PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 407 depollution system faulty

taurine
01-05-2011, 23:04
Merhaba Arkadaşlar
Bu konuyla ilgili bende bildiklerimi paylaşmak istedim. 44.700 km civarında aracım seyir halinde iken stop etti ve ekranda eksoz emisyon uyarısı aldım. Servise (ABC) telefon ettiğimde hemen getirirseniz iyi olur dediler bende aracımı götürdüm. Bilgisayarla yapılan kontrolde yakıt basınç müşiri ile mazot filtresini arıza olarak gösterdi. Zaten aracımın 45000 bakımı gelmişti ertesi gün servise bıraktım aracımı ve hem bakımı hemde basınç müşiri değiştirildi. (Bu arada ustanın yorumu %90 mazot filtresinden bu arıza ama yinede sistem müşir verdiği için onuda değiştirelim (Oldukça pahalı) başın ağrımasın sonradan deyip değiştirdiler)
1- Konuyla ilgili olarak servis bakımında iken aracım ilk kez başında değildim aracın daha önceki bakımlarında aracın yanında durur ve ne yapıldığını gözlerimle görürdüm.Bana tel ederek carbon clean uygulaması yaptırmak isteyip istemediğimi gerekçelerini falan soylediler bende kabul ettim ve yaptırdım.Çünkü aracım yakıt sisteminden stop etmişti. (Bu arada stop ettikten sonra 3. denememde falan çalıştı araç)
2- Ancak ne motor sesinde ne çalışmasında hiç bir değişiklik hissetmedim. (Belkide motor henüz carbon clean uygulamasıne ihtiyaç duymadığındandır.)
3- Şu an faturaya bakıyorum 50 TL+kdv kesmişler bu uygulama için.

Bu konuyla ilgili aklıma gelen olaylar bu şekilde sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım tekrar. Bu bakımı 21-01-11 de yaptırmışım
İyi günlerde görüşmek dileğiyle.

taurine
30-06-2011, 21:36
Merhaba arkadaşlar

2011 yılı ocak ayında başıma gelen bir olay ve onun tekrarlamasından bahsetmek istiyorum.
Şehir içi kullanımda seyir halinde iken aracım birden stop etti km 44600 civarıydı. Durduktan sonra tekrar çalıştırdığımda marş aldı ve yoluma devam ettim. Gün içinde aracımı servise götürdüm ve bilgisayara bağladıklarında 'Mazot yüksek basınç ayarlama devresi Azami ray basıncı aşılmış' arızası alındı. Servis yetkilisinin o zaman bana söylediği 'Bu tür arızayı genelde mazot filtresinden yapar sizinde mazot filtre değişim zamanı gelmiş filtrenizi değiştireceğiz ancak bilgisayarda mazot basınç müşirinide veriyor size sıkıntı vermesin diye bunuda değiştireceğiz dediler.'
Bu işlemler ve 45000 bakımı yapıldı.
Ancak geçen hafta izinde iken aynı arıza tekrarladı. Servise götürdüğümde bu arızanın motor içi sigorta panelindeki sigorta kutusundan kaynaklandığını ancak ellerinde sigorta kutusu (paneli) olmadığını beyan ettiler ve arızayı sıfırlayıp (Bu arada arıza çıktısını aldım) teslim ettiler. Parçanın gelmesini bekleyecek vaktim yoktu.
Bugün işe giderken aynı arıza tekrarladı. Bu benim için birazda şans oldu. Bugun Ankara ABC servisine tekrar götürdüm araçta yaşadığım sorunları anlattım. (Bu arada aracımın GARANTİ süresi 31.martda bitti.) Servis kaydını alan arkadaş garantiden değişimin mümkün olmadığını bende bu arızanın mükerrer olduğunu ve garantiden olmasını tartışırken Servis müdürü olaya el koydu ve garantiden malzeme değişimi yapılarak aracım teslim edildi.
Teknik servis personeli ile görüştüğümde bu arızanın sigorta panelininin içinde bulunan kutudan kaynaklandığını ancak kendi testi olmadığı için değişik yerlerde arıza verdiğini izah ettiler.
Burada olayları olduğu gibi dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Sonuç olarak:
Görülen Arıza: Seyir halinde motorun susması ve çalıştırıldığında 'Motor Kontrol Sistemi Arızası' vermesi
Teşhis : Motor içi sigorta panelinde bulunan kutu (Bana soylenen kutu ibaresi çıkan malzemeyi görmedim) Sigorta panelide komple değişmiş olabilir.
Benim düşüncelerim :
1-Bu arızayı ilkinde bulup beni uğraştırmasalardı keşke,
2-Bu arızanın 3 kez olması ve hepsininde şehir içinde meydana gelmesi,
3-Araç sollama anında da böyle bir durumla karşılaşabilirdim, :kizgin
4-Servis müdürünün anlayışlı davranarak :alkis2 beni istanbul peugeot merkezle uğraşmaktan kurtardığı için.

Böyle bir durumla karşılaşan/karşılaşacak arkadaşlara bilgisi olması amacıyla konu açtım
Herkese kazasız ve sorunsuz günler :nazar

Gökay
01-07-2011, 07:27
Bilgilendirme için teşekkür ederiz.

Abdullah
01-07-2011, 07:31
bilgilendirme için çok teşekkür ederiz. İnşallah arıza son bulmuştur bir daha tekrarlamaz ve aslan bundan sonra can sıkmaz keyifli sürüşler.

Dreamcatcher
01-07-2011, 07:40
ABC den 3 tane araç almış ve bakımları da orada yaptırmış biri olarak tebrik ediyorum onları...

zencefil
04-07-2011, 12:31
Geçmiş olsun, böyle tecrübeleri paylaşmak forum adına sevindirici.

Ahmet Ç.
26-08-2011, 14:17
Dostlar selam,
Bu sabah başıma malesef kötü bişey geldi elim ayağım dondu.
Sabah evden çıktım aracımı normal seyirde 15 km lik mesafede kullandım (en fazla 5. vites 110 km) 10 dk işimi hallettim geri gelirken yol çift serit ve cok müsait işimde var bastım arac 170 e cıkmıstıki tam giderken ekranda motor arıza lambası yandı ve ekranda "depollution system faulty" yazısı belirdi. aracın gösterge 170-160-150 diye düşmeye başladı devir göstergeside tabiki "0" a doğru indi vites küçültüyorum kastırıyorum yok tık, derken sağa cektim durdum tabi arabada tamamen durmus oldu stop etti yani. 5-10 sn bekleyip kontağa bastım arac calıstı 1 e taktım hareket etti sanki hiç bişi olmamıs gibi fakat motor arıza lambası vede ekrandaki hata yanmaya devam etti.
coluk çocuk biniyoruz bu arabaya düşünmek bile istemiyorum.
arac sollarken falan böle bişi olsa acemi bir soförün eli ayağına dolaşır ve kaza yapmaması içten bile değildir. 170-0 gördüm yaaa cok ilginçti ve moralim harbiden sıfır oldu.
Aynı mevzuyu Tanerhocamda yasadığını belirtmişti.
Nedir arkadaslar bu durum,yorumlarınızı beklerim.

:(

Abdullah
26-08-2011, 14:26
Dostlar selam,
Bu sabah başıma malesef kötü bişey geldi elim ayağım dondu.
Sabah evden çıktım aracımı normal seyirde 15 km lik mesafede kullandım (en fazla 5. vites 110 km) 10 dk işimi hallettim geri gelirken yol çift serit ve cok müsait işimde var bastım arac 170 e cıkmıstıki tam giderken ekranda motor arıza lambası yandı ve ekranda "depollution system faulty" yazısı belirdi. aracın gösterge 170-160-150 diye düşmeye başladı devir göstergeside tabiki "0" a doğru indi vites küçültüyorum kastırıyorum yok tık, derken sağa cektim durdum tabi arabada tamamen durmus oldu stop etti yani. 5-10 sn bekleyip kontağa bastım arac calıstı 1 e taktım hareket etti sanki hiç bişi olmamıs gibi fakat motor arıza lambası vede ekrandaki hata yanmaya devam etti.
coluk çocuk biniyoruz bu arabaya düşünmek bile istemiyorum.
arac sollarken falan böle bişi olsa acemi bir soförün eli ayağına dolaşır ve kaza yapmaması içten bile değildir. 170-0 gördüm yaaa cok ilginçti ve moralim harbiden sıfır oldu.
Aynı mevzuyu Tanerhocamda yasadığını belirtmişti.
Nedir arkadaslar bu durum,yorumlarınızı beklerim.

Bildiğim kadarıyla mazotun pis olmasından kaynaklanan bir durum bu

cmr_cihangir
26-08-2011, 14:32
Ahanda aynı sorun işte. Bizde dün yaşadık bu sıkıntıyı nissanla hem de defalarca. Motor bloğu simgesi sürekli yanıyordu. Anladığım kadarıyla elektrik sistemine ilişkin problemdi. ??? Şimdi şöför ağabeyimize baktım belki servise gidip sorunu öğrenmiştir diye ama şirkette yoktu. Durum açığa kavuşursa sizede bilgi veririm.

BahadırALTUN
26-08-2011, 14:54
Ahmet Hocam kısa bir araştırma onrası bir kaç yabancı forumda bulduğum cevapların içerisinde en mantıklısı aşağıda bulduğum oldu. Geneli ilgilendirir diye çevirmeye çalıştım.

"The 'Depollution system faulty' (Diesel engines) is caused by the ECU detecting a greater than allowed difference in exhaust gas pressure either side of the depollution filter. The engine will go into 'Limp home' mode, i.e. little power over 2,000 rpm. It is most likely that the depollution filter is blocked.

The fix is to remove the filter and clean it, or, if you are really rich, replace it. The filter is in the rear of the catalytic converter casing - take care when removing, it's made of a ceramic. If the Particle Filter Additive is working then the filter should contain only grey ash and be easy to wash out with water.

There is a good chance that a couple of doses of Redex engine cleaner will do the trick if you're too lazy for the above, I was. "

Dizel motorlarda 'Depollution system faulty' hatası Partikül filtresinin her iki tarafındaki basınıcın izin verilenden daha fazla farklı olmasının beyin tarafında tespit edilmesiyle oluşur. Motor koruma modune geçer ve 2000 devirin üzerinde çok az güç üretir. Sanki partükül filtresi bloke oluş gibi bir durum oluşur.

Çözümü filtreyi söküp temizlemektir. Yada zenginseniz komplede değiştirebilirsiz. Filtre katalitik konvektörün arkasında dır.Sökerken dikkat edin , seramikten yapılmıştır. Eğer fitre katkısı (sıvısı) çalışıyorsa filtre içerisinin gri kül ile dolu olması ve suyla kolayca temizlenmesi gerekir.

Eğer yukarıdakileri yapamayacak kadar tembelseniz , Redex gibi bir motor temizleyicisini bir ka kez uygulayarak ta şansınızı denemekte fayda var.

