PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frenlerden gelen hava sesi

c3xx
10-12-2011, 22:25
Merhabalar,

İmzamdaki aracımın 2. yıllık bakımı için bugün tavsiyeler üzerine Fatih Peugeot'a gittim. (Ankara) Servisteki hizmetler, müşteriye olan davranışlar ve genel tutumları ile mükemmel bir teknik servisti. Burdan kendilerine teşekkür ederim.

Aracım şu an 27000km'de. Ön tekerlerin incelemelerinde üzerinde 0 iken gelen balataların yıpranmış olduğunu (Bosch), 3000-4000 km daha sorunsuz götürebileceğini ancak 30000.km'de kesinlikle değiştirmem gerektiğini belirttiler. Bende işyerimin şehir dışında olması ve tekrar gidip gelmemek için onlarında değiştirilmesini istedim. Çıkan balatalarla yeni takılanları yan yana tuttuğumda gerçekten balataların inceldiğini gördükten sonra onay verdim ve değiştirildi.

Servis işlemleri bittikten sonra eve doğru yola çıktığımda bir problem yoktu ancak aracı durdurduğumda ayağımı fren pedalından kaldırırken pedaldan "tıss" diye bir ses geldi. Sonra frene her basışımda bu "tıss" sesinin geldiğini farkettim. Sanki bir pompadan hava pompalıyormuş gibi bir ses, sadece frenden ayağınızı çektiğiniz zaman pedaldan geliyor. Araç hareket halinde iken frenlemede şimdilik bir problem yok gibi. Ancak durduğum yerde freni pompalayarak bastığımda gelen tıslama sesi kafamı karıştırdı, çünkü daha önceden yoktu.

Servisi tekrar aradığımda yeni balata takılınca normal olduğunu ve bir süre sonra geçeceğini söylediler ama yinede sözkonusu frenler olunca ve her basışımda duyunca endişelendim. Konu hakkında görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi alabilirmiyim?

Not: Araç hareket halinde iken frene bastığımda ses yok ve frenleme normal, ancak dururken yada stop edilmiş haldeyken frene bastığımda bu ses geliyor pedaldan.

Ömer Gedik
10-12-2011, 22:35
Merhaba

Balata orjinal ise ses bir süre sonra kesilecektir. Sesin kaynağı Aşınmış disklere takılan balatanın köşe kısımlarının diske sürtmesinden kaynaklanıyor. Takmadan önce kenarlarını traşlasalardı ses daha çabuk kesilirdi.

Eğer balata orjinal değilse sert balata tozları balata disk arasına girerek daima ses yapar.

Ama şunu anlamadım bu ses daha çok tiz bir sestir. Sizin bahsettiğiniz ses Westinghouse sesi gibi. Bu ses her daim freni pompaladığınızda çıkar. Ses Westinghouse'daki Vakumlanmanın eseridir ve normaldir.

tAKreS
10-12-2011, 22:39
aynı ses bende de var...araç rölantide çalışırken freni pompalayınca hava sesi veriyor sürekli...ama frende bir sorun yok aksine çok iyi...

c3xx
10-12-2011, 22:51
Serviste değişim sırasında araç başındaydım, orjinal balata takıldı yetkili servis olduğu için. Ancak bu hava sesi yoktu eskiden şimdi oldu yani normalse neden eskiden yoktuki? Birde rölantideyken freni bu şekilde pompalamaya devam edince fren dibe kadar gidiyor. Eskiden freni bu kadar dibe kadar götürebildiğimi hatırlamıyorum. Ancak harekete geçince herşey normal gibi şimdilik en azından...

