çok ufak tefek sorunu söylemiyorum bile ama bugün dananın kuyruğu koptu valla. Tropixe yaklaşık 1 haftadır binmiyordum. En son o şiddetli yağmurların olduğu gün kullanmıştım. Sonra garaja kapatıp Amasyaya gittim geldim yine kullanmadım. Uzun bir aradan sonra bugün garajdan çıkardım işimi hallettim eve dönüyordum. sokağın girişindeki çukurdan yavaş yavaş geçerken arka taraftan gelen bir su çalkalanma sesi dikkatimi çekti önce benzin deposundan mı geliyor dedim sonra sesin daha yakından geldiğini farkettim. Bir yandan da düşünüyorum acaba şaşal su felan mı unuttum koltuğun altında diye düşünüyorum. Evin önüne geldim sol arka kağıyı açtım açarken kapının ağır olduğunu farkettim ve kapıyı ileri geri salladım evet su sesi kapının içinden geliyordu yarısından fazlası su doluydu kapının. Hemen servisteki arkadaşı aradım bu aralar çok şikayet gelmeye başlamış tahliye deliklerini çok küçük yapmışlar pislik gelip tıkanıyormuş tornavida vb.. gibi birşeyle deliği hafif genişletmemi söyledi. Durum bundan ibaret. Herkesin aklında olsun servise ilk gittiğinizde tahliye deliklerini kontrol ettirin.

abdullah senin mesajını okuduktan sonra noktasına virgülüne dokunmadan
fransızcaya çevirtip peugeot fransaya mail olarak yolladım.gelen cevabı paylaşıyorum:
"sevgili tanerhoca.öncelikle siz peugeot dostlarını saygıyla selamlıyoruz.

peugeot fransa olarak özellikle türkiye pazarına yönelik son derece titiz bir arge çalışmamız var.
uzun yıllar süren bu çalışmalar neticesinde türk kültür ve inançları ile batı kültürü ve inançları arasında önemli bir fark olduğunu gözlemledik.

bu bağlamda türk insanının inanç ve kültürünü göz önünde bulundurarak Allah korusun(mon dieu) herhangi bir kaza anında araç içindekiler cenabet gitmesinler diye kapı içlerine ekstra bir su rezervi koymayı uygun bulduk.

ancak mailinizi alınca bizim büyük bir keşif olarak değerlendirdiğimiz ve sırf size iyilik olsun diye yaptığımız uygulamanın türk insanı tarafından kusur olarak algılandığını gördük.bu da bizi gerçekten çok üzdü.size de bir türlü yaranılmıyor canım. >:("

TanerHoca
19-12-2011, 23:36
:D :fiuw

socrates(MeRiÇ)
19-12-2011, 23:41
:gul5 :gul5 :gul5 :gul9 :gul9 :gul9

Esat
19-12-2011, 23:43
Canim in cevirisi dear mi my love mi

Güven
19-12-2011, 23:45
Tamer'in ietisi durumu gayet iyi açıklamış sorun yok su depomuz varmış :)

TanerHoca
19-12-2011, 23:47
Tamer'in ietisi durumu gayet iyi açıklamış sorun yok su depomuz varmış :)

T@NeR ;)

Güven
19-12-2011, 23:50
Düzeltme yapıyorum Taner Bey özür...

Abdullah
20-12-2011, 01:49
evettt o şanslı araç benimkiydi ama senin sıkıntı farklı gibi keza benim araçta tahliye deliği tıkandığından kapının içi su doluyordu fakat hiç koltuğu ıslatacak derecede olmadı bu durum acaba ağzına kadar dolduda çalkalandıkca camın dibinden dışarı mı taştı desem bu duruma gelene kadar bir çok yerden o su çıkardı bence farklı bir durum var en yakın servise gidin ve durumu anlatın kesinlikle garantiye girecektir içiniz rahat olsun.

mimit
20-12-2011, 01:55
kapı ve cam fitilleri kontrol edildikten sonra,bagaj bölümü ve stop ların etrafınıda kontrol ediniz,2011 corolla da yaşamıştım buna benzer bir durum,arka koltuk ıslanıyordu hep, meğersem bizim japonlar stop farlarının fitilini takmamışlar,araç yağmur yağdıkca buradan su almış,hatta serviste bagaj halısını kaldırdığımızda stepne nin yüzdüğünü gördük,burada biriken su frenlemeler yada rampa inişleri esnasında kabine doluyordu,stopları söküp arkasına bir malzeme yerleştirdiler o şekilde sorun çözülmüştü.

erener
20-12-2011, 09:00
Benim eski 308'imde bu sorun vardı.
Sol arka kapının içi su ile doluyor ve koltuk hafiften ıslanıyordu.

Çözüm şu şekilde oldu : Kapının altında fitilin ordaki delik tıkanmıştı, elle bastırıp açılmsını sağladık ve kapının içindeki tüm su boşaldı birdahada sorun olmadı

tAKreS
20-12-2011, 11:53
sol arka kapı bende de su alıyor :D

Abdullah
20-12-2011, 12:18
arkadaşlar fitilin altında bulunan taliye deliğini açın yada fitili biraz aşağı doğru çekin su boşalacaktır ama bunu düzenli bir şekilde yapmalısınız yada kapıyı açın kapı eşiğinin bitiminde menteşenin olduğu yerin alt tarafına doğru siyah yuvarlak bir bant var ise onu sökün bir daha uğraşmazsanız ben bu şekilde çözdüm olayı.

socrates(MeRiÇ)
20-12-2011, 12:31
Fransız yetkililer, T@ner Hocamızın son email'inden sonra bir açıklama daha yapma gereği hissettiler ve " uzun süredir üzerinde büyük bir titizlik, özen ve gizlilikle çalıştıgımız yeni peugeot 308 denizaltı modelimizin, Türk peugeot 308 kullanıcıları tarafından fark edilip, ifşa olduğunu kamuoyuna bildiririz. " diyerek, konuya son noktayı koydular :D

Güven
20-12-2011, 17:11
Arkadaşlar bugün arabayı iyice inceledim sorun kapıda değil. Bagaj bölümünün sol tarafının keçeleri ıslak stepnede ve havuzunda hiç ıslaklık yok. Bagajın sol yanındaki küçük kapalı bölme tarafıda kuru, bagajın sol iç alt tarafından su alıp ordan koltuklara geçiyor. Manisada servis yok heralde izmirde nereye götürebilirim.

Dreamcatcher
20-12-2011, 18:06
Şu durumda alttan mı alıyor acaba suyu? ...alttan alacak biryer de yok,aklıma sadece taban saçlarının birleşme noktaları geliyor,o da az ihtimal..

erener
20-12-2011, 18:09
evettt o şanslı araç benimkiydi ama senin sıkıntı farklı gibi keza benim araçta tahliye deliği tıkandığından kapının içi su doluyordu fakat hiç koltuğu ıslatacak derecede olmadı bu durum acaba ağzına kadar dolduda çalkalandıkca camın dibinden dışarı mı taştı desem bu duruma gelene kadar bir çok yerden o su çıkardı bence farklı bir durum var en yakın servise gidin ve durumu anlatın kesinlikle garantiye girecektir içiniz rahat olsun.

Apo senin araba numune üretim :D bende böye sorun yok. :alkis2

Selim Sümer
20-12-2011, 18:43
abdullah senin mesajını okuduktan sonra noktasına virgülüne dokunmadan
fransızcaya çevirtip peugeot fransaya mail olarak yolladım.gelen cevabı paylaşıyorum:
"sevgili tanerhoca.öncelikle siz peugeot dostlarını saygıyla selamlıyoruz.

peugeot fransa olarak özellikle türkiye pazarına yönelik son derece titiz bir arge çalışmamız var.
uzun yıllar süren bu çalışmalar neticesinde türk kültür ve inançları ile batı kültürü ve inançları arasında önemli bir fark olduğunu gözlemledik.

bu bağlamda türk insanının inanç ve kültürünü göz önünde bulundurarak Allah korusun(mon dieu) herhangi bir kaza anında araç içindekiler cenabet gitmesinler diye kapı içlerine ekstra bir su rezervi koymayı uygun bulduk.

ancak mailinizi alınca bizim büyük bir keşif olarak değerlendirdiğimiz ve sırf size iyilik olsun diye yaptığımız uygulamanın türk insanı tarafından kusur olarak algılandığını gördük.bu da bizi gerçekten çok üzdü.size de bir türlü yaranılmıyor canım. >:("

[/quote]

Taner Bey.Esprinizi ilk defa okudum.Ellerinize sağlık :D

ozan308
21-12-2011, 17:12
bu sorun bende de olmuştu 2 arka kapı da arabayı yeni yıkattığım zaman yada yağmurlu havalarda su alıyordu.ben benzin deposundaki mazotun çalkalanması diye tahmin etmiştim kii aracın kapı kenarları kireçlenince sorunu çözdüm.kapıların altındaki kapakları açtığımda yaklaşık 4-5 litre kadar su tahliye edilmişti :) daha sonra kapakları hep açık bıraktım ve sorun çözüldü

Güven
24-12-2011, 23:48
Arkadaşlar bugün arabayı servise götürdüm nereden su aldığını tespit etmek için 3-4 gün serviste kalması gerektiğini ve bu sorunun garanti kapsamında olup olmadığı iş bitiminde belli olacağını söylediler. Koltukları ve döşemeyi sökmeleri ve diğer işler için tahmini 1000 TL gibi bir masraf tutarmış. Böyle saçma bişeyle daha önce karşılaşmadım lanet olsun.. :kafa

Ömer Gedik
25-12-2011, 09:33
Güven sorunun kapı tahliyelerinin tıkalı olması değilse Senin araçta bir ilk. Hiç duymadım farklı şekilde su alma olayını.

Bence nereden su aldığını Sen daha rahat bulursun. Servis şaşırmış.

Ömer Gedik
27-12-2011, 13:07
Arkadaşlar merhaba,
:) 308 mazottan sonra suda almaya başladı :)
Aracım sol arka koltuğun altından su alıyor koltuk bile sırılsıklam olmuş durumda. Böyle bir durumla karşılaşan varmı çözüm öneriniz vede bu durum garanti kapsamında yaptırılırmı. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

İyi akşamlar.

Güven konuştuğumuz konuyu burada da belirterek 308 i zan altında bırakmamalısın bence. Buraya onlarca insan girip aa 308 su mu alıyor düşünceleri oluşturuyorsun. Bence yanlış bir tavır.

Güven
27-12-2011, 21:11
Sevgili Ömer, durum net değil araç dünden beri serviste haylen nerden su aldığını belirleyemediler. Durum netleşince neden paylaşmayayım benim 308 ile ilgili bu forumdaki genel düşüncelerim zaten ortada. Şunuda özellikle belirteyim servis sorumlusu 308 tamponlarının çok hassas olduğunu trafikte arkadan hafif bir dokunmayla dahi hiç hasar görülmese bile bu durumun yaşanabileceğini söyledi.

TanerHoca
27-12-2011, 21:19
...Şunuda özellikle belirteyim servis sorumlusu 308 tamponlarının çok hassas olduğunu trafikte arkadan hafif bir dokunmayla dahi hiç hasar görülmese bile bu durumun yaşanabileceğini söyledi.

bunu kim demişse halt etmiş.
buyrun kanıtı :iyi

ayrıca şu linkte diğer araçlarında tampon testi var:http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=2743.0#quickreply karşılaştırma açısından bir göz atın derim ;)

http://www.youtube.com/v/eKXPiJebGKc?version=3&hl=en_US

http://www.youtube.com/v/0Mn2lv-hhK4?version=3&hl=en_US

Yasin CCK
27-12-2011, 22:58
Tanerhocam yine süper bir paylaşım :alkis2

Taş gibi araba taşşş ;)

muhti
27-12-2011, 23:59
arka tamponun sağlamlığını bizzat test etmiştim vurdular arkadan darbeye göre aldığı hasar gerçekten de çok çok azdı arabadan inerken çok sinirliydim tamponu görünce sakinleşmiştim.. :D

Güven
30-12-2011, 19:14
Arkadaşlar sorun çözüldü, geçen yıl kırmızı ışıkta araba çarpması sunucu aracın arka kısmında hasar olmuştu tampon ve bagaj kapısı yetkili serviste( Kayseride) değişmişti. Hasar tamirinde sol stop lambasının alt kısmında ki panelde su tahliye deliği kapatılmış buradan su alıyor diye bana ifade ettiler. Peugeot Kayseri İnciroğlu servisi durumu kabul etti ve çok iyi niyetle sorunun çözüme kavuşmasını sağladı İzmir Ünallarda yapıldı tamirat. Her iki servis müdürleri Ayhan Bey ve Ufuk Beyede ilgilerinden dolayı teşekkürler.

eyup_31
30-12-2011, 22:54
gözünaydın..

Yasin CCK
30-12-2011, 22:58
Geçmiş olsun, sevindim :iyi

Abdullah
06-01-2012, 14:06
geçmiş olsun ayrıca böyle anlayışlı ve siz kapatmışsınızdır beyefendi demeyen bir servis helal vallahi :D

Dreamcatcher
06-01-2012, 14:11
Güven kardeşimiz bize aracın arkadan hasar aldığını ve işlem yapıldığını baştan söylese idi bu kadar beyin fırtınası yapmazdık diye düşünüyorum ben de..teşhis daha çabuk konabilirdi tarafımızdan..ne dersin Abdullah?

Abdullah
06-01-2012, 14:21
Güven kardeşimiz bize aracın arkadan hasar aldığını ve işlem yapıldığını baştan söylese idi bu kadar beyin fırtınası yapmazdık diye düşünüyorum ben de..teşhis daha çabuk konabilirdi tarafımızdan..ne dersin Abdullah?

kesinlikle abicim bizde fabrikasyon bir hata aldık hatta konu başlığı hala öyle bir izlenim veriyor ilgili arkadaşlar en azından başlığı uygun bir şekilde değiştirirlerse daha güzel olur.

Güven
07-01-2012, 23:50
kafa yoran arkadaşlara teşekkür ayrıca boş yere kafasını yorduğum arkadaşlarada özür...

okngrsy
05-04-2012, 21:19
benm ıkı kapıdada aynı sıkıntı vardı arkadaslar kapının altındakı tıpaları sokun .. fren yaptıgımda su kapının ıcınde oynuyodu bende bunu duyuyodum cok uyuz ve kotu bı durum tıpaları sokun :)

Elrohir
10-04-2012, 16:29
Ben belkide Türkiye de ilk 308 sahibi olanlardanımdır. Aldığım andan itibaren yağmur indiği an araba su almaya ve içerde yürüyen bir havuz misali dolaşmaya başlıyorduk.
Arka paspalar ıslak oluyor, arka bagaj ıslak oluyor. Tıpalar açık olursa iyi yoksa çalkalayarak dolaş.

Kuzgun
20-04-2012, 23:23
arkadaşlar fitilin altında bulunan taliye deliğini açın yada fitili biraz aşağı doğru çekin su boşalacaktır ama bunu düzenli bir şekilde yapmalısınız yada kapıyı açın kapı eşiğinin bitiminde menteşenin olduğu yerin alt tarafına doğru siyah yuvarlak bir bant var ise onu sökün bir daha uğraşmazsanız ben bu şekilde çözdüm olayı.

Hocam aynı sıkıntı bende de vardı.Çok makbule geçti yağmurlu günlerdeki bidon sesinden kurtuldum :gül4:

ANKA
11-05-2012, 21:43
Aracı alalı 4. ayım doldu bugün Ankara'da sağlam bir yağmur yağdı ve akşam üzeri alışveriş yapmak için hanım ile bindik arabaya. Biraz gittikten sonra hafif bir frene bastım sanki bagajda su dolu bidon var. Neyse dedim herhalde su birikmişti boşaldı. Ama öyle olmadı önce sol arka kapıdan sonrasında da sağ arka kapıdan su sesi gelmeye başladı. Ben tabi hemen bu başlığı hatırladım kapılarımın ikisi de su dolmuş dedim.
Neyse yaptık alışverişi aracı park ettim kapının altına doğru giden lastiklerden birini hafif gevşettim başladı akmaya 2 dakikadan fazla bekledim aktı da aktı. İçi dolmuş bizim aslanın ağladı rahatladı :)
Şu tıpa denen şey siyah bant gibi plastik bir parça ise yarın ilk iş onu sökeceğim. Tahliye kanalının tıkalı olmasını pek anlayamadım. Nerede ki o tahliye kanalı?
O kadar araç gördüm kapısı su dolana ilk kez rastlıyorum. Bu su işi kapının içine falan zarar vermez inşallah çürüme falan olursa direk dava açarım peugeot'a.

ANKA
12-05-2012, 12:49
Önce farklı yazmıştım ama aynı sorunu yaşayıp sadece resimlere bakan arkadaşlar olması ihtimaline karşın ifadeyi değiştireyim. Yanlış bilgi vermeyelim.
Suyun akmasını sağladığını düşündüğüm şu yuvarlak siyah bant şeklindeki tıpalar premium donanımdaki 308'lerde yan çıtanın takıldığı bir yuvaymış. Yani dolaylı yoldan olmakla birlikte doğrudan tahliye ile ilgisi yok.
308'lere suyun nereden girdiği konusunda bir araştırma yapıyorum. Benim kafamdaki sorun arka kapıların üzerindeki açıklık.
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Grnt0794.jpg
Bu sökülmüş hali
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Grnt0792.jpg
Bu da kapının tıpasız hali:
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Grnt0795.jpg
Aracın arka kapılarına su nasıl giriyor diye araştırmaya başlayınca kendimce Peugeot mühendislerinin atladığı bir hata buldum:) Ön kapı ile arka kapının birleştiği yerdeki köşeler açıklık var ve bence yağmur kuvvetli yağınca su direk içeri akıyor. Kapının altlarındaki lastiği sökünce içinde akan çamuru gördüm ve anladım ki bu yeni değil. 308'lerin bazılarında olur bazırlarında olmaz diyen olmuş ama bu kaynaklama standart ise bu sorun yoğun yağmurda her 308'in başına gelebilir. Benim araç önceki sahibi tarafından hep kapalı garajda tutulduğu için yağmura az maruz kalmış ama benim öyle bir şansım yok. Benimkisi sadece bir fikir cimnastiği tabi 0 doğrudur demiyorum. Sadece doğruyu arıyorum :)
Resimler şöyle: (cep telefonu ile çektim biraz netlik sorunu var)
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Grnt0797.jpg
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Grnt0798.jpg
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Grnt0799.jpg
Bu da kapının alt kısmı, sızdırmaz contanın altında kalan bölüm:
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Grnt0796.jpg

Suyun geldiği yer büyük ihtimalle 4. 5. ve 6. resimlerde açıkça görülen boşluk. Burayı gri silikon tarzı birşey ile doldurmayı düşünüyorum. Çünkü alttan tıpayı açmak geçici bir çözüm gibi geldi bana. Su kapıya dolduktan sonra ha baraj olmuş ha dere olmuş akmış bir farkı yok. Bence önemli olan suyun içeri girşini engellemek. Kapının içi ne halde düşünemiyorum.
Ne yapalım arkadaşlar herkes bir baksın arabasına ve mümkünse şu alttaki contayı çekin aşağı doğru bir bakın bakalım akan birşeyler var mı yokmu? Sonra şu açıklığa da bir bakın. Çözüm üretelim.
Herkese sorunsuz günler diliyorum...

Ömer Gedik
12-05-2012, 18:39
O bant suyun akmasını engeleyen kısım değil. O bantlanan yere Premium araçlarda fitil klipsi geçiyor. Ben bu fitilden alıp taktım hatta

Kapıların su alması konusu ise şöyle. Normade kapılar zaten su alır ama bunu alttan tahliye eder bizim kapılar ise alttaki geçme yerin küçük oluşundan ötürü İstanbulun Çamur dolu yağışıyla tıkanıyor. Cam ve Camın fitili arasında kapının içi su alır.

Fotoğraf net olmadığı için bahsi geçen hata dediğiniz duruma yorum yapamıyorum.

Dreamcatcher
12-05-2012, 19:25
O fitillerden ben de taktım,ömere katılıyorum,su tahliye deliği değil,fitilin ayaklarının geçtiği delikler onlar..

parkmen
12-05-2012, 19:34
Arkadaşlar dayımınoğlunda 2000 model 406 hdı var sunroof'lu 6 ay önce harap alıp toparladık kış sonu yağmurlarda sunrooftan su almaya başladı ilgilenmek için havaların düzelmesini bekledik havalar düzelir düzelmez aracı söktük gördüğümüz manzara sunroof su tahliye kanalının olmadığıydı tabi biz hatayı kendimize yorumladık acaba biz mi bilmiyoruz diye tuttuk aracı sunroofçuya götürdük adamında
Allahın hikmeti elinde sunroofu arızalı 2001 406 vardı yoksa bizi ikna edemezdi bizim araçta sunroof su tahliye kanalı yokmuş. Adam tek tek göstererek izah etti. Tamircinin yorumu üretim hatası. Aracımız 12 yaşında olunca kanalı kendimiz yaparak zevk alma yolunu seçtik.:gül5:

ANKA
14-05-2012, 08:36
Bu siyah bantın işe yaramadığı yönünde bilgi var ancak ben bantı çıkardığımda orta kısmı çamur içindeydi. Belli ki su gelmiş oraya kadar. Belki suyun tamamını tahliye etmez ama o seviyeye kadar suyu dışarı akıtır diye düşünüyorum. Bir de bu alt kısımdaki kanalları aracı yıkatırken basınçlı su ile temizleyip hava kompresörü tutsak sanırım işe yarar. Şu üstten su girmesi ile ilgili bir deneme yapacağım. Cam kenarından su girmesi pek aklıma yatmadı ama doğru da olabilir. Ama bu araç sahip olduğumuz 3.araç ve hiçbirinde böyle birşey görmedim. Aracın duruş pozisyonuna göre yağan yağmurun da etkisi var tabi. Ankara'ya kuzey güney yönünde inanılmaz bir yağmur yağdı geçen hafta. Ama yine de su girmemeli diye düşünüyorum.
Buna bir çözüm bulmak lazım. Çok komik aka kapıların çeyrek depo :) suyla dolması.
Ben 308 sahiplerinden yorum ve farklı çözüm önerileri bekliyorum. Bir ara ben meşguldum bu ara herkes bir meşgul sanki:) Gerçi yaz da geldi ondandır. Paylaşımlara tam gaz devam...

Yasin CCK
14-05-2012, 08:50
2 yıldır 308 kullanıyorum hiçbir şekilde arka kapılarıma su dolmadı, dolan arkadaşlarda tahliye deliğini kullnarak çözdüler durumu. Bence abartılacak bir durum değil :)

Paylaşımlarımız gayet iyi gidiyor...Forum hafta sonları hep sakin olur ;)

Abdullah
14-05-2012, 09:27
Anka bende yaklaşık 1 yıl önce senin yaptığın şekilde durumu çözdüm hatta tıpkı senin çektiğin fotograflar gibi fotografta çektim fakat çıkarttığım tıpanın premiumlarda bulunan çıtaların geçtiği yer olduğunu öğrendiğimden yanlış yönlendirmemek için fotografları eklemedim. Bizim yaptığımız evet bir çözüm ama oralar tahliye deliği değil. Ömer gerekli açıklamayı zaten yapmış. Bu işin tek doğru çözümü fitilin orada bulunan tahliye deliğinin genişletilmesidir.

ANKA
15-05-2012, 22:43
Çıta denilen şu kapıların tok kapanmasını sağlayan parça mı?
Su dolması ile ilgili aklıma takılan bir soru daha. Şimdi cam ve çerçeve arasından su giriyor diyelim buna bir itirazım yok ama neden sadece arka kapılara su doluyor? Ön kapıların tahliye kanalları daha mı farklı? Bir de şu resimde gösterdiğim açıklıklar için ne diyeceksiniz. Arka kapıların sağ kapı için üst sağ, sol kapı için üst sol tarafındaki contayı biraz kaldırınca açıklık görülüyor. Benim aklıma ilk gelen şey şu oldu, yağmur kuvvetli yağınca su tavandan yanlara doğru akmaya başladı bu sırada da yavaş yavaş bu kanallara sızarak kapının içini doldurdu.
Ben Ömer Bey'in tıkanma ile ilgili dediğine katılıyorum. Bu sorunu yaşamayan arkadaşlar büyük ihtimalle bu delikleri tıkalı olmayanlar. Ama süreç içinde çamur ve pislikler bu delikleri tıkayınca kaçınılmaz son geliyorum diyor.
Bu konuda biraz daha kafa yoracağım, zaman olursa birde yurtdışı sitelere bir bakayım, benzer sorunu yaşayan var mı diye.
Herkese sorunsuz günler dilerim.

ANKA
15-05-2012, 23:13
Şimdi google çeviriyi kullanarak birkaç Fransız foruma baktım benzer sorunu yaşayanlar var, Peugeot'tan alınan bilgi aracın cam çıtaları ve contalarını kontrol ettirin, camların tam kapalı olduğuna emin olun, neredeyse çoğu arabaya bu şekilde su girişi olur ancak alttaki tahliye kanalları tarafından su tahliye edilir. Aracın tahliye kanallarının tıkanması kapının suyla dolmasına neden olabilir. Bu nedenle tahliye kanallarını ve camların contalarını belirli dönemlerde kontrol edin. Demişler özet olarak.
Demek bizim camların kenarlarına iyice bir bakmak lazım, benim derdim yine söylüyorum tahliye açık bile olsa o kadar suyun içeri girmesi. İçeride mini bir dere oluşuyor demek ki. Bir ara camları bir göstermek lazım anlaşılan.

ozgur_106
15-05-2012, 23:41
Sizlere bir anımı anlatayım,

Oto pazarında arabamaya arkdaşlarımla kendime araba alacağım. Bir palio gördüm bakıyorum. Arka kapıda bir tuhaflık hissettim diğer tarafınkinden farklı bir hacmi ve kapanma sesi vardı. Araba orjinal ellenmemiş. Sahibine söyledim bu kapıda bir problem varmı diye olmadığını söyledi ve kendiside denedi. sonra adam kapının içinde sanki su sesi geliyor dedi bana :) kapının arkasından tıpayı bir açtı sanki tıpa değil musluk acıldı :) dicem o ki olur böyle seyler garantili ise araç serviste bağırın cagırın kapıyı komple bile değişirler :) müşteri memmuniyeti ;)

wolo
25-10-2013, 12:49
bayramda yoğun yağmurlardan sonra istanbul a evime döndüğümde her iki arka kapının içerisine su girdiğini gördüm. resmen içinde 2-3 litre su var.nereden girdiği belli değil ama işin ilginç tarafı suyu boşaltacak kapak veya bir tıpa yok. bu problemi yaşayan veya çözümünü bilen var ise paylaşırsa sevinirim. ayrıca arka sağ sinyalim bir çalışıp bir çalışmıyor.