Gelelim işin pratiğine aynı arıza benim önceki araçta 150.000 Km ler civarında olmuştu. Bende egre valfi arızalanmıştı. Egr valfi sanırım 250TL civarı birşeydi. Az önce ustamla konuştum EGR olabileceği gibi katalitikte olabilir ve 1500-2000TL gibi bir şeyde tutabilir dedi.

Ancak son söz olarak aracı makineye bağlamadan (test için) bir şey söylemek doğru olmaz diye de ekledi.

Umarım ciddi bir şey çıkmaz.

Ahmet Ç.
26-08-2011, 15:14
sunu eklemeyi unuttum;
bu arada araca en son 150 tl lik shelleden mazot aldım ve würth marka enjektör temizleyici attım acaba buda bir etken olmus olabilirmiki

Ömer Gedik
27-08-2011, 00:18
Araç Bilgisayara bağlanıp hatasına bakılmalı. Bahadır abi detaylı yazmış aslında.

FAP sıvısı ile ilgili seviye sorunu bile olabilir. Araçlarımız çok detaylı hatalar verebiliyor ancak bilgisayara bağlanıp net konuşulabilir.

Yasin CCK
27-08-2011, 08:12
Araç Bilgisayara bağlanıp hatasına bakılmalı. Bahadır abi detaylı yazmış aslında.

FAP sıvısı ile ilgili seviye sorunu bile olabilir. Araçlarımız çok detaylı hatalar verebiliyor ancak bilgisayara bağlanıp net konuşulabilir.

Tıpkısının aynısını söylemiştim ;) :iyi

Ahmet Ç.
27-08-2011, 10:59
Yorum,yardım ve desteğiniz için tesekkür ederim.
dün gece kontağı bi cevirdim ekranda motor hata lambası yanmadı,bilgi ekranındada " Depollution" hatası vermedi gözlerimi kocaman açtım sevinçten,kapattım bekledim bir daha actım gene yanmadı, bu sabah kalktım evin önünde aracı çalıştırdım hiç bişi yapmadan kendi kendine gene yanmadı. cok mutluyum suan!
Bu arada dün Bursa Sancelik peugeot servisini aradım ustam bana 29 sebepten bu hatayı veriyor ama kuvvet ve muhtemel yakıttandır dedi çünkü aracı tanıyor bilgisayardanda durumunu kontrol ederek konustu. yorumuna würth katkı attım fakat 150 tl lik mazota koydum dedim ve bana büyük ihtimalle mazot az geldi ve fazla yağlama yaptı katkıdan dolayı dedi ve biz bu mazota katkı olayını önermiyoruz dedi carbon clean yaptırın yeter dedi çok üzerine düşmeyin dedi. ve bugün itibariyle arıza lambaları servise gitmeden söndü.
ne diyeceğimi sasırdım ama mutluyum.son durumum budur.

Tanerhocama,ömer arkadasıma,yasin dostuma,detaya giren sevgili bahadır dostuma,cihangir arkadasıma,ve sevgili abdullaha canımın cok sıkılıdığı bu durumda destek oldukları için cok tesekkür :)

saygılar ...

Dreamcatcher
27-08-2011, 12:56
Adına sevindim Ahmet..bende 26 x-line vardı o da hileli benzin aldığım herzaman yapardı...aslanların cilveleri naapasın :)

γuяdaeя
27-08-2011, 13:20
...würth katkı attım fakat 150 tl lik mazota koydum dedim ve bana büyük ihtimalle mazot az geldi ve...

Sorunun geçmesine sevindim Ahmet... Würth sitesinde 80 litre mazota 1 kutu katkı maddesi koyulmasını öneriyor. Gerçekten işe yarıyor mu bilmiyorum ama TDCI motorda kullanıp memnun olan arkadaşlar var.

TanerHoca
27-08-2011, 17:15
tekrar geçmiş olsun. :) herşeyin yoluna girmesine çok sevindim. :iyi

yalnız benden sana ufak bir hatırlatma... :fiuw :gul2
ağustosun 25 inde aşağıdaki yorumu yaptın.26 sında bu başlığı açtın.
ben sana demiştim. :gul9

...407 (kendi aracım için) arka görünüm ve dizayn konusunda hayal kırıklığı ben cok uğrasıyorum kafa yoruyorum cift egzost far değişimi subu ama olmuyor ...

308 i bilmem ama 407 nin önüne veya arkasına laf söyleyen çarpılır. :bam3 :gul2

umarım 407 ile ilgili yorum yaparken bundan sonra daha dikkatli olursun. :nargile :cilgin

Yasin CCK
27-08-2011, 19:12
Rica ederim Ahmet hocam, sorunun çözülmesine sevindim, kendiliğinden geçer demiştim ;)

Ahmet Ç.
27-08-2011, 22:40
aynen yasincim.
Tanerhocam ne deyim ben sana dicek bişi bulamıyorum :)

Abdullah
28-08-2011, 01:56
Ahmet abi geçmiş olsun çok sevindim ya bir daha böyle can sıkıcı olaylar yaşanmaması dileğiyle fakat bende bugün servisteydim yedek parçadaki katkı maddelerine göz attım onların arkasında da 60 litreye 1 kutu diyordu muhtemelen ustanında dediği gibi mazot az geldi.

Ahmet Ç.
28-08-2011, 11:15
malesef arac aynı durumu tekrar etti.
Deneme yapmak için çift seritte 170 e cıktım, 170 i görür görmez yine arıza verip arac 170 le giderken stop etti güvenli bir sekilde durup tekrar çalıştırdım ve çalışıp yürüdü 1 gün sonrada arıza lambaları tekrar kendi kendine söndü.
peugeot servisine gitmek farz oldu. canım sıkkın gene :(

Ömer Gedik
28-08-2011, 12:04
Ahmet bence makineye bağlatmalısın. Kötü yakıt ve katkıdan olabilir. Ayrıca enjektörlerini kontrol ettir. Bildiğim kadarıyla Peugeot Planet ile ölçüm alınabiliyor.

Ahmet Ç.
28-08-2011, 18:30
Ahmet bence makineye bağlatmalısın. Kötü yakıt ve katkıdan olabilir. Ayrıca enjektörlerini kontrol ettir. Bildiğim kadarıyla Peugeot Planet ile ölçüm alınabiliyor.

Offfff :(
Tamam ömercim.
peki ben en yakın 10 gün içersinde Pug servise gidebileceğim çanakkalede yok biliyosun sence bu durum sıkıntı yaratırmı 10 gün daha?
ayrıca sence bu durumun yazılımdan doalyı olma ihtimali nedir?

Cok Tskrlr

mavişimşek
28-08-2011, 19:51
Ahmet,benim kayınbirader de buna yakın bir sorun yaşamıştı aracında ve bu sorun yazılımın hemen akabıne denk geliyordu.

tekrar geçmiş olsun.

Ömer Gedik
28-08-2011, 21:54
Ahmet

Yazılım kaynaklı da olabilir. Sonuçta bu yazılımlarda temel olarak enjektör zamanlaması gibi etmenlerle oynanıyor. Haliyle sistem buradan hata vermiş olabilir.

Ahmet Ç.
29-08-2011, 15:15
Sizce pug servisine gittiğimde yazılımı güncelleyip eski orjinale haline döneyimmi?
bölece yazılım attırma işi çöpe gider
sonucta motora zarar verecekse hemen vazgecerim nedersiniz?

mavişimşek
29-08-2011, 19:32
Ahmet,

Sorunun neden kaynaklı oldugunu kesin tespit ettir önce,Çanakkale de peu servisinin olmadığından bahsetmişsin nası yavv koskoca Çanakkale'de?

Gökhan.

JET
29-08-2011, 19:43
Sorunun kendiliğinden çözümlenmesi güzel, benim kafama takılan aracın yakıt kaynaklı bir arızadan stop durumuna geçmesi, olması gereken aracı belli bir devir ve hıza düşürüp (max 30km) servise gitmeye olanak sağlamasıdır ki bu zaten bildiğim birçok araçta mevcut, genel konuşuyorum araçların sanki motor zarar görecekmiş conta yakacakmış gibi bir tepki vermesi gerçekten büyük sıkıntı. Bunun dışında direkt olarak ECU dan degilde arızadan manuel olarak stop ediyorsa birşey diyemeyecegim ama ECU stop komutu veriyorsa çok geçersiz bir uygulama bu. büyük geçmiş olsun Ahmet bey.

Ahmet Ç.
11-09-2011, 22:41
Arkadaslar biliyosunuz aracım 170 i görünce bir kez arıza vermiş sonra kendiliğinden sönmüş merakımdan yola cıkıp 170 i 2. kez görmüştüm ve arıza yine aynen yazmıstı ekranda ama sabaha sönmüştü dün sabah 1 depo GTL mazotu bitirip lamba yandığında seytan gene dürttü ve tek basıma 170 için bastım ve arac arıza vermedi cok mutluyum :)
demekki tamamen yakttan kaynaklandı ve sorumlusu benim cünkü 1 dolu depoya atılması gereken würt enjektör temizleyicisini yarıdan az depoya attım ve mazotun öz kimyasını bozup araca arıza verdirdim ben yazılımdan olduğunu düşünnümştüm ama 2 kez 170 - 190 bastım aynı arızayı vermedi. demekkş kulağımıza su küpe olmalı;
1) 1 dolu depoya katkı atılacaksa atılacak.
2) öle sık sık katkı atmaya kimyayı bozmaya gerek yok 3 depoda 4 depoda bir atmak sağlıklı ben bunu acı bi şekilde tecrübe ettim.

suan 407 de allah sükür problem yok problemide zaten kendim yaratmısın arac değil! yanlıslık ve hata pug un değil kendimindir.
kısaca hiç sevmediğimiz laf gercek oldu "kullanıcı hatası" :)

γuяdaeя
11-09-2011, 23:56
Sen "acaba sorun var mı yok mu?" diye 170 km/sa bastıkça sana pahalıya mal olacak gibi Ahmet :D
Şaka bir yana sorun olmamasına sevindim :iyi :nazar

Abdullah
12-09-2011, 07:50
Ahmet abi sorun olmaması çok sevindirici tekrarlamıyorsa problem yok ama bence bakıma gittiğinde öylesine bi bilgisayara bağlat aracı baktır.

