PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğuk havalarda süspansiyon

mygold
29-11-2011, 10:04
arkadaşlar malumunuz kışa girmek üzereyiz. ankara sabahları -10 ları görebiliyor. yanlız farkettiğim bişey var sabahları süspansiyonların daha sertleştiğini ve tıkır tıkır sesler çıkardığını farkettim. arac ısınınca gecermi deneyemedım çünki sadece 5km yol gidiyorum. gecen senelerde bu kadar farkedilmiyordu. kullanım arttıkca bu seslerde artacak herhalde ne dersiniz arkadaşlar...

Ömer Gedik
29-11-2011, 10:08
Kullandıkça ses azalır abicim. Ama sesin kaynağı kesin süspansiyon lar mı?

mygold
29-11-2011, 10:10
süspansiyon derken aslında tam anlamıyla degıl. yani yay ve amartisor ikilisi degıl. salıncak rot yada burclar olabilir ömercim.

Ömer Gedik
29-11-2011, 10:22
süspansiyon derken aslında tam anlamıyla degıl. yani yay ve amartisor ikilisi degıl. salıncak rot yada burclar olabilir ömercim.

Abi Sen öncelikle kullanımla düzeliyor mu ona bakmalısın. Birde muayene etmeden birşey demek zor. Eğer servise girersen Askı rotlarını ve Rotilleri kontrol ettirirsin.

mygold
29-11-2011, 11:06
denemelerimi yapıp burda paylaşacagım tesekkurler..

tAKreS
29-11-2011, 11:55
aynı sorun bende de var maalesef...soğuk havalarda hem ses yapıyor hemde arabada makas varmış gibi küt küt vuruyor...

mygold
29-11-2011, 12:01
aynen makas varmış gibi ses geliyor :)

Dreamcatcher
29-11-2011, 12:34
Peugeot klasiklerinden biri sadece :)

baragat
29-11-2011, 16:51
Volkswagen Grubuna Soğuk Havada Binin Gıcır Gıcır Ses Geliyor Süspansiyolardan.Her Araçda Soğuktan Oluşabilecek Durumdur Bu.

mygold
29-11-2011, 19:51
denemelerimi yapıp burda paylaşacagım tesekkurler..

evet oglene dogru zorda olsa zaman ayırıp tecrubeye cıktım. hava 10 dereceydi. kalkıstan sonra az ses vardı ama birkaç km sonra hiçbirses kalmadı gayet normaldi. hele ısınan motorun sesi bir başkaydı. demek ki sıcak havalarda kullanmak lazım aslanları nede olsa sıcak kanlı canlılar. :kral :gul5

Ömer Gedik
29-11-2011, 19:53
Bu bir Peugeot klasiği değil Mekanik klasiği

Süspansiyon ilk hareketlerden sonra yumuşar. Dizellerde motor soğukken gürültülüdür ama ısınınca pamuk gibi olur. :)

mygold
29-11-2011, 20:54
ama omercım bu mekanık klasıgını mercedeste goremıyoz hiç :adamlar çaresını bulmuşlar tık cıkmıyo :D :D (tabiki fiyatıda ona gore. )

hani messi için insan değıl dıyorlarya mercedeste otomobil degıl :iyi :iyi

308 de fiyatına gore fransız mercedesi :alkis :alkis2

haruntuncer
29-11-2011, 22:40
Bu bir Peugeot klasiği değil Mekanik klasiği

Süspansiyon ilk hareketlerden sonra yumuşar. Dizellerde motor soğukken gürültülüdür ama ısınınca pamuk gibi olur. :)

Evet sabahları motordan çok gürültülü ses geliyor , beni korkutuyor açıkcası ama ısınınca geçiyor .

Ömer Gedik
30-11-2011, 08:03
ama omercım bu mekanık klasıgını mercedeste goremıyoz hiç :adamlar çaresını bulmuşlar tık cıkmıyo :D :D (tabiki fiyatıda ona gore. )

hani messi için insan değıl dıyorlarya mercedeste otomobil degıl :iyi :iyi

308 de fiyatına gore fransız mercedesi :alkis :alkis2

Merak etme abi Mercedesler farklı bir mühendisliğe sahip değil onlarda aynı şekilde çalışır.

mygold
30-11-2011, 11:12
omer sen var ya sen tam pug hayranısın :alkis :alkis2.. mercedes , peugeottan daha ıyıdır demem diyorsun :gul5 :gul9

huseyinturk
30-11-2011, 12:53
arkadaşlar malumunuz kışa girmek üzereyiz. ankara sabahları -10 ları görebiliyor. yanlız farkettiğim bişey var sabahları süspansiyonların daha sertleştiğini ve tıkır tıkır sesler çıkardığını farkettim. arac ısınınca gecermi deneyemedım çünki sadece 5km yol gidiyorum. gecen senelerde bu kadar farkedilmiyordu. kullanım arttıkca bu seslerde artacak herhalde ne dersiniz arkadaşlar...

tıkırtının sebebi ön takım parçalarının uç kısımlarında bulunan takoz dediğimiz plastik parçalardır.Bu parçalar zamanla özelliğini yitirmekte sertleşmekte aynı durum benim arabadada var.Zamanla geçmesinin sebebide ısındıkça yada ıslandıkça yumuşaması.Mesele şöyle bir şey deneyin imkan varsa tıkırtılar kesilmeden tanzikli su tutun alt takıma doğru ön taraftan.Sesler anında kesiliyor bana ustam söyledi inanmadım denedim gördüm.Gidermek içinde hepsini değiştircem hangisinden geldiği belli olmaz dedi ellemedim o yüzden kuru havalarda müzik dinliyorum :)

