PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Körfez Köprüsü ve İzmir Otoyolu

Ömer Gedik
09-09-2011, 09:32
Türkiye'nin en büyük Otoyol Projesinde dün Körfez köprüsü için Japonlar'la imzalar atıldı. Köprü 2015 yılında hazır olacak ve Yeni Güzergahta büyük önem taşıyacak. Yani yol Gebze-Orhangazi üzerinden İzmir olacak. Köprü sayesinde Feribot veya Körfezi dolaşmaya gerek kalmayacak. Körfez geçişi daha önce 70dk iken artık 6dk olacak.

Körfez Köprüsüde Japonların
Körfez köprüsü daha önce F.S.M ve Haliç Köprülerini yapan Japon IHI ile JApon Itochu tarafından yapılacak. Proje 2015 yılında tamamlanacak. Köprü Yatırım maliyeti 1.1 milyar dolar olacak. Köprü geçiş ücreti ise 35 dolar+KDV olacak.

İzmir'e Yeni Ulaşım yolu
Gebze-Orhangazi-İzmir yolu sayesinde yol 8 saatten 3,5 saate düşecek. Toplam yol 421 km olacak. Toplam yatırım maliyeti 6,2 milyar dolar faiz vb diğer değerler ile tutar 9,2 milyar dolar olmakta.

Proje detayları
377km Otoyol ve 44 km Bağlantı yolu toplam güzergahı teşkil ediyor. 421km
2 Adet Tünel, 21 adet gişe alanı, 31 Viyadük, 199 adet Köprü, 7 servis alanı, 7 park alanı, 8 adet bakım işletme merkezi projede bulunuyor.
Gebze İzmit güzergahında Trafik yükü %30 azalacak ve yılda 870 milyon tasarruf edilecek.

Esat
09-09-2011, 09:42
Yuh diyorum 35 dolar +kdv iimis
Ordanda bi bodruma alternatif yapsalarda haftasonlari sık sık gideriz

Yasin CCK
09-09-2011, 09:53
Bence de geçiş çok pahallı ama yinede zaman ve yakıt tasarrufu için tercih edilecektir.

cmr_cihangir
09-09-2011, 10:49
BU İzmir olayı benim için hep bir yaradır. :tehlikeli
Mesleğim gereği çok sık olmasada İzmir'e, Aydın'a iş seyahatları yaparım. Normalde işimiz acildir ve en hızlı ulaşım aracı olarak uçak tercihimdir. Ancak İzmir'e uçak seyahatı tam bir rezilliktir. :bam3

Örneğin İzmir, Aliağaya'ya gideceksiniz. Aliağa aslında İzmir'in kuzeyinde kalan ve Balıkesir'e daha yakın bir yer:
Buraya gitmek için sürekli olarak aşağıdaki şekilde yolculuk yaparım

1-Sabah saat 06:30 uçağı için bilet alınır (aşağı yukarı 100 tl) . En geç 04:30 de kalkılır 05:00 de Havaş ın servisine binilir (Allah'tan şimdi E10 veya E9 lar çift bilet fiyatına götürüyor ama bunlar için daha erken yola koyulmak gerek). Kozyatağı Havaşa ulaşmak için taksi ücreti 15tl Havaş Servis ücreti 8 tl (sabiha gökçen için)
Toplam 100+ 15 + 8 =123 tl
2- 06:10 gibi güvenlikten geçtik uçağa biniyoruz sayın. Tabii havalimanı giriş araması chek in işlemleri oradan oraya koşturmacalar cabası.

3-06:30 uçağı 07:00 gibi kalkar 45 dakika sonrada Menderese iner. 07:45 İzmirdeyiz

4- Ben genelde bavulu vermem hızlı çıkayım diye. Ama ne mümkün Menderes Havalimanından şehir merkezine gitmenin iki yolu vardır. Biri taksi biride Havaş servisleri. Aslında bir tane daha var ama benim İzmir de yaşayan bir akrabam yok. :) İkisi de pahalı ama genelde Havaş seçilir. Havaş ta sağolsun bavullarını alana ve tüm kazlar pardon yolcular çıkana kadar kalkmaz. En güzeli de İzmir otogara uğramazlar. Bu yüzden seni merkezde bir yere bırakıp dolmuşla otogara gitmeni önerirler. Şİmdi 08:30 havaş hareket etti say 09:00 gibi dolmuşa bindin. Hımmm 8tl havaş + 1,5 tl dolmuş. Buradanda 8+1,5=9,5 tl yolunduk mu ?

