PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorda gürültü ve silkeleme!

Selim Sümer
18-11-2011, 10:51
Arkadaşlar merhabalar.Son 6 aydır motor ile ilgili yaşadığım bir sıkıntı var.Bu konuda bir fikriniz olduğunu ümit ediyorum.Bu 6 aylık zaman diliminde zaman zaman ortaya çıkan , son bir ay içerisinde ise biraz daha sıklaştığını farkettiğim 1500-2000 devir aralığında motorun yakıtı bitmiş gibi sarsılmasına , zincir şakırdamasına benzer bir ses çıkararak gürültülü çalışmasına ve yakıt tüketiminin oldukça yükselmesine sebep olan bir problem.Normal karayolu seyri esnasında 90 km ile giderken de olabiliyor.Ya da sokak içerisinde 1./2. vitesle giderken de ortaya çıkabiliyor.Bu arızaların baş gösterdiği 2/3 Sefer yol bilgisayarında EGR arızası yazısı da çıktığından servise gitmek zorunda kaldım. Farklı servislerde arızayla ilgili beni tatmin edici bir cevap veremediler.Tahmin ediyorum sadece arıza kodunu sildiler.Genelde motoru aç kapa yaptığımda yok oluyor.Son iki aydır ise motorun gürültülü çalışması(şakırdama) ve yakıt tüketiminin yükselmesi sıkıntısını daha sık yaşamaya başladım.Geçen haftalarda aracım 30 bin km'ye geldiğinden faydası olur diye carbon cleaning'de yaptırdım.Öncelikle enjektörlerdenmi yoksa Egr valfindenmi şüphelenmem lazım?Bunlar kolayca sökülüp temizliği yapılabilecek parçalarmı?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Abdullah
18-11-2011, 10:55
öncelikle geçmiş olsun sorununuza benzer problemler 308 kullanıcılarında yaşanan bir problem ilgili konuyu incelemenizde fayda var aynı sebepten olabilir.

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1464.100

Ömer Gedik
18-11-2011, 11:29
Aracınız 110 luk mu 112li yeni motor mu?

Kirlilik uyarısı, Fazla yakıt, Sarsıntı genelllikle kötü yakıntın eseridiri. Birde hata kodlarıunı biliyor musunuz?

Selim Sümer
18-11-2011, 13:22
Ömer Bey,aracım 110 bg'lik olandan.Yakıtı %90 aynı yerden alıyorum.Çoğunlukla da kükürt oranı düşük olan pahalı dizelden tercih ediyorum.Kirli yakıtı düşünerek carbon cleaning yaptırdım.Ama o uygulamadan sonra yol aldığım 3000 km'de de 1 defa gaz yememe 2 defa da sesli çalışma sorunu ortaya çıktı.Motoru kapatıp açtıktan sonra yok olması enjektörler ile ilgili ciddi bir arızayı işaret etmez değilmi?

kaan__
18-11-2011, 18:47
araç kaç km de bilemiyorum ama bahsettiğiniz zincir şıkırdaması gibi sesler volant dan gelir diye düşünüyorum....hatta aracı stop ederken falanda bu sesi duyarsınız...volant için servisle görüşmekte fayda var....

Ömer Gedik
18-11-2011, 23:07
Volan zincir şakırdaması gibi bir ses oluşturmaz. Zaten konunun volan la hiç alakası yok.

Carbon Clean işlemini duyumlarıma dayanarak pek önermiyorum. Silkeleme, Titreme, tıkanıklık genellikle kötü yakıttandır. Aracınızı makineye bağlayıp bakmak faydalı olabilir.

ÇΔĞLΔΨΔ∏
19-11-2011, 00:17
Carbon Clean işlemini duyumlarıma dayanarak pek önermiyorum.

Kesinlikle katılıyorum

kaan__
19-11-2011, 02:00
Volan zincir şakırdaması gibi bir ses oluşturmaz. Zaten konunun volan la hiç alakası yok.

Carbon Clean işlemini duyumlarıma dayanarak pek önermiyorum. Silkeleme, Titreme, tıkanıklık genellikle kötü yakıttandır. Aracınızı makineye bağlayıp bakmak faydalı olabilir.

