PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antifrizler Hakkında...

gebze406
18-12-2011, 23:04
Arkadaşlar selamlar.
Antifriz hakkında faydalı bilgilerinize ihtiyacım var.Malum havalar soğuyor.
Ben arabamı geçen sene aldım.Satın aldığım kişi arabadaki antifrizin orjinal olduğunu ve her sene değiştirmeme gerek olmadığını söylemişti.Araç 2001 model.Antifrizin ömrünün bitmesi olası değilmi? Sizce ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler...

BEYAZ
18-12-2011, 23:06
benım aklımda kalan kırmızı antifirizin ömrünün 5 yıl olduğu yanlışta olabilir.bence antifirizinizi bi ölçtürün belkide hiç antifiriz yoktur. eğer motorunuzdaki soğutma suyu donarsa. size çok pahalıya mal olur. tez vakitte ölçtürün antifirizinizi.

gebze406
18-12-2011, 23:17
eyvallah hocam yarın ilk işim olucak....

BEYAZ
18-12-2011, 23:49
eyvallah hocam yarın ilk işim olucak....
406nın sto petme konusuna cevap yazmıştın senın sorunun düzelmiş sanırım.nasıl düzeldiğini yazarmısın ordaki konuya.. :havali

Soylukan
19-12-2011, 14:41
Antifrizden antifrize fark var,

Organik bazlı antifrizlerin (ki genelde kırmızı tonlarda olur) ömrü ortalama 5 yıldır/ 150 bin km 'dir. Lakin bu süre dolunca da bozulup işlevsiz hale gelmez, donma sıcaklığı değişebilir. Elim bir vaziyet yoktur.

Daha yoğunluklu olarak kullanılan glikol bazlı antifrizlerin (bunlar da mavi olur genelde) ömrü ise 2 yıl/ 30-40 bin km olarak geçer.

406 niko
29-12-2011, 16:29
arkadaşlar öncelikle anti firiz alırken markasına bakın bildiğiniz ğüvendiyiniz markayla çalışın soylukanın arkadaşım açıklamayı yapmış kırmızı olanlar organik anti firizdir motorun aliminyum ve lastik kısımlarına fazla zarar vermez ama mavi kimyasal antifirizler hele neolduğu belirsiz olanlar motor silindir kapağına ve aliminyum kısımlarına büyük zarar vermektedir iyi seçimler

TanerHoca
16-01-2012, 14:58
Kışın iyice bastırdığı şu günlerde araçlarda daha çok gereksinim duyulan ve hem sürüş güvenliği hem de sürüş kalitesi açısından araçların vazgeçilmezi olan cam suyu antifrizleri konusunda uzmanlar uyarıyor. Piyasada çeşitli isim ve markalar altında satılan cam suyu antifrizlerinin bazılarında son derece zehirli ve kanserojen bir kimyasal olan “metanol” veya diğer adıyla “metil alkol” kullanıldığını belirten uzmanlar, araç sahiplerini bu konuda daha dikkatli olmaya çağırıyor.

Sürücüler, özellikle kış aylarında daha yoğun olarak kullandıkları antifriz ürünlerinin içeriklerini bu doğrultuda kontrol etmeli ve güvenilir markaların ürünlerini tercih etmeliler. Doğru formüle edilmiş cam suyu antifriz ürünleri normal şartlarda kesinlikle metanol içermezler.

Kaliteli Cam Suyu Antifrizi’nin özellikleri:

Cam suyunun ve cam yıkama sisteminin donmasını önler.
Ön ve arka camlar ile farlarda biriken kir, yağ, çamur, böcek, bitki kalıntılarını temizler;
görüşünüzü netleştirerek aracınızı rahatça kullanmanızı sağlar.
Seyir halindeyken camlar üzerinde buzlanmayı önler.
Cam üzerinde leke ve dalga yapmaz. Her türlü hava ve yol koşulunda berrak ve net bir görüş
sağlayarak özellikle gece kullanımlarınızda göz yanılmasını önler.
Silecek kolu ve süpürgesi, silecek motoru, cam fitili ve diğer tüm malzemelerle uyumludur.
Sileceklerin cam üzerinde rahatça kaymasını sağlar. Silecek lastiklerine zarar vermez, yıpratmaz.
Aracınızın metal aksamına ve boyasına zarar vermez.
İnsan sağlığına zararlı bir kimyasal olan metanol içermez.

Ömer Gedik
16-01-2012, 15:58
Önemli bir konu Hocam, teşekkürler

Ayrıca kullanıcılar pek dikkat etmiyor. Her Cam suyu antifrizli değildir. Yazlık tip Silecek suları kışın fayda sağlamaz. Özellikle Würth ün küçücük bir şişesini alıyor insanımız ama bakmıyorlar ne yazdığına. Antifrizli Silecek Suyu kullanmaya dikkat edin dostlar

mimit
16-01-2012, 16:14
mümkün olduğunca alkol içermeyen ürünleri seçmekte fayda var,alkollü ürünler,cam çıtaları ve silecek lastiklerine zarar veriyor.

