PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Farlarda bugulanma :(

sinan34
17-09-2011, 23:02
Arkadaşlar aracım 2011 model 308. Sol ve sağ far camlarının bugulandığını fark ettim.Tahminim arabayı yıkattıktan sonra oluştu , ilerleyen günlerde oluşan buguların kaybolacağını düşünüyorum.
Geçmiş yıllarda astrada 3 kere meganda 1 kere garantiden degişim yaptırmıştım.Ama sonuç yine aynı farlar bugulanıyor veya is tutuyordu.Peugeotta durum nedir .Teşekkürler.

Dreamcatcher
17-09-2011, 23:11
5 adet peugeot kullandım ,şu anki 308 de dahil bu sorunu yaşamadım

Ozan
18-09-2011, 00:00
Bende de bu tür bir sıkıntı hiç olmadı.

Ömer Gedik
18-09-2011, 07:10
Farların buğulanmasının bir sebbei vardır. Ya bir yerden kırıktır ya arka kapakları yoktur ya da farlarınız sorunludur. Ben hiç buğulu farlı 308 görmedim. Sadece zamana bağlı is oluşuyor.

eyup_31
18-09-2011, 09:13
benim aracım da 2011 ve aynı sorun bende de oldu....aracı yıkattıkdan sonra buğulanma oluyordu kaputu açıp bir göz atınca far arka kapaklarının olmadığını farkettim servise uğradığımda durumu belirttim.... kapaklar takılıp sorun halledildi sen de bir göz at derim :D

mimit
18-09-2011, 10:45
farlar bir darbeye maruz kaldıysa yada bakım esnasında arka kapakları yerinden oynamış yada düşmüş işe bu arkadaşlarında belirttiği gibi bu durum baş gösterebilir,benimde birkez başıma geldi serviste ampul değişiminden sonra kapağı takmamışlardı,araç yıkanınca buğulanma oldu,daha sonra kapağı temin edip takmadan öncede farın içinde önce sıcak daha sonra soğuk hava tuttum yaklaşık 5 dakika sonra kapağı kapattım,bir daha olmadı.

sinan34
18-09-2011, 15:48
Kastettiginiz lastik kapaklar ise her ikiside takılı az önce kontrol ettim.Sol fardaki bugulanma kaybolmuş sağ far camında ise iç tarafta küçük küçük desenler oluşmuş:)) Far ışığını dağıtacagını düşünüyorum.Bakıma gittigimde servise kontrol ettiririm aracımın garantisi devam ediyor, gerekirse garantiden degiştireceklerini düşünüyorum.Far komplemi degişiyor yoksa sadece cam (mika) kısmımı degişiyor?

TanerHoca
18-09-2011, 16:40
buğu ??? hiç olmadı.
ancak aşağıdaki sorun var :gul5

bugün aracımı yıkattıktan sonra kurularken stop lambasının içinde bir sinek ölüsü olduğunu fark ettim.
suyun girmediği yere sinek nasıl girmiş merak ettim doğrusu ???

http://img261.imageshack.us/img261/4191/img3022q.jpg
http://img411.imageshack.us/img411/1053/img30266641815.jpg

Selami
18-09-2011, 18:12
sineğin bile bir zevki varmış vesselam...

:gul5

Dreamcatcher
18-09-2011, 18:25
Kastettiginiz lastik kapaklar ise her ikiside takılı az önce kontrol ettim.Sol fardaki bugulanma kaybolmuş sağ far camında ise iç tarafta küçük küçük desenler oluşmuş:)) Far ışığını dağıtacagını düşünüyorum.Bakıma gittigimde servise kontrol ettiririm aracımın garantisi devam ediyor, gerekirse garantiden degiştireceklerini düşünüyorum.Far komplemi degişiyor yoksa sadece cam (mika) kısmımı degişiyor?

Sinan far komple değişir..ancak muhteşem süper servisimiz konuya nasıl bakar bilemem :)

kaltunakar
27-11-2011, 13:48
aynı şey bendede oldu...umalımda bir iki güne geçer... :uzgun

Seramana
27-11-2011, 13:56
Servise götürün eğer ömer dediği sorunlar yoksa garantiden değiştiriyorlar.

individual
27-11-2011, 14:11
arkadaşlar şöyle bir kaç örnek vereyim.

hava soğuk , sizde sıcak bir odadasınız.
zamanla evin camları içeriden buğu yapacaktır. ama camları açtığınızda buğu oluşmaz.

yine soğuk bir havada aracınızda gidiyorsunuz. zamanla içeride buğu oluşacaktır. camları açtığınızda da buğu hızla yok olur.

buğulanmanın sebebi , kapalı mekandaki havanın neme doymasıdır.neme doyan hava soğuk bölgelere yapışacaktır.
soğuk bölgeler odadaki ve araçtaki camlardır. farda ise far iç yüzeyi.

o zaman buğulanmayı önlemek için demekki kapalı mekanı iyi sirküle etmek gereklidir.
farlarda da sirkülasyon delikleri bulunur. bir nevi emniyet subabı gibi davranırlar.
içerideki ısınan hava bu deliklerden dışarı çıkar , far nefes alır.

büyük ihtimal bu delikler tıkanmıştır.

mygold
27-11-2011, 14:13
tesekkurler ergın cok faydalı oldu :iyi :iyi

individual
27-11-2011, 14:15
unutmadan , farınızda yapacağınız herhangi bir değişiklik buğulanma riski oluşturur.
farklı bir ampül kullanılması da buğu oluşturabilir.

far içindeki kapalı mekanın , ampül tipinin ve de sıcaklığının değiştiği durumlarda da buğulanma tehlikesi olabilir.
sonuçta sirkülasyon delikleri ,sayıları ve yerleri hesaplanarak tespit edilmiştir.

edit:
rica ederim mücahit
:D

sinan34
27-11-2011, 16:36

Teşekkürler ederim arkadaşlar.
Far ampülünün karşına denk gelen mikada (cam, plastik) agaç kökü gibi küçük desen oluşmuş.
12. ayda ilk bakımı var aracımın o zaman serviste garantiden degiştirtirim diye düşünüyorum.(Telefonda ilk 15000 bakımı için 350 tl fiyat verdiler.Farların hatırı için mecburen verecegim 350 tl yi)

kaltunakar
27-11-2011, 20:13
ya babam arabayı geçenlerde aldı,,,gitmiş sanayide bilmem hangi ustada farını değiştirmiş,,,bilinmeyen bi yerde ampul değişimi yani...sözde tasarruf edecek servise gitmeyerek zaten o günden sonra buğu tuttu,,,ne yapiim şimdi...sağdan soldan birikmiş param var,,,gidip seviste yeniden mi değiştireyim????hayret bi şey yani ...babama bin kere bilmediğin ustada iş yapma diyorum sanayide :kafa