PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik vites geçiş problemi

avcifurkan
08-09-2011, 20:04
Herkese merhaba;
Yeni aldığım aracımda bugün şehir içinde
2. vitesten 3. vitese geçişte sürekli sanki araba debriyajlıymış gibi boşa gaz yedi (1-2 sn) ve sonra 3 e geçti
tabi bu geçiş sırasında vuruntu yaptı doğal olarak,
denedim sadece 2->3 geçişinde var 4->3 veya 3->2 geçişinde problem yok
D konumu veya Manuel (Tiptronik) konumu farketmiyor, ara ara problemsiz geçiyor ama yapmaya başlayınca hep yapıyor,
tam gazda da veya en küçük gazda kullanımda da aynı durum var.
Dediğim gibi 1200 km kullandım hiç yapmadı bugün oldu, yapmadığıda oluyor.
Ustaya sordumm telefonda şanzuman yağ değişim zamanı gelmiş olabilir dedi, fakat yanına gittim durumu görünce
prayermi platin mi plaka mı ne dedi hatırlamıyorum ama takım halde değişmesi gerekir dedi, ama bu şekilde 40-50 km daha kullanabilirsin
sadece 2->3 geçişinde dikkat et dedi, masraf olarakta 2.500 - 3.500 arası değişebilir dedi.
Yani usta hemen değişelim durum kötü gibi fırsatçılık yapmadı sağolsun dürsütçe bana durumu anlattı. Şu an yapacağın masraf ile 30 bin km sonra yapacağın veya tamamen arıza durumuna geçtiğinde yapacağın masraf aynı olur dedi.

Biraz uzunca durumu anlatmak istedim kusura bakmayın.
Sizinle de paylaşıp değerli yorum, fikir ve önerilerinizi almak istiyorum.
Şimdiden teşekkürler...

aLLyC
09-09-2011, 15:21
Geçmiş Olsun Aynı durum VW Passat'99 Aracımızda da mevcut ancak yagını değiştirdikten sonra azaldı gibi oldu geçmedi buraya transmisyon yağını önce değiştirin demek için girmiştim zira ara gazı problemi oldugunu okuyunca vazgeçtim çünkü ustanız teşhisi koymuş galiba yapılabilecek iki durum var Arabayı satmak ya da değiştirmek.

Yalnız Değişim ücreti çok pahalıymıs bu parçanın ne olduğunu tam adını ve görevini anlatabilirseniz ne olduğunu daha iyi kavrayabiliriz.

Lütfen Yaşadığınız gelişmeleri bizimle paylaşmayı unutmayınız.

avcifurkan
09-09-2011, 16:12
Gelişmeleri sizinle paylaşacağım,
bir önceki mesajımda 40-50 km demişim usta 40.000-50.000 km dedi.
Bakalım nasıl gelişecek durum. Bu arada arabaya alıştım ve sevdim bu durum beni soğutmadı uzun süre binmek için aldım daha uygun fiyata araştırılırsa bulunabilir gibi geliyor. Yaptırıp kullanmayı düşünüyorum.

avcifurkan
09-09-2011, 21:15
Bugün yaptığım yaklaşık 40 km lik deneme ve testlerimde problemi başka bir boyuta taşıdım diyebilirim şöyle ki;
araç çevre yolunda motor sıcaklığı 80'i geçmedi, ve bütün durup (denemek için birçok kez sağa çekip tekrar kalktım) kalkmalarımda dip gaz ve normal gaz basışımda, tiptronikte veya D konumunda hiçbir sorun çıkarmadı smile.gif

Şehir içine geçtim yavaş kullanım ve motor sıcaklığı 90'ı göstermeye başladı, farkettim yapmaya başladı.
Vuruntunun sebebini buldum motor 2->3 geçişinde boşa gaz yiyormuş gibi geldiği için ben gazdan ayağımı çekiyordum vurma ve sarsıntı bu sırada oluyordu, inadına gaza basış ayarımı hiç değiştirmeden (dip gazda da normal gazda da) defalarca denedim en ufak bir sarsıntı veya vuruntu olmadı tek sıkıntı o boşa gaz yeme durumu var, istanbul'da otomatikçi bir ustaya telefonda durumu izah ettim arıza bilgisayara bağlanmadan birşey diyemem ama beyinde ki ayarlardan olabilir dedi.