:bilmem ben bi ustadan duymuştum zincir sesi gibi bi ses volandan baskı balatadan yapar demişti ona nazaran söyledim....yanlış bilgi vermek istemem kesinlikle...
kusura bakmayın

Ömer Gedik
19-11-2011, 07:53
Kaan kusur filan yok en güzeli de cevabında yazmışsın. Hatalar farkedilir de kabul edilirse hiç sorun yok ne kusuru.

Volan özellikle vites geçişlerinde bi ses yapar ama bu şakırdama vb şekilde değil. Birde aracın kapatıp açarken ses duyulabilir.

Selim Sümer
19-11-2011, 15:01
Kaan Bey,ilginiz için teşekkür ederim.A6R'deki herkesin bildiği şakıduk şukuduk sesler haricinde bir sıkıntım yok.
Ömer Bey,2 ay kadar önce serviste cihaza bağladılar.Çıktısını da bana göstermişlerdi.Çalışma değerleri normal gözüküyordu.Ama dediğim gibi gürültülü ve aşırı sarfiyatlı çalışma(düz yolda 80 km ile yumuşak kullanımda anlık tüketim 6 lt/sn.)hiç beklenmedik zamanlarda ortaya çıkıyor.Deponun dolu veya boş olmasıyla da bağlantısı yok.Yalnız şunu hatırladım.Geçen Mayıs'ta yıllık kontrole gittiğimde servis görevlisi motorun sesli çalıştığını söyleyip triger setini değiştirtmişti.Üretim hatası nedeniyle gelen araçlarınkini değiştirdiklerini söylemişti.Herhalde 12 bin km yaptıktan sonra yine aynı sorun ortaya çıkmamıştır?Aracımın garantisi Aralık sonu bitiyor.Sizin bahsettiğiniz Okmeydanındaki servis ne kadar ilgilenir acaba?Yazılarınızın büyük kısmını okudum.Ama gördüğüm kadarıyla siz çok ilgili ve tanıdıkları olduğunuz için ayrı bir ilgileniyorlar.

Ömer Gedik
19-11-2011, 16:51
Parlarlı da aracınızla tabiki ilgilenirler. Eğer müsait olursam bende bulunurum. Fatih usta bu işlemlerde oldukça bilgili ve tercrübelidir.

Gökay
19-11-2011, 17:38
Foxfrot , Okmeydanı Parlarlı'ya gönül rahatlığıyla gidebilirsin.

erceerce
09-03-2012, 15:36
Bendede aynı durum oldu 112likte. Yeni yazılım yüklenip ,Enjektör alıştırmasına müteakip sorunlar kesildi.

Esat
12-03-2012, 14:06
308 lerde enjektor alistirmasindan sonra gidiyor bu sorun

Ömer Gedik
12-03-2012, 21:08
Esat abi Enjektör alıştırması 112 lik yeni motorlar için geçerli. Arkadaşın araç 110 luk eski tip motor.

Esat
12-03-2012, 23:48
Onu bilemeyeceğim benim basıma gelmişti ama 112 lik benimki

Ömer Gedik
12-03-2012, 23:51
Onu bilemeyeceğim benim basıma gelmişti ama 112 lik benimki

Tamam abi Senin motor yeni bizim motor eski :'(

Esat
13-03-2012, 00:03
Tamam abi Senin motor yeni bizim motor eski :'(

:gül3:

Selim Sümer
13-03-2012, 12:56
Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler.Geçtiğimiz sene yazın yolda kaldıktan sonra serviste "motor sigorta kutusu" diye tanımlanan parça değişmişti.O günden beri maşallah silkeleme sıkıntısı baş göstermedi.Demek problem parçadaymış.Diğer kafamı kurcalayan sesli çalışma ve tüketim artışının sebebini ise başka bir forumda 5008 ile ilgili bilgi paylaşımında şans eseri buldum.Benim yaşadığımın tamamen aynısıydı.Partikül filtresinin tıkanmasını engellemek için motorun belli periyodlarda yaptığı bir işlemmiş.Okuyunca çok rahatladım.Ama üzüldüğüm nokta gittiğim yetkili/özel servisteki ustaların(!) bunu bilmemesi.Anlattığım zaman bana "bu kafayı yemiş" gibisinden bakıyorlardı.