Dreamcatcher
12-09-2011, 07:55
Demek ki aslanları çok sevmeye gelmiyormuş :)

kaptan magara adami
27-09-2011, 23:59
arkadaslar bugun benim de basima geldi.. ışık yanıyorken 20 tl benzin aldim ne ibre ne bilgisayar oynamadi. ayni yerden 10 aldım yine degismedi birsey. baska yere gidip 10 tl aldim yine oynamadi. yarin direktifleriniz dogrultusunda 50 liralik alacagim. olduki duzeldi ama ben tatmin olmam acikcasi. bana gore bu problem sizce de degil mi yani ışık yanarken az yakıt alamayacak miyiz cok sacma degil mi?

onurçapan
27-12-2011, 23:19
aynı seyı yasadım burdakıler servis biraz elektrnık kodlarda zayıf anlayamıyor tercume ıle ılgılı sorunları var depolatıon arızası kuvvet ıhtımalle mazot fıltresı tıkanması az yada cok yakıt arıza kodu verıyorsa korkmayı gıdın mazot fıltrenızı degıstırın gecıyor ıkı ay bu arıza ıle bındım fransa peugoet maıl attım bunları deneyın demıslerdı ılkı mazot fıltrenızı degısın tessekurler

onurçapan
27-12-2011, 23:23
ayrıca aracın 3000 devırde sınırlama yapması lazım bu arıza ortaya cıktıgında amacıda su az yakıttan dolayı engine guard diye bır teknolojı kullanır pejo anlamı aracın yakıttan yada herhangı bır sıstem arızasından motorun zarar gormemesi sızde olanda engıne guard aracınzıda sorun yok acıkcası bu arada cevabı gec yazdım umarım sorununuzu cozmuzsunuzdur

musti55x
03-01-2012, 05:26
Onur çapan doğru söylüyor.Benim çok yakın arkadaşımda 407 execituve modeli vardı.Araç depollution hatası vermişti :) yakıt filtresi yakıtın pis yada yanlış veya motora uygun olmadığı zaman verdiği hata..Tabi ondaki hatanın nedeni kurşunsuz dizel koy abi deyip pompacıya ; pompacının kurşunsuz yakıt koymasıydı araca :) Allahtan shell istasyonunun kaskosu aracılığıyla aracın tüm yakıt sistemi değiştirilmişti...Yakıt aldığınız yere çok dikkat edin.Bazen yakıt tanklarının dibi denk geliyor .Ne kadar pis ince ufak kırıntı varsa aracınıza aktarılıyor ..Sonrası bariz ...Geçmiş olsun Aslanınıza iyi bakın..

ersin köse ersin köse
04-01-2012, 23:27
arkadaşlar bende 2006 hdi 1.6 var arabama carbon clear yaptık sonra kendi depodan gelen hortumları taktık ama araba hava yapmış manuel pompadan havasını aldık çalıştı 1-2 saat sonra arabanın motor arıza lambası yandı ve yol bilgisayarında"depollution system faulty" hatası yazmaya başladı ertesi gün bilgisaya bağladık hatayı sildirdim iyi gitti sonra gene arıza gene geldi tekrar sildirdim şimdi gene geldi hiç başına gelen oldumu ne olmuş olabilir sizce arabanın çalışmasında çekısınde hiç bir değişiklik yok

Yasin CCK
04-01-2012, 23:32
Durumun bir aciliyeti yok merak etmeyin. Arama bölümünü kullanırsanız sorunuza cevap bulabilirsiniz. Sizden ricam birde forum kurallarına göz atmanız ;)

Keyifli forumlar...

ersin köse ersin köse
04-01-2012, 23:37
Lütfen forum kurallarını okuyunuz.

forum kurallarını şimdi okudum ihlal etmişim pardon ama benım sorunum diğer konudan farklı olduğunu düşünüyom tekrarlanmaz bundan sonra pardon...

Ömer Gedik
04-01-2012, 23:54
Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız seviniriz. Ayrıca uyarı aynı olduğu için o konuda paylaşılmasında fayda var. Birde sadece ekran uyarısı değil Peugeot Planet programında görünen uyarıyı eklemek faydalı olur.

onurçapan
24-01-2012, 20:17
ersin bey iyiakşamlar carbon clean cogunlukla bu sorunları olusturuyor ecu kontrol dısı bır yukleme yapılıyor aslında yetkılı servısler pek yapmak ıstemıyor bu işlemi tavsiyem yakıt filtrenizi degısmek ve enjektor basınc degerlerini ölcmek ve motoru soguk hale cok zorlamamak mumkunse ısınmasını dusuk devirlerde gercekleştirmek bu gözle görülür iyileştirmeler saglıcaktır teşşekürler

Ahmet Ç.
17-02-2012, 23:52
Dostlar,
bu konuyla ilgili yazmam paylaşmam gerekenler var zira paylaşmazsak ne anlamı var.

aracım son 1 yıldır bu hatayı 5-6 kez verdi ve özelikle son 2 ayda 4 kez arac yolda giderken stop etti yani motorun elektiriği kesildi ve motor durdu artık nerede denk gelirse,okadar sanslıydık. Hatta eşim ve arka koltukta 4 yasında oğlum yolculuk yaparken dahi basıma geldi sadece verşilmiş sadakam varmıs diyorum baskada bişi diyemiyorum.dün itibari ile arac gitmez oldu çalıstıryorum 2. vitese gecirmeden tekrar stop ediyordu yani resmen benden bu kadar paydos dedi.

Neyse 2 hafta önce Ankaraya gittiğimde fatih peugeotta durumu anlattım makinaya bağladılar ama arıza vermediğinden kendi kendine silmiş uyku modunda iken arızayı resetlemiş dediler ve bu en önemli sıkıntımla ilgili bir ip ucu dahi bulunamadı.
Günler gecti gecen hafta arac 3 kez yolda stop etti en sonunda sanayiide ilk kez yetkili servis dısında makinaya bağlattım ve nasıl oluyosa adamlar arızayı okudular bu arada kavuniçi renk motor arıza ışığı yanıyor ve yol bilgisayarında "depollution system faulty" okunuyordu bağlanan peugeot diag programlı bilgisayarda ise aynen hata şöle yazıyordu;
"Aralıklı arıza. Yakıt basıncı sinyali sasiye kısa devre" yani arac elektriği kesiyordu.

güvenmememe ragmen usta bana elektriksel sıkıntı var yapabilirim dedi bende en yakın peugeot 200 km mesafede olduğundan tamam dedim. Buarada sağolsun ömer kardesim olasılıkları söyledi bende ustalara söledim sonucta arızayı rail müşirinin kablosunda bulduk inanılmaz oksitlenmiş ve üzerindeki koruyucu plastik içeride suyu tutmus ve okside sebep olup kablonun özelliğini bozmus elektrik gecmez olmus aracda bunu artık ne sekilde algıladıysa "depollution system faulty" olarak verdi ama yinede yazılımın ne kadar sağlıklı olduğunada gördüm çünkü yol bilgisayarı kısa devreyi tespit etmiş.

sonuc olarak kablo değiştirildi ve koruyucu kabı temizlenip üzerine takıldı. ustam bu arabanın motoru yıkanmıs ve ozaman bu olay olmus ve bugüne gelmiş dedi açıkcası ben motor koruma yaptırdım ama kasımda yaptırmıstım ilk arızayı ise ağustosta vermişti. 2. sahibi olduğuma göre böyle bir olasılık var ama ne kadar olası bilemiyorum.

suan sorun yok alır almaz sehirdısı yaptım hertürlü kullandım gitmeyen arac suan normal calısır durumda.insallah bununla kalır.ama 2 ay dolmadan tamamdır diyemeyeceğim.

ama üzüldüğüm nokta 100.000 km dir bu arac 10 binde bir yetkili servise girdi ve su en son olay arabadan soğuma noktasına getirdi beni sükür suan böle bişi yok altı üstü bir kablo gözüküyor arabamı çok seviorum ve suan mutluyum ama nasıl oluyorda koca peugeot servisinde bu arıza okunamyor kendi silmiş deniyorda Çkale sanayiideki özel servis bunu okuyabiliyor şimdi insan üzülmezmi stresli arac kullandığı zamanlara ve her an bişi olcakmıs gibi stres yaptığına,sadece küçücük kablodan olması ve bakılmaması dahada vahim :(((

TanerHoca
18-02-2012, 00:03
geçmiş olsun.umarım sorun kalıcı olarak çözülmüştür.

Hasan_33
18-02-2012, 00:23
Ahmet Hocam seni cok iyi anliyorum. Benim olaylari biliyorsun, aracin servisde 1 hafta kalmasi ve birsey bulunamamasi ama, Türkiye tatilinde sorunun devam etmesi, kisa tatil sürecinde 4-5 defa servise gidilmesi vb. bu sürec zarfinda yasanan stres sıkıntı.Sonuc yine seninki gibi küçük bir oksitlenme. Sinek kücük ama miğde bulandiriyor. Sorun hallolunca tadindan da yenmiyor ama :nargile

ÇΔĞLΔΨΔ∏
18-02-2012, 09:16
Ahmet hocam geçmiş olsun

BahadırALTUN
18-02-2012, 09:28
Geçmiş olsun Ahmet kardeşim. Umarım tekrarlamaz bir daha.

Dreamcatcher
18-02-2012, 13:32
Geçmiş olsun Ahmet..ne yazık ki servislerimizin genel durumu bu...
Ayrıca;
ne demişler bir çivi bir nalı,bir nal bir atı,bir at bir savaşı kaybettirir ..

Ahmet Ç.
18-02-2012, 14:10
Geçmiş olsun Ahmet..ne yazık ki servislerimizin genel durumu bu...
Ayrıca;
ne demişler bir çivi bir nalı,bir nal bir atı,bir at bir savaşı kaybettirir ..

çok güzel dedin abi bravo. :))

Ahmet Ç.
18-02-2012, 14:12
çok sağolun dostlar düşünmeniz yeter.
ama tek seritte arac sollarken karsıdanda araba gelirken arka koltuktada 4 yasında cocuğunuz, yanınızda eşinizin var iken bu durumun olduğunu düşünün acemilik yada heyacan nelere sebep olabilir hayal bile etmek istemiyorum :(
allah kimsenin basına böle dertm vermesin ...

Ömer Gedik
18-02-2012, 19:35
Ahmet abi sorunun çözülmesine sevindim. Sıkıntı devam etmez ve keyifle kullanmaya devam edersin umarım. ;)

taurine
18-02-2012, 21:14
Geçmiş olsun Ahmet kardeşim. Bende sizin durumunuza benzer bir olayı 'Motor Kontrol Sistem Arızası' başlığında başıma gelenleri yazmıştım. Bu araçlarda arıza anında motor susması çok kötü bir durum.Bu sorunları asıl Fransa'ya bildirip haberdar etmek gerekiyor. Belkide yazılım güncellemesi yapmaları gerekebilir.Fransa'nın bu arızalardan ne kadar haberi var bilmiyoruz. Tekrar geçmiş olsun inşallah tekrarlamaz bir daha.

cold
18-02-2012, 21:56
çok sağolun dostlar düşünmeniz yeter.
ama tek seritte arac sollarken karsıdanda araba gelirken arka koltuktada 4 yasında cocuğunuz, yanınızda eşinizin var iken bu durumun olduğunu düşünün acemilik yada heyacan nelere sebep olabilir hayal bile etmek istemiyorum :(
allah kimsenin basına böle dertm vermesin ...

Allah göstermesin, çok geçmiş olsun. Aynı durum benım basıma megane da geldi. Arac beyninin içi su doluydu ve dolayısıyla oksitlenmış. Motoru asla ve asla yıkatmamalıyız.

gokhanakin
29-02-2012, 18:02
arkadaşlar merhaba..
bende 2005 2.0 executive benzin & lpg aracım var ve yaklaşık 1 aydır bu problemle uğraşıyorum..
aracımın neredeyse tüm ateşleme sistemi değişti bunun yanında lpg ile ilgili tüm tesisat değişti fakat hala sorun çözülemedi.
yetkili servis 3 sefer bana aracı sorun yok diye teslim etti bir hafta sonra aynı uyarı ve araç tekliyor hata vermeye devam ediyor.
Ahmet beyin çözümü ile alakalı servisime başvuracağım. İnşallah bende bu problemden kurtulurum ...