5- Otogara vardık oradan yarım saat aralıklarla kalkan dolmuşlara bin saat takriben 10:00 ve 8 tl de bunlara bayıl ve
dur kalk yolculuk sonrası 11:00 gibi İzmir Aliağa'dayız

Toplam süreye ve ödediğimiz meblağaya şöyle bir bakalım 05:00 de yola çıktık 11:00 de orayız 6 saat. Hızlı olsun diye sözde uçakla gittik haa. :kafa Uçak harici oraya buraya en çokta havaşa paraları bayıldık mı. Neydi ödememiz 123+9,5+8= 140.5 tl cik. :kizgin Tek kişilik seyahat. :)

Hülasa bu yeni güzergah herkese hayırlı olsun arkadaşlar. :cilgin

Esat
09-09-2011, 11:09
Eger es zamanli izmirden oteki yerlerede alternatif hizli yollar yapsalar super olur(ben en son bodruma gittim agustos sonunda gercekten yollar cok guzel siyasete girmek istemiyorum ama bu hukumetin belkide yaptigi en dogru islerden biri yollar gerci gene rekor sayida ölu verdik bayramda kazalardan umarim bu yollarla birliktebilincli araba kullanmayida ogreniriz)

Fiyat ilk bakista pahalli gorunsede sadece topcularda 45 lira odeddigimizi ve izmir otobanini hesaplardak daha ucuza denk geliyor

cmr_cihangir
09-09-2011, 11:31
Bu yol bitirildikten sonra Otobüsle sanıyorum 4-4,5 saatte ve 60-90 tl civarı ücrete Ataşehir den İzmir'e gidilebilir. Bu da uçağı tamamen gereksiz kılar. En azından benim için. Bu güzergahı kendi aracımla gitmeye kalksam tek kişi içim pahalı bir yolculuk olurdu. Aslında şu anki koşullar içinde durum aynı gibi. ???

Gökay
09-09-2011, 11:57
Sağlam yapsında çekik gözlüler ilk depremde inmesin aşağı köprü :havali

Yasin CCK
09-09-2011, 12:00
Sağlam yapsında çekik gözlüler ilk depremde inmesin aşağı köprü :havali

Bende de aynı korku mevcuttu fakat işin içinde çekik gözlüler olunca biraz rahatladım :havali

Tabi bizimkiler malzemeden çalmazsa :gul5

Dreamcatcher
09-09-2011, 13:21
Bir karayolcu olarak bunun bir "T.C: KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ" ihalesi olduğunu,ve kontrollüğünü de yapacağını belirtmemde fayda var sanırım :)

Esat
09-09-2011, 13:32
Bir karayolcu olarak bunun bir "T.C: KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ" ihalesi olduğunu,ve kontrollüğünü de yapacağını belirtmemde fayda var sanırım :)

Geçerken sana korna çalsak bedava geçirilermi bizi :)

Dreamcatcher
09-09-2011, 13:40

Adımı söyle yeter dostum,mekan bizim :gul6

Esat
09-09-2011, 13:47

Adımı söyle yeter dostum,mekan bizim :gul6

Şimdi geri kalanını yere yakın japonlar düşünsün :)

γuяdaeя
09-09-2011, 20:34
Haberlerde bakan İtalya'dan bahsediyordu, onlar da dahil sanırım projeye.

Ozan
09-09-2011, 20:45
Fiyat ilk bakista pahalli gorunsede sadece topcularda 45 lira odeddigimizi ve izmir otobanini hesaplardak daha ucuza denk geliyor

Kesinlikle haklısın.

Neredeyse yazın her haftasonu Bursa'ya gidiyorum.1.5 saatte Bursa'ya varacak olmak harika
Yoğun trafikte Ataşehir'den çıkıp Eyüp'e gelmek bu kadar sürüyor,yada sürmüyor.

Ömer Gedik
09-09-2011, 21:02

Kesinlikle haklısın.

Neredeyse yazın her haftasonu Bursa'ya gidiyorum.1.5 saatte Bursa'ya varacak olmak harika

İzmir otobanı ayrı ücretlendirilecektir. Bu tutar sadece köprü parası ve 35usd+KDV yani güncel kur ile 74 TL

Ozan
09-09-2011, 21:06

Kesinlikle haklısın.

İzmir otobanı ayrı ücretlendirilecektir. Bu tutar sadece köprü parası ve 35usd+KDV yani güncel kur ile 74 TL

Beni Bursa'ya kadar olan kısmı bağlıyor :D

muhti
09-09-2011, 21:12
fiyat çokta aşırı değil 70 dakika nere 6 dakika nere ayrıca bayramlarda ve haftasonları yogunluklarında en az 1-2 saat kuyrukta beklemekte cabası. yolda ve kuyrukta geçen 2 saatlik fark için aradaki 30liralık fark hiçbirşey.

Ozan
09-09-2011, 21:46
fiyat çokta aşırı değil 70 dakika nere 6 dakika nere ayrıca bayramlarda ve haftasonları yogunluklarında en az 1-2 saat kuyrukta beklemekte cabası. yolda ve kuyrukta geçen 2 saatlik fark için aradaki 30liralık fark hiçbirşey.