Şimdi durum bu vuruntu benim ayağımı korkup gazdan çekmemden ve bu sıradada vitesin yerini bulamamasından (benim düşüncem) kaynaklanıyormuş. Şanzımanda vuruntu falan yok yani.
İşin özü şu an itibariyle problemim 2->3 geçişinde devir saatinin bir miktar boşta kalması (fazladan boşa gaz yemesi).
Umarım anlatabildim.

Ömer Gedik
09-09-2011, 21:39
Bu şanzımanlar genellikle söküldüğünde durum net olarak ortaya çıkıyor. Maalesef tamir masrafları da oldukça yüksek. 40-50 bin km çok fazla söylenmiş bir değer gibi geldi. Aracınız kaç km'de?

aLLyC
09-09-2011, 21:42
Unutmayin ki aracinizin motoru isindiginda Sanzimani ve diger hidrolik sivilarida yuksek sicakliklara erisir,

Bahsettiginiz problem ayni benim passat'ta yasadigim probleme benziyor, Ancak arac hala kullaniliyor hangi 40 hangi 50 bin km bitti. Ayni Sorun devam ediyor gibi sanziman yagini daha uygun bir yag ile degistirmekte fayda var, bizde bu degisimden sonra arac daha az silkelemeye basladi 2 - 3 gecisinde, Cok buyuk masraflar yapmadan evvel Sanziman yagini tamamen yenilemekte fayda oldugunu dusunuyorum. Benim Yasadigim bu gecis arkadan bir arac vuruyormus gibi tak ediyordu sanziman yagi degisiminden sonra oldukca yumusadi. Arac Km ve yasi hakkinda bilgi verebilirmisiniz ?

avcifurkan
09-09-2011, 21:46
Araç orjinal 106.000 km'de son tespitimle benim için ve araç için sorun yok gibi,
vuruntu yok sadece gaz problemi onuda İstanbul'a gittiğimde bir göstereceğim bakalım,
burdan yine paylaşırım.

Evet yağ değişimini bende düşünüyorum, Yetkili servis bunlarda yağ değişimi olmuyor dedi, ne zaman arıza verirse o zaman değişir dedi, bence çok saçma, hiçbir yağ ne olursa olsun ömürlük değildir ve bir ömrü vardır.
Siz zaten periyodik olarak şanzıman yağını değişmezseniz tabiki arıza verir ve o zaman değişirsiniz :)
Yetkili servide böyle diyince zaten sevmiyorum yetkili servisleri iyice ayar oldum

aLLyC
09-09-2011, 21:54
Aslinda Sizinde verdiginiz sorunun cevabi cok basit. Neden degistirmiyorlar, Fren Hidroligi Olsun Direksiyon Hidroligi Olsun, Ya da sanziman yagi olsun, Nedeni Risk ve Iscilik Maliyeti. Bu Isleri yapmak riskli bu nedenle Servis Muduru ya da En iyi ustalari bu ise veriyor servis, bu da bu ustanin zamanini aliyor, Servis bu isi yapmakla yukumlu aslinda ama iyice ariza cikartip tamamen soymak varken neden bu ise yanasayim mantigi isliyor ne yazikki siz, bu servisi istediginiz takdirde yapmakla yukumluler.

avcifurkan
09-09-2011, 22:01
Aslinda Sizinde verdiginiz sorunun cevabi cok basit. Neden degistirmiyorlar, Fren Hidroligi Olsun Direksiyon Hidroligi Olsun, Ya da sanziman yagi olsun, Nedeni Risk ve Iscilik Maliyeti. Bu Isleri yapmak riskli bu nedenle Servis Muduru ya da En iyi ustalari bu ise veriyor servis, bu da bu ustanin zamanini aliyor, Servis bu isi yapmakla yukumlu aslinda ama iyice ariza cikartip tamamen soymak varken neden bu ise yanasayim mantigi isliyor ne yazikki siz, bu servisi istediginiz takdirde yapmakla yukumluler.

