PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sinyal lambasının hızlı yanıp sönmesi

ozan308
18-10-2011, 19:41
Selam arkadaşlar bugun aracımda sola sinyal verdiğim zaman sinyal lambasının hızlı hızlı yanıp söndüğünü farkettim.sağ tarafta böyle bir sorun yok ama sola sinyal verdiğimde sinyal lambası normalin dışında hızlı yanıp sönüyor.Lamba geçti diye tahmin ettim fakat tüm lambalar sağlam.Aracımda uzunlar,kısalar ve sislerde xenon kullanıyorum.Ara sıra da sağ üst lambam sönüyor kapatıp açıyorum o düzeliyor bu seferde sağ sis farım yanmıyor.Bi gariplik var gibime geliyor.Bir arkadaşımın aracı xenonun elektrik kaçırması nedeniyle yanmıştı.Açıkcası korkmaya başladım.yardımcı olursanız sevinirim :uzgun

Ömer Gedik
18-10-2011, 19:46
Normalde bu sorun Sinyal lambalarından birinin patlaması sonucu oluşur.

Aracınız aydınlatma düzeni için bir yazılım güncellemesi yaptırdınız mı? Eğer yaptırmadıysanız servisi arayıp Aracınızın bilgileriyle güncelleme olup olmadığını sorun.

Eğer bu ikisi değilse Xenon veya başka bir neden den ötürü sorun oluşuyordur.

ozan308
18-10-2011, 19:48

Aracınız aydınlatma düzeni için bir yazılım güncellemesi yaptırdınız mı? Eğer yaptırmadıysanız servisi arayıp Aracınızın bilgileriyle güncelleme olup olmadığını sorun.

Eğer bu ikisi değilse Xenon veya başka bir neden den ötürü sorun oluşuyordur.

Yazılımı geçen sene güncelletmiştim.Şeytan diyor ki sök şu xenonları ama kıyamıyorum :(

cmr_cihangir
18-10-2011, 19:54

İlk kullandığım araç Lada Samara'da bu sorun çok sık tekrarlıyordu. Elektrik aksamı o kadar zayıftı ki sürekli lamba değiştirip duruyordum.

Yasin CCK
18-10-2011, 20:54
Arka sinyal ampullerini kontrol ediniz...

MuratÇ.
18-10-2011, 20:58
yasinim naber kerdeşim sen bilirsin sinyalleri parklara baglatıla biliyormu acaba ben direk yanması istiyorum.

ozan308
18-10-2011, 21:47
Arkadaşlar az önce arka stop sinyallerini kontrol ettim.Sinyal lambası yanmıyor fakat ilave olarak stop,geri sis lambası hatta sol plakalık lambası bile çalışmıyor..Hepsi birden geçmiş olamaz heralde dimi :S

drwhiskey
18-10-2011, 22:02
xenonlarla ilgili değil. aynı sorun bizim bacanağın arabada da vardı. araç renault clio. araç çok kullanılmayan yatan bir araç. modifiye olarak sadece "baby on board" yazısı var :gul5 hallettirdi serviste ama detay sormadım. sigortadan kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorum. xenon ile alakası olmadığını kesinlikle söyleyebilirim...

Yasin CCK
19-10-2011, 08:06
Arka sinyal ampullerini kontrol ediniz...

Arkadaşlar az önce arka stop sinyallerini kontrol ettim.Sinyal lambası yanmıyor fakat ilave olarak stop,geri sis lambası hatta sol plakalık lambası bile çalışmıyor..Hepsi birden geçmiş olamaz heralde dimi :S

;)
Elektronik bir arıza muhtemelen sigorta ama başka bir sorunda olabilir, aracı bilgisayara bağlatınız.

Yasin CCK
19-10-2011, 08:11
yasinim naber kerdeşim sen bilirsin sinyalleri parklara baglatıla biliyormu acaba ben direk yanması istiyorum.

İyidir Muratım sağolasın, sende iyisindir inşallah.

Bağlanabiliyor dostum, küçük bir role sayesinde sinyal işlevini de yapmaya da devam ediyor. Farklı taktik deneyen elektrikçilerde mevcut :D Forumda Cenk arkadaşımız uyguladı aracına ;)

ozan308
29-10-2011, 22:29
arkadaşlar geçen gün servise gittim sorunumu söyledim ve elektrikçi arkadaş stop'u söküp baktı.bende başında bekledim sorun stop lambasının içindeki duylar erimiş.:S gözümle görmesem yalandan yapıyorlar derim ama bende inanamadım.stobun içi ayrı olarak satılmadığından dolayı komple değiştirmek gerekiyormuş ve 350 tl fiyat çıkardılar.Benimde baya bir moralim bozuldu durduk yere 350 tl gitti derken servis müdürü ustayı sesleyip yapılabilecek bişey varsa onarılmasını istedi.Allah razı olsun her zaman yardımı dokunmuştur bana ve diğer öğrenci arkadaşlarımıza :)usta yaklaşık 1 saat uğraştıktan sonra işi çözdü ve 5 kuruş para vermeden çıkıp gittim.Ama sorun tekrarlarsa bu sefer stobu değişmek zorunda kalacağımı söyledi.Çok şükür atlattık şimdilik umarım tekrarlamaz bu sorun. :)

