PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Shell GTL nasıldır?

isson
25-11-2009, 09:53
GTL in bizim araçlar için herhangi bir faydası varmıdır kullanayım mı?

TanerHoca
25-11-2009, 10:22
sevgili isson daha önce bu forumda başka bir başlıkla açılan bir konuda da belirtmiştim.ilk çıktığı zamanlarda bir heves 5-6 depo gtl kullandım.kaldıki o zaman eurodizelle aynı fiyattan satılıyordu.açıkçası hiçbir fark göremedim.ve gtl almaktan vazgeçerek her zaman aldığım yerden(opet) almaya devam ettim.kim bilir belki uzun vadede olumlu katkıları olabilir. kim bilir belkide gtl firmanın yürüttüğü abartılı reklamların kurbanı oldu. çünkü takip ettiğim diğer formlardan da anladığım kadarıyla insanlarda aşırı bir beklentiye yol açıyor.yani gtl yi koy, kemerleri bağla, take off a geç.yok öyle birşey.yani araca kattığı performans -varsa eğer- ancak profesyonel ölçüm aletleriyle hissedilebilir gibi geldi bana. bildiğim kadarıyla bütün firmalar zaten gerek performans artışı sağlamak gerekse temiz bir yanma sağlayarak kurum oluşumunu engellemek için bir takım katkı maddeleri kullanıyorlar.neyse çok uzattım. kısacası ben aradaki fiyat farkı kadar bile bir performans farkı göremedim açıkçası. selam ile...

reisG
25-11-2009, 12:07
Hocam yerden göğe kadar haklısın zaten İstanbul gibi ort. 30 km hızla gidilen bir trafiği olan yerde performans yakıtı ne işe yarar ki

isson
25-11-2009, 12:46
o zaman maslak opet e devam ;D

Ömer Gedik
25-11-2009, 15:14
Bu yakıtı aldıktan sonra özellikle düşük devirlerde hafif de olsa bir güç artışı hissettim. Ama bir süre sonra aracın sesi değişti daha gürültülü çalışmaya başladı ve turbo sesinde artış oldu. Bende normal yakıta döndüm şimdi kafam rahat. Shell veya BP den Eurodizel alıyorum. Gayette iyi.

otmotvmhndsi
25-11-2009, 17:09
Bu yakıtı aldıktan sonra özellikle düşük devirlerde hafif de olsa bir güç artışı hissettim. Ama bir süre sonra aracın sesi değişti daha gürültülü çalışmaya başladı ve turbo sesinde artış oldu. Bende normal yakıta döndüm şimdi kafam rahat. Shell veya BP den Eurodizel alıyorum. Gayette iyi.

Bende Ömer ile aynı deneyimleri yaşadım. İlk başta alt devirler canlandı, hatta sessizleşti bile. Ancak 3-4 depo sonrasında motor kesinlikle daha gürültülü çalışmaya başladı ve yakıt tüketimim arttı. Bende şu anda Total'den alıyorum...

GLR
25-11-2009, 19:26
menzil daha kısa ancak performans açısından getirdiği menzilden daha fazla götürüyor.Daha güçlü diesel araçlar için tercih edilebilir.Ben ara sıra kullanıyorum iki kere de fulledim.ancak maslak opet florya beylikdüzü shell bp ayırt etmiyorum genelde nerde bilindik istasyon varsa ordan dolduruyorum.Nerde biterse veya bitmeye yakınsa :)Hem daha pahalı olması ve menzilin kısalması bizim arabaların ekonomik yapısına uymuyor bana göre...

otmotvmhndsi
25-11-2009, 19:43
menzil daha kısa ancak performans açısından getirdiği menzilden daha fazla götürüyor.Daha güçlü diesel araçlar için tercih edilebilir.Ben ara sıra kullanıyorum iki kere de fulledim.ancak maslak opet florya beylikdüzü shell bp ayırt etmiyorum genelde nerde bilindik istasyon varsa ordan dolduruyorum.Nerde biterse veya bitmeye yakınsa :)Hem daha pahalı olması ve menzilin kısalması bizim arabaların ekonomik yapısına uymuyor bana göre...

+308 O0

azem
10-01-2010, 16:22
selam .
arkadaslar
son 8-9 depoyu gtl plus ile doldurdum.
cok belirgin bir canlılık olmasada .
bende menzili ilk zamanlar biraz artırdı.
aracın cekişinde bence cok onemli bir fark yok.
%2-3 gibi bir fark olduysada benim anlamam mumkun degil.
uzun surede neler olucagını ilerde gorucegiz.
bu arada bir depoda 12 lira fark vermek ne kadar mantıklı su anda bilemiyorum.
total'e bir geri dönüş yapabilirim her an!.

Ömer Gedik
10-01-2010, 17:12
azem
sitede berker de bende bir süre GTL kullandık. Ama araçta bir süre sonra ses artışı farkedip normale döndük. Ayrıca aradaki farka bence değmez bile diyemeyeceğim. Araca zarar vermesinden korkar oldum.

hakan308
10-01-2010, 17:56
ilk defa gtl aldım normalde 600km civarlarında yarım depoyu görürken 500 olmadan orta çizgiye geldi ne bi performans artışı gördüm ne de başka bişey üstelik araba gitmiyor gibi geliyor sonuçta 12 lira fazla ödeyerek daha az km ve daha az performans deponun tamamen bitip o gtlden eser kalmayana kadar kullanacağım arabayı sora yeniden opettt

ysf76
11-01-2010, 10:15
arkadaşlar ısrarla diyorum ki:TOTAL alın kesinlikle.sırayla bp,petrol ofisi,shell gtl,opet hepsini denedim.inanın total haricindekilerde acayip yakıt ortalamaları ile karşılaştım.total aynı zamanda çok sessiz.ford transit kullanan abime ısrarla total al dememe karşı"hepsi aynı derdi hep".geçen hafta rastgele totale girmiş.şimdi totalci oldu oda.herkese tavsiye ederim.birşey kaybetmessiniz,deneyin.