Katılıyorum şanzıman yağ değişimi en falza 300-400 Tl olabilir dediler (litre fiyatı ve işçiliği fazla olduğu için) ama şanzıman revizyonu servislerde 3.000 TL'den başlıyor.
Sorsanız yağ değişmediği için değil hatalı kullanımdan olmuş derler...

avcifurkan
10-09-2011, 18:37
Bügün yetkili servise götürdüm anlattım sadece şehir içinde oluyor dedim, çevre yolunda test ettik hiçbir sorun yok,
aracı bilgisayara bağladılar hiçbir sorun algılanmadı, anlıyacağınız problem mekanik dediler, bunun için şanzımanı açmaya değmez, eğer ciddi sıkıntı yapmaya başlarsa o zaman gelin dediler (çok şaşırdım ben hemen indirelim parçaları değişelim toplamda bu kadar tutar tuttu diye bir süreç bekliyordum)
Acaba tanıdık pug otomatikçisi varmıdır

avcifurkan
21-09-2011, 23:29
Arkadaşlar;
Şanzumanı kontrol ettirmeyi ve gerekn ne varsa yaptırmayı düşünüyorum,
İstanbul'da özellikle Peugeot otomatikten anlayan (AM6) tanıdığınız bir usta varsa adres telefon bilgilerini verirseniz çok sevinirim

Ömer Gedik
21-09-2011, 23:52
Otomatik işi yaptıracaksanız mutlaka Parlarlı ya bir uğrayın derim. Fatih usta konuya hakimdir. Otomatik şanzımandan anlar. Şanzımanı bir ustaya gönderip yaptırıyor ama aklımda yok ismi şu an.

avcifurkan
08-05-2012, 09:15
Dün şehir içinde acelem olduğu için biraz sıkıştırmak zorunda kaldım aracı, motor sıcaklığı 97 derece (motor 70-80 derece civarındayken hiç bu problemi yapmıyor) civarında idi ki;
daha önce 2 den 3 geçerken yaşadığım problem 4 ten 5 e geçerkende kendini belli etti.
Motor ısındıktan sonra bunu yapmasının sebebi ne olabilir? Hep aklıma yağ geliyor ama.
Sanırım yaz bitmeden şanzımancıya uğramak farz olacak.

İstanbul'da özellikle peugeot otomatik şanzımanlardan anlayan bir usta arayışına gireceğim bildiğiniz bir yer varsa veya bulabilirsek çok iyi olur. (Yetkili servise gitmeyi düşünmüyorum)
Yönlendirmelerinizi bekliyorum.

Not: Bizim araçtaki şanzımanın kodu AM6 ve 6 ileri tiptronik.

Ömer Gedik
08-05-2012, 23:53
avcifurkan konuyu tekrar okudum da hiç motor ve şanzıman kulaklarını kontrol ettirdin mi bunlarda benzer şekilde vuruntu yapmasına sebep olur. Özellikle vites geçişlerinde vuruntu yapar.

Şanzımanda sorun olduğunda basınç kaybı uyarıları vermeye başlar bunun için yağ ve elektrovana değişimi yapıyorlar bu işlemde tam çözüm olmadığı takdirede şanzıman revizyonuna gidiliyor.

Faydalı olması dileğiyle...

Bekir
09-05-2012, 00:17
Bahsettiğiniz probleme benzer şeyi 406 aracımda bende yaşadım önce nadiren 2. vitesten 3 e geçerken tak diye bir ses gelerek araç sabit bir viteste kalıyor ve şanzıman uyarısı veriyordu stop edip çalıştırdığımda düzeliyordu derken sürekli yapmaya başladı ve gösterdiğim bir usta bilgisayardan hataları okuduğunda arıza nın ömerinde dediği gibi elektro valf lerin yağ basıncını iyi yapmadığını söyledi tabi yinede değişip denemeden başka olasılıklar her zaman vardır diyerek valf leri yağı değişti ve sorundan kurtuldum. Umarım sizinde böyle bir işlemle en makul fiyata sorununuz hallolur.

avcifurkan
09-05-2012, 08:31
avcifurkan konuyu tekrar okudum da hiç motor ve şanzıman kulaklarını kontrol ettirdin mi bunlarda benzer şekilde vuruntu yapmasına sebep olur. Özellikle vites geçişlerinde vuruntu yapar.

