PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 205 kardeş istiyor

mfcelkan
11-12-2011, 16:37
Arkadaşlar merhaba,

Yıllardır 205 kullanan ve peugeot hastası biri olarak 406 almayı bu aralar ciddi ciddi istiyorum.

Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. D8 - D9 değişikliklerinden araştırmalarım sonucu acizane bilgi sahibi oldum. Lakin burası Türkiye olduğundan kafama takılanlar var

Yıllardır herşeyini bildiğim, arkadaşıma ait 2000 model 406 2.0 SV BVA (Otm) (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-hatasiz-degisen-yok-406-sv-bva-2-0-65229855/detay) var. Satış ilanını ben yayınladım, ama herşeyiyle D9 görünmesine rağmen kadrandaki son rakam 230. Almakta karar veremediğim için değil kaputu kaldırmak, arkadaşıma konuyu bile açamadım Araç 180.000 km'de ve pırıl pırıl, Ankara Göraldan başka hiçbir servise gitmedi. Üzerinde dünya para saydığı prince var.

Diğer niyetlendiğim araç ise 2003 model 406 2.2 SV (Manuel) (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-2003-peugeot-406-2-2-sv-servis-bakimli-takas-olur-66023109/detay). Bu araçta LPG yok. Çok ta fazla yakarsa, ufak mesafelere 205 le giderim diyorum

Vergiyi de alt dilimden ödeyebileceğimiz için (%5 davası) rahatlıkla 2.2 lere bakabiliyorum.

Her iki araçta gerçekten servis bakımlı titiz kullanılmış araçlar.

Ben satma düşüncesiyle bu araçlara bakmıyorum. Gerçekten değer verdiğim için sahip olmak istiyorum ve çok uzun süre kullanacağım.

Fiyatlar sizce nasıl, hangi aracı almak daha mantıklıdır?

Hasan_33
11-12-2011, 16:45
Fiyatlar derken ???

mfcelkan
11-12-2011, 17:05
Araçların üzerine ilan linklerini ekledim.

2003 model 2.2 17.100
2000 model 2.0 17.750

Teşekkürler

Ömer Gedik
11-12-2011, 22:50
Merhaba

Bahsettiğin araç anladığım kadarıyla D8.5 diye tabir edilen Yeni kasa fakat Eski motor ve bazı eski parçalar kullanılmış araç. Yalnız bu sadece kadrana bakılarak söylenilebilir mi bilmiyorum.

2000 model aracın fiyatı aşırı pahalı. Ayrıca 180,000 deki Otomatik 406 her zaman Otomatik masrafına gebedir. Şanzıman Revizyonu hakkında bilgi edinmelisin.

Gelelim 2.2 motorlu 406'lara. Bu motorlar 160 Hp güç üretir. Aslında 2,0 motorlarla benzer parçası fazladır. Keyfi 2,0 motorlara göre çok fazladır. Her daim yüzünüzü güldürür. Bir tek hastalıkları vardır o da bildiğim kadarıyla silindir kapak contaları zamanla kaçak yapabiliyor. Başka bir durumu da yok. Bu arada İstanbuldaki 2,2 SV Forumun anlaşmalı servisinde, arzu edersen detaylarını ve son fiyatını öğrenirim.

mfcelkan
13-12-2011, 20:14
Merhaba

Bahsettiğin araç anladığım kadarıyla D8.5 diye tabir edilen Yeni kasa fakat Eski motor ve bazı eski parçalar kullanılmış araç. Yalnız bu sadece kadrana bakılarak söylenilebilir mi bilmiyorum.

2000 model aracın fiyatı aşırı pahalı. Ayrıca 180,000 deki Otomatik 406 her zaman Otomatik masrafına gebedir. Şanzıman Revizyonu hakkında bilgi edinmelisin.

Gelelim 2.2 motorlu 406'lara. Bu motorlar 160 Hp güç üretir. Aslında 2,0 motorlarla benzer parçası fazladır. Keyfi 2,0 motorlara göre çok fazladır. Her daim yüzünüzü güldürür. Bir tek hastalıkları vardır o da bildiğim kadarıyla silindir kapak contaları zamanla kaçak yapabiliyor. Başka bir durumu da yok. Bu arada İstanbuldaki 2,2 SV Forumun anlaşmalı servisinde, arzu edersen detaylarını ve son fiyatını öğrenirim.

Bu bilgiler işte benim için çok değerliydi, çok çok teşekkürler. Arada kaldım D8 mi D9 mu diye. Karar verememiştim.

2000 model bu aracın benim için tek albenisi, sahibi aşırı titiz, seninle el sıkışsın gider elini yıkar, aracın koltuk hafıza düğmelerinde daha sararma bile yok. Küçücük bir ses duysun, direk yetkili servise gidip parçayı komple değiştirir, faturasını alır :)
Yakın arkadaşım olduğu için oradan biliyorum. Araba gerçekten yeni üretilmiş gibi duruyor.

Diğer 2.2 o da tertemiz ve en güzeli manuel. Tek eksiği yüklenebilmem için kesinlikle çok kaliteli bir lpg gerekiyor. Kafadan tahminim 2000 TL sadece lpg'ye gider.

İki araçta Ankara'da kullanılmış. Yılbaşında 2.0 ı olmadı servise götürüp bilgisayara bağlatayım, bir de dyno teste tabi tutayım diyorum, ne dersiniz? Bu aracın bakımlarını zamanında yaptırsam, uzun yıllar binebilir miyim? D8 gerçekten D9'tan motor olarak çok farklı mıdır?

