PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Muavenet II Kar botlarını giydi: Contiwintercontact ts 830

Seramana
27-07-2011, 23:22
Selam arkadaşlar :) Aracın daha Göraldan çıkmadanki fotoları. 2 ay oldu. Film ve spoiler yaptırdım. Ayrıca ses izolasyonu da yaptırdım ve ses muazzam kesildi. Bu benim ikinci 308 im :) ilki pert oldu malesef ama o süratle okadar takladan 3 kişi içinden burnumuz kanamadan çıktık. Hayatımı kurtardığı için tekrar aldım.
Adı da Çanakkale savaşından tanıyacağınız Muavenet-i Milliye Gemisinden geliyor. Bilmiyorsanız mutlaka okuyun derim :)

Muavenet I: 2009 Comfort 1.6 HDI 90hp Spor Paket

Muavenet II: 2011 Premium Plus 1.6 HDI Auto 6R 112 HP

Multimedya sistemiyle beraber 52700 TL ye mal oldu.

http://img687.imageshack.us/img687/7306/img1306l.jpg
http://img577.imageshack.us/img577/8108/img1307p.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/899/img1310i.jpg

eyup_31
27-07-2011, 23:29
öncelikle hayırlı olsun tek kelimeyle mükemmel... allah kazasız belasız ağız tadıyla eskitmek nasip etsin

kadirco53
27-07-2011, 23:38
:nazar Allah nazarlardan saklasın maşallah kazasız belasız kullanın inşallah

Esat
27-07-2011, 23:40
Öncelikle aramıza hoş geldiniz aktif olmanız dilegiyle diyelim güzel ve zevkli bi seçim yapmışssınız ama multimedia seti 5700 tl mi tuttu acaba ? biraz pahallı geldi bana biz o araçları 45000 tl ye aldıkta

Seramana
27-07-2011, 23:52
Aracın 51400 fiyatı vardı. 50600 tl ye kadar iskonto yaptılar. Multimedya 2500 dü. Teybimi verdim 300tl saydılar. 200 lirada çirkeflikle aldım :D. Ben aldıktan 15 gün sonra 2bin lira zam geldi. Şimdi 307+ cıkınca bu kasa 48000 lere düşmüş durumda. Aslında biraz daha bekleyebilirdim. Lansmana 15 gün kala arabayı teslim aldım. Ama halen eHDİ lerin Türkiyeye girişi olmadı:)

Esat
27-07-2011, 23:58
Ben şahsen dün bayiide e-hdi gördüm kahverengi satışı olmamış olabilir ama bayiide vardı genede güzel bi seçim yapmışsınız tebrik ederim güzel günlerde kullanın degişiklikleriniz oldukça fotolayıp bizede göz banyosu yaptırınız sizin araca bir kaç :nazar :nazar :nazar :nazar :nazar :nazar :nazar yolladık kem gözlere kış kış

γuяdaeя
28-07-2011, 00:02
Maşaallah, güzel günlerde kullanın :nazar

http://img687.imageshack.us/img687/7306/img1306l.jpg
http://img577.imageshack.us/img577/8108/img1307p.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/899/img1310i.jpg

Abdullah
28-07-2011, 08:00
Maşallah kazasız belasız güzel günlerde kullanın

Yasin CCK
28-07-2011, 08:06
Maşallah :nazar

Allah tekrar yaşatmasın, kazasız, belasız, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...

cmr_cihangir
28-07-2011, 08:24
Bende Yasin le aynı temenniyi paylaşıyorum. Aracınız hayırlı olsun. Ayrıca multimedia seti çok şık olmuş güle güle kullanın.

mygold
28-07-2011, 09:12
aracınız hayırlı olsun aramıza hosgeldınız. keyıflı forumlar..

Seramana
28-07-2011, 10:24
Herkese çok teşekkürler :) İyi forumlar olsun

gokhancpt
28-07-2011, 16:15
Seramana, aslanına kocaman :nazar takmak lazım. güle güle kullan

Dreamcatcