PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 406 COUPE 2.2 16V Antipollution Fault Hatası

Angel
19-12-2011, 11:03
İyi günler.

2004 Model 406 Coupe sahibiyim.Aracımda 2 ay öncesinde antipollution fault hatası belirdi.Servise götürdüm bilgisayara bağladılar ve manifold emme basınç sensörü arızalanmış değiştirilmesi gerek ve 100 tl parça masrafı var dediler.

Problem şu ki;
Bilgisayara bağlandığında manifold emme basınç sensörü aralıklı hata mesajı veriyor.Aracın ne rolantisinde sorun var nede gidişatında hiç bir problem yok.Hatayı siliyolar deneme turunda 2.vitese geçer geçmez hata ışığı yanıyor.Parçayı değiştirmeme rağmen aynı hata devam ettiği için parçayı iade ettim eskisini kullanmaya devam ediyorum.

Benden önceki sahibi aracı k&n marka açık hava filtresi ile kullanmış.Hava filtresindeki yağ acaba manifold yüzeyine yapışmış olabilirmi.Şuan orginal hava filtresini taktım ve basınç sensörünü yeniledim.Birde enteresan bir durum daha var.Aracı Ankara da yazın kullanırken hata mesajı çıkmıyor.Samsuna yolculuk ettiğim zaman il girişinde hata mesajı yanıyor.Ankaraya dönünce yine kesiliyor.Nem farkındanmı yoksa yüksekliktenmi anlayamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar.

Ömer Gedik
19-12-2011, 11:10
K&N filtrelerin yağlı olmasından kaynaklanan bir sorun olabilir. Daha önce K&N in yağlı oluşu sebebiyle internette hatalara denk gelmiştim. Bunlardan biride filtre yağının emme basınç sensörünü ve akış bölgesini kaplaması oluşan sorundu.

Angel
19-12-2011, 11:19
Şuan orginal hava filtresini kullanıyorum ve manifold sensörünü değiştirdim.Ara sıra aynı hatayı vermeye devam ediyor.

Bir kaç kontak aç kapadan sonra ışık sönüyor.Sonrasında durduk yere tekrar yanıyor.Bir keresinde de kasisten tam geçtiğim zaman yanmıştı.Soketlerde problem olabilirmi?

Ömer Gedik
19-12-2011, 11:21
Olabilir kontrol etmekte fayda var. Orjinal filtreyi taksanızda mevcut yağ sökülmeden değişen bir durum olmaz mantıken.

Soylukan
19-12-2011, 14:56
İyi günler.

2004 Model 406 Coupe sahibiyim.Aracımda 2 ay öncesinde antipollution fault hatası belirdi.Servise götürdüm bilgisayara bağladılar ve manifold emme basınç sensörü arızalanmış değiştirilmesi gerek ve 100 tl parça masrafı var dediler.

Problem şu ki;
Bilgisayara bağlandığında manifold emme basınç sensörü aralıklı hata mesajı veriyor.Aracın ne rolantisinde sorun var nede gidişatında hiç bir problem yok.Hatayı siliyolar deneme turunda 2.vitese geçer geçmez hata ışığı yanıyor.Parçayı değiştirmeme rağmen aynı hata devam ettiği için parçayı iade ettim eskisini kullanmaya devam ediyorum.

Benden önceki sahibi aracı k&n marka açık hava filtresi ile kullanmış.Hava filtresindeki yağ acaba manifold yüzeyine yapışmış olabilirmi.Şuan orginal hava filtresini taktım ve basınç sensörünü yeniledim.Birde enteresan bir durum daha var.Aracı Ankara da yazın kullanırken hata mesajı çıkmıyor.Samsuna yolculuk ettiğim zaman il girişinde hata mesajı yanıyor.Ankaraya dönünce yine kesiliyor.Nem farkındanmı yoksa yüksekliktenmi anlayamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar.

MAP'ın hatalı değerlerde çalışması her suretle rölanti dalgalanmasına sebep olmaz, voltaj değerlerindeki ufak değişiklikleri ECU tolere ediyor olabilir. Sizden önceki sahibi açık filtrenin bakım ve temizliği sırasında yağı gereğinden fazla kullandıysa boğaz kelebeği girişindeki TPS ve MAP gibi sensörlere yağ bulaşmış olabilir, bu da iletkenliklerini kaybetmesine ve soket girişlerinde oksitlenmeye sebep olmuş olabilir(ki olayın nem bağıntısı da burada cereyan ediyor olması kuvvetle muhtemel) Manifolda kadar ulaşmış olacağını ise hiç sanmıyorum endişe etme. Senin yapman gereken map, stepper motor ve tps' i(ve de soket girişlerini) soket temizleyici spreylerle temizleyip denemen.

Angel
06-07-2013, 00:05
Problem uzun zamandır devam ediyordu.Ankara'da götürmediğim servis bakmayan usta kalmadı nerdeyse.Problem MAP sensörü kaynaklı değil.Artık o kadar çok kafa yordum ki bu problem üzerine en sonunda mantık yürüterek sorunu çözdüm.Map sensörü aralıklı hata mesajını sadece bu sensör arıza verdiğinde ortaya çıkmıyor.Eğer boğaz kelebeğinde de sorun varsa.Hata olarak MAP sensörü görülüyor.Aracımdaki map ve boğaz kelebeği soketlerini değiştirdim ve hata mesajlarını sildirdim.Ama problem devam etti.Boğaz kelebeğini adaptasyon yapmak istediğimizde devir arttırıp bıraktığımızda normal rolanti devrinin altına düşüp tekrar yükseliyordu.Gaz kelebeğinden %90 emin olduktan sonra parçayı stoklarda aramaya başladık.Fiyat kdv dahil 580 TL.Ben parça konusunda haber beklerken.Boğaz kelebeğini temizleyerek düzeltebilirmiyim düşüncesine kapıldım.Bugün kapalı garajda boğaz kelebeğini söktüm ve balata spreyi ile güzelce temizledim.Boğaz kelebeğinin üzerindeki sensörü çıkarıp alkol ile temizledikten sonra montajını yaptım.Ve sonuç bütün problemlerim çözüldü.Şuan herhangi bir hata mesajı yok.Normalde 2.vitese geçer gezmez hata verirdi.Yaklaşık 1 saat test ettim.Herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Problemin kaynağı olarak boğaz kelebeğinin içinde gri renkte bir sensör mevcut.Bu sensörün üzeri zamanla kurum bağlıyor.Ve ECU boğaz kelebeğine ait durum bilgilerini sağlıklı okuyamadığı için hata veriyor.

Mert Ali
06-07-2013, 00:19
ALLAH daha beterinden saklasın. Sorun çıkartmadan kullanırsınız İnşallah.

Angel
06-07-2013, 20:31
Teşekkürler.Bugün Eskişehire gidip geldim problem çıkmadı.Umarım bu şekilde devam eder.