Dreamcatcher
29-02-2012, 18:29
arkadaşlar merhaba..
bende 2005 2.0 executive benzin & lpg aracım var ve yaklaşık 1 aydır bu problemle uğraşıyorum..
aracımın neredeyse tüm ateşleme sistemi değişti bunun yanında lpg ile ilgili tüm tesisat değişti fakat hala sorun çözülemedi.
yetkili servis 3 sefer bana aracı sorun yok diye teslim etti bir hafta sonra aynı uyarı ve araç tekliyor hata vermeye devam ediyor.
Ahmet beyin çözümü ile alakalı servisime başvuracağım. İnşallah bende bu problemden kurtulurum ...

Gökhan bey aramıza hoşgeldiniz..
forum kurallarını okuyup ona göre hareket ederseniz sorunlarınıza çözüm bulmanız daha kolay olacaktır..
keyifli forumlar..

kinky
26-03-2012, 09:30
Merhaba, forum konularını inceledim, bu konuya benzer bir konu bulamadım, eğer varsa konu oraya taşınabilir...

Cuma günü başımdan geçen kötü bir olayı sizinle paylaşma istedim. Aslında bu cevabı, peugeot 2012 satış istatistiklerinde verilen cevaplara istinaden yazmak istedim ama bu orada yazılacak bir konu değil.

Amacım önce annemi otogara bırakmak sonra da havaalanına gidip haftasonumu geçirmek üzere İzmire uçmaktı. Bu yüzden maslak'tan TEM'e çıkarak Esenlere doğru yol almaya başladım. En sol şeritte 140/150 ile giderken aracım motor arıza ışığı yakıp stop etti. Ben, eşim, annem ve 16 aylık kızım varken en sol şeritte stop etmiş gittikçe yavaşlayan bir arabada kalakaldık. Araçta herşey elektrik destekli olduğu için (direksiyon, fren pedalı) en sol şeritten otobüsler, kamyonlar arasında emniyet şeridine geçişimi varın siz düşünün. Belki inanmazsınız ama arabayı durdurduktan 10 dakika bile sonra ter atmaya devam ettim. Tabii bu arada aracımda peugeot'un kronik sıcakta çalışmayan gösterge ekran problemi de olduğu için hatayı da göremedim. Servis çağırdık, geldiler aldılar aracı servise aldılar. Orada söyledikleri "önemli bir problem varki motor kendini korumaya almış" dedi bir usta gerisini dinlemedim, bıraktım uçağıma yetiştim..

Şimdi peugeot severlere soruyorum; Hangi motor benim 16 aylık kızımdan , eşimden, annemden yada benden daha değerli olabilir ki? İsterse ortadan ikiye kırılsın ama çalışmaya devam etsin, etsin ki ben de en azından o tamamen bozulana, durana kadar önlemimi alabileyim, böylecek güvenilir bir araba olduğuna çevremdekileri de inandırabileyim. Araç beni değil kendisini korumaktan başka birşey yapmıyor ki yani bir araç içindekileri ancak bu kadar zor durumda bırakabilir. Aracım tamir edildikten sonra aldığım fiyattan satılıktır. İsteyen olursa özelden bilgilerini verebilirim.
Herkese iyi forumlar.

Esat
26-03-2012, 09:50
Gecmis olsun hocam gercekten yasadigin sorun cok can skici cok irite edici birsey ozelliklede en sol seritte giderken birden motorun kendini korumaya almasi hakikaten olacak is degil insallah sorunun cozulur sende gonlundekini gerceklestirisin ama en onemlisi ufak yavruna ve ailene birsey olmamais olmasi benim arkadasimin golf tsi de 3 kere senin durumuna dustu arabayi sifir almisti zaten araba 2011 model

Yasin CCK
26-03-2012, 09:57
Tehlikeli bir durum atlatmışsınız, ne deseniz haklısınız, geçmiş olsun...

Selim Sümer
26-03-2012, 11:52
Büyük tehlike atlatmışsınız.Çok geçmiş olsun.Geçen sene aynı sıkıntıyı yaşayan ve apartman bahçesinde kalan eşime servis görevlisiniz dediği gibi(!!!!!) "Verilmiş sadakanız varmış" .Benim aracım 1,6 dizel motora sahip.Bu arıza sonucu motor sigorta kutusu değişti.Şimdilik herşey normal gözüküyor.Sizinki de aynı arıza gibi.

BARBAROS61
26-03-2012, 11:52
geçen sene banada oldu çanakkaleden trabzona giderken sabah saat 6 civarı ankara çevreyolunda motor lambası ardından abs esp of işareti çıktı .durdum stop edip kaputu açtım sağa sola baktık bişe yok.yol yardımını aradım çalışmada yağı suyunda birşey varmı dedi hiçbir sıkıntı yok aniden oldu dedim.neyse 10dk bekleyip tekrar çalıştırdım abs esp işaretleri söndü ama motor ışığı açık kaldı servis bişey olmaz dedi en yakın servise gidin neyse saat 6 nereye gidecenki:)neyse çoruma kadar gittim fazla zorlamadan bilgisayara baktılar hiçbirey gözükmüyo dediler sildiler devam ettim trabzona kadar 1senedir daha yanmadı .sanırımn sıcaktan yada 2500km sürekli gidince biraz aklı karıştı:)

kinky
26-03-2012, 12:53
herkese teşekkür ederim, detayları düşündükçe sinirlerim daha da geriliyor. Servisten aldığım ilk haberler, common rail sensörü diye bir sensör varmış öncelik ondan şüphe ediyorlar. bir sensör daha problemli olabilir dediler ama tam adını servise gittiğimde öğrenir bilgi veririm. Arabayı eşim benim kadar çok kullanır ama benim kadar soğukkanlı değildir. O kullanırken başına böyle birşey gelse? Sonuçları düşünemiyorum.

Peugeot Türkiyeye mail attım bu nasıl bir iştir diye oradan da cevap bekliyorum.

Ahmet Ç.
26-03-2012, 14:55
Sevgili Kinky,
Seni en iyi anlayanlardan birisi benimdir,
3-4 kez başıma geldi. seni çok çok iyi anlıyorum.
bendeki comman rail soketinin elektrik iletkenliğini bozması imiş zaten oksitli idi motor yıkama sonucu olmus olabilir dendi,
özel serviste yaptırdım 50 tl para tuttu,
ben enson tek seritli yolda arac sollarken ve karsımdan araba gelirken yasadım bu durumu arka koltukta 4 yasında oğlum yanımda eşim,
sen düşün gerisini.
çok çok gecmiş olsun allah betrinden saklasın ama yazdıklarının hepsinde "%100" haklısın dostum.
ÇOK ENTERESAN ama suan (15.57) size bi durumu söylemek istiyorum tamda mesajı yazarken,
Geliboluda tur yapan 2012 model mercedes vito kiralık aracım suan rehberin aramasıyla ögrendimki yokus asağı inerken pat diye stop etmiş ve suan motor arıza yanıyor çalışmıyor arac müşteriler yabancı durumumuza bakın hele abartıyorum sanmayın suan bu durumu yasıyorum yemin ederim.

kinky
26-03-2012, 15:47
Sevgili Ahmet Ç. Yaşadıkların gerçekten birebir aynıymış. Sana da büyük geçmiş olsun, o korkuyu umarım birdaha kimse yaşamaz.
Bu arada daha önce dediğim gibi, common rail sensörü bozuk çıktı aracın, 180 liralık birşey için ölecektik delireceğim. Tabii konuyu yakın arkadaşlarıma anlatınca Peugeot ile ilgili malum birçok lafı dinledim ama bir arkadaşımın başından geçeni anlatmadan geçemeyeceğim. Arkadaşım Alfa 159 ile Ankara yolunda 180-200 ile giderken motor arıza ışığı yanıyor, garip sesler gelmeye başlıyor. Ne oluyor diyerek kenara çekiyor, kaputu açtığında silindirlerden birisinin dışarıda olduğunu görüyor. Her taraf yağ içerisinde kalmış vs. Servis çağırmış, servis "Tüm dünyadaki Alfaların içerisinde 100 kişide olmamıştır bu" diye söylüyor. Arkadaşım motor hala ben kapatmasam takatuka çalışıyordu o arada dedi. Bizimkisi de kendisini koruyacağım diye 180 liralık sensör yüzünden öldürecekti bizi. Bu arada sormadan edemeyeceğim; Direksiyonu fazlaca çevirdiğimde kilitlenir miydi acaba? Mantıklı olarak anahtar içeride olduğu için kilitlenmeyeceğini düşünüyorum ama arabam bütün mantık sınırlarımı yerinden oynattı :)

demir_mert
26-03-2012, 15:54
Geçmiş olsun. Umarım bir daha böyle tatsız bir olay yaşamazsınız...

Ömer Gedik
26-03-2012, 16:10
kinky

Öncelikle geçmiş olsun. Böyle bir durumdan sıkıntısız kurtulmanız sevindirici. Aracınızın sorunu muhtemel yakı basın sensörü soketi veya müşürüdür.

Aracınız yolda stop ettiğinde direksiyonunuz kilitlenmez pompalamaz iseniz freniniz de şişmez ve Sizi güvenli bir mesafede durdurabilir. Ama o an panik yapmamak, doğru düşünmek lazım. Aksi durumu insan düşünmek bile istemiyor. Ayrıca aracınız hareket halinde ikende tekrar çalışabilir. Bunu denediniz mi bilmiyorum.

Bende 2005 Jeep Cherokee'de aynı sorunu yaşamıştım. Yolda 80 km/h hız çıktığımda araç stop etti ve çalışmadı ve Ankara Otobanında gece vakti bizi mağdur etti. Uzun uğraşlarla çalıştırabilmiştik.

kinky
26-03-2012, 16:57
Açıkçası o durumda aklıma gelmedi desem yalan söylememiş olurum çünkü arabanın stop ettiğini anlayana kadar minimum 3 saniye geçti.
Karşıdan güneş geliyor, gözümde güneş gözlüğü var ve müzik sesi vardı. Direksiyon neden sertleşti, neden yavaşlıyorum, neden herşey biranda kapandı diyene kadar sıkıntının içerisine düşmüştüm bile. Kenara zar zor çekince zaten 5 dakika kendime gelmeye çalıştım. Sonra kaputu açtım birşey yok, çalıştırmayı denedim çalışır çalışmaz yeniden stop ediyor vs. bende uzatmadan servis çağırdım.
Ahmet Ç. benzer bir sorun yaşamış, keza eminim bilmediğimiz onlarca peugeot müşterisi benzer sorunlar yaşadı, yaşayacak. Bence peugeot bu politikasını baştan gözen geçirmeli. Düşünüyorum, tamamen motoru kapatmak yerine devri kısıtla, mesela 2000 devri geçme ama elektriği kesme, tüm sistemlerin elektriğe bağlı arabada. Sonu iyi bitti çok şükür ama herhangi bir motor arızasında böyle tepki veren bir arabaya nasıl güvenirim onu sorguluyorum şimdi.

kinky
28-03-2012, 15:48
Merhaba, acaba yakıt basınç müşiri'nin fiyatı neydi hatırlıyor musunuz?
Şimdi aynı dert benim başımda mevcut ama pompasıyla birlikte geldiği için 1500 lira fiyat biçtiler.
Ustam bosch'tan sadece üzerindeki sıfır orj. müşiri buldu, 350 lira da onun fiyatı var.
Hangisini taktırsam diye düşünüyorum şimdi.