Şanzımanda sorun olduğunda basınç kaybı uyarıları vermeye başlar bunun için yağ ve elektrovana değişimi yapıyorlar bu işlemde tam çözüm olmadığı takdirede şanzıman revizyonuna gidiliyor.

Faydalı olması dileğiyle...
vuruntu bazen oluyor, asıl problem geçiş sırasında boşa gaz yiyor (kaydırma yapıyor dediler).

Bahsettiğiniz probleme benzer şeyi 406 aracımda bende yaşadım önce nadiren 2. vitesten 3 e geçerken tak diye bir ses gelerek araç sabit bir viteste kalıyor ve şanzıman uyarısı veriyordu stop edip çalıştırdığımda düzeliyordu derken sürekli yapmaya başladı ve gösterdiğim bir usta bilgisayardan hataları okuduğunda arıza nın ömerinde dediği gibi elektro valf lerin yağ basıncını iyi yapmadığını söyledi tabi yinede değişip denemeden başka olasılıklar her zaman vardır diyerek valf leri yağı değişti ve sorundan kurtuldum. Umarım sizinde böyle bir işlemle en makul fiyata sorununuz hallolur.

Öncelikle ECU da hiçbir arıza kaydı yok, şanzıman ısınınca problem olması beni düşündürüyor acaba yağ değişimi kurtarır mı diye.
Fakat görüştüğüm birkaç yer hidrolik valf grubunun değişeceğini söyledi (2.800 TL)
birkaçı da hem hidrolik valf grubunun hemde içindeki balataların değişmesi (revize) gerektiğini söyledi. (3.500 TL)
Bir yer ise elimde sıfır AM6 şanzıman var dedi (6.000 TL), bu yer sadece valf grubunu değişerek problem bir süreliğine çözülebilir fakat ilerde revize edilirse valf grubu tekrar değişecektir falan dedi.

Meblağlar çok yüksek, önümde 3 seçenek var
1- Aynen böyle kullanmaya devam edip ne zaman ciddi ciddi sorun çıkarsa yaptırmak
2- Herşeyden önce yağ değişimi yapıp bir denemek (400 TL)
3- 1 sene bekleyip sıfır şanzımanı alıp takmak.

Roadrunner
09-05-2012, 19:14
Öncelikle geçmiş olsun arkadaşım otomatik vites bu tip arızalarda hep kapalı kutu biraz şans işi eşime yıllar önce 2001 model 206 otomatik aldığımda sonradan fark ettikki araba ısınınca vites geçişlerinde vuruntu yapıyordu meğer satan bu yüzden satmış bende çok uğraştım yağı değişti valfler değişti olmadı en sonunda çıkma şanzuman aldım sonrada sattım şimdi fiesta var bu yazıyı yazarken eşim dediki bu da yapıyor eyvahlar olsun aynı maraton başlamasın tekrar

mustafacan
19-05-2012, 20:55
Benim de bir 307'im var otomatik vites benzinli. Özellikle yokuş çıkışlarda otomatik vites fonksiyon hatası veriyor. Koruma moduna alıyor. Sonra stop edip baştan çalıştırınca geçiyor. Yokuş çıktığım yollarda yaşamak çok sıkıcı oluyor. Düz yolda da bazen bunu yapıyor. Konu ile ilgilenmeye yeni başlayacam. Sakarya'da ve İzmit'te iki tamirhane ismi aldım. Vakit ayırıp gezmeyi düşünüyorum. İlk olarak yağını değiştireceğim. Kanaatimce selenoid valflerden kaynaklanıyor ama. Uzun süre yarım debriyaj yapıyor çünkü.

www...com
(http://www...com)
Arkadaş yaklaşık olarak benim yaşadığım sorunu yaşamış. Belki benzer sorunu olan arkadaşlar vardır diye paylaşmak istedim.