Ömer Gedik
10-12-2011, 23:11
Freni bir süre pompala. Daha sonra dibe gitmemesi gerekir.

c3xx
10-12-2011, 23:16
Sizin dediğinize göre pompaladıktan bir süre sonra sertleşip sesin kesilmesi gerekiyor. Ama sorun bu, pompaladıktan bir süre sonra sertleşip ses kesilmiyor. Sanki hava pompasına basıyormuşsunuz gibi hiçbir değişiklik olmadan sürekli bu sesi yapıyor ve fren rölantide yumuşak. Şu ana kadar hep şehir içinde kullandım fazla hızlı olmadığım için belkide hareket halinde sorun yok diyorum ama yüksek hızda tutmama gibi bir durum olmasından endişeleniyorum.

tAKreS
11-12-2011, 00:34
Sizin dediğinize göre pompaladıktan bir süre sonra sertleşip sesin kesilmesi gerekiyor. Ama sorun bu, pompaladıktan bir süre sonra sertleşip ses kesilmiyor. Sanki hava pompasına basıyormuşsunuz gibi hiçbir değişiklik olmadan sürekli bu sesi yapıyor ve fren rölantide yumuşak. Şu ana kadar hep şehir içinde kullandım fazla hızlı olmadığım için belkide hareket halinde sorun yok diyorum ama yüksek hızda tutmama gibi bir durum olmasından endişeleniyorum.

anlattıklarınız aynen bende de var...frenleme sorunsuz ama...

ozan308
11-12-2011, 01:36
o sesi biliyorum.bende şüphelenip araştırmıştım fakat sorun teşkil edecek bir durum yok.keyifli sürüşler

Abdullah
11-12-2011, 01:51
arkadaşlar benim başıma geldi çok uzun bir zaman önce bu sorun balatalardan değil. Bu bir sorun ama önemli değil pedalın orada bulunan bir keçeden bahsetmişlerdi tam yerini bilmiyorum fakat benim araçta tıslama olduğunda servise götürdüm hemden keçeyi değiştirdiler ve ses kesildi bire bir anlattığınız aynı ses servise gidip sesi söylediğinizde halledeceklerdir.

Gökay
11-12-2011, 08:15
Aynı ses bende de var pek sorun etmedim bugune kadar ama bu keçe neyin nesi görevi ne?

Abdullah
12-12-2011, 00:37
Aynı ses bende de var pek sorun etmedim bugune kadar ama bu keçe neyin nesi görevi ne?

abi pek incelemedim götürdüm servisteki ustama bir periyodik bakımda burdan da böyle ses geliyor dedim tam hatırlamıyorum keçe mi dedi conta mı dedi onu değiştiririz olur biter dedi. Dert değil büyük bir sorun da değil ama oradan ses gelmesi sinirimi bozuyordu değiştirdiler kesildi.

Gökay
17-12-2011, 09:00
Apo ,Can ve ayrica pedalinda fisfis hava sesi duyan kardeslerime bisey soracam.Aksam park ettiginiz araciniza sabah,yada nebileyim sabah park ettiginiz araciniza aksam oturup calistirmadan frene bastinizmi? Fren tas kesilmis oluyormu calistirinca duzeliyor? Ben automatic oldugu icin mecbur frene basiyorum ya,pedalimi tas buluyorum ama herzamanda degil.Bu kece yada contayla mi alakali acaba.Havami kaciyo ne oluyo! (cepten yazdim satirbasi paragraf yapamadim kusura bakmayin)

Ozan
17-12-2011, 09:34
Apo ,Can ve ayrica pedalinda fisfis hava sesi duyan kardeslerime bisey soracam.Aksam park ettiginiz araciniza sabah,yada nebileyim sabah park ettiginiz araciniza aksam oturup calistirmadan frene bastinizmi? Fren tas kesilmis oluyormu calistirinca duzeliyor? Ben automatic oldugu icin mecbur frene basiyorum ya,pedalimi tas buluyorum ama herzamanda degil.Bu kece yada contayla mi alakali acaba.Havami kaciyo ne oluyo! (cepten yazdim satirbasi paragraf yapamadim kusura bakmayin)

Gökay her sabah yeni bir sorunla karşımıza çıkıyorsun kardeşim.
Sendeki bu nasıl bir şanstır anlamadım. :(
Ben karşılaşmadığım için bir yorum yapamayacağım.