Yasin CCK
25-10-2013, 12:54
Bütün 308 araçlarımızda olan bir durum. Kapının tam altında uzanan lastiğin en ucunda çekerseniz bütün su boşalacaktır.

Sinyal için bir elektirikçiye uğrarsanız, hattan ayrı bir kablo çekip sorunu düzeltecektir.

wolo
25-10-2013, 13:02
teşekkürler. ben sinyalin bu hareketini de o suya bağladım. nereden girdiği belli mi acaba?

Yasin CCK
25-10-2013, 13:05
Rica ederim. Sinyalin su ile bir alakası yok.

Nerden girdiği konusunda ise şu atasözü açıklayıcı olacaktır : Su akar yolunu bulur :D

wolo
25-10-2013, 15:48
:) servisi aradım. gelin biz boşaltırız dediler. diğer araçlarda da karşılaşmışlar iki sebebi varmış bir kapı fitilleri eskimiş,yırtılmış veya delinmiştir. 2 cam hafif aralık kalmıştır. fitiilerim sağlam ama aracım belki camları hafiften açık kalıp oradan sızmış olabilir diye düşünüyorum.

TanerHoca
25-10-2013, 16:41
konu var olan konu ile birleştirildi.
konu açmadan önce lütfen forum içi arama motorunu kullanalım.

xtreme59
25-10-2013, 17:43
:) servisi aradım. gelin biz boşaltırız dediler. diğer araçlarda da karşılaşmışlar iki sebebi varmış bir kapı fitilleri eskimiş,yırtılmış veya delinmiştir. 2 cam hafif aralık kalmıştır. fitiilerim sağlam ama aracım belki camları hafiften açık kalıp oradan sızmış olabilir diye düşünüyorum.

bnm aracım daha 1 yaşındayken bu sorunla karşılaştım.. başta depodan geliyor zannettim ama dikkatli dinleyince kapıdan geldiğini farkettim.. yukarıda arkadaşlar resimlerini koymuşlar zaten, o etiket gibi şeyleri sökünce 2-3 litre su boşaldı arka kapılardan.. daha sonra yerine takmadım o etiketleri.. o gün bu gündür su sorunu kalmadı..

wolo
29-10-2013, 09:49
birleştirme için teşekkürler. evet aynı sorun imiş. serviste alttaki fitili komple söktü yalan olmasın her kapıdan 4 er litre su dökülmüştür. yerine takması kolay oldu ama tabi el alışkanlığı ve becerisi var ben belki tam yerlerine oturtamazdım. bu arada suyun çıkması için herhangi bir delik yok her su girdiğinde o yer sökülecek ben birini çıkarırım o yerine oturmasa da olur. aracım 1 yılı aşkın zamandır bende defalarca yağmur yağdı ama su girmemişti demek ki çok yoğun yağmurda giriyor. çok önemli olmasa da can sıkıcı bir durum.

serkan3d
29-10-2013, 23:17
308 i ilk aldığım zamanlarda aynı sorunu bende yaşamıştım , arka kapıda bulunan deliğin önündeki bantı çıkartıp , kapının içindeki siyah conta lastiğin içine kompresörle hava tutturduktan sonra sorun tamamen çözüldü, ilk aldığımda arabayı yıkattığımda bile su alıyordu ama artık hiç almıyor. kompresörle hava tuttuğumda lastiklerin içinden ağaç yaprakları bile çıkmıştı tavsiyem contaların içine kompresörle hava bastırıp iyice temizletin

wolo
30-10-2013, 14:05
bunu deneyeceğim tavsiye için teşekkürler.

muratsari
01-12-2013, 22:24
Harikasınız. Vallahi 308'imi aldığım 2012 yazından beri hep kendi kendime diyordum ki ya bu Peugeot böyle süper bir araba yapmış. Ancak benzin deposundan gelen çalkalanma sesini kesmeyi düşünmemişler. ForumPeugeot ve sizler olmasaydınız hala öyle zannedecektim. Sonuç olarak arka kapıları açtım ve lastikleri oynatınca her iki kapıdan da 3-4 litre su boşaldı. Tekrar teşekkür ederim.

peugeot207
28-07-2018, 11:40
Gulmekten oldum vallahi. Allahta sizi guldursun. Bizde bilmiyorduk :)

Harikasınız. Vallahi 308'imi aldığım 2012 yazından beri hep kendi kendime diyordum ki ya bu Peugeot böyle süper bir araba yapmış. Ancak benzin deposundan gelen çalkalanma sesini kesmeyi düşünmemişler. ForumPeugeot ve sizler olmasaydınız hala öyle zannedecektim. Sonuç olarak arka kapıları açtım ve lastikleri oynatınca her iki kapıdan da 3-4 litre su boşaldı. Tekrar teşekkür ederim.