Ömer Gedik
27-06-2012, 12:35
Aramıza hoşgeldiniz. Lütfen forum kurallarını okuyup kendinizi tanışma bölümünde tanıtınız.

Ömer Gedik
27-06-2012, 13:56
Mustafacan

Otm. vites aracınızda ki sorunun çözümü için öncelikle aracınız makineye bağlanır ve hata okunur. Muhtemel hata Yağ Basınç Kayıplarıdır. Bunun çözümü için öncelikle Şanzıman Elektrovanası ve Şanzıman Yağı değiştirilir. Bu kesin çözüm olmayabilir. Genellikle karşılaşılan durumda elektrovana ve yağ değişiminden bir süre sonra şanzıman revizyon istemektedir. Konuyu okur iseniz zaten benzer anlarımları göreceksiniz.

avcifurkan
27-06-2012, 13:59
Ömer Hocam, düzgün bir revizyon ve hidrolik valf grubu değişiminden sonra, şanzıman gerçekten ilk gün ki gibi oluyor mu? Bu konuda tecrübeleriniz varmı?
Yani revize etmek ile sıfır şanzıman takmak arasında ki fark verilen fiyat farkına değer mi?

Ömer Gedik
27-06-2012, 14:04
Sıfır şanzıman fiyatı nedir ki? Benim bildiğim kadarıyla sıfır şanzımanlar oldukça pahalı. Çıkma derseniz de risk almış olursunuz.

Revize olan şanzımanda değişen parçalar ve ustaya bağlı olarak verim alırsınız.

avcifurkan
27-06-2012, 14:07
Sıfır şanzıman fiyatı nedir ki? Benim bildiğim kadarıyla sıfır şanzımanlar oldukça pahalı. Çıkma derseniz de risk almış olursunuz.

Revize olan şanzımanda değişen parçalar ve ustaya bağlı olarak verim alırsınız.
Sıfır hiç kullanılmamış şanzımanın takılması için 6.000 TL fiyat verdiler.
Hidrolik valf + revize işlemi için ise 3.000 - 4000 TL

Ustanın işini iyi yaptığını varsayıyorum, ECU ile şanzıman iletişimi, motor - şanzıman uyumu gibi konular kafamda soru işareti.

Ömer Gedik
27-06-2012, 14:28
Sonuçta yine AM6 şanzımandan bahediyoruz değil mi? ECU Şanzıman iletişimi sıkıntısı olmaz. Araca bilgisayar bağlanarak konum seçme işlemi yapılıyor. Sorun yaşanacağını sanmam.

Şanzımanın tam bir revizyondan geçmesi gerekir. Bazı ustalar bazı parçalardan feragat ederek tekrar tekrar iş çıkarıyorlar maalesef.

avcifurkan
27-06-2012, 14:45
Sonuçta yine AM6 şanzımandan bahediyoruz değil mi? ECU Şanzıman iletişimi sıkıntısı olmaz. Araca bilgisayar bağlanarak konum seçme işlemi yapılıyor. Sorun yaşanacağını sanmam.
Şanzımanın tam bir revizyondan geçmesi gerekir. Bazı ustalar bazı parçalardan feragat ederek tekrar tekrar iş çıkarıyorlar maalesef.
Evet AM6 şanzıman.
Bütün içindeki balatalar, diskler, (pleyt diye telefüz ettikleri şeyler) hidrolik valf grubu değişecek.

avcifurkan
30-08-2012, 13:21
Bugün usta ile bilgisayara bağlayıp bir kontrol yapalım derken, şanzıman ile ilgili şu bilgilere ulaştık, bir anlam ifade edebilir mi?
http://www.semkan.com/foto/407_sanziman_hata1.jpg

http://www.semkan.com/foto/407_sanziman_hata_detay.jpg

Abdullah
06-09-2012, 09:42
Yetkili servise uğramanızda fayda var yorum yapamadım.

