PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : otomatik far sensörü takma çabaları...

mimit
14-09-2011, 22:31
arkadaşlar daha önceki araçlarıma sonradan bu tip uygulamalar yapmıştım vede sorunsuz bir şekilde kullanmıştım,daha önce kullandığım markadan gidip tekrar alıp 308 e de bu uygulamayı yaparak bu özelliği kazandırmak istedim ama işlem hem çok uzun sürdü hemde 308 in karmaşık elektronik yapısı işi iyice güçleştirdi,şuan sistem aktif ama bir konuda noksan olarak kullanabiliyorum,eksik kalan kısmımız ise kadranların aydınlatması ve teyp aydınlatması bunun dışında klima paneli vites konumları gibi bölgelerde sıkıntı yok.

ön kısa ve park,arka park ve plaka lambaları için ayrı birer kablo çıkartılıyor sigorta panelinden bu işlem kolay ve basit,ama olay sensör devreye girdiğinde iç aydınlatmaları aktifleştirmeye gelince iş karmaşıklaşıyor,kendi aldığım cihazın yanı sıra 4 farklı daha sistem denedik ama içlerinde en verimli çalışan elimde mevcut bulunun cihaz oldu.aydınlatamadığımız kısımları nasıl aydınlatacağımızı da usta çözdü ama bu seferde bize bir 308 sinyal kolu daha gerekti,onuda temin edemedik onun için bir süre bu eksiklik ile yaşıycam,bunun dışında aydınlatma kolu da aktif olarak çalışıyor,sıkıntı sensör çalışırken bir devrenin tamamlanamamasından kaynaklanıyor,onuda fazla bir kol bulduğumuz zaman halledicez ama 308 ile tam uyumlu bir sistem üretilmediği sürece bence bu kadar uğraşmaya gerek yok bu özellik için,kendi düşen ağlamazmış diyorum.

mygold
14-09-2011, 23:38
mehmet sen nerdesın ya.. bı gıdıyon arakı bulasın. neyse sensorun hayırlı olsun. baya ugrastırmıs senı. peugeotun uretmıs oldugu tam uyumlu bır sensor yokmuydu. servıste boyle bır parca varsa onu takıp kullanmak daha kolay olurdu..

Abdullah
15-09-2011, 00:30
vallahi güzel bir uygulama olduğuna eminim fakat cesaret ayrı bir konu konu peugeot ve elektrik aksam olunca ben orada kalırım malum sizinde dediğiniz gibi karmaşık. Eğer fotografladıysanız yayınlarsanız çok seviniriz.

Dreamcatcher
15-09-2011, 07:17
Mehmet tebrikler..arabayla bu kadar uğraşan adam arabasını seven adamdır :)

TanerHoca
15-09-2011, 09:24
öncelikle ben de gayretinden ötürü tebrik ederim. :alkis2

yalnız bu tür işlemler yapılırken fotoğrafları çekilse ve bu tarz konular fotoğraflar eşliğinde forumda paylaşılsa çok daha etkili ve faydalı olur kanaatindeyim.böylece hem yapılan iş, hem de yapım aşamaları hakkında doğrudan bilgi sahibi olma imkanına kavuşuruz.bu da foruma ayrı bir zenginlik katar :iyi

mimit
15-09-2011, 09:38
mehmet sen nerdesın ya.. bı gıdıyon arakı bulasın. neyse sensorun hayırlı olsun. baya ugrastırmıs senı. peugeotun uretmıs oldugu tam uyumlu bır sensor yokmuydu. servıste boyle bır parca varsa onu takıp kullanmak daha kolay olurdu..

servise de sordum tabiki ama servis far ve yağmur sensörünün birlikte satıldığını,bunlara ilaveten ön camın ve ve direksiyon altındaki kontrol panelinin de değişmesi gerektiği söyledi,onlar bunları söyleyince ben fiyatını bile sormadım :) montaj ı tam olarak bitirdiğimizde fotoğraflarını çekip paylaşırım,şuan montaj tam olarak bitmedi dediğim gibi iç aydınlatmada sıkıntı yaşıyoruz,ustanın aklındaki son ihtimalde sorunu çözmez ise maalesef sistemi komple iptal edicem,bu tip uygulamalar tam anlamı ile çalışmadıkça sizde hak verirsiniz ki hiç bir esprisi kalmıyor.

mygold
15-09-2011, 10:01
haklısın mehmet. oldumu tam olsun. ama sen bu işi tamamlarsın gıbıme gelıyor. kolay gelsın.
not: şu bahsettıgın aydınlatma kolu premiumlarda kullanılan kol mu?

