PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 206 hararet sorunu

sagerxxl
11-12-2011, 01:33
selamlar...bir aydır 2001 model 206 aracımın hararet göstergesi sonuna kadar dayanıyor ve stop ışığı yanıp sönüyor. ilk yaptığında aracı durdurdum çekici ile ustaya gittik. ancak ısınma ile sorun yoktu.bir usta müşürdendir dedi değiştirdi olmadı. diğer usta başaka bir parçayı değiştirdi sorun yine devam... artık sinir bozucu olmaya başladı. çözümsüzlük ise daha kötü. bu sorunu yaşayan oldu mu daha önce? tavsiyeniz varmı? ve iyi bir usta tavsiye edebilirmisiniz? şimdiden teşekkürler...

Ömer Gedik
11-12-2011, 08:16
Merhaba

İstanbuldasın diye biliyorum. Okmeydanı Parlarlı Oto. Fatih Ustaya uğramanı öneririm.

İlgili Link

http://www.forumpeugeot.com/index.php?board=176.0

sagerxxl
11-12-2011, 17:55
evet istanbuldayım. yarın sabah arayıp bir konuşayım. umarım çözüm bulur. teşekkürler.

huseyinturk
11-12-2011, 18:06
hararet bu şakaya gelmez.
Eğer motorda ısınma yoksa dert etmeye pek gerek yok müşürden değilse ba :başka bir temazsızlık söz konusudur

ama araç gerçekten ısınıyorsa o kadar çok büyük masraflar açar.

nrn39
20-12-2011, 19:29
slm arkadaşım. aynı sorunu benim 206 xs de yaşamıştım..mişür dediler olmadı :( , termostattandır dediler olmadı:( en son kendi araştırmlarım sonucu devirdaim aklıma geldi. ustaya soktürdüm , devirdaimin kanatları kalmamış :( değiştim sorunum kalmadı :))) bi radyatöre ve hortumlarına bak derim.. su devirdaim yapmıosa (suda tazyik yoksa) kesin ondandır..

sagerxxl
21-12-2011, 01:27
senin dediklerinin hepsini bana da yaptılar. müşir,termostat değişti ama sonuç aynı. Sabah 4. farklı ustaya gidicem yine söylediklerine baktırırm. umarım çözülür artık. teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.

wakerme
07-06-2012, 17:06
s.a arkadaslar 2005 model 206 xt hdı aracım var ve gostergede hararet normal gozukuyo ama 10 - 15 km gıttıkten sonra arac gosterge normal olmasına ramen su kaynatıyo ve eksıltıyor radyator dedıler degıstırdım yaklasık 1 aydır hersey duzgun gıdıyordu ama 2 gundur gene aynı sorunla karsı karsıyayım acaba sızce sorun nedır bılen varmı sımdıden tesekkurler

Ömer Gedik
07-06-2012, 17:12
wakerme

Lütfen öncelikle forum kurallarını okuyup gereğini yerine getiriniz.

Yasin CCK
07-06-2012, 17:40
Ömer arkadaşım gerekli uyarıyı yapmasına rağmen ısrarla sorularınızı 2şer kez sormaktasınız. Bu şekilde bir sonuç alamazsınız.

ozgur_106
08-06-2012, 23:49
s.a arkadaslar 2005 model 206 xt hdı aracım var ve gostergede hararet normal gozukuyo ama 10 - 15 km gıttıkten sonra arac gosterge normal olmasına ramen su kaynatıyo ve eksıltıyor radyator dedıler degıstırdım yaklasık 1 aydır hersey duzgun gıdıyordu ama 2 gundur gene aynı sorunla karsı karsıyayım acaba sızce sorun nedır bılen varmı sımdıden tesekkurler

Suyu Yağa veya Yağı suya karıştırıyorsa Conta yanığı olabilir.bu ikisi yoksa fan müşürü değiştirin.Devir Daimi değiştirin.