avcifurkan
06-09-2012, 09:52
Yetkili servise uğramanızda fayda var yorum yapamadım.
U2000 iletişim arızasıymış, yani pp2000 ile kablolu bağlantıda bir problem olmuş galiba. Yanlış alarm :(

Abdullah
06-09-2012, 09:53
U2000 iletişim arızasıymış, yani pp2000 ile kablolu bağlantıda bir problem olmuş galiba. Yanlış alarm :(

:D önemli birşey olmamasına sevindim :D

avcifurkan
06-09-2012, 10:06
:D önemli birşey olmamasına sevindim :D
Bende mekanik değilde farklı bir porblem yakalamış olabiliriz diye sevinmiştim. Belki revizyona gerek kalmayacaktı.

avcifurkan
03-01-2013, 15:02
Son görüşmelerle artık karar verdim, problem %90 hidrolik beyinden kaynaklanıyormuş (kronik problem: aynı şanzımana sahip volvo ve range rover larda da aynı problemden görülüyormuş)
Sonuç olarak garantili olarak aracın hidrolik beyni ve yağı değişecek. Eğer problem düzelmez ise o zaman beyin iade alınıp revizyon işine girilecek. Bana maliyeti de 2.650 TL olacak.
Son olarak yazıyla anlamatadığım durumun videosunu çektim, buyrun:

http://www.youtube.com/watch?v=BjlVxKyPWrU

Abdullah
03-01-2013, 15:22
gerçekten çok ilginç bir durum bence sorun çözülür beyin değiştiğinde.

avcifurkan
03-01-2013, 15:33
gerçekten çok ilginç bir durum bence sorun çözülür beyin değiştiğinde.
Benden başka hiçbir 407 de henüz rastlanılmamış (ingilizce forumlar dahil :) )

mimit
03-01-2013, 23:34
Aracınızı dışarıda bir ustaya gösterdiniz mi acaba bu sorun için, servisler genelde parça değiştir sorunu çöz mantığında sanayide ise iş biraz daha farklı yürüyor. 2. yada 3. vites elektro valf inin de oluşan bir sorun ise bu parçalardan bir yada iki değiştirilip daha ucuza bir çözüm bulunabilir.

avcifurkan
03-01-2013, 23:53
Aldığım fiyat yetkili servis fiyatı değil Ankara'da özel serviste. Ama valflerin tek tek değişimini kimse söylemedi. Kafam karıştı şimdi...

mimit
04-01-2013, 00:11
Benzer bir durumu 406 da kullanılan AL4 şanzıman da yaşan birisinin yazısını okumuştum yabancı bir forumda,ingilizcem çok iyi değildir ama anladığım kadarıyla ve fotoğraflardan görünen 2 yada 3. vites valfi bozulmuştu onuda ilk etapta değiştirmek yerine geri vites valfi ile değiştirmeye kalkışmıştı falan.

avcifurkan
14-01-2013, 09:53
Merhaba arkadaşlar;
Hafta sonu Ankara'ya gittim, Şaşmaz oto sanayide şanzımanın beyni değişti, yağıda yenilendi. (Bu yağa ömürlük diyen servisleri şiddetle kınıyorum.)
Sonuç olarak problem tamamen düzeldi.
Usta ile konuştuklarımızı aynen aktarıyorum:
- 407 deki AM6 kodlu şanzıman Volvo, Range Rover, Saab gibi markalarda da kullanılmış. Hepsinin kronik rahatsızlığı bu hidrolik valf grubu beyinmiş.
Usta 50.000 km de bir yağı değişirsen 200.000 km gider. Değişmessen sendeki gibi 100.000 kmde bu beyinler arızalnıyor.
Konu ile ilgili cevaplarını ve fikirlerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.