EMRE
15-09-2011, 13:25
merhaba oncelikle kendinize cok guzel bir ugras secmissiniz. bu isi peugeot 206 aracima uygulamistim.devrenin projesi ve montajinida kendim yapmistim ve bire bir orjinal sistemle ayni calisiyordu uzun surede kullandim dediginiz gibi bu sistemi bizim araclara uygulamak zor gibi gozuksede devre tasarimi uygun olursa (UYGUN OLMASADA UYDURURUZ) mukemmel sekilde calismakta.yapmaniz gereken elinideki devrenin tek bir cikisini kullanmak ve sadece bir anahtar gibi calismasini saglamak yani far sensoru devreye girdiginde elinizdeki iki kablo kisa devre olacak.bunu cift kontakli bir role ile yapabilirsiniz.bu iki kabloda kesinlikle hic bir voltaj olmayacak.gelelim isin zor kismina com 2000 isimli parcayi yanikollarin oldugu kismi sokeceksiniz. icini acacaksiniz ama dikkatli olun kucuk bir hata airbag .korna gibi sistemlerin devre disi kalmasina sebeb olacaktir daha sonra bir olcu aletiyle far kolundan farlari acip kapatarak elektronik devre uzerinden ilgili iki ucu bulup far sensorunden gelen bahsettigimiz kablolari buralara baglayacaksiniz hepsi bu sistem tumuyle aktif olacaktir.kolay gelsin.

mimit
15-09-2011, 14:16
merhaba oncelikle kendinize cok guzel bir ugras secmissiniz. bu isi peugeot 206 aracima uygulamistim.devrenin projesi ve montajinida kendim yapmistim ve bire bir orjinal sistemle ayni calisiyordu uzun surede kullandim dediginiz gibi bu sistemi bizim araclara uygulamak zor gibi gozuksede devre tasarimi uygun olursa (UYGUN OLMASADA UYDURURUZ) mukemmel sekilde calismakta.yapmaniz gereken elinideki devrenin tek bir cikisini kullanmak ve sadece bir anahtar gibi calismasini saglamak yani far sensoru devreye girdiginde elinizdeki iki kablo kisa devre olacak.bunu cift kontakli bir role ile yapabilirsiniz.bu iki kabloda kesinlikle hic bir voltaj olmayacak.gelelim isin zor kismina com 2000 isimli parcayi yanikollarin oldugu kismi sokeceksiniz. icini acacaksiniz ama dikkatli olun kucuk bir hata airbag .korna gibi sistemlerin devre disi kalmasina sebeb olacaktir daha sonra bir olcu aletiyle far kolundan farlari acip kapatarak elektronik devre uzerinden ilgili iki ucu bulup far sensorunden gelen bahsettigimiz kablolari buralara baglayacaksiniz hepsi bu sistem tumuyle aktif olacaktir.kolay gelsin.