Armagant
25-12-2019, 08:40
Konuyu hortlatayım geçen kış su bastı bizim 308i (2008 model). o kadar çoktuki su, ön yolcu ve arka koltuk önleri yıkamacıdaki süpürgeyle çekildi fayda etmedi araç içi komple soyuldu kurutuldu. Gene su almaya devam etti. Kapı içi izalatörleri değişmesi gerektiğini ve bunlar içinde 1.400 TL talep edildi. Değiştirtmedik kapı tahliye kanalları açıldı içleri temizlendi izalatör kenarları bantlandı ve su almaya devam ediyor ve kapı içinde su birikme olayı yok. Şu an yağmur çok olmadığı için sadece arka sağ yolcu önü ıslak. Bagaj tarafına baktım bir ıslaklık göremedim. En ilginç tarafı bu su kapıdan giriyorsa taban halısının kapı tarafından akarak girmesi gerekiyor ama sadece tabanda ıslaklık var kenarlarında hiçbir şey yok kafayı sıyıracağım ve arabayı bu şekilde bile bile kimseye satamam çözüm yolu varsa yardıma açığım şu an. Bu arada su alma ve öntakımdaki sesten kurtulsak arabayı satmam eşim ve ben çok memnunuz.

rocker307
25-12-2019, 11:13
Kapı fitilleri sağlam mı? Ön cam giderleri de tıkanmış olabilir. Arka stopların orayı da kontrol etmekte fayda var. Aküden ekstra kablo çekilip delik falan açıldıysa ona da bakın derim.

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Owl
25-12-2019, 11:34
Bu konuyla ilgili bende birşeyler söylemek istiyorum. Kapı hoparlörlerinde patlamış tarzda gelen cızırtı sesleri ile ilgilide sorun bu kapı içlerinde toplanan su. Bu konu çok tuhaf şekilde Peugeot-Citroen muhtelif araçlarında tecrübe ettiğim birşey. Citroen C3 ve C5, Peugeot 308 ve 508 de başıma geldi. Patlak sandığımız hoparlörü değiştirmek için açtığımızda içinin su dolu olduğunu ve hatta cam kaldırma mekanizmasını yeme yolunda olduğunu saptadık...

Armagant
07-01-2020, 10:00
Kontrolden sonra arkadan bir giriş var ona 15 tatilde bakacağız. Bu arada su ön tarafıda ıslatmış. Öndeki tahliye ve arkadaki tahliye yerlerinin resmini paylaşabilecek var mı ?

Armagant
07-01-2020, 10:03
Arabanın alttan su alma olasılığı var mı tekerleklerin üzerinden davlumbaz arasından vs gibi başına gelen var mı hiç ?

Armagant
13-04-2020, 16:14
Arkadan suyun girdiği yerleri bulduk bagajdaki hava tahliye yerlerindeki parçaların lastikleri eskimiş siyah conta ile sabitlendi. Ama üstten gelen su hala bu parçaların hareketli yerlerinden geliyor. Bu parçaların üstünde herhangi bir muhafaza olamsı gerekiyor mu yoksa bu şekildemi bilen var mı ?https://i.hizliresim.com/dgoluW.jpg (https://hizliresim.com/dgoluW)https://i.hizliresim.com/2ILJPV.jpg (https://hizliresim.com/2ILJPV)

rocker307
13-04-2020, 17:58
Arka stopların orası dediğim bölüm burasıydı. Bagajdaki tahliye tımanmışsa onu da açın eliniz değmişken. En azından birikmez akar gider

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ömer Gedik
13-04-2020, 22:17
Bu parçaların üzerinde ilave bir parça vs yok. Bu şekilde duruyor. Araç ile birleşim yerlerini silikonla geçmişsiniz zaten sorununuz çözülecektir.

Armagant
14-04-2020, 09:16
İşaretli yerden hala girmeye devam ediyor hareketli parça tam kapatıyor ama girmeye devam ediyor o noktadan yeni taktik ve fikirlere açığım.https://i.hizliresim.com/AegRRQ.jpg (https://hizliresim.com/AegRRQ)

Ömer Gedik
14-04-2020, 21:46
Parçada hasar kırık vs var mı?

Armagant
15-04-2020, 22:34
Parçalarda hiç bir problem görünmüyordu. Kontrol ettim tam üstüne oturuyor yaprak kısımları. Bu arada bagajın tahliye yerleri nerede işaretleyebilir misiniz ?