http://www.semkan.com/foto/407_sanz_1.jpg
http://www.semkan.com/foto/407_sanz_2.jpg
http://www.semkan.com/foto/407_sanz_3.jpg
http://www.semkan.com/foto/407_sanz_4.jpg
http://www.semkan.com/foto/407_sanz_5.jpg
http://www.semkan.com/foto/407_sanz_6.jpg

Can ÖNEL
14-01-2013, 14:28
Geçmiş olsun. Sorunu aşmanıza sevindim. Demekki her 50000'de yağ değişilse öyle bir problem olmayacak. Sorması ayıp masrafınız ne oldu? Bir de şanzuman yağ değişim masrafı ne kadar?

avcifurkan
14-01-2013, 15:41
Geçmiş olsun. Sorunu aşmanıza sevindim. Demekki her 50000'de yağ değişilse öyle bir problem olmayacak. Sorması ayıp masrafınız ne oldu? Bir de şanzuman yağ değişim masrafı ne kadar?
Beyin + 8 litre yağ + işçilik toplam 2.700 tl tuttu.
Sadece yağ 160 tl tutuyor. İşçilik 200 tl.

mmavcu
02-03-2013, 14:34
Beyin + 8 litre yağ + işçilik toplam 2.700 tl tuttu.
Sadece yağ 160 tl tutuyor. İşçilik 200 tl.

Sizin problemin benzerini yaşadım.
2.vitesten sonra 3.vitese geçmedi araba ve yolda kaldım. sanki N'deymiş gibi gaza basıyorsun ve sonuna kadar ara gazı veriyor, araba hiç birşekilde hareket etmiyor.

Bundan bir kaç gün öncesine kadar ise bu hatayla hiç karşılaşmamıştım.
hep farklı hatalar, esp ışığı, engine management system uyarısı ve sonrasında gaz yememe, speed control system faulty hatası sonrasında bir vuruntu ve sonrasında automatik gearbox faulty uyarısı ve otomatik vitesin kendisini korumaya alması durumlarını yaşamıştım.
(bu arada sizin manuel 3. viteste vuruntu yapmamasının nedeni, otomatik şanzumanların kendini kitlediğinde sadece 3.viteste hareket etmesi olabilir.)

Aracı aldığımda 37bindeydi, geçen sene tam da bugün.
alır almaz arızası vardı ve sigorta beyni vs değişti. ondan sonra havalar soğudukça vites geçişlerinde problem hissetmeye başlamıştım.
sabahları çok erken saatte işe gittiğim için sabah özellikle tam hızlanacağım zamanlarda viteste vuruntu oluyordu.
şanzımancıya götürdüm ve valfler ile şanzuman yağı değişimi yaptık.
Problem tekrarlayınca beyini değiştirdik ve problem düzelmişti.

Bir kaç haftaya kadar herhangi bir sorun yoktu fakat bir kaç haftadır yukarıda yazdığım çeşitli hataları almaya başladım. Bugün yolda kalınca artık şanzımancı şanzıman değişimi yapmamı önerdi. revizyonlu şanzıman 2500 civarında, sıfır şanzumanı da 3500 civarına takabileceğini belirtti. Sıfırını (komple takım olarak) taktıracağım. Bundan sonra şanzıman problemi olmaz dedi, artık sonumuz hayrola...

sabah sabah bu kadar büyük bir arıza ile karşılaşınca ben de başkaları bunu yaşamış mı diye araştırırken sizi gördüm.
sizin araçta artık sorun devam etmiyordur inşallah?
son durumunuz nedir acaba?

avcifurkan
03-03-2013, 10:25
Sizin problemin benzerini yaşadım.
2.vitesten sonra 3.vitese geçmedi araba ve yolda kaldım. sanki N'deymiş gibi gaza basıyorsun ve sonuna kadar ara gazı veriyor, araba hiç birşekilde hareket etmiyor.
.....
Yaklaşık 2 ay oldu yaptıralı ama henüz bir tekrarlama olmadı, inşallah dahada olmaz.
Zaten kısmetse arabayı değiştiriyorum.