dediğiniz şekilde 406 ve 307 ye bu sistemin montajını yaptık,fiesta ve focusta ise işler daha da kolay ama 308 in elektronik yapısı 307 206 ve 406 dan farklı dün akşam com2000 i ile baya bir uğraştık olmadı en fazla farlar yanıyor ama bir daha sönmüyor,307 de kullanılan sistemde kolun içinde bir direnç daha var ama 308 de 2 farklı direnç var,yapılmaycak bir şey de değil dün usta olayı tam olarak çözdü ama 308 kolu bulamadık.en son 406 ya uyguladığımızda sadece koldan ek bir hat çıkartarak olayı çözmüştük ama dün dediğim gibi ön parklar için kısalar için ayrı arka parklar için ayrı plaka ışıkları için ayrı klima,vites kolu aydınlatması flaşör,esp ve benzeri düğmeler için ayrı hat çektik direksiyonun altı kablo cehennemi.bir ara hepsinden vaz geçip iç aydınlatmalar sürekli yansın dedim onun içinde uğraştık,bildiğimiz üzere cam açma düğmeleri sürekli aydınlatmalı ama gene tam bir bütünlük yakalayamadık,teyp aydınlatmasına kısa devre yaptırmak için bütün kabloları denedik ama olmuyor olmuyor.sistemin kitapçığında 3 farklı montaj şekli belirtilmiş olmayacağını bile bile uygun olmayan diğer iki montaj şeklini de denedik ama bu girişimlerimizde başarısız oldu,ben vazgeçtim ama usta pes etmedi yapıcam ben bunu diyor.

mimit
15-09-2011, 14:18
haklısın mehmet. oldumu tam olsun. ama sen bu işi tamamlarsın gıbıme gelıyor. kolay gelsın.

hayır abi otomatik modu olmayan bir bahsi geçen, kolu içindeki dirençler lazım bize kolda bir işe yaramayacak aslında,ayak bölü aydınlatmaları ne zaman tamamlıyoruz abi.

mygold
15-09-2011, 15:09

hayır abi otomatik modu olmayan bir bahsi geçen, kolu içindeki dirençler lazım bize kolda bir işe yaramayacak aslında,ayak bölü aydınlatmaları ne zaman tamamlıyoruz abi.

direk aydınlatma kolunu alsan o işini gormezmı .çıkma bulabılırım sana.

mimit
15-09-2011, 15:11
çıkma var fiyatları yüksek geliyor abi 100 liradan başlıyor sadece kol :S ama sende bi fiyat alabilirsen sevinirim.

converse10
27-08-2015, 20:57
far sensoru muhabbetini ben bir hortlatayım dedim. İki gündür çalışıyorum valeo marka far sensoru taktım sistem farları karanlıkta yakıyor ve söndürüyor. Fakat iç gösterge aydınlatması ve park lambaları devreye girmiyor. Bakalım önümüzdeki günlerde nelerle karşılaşacaz.

mimit
27-08-2015, 22:14
far sensoru muhabbetini ben bir hortlatayım dedim. İki gündür çalışıyorum valeo marka far sensoru taktım sistem farları karanlıkta yakıyor ve söndürüyor. Fakat iç gösterge aydınlatması ve park lambaları devreye girmiyor. Bakalım önümüzdeki günlerde nelerle karşılaşacaz.

Hocam siz araç uyumlu yazınca ben sorun olmaz diye cevap yazmamıştım,parklar ve plaka ışıkları kolay,sigorta yuvasından kabloları bulup kablolarda sensörün beynine hat çekip ilgili çıkışlara bağlamıştık(plaka lambalarını unutmayın) bu şekilde orta konsoldaki aydınlatmalar klima,esp açma kapa düğmesi devreye giriyor(teyp ten emin değilim) gösterge paneli ise büyük sorun teşkil ediyor,bende konuya bakınca yazmadığımı fark ettim ama far açma kolunu değiştirmişti benim usta sensörlü kollardan alıp takmıştık,pc den birşeyler yapmış ve gene kısa bir hat çekerek işlemi çözmüştü ama çok fazla uğraşmıştı.

converse10
27-08-2015, 22:23
aldığım adam sorun olmuyor diye söylemesi üzerine aldım çok uğraştıracak beni anlaşılan şuanda inanın vazgeçme aşamasındayım siz verim alabildiniz mi? uygulama sonrası