Ömer Gedik
28-03-2012, 23:19
kinky fiyatlar bana çok yüksek geldi açıkçası.

BARBAROS61
31-03-2012, 15:35
az önce marşa basıp ne göreyim :depollution system faulty arızası çıkmazmı başımdan soğuk sular döküldü .dedim şu chipi sökeyim ondanmı diye söktüm gene arıza devam ediyor .2 gün önce uzun zamandır mazot almadığım bir yerden aldık bu sefer yakıtı ondanmı diyeceğim ama bilmiyorum pzrtsi bilgisayara bağlatacam bakalım ne olacak .arablara bukadar özen özen gösteriyoruz nazarmı oluyor ne anlamadım tamda herşey iyi giderken bu iş canımı sıktı :(

Dreamcatcher
31-03-2012, 16:34
Barbaros geçmiş olsun üzüldüm...
Maalesef kendim de yaşıyorum,sakınan göze çöp batıyor ..
Bu başlık altında sebep ve çözümleri anlatılmıştı problemin,mutlaka okumuşsundur..

BARBAROS61
31-03-2012, 17:39
şimdi indim tekrar çalıştırdım sorun yok rahatladım valla ama ilk çalışmada eksozdan kötü koku geliyordu 2 günden beri.sanırım pis mazot aldım.mazot filtresini değişeyim bide carbon clear yaptırayım bari.

Ahmet Ç.
01-04-2012, 12:08
az önce marşa basıp ne göreyim :depollution system faulty arızası çıkmazmı başımdan soğuk sular döküldü .dedim şu chipi sökeyim ondanmı diye söktüm gene arıza devam ediyor .2 gün önce uzun zamandır mazot almadığım bir yerden aldık bu sefer yakıtı ondanmı diyeceğim ama bilmiyorum pzrtsi bilgisayara bağlatacam bakalım ne olacak .arablara bukadar özen özen gösteriyoruz nazarmı oluyor ne anlamadım tamda herşey iyi giderken bu iş canımı sıktı :(

yaaa hep yollar kaymak asfaltmı olacak? Bırak arasırada çamura basalımki çamurda yürümesini öğrenelim :)
gecmiş olsun ...

BARBAROS61
01-04-2012, 17:05
yaaa hep yollar kaymak asfaltmı olacak? Bırak arasırada çamura basalımki çamurda yürümesini öğrenelim :)
gecmiş olsun ...

geçti gitti mi nedir bugün okadar dolaştım sıkıntı yok maşallah.2sene öncede bikereye mahsus yaptıydı böyle bir kabahat:).

lord
14-06-2012, 23:39
depollution system faultymerhabalar arkadaşlar bendeki araç 2007 model 407 2.0 hdi bu arıza benim başımda da var bizim burdaki servise götürdüm çok fazla masraf çıkardılar enjektör değişecek dediler rampa müşürü değişecek dediler yakıt sistemi temizlenicek dediler bende sanaiye gittim enjektörleri ölçtürdüm normal dediler rampa müşürü değiştim bundan bir kaç ay önce pompa basınç müşürünü değiştim yakıt flitresini değiştim hava debimetresini değiştim araç yine aynı 3000 devire yaklaştığında arıza ışığı yanıyor gaz kesiyor ve motor sesi çok fazlalaşıyor stop edip 1 dakika bekledikten sonra tekrar çalıştırıyorum biraz yol gittikten sonra normal haline dönüyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirm düzelmezse benzin döküp yakıcam :))

onurçapan
15-06-2012, 22:08
bu bsi arızasına benziyor aracda zenon takılıp sokulmusmu bırde sıgortaları yenıleyın o ıslemlerı goren bır bır sıgorta vardır aracın sıgorta semasında yerı bellıdır onu değiştirin bu kadar parca yı ne diye değiştirmişler!

onurçapan
15-06-2012, 22:10
hız kesmesi ayrıca yakıt az filtre arızasında yapar bakın bu arıza bana yakıt ya gelemiyor yada pıslıkten bır yer tıkalı oyle geldi bunun ustunde durun

lord
15-06-2012, 22:26
ya arıza yol gittiğinde yapıyor durduğu yerde istediğin kadar gaz ver arızaya felan girmiyor ama

Ahmet Ç.
15-06-2012, 23:32
hocam nerdesiniz? Hangi şehirde?

Ahmet Ç.
15-06-2012, 23:38
bendeki sorun sonunda comman rail rampa soketindeki temazsızlıktan yaptığı anlaşıldı tamir yapılarak durumu düzelttim toplam 50 lirayı gecmemeiştir maliyet.

lord
16-06-2012, 13:02
vandayım ahmet abi bende rampa müşürünü değiştim aynı sorun devam etti arıza nedeniyle şuana kadar 1.000 lira harcamışımdır dediğin sokete nasıl baktıra bilirim

Ahmet Ç.
16-06-2012, 16:27
Van nere Canakkale nere forumun misyonuna bakın hele :)
peugeot servisi varsa özel yetkili farketmez dediğim parçayı çıkarttır temizlettip tekrar sıkı sıkı araya bakır kablo sıkıstırıp sağlamlastır temazsıslığını al sende emin ol arıza sildir bu sekilde kullan bakalım ne olacak,bizide haberdar et sevgili dostum :)

onurçapan
16-06-2012, 19:32
lord benim söylemek istediğimde oydu duragan halde ıstersen deviri dible sorun yok yola cıkınca yakıtın motora akıskanlıgında sorun var pompa buyuk ıhtımal mazot fıltresı enjektor yakıt az arıza kodu varsa bendekı sorun bu 3000 de sınırlar sonra stop eder ...

boran04
24-06-2012, 12:38
bu sorun arabamda da var. kışın soğuğunda biraz da yakın kirliliğinden biriki kez yaptı. gaza bastığında gaz yemediğinde araç stop ediyor kendiliğinden. sanayii götürdüm yakıt filtresi dedi bu arada bujileri de değiştirdim. sonra yine oldu baktım araç çalışıyor sıkıntı yok gittim sanayyii bilgisayardan arıza kodunu kaldırdım. kısacası iki üç kez yaşadım gidip on tl verip bilgisayardan kaldırıyroum. son iki aydır bu systm depoultion faulty arızasıyla gidip geliyorum yaklaşık 5bin km de yaptım bir sıkıntı yok. sadece sanayii götüreceksin arıza varsa söyler yoksa uyarıyı kaldırıyorlar.

lord
25-06-2012, 13:15
boran kardeşim ben arabayı belki 50 seferden fazla götürdüm arıza kodunu sildirdim yine aynı sorunn çöze bilen yokk

Ömer Gedik
25-06-2012, 13:58
Arkadaşlar soketi kontrol edin. Eğer hiçbir şekilde çözemediyseniz sorununuz büyük ihtimal Motor İçi Sigorta kutusudur.

uikaratas
25-06-2012, 15:45
bendeki sorun sonunda comman rail rampa soketindeki temazsızlıktan yaptığı anlaşıldı tamir yapılarak durumu düzelttim toplam 50 lirayı gecmemeiştir maliyet.

Nerede bu soket? Yerini fotoda gösterebilir misiniz.

fedayi
14-10-2012, 00:18
merhaba arkadaşlar 1 senedir beni canımdan bezdiren bir sorunu sizlerle paylaşacağım.aracım 407 1.6 hdi .genellikle sıcak yaz aylarında (25 derecenin üstü hava şartlarında ) arabam çalışmıyor.5-6 kez marşa basmada alıyor. servise götürdüğümde basınç müsürü yanı ateşleme sırasında hava basıncını ayarlayan müşürün bozuk olduğunu söylediler değiştirdim ama sorunum bitmedi. aynı hatayı tekrar aldım sonra baktım ateşleme sırasında arabaya mazot gelmiyor .mazot el pompası birkaç kere sıkınca mazot geliyo ve ateşleme gerçeklesiyor servisdekilere söyledim bu durumu ve mazot el pompası bozuk değişecek dediler.onu da değiştik . hava sıcak olmamasına rağmen bugun aynı şekilde basıma gene geldi koca memlekette bu sorunu halledemedim.ilk defa peugeot dan bi araba aldım ağzımdan burnumdan geldi kendim anladığım kadarıyla ateşleme sisteminde bi sorun yok mazot gelince çalısıyor araba mazotun gelmeme sebebi ne olaki ...bu konuda sizlerden yardım taleb ediyorum sayenizde çözüme kavusursam bu konuda web sitesi bile oluşturmayı düşünüyorum ben yandım eller yanmasın diye elimden geldiğince anlatmayaçalıştım yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Yasin CCK
14-10-2012, 00:31
Hoşgeldiniz. Kendinizi tanıtırsanız seviniriz. Benzer konuda yazılmış birçok cevabımız var, incelemenizi öneririm. Konunuz var olan konu ile birleştirilmiştir.

fedayi
14-10-2012, 01:05
yasin cck öncelikle hoşbulduk insanın canı yanınca böyle seyler aklına gelmiyor kusura bakmayın.aracım 2006 model 407 hdi dizel .86 000 km de aldım arabayı 2.sahibiyim suan aracım 111000 km de benzer konuları inceledim hemen hemen aynı hataları almışız diğer kullanıcılarla ama bendeki farklı olsa gerek.farklı olarak arabam 3000 deviri rahatlıkla geçiyor hız yapınca stop etmiyor enjektörlere felan hep baktırdım bi sıkıntı yok şaştım kaldım vallahii

freakness
20-12-2012, 10:29
Herkese selamlar,

Bu konudan müzdarip olanlardan biride ben oldum geçen 2 hafta içerisinde, internette bu konu ile ilgili çok ayrıntılı bilgi bulamadığım için bende başımdan geçenleri anlatmak istedim.