Yine olmazsa içi boş bir termostat alın. sürekli devir daim yapar hararet kaldırmaz.

ozgur_106
08-06-2012, 23:54
Arkadaşlar Aracınız hararet yaparsa stop etmeyin.
Benim tavsiyem.
1.Klimalı ise klimayi açın. Değilse sıcak hava kaloriferi çalıştırın.
2.Su eksik ise tamamlamanız gerekebilir(Araç çalışırken tehlikelidir) Radyatör kapagını acıp su ilave etmek gerekir.
3. Radyatörde su var ise kesinlikle motor durdurulmamalı.
Şuan aklıma gelenler bunlar.Allaha şükür hiç hararetle karşılaşmadım :)

Arkadaşımın 306 GTI ı vardı böyle sağlam araba yok.. 20 km gazlayınca 4 lt suyu buharlastırıyordu. Sorunu kimse çözemiyordu. Sonra pert etti sattı sorun çözüldü :)

alican
12-07-2012, 13:16
Arkadaşlar merhaba aynı sorunları bende yaşıyorum yokmu bunun bir çözümü yahu 2 ay önce 2006 model 206 1.4 hdi satın aldım 1 hafta normaldi yaklaşık 1,5 aydır aşırı hararet sorunu var 1 haftadırda su eksiltiyor araç normal seyirde 90-110km hızla hararet 90-100 arası sıkıştırmaya başlayınca 120-130km hızla giderken hararet 100 sınırına dayanıyor bazen geçiyor.Rampa çıkmaya başlayınca 80-90km hızla hararet kırmızı çizgi ile son beyaz çizgi arasında geliyor klimayı açıyorum o bile etki etmiyor klimayı açınca dahada yükseliyor hararet soğutması gerekirken fakat araç hararet ikazı vermiyor. Fiat'dan alışkın olduğum için 180 ile gitsen bile 90 dan 1mm yukarı çıkmamasına peugeot'da bu olay canımı sıkıyor.Bu sorunu gidermek için yapılan işlemler tüm hortumlar,termostat,müşür,devirdaim pompası değişti havası felan alındı. Radyatör söküldü tıkanıklık yok fakat orijinal olmadığını söylediler radyatörde 1 hizada 2 tane su kanalı var. Servis ya radyatörde yada üst kapakta sorun olabilir dedi. Ne yapmalıyım arkadaşlar bu konuda üst kapağı felan sökersek 1000-1500tl den aşşağı çıkmaz sizce söktüreyimmi birde daha önce bakan arkadaşlar varmı orijinal radyatörlerde kaç tane su kanalı var. Daha önce bu sorunu yaşayan arkadaşlar ne önerirsiniz.

alican
12-07-2012, 19:58
Arkadaşlar tekrardan merhaba 2 saat önce servisten geldim radyatör orijinal değil demiştim önceki mesajımda.Bugün kafama iyice takıldı ve canıma tak etti radyatörü değiştirdim. Şuanki sonuç klima açık veya kapalı farketmiyor hız 50-180 km/h arası yani 50 ilede yol aldım 180 ilede aracın harareti 80 en fazla 85'e çıkıyor 170-180 ile giderken :)) ve dünyalar benim oldu darısı bu sorundan kurtulamayan arkadaşların başına.

TanerHoca
12-07-2012, 21:07
gözünüz aydın.sorunun hallolması sevindirici.

Ömer Gedik
13-07-2012, 16:37
Çözülmesi sevindiri, paylaşım için teşekkürler.

Abdullah
13-07-2012, 16:48
Geçmiş olsun diyelim gözün aydın.

eyup_31
13-07-2012, 20:11
Allah dermansiz dert vermesin....

alican
23-07-2012, 19:56
Teşekkürler arkadaşlar. Amin darısı bu dertten muzdarip olan arkadaşların başın zira çok can sıkıcı bir olay.

Fenomen
13-08-2012, 12:27
Benim hararet 206 da fix 95 de sabitleniyor ve ne yukarı ne aşağı gidiyor. Ustalara sorduk normal koçum bu 206 larda böyle cevabı alıyorum. Böylemidir gerçekten ?

Abdullah
13-08-2012, 12:56
Benim hararet 206 da fix 95 de sabitleniyor ve ne yukarı ne aşağı gidiyor. Ustalara sorduk normal koçum bu 206 larda böyle cevabı alıyorum. Böylemidir gerçekten ?

evet 206 lar da böyledir. 308 lerde ve 407 de 90 da sabitlenir ama 206 da bu değer 95-96 dır.

UrbanMove
10-09-2012, 13:57
Selamlar, 1 hafta önce sıfır 206+ aldım. hararet ilk açılışta 90a çıkıyor, kullanırken 100lerde geziyor. köprü trafiğinden geçmeye kalkınca, motoru durdurduktan sonra muazzam ısındığına ve fanın çok uzun süre çalıştığına şahit oluyoruz. servise 2 kere götürdüm. "normal bir şey, 206+ lar yakıt tasarrufu için yüksek hararette çalışıyor" dediler. açıkçası pek inandırıcı gelmedi. çünkü bende daha önce 98 model 306 vardı, hararet max 90larda gezerdi. diğer arkadaşların da 206da hararet sorunu yaşadıklarını okudum. fakat sıfır arabada bunun olması bende "bana çürük araba mı satıldı?" hissiyatı uyandırdı açıkçası.