mimit
27-08-2015, 22:34
O kadar uğraşa değer miydi diye sorarsanız bence değmez aç farı sürekli açık kalsın,çok fazla kablo,çok fazla detay var işin içinde,araca yapılabilecek en zor uygulamalardan birisi sanırım.Her şey bittiğinde sistem sorunsuz çalışıyordu bende.ayar düğmesi ile oynayınca bazen kafası karışıyordu sistemin ama güç kablosunu söküp takınca düzeliyordu. refakat aydınlatma süresini uzattığımda bir defasında farlar hiç kapanmadı, sensör beynini tamamen kapatana kadar. ama onun dışında ışık durumuna göre önce parklar sonra kısalar yanıyordu,kapanma sırası da tersten işliyordu önce kısa sonra parklar. bi ara eğlencesine park ampülü çıkışını sislere bağlamıştık. önce sisler sonra kısalar yanıyordu,son olarakta gene park çıkışından ayak bölümü aydınlatmasını destekledik oda çok kısıtlı elektrik bilgimden dolayı çok iyi olmadı, daha düşük ışık şiddetine sahip led ler alıp onları bağlamıştım,orjinale yakın birşey olsun diye. ayak bölümünde de iki led olmuştu böylelikle biri tavan lambaları ile birlikte yanan parlak beyaz ledler bir diğeri park ampülleri ile devreye giren gün ışığı rengi düşük parlaklıkta ledler. çok uzattım bence o kadar emeğe ve zamana değecek bir özellik değil. Dijital klima olsa bosch un yağmur,far ve buğu sensörü olan bir cihazı onu takmak isterdim,kim bilir belki bosch olduğu için o özellikte sorunsuz çalışırdı.

converse10
28-08-2015, 07:04
Sinyal kolunu değiştirip orjinal yağmur ve far sensörü takıldığında sistem sorunsuz olarak çalışıyor.Ama maliyetli

tebukan
28-08-2015, 14:38
Sinyal kolunu değiştirip orjinal yağmur ve far sensörü takıldığında sistem sorunsuz olarak çalışıyor.Ama maliyetli
301 içinde geçerli mi acaba. Maliyet ne olur

mimit
28-08-2015, 20:00
301 içinde geçerli mi acaba. Maliyet ne olur

hiç bulaşmayın derim hocam olmayınca o kadar çok zaman ve emek harcanıyor ki bence değmez. 301 in elektronik alt yapısınında sorun çıkartacağını düşünüyorum.

tebukan
28-08-2015, 20:59
hiç bulaşmayın derim hocam olmayınca o kadar çok zaman ve emek harcanıyor ki bence değmez. 301 in elektronik alt yapısınında sorun çıkartacağını düşünüyorum.
Teşekkür ederim. Merak ettim. O yüzden sordum.

converse10
28-08-2015, 21:04
6405.ly kodlu otomatik far ve yağmur sensörü gözü sipariş geçildi. Aksilik olmazsa orjinal olarak tamamlayacam.

Pars
29-08-2015, 20:33
308 de bazı park stop iç aydınlatma lambalarında sigorta yoktur bsi kısa devrede kendini korumaya alır ve uyku modunda düzelir uraşırken dikkat edin BSİ hasar görmesin ..kolay gelsin

converse10
29-08-2015, 21:00
308 de bazı park stop iç aydınlatma lambalarında sigorta yoktur bsi kısa devrede kendini korumaya alır ve uyku modunda düzelir uraşırken dikkat edin BSİ hasar görmesin ..kolay gelsin

teşekkürler abim senin de kafanı ağrıttım bugün

inaltigin0
11-09-2015, 18:38
Peki abi yağmur sensörü taktırmakta bu kadar karmaşık bir işlem mi ?

mimit
11-09-2015, 21:55
Peki abi yağmur sensörü taktırmakta bu kadar karmaşık bir işlem mi ?

Denemek lazım ama can-bus olan her araçta bu tarz eklentiler sıkıntı oluyor, x06 serisinde 2002 model öncesinde yaptığınız işlemleri 2002 sonrasında yapamazsınız mesela,çünkü sistem değişti. vakit ve nakit ayırabilirim derseniz, bosch un far ve yağmur sensörünü bir arada barındıran bir ürünü var ama uyum konusunda daha önce yapmamış, deneyimlememiş birisi ne söylerse boş olur.

converse10
11-09-2015, 22:03
Orjinal orjinal orjinal önericem üç husus yapması daha kolay sonradan takıcanız yan sanayı veya diğer ürünlerde aracınıza harcıcağınız maliyet eminn olun başabaş geliyor.