Hatırlatma için teşekkürler.

tAKreS
16-01-2012, 16:24
ayrıca piyasada antifrizli yazıp da alakası olmayan ürünlerde var...

TanerHoca
16-01-2012, 16:29
peki bu antifrizli silecek suyunun silecek lastiğiin ömrüne oumsuz bir etkisi olur mu?
malum antifiriz kimyasal bir madde sonuçta.

mimit
16-01-2012, 16:57
Hocam bir ara baya bir araştırmıştım bu konuyu, her şeyden önce olumsuz bir etkisi var ama alkol ile birleşince çok daha yıpratıcı oluyor.bunun için alkolsüz ürünler öncelikli tercih olmak durumunda ayrıca normal bir antifirizli can suyu -20 -30 derecelere kadar dayanıklı oluyor,Ankara da bu dereceleri görmediğim için ben su ile inceltiyoum.

ayrıca yıllardır, yaz için ve kış için ayrı cam silecekleri kullanıyorum,genelde kasım ayında kışlıkları takıp mart sonuna doğru çıkartıyorum,bu işlemle birlikte sileceksuyu deposunu tamamen boşaltıyorum ve yeniden su ile dolduruyorum. önceden yaz aylarında da cam sil ilave ederdim ama son iki yıldır würth ün konsantre bir ürünü var cam temizleme sabunu diye onu kullanıyorum.

TanerHoca
16-01-2012, 17:12
mimit aslında yazlık-kışlık silecek kullanma fikri okuyunca bana da cazip geldi. :havali
silecekleri yenilediğimde çıkan eski takım hazır bagajda duruyor.
onları daha az ihtiyaç duyduğum yaz aylarında tekrar takabilirim. :)

mimit
16-01-2012, 17:47
kesinlike daha uzun ömürlü oluyorlar hocam,ben 406 aracıma 3 yıl silecek almadım bu şekilde kullanarak.valeo marka 2 takım almıştım,biliyorsunuz sertleşen özelliğini yitiren lastikler cam çizilmelerine bile sebep oluyor,aracımı sattığım ana kadar çok düzgün ve sessiz çalışıyorlardı,satın alan kişi bagajda görünce silecek takımını şaşırmıştı,umarım oda bu konuda titiz davranmıştır.

Ömer Gedik
16-01-2012, 18:26
Bu biraz fazla titizlik gibi :) Ben sileceklerimi 2 sene ve 120,000 kmden fazla kullandım. 3 Sene olacak diye açıkçası iki takım silecek bulundurmam.

mimit
16-01-2012, 18:42
yaşadığımız bölgeler farklı olduğu için bu biraz garip gelebilir ama Ankara da yaz kış fark etmez gece gündüz sıcaklık farkı çok fazla oluyor,ben bir çok aracın silecek lastiğinin pütür pütür döküldüğüne şait oldum sıcak yaz günlerinde.silecekleri ben 3 sene kullandım satın alan kişide bir takımı en az 1 yıl sorunsuz kullanmıştır diye düşünüyorum :) yazında sık sık uzun yolculuklara çıktığımdan silgilerin durumu benim için önemli oluyor sinek böcek ölülerini temizleyemeyen üstüne üstlük cam yayan silgilere tahamülüm yok.

sarman
16-01-2012, 22:03
sileceklerine grafit süren oldumu hiç?

road26
27-08-2012, 23:52
2009 1.4 206 aracımın radyatör suyunu boşaltacagım antifiriz şeçimim nasıl olmalı kırmızımı uoksa mavi antifirizmi kullanmalıyım ..teşekkürler

Abdullah
28-08-2012, 07:42
2009 1.4 206 aracımın radyatör suyunu boşaltacagım antifiriz şeçimim nasıl olmalı kırmızımı uoksa mavi antifirizmi kullanmalıyım ..teşekkürler

konu var olan konu ile birleştirildi. Lütfen konu açmadan önce forum içi arama özelliğini kullanalım.

road26
28-08-2012, 17:23
konu var olan konu ile birleştirildi. Lütfen konu açmadan önce forum içi arama özelliğini kullanalım. teşekkürler de sadece aracıma nsl antifiriz atacagım bilgi veren olur diye sordum..vw polo muz vardı ona kırmızı atılıyordu mavi olmuyordu bundaki seçimim ne olmalı

Abdullah
28-08-2012, 21:17
teşekkürler de sadece aracıma nsl antifiriz atacagım bilgi veren olur diye sordum..vw polo muz vardı ona kırmızı atılıyordu mavi olmuyordu bundaki seçimim ne olmalı

rica ederim konular toplu olunca daha çok bilgi verir diye düşündüm ama sanırım siz önceki sayfaları hatta birkaç mesaj yukarıyı okumadınız neyse ben yinede kısaca cevap vereyim kırmızı doğal olan ve pahalı olan eğer alabilirseniz kırmızı alın. Mavi kimyasal olan ve ucuz olan. araçtan araca fark etmez kırmızıya devam.

road26
29-08-2012, 17:31
sagolasın .. bi yerde demişlerdi polo ya mavi atılmaz diye kafama takılmışdı ..aynen kırmızıyla degiştiririm ..