Ömer Gedik
11-01-2010, 10:28
ysf76

bende kesinlikle total almak isterim ama totalin genel oalrak bayileri çok kötü, kaçak yakıt sulu yakıt sorunu var.

reisG
11-01-2010, 13:12
Firma değil bayi seçin daha öncede yazmıştım. İstanbulda satılan motorinin % 60 ı kaçak benzinin % 40 kadarı kaçak ve kontrolsüz. mafya o kadar güçlüki markalamada kullanılan kopyalanmaz ulusal numaratör sıvıyı bile çaldılar. Burada tek şansınız bayinin ne kadar ahlaksız ve hırsız olduğu az ahlaksız ve az çalan bir bayii bulursanız ondan alın derim ben.

otmotvmhndsi
11-01-2010, 13:52
Ankara'daki arkadaşlar için söylüyorum; Total DECO var, İstanbul yolu üzerinde Tan Otonun bitişiğinde. Ben burdan alıyorum ve memnunum...

TanerHoca
11-01-2010, 16:37
Burada tek şansınız bayinin ne kadar ahlaksız ve hırsız olduğu az ahlaksız ve az çalan bir bayii bulursanız ondan alın derim ben.

aynen... hayatımın hiç bir döneminde hiçbir konuda marka fanatiği olmadım.benzinli araç kullanırken shell'i tercih ediyordum.şimdi opetten alıyorum.dürüst bir satıcı olursa benim için hangi marka mazot olduğunun hiçbir önemi yok.şu an piyasada satılan akaryakıtların hiçbirinin diğerinden üstün olmadığını düşünüyorum.geçen gün yaşadığım kötü tecrübeyi de burada sizlerle paylaştım.buradaki sıkıntı tamamen zihniyet problemidir.reise tamamen katılıyorum.önemli olan bizzat satıcının kendisi.gerisi hikaye.

kivanc
16-01-2010, 02:40
Akaryakıt zamlarından sonra arasında cuzi bir miktar olsada gtl ile normalin sanırım kimse tercih etmiyor.Eskiden sorarlardı Gtl mi normalmi diye artık sormadan direk eurodiesel takıyorlar :)

azem
20-01-2010, 15:28
ömer
kalan menzilim 150 km.1-2 gunum kaldi :)
totale geri donmeye karar verdim.
ama bir uzun yol yaparsam bir depo daha gtl deniyecegim 2-3 ay sonra.
aradaki farkı belki o zaman anlayabilirim .

otmotvmhndsi
20-01-2010, 16:05
Son 100tl lik yakıtımı Shellden EuroDiesel almıştım. Ortalama 5,9lt/100km ile 530-540 km gidebildim.

Şimdi 100tl lik koydum bu sefer herzamanki yerim olan Total'den Eurodiesel aldım. 51km gittim ortalama 5,4lt/100km. Ayrıca mazotu alırken 140 götürür diyordu, 50 gittim şu anda 700 daha gider diyor. 750 toplamda -140 alırken = 610km...

Aynı yol şartlarında aynı şekilde aracımı kullanıyorum ve kesinlikle Totalden memnunum =))

okan
20-01-2010, 16:25
Şehiriçi ve şehirdışı rekor kimde arkadaşlar?Paylaşırsanız sevinirim ;D

otmotvmhndsi
20-01-2010, 18:53
Şehir içi rekoru bende sanırım;

İlk 10bin km 5,6lt/100km Ankara şehir içi kullanıldı. Hiç şehir dışına çıkmadım.

Şu anda 19700km deyim. Son 9700km nin ortalaması 5,4lt/100km. 14bin deyken bir kere Ankara-İstanbul-Ankara yaptım o kadar. Geri kalanı yine şehir içi...

hakan308
20-01-2010, 19:16
Şehir içi rekoru bende sanırım;

İlk 10bin km 5,6lt/100km Ankara şehir içi kullanıldı. Hiç şehir dışına çıkmadım.

Şu anda 19700km deyim. Son 9700km nin ortalaması 5,4lt/100km. 14bin deyken bir kere Ankara-İstanbul-Ankara yaptım o kadar. Geri kalanı yine şehir içi...

berker 80in üzerine çıkmıyosun heralde radar korkusundan O0

otmotvmhndsi
20-01-2010, 19:21
Hakan radar korkusu değil dostum, arabayı kullanma tarzım budur benim, yumuşak ama normal hızda kullanırım. Yeri geliyor bazen bizde basıyoruz gaza, ama basmamaktan aldığım zevki basınca alamıyorum. Devirleri yavaş yavaş istediğim gibi yumuşak ve konforlu çıkmam benim için herşeyden önemli...

TanerHoca
20-01-2010, 19:33
Şehiriçi ve şehirdışı rekor kimde arkadaşlar?Paylaşırsanız sevinirim ;D

bu konuyla ilgili aşağıdaki linkte başlık açmıştım.

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=282.0

Taylan43
20-01-2010, 20:02
aracım 308 HDI 110hp ama ben hiç 5leri göremedim arkadaşlar.. :-\ her mazot aldığımda yol bilgisayarını sıfırlarım, aracım 6.6 ile 7.1 arası yakıyor her zaman bu şehiriçi, şehirdışı karışıktır... Benim aracımda mı bir sorun var yoksa arkadaşlar?

kivanc
22-01-2010, 17:41
hakikaten 5.4 çok iyi bir ortalama.6.0 ın altına hiç düşmedim o kadar dikkat ettiğim halde.