Ömer Gedik
30-11-2011, 16:53
omer sen var ya sen tam pug hayranısın :alkis :alkis2.. mercedes , peugeottan daha ıyıdır demem diyorsun :gul5 :gul9

Abicim Mercedes ön düzende yeni birşey keşfetmiş değil bu sebeple sistemler hemen hemen aynıdır. En dazla koyacakları 508 GT'de veya benim 750i de olduğu gibi Çift salıncaktır.

mygold
30-11-2011, 22:39
omercım ön duzen hemen hemen aynı diyorsun tamam oyle olsun ama mercedeste soguklarda hıç ses cıkmıyo bızzat mudur yardımcısı arkadaşın c serısınde tecrube ettık ses yok ..motor sogukken yola yenı cıkılmısken aynı yolda ve aynı zaman dılımınde deneme yapıldı . demekkı almanlar başka bır cozum bulmuşlar ve sonuca ulaşmışlar . bu olayı soguklarda boyle dıye sıneye cekmek gerekmıyor. buldukları metoduda merak ettım harbıden ne yaptılar acaba..

bunları yazarken bır hatıra vereyım: memlekette dayımın ford kamyonu vardı kış gelınce gres yagı pompası vardı onla kamyonun bellı yerlerıne gres yagı basardı bizde seslerı bu metodla keserız herhalde :D :gul5

tAKreS
30-11-2011, 22:47
tüm markalarda olduğunu sanmam...en basitinden daha önceki aracım grande punto da bile yoktu...
birde arka süspansiyonlar çok kötü...birde yol tutuşu...acil 5 lik yay bulmam lazım :)

Ömer Gedik
01-12-2011, 01:24
Ses kaynağı amortisör ise Gazlı amortisördür Mercedesin ki bu kadar basit Mücahit Hocam :)

Grande punto her daim sesli olduğu için olabilir :) 308 için konuşuyorsak yol tutuşu gayet güzel.

OZZY77
01-12-2011, 12:23
Sıcak havalarda nasıl herşey genleşiyorsa elbet bu kadar soğuklardada tam tersi olacak ve bazı parçalar sertleşeceltir. Bu da belli başlı zorlamalara, sese ve gıcırdamaya sebebiyet verebilir. Buna kesin çözüm otoparkı olan bir ev bulmak.. :buldum

tAKreS
01-12-2011, 12:25
Ses kaynağı amortisör ise Gazlı amortisördür Mercedesin ki bu kadar basit Mücahit Hocam :)

Grande punto her daim sesli olduğu için olabilir :) 308 için konuşuyorsak yol tutuşu gayet güzel.

:) evet sesi eksik olmaz o meretlerin :)
ama yol tutuş olarak grande punto 308 den çok çok başarılı...üzgünüm ama böyle...

OZZY77
01-12-2011, 12:30

ama yol tutuş olarak grande punto 308 den çok çok başarılı...üzgünüm ama böyle...

Bunu söylerken değerlendirme koşulları, yol durumu ve hava durumu gibi belli başlı kriterleri paylaşabilirmisiniz. İki aracıda kullandım ve bu işten biraz da olsa anlayan bir kişi olduğumu düşünüyorum. Ama vardığınız sonuç bana pek uymuyor açıkçası.

tAKreS
01-12-2011, 13:10

Bunu söylerken değerlendirme koşulları, yol durumu ve hava durumu gibi belli başlı kriterleri paylaşabilirmisiniz. İki aracıda kullandım ve bu işten biraz da olsa anlayan bir kişi olduğumu düşünüyorum. Ama vardığınız sonuç bana pek uymuyor açıkçası.

aracımı uzun yol olarak ankara-kırşehir arası kullanıyorum...kuru zeminde elmadağda gp ile 130-140 ile girdiğim virajlara maalesef 308 ile giremiyorum...arkasını atacak gibi oluyor hemen...

OZZY77
01-12-2011, 13:41

İşte burda değerlendirme kriteriniz kusura bakmayın bence yanlış. Atack gibi oluyor terimi tamamıyla subjektif yani kişiye göre bir değerlendirme. Araçların yol tutuşu ile ilgili olarak verdiği his tabii ki önemlidir ama net değerlendirme his ile yapılmamılıdır ve yanıltıcı olur. Bahsettiğniz viraj Punto nun genel yol tutuş karakterine daha uygun olabilir mesela. Sonuç olarak demek istediğim bir aracın yol tutuş seviyesine kara vermek için çeşitli yolllarda, şartlarda değerlendirilip ortalamaların çıkartılıp karşılaştırma yapılması gerekir. Bana kalırsa bu konuda 308 ile Punto ayrı klasmalarda iki araçtır ve karşılaştırılması Punto için hakısızlık olur.

aracımı uzun yol olarak ankara-kırşehir arası kullanıyorum...kuru zeminde elmadağda gp ile 130-140 ile girdiğim virajlara maalesef 308 ile giremiyorum...arkasını atacak gibi oluyor hemen...

tAKreS
01-12-2011, 14:45
tabii ki b ve c segmentinde ki araçlar kıyaslanamaz...ama sadece bu konuda öyle olduğunu belirtmek istedim...gp de asla yay düşünmezken bu araçta düşünüyorum...

kaltunakar
03-12-2011, 22:18
ya arkadaşlar aynı başlığı açacakken arkadaşın başlığını gördüm...yalnız benim arabam tersinir etkiye sahip...sabah süspansiyonlarından ses gelmezken 15-30 dk sonra her çukurda ve yavaşlamada kapı gıcırtasına benzer ses geliyor...ama çok rahatsız edici bir biçimde...acaba benimki niye öyle?abimin focusu var...bi ara ondada olmuş...servise götürmüş süspansiyonları yağlamışlar bi güzel ondan sonra 2 seneye kadar araba çıt dememiş..bende mi öyle yapayım??