Ömer Gedik
03-03-2013, 10:40
avcifurkan ne almayı düşünüyorsunuz. Merakımdan soruyorum.

avcifurkan
03-03-2013, 11:34
avcifurkan ne almayı düşünüyorsunuz. Merakımdan soruyorum.
Mercedes 2003 C serisi almak üzereyim.

eerinanc
26-04-2013, 12:52
arkadaşlar, bende 2001 206 otomatik var..benim problemim yukarıda yazanlara benzer ama farklı yanlarıda var..gazı köklediğimde araba yüksek devire çıkması gerekirken 2,5 lerde falan hemen üst vitese atıyor..yani roketleme yapmıyor..S tuşuna basıp kullanırsam hiç bir sorun yok..başka bir sorun yok ama araba sollarken falan ciddi problem bu..gaz pedal sensörümü ne var ona batılar ama çözemediler..izmirdeyim bu arada. fikri olan varmıdır???

reisG
26-04-2013, 13:38
Aramıza hoşgeldiniz. Kendinizi biraz daha detaylı tanıtırsanız seviniriz. AL4 tipi otomaitk şanzumanların kronik probleleri husunda forumda çok detaylı ve değerli bilgiler mevcut. Kısaca başlangıç bilgisi olarak şunu söyleyebilirim. Bu şanzumanlarda tam otomaik olmasına rağmen yoğun trafikte kullanımda kutu içindeki parçalarda ısınmalar ve aşınmalar olmakta. 100.000 km. civarında rektifiyesi ve/veya aşınmış parçaların değişimi öngörülmekte. Bu süreyi uzatabilmek için her uzun beklemede vitesi boşa almak bir çözüm yolu oluyor.

eerinanc
26-04-2013, 13:45
hızlı cevap için teşekkürler...izmirde düzgün bir yer önerisi olan varmı? otomatik şanzıman konusunda..

reisG
26-04-2013, 13:49
Mercedes 2003 C serisi almak üzereyim.

Sevgili dostum.eğer bulabilirsen 2006 yılında az sayıda gelmiş olan sport edition donanımlı olan C serisini almanı öneririm. Çok dolu ve şık görünüşlü özel bir araçtır. sadece jantları bile beni al der.

reisG
26-04-2013, 13:51
hızlı cevap için teşekkürler...izmirde düzgün bir yer önerisi olan varmı? otomatik şanzıman konusunda..
Servislerde full rektifiye için 2.500 - 4.000 TL arası bir masraf çıkabilir diyeceklerdir. İstanbul'da olsan bu konunun uzmanı yerler var. İzmir için bir şey diyemeyeceğim. belki diğer arkadaşlar bir yardım ederler.

stormhan
26-04-2013, 13:53
Sevgili dostum.eğer bulabilirsen 2006 yılında az sayıda gelmiş olan sport edition donanımlı olan C serisini almanı öneririm. Çok dolu ve şık görünüşlü özel bir araçtır. sadece jantları bile beni al der.
Yaklaşık 2 ay dediğiniz model ve donanımda kullanma şansım oldu(En samimi arkadaşımda vardı). Tek kelimeyle çok şık, çok kaliteli bir araç :havali

eerinanc
26-04-2013, 13:54
çok para..işin garibi sadece D de bunu yapıyor, sport tuşu yada 3'e aldığımda devirleniyor araba..bakalım gidip en azından ne olduğunu öğrenelim.

avcifurkan
26-04-2013, 16:33
Hocam 2003 C320 aldım, 2006 modelde C320 yok, 1.8 kompressorlu c230 Komp. var ve bahsettiğiniz sport donanım mevcut. Lakin çok para istiyorlar.

mmavcu
06-05-2013, 18:33
Servislerde full rektifiye için 2.500 - 4.000 TL arası bir masraf çıkabilir diyeceklerdir. İstanbul'da olsan bu konunun uzmanı yerler var. İzmir için bir şey diyemeyeceğim. belki diğer arkadaşlar bir yardım ederler.

Ben 3200 tl ye yeni şanzuman taktırdım. Kartal oto sanayide selçuk otomatik şanzumancı var.