PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka Yenileme ve Rehin Kaldırma İşlemleri

Ömer Gedik
15-08-2011, 20:02
Arkadaşlar Montebello'mun kredi borcunun bitmesi ile Rehin kaldırma işlemi için işlemlere başladım. Ayrıca plaka yenileme işlemi yaptım. İşlem detaylarını buradan paylaşacağım. Daha sonra bu tarz işlemler de kafada soru işareti kalmaması için bu açıklamaları yapmak istedim.

Plaka Yenileme İşlemi

Öncelikle her işlem için randevu alıyoruz. Eğer randevu almak istediğimiz şubede randevu durumu yoksa direkt gidebilirsiniz. Link aşağıda.

https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/islem_sec.aspx

Ben öncelikle aracımın bağlı bulunduğu Kadıköy Trafik Tescil şubesine randevu aldım ve gittim. Fakat bana aracımın oraya bağlı olmasına rağmen ikamet ettiğim bölgeye gitmem söylendi.

Başakşehir Trafik Tescil Şube'ye gittim ve işlem sürecini başlattık. Burada Randecu sistemi olmamasına karşın sıra sistemi vardı.

Plaka Yenileme için,
Eski Plakalarınız ve Tescil belgeleriniz yanınızda olmalı (Tescil belgesi ve kimilkten fotokopi isteyebilirler)
Bende istemediler ama yine de hazırda bir dilekçe bulundurun.

Eski plakalarınızı alan Trafik Şube sizi bir kağıt ile yeni plakalarınızı bastırmaya gönderiyor. Bu benim bağlı bulunduğum yerde Bağcılar Şoförler Cemiyeti idi. Gittim iki adet Plaka için 19 TL ödedim. 1 saat kadar sonra tek mühürle plakalarımı teslim aldım. Daha sonra şubeme dönerek ikinci mührü bastırdım. ve işlem tamam.

Ömer Gedik
15-08-2011, 20:25
Rehin Kaldırma İşlemi

İşlem için öncelikle Bankamızdan rehin kaldırma yazısını istiyoruz. Muhakkak önceden arayın çünkü imza sürcei sebebiyle aynı gün veremeyebiliyorlar.

Ben Vakıfbank/Perpa Şube'den kredi kullanmıştım. Rehin kaldırma için benden 53 TL ücret aldılar. Neymiş masrafmış. :bam3 Bu işlem sonrasında bunu ödemeyenler olduğunu okudum. Mutlaka baskı uygulayın. Ayrıca işlem bu süreçle bitmiyor.

Daha sonra aldığınız rehin kaldırma yazısını notere götürüp onaylatıyorsunuz. Noterin onaylamasıyla bir 67 TL de böyle ödedim.

İşlemin bu sürecinden sonra Trafik şube ile ilişkiniz başlıyor. Muhakkak randevunuzu (eğer şube veriyorsa) alın. Yoksa bakmazlar bile.

Gerekli Belgeler:
-Noter Onaylı Rehin kaldırma yazısı
-Trafik ve Tescil Belgesi Fotokopileri (Asılları da bulunsun)
-Trafik Sigortası fotokopisi
-T.Ş.O.F Den usulüne uygun doludurulmuş iki adet Ek-1 belgesi (Ruhsat yenilenecek ise)

Ayrıca:
Aracın muayenesi olması zorunludur.

Eğer Trafik yaprağını değişecek iseniz burada da 50 TL ücret ödüyorsunuz.

Gökay
15-08-2011, 21:03
Özellikle rehin kaldırma işini merak ediyordum,faydalı oldu teşekkürler Ömer.

γuяdaeя
15-08-2011, 23:46
Gözün aydın Ömer :)

Abdullah
16-08-2011, 10:13
hadi gözünaydın ömer monteee artık daha da serbest...

Ömer Gedik
17-08-2011, 10:21
Özellikle rehin kaldırma işini merak ediyordum,faydalı oldu teşekkürler Ömer.

Umarım faydalı olur. İnsan detayları bilince daha rahat işlem yapıyor.

Ömer Gedik
17-08-2011, 10:22
yurdaer ve Abdullah

Teşekkür ederim. Kazadan 1 gün önce almıştım kağıtlarını :(