Gökay
17-12-2011, 11:10
bu sorun(sorunsa eger) bayadir var kartalim,konusunu acmistim daha oncede,ben cok kafaya takarim bazi seyleri,daha sirada arka amortisorler var onuda yeri gelince yazarim :)

Selim Sümer
17-12-2011, 13:06
Gökay Bey,zaman zaman bende de aynı sertleşme oluyor.

Gökay
17-12-2011, 13:39

Fısfıs sesi varmı sizde de? Hatta ani frende foss yapıyo :D

Muhabbette bakın yalnız sertleşme,fısfıs, foss :yahoo :D

muhti
17-12-2011, 17:58
bu sorun(sorunsa eger) bayadir var kartalim,konusunu acmistim daha oncede,ben cok kafaya takarim bazi seyleri,daha sirada arka amortisorler var onuda yeri gelince yazarim :)

bir sorun oldugunu sanmıyorum bende bazen sertleşmiş frenle karşılaşıyorum çalıştırmamla birlikte fren pedalı boşalıyor dibe kadar gidiyor. aynı sertleşmeyi motoru durdurduktan sonra fren pedalını 2-3 kez pompalarsanız da yaşarsınız sanırım. hakikaten muhabbet fena yerlere gidiyor :D

Selim Sümer
17-12-2011, 18:16

Fısfıs sesi varmı sizde de? Hatta ani frende foss yapıyo :D

Muhabbette bakın yalnız sertleşme,fısfıs, foss :yahoo :D

Evet fıs fıs diye ben de duyuyorum

Gökay
17-12-2011, 18:53
Özdemir sende de hava sesi varmı dikkat ettinmi?

Eğer sende de varsa şimdi ben bu hava sesinin araç çalışmazken pedalın sertleşmesine sebebiyet verdiğini düşünüyorum , bu conta yada keçe havamı kaçırtıyo bi yerden yada aldırıyo neyse artık :bilmem

muhti
18-12-2011, 00:14
Özdemir sende de hava sesi varmı dikkat ettinmi?

Eğer sende de varsa şimdi ben bu hava sesinin araç çalışmazken pedalın sertleşmesine sebebiyet verdiğini düşünüyorum , bu conta yada keçe havamı kaçırtıyo bi yerden yada aldırıyo neyse artık :bilmem

abi sese hiç dikkat etmedim. yarın bir bakayım yazarım.

Ömer Gedik
19-12-2011, 11:13
Arkadaşlar Frenlerimizde hava sesi gelmesi çok normal kaçak olması apayrı bir olay.

Abdullah
19-12-2011, 12:08
arkadaşlar aracınızı çalıştırın. Sonra fren pedalına doğru kulağınızı yaklaştırın fıssssssss sesi var mı bakın. Ayrıca kontağı kapatın kapattıktan sonra tekrar bakın ses var mı diye? Eğer varsa benim bahsettiğim parçanın değişmesi lazım.

Gökay
19-12-2011, 12:28
Akşam bakıcam ses varmı? benim bahsettiğim olay basarkenki fıss'lama..Belkide gayet normal Ömerin dediği gibi zaten olan şeyleri problem sanıyoruz :bam3

Abdullah
19-12-2011, 13:16
Akşam bakıcam ses varmı? benim bahsettiğim olay basarkenki fıss'lama..Belkide gayet normal Ömerin dediği gibi zaten olan şeyleri problem sanıyoruz :bam3

basarken ses geliyorsa bu normal abi ama pedalla hiç ilişkiye girmeden bir fısss sesi varsa o zaman problem :D

smtkrglu
30-12-2011, 21:06
2004 sonrası c segmenti peugeot ve citroen araçlarında olağan şeylerdendir araç sabit durduğu yerde fren pedalını pompalaması esnasında hava sesi gayet normal ve pedalın dibine kadar inmeside gayet normal çünki Westinghouse amacı araç pedalını yumuşatıp az kuvvet kullanarak daha fazla basınç uygulamaktır disklere :nargile

GururTL
19-03-2013, 11:53
Merhabalar,

Aranızda yeni katıldım 308 HDİ AUTO6R aracım var. Belli bir mesafe gittiğimde araçta müziği falan kapatınca duyulan frenden kalan hava kaçırma sesine benzer bir ses geliyor.. Frene basınca kesiliyor ayağımı frenden kaldırınca yine başlıyor. Frende dururken 4 5 basımda sertleşme anca oluyor bu sorunum nedendir acaba yardımcı olabilecek varmı ?