Özdemir köprüde muhtemelen OGS kullanılacağı için yarada vermez :)
Gerçi acısı sonradan çıkar ama...

carpediem77
09-09-2011, 22:53
Eger es zamanli izmirden oteki yerlerede alternatif hizli yollar yapsalar super olur(ben en son bodruma gittim agustos sonunda gercekten yollar cok guzel siyasete girmek istemiyorum ama bu hukumetin belkide yaptigi en dogru islerden biri yollar gerci gene rekor sayida ölu verdik bayramda kazalardan umarim bu yollarla birliktebilincli araba kullanmayida ogreniriz)

Esat bey ben de dün bodrumdan geldim ama yolculuk biraz eziyet oldu. bütün yol çalışmalarını bayram sonuna bırakmışlar herhalde. yaklaşık 11 saatte gelebildim İstanbul'a.

Esat
09-09-2011, 23:07

Esat bey ben de dün bodrumdan geldim ama yolculuk biraz eziyet oldu. bütün yol çalışmalarını bayram sonuna
bırakmışlar herhalde. yaklaşık 11 saatte gelebildim İstanbul'a.

Valla size denk gelmis herhalde bende donerken gec dondum ama sebebi trafikti:)

γuяdaeя
09-09-2011, 23:48
Umarım köprü geçiş ücreti bu kadar pahalı olmaz..

speeder_burak
10-09-2011, 08:56
gebze-çifliköy feribota 50-60 lira veriyoruz :D 308 le körfezi dolaşmak 25 lira ;)

okan
10-09-2011, 09:41
308 le körfezi dolaşmak çok keyifli ve ucuz ama köprüyü kullanmak paha biçilemez:)

ayı_boğan
02-01-2019, 10:45
Yılın ilk zammı Osmangazi Köprüsü'ne geldi. İşletmesi özel bir şirkete ait olan köprü geçişleri, 2019 yılının ilk gününde yüzde 45'lik bir zam gördü.

Geçtiğimiz sene 1. sınıf aracın (otomobil) 71.75 TL'ye geçebildiği köprünün geçiş fiyatı sabah itibari ile 103.05 TL'ye yükseltildi. Bununla birlikte Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol ücretlerine de düzenlemeler geldi.

Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolundaki Atınova-Orhangazi arası yeni zam ile birlikte 5.5 TL'den 11.5 TL'ye yükseldi. Daha önce 7.40 TL olan Gemlik-Bursa Kuzey girişleri arası da artık 15.65 TL ücrete tabi olacak.

rocker307
02-01-2019, 10:48
Zaten kullanımı azdı, artık hiç kullanılmaz. Feribot iyi oluyor

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

numan406
02-01-2019, 17:01
ben kullanmıyorum ama pahalı

ssgti
14-01-2019, 09:58
Bu köprü zamsız haliyle zaten çok pahalydı bu haliyle geçilmesi daha da zor hale geldi. Özel sektör yapısı bu köprüye bir çözüm bulunması gerekir. Hem vatandaşın cebinden bu yatırımın parası çıkacak hem fiyat nedeniyle geçemiyecek. Fiyat 40 lira altı seviyeye inmezse bu köprü atıl kalmaya devam edecektir.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NecdetPek
14-01-2019, 10:49
Bu köprü zamsız haliyle zaten çok pahalydı bu haliyle geçilmesi daha da zor hale geldi. Özel sektör yapısı bu köprüye bir çözüm bulunması gerekir. Hem vatandaşın cebinden bu yatırımın parası çıkacak hem fiyat nedeniyle geçemiyecek. Fiyat 40 lira altı seviyeye inmezse bu köprü atıl kalmaya devam edecektir.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mecburen kullanmak zorunda olanlardanım. Kedi bütün yol boyunca, köprüden geçiş creti kadar mazot yakmazken, 10 dk da 100 TL'den fazla ücret ödemek insanın ağrına gidiyor. Ayrıca Bursa'ya kadar otoyolu kullanınca toplam ücret 135 TL'yi geçiyor.

Bir de merak ettiğim bir şey var, eski bir slogandır, "ödediğiniz her kuruş vergi size yol, su, elektrik olarak döner" denirdi.
Su elektrik zaten ücretli, yol da böyle fahiş fiyatlı olunca vergiler ne oluyor diye merak etmeden duramıyor insan. :bambam1:

ayı_boğan
01-01-2020, 14:19
Hoşgeldin 2020

Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücretlerine yüzde 14 zam yapıldı.

Binek otomobiller için Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücreti 103 TL’den 117 TL'ye çıkarken, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için binek otomobillerin geçiş ücreti 19.15 TL’den 21.90 TL’ye çıktı.

https://imagizer.imageshack.com/img924/9742/m35Zw0.jpg