Abdullah
10-09-2012, 14:32
Selamlar, 1 hafta önce sıfır 206+ aldım. hararet ilk açılışta 90a çıkıyor, kullanırken 100lerde geziyor. köprü trafiğinden geçmeye kalkınca, motoru durdurduktan sonra muazzam ısındığına ve fanın çok uzun süre çalıştığına şahit oluyoruz. servise 2 kere götürdüm. "normal bir şey, 206+ lar yakıt tasarrufu için yüksek hararette çalışıyor" dediler. açıkçası pek inandırıcı gelmedi. çünkü bende daha önce 98 model 306 vardı, hararet max 90larda gezerdi. diğer arkadaşların da 206da hararet sorunu yaşadıklarını okudum. fakat sıfır arabada bunun olması bende "bana çürük araba mı satıldı?" hissiyatı uyandırdı açıkçası.

306 ve 206+ tamamen farklı sistem ve motorlara sahiptir. 206+ ve 206 larda hararet 96-98 seviyesindedir. 100 değildir. Keza 100 olsa kaynama noktası gereği aracın su kaynatması gerekir.

avcı
16-09-2012, 22:33
selamlar...bir aydır 2001 model 206 aracımın hararet göstergesi sonuna kadar dayanıyor ve stop ışığı yanıp sönüyor. ilk yaptığında aracı durdurdum çekici ile ustaya gittik. ancak ısınma ile sorun yoktu.bir usta müşürdendir dedi değiştirdi olmadı. diğer usta başaka bir parçayı değiştirdi sorun yine devam... artık sinir bozucu olmaya başladı. çözümsüzlük ise daha kötü. bu sorunu yaşayan oldu mu daha önce? tavsiyeniz varmı? ve iyi bir usta tavsiye edebilirmisiniz? şimdiden teşekkürler...

selam sorunun giderdinmi bilmiyorum gidermediysen rezistansa baktır kein o arızlı rezistansı direk yap mutlu ol şimdi rezistans arızalı ise fan açmaz fan açmazsa hararetde 100 olursa araç stop yazar bendede oldu aynısı 30 tlye iş bitti aman ağa önemlidir valla conta patlatır araba

uzan
22-10-2012, 10:37
bende 2005 model 206 sw 1.4 hdi var. hararet göstergesi 70 den yukarı çıkmıyor. bir kere biraz rampalı bir yere gittim. 90 falan olmuş ama düzlükte hemen indi. bunun orijinali ne olacak kaçta sabit kalmalı. sorun var sa nereden olabilir?

Abdullah
22-10-2012, 10:39
bende 2005 model 206 sw 1.4 hdi var. hararet göstergesi 70 den yukarı çıkmıyor. bir kere biraz rampalı bir yere gittim. 90 falan olmuş ama düzlükte hemen indi. bunun orijinali ne olacak kaçta sabit kalmalı. sorun var sa nereden olabilir?

orjinalinin ne olduğu konusunda yukarıdaki mesajda cevap verilmişti. Lütfen soru sormadan önce önceki mesajlara ve konulara bakınız sonra kendinizi tanıtınız.

206 XS
28-10-2012, 13:03
merhaba arkadaşlar
2000 model 1.6xs peugeot 206 aracım var. son 15 gündür araçta su eksiltme var fakat hiçbir şekilde aracın altına akan, damlayan bir damla yok. bundan 1 ay önce izmirde silindir kapağı revize edildi ve gene devirdaim motoru değiştirildi. Aracı ankarada kullanıyorum ve su eksiltme başladı. 2-3 farklı özel servise götürdüm conta kapağı açılacak dendi fakat bu işlem daha yeni yapıldı. aracım da atiker sıralı var. Kimileri radyatör değişmesi gerekiyor, kimisi conta yakmıştır dior kimisi lpg beyin bağlantılarındandır diyor.Bu konuda fikri olan, duyan bilen varsa yardımları ve yorumlarına müteşekkir olunur. Saygılar

cnsk
28-10-2012, 17:32
belki radyatörde olabilir bende de öyle olmuştu.