Yağmurlu bir günde normal hızda giderken bende depollution system fulty hatasını ekranda gördüm ve akabinde aracım stop etti, sonrasında çalıştı sonra hep bu hatayı tekrar ederek beni yolda bıraktı. Zamansızlıktan aracımı bir hafta evimin önünde yatırdım, bu arada servisi geldiği için filtre bakım parçalarını sipariş ettim ve aracımı 100 000 bakımına soktum. Özel servise giderken baktım ki aracımın arıza lambası sönmüş ve araç normal çalışmasını sergliyor. Tüm yağ ve mazot filtresi de dahil olmak üzere filtre bakımları yapıldı, usta aracı bosch araç arıza sistemine soktu hataları sildi, büyük ihtimalle mazot filtresindeki pislik yüzünden yapmıştır dedi, aracı uzunca test etti ve bana teslim etti, bende açıkcası bu şekilde sorunumun hallolmasına çok mutlu oldum fakat aracı teslim alıp ufak bir yokuş çıkarken yine aynı sorun oluştu ve aracım stop etti, usta geldi aracı bilgisayara bağladı, mazot basınç sensörünün arıza verdiğini söyledi, enjektörlere giden hortumdaki pompayı sıktı, araca yakıt yeterli basınçta gitmiyor dedi, fakat arabayı yürütemedik, durduğu yerde çok hafif bir yokuş vardı, aracı burada yürütmeyi başaramadık, sanırım mazot akışını bu küçük rampa daha da etkiledi. Araç çekildi.

Usta burada tüm yakıt sistemi ve elektrik sistemini kontrol etti, internetten araştırdım bu sebepten yolda kalanların sorunları şöyle çözülmüş, fakat herkes başka konulardan müzdarip.

1- Mazot hortumunda kılcal çatlak oluşmuş, mazot burdan basınç kaybetmiş aracı yolda kalmış, sorun bulununca çok az bir maliyet ile sorun çözülmüş

2-Mazot basınç sensörünün kablo elemanları korozyona uğramış, tamirat veya değişime gidilmiş sorun çözülmüş

3-Mazot basınç sensörü değişmiş, sorun çözülmüş

4-EGR vanası değişmiş sorun çözülmüş, fakat bu valfin değişmesinden önce mazot basınç sensörüde değişmiş sonuç alınamamış, maliyeti oldukça artmış.

5-Yukarıdaki problemler mazot basıncı ile ilgili olduğu için mazot pompası arızaları da sanırım bu sonuçlara sebebiyet verebilir.

Bunlar sonuçlar fakat sebebiyetler nedir o konuda herkes bir yorum yapmış, en popüler olanı farklı istasyondan alınan mazot olmuş, motoru yıkatmak, nemli ortam, bir arkadaş da xenon sistemi takıp çıkartıl dı mı diye sormuş yardım etmek isterken, mesela ben bunu kısa zaman önce yaptım, fakat endişem silecek motorlarının bozulmasıydı ama bana eğer böyle bir problem yaratmış ise gerçekten aracıma bundan sonra orjinali dışarısında hiçbir uygulama yapmayı düşünmüyorum ki bu kit bende 1 gün kaldı, titreme yaptığı için çıkartıldı sorunu ben yaklaşık 1 ay sonra yaşadım.

Benim aracım şu an çalışıyor ama açıkcası motora yüklenmeye korkuyorum, bir fırsat bulup yüksek hızlarda deneyeceğim, burda bir sorun çıkmaz ise sanırım mazot basınç sorunum çözülmüş olacak ama herkesin yaşadıklarından sonra düşündüğü gibi bende aracımdan soğudum maalesef, bende aile babasıyım ve eşimin ve çocuğumun güvenliği için endişeleniyorum. Herkesin başka sebeplerle bu sorunu yaşaması da ilerde, bu sorunu halletsem bile başka sebepler ile motorumun hareket halinde iken durmamasının garantisini vermiyor. Sensörü halletseniz boru çatlıyor, onu halletseniz egr çıkıyor, o olmasa kablo çürüyor, devamlı bunları kontrol ettireceğiz o zaman..

hepinize kazasız belasız günler diliyorum

Yasin CCK
20-12-2012, 10:41
Detaylı paylaşım için teşekkürler.

Umarım sorun çözülmüştür ve tekrarlamaz.

freakness
20-12-2012, 10:55
Bende çözülmüş olmasını ve böyle bir hata ile birdaha karşılaşmamayı temenni ediyorum, aracımı çok seviyorum hatta çift olarak bu araçtan kullanıyoruz, umarım satmak zorunda kalmam...

TanerHoca
21-12-2012, 16:14
arkadaşlar model fark etmeksizin aracın hareket halindeyken stop etmesinin temel sebeplerinden birisi de motor içi sigorta kutusundan kaynaklanmaktadır.

bu problemi gidermenin yolu da motor içi sigorta kutusunun değişmesidir. :iyi

Hasan_33
22-12-2012, 00:44
bilgi olmasi icin tekrar yaziyorum.

bende de arac yolda tekliyor ya da isiklarda stop ediyordu sonrada depollution system faulty uyarisi veriyordu. ama her zaman kontagi tekrar cevirince araba tekrar calisiyor uyari isigi 3-5 calistirma sonrasi sönüyordu. bu ariza giderek siklasmaya basladi, yolda tekmelemelerin yerini stop etmeler aldi, en son durumda arac giderken stop edip 2-3 kontak cevirmede calismaya basladi.

Almanya servisi aracin bir hafta yatmasina ragmen birsey bulamadi, Türkiyede tanidik servis önce yakit pompasinin basinc müsirini sonra egr valfini degisti ariza son bulmadi, en son motor sigorta kutusu degisince hersey son buldu.

Bu demek degil ki her depollution system faulty uyarisi sigorta kutusu arizasi, bendeki sorun buydu, böyle cözüldü, sadece örnek olsun diye yazdim.

bkurum74
09-01-2013, 21:51
bir süredir "depollution system fault" diyen ve bilgisayar ile hata kontrolü yapıldığında "gaz kelebeği dayaklarının öğretilmesi" ibaresi görülen ancak sağlıklı olarak çalışan arabam az önce silkelemeye ve tuhaf davranmaya başladı. rölantide normal ama gaza basıp yürürken ara ara silkeliyor, hoplayıp zıplıyor...
iki konuda yardıma ihtiyacım var, ilki ankara şehrinde güvenilir bir servis ihtiyacı çünkü peugeot dünyasında yeniyim ve ne nedir bilemiyorum...
ikincisi bu gaz kelebeği değişecek ise ve satın almam gerekirse nereden alınmalıdır?
ilginiz için teşekkür ederim...
barış

mimit
09-01-2013, 22:10
merhabalar, aracınıza gaz kelebeği temizliği yapıldımı acaba bu konuda bir bilginiz var mı ? araç çalışırken sprey ile yapılan bir temizlikten ziyade gaz kelebeğinin sökülüp iyice temizlenip yeniden takılmasından bahsediyorum,eğer böyle detaylı bir temizlik geçirdiyse montajdan sonra kelebek sisteminin araca tanıtılması gerekiyor,eğer sorun buysa bilgisayar yardımı ile çok kolay bir şekilde çözülecek bir olay.umuyorum öyledir.

parça almak gerekirse, yetkili servis garantisinde işlem yapmak gerekirse Fatih peugeot u tavsiye ederim,yetkili servis fiyatları malumunuz.bunun dışında çıkmacıılar da alternatif olabilir,fiyatları sıkı pazarlıklar sonucu daha uygun olabiliyor.usta içinde kendi ustamın bilgilerini isterseniz özel mesaj yoluyla iletebilirim.

bkurum74
09-01-2013, 22:29
hocam aracı alalı 3 ay falan oldu, o nedenle gaz kelebeği temizliğini bilemiyorum. dediiğiniz gibi birşey çıkarsa çok sevinirim.
ustanızın bilgilerini memnuniyetle kabul ederim. dediğim gibi bu marka benim için yeni... ilginiz ve bilgiler için çok teşekkür ederim.

Yasin CCK
09-01-2013, 22:35
Bu konuda yazılmış çok fazla mesajımız var. Konu açmadan önce arama yapınız. Konunuz birleştirilmiştir.

bkurum74
10-01-2013, 11:09
birleştirme için sağolun...

merhaba66
26-05-2013, 13:10
merhaba arkadaşlar 1,5 aydır sorunum var çözemiyorum, 407 excutive 2006 1,6 hdı motor aracım, önce yokuş çıkarken devir düşmeye sonra 3000 deviri geçmemeye başladı, baskı balata diye düşündüm ama daha sonra ustalar turbo zayıf dediler, değiştirdim, sonra çekiş gene düştü 3000 devir sorunum çözüldü, bilgisayardan baktılar elekro vanada değişmeli dediler onuda değiştirdim, ancak bunlardan sonrada depollution system faulty yazıp arıza lambası yanıyor, aklınıza gelecek tüm soketler hortumlar kayışlar hepsi değişti bu arada, bilgisayar ise turbo basıncı fazla diyor ancak turbo basıncı tam ayarlanıyor basıyorum gaza o sinir bozan dıt sesi ve arıza lambası yanıyor, beyinciye gittim yazılım gerekebilir beyin bozuk olabilir diyor bu durumu yaşayanlar bilgisi olanlar yardımcı olabilirmi, çok masraf açtı araba çözülmüyorda, bi yeri yapıyoruz yenisi geliyor

baturalpm
26-05-2013, 13:29
pis yakıttan kaynaklanıyor bende yaşamıştım.

Ekrem Sezer
26-05-2013, 13:38
mazot filtresini değiştirdiniz mi ?

merhaba66
26-05-2013, 17:21
bütün filtreler değişti, 8 binde düzenlide değiştiririm, yakıt opet herzaman, elektrovalana giden hortumlar şemaya göre kontrol edildi, soketler değişti,

merhaba66
26-05-2013, 17:23
beyinde sorun varmıdır yazılım atılmalımı yada, bilgisayar turbodan aşırı basınç geldiğini söylüyor

Ömer Gedik
26-05-2013, 19:01
Hava filtresinden turboya gelen hortumu kontrol ettiniz mi?

Tüm çözüm arayışları netice vermediyse Motor içi Sigorta Kutusu değiştirilmesi gerekir.

Ancak hatırlatmak isterim ki çözüm önerilerim aracı görmeden, yapılan işlemleri incelemeden yapılmıştır.

merhaba66
27-05-2013, 07:15
hava filtresinden turboya geln hortumdada sıkıntı yok, motor içi sigorta kutusuna bakılmadı sanırım, ömer bey bir mekanınız varsa yakınsanız bir hafta sonu çıkıp gelebilirim, yazılım attırmak istemiyorum direk

merhaba66
27-05-2013, 07:25
sigorta kutusunda sıkıntı olsa bilgisayarada çıkmazmıydı

Hasan_33
27-05-2013, 09:19
sigorta kutusunda sıkıntı olsa bilgisayarada çıkmazmıydı

bende cikmamisti...

