PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : acil aracım çalışmıyor

ysf76
17-08-2011, 18:34
herkese merhaba.arkadaşlar az önce kontağı çevirdim,(sanki)sigorta kısımından gelen tık tık tık sesler ve bununla birlikte göstergelerin titremesi şeklinde birşey oldu.marş motoru hiç basmıyor.sadece tık tık tık ses ve göstergeler titriyor.akünün + kutbunu söktüm bir süre bekledim taktım sonuç yine aynı.ne olabilir bu sorun?daha önce başına gelen oldu mu?acaba.

hakan308
17-08-2011, 18:40
aracınız 2 yaşını geçtiyse akünüz bitmiş olabilir

Ömer Gedik
17-08-2011, 19:00
Öncelikle lütfen forum kuralları gereği tamamı büyük harf kullanmayın.

Aracınızın muhtemelen aküsü bitmiş. Takviye yapıp akücüye gidin ölçtürün. Sorun aküde çıkacak muhtemelen değişmeniz gerekir.

Ufuk
17-08-2011, 19:57
Eğer Araç ta Aküyü bitiren Extra bir Cihaz Yoksa 2 senede aküsü bitmez.. Benim ilk aracımın aküsü 7 senelikti ve kontağı çevirince araba hemen çalışırdı. Eğer aküsü bittiyse de Bir anormallik var demektir. bu anormalliğin kaynağını bulmak gerekir.

Ömer Gedik
17-08-2011, 19:59
Benim aküm 2,5 senede bitti. Dizel araçlar daha büyük amper li akülerle daha uzun dayanıyor.

ysf76
17-08-2011, 20:10
herkese teşekkürler.arbam 3 yıllık.akü tamamen bitseydi azda olsa marş basmazmıydı?camlar normal açılıyor.farlar da normal.yarın bir aküye bakalım.fakat benin fikrim de 3 yılda akünün bitmeyeceği yönünde.

hakan308
17-08-2011, 20:17
herkese teşekkürler.arbam 3 yıllık.akü tamamen bitseydi azda olsa marş basmazmıydı?camlar normal açılıyor.farlar da normal.yarın bir aküye bakalım.fakat benin fikrim de 3 yılda akünün bitmeyeceği yönünde.

Bugün benim Meganede de aynı sorun oldu 4-5 gündür yatıyordu araç çalışmadı ama cam teyp vs. açılıyordu akü 3 senelik takviye ile çalıştırdım

JET
18-08-2011, 00:21
göstergeler titriyor göz kırpıyor ise akım az geliyor demektir, start anında gücü marşa verdiği için farlarda söner göstergelerde, sorun akünüzden çıkacaktır, birde araçta ses sistemi, xenon, navigasyon, alarm gibi harici cihazlar kısa devre halinde sürekli açık kalabiliyor, daha önce xenon beyninde başıma gelmişti.

sağlam aküyü ömrü bitti diye değişmiştim sorun sıfır aküdede devam etti , uzun uğraş sonucu bulabilmiştim.

umarım en kolay şekilde halledersiniz.

selam.

Seramana
18-08-2011, 03:57
Aynısı geçen sene rahmetli 308 imde başıma gelmişti. Akünüz kuvvtle muhtemel bozulmuş. Aracınızı takviyeyle çalıştırtmayın. Çekici cağırıp servise çektirin. Garantiniz varsa garanti kapsamından akünüz değişecek.

Titreme ve çalışmamasının sebebi akünün değişken voltaj göndermesi. Aracı çalıştırdıktan sonra da göreceksinizki ateşleme kesik kesik olacak, hidrolik gidip gelecek, kendi kendine silecekler uzunlar vs. çalışıp sönecek yol bilgisayarı sürekli hata gösterecek. O yüzden tavsiyem yol yardımı çağırın çeksinler arabayı. Başınız ağrımasın. Garantiniz varsa da zaten cebinizden para çıkmayacak.

γuяdaeя
18-08-2011, 04:00
Aküyü garanti kapsamına sokmazlar :)

FL
18-08-2011, 09:06
geçen sene ben değiştirdim akü garanti kapsamında (garanti süresi dolmadıysa) değişim ücret ödemeden yapılıyor.Yol yardım çağırın değiştirsinler.

Aynı sorunu geçen sene değiştirdim Benzide wc ye girdim çıktım çalışmadı Akü değişimi oldu sıkıntı yok

fectus
18-08-2011, 10:08
Aynen bended de oldu, benzincide durdurup benzin aldım bir daha çalışmadı, göstergeler sapıttı felan. Akü'de problem.

γuяdaeя
18-08-2011, 10:39
Aküyü garanti kapsamında değiştirenler gerçekten şanslı. Değiştiremeyen insanlar biliyorum çünkü :)

drwhiskey
18-08-2011, 12:25
Aküyü garanti kapsamına sokmazlar :)

benim aracımda da marş basıyor araç çalışmıyordu. video çekip pejoya göstermiştim. araç 9. seferde çalışmıştı. aküyü ve marş motorunu değiştirdiler. hem de 6 aylıkken... tabi bunlar benim aracım için ufak sorunlar :)

ysf76
18-08-2011, 13:20
az önce servisle görüştüm durumu anlattım.akü dediler onlarda.birazdan aküyü ölçtürcem.peki aküyü daha büyük amperli almamın bir sakıncası olur mu?

Dreamcatcher
18-08-2011, 13:28
Yusuf bence gerekli değil..orijinalini bozma

kürşatalp
18-08-2011, 15:33
Daha büyük amperliyi bilemiyorum ama , aynı amperajlı aküler arasında varta marka akü muadilleri arasında bence en iyisidir,taktırmanızı tavsiye ederim. 407 de yaklaşık 5 senedir basıyor takır takır allaha şükür orjinal aküsü varta marka.(not:yerli marka kullanma taraftarıyım lakin 160 -170 tl ye mutlu akü alınıyor 72 amper ,74 amperini 180 tl ye vartadan alıyorsunuz.Durum böyle olunca f/p olarak bireye daha faydalı olan varta benim tercihim oluyor,yerli markada biraz daha fiyatını cazip tutmalı bence tercih edilmesi bakımından bu şartlar altında.)

ysf76
20-08-2011, 11:57
arkadaşlar sorunu bugün hallettim.akü bitmiş.yeni akü olarak varta d24 modeli 60 amper akü aldım.(arabanın üzerinden çıkan akünün markası hiç duymadığım bir marka idi.ismini unuttum bile).fiyatı 145 lira.oto elektrikçiye akünün 3 senede bitmesi normal mi? dedim.oda seninki iyi bile gitmiş dedi.bunların normal ömrü 2 senedir dedi.bilgilerinize.