Fenomen
10-11-2012, 13:02
Benim ufak kazada tampon rezistansa baskı yapıp kırmış baktım hararet çıktı da çıktı neyseki 20 liraya hallettik hemen. Şakaya gelmez bir konu

evilmaycry
02-02-2013, 12:36
arkadaşlar iyi günler , sitedeki tüm şikayet ve yorumları okudum.bende de devam eden bir hararet sorunu var,aracım conta yakıt. araç 2000 model 1.4 xr 8 v lpg 206.conta yakana kadar hararet 90 a yaklaşmıyordu bile,sınra radyatördeki suya yağ kaçtıgı fark edilince , radyatör ,termostat,dewirdaim,fan müşürü,fan kayışı ve alt üst contaları blok taşlanarak yapıldı.fakat rampa çıkarken araç gene 90 dereceyi geçip 100 hatta 100 ün üstünü buluyor,bana aracında ısınma yok diyorlar,anlam veremiyorlar.farları açınca hararette hafif bi yükeselme oluyor,elektrikçi buna normal dedi,kalorifer bağlantısı,yağ eşanjörü dedim,sorun yok onlarda dediler,araba gaza basıncada gidiyor gitmiyorum demiyor,iki farklı ustaya gittim,birine yaptırdım,doğrudan pejo servisine mi gitmeliyim sizce? bide rezistans dediğiniz şey nedir,onuda bi açıklarmısınız,bende ona bakılmadı yada yapılmadı.
yardımınız için teşekkürler arkdaşlar şimdiden.

anonem
27-02-2013, 21:44
Foruma biraz hızlı bir giriş oldu ama:
Bir hararet sorunu da bende var. Sanırım benden önceki sahibi conta yaktırmış arabaya. Acep Fethiye, Dalaman, Ortaca, Muğla bölgesinde adam gibi bir tamirci bilen var mı?
Üst kapağı söktüreceğim. Ama iyi bir yere yaptırmazsam düzelmeyeceğini biliyorum..

anonem
02-03-2013, 12:21
Burası ölü bir site mi acaba?

parkmen
02-03-2013, 12:53
Burası ölü bir site mi acaba?
Ölüden ne anladığınıza göre değişir

Yasin CCK
02-03-2013, 15:06
Biraz kurcalarsanız ölü olmadığını anlarsınız.

tesla
02-03-2013, 15:37
Hocam peugeot sahipleri genelde Ortaca sanayisini tercih ederler. Eğer 2 saat yol yapayım, işim temiz olsun derseniz Denizli'de özel peugeot servisleri çok. ben 3-4 tane biliyorum. Muğla merkez'de peugeot servisi açıldı. En uygun fiyatlı Ortaca ya da Fethiye'de sorununuzu çözersiniz ama Denizli kadar temiz, çabuk ve ucuz çözeceklerini sanmıyorum.

anonem
02-03-2013, 18:40
Hocam peugeot sahipleri genelde Ortaca sanayisini tercih ederler. Eğer 2 saat yol yapayım, işim temiz olsun derseniz Denizli'de özel peugeot servisleri çok. ben 3-4 tane biliyorum. Muğla merkez'de peugeot servisi açıldı. En uygun fiyatlı Ortaca ya da Fethiye'de sorununuzu çözersiniz ama Denizli kadar temiz, çabuk ve ucuz çözeceklerini sanmıyorum.
Teşekkürler. Sonunda bir cevap geldi. Olumlu ya da olumsuz bir cevap gelmediği için ölü bir site olduğunu düşünmüştüm...
Sanırım bu işin erbabı Denizli'de. Ama ben yaşadığım ilçede bir tane usta buldum. Pejo ile ilgili olmasa da demirden her şey benim ilgi alanıma girer diyen birisi ve sanayideki diğer ustalar bir şeyi tamir edemediği zaman ona gidiyormuş. Bakalım 15'inden sonra aracı teslim edeceğim herhalde... Bilgi için teşekkürler.
Bu arada eski ustam ortaca bir opel ustasıydı. En son bana kazık attığı için artık ortaca sanayiye dahi uğramak istemiyorum..

tesla
02-03-2013, 18:54
Malesef muğla ve ilçelerinde kör tuttuğunu öpüyor. Ben her işten anlarım, her arabayı hallederiz sözü de bana güven vermiyor açıkçası. Mutlaka ustadır, işinde iyidir ama birkaç markada (özellikle parçaları ya da platformları ortak) uzmanlaşmış ustalar daha sağlıklı iş yapıyorlar.