Uzun hikaye ama kisaca anlatayim. benim arac düzensiz bir sekilde(soguk-sicak,aksam-sabah farketmiyor) tekleyip, stop ediyordu, Almanya da 1 hafta servisde kaldi birsey bulamadilar. Türkiye'de egr valfi, mazot pompa müsürü degisti, sonuc hüsran. En son Türkiye' deki usta motor sigorta kutusunu degistirmeyi denedi ve hersey halloldu. Deneme yanilma yoluyla bulunda, anlayacaginiz bilgisayardan bakarak bulamadilar. Sizin sorun kutudan mi bilemem ama eger oradansa bilgisayardan cikmayabilir.

merhaba66
29-05-2013, 07:54
deneyelim kaybedecek ne var

sercanadli
30-05-2013, 23:51
Benim de bugün başıma geldi bu arıza. Akşam kardeşim almıştı arabayı depoyu boş getirdi. Mazot almaya gittim,aldım benzinlikten çıkarken gaza fazla yüklendim ve birden bu arızayı verdi. Yakıt almama rağmen de ibre oynamamıştı yerinden.
Ben de daha önce bu konuyu okuduğumdan dolayı aklımda az bişey kalmıştı neden olabileceği konusunda. Mazot alırken az almıştım ilerde ki benzinlikten tekrar bir miktar mazot aldım,belki ondan yapmıştır diye ama arıza gitmedi. Arabayı götürdüğüm ustamda hemen yolumun üstündeydi dükkanı. Ona götürdüm cihazı bağlayıp hatayı sıfırladı. Tekrar gaza asıl dedi bidaha yaparsa bişeyler değişecek dedi de ne dedi aklımda kalmadı.
Şimdilik bir sıkıntı yok umarım da olmaz.

406team
17-11-2013, 17:09
Merhaba abilerim bu gün aynı arızayı bende gördüm. Daha önceki 407'imde böyle bi sıkıntı olmamıştı Sabah aracı çalıştırdım . biraz dolaştım motor sıcaklığı normale ulaştı yani ısındı. sonra 2. viteste 3500 devire kadar geldim 3 e attım ekranda depollution-system-faulty uyarsını gördüm araç stop etti sağa yanaştım . Kontağı kapattım tekrar açtım bekledim çalıştırım aynı hatayı yine verdi motor arıza lambası yandı . Alırken servisten arakdaşlar bakımına 2.000 km kalmış onu yaptırın dedi ondan kaynaklanırmı araç 43.600 KM'de

TanerHoca
17-11-2013, 17:13
bunun bir çok sebebi olabilir ama bakıma 2.000 km kalmış olması kesinlikle bunlardan biri değil.

sebeplerden birini bu konuda yazmıştım.

arkadaşlar model fark etmeksizin aracın hareket halindeyken stop etmesinin temel sebeplerinden birisi de motor içi sigorta kutusundan kaynaklanmaktadır.

bu problemi gidermenin yolu da motor içi sigorta kutusunun değişmesidir. :iyi

406team
17-11-2013, 17:20
bu konuda yazmıştım.
eyvallah sağolun

TanerHoca
17-11-2013, 17:43
eyvallah sağolun

rica ederim. umarım sorun kısa sürede çözülür.

406team
17-11-2013, 18:06
rica ederim. umarım sorun kısa sürede çözülür.
İnşallah hocam :)

406team
18-11-2013, 09:00
Sabah babam işe gitmek için araca binip işine gitti ve beni aradı mutlu haberi verdi lamba sönmüş kendi kendine sabaha kadar ancak ben yinede bilgisayara bağlatmak istiyorum tanerhoca'nında dediği gibi arızanın geçtiğini ifade etmiyo :)

ismailgucu
05-04-2014, 16:44
arkadaşlar merhaba,
bende 2005 model407 2000 benzinli otomatik vites araç var. lpg mevcut. aracımda depollution system faulty yazıyor ve servise gittiğimde zenginlik düzenlemesi arızası denildi. tüpten kaynaklandığını söylediler. tüpü komple söktürdük yine aynı oldu. egzosdaki sensörler dendi onu da yaptık değişen bişe yok. sonra katalitik konvektör arızalı denildi onu da değiştirdik.
aracımın bütün parçaları yenilendi diyebilirim. keyifle sürdüğüm araç artık çekilmez bir hal oldu. yine de zenginlik düzenlemesi arızasını gideremediler. ne yapacağımı şaşırdım artık forum sitelerinden cevap bulmaya çalışıyorum. ilgilenirseniz çok sevinirim.

Ömer Gedik
06-04-2014, 17:21
ismailgucu

Sorununuzun kaynağı Oksijen sondası olabilir. Olabilir diyorum çünkü bu tarz sorunlarda kesin konuşmak pek olası değil.

sinanylmz
19-06-2014, 15:44
Aracım 2006 model 407 1.6 . 105 000 km. Yaklaşık 3 ay önce seyir halindeyken ufak ekranda esp ışığı yandı üzerinde çarpı vardı. Daha sonra ekranda depollution system faulty yazdı ve motor bloğu ışığı yandı. Motor arıza ışığı bir gün sonra kendi kendine söndü ve bu olay haftada bir defa tekrar etmeye başladı. Sanayide bir elektronikçi bilgisayara bağladı gaz pedalı ve bujiyle alakalı sorun var dedi. Bujileri değiştirdik ama gaz pedalına bi çözüm bulamadı, arızayı da silemedi. Bunun üstüne yaklaşık 1 ay boyunca böyle bir arıza olmadı. Ama dün aynı arıza tekrar etti ve bugün söndü =) Kafama takılan konu bir arızası varsa motorun sönmemesi lazım. Ama öbür gün sönüyor bu motor bloğu ışığı. Servise gitmeye de korkuyorum dünya kadar masraf çıkar diye. Biraz fazla uzattım ama sizlerden yardım öneri bekliyorum. İyi forumlar

eipeksen
23-06-2014, 16:33
bende bir önceki 407 de bu depo arıza ışığını mazot ışığı yandıktan sonra veriyordu. mazotu dolduruyordum sonra ertesi güne depo arıza ışığı sönüyordu.. ama ileri boyutta araç seyir halindeyken asla stop etmedi arabam.

Ömer Gedik
23-06-2014, 22:24
ismailgucu belirtmemişim aracın bir sorunu da ikincil hava pompası olabilir. Hatta ilk kontrol edilmesi gereken parçalardandır. Benzinliler için

sinanylmz Dizel aracınız için bu sebebe dair bir çok şey bu konuda konuşuldu. Basit bir elektronik kablo arızasıda olabilir. Motor içi sigorta kutusu da buna ancak aracı inceleyecek servis yön verebilir.

ozcan42tr
29-07-2014, 13:29
herkese selamlar kırşehirde yaşıyorum peugeot 407 1.6 hdi exe. aracım ile seyahat ederken hızım (110) civarıydı ESP-ASR System faulty ile depollution system faulty hatası aldım araç 3 bin deviri geçmemeye başladı motor koruma moduna geçiyormuş galiba sonra evime geldim sabah ustaya gösteririm diye düşündüm sabah kaltım aracı çalıştırdım hiç bir arıza yok gayet iyi taaki tekrar şehirler arası yolculuğa çıkana kadar yine aynı hatayı veriyor ama şehir içinde sıkıntı yok uzun yolda yapıyor esp asr ve depollution hatası aynı anda veriyor bilgisi olan varmı acaba saygılar birde sol arka tekerlek hatası var ondada sensör yokmuş normal sübap takılmış esp için etkisi olabilirmi sensör taktırayımmı sizce.... teşekkürler şimdiden

HLTYLMZ
04-08-2014, 13:47
Merhaba ozcan42tr

Lastik hava sensörlerinin ESP/ASR ile alakası yoktur. En basit problem lastiklerde ABS ve devir okuyucuları var onlarda çamurlanma veya arıza gibi bir durum olduğunda belki bu hatayı verebilir.
Depollution system faulty nin de bir çok sebebi olabiliyor fakat bunun da ana sebebi turbo, katalizör ve ya kötü mazot olabilir.

rocker307
04-08-2014, 16:11
Bende antipollution system faulty hatası diye hatırladığım bir uyarı vermişti ve aracın çekişi aşırı şekilde düşmüştü. Yokuşları 1le ancak çıkabildim. Hemen servise gidip bilgisayara bağladık ve egr hatası aldık, sonra değişime gitti. Beyine de bir şeyler yaptılar ama ayrıntısını bilmiyorum. Şu an için sıkıntı yok..

ergngll35
04-08-2014, 18:05
Ben hataları devre dışı bıraktım. Bazen görmeyip bilmemek en iyisi :D :D

ozcan42tr
25-08-2014, 15:27
Arkadaslar selamlar depollution system faulty problemim çözüldü sonunda problem turbo selenoid vanası ve turbo basınç sensorundeymis ESP Asr system hatası da buna bağlıymış depollution system hatası verdiğinde motor save moduna geçtiği için ESP devredısı kalıyormuş buda ESP nin hata vermesine sebep oluyormuş ustam yine guvenimi kırmadı gelelim masrafa selenoid vanası 170 tl basınç sensörü 70 tl işçilik 50 tl toplamda 290 tl Ayrıca sorunum için msj ima cevap yazan bütün arkadaşlara sonsuz teşekkürler

rocker307
25-08-2014, 15:51
Gecmis olsun. Ben egr değişmek zorunda kalmıştım..

iPod touch ile kısaca yazıldı..

mefa
28-08-2014, 01:14
Selam arkadaşlar. Yeni üye olmama rağmen yaklaşık 1 aydır formumuzu izlemekteyim. Aracım 2008 model 407 1,6 hdi executive black cd. Aracımı alalı yaklaşık 2 ay oldu. Aldığımda çekişle ilgili hiç problem yoktu. Bayramda şehirler arası yolda esp/asr sistem faulty ve akabinde depollution sistem faulty hatası verdi. devir 3000 ün üzerine çıkmadı ancak aracı stop edip çalıştırdığımda esp/ asr hatası verene kadar devir 3000 ünü geçiyordu ancak depollution sistem faulty arızasını çalıştırdığımda veriyordu. Sivasta yol üzeri servise girdim turbo sorunlu ve 4-5 saat sürer dediler Ailemle berraber olduğum için bekleyemedik, serviste bir sıkıntı olmayacağını söyledi. Erzincana kadar o şekil gidip tekrar Kahramanmaraşa döndüm. Kahramanmaraş servis Egr nin değişmesi gerektiğini iletti ancak biz beyindeki hataları sildik 1 kaç gün kullan tekrarlasa o zaman değişelim dediler. Benimde yola çıkmam lazım dı ve o şekil çıktım.Ama aracımda bariz bir çekiş düşüklüğü vardı. 4-5 le çıktığım yokuşu 2 ile anca çıkıyordum. Aracın turbosu 1-2-3 viteslerde çok yüksek 400r0 gibi devreye giriyorsa da hissetmiyordum .Ancak 4-5 viteslerde eskisi gibi olmasada turboyu hissediyordum. Kocaeli dönüşü tekrar aynı hatayı verdi araç. Sanayideki ustama götürdüm aracı. Aklımda kaldığı kadarıyla baktıkları yerler ısı enjektörlerinin 3 ü patlak dedi değiştik araç düzelmedi, ısı müşürü değiştik düzelmedi, egr devre dışı bırakıldı düzelmedi, hava akışı değişildi düzelmedi, turbo hava basınç sensörü ve vantili diyordu sanırım değişti düzelmedi, mozot filtresi değişti düzelmedi. Turbo tamamen söküldü turbo ustası hiç bir sorun olmadığını söyledi,Enjektörler elden geçirildi düzelmedi aklımda kalan işlemler bunlar.
Yorumlarınız ve çözüm önerileriniz için şimdiden teşekkürler

rocker307
28-08-2014, 01:20
Bilgisayarda hiçbir hata çıkmıyor mu? Bende de cekiş düşüklüğü oldu ve bilgisayarda egr hatası verdi. Egr değişti ve beyine de işlem yapıldı..