γuяdaeя
29-10-2011, 22:52
Hadi geçmiş olsun :)

Yasin CCK
29-10-2011, 22:55
Aynı sıkıntı benimde başıma geldi, elektrikçim paralel hat çekerek sorunu çözdü ;)

Çok sıkıntı etmeyin, olur böyle vakalar :)

scorp
19-11-2011, 01:43
Aynı sorunla geçtiğimiz kış sonunda ben de karşılaştım. Serviste arka sol stop lambalarına giden kablonun eridiğini söylediler ve değiştirdiler. İşin ilginç tarafı yalnızca 15 veya 20 liralık bir hesap çıkarmalarıydı... "Kesin üretim hatası falan gibi bir şey vardı, sessizce hallettiler" diye düşünmekten alamamıştım kendimi :D

Yasin CCK
19-11-2011, 09:09
15-20 de fazla, kullandığı bir malzeme yok, sadece el emeği ;)

okngrsy
05-04-2012, 21:23
bende aynı problemle karsılastım ılk karsılastıgımda arka sol stop şase yaptıgından calısmıyordu ıkı hafta sonra sag arka stop da aynı problemı yasadım bu sefer kendım elektronıkcı oldugumdan lehım ve havya ıle problemı cozdum ...

Elrohir
10-04-2012, 16:21
arkadaşlar geçen gün servise gittim sorunumu söyledim ve elektrikçi arkadaş stop'u söküp baktı.bende başında bekledim sorun stop lambasının içindeki duylar erimiş.:S gözümle görmesem yalandan yapıyorlar derim ama bende inanamadım.stobun içi ayrı olarak satılmadığından dolayı komple değiştirmek gerekiyormuş ve 350 tl fiyat çıkardılar.Benimde baya bir moralim bozuldu durduk yere 350 tl gitti derken servis müdürü ustayı sesleyip yapılabilecek bişey varsa onarılmasını istedi.Allah razı olsun her zaman yardımı dokunmuştur bana ve diğer öğrenci arkadaşlarımıza :)usta yaklaşık 1 saat uğraştıktan sonra işi çözdü ve 5 kuruş para vermeden çıkıp gittim.Ama sorun tekrarlarsa bu sefer stobu değişmek zorunda kalacağımı söyledi.Çok şükür atlattık şimdilik umarım tekrarlamaz bu sorun. :)

Aynı durum sağ sinyalde başıma gelmişti serviste usta açıpta bana gösterdiğinde resmen arka stop erimiş plastikle kaynamıştı. Şimdi de sol taraf yapıyor yani anlamak mümkün değil
bu kadar mı dandik parça ve leğim kullanılır. Yazık gerçekten can sıkıcı bir durum. Bu kadar çabuk olması bana göre çok olumlu değil.

Hayır yani şimdi tekrar servise git uğraş dur, şöyle bilienen iyi bir elektirkçi olsa pendik tarafında da götürsem.

feliks01
21-04-2012, 23:39
Biri soylese gulerdim bu aksam benimde basima geldik durduk yere sinyal hizli hizli yanip sonmeye basladi sonra fren lambalari gitti uyuz oldum actim baktim arka stoplara kablolara bisey bulamadim dedim neyse yarin goturup degistireyim sonra fark ettim ki parklardan biri kararmis yanmiyor bende dedim neyse onu degistireyim bari onu degistirir degistirmez hersey normale dondu ya olacak gibi degil parklarla sinyaller ne alaka anlamadim ama sirf guzel duruyor diye bu turuncu. Parklari soktum attim gitti sizinle paylasmak istedim

spyrogyra
29-05-2012, 12:37
öncelikle merhaba. 2009 308 in bir kaç gündür sol arka sinyal yanmıyordu( lambalar sağlam) dünden itibaren stop sis park ne varsa hepsi söndü. Nedeni ve çözümü paylaşırsanız sevinirim. (Bu arada canı sıkılınca bikaç saatliğine çalışıp yine sönüyor dalga geçer gibi:))

Abdullah
04-06-2012, 11:16
öncelikle merhaba. 2009 308 in bir kaç gündür sol arka sinyal yanmıyordu( lambalar sağlam) dünden itibaren stop sis park ne varsa hepsi söndü. Nedeni ve çözümü paylaşırsanız sevinirim. (Bu arada canı sıkılınca bikaç saatliğine çalışıp yine sönüyor dalga geçer gibi:))
öncelikle forum kurallarını okuyunuz...

feliks01
05-06-2012, 12:09
neler neler çektim bende bu sinyal lambaları yüzünden bi sefer parklardan biri yandı arka stop fren sinyal hepsi gitti parkı değistirdim hepsi düzeldi sonra bi ara yine öyle olmaya başladı sonra sokete baktım ki soket oksitlenmis bende pas sökücü ile temizledim taktım tekrar düzeldi yine olursa soketi değiştirecem