İşi yaptırmadan önce sorunu belirletip baştan fiyatı öğrenin ve pazarlığınızı yapın derim.

anonem
09-11-2013, 23:35
Geribildirimsiz bırakmayalım:
Dediğim gibi aracı ustaya teslim ettim, 1-2 gün yattı araba, yaptığı işlemler şunlar:
Üst kapak söküldü taşlandı, üst kapak contaları değişti, triger seti değişti, sübap ayarı yapıldı, karbon temizleme yapıldı, filtreler ve yağ değişti.
Sonuç: Daha sessiz, daha az yakıyor. Hararet eskisi gibi 110 dereceye çıkmıyor fakat 80-100 derece arası değişiyor. Sanırım bu 206'larda normal, 100 dereceyi geçiyorsa işkillenin.
Neredeyse arabayı satacaktım hemen bu hararet yüzünden. Ama şu an memnunum. Ben de artık 206 seviyorum

reptile88
04-03-2015, 19:08
Selamın aleyküm arkadaşlar benimde hararetle ilgili sorunum var aracım 2000 model 1.6 110 hp xt aracım kısa sürede hararet yükseliyor 90 -105 derece arasında biraz sıkıştırınca kırmızıya kadar gidiyor ustaya gösterdim anlattım radyatör tıkalı dedi değişmesi gerekiyor sizce sorun gerçekten bu mu yoksa conta ile ilgili bi sorun mu şimdiden teşekkür ederim..

ssgti
04-03-2015, 19:55
Radyatör tıkalıysa aracı sıkıştırdığınızda hararet yükselir. Boşa alıp biraz yol gittiğinizde düşer. Yani sizin hararet yükselmesi radyatör tıkanıklığına işaret ediyor. Ayrıca devirdaimin kanatlarının kırık olması veya milden kaçırma sonucu tam dönmemeside anlattığınıza işaret eden hararet yükselmesi oluşturur.
Conta yanık olduğunda aracının su eksiltmesi gerekir. Ayrıca contanın yanıklığının büyüklüğüne göre yani yağ kanalına kadar büyük yanıklarda suya yağ vermeside oluşabilir. Taşırma kabını açıp kontrol ettiğinizde hava kabarcıklarınında oluşması conta yanıklığını belli eder. Bunların yanında egsozdan yoğun şekilde su buharı olmasıda contanın yanık olmasına işarettir.

kaos
27-08-2018, 16:02
Merhabalar, konu açılalı çok olmuş ama ben de aynı dertten muzdaribim. Aracım 2007 model Peugeot 206 1.4 dizel. Düz veya hafif eğimli bir yolda giderken hiçbir sorun yok ancak rampa çıkarken hararet 110 dereceyi geçiyor. Hararet yavaş yükseldiği için kenara çekecek vaktim oluyor, kenara çekip aracın soğumasını bekliyorum. Fan kapandığında hararet göstergesi 90'a kadar düşmüş oluyor. Arabanın radyatörünü değiştirdim ancak düzelme olmadı. Araçta yağ veya su eksiltme sorunu yok, termostat da iptal edilmiş. Fan motorunun yetersiz olması ya da muşirin arızalı olması olasılıkları aklıma geliyor. Devirdaim motoru ile ilgili yorumlar da var, son yazılanlara göre benim sorunumun devirdaim olması olasılığı yüksek. Üçünü birden değiştirip tekrar buradan paylaşacağım.

kaos
24-10-2018, 16:19
Aradan zaman geçti ancak sorunu buldum. Aracın devirdaim motorunu değiştirdim, sıfır termostat taktırdım (muşiri ile birlikte), araca motor temizliği yaptırdım, radyatöre hiç seyreltmeden antifriz koydum ancak hararet problemi devam etti. Özellikle klimayı açtığımda hararetin daha hızlı yükseldiğini fark ettim. Oto elektrikçiye götürdüm. Elektrikçi araç fanının iki kademeli olduğunu, ilk kademeyi hararet 90 dereceyi geçtiğinde açtığını, ikinci kademenin hareret 97 dereceye geldiğinde açıldığını ancak benim aracımda fanın ikinci kademeyi hiç açmadığını söyledi. Fanı direk ikinci kademeye bağladık ve sorun tamamen ortadan kalktı. Aynı sorunu yaşayan birine derman olur umarım.