Soylukan
14-12-2011, 01:20
Bu bilgiler işte benim için çok değerliydi, çok çok teşekkürler. Arada kaldım D8 mi D9 mu diye. Karar verememiştim.

2000 model bu aracın benim için tek albenisi, sahibi aşırı titiz, seninle el sıkışsın gider elini yıkar, aracın koltuk hafıza düğmelerinde daha sararma bile yok. Küçücük bir ses duysun, direk yetkili servise gidip parçayı komple değiştirir, faturasını alır :)
Yakın arkadaşım olduğu için oradan biliyorum. Araba gerçekten yeni üretilmiş gibi duruyor.

Diğer 2.2 o da tertemiz ve en güzeli manuel. Tek eksiği yüklenebilmem için kesinlikle çok kaliteli bir lpg gerekiyor. Kafadan tahminim 2000 TL sadece lpg'ye gider.

İki araçta Ankara'da kullanılmış. Yılbaşında 2.0 ı olmadı servise götürüp bilgisayara bağlatayım, bir de dyno teste tabi tutayım diyorum, ne dersiniz? Bu aracın bakımlarını zamanında yaptırsam, uzun yıllar binebilir miyim? D8 gerçekten D9'tan motor olarak çok farklı mıdır?

D8'lerde kullanılan XU tipi motorla D9'lardaki EW tipi motor birçok eş parça(ki bunlara krank mili de dahil) temelde birçok benzerlikler barındırır ki zaten EW'nin geliştirilmesinin ana sebebi de emisyon değerlerinde iyileştirme sağlayarak Euro 5 normlarını karşılamaktı. Farklılık olarak ilk göze çarpan XU motorun çap ve strok değerinin(yanlış hatırlamıyorsam) 83'e 83 mm 'lik değerle 1/1 kare bir motor olması, buna karşın EW motorun 85/88 çap ve strok oranı ile uzun stroklu bir motor olması(Teoride kısa strok daha sağlıklıdır) Bir diğer önemli değişiklik de ağırlığın azaltılması için daha hafif malzemeler ile imal edilmiş olması ki iki motor arasındaki yakıt tüketimi farklılığın ana unsurunu teşkil eder. Her iki motor da Peugeot'un ve Citroen'in birçok modelinde, yıllarca hizmet vermiş ve dayanıklılığını fazlasıyla kanıtlamış motorlardır. Ki zaten XU serisi, 205 GTI ve 306 GTI gibi mitlere can veren efsane bir seridir.

Fakat..

Bu teorik bilgiler, 2. elde bildiğiniz, güvendiğiniz, kullanım temizliğinden emin olduğunuz bir araç karşısında anlamını yitirir. En önemli kıstas budur.

mfcelkan
16-12-2011, 00:06

D8'lerde kullanılan XU tipi motorla D9'lardaki EW tipi motor birçok eş parça(ki bunlara krank mili de dahil) temelde birçok benzerlikler barındırır ki zaten EW'nin geliştirilmesinin ana sebebi de emisyon değerlerinde iyileştirme sağlayarak Euro 5 normlarını karşılamaktı. Farklılık olarak ilk göze çarpan XU motorun çap ve strok değerinin(yanlış hatırlamıyorsam) 83'e 83 mm 'lik değerle 1/1 kare bir motor olması, buna karşın EW motorun 85/88 çap ve strok oranı ile uzun stroklu bir motor olması(Teoride kısa strok daha sağlıklıdır) Bir diğer önemli değişiklik de ağırlığın azaltılması için daha hafif malzemeler ile imal edilmiş olması ki iki motor arasındaki yakıt tüketimi farklılığın ana unsurunu teşkil eder. Her iki motor da Peugeot'un ve Citroen'in birçok modelinde, yıllarca hizmet vermiş ve dayanıklılığını fazlasıyla kanıtlamış motorlardır. Ki zaten XU serisi, 205 GTI ve 306 GTI gibi mitlere can veren efsane bir seridir.

Fakat..

Bu teorik bilgiler, 2. elde bildiğiniz, güvendiğiniz, kullanım temizliğinden emin olduğunuz bir araç karşısında anlamını yitirir. En önemli kıstas budur.

Elinize emeğinize sağlık. Gerçekten çok teşekkür ederim. Daha isabetli düşünebilirim artık.

Bugün senelerdir 205'ime parça aldığım arkadaşıma gittim. XU motorun gerçekten sağlam olduğunu, parçalarının daha zor yıprandığını belirtti. Fakat herşeyiyle D9'un daha iyi bir seçim olacağını söyledi. Mantıken D9 her türlü problemi çözülmüş bir model. 2.2'yi sorduğumda kesinlikle kusursuz bir motor olduğunu, fakat parça bulmada biraz sıkıntı yaşanabileceğini öğrendim.

2.2'lik 2003 model SV iyice ağır basmaya başladı. 2000 model olanı tanıdığım halde otomatik ve 185000 km de olması biraz olumsuzluk teşkil ediyor. Sizce 2003 model 406 2.2 SV'nin 17000 TL lik fiyatı normal mi?

mfcelkan
16-12-2011, 01:09
Arkadaşlar 2.2 'liğin kaza geçmişi çok kabarık. Devamlı kafadan girmiş, toplam 3 kazası var kayıtlarda olan :D Hepsi de masrafı yüksek kazalar.

Ömer sana zahmet söylediğin o 2.2'nin durumu nedir, temiz midir, km model durumu nedir? Öğrenebilirsen çok memnun olurum hocam.