iPod touch ile kısaca yazıldı..

mefa
28-08-2014, 01:30
Sabah ustaya gittiğimde bilgisayara bağladı ama ben bakmadım. Ona göre işlem yapmaya başladı. Yaptıkça da yaptı ama bir işe yaramadı. Hataları da sıfırlamış sonrasında da gün boyu uğraştı hata vermedi araç ama çekiş yok araçta.

mefa
28-08-2014, 21:06
Sorun bu gün çözüldü. Sanayide takılan hava akışı (debimetre) orjinal olmadığı için sorun devam etmiş. Orjinal hava akışı ile araç eski gücüne kavuştu.

rocker307
28-08-2014, 21:39
Hadi geçmiş olsun:)

TanerHoca
28-08-2014, 22:38
gözünüz aydın.geçmiş olsun.

muzoz
04-09-2014, 15:56
Aynı hatayı geçen gün bende aldım arkadaşlar. araçta herhangi bir sıkıntı yoktu ne çalışmasında ne motorunda bi kaç gün o şekilde kullandım geçmedi. servise götürdüm bugün makineye bağlandı usta abi yakıt ve ateşleme sistemi vermiş hatayı ama aracın çalışmasında herhangi bir sorun yok dedi hatayı sildi gönderdi. aracım benzinli herzaman BP den alırım benzinimi geçen uzun yoldan dönerken faklı bir istasyondan almıştım sanırım ondan oldu dedim. tekrar yaparsa getir detaylı bakalım dediler. şimdilik bişey yok umarım da çıkmaz çok can sıkıcı bir durum gerçekten.

GE407
19-09-2014, 07:33
Bende de vermişti bu hata. Hatta yaklaşık 8-9 ay böyle kullandım. İlk başlarda orjinal katalizör kullanman gerekli dediler. Ben onu araştırırken gittiğim usta bir kez daha baktı ve problemin motorun kurum yapmasından dolayı olduğunu söylemişti. Üst silindir kapağını açıp bi baktıkk ki. siboplar ve odaları kurum icinde. Güzelcene temizlendi. Bu problem giderildi. Bana 2000 TL ye patladı. Aradan 1 sene geçti yine o hatayı aldım. Sonra baktık enjektörlerden biri ölmüş. Onu değiştirince problem yine düzeldi.

fsolak
07-12-2015, 10:15
Merhaba 407 SW executive premium 2.0 benzinli aracımda aldığım 1 ay dan beri depollution system faulty hata koduyla uğraşıyorum. 2 kere arıza kodunu sildirdim ama en geç 2 hafta sonra tekrar bu hata kodunu verdi. Motor çekişinde ya da araçta her hangi bir sıkıntı meydana gelmiyor. Bilgisayara bağlattığımızda İkincil hava enjeksiyon sisteminde arıza (Sürekli) ve Katalizör sisteminde düşük verim(Sürekli) hatalarını alıyorum. Peugeot özel servisine sorduğumda katalitik konvertörün komple değişmesi gerektiği masraf olarakta 1800 -2500 TL arası bir masraf çıkabileceği söylendi. Bu hususta ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum.

efe7979
07-12-2015, 11:53
selam aleyküm hocam ben 407 pejo gaz ve devir bir birini tutmuyor araba 120 devir saati 4binde nerdeyse kırmızı şeride girecek tabi 5viteste bazı zaman gaz takılı kalıyor artı otomatik el gazı devreye giriyor ama hemen geri düşüyor arac 2005 benzinli 2000 motor

mimit
07-12-2015, 12:33
Merhaba 407 SW executive premium 2.0 benzinli aracımda aldığım 1 ay dan beri depollution system faulty hata koduyla uğraşıyorum. 2 kere arıza kodunu sildirdim ama en geç 2 hafta sonra tekrar bu hata kodunu verdi. Motor çekişinde ya da araçta her hangi bir sıkıntı meydana gelmiyor. Bilgisayara bağlattığımızda İkincil hava enjeksiyon sisteminde arıza (Sürekli) ve Katalizör sisteminde düşük verim(Sürekli) hatalarını alıyorum. Peugeot özel servisine sorduğumda katalitik konvertörün komple değişmesi gerektiği masraf olarakta 1800 -2500 TL arası bir masraf çıkabileceği söylendi. Bu hususta ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum.

Katalizör tıkanmış olabilir,büyük bir egzoz servisinde tüv onaylı yani muayenede sorun çıkarmayacak, aracınıza uygun katalizörler bulabilirsiniz,fiyat olarak ta çok daha ucuza geliyor, bu tarz bir değişeme giderseniz muayenede faturasını isteyebiliyorlar fatura almayı da ihmal etmeyin.Birde çeşitli kimyasallar ile katalizörün temizlenmesi durumu söz konusu,ne derece geçerliliği var ve ömrü ne kadar bilmiyorum ama katalizörü söküp temizleyip tekrar yerine kaynatıp çözüm sunan yerlerde var.

fsolak
07-12-2015, 12:57
Katalizör tıkanmış olabilir,büyük bir egzoz servisinde tüv onaylı yani muayenede sorun çıkarmayacak, aracınıza uygun katalizörler bulabilirsiniz,fiyat olarak ta çok daha ucuza geliyor, bu tarz bir değişeme giderseniz muayenede faturasını isteyebiliyorlar fatura almayı da ihmal etmeyin.Birde çeşitli kimyasallar ile katalizörün temizlenmesi durumu söz konusu,ne derece geçerliliği var ve ömrü ne kadar bilmiyorum ama katalizörü söküp temizleyip tekrar yerine kaynatıp çözüm sunan yerlerde var.

Hocam, cumartesi günü kat. temizliği yaptırcam inş sorun çözülür. Durumu konusunda bilgilendirme yapacağım.

Emincet
09-04-2016, 10:52
herkese selamlar. aracım peugeot 407 1.6 hdi, son bir hafta da sanki aracımın çekişinde bi düşme hissettim. eskisi gibi değildi. ekrana bi uyarıda vermiyordu. daha sonra dün yolda giderken depollutıon system faulty hatası ve hemen ardından esp asr hatası geldi. esp nin devre dışı kaldıgını gösteren bir işaret belirdi. ben ise aracımı kullanmaya devam ettim. gideceğim yere gelince motoru durdurup tekrar çalıştırdım. bu sefer esp normale döndü. fakat depollutıon system faulty hatası devam ediyor. daha eskiden sadece bu hata gelip 3000 devri geçmiyordu. ama son arızada bi deneyim dedim 3000 devri geciyor.

bicakci
09-05-2016, 11:57
yaklaşık 1,5 yıl depolution faulty uyarısı ile uğraştım,pompacıya yolladılar,temizlik yapıldı,1 haftaya yine uyarı geldi,3 bin deviri geçmiyor.
daha sonra araştırdım selenoid denen parçayı değiştirdim,1 hafta idare etti yine aynı.en son sanayide ustam çözdü,bükülen bir hortum yüzünden oluyormuş,o günden beri nekadar zorlasam uyarı gelmedi güç kaybetmedi.hortum ne hortumu hatırlamıyorum ama ihtiyaç halinde öğrenebilirim.sakarya tarafında usta tavsiyeside verebilirim,hem bilgili hem çok hesaplı.

tcivelek61
23-08-2017, 13:49
yaklaşık 1,5 yıl depolution faulty uyarısı ile uğraştım,pompacıya yolladılar,temizlik yapıldı,1 haftaya yine uyarı geldi,3 bin deviri geçmiyor.
daha sonra araştırdım selenoid denen parçayı değiştirdim,1 hafta idare etti yine aynı.en son sanayide ustam çözdü,bükülen bir hortum yüzünden oluyormuş,o günden beri nekadar zorlasam uyarı gelmedi güç kaybetmedi.hortum ne hortumu hatırlamıyorum ama ihtiyaç halinde öğrenebilirim.sakarya tarafında usta tavsiyeside verebilirim,hem bilgili hem çok hesaplı.Ne hortumuydu acaba bilgi veriraeniz çok sevinirim Aynı hata ben de de oldu

MI 5s Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yücan
14-11-2017, 21:51
Merhaba arkadaşlar 407 1.6 hdi kullanıcısıyım bugun aracımı çalıştırdıktan bikaç sn. Sonra stop etti tekrar çalıştırmak istediğimde uzun süre marşa basmama rağmen çalışmadı 3-4 kez daha uzun uzun marşa bastım ve sonunda titreyerek çalıştı fakat arıza lambası yaktı ve depollution sytem faulty hatası veriyor biraz dolaşıp stop edip tekrar marşa basıyorum araç geç çalışıyor. Sorun ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim araçtan soğudum resmen

P407
30-06-2019, 22:51
Merhabalar faydası olur düşüncesiyle yazıyorum;
Aracım 2006 Peugeot 407 1.6 HDI executive. ve ilk sahibiyim.
10 gün önce Aracım ESP-ASR System faulty ile depollution system faulty hatası verdi.
Arabam 3 bin deviri biraz geçince araç kendi kendine fren yapıyormuş gibi yavaşlıyordu (ama asla stop etmedi özellikle belirteyim) ve bu arızanın ilk ortaya çıktığı andan itibaren arabada kullanırken bir yığılma bir, bir hantallık hissediyordum.
Önceden gaza hafif dokununca tepki veren uçan araba gaza bassamda istediğim hızlanmayı alamıyordum.Gaza basıyorum ama hızlanma istediğim gibi değil.
Neyse aracı gittim servisin Peugeot yazılımının olduğu bilgisayara bağladılar ve sonuç EGR değişecek dediler.( Pahalı bir parça belirteyim )
Konuyu kendim biraz araştırınca bunun EGR den olmayabileceği genelde bu şikayetlere Turbo Selenoid valfin yani elektrovananında neden olabileceğini gördüm ve EGR den önce Turbo selenoid valf aldım markası Pierburg Alman markası ve bendeki Kahverengi birde bunun siyah olanları var.Galiba verdiğiniz şasiye göre hangisiyse onu veriyorlar size.
Elektrovanayı taktırdım arabayı çalıştırdım ,ikazı yine verdi çıktım şehirler arası yola bastım 4.000 devirlere kadar bastım,önceden 3.000 i görünce ikaz veren kendini frenleyen araba bana mısın demiyordu herhangi bir sorun görünmüyordu ,geldim eve akşam tekrar çalıştırdığımda artık uyarı ve ikazda vermediğini gördüm.
Arabanın çekişi düzeldi eskisi gibi oldu ve ben Bana EGR değişecek demelerine rağmen elektro vanayı değiştirerek daha düşük ücretli bir parça ve daha az bir işçilikle sorunumu halletmiş oldum.
NOT:Aracın üzerinden çıkan elektrovanada Pierburg idi ve rengide kahverengi idi.