PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gaz pedalında takılma

carpediem77
09-09-2011, 18:30
Arkadaşlar, tatil dönüşü yolunda fark ettiğim sorun konusunda sizlerin görüşlerinizi bekliyorum.
sorun şu: dip gaz yaptıktan sonra 160-170 km hızdan sonra araç nerdeyse hiç hızlanmadı. pedala biraz daha yüklendikten sonra tık sesi ile birlikte pedal 3-4cm kadar daha ileri hareket etti. hızlanma normale döndü. ayağımı gaz pedalından çektikten sonra takılma gibi bir sorun da olmadı ama her dip gazla birlikte tık sesi ile birlikte 3-4 cm hareket olmaya başladı. benim korkum toyota lardaki gibi bir takılma söz konusu olabilir mi?
Servisin yolu gözüktü gibi ama böyle bir durumla karşılaşmış veya bilgisi olan varsa vede yardımcı olabilecekse sevinirim.

Ömer Gedik
09-09-2011, 19:13
İlginç birşey, öyle takılacak bir sistem de yok sensörlü çalışıyor tel vs yok. Bence durduğun yerde bir gaz pedalı basarak kontrol et. Komik olacak belki ama Aklıma paspas geliyor.

muhti
09-09-2011, 19:21
sanırım overboosttan bahsediyorsunuz. bu bir sorun değil zannedersem.

Gökay
09-09-2011, 19:55
sanırım overboosttan bahsediyorsunuz. bu bir sorun değil zannedersem.

Ya bu overboost meselesini sadece aracin teknik verilerinde duydum,yani ne oluyor Ozdemir bu?Gunluk kullanimda overboostluk bir aksiyon olmuyor sanirimki fark etmedim?
Motorun sanziman gibi Kickdown'u gibi birsey anladim..

muhti
09-09-2011, 20:04
emin olmamakla birlikte şu şekilde açıklıyayım. carpediem77 nin sorun diye bahsettiği başına gelen olay yüksek sürat denemelerinde benim de başıma geliyor çünkü bildiğim kadarıyla aracımızın özelliği zaten bu. araçlarımız 270 tork overboost ile 285 e çıkıyor. dip gaz yaptıktan sonra gaz pedalına biraz daha ağırlık verip yüklenince hafif bir tık sesiyle birlikte gaz pedalı biraz daha basılabiliyor ve böylece max 285 tork gücüne ulaşılabiliyor diye biliyorum. bende sürekli olarak 2. çakmak köprüsü kavacık 2.köprü yolu üzerinden geç saatlerde çokça geçtiğim için bomboş 4 şeritte son hız denemeleri yaparken farketmiştim bu durumu. dediğim gibi bu bilgiden kesin olarak emin değilim fakat dip dazdan sonra ilave bir kuvvetle gaz pedalının ilerlediğinden eminim :D

Ömer Gedik
09-09-2011, 20:23
Overboost Fonksiyonu

3, vitesve sonrasında gaza tam basılmasıyla ilaver bir tork elde edilmesidir. Benim aracımda ilave 20 nm tork sağlıyor ama tık sesi vb birşey duymadım belki de devreye girince sigorta kutusundan çok hafif ses geliyordur.

muhti
09-09-2011, 20:27
ömer emin ol tam basmıyorsundur gaza. hissetmemek mümkün değil çünkü aradaki pedalın düşüş farkını. dip gaz yaptığımı zannediyordum bende ilk başlarda abimin uyarmasıyla birlikte yüklendim biraz daha gaza ve dediğim gibi pedal biraz daha ilerledi..

Ömer Gedik
09-09-2011, 20:31
ömer emin ol tam basmıyorsundur gaza. hissetmemek mümkün değil çünkü aradaki pedalın düşüş farkını. dip gaz yaptığımı zannediyordum bende ilk başlarda abimin uyarmasıyla birlikte yüklendim biraz daha gaza ve dediğim gibi pedal biraz daha ilerledi..

Dibe değdikten sonra nereye daha basayım :D 171,850km yi devirdim şans eseri bile denk gelirdim yahu :)

muhti
09-09-2011, 20:33
yok mu yahu bu dediğim olayı başka yaşayan :D çünkü 1 kez değil en az 10 kez denedim bu olayı. bende mi acilen gitsem servise yoksa :D

muhti
09-09-2011, 20:35
mesajlarımda belirttim bu anlattığım olayın overboost olup olmadıgından emin değilim diye ama carpediemin bahsettiği şeyi ben özellikle yapıyorum aracımda ve servise gitmesine gerek olmadıgını söylemek için bilgilendirdim. dip gazın da dibi var araçlarımızda deneyin görün derim :D

γuяdaeя
09-09-2011, 20:38
Atladığınız bir nokta var yalnız araçların biri Auto6R, diğeri manuel..

Ömer Gedik
09-09-2011, 20:40
Atladığınız bir nokta var yalnız araçların biri Auto6R, diğeri manuel..

O değilde Sen diyincebaktım :)

Bu THP'de Overboost yok ki :gul5 :gul9

Gökay
09-09-2011, 20:42
motor calismazkende bassak pedal 3 cm derine gidecekse sabah deniyelim.

γuяdaeя
09-09-2011, 20:49
O değilde Sen diyincebaktım :)

Bu THP'de Overboost yok ki :gul5 :gul9

Bu durumda Auto6R de değil zaten... Bunlarda AL4 mü vardı Ömer yoksa AM6 mı?

Ömer Gedik
09-09-2011, 20:57
Yurdaer bunlarda maalesef AL4 mevcut.

BahadırALTUN
09-09-2011, 21:31
Dizel olan 6r de de var Manuel'de de var. Benzinliyi bilmem .
Benim hemen hemen her gün 8-10 kez duydugum bir ses. Ancak overboost etkisinin psikolojik olduğunu düşünüyorum. Bence bir ise yaramıyor . Ayrica gaz pedalının dibindeki swichin basması enfazla 5 mm felandir . 3-4 cm olsa benim her seferinde koltuğu one çekmem gerekir. :D

carpediem77
09-09-2011, 22:37
İlginç birşey, öyle takılacak bir sistem de yok sensörlü çalışıyor tel vs yok. Bence durduğun yerde bir gaz pedalı basarak kontrol et. Komik olacak belki ama Aklıma paspas geliyor.

Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler. Ömer ilk önce benimde aklıma paspas geldi ama araba çalışmıyor iken baktığımda paspasla arasında çok mesafe olduğunu fark ettim ve o deneme esnasında sesi duydum. ayrıca tekrar kontrol ettiğimde 3-4 cm biraz fazla söylemişim ama birkaç santim sesle birlikte ileriye hareket oluyor.

carpediem77
28-09-2011, 14:37
Bugün Tekoto ile telefonda irtibata geçtim ve sorunu ilettim. Aldığım cevap ise bu durumun bir arıza olmadığı aracın özelliği olduğunu söyledi.Özelliğin ismini ise Özdemir arkadaşımın dediği gibi Kickdown olarak adlandırdı.

Abdullah
28-09-2011, 15:29
Bugün Tekoto ile telefonda irtibata geçtim ve sorunu ilettim. Aldığım cevap ise bu durumun bir arıza olmadığı aracın özelliği olduğunu söyledi.Özelliğin ismini ise Özdemir arkadaşımın dediği gibi Kickdown olarak adlandırdı.

aman kötü birşey olmasın o zaman korkulacak birşey yok Overboosta devammm :D