PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel motor geç ısınma sorunu

berker
29-12-2009, 09:29
Aracım 2010 dizel auto 6R. Sabahları hareket ettikten sonra en az 10 km. sürüşten sonra ancak normal hararete ulaşabiliyorum. Kışın daha da kötü. Sizin aracınzda aynımı? Dizel olduğu için bu olağan mıdır? Yoksa benim araçtamı bir sorun var?

TanerHoca
29-12-2009, 09:46
Aracım 2010 dizel auto 6R. Sabahları hareket ettikten sonra en az 10 km. sürüşten sonra ancak normal hararete ulaşabiliyorum. Kışın daha da kötü. Sizin aracınzda aynımı? Dizel olduğu için bu olağan mıdır? Yoksa benim araçtamı bir sorun var?

sevgili berker bildiğim kadarıyla dizel motorlar yapıları gereği benzinlilere göre daha geç ısınıyor. ben meganda da 407 de de bunu gözlemledim. 10 km değil ama 3-4 km gitmeden ibre yerinden kımıldamıyor. oysa benzinli aracımda rölantide çalıştırarak bile hararet göstergesinin kıpırdaması sağlamak mümkündü. dizel araçta rölantide bekleyerek hararet göstergesini kımıldatmak pek mümkün değil. yani bence bir sorun yok.selam ile...

Ömer Gedik
29-12-2009, 10:00
Bu sorun değil olağa bişey, mesela hocamın da dediği gibi rölantide bekleseniz ibre uzun bir süre hiç oynamaz. Yola çıktığınızda dikkat ederseniz ibre kısa sürede yerinden oynamaz. Bir ara benimde dikkatimi çekmişti ama gayet normal...

Gökay
29-12-2009, 10:50
Sorun yok aracında dizellerimizin çalışma karakteri bu ;)

reisG
29-12-2009, 12:48
hatta bildiğim kadarıyla dizel motorlardı ısıtma bujileri vardır.