xtreme59
24-04-2013, 12:28
benim 308de de aynı ses var.. özellikle disk ve balataları değiştirmeden önce fren yaptığımda pedal haliyle daha derine gittikçe daha da belirgin duyuluyordu.. özellikle uzun yolda teyp kapalıyken otobüs yolculuğu havası katıyordu.. fıss, fıss her frene dokunuşta..

fakat geçen yaz disk ve balataları yeniledikten sonra pedal daha yukarı geldi.. şimdi araç çalışıyorken duymuyorum.. çalışmazken basınca ses geliyor ama araç çalışmazken ses çıkarsın diye frene basma gibi bir takıntım da yok zaten.. :P

hatan
20-06-2013, 10:27
Merhabalar,

İmzamdaki aracımın 2. yıllık bakımı için bugün tavsiyeler üzerine Fatih Peugeot'a gittim. (Ankara) Servisteki hizmetler, müşteriye olan davranışlar ve genel tutumları ile mükemmel bir teknik servisti. Burdan kendilerine teşekkür ederim.

Aracım şu an 27000km'de. Ön tekerlerin incelemelerinde üzerinde 0 iken gelen balataların yıpranmış olduğunu (Bosch), 3000-4000 km daha sorunsuz götürebileceğini ancak 30000.km'de kesinlikle değiştirmem gerektiğini belirttiler. Bende işyerimin şehir dışında olması ve tekrar gidip gelmemek için onlarında değiştirilmesini istedim. Çıkan balatalarla yeni takılanları yan yana tuttuğumda gerçekten balataların inceldiğini gördükten sonra onay verdim ve değiştirildi.

Servis işlemleri bittikten sonra eve doğru yola çıktığımda bir problem yoktu ancak aracı durdurduğumda ayağımı fren pedalından kaldırırken pedaldan "tıss" diye bir ses geldi. Sonra frene her basışımda bu "tıss" sesinin geldiğini farkettim. Sanki bir pompadan hava pompalıyormuş gibi bir ses, sadece frenden ayağınızı çektiğiniz zaman pedaldan geliyor. Araç hareket halinde iken frenlemede şimdilik bir problem yok gibi. Ancak durduğum yerde freni pompalayarak bastığımda gelen tıslama sesi kafamı karıştırdı, çünkü daha önceden yoktu.

Servisi tekrar aradığımda yeni balata takılınca normal olduğunu ve bir süre sonra geçeceğini söylediler ama yinede sözkonusu frenler olunca ve her basışımda duyunca endişelendim. Konu hakkında görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi alabilirmiyim?

Not: Araç hareket halinde iken frene bastığımda ses yok ve frenleme normal, ancak dururken yada stop edilmiş haldeyken frene bastığımda bu ses geliyor pedaldan.

Merhaba,
Benzeri ses 2 gün önce Benim araçta da başladı. Siz aracınızda bir işlem yaptırdınızmı acaba?

Tui
29-02-2016, 07:41
Fren pedal sertleşmesi arac parm halindeyken oluyor 2 gun oluyor 2 olmuyor gario bir durum nrden kaynakli acaba boyle sorun yaşayanlar sr ama çozum yazilmamiş??

Gökay
29-02-2016, 09:16
@Tui ,

308'imi 6 yıla yakın oyle kullandım ,yani 2 gun sertleşti 2 gun yumuşaktı park halinde,herhangi bir sorun çıkarmadı ve çözüme yönelik bir çalışma yapmadım bende.

uğur
02-03-2016, 20:33
O ses fren servosundan geliyor.
Bir çok araçta o ses gelir.

akk0212
03-03-2016, 11:08
dün denedim 307 de, aynı ses var, daha önceki araçlarımda da vardı, linea ve symbol, hava değilde yay sıkışma sesi gibi, oralar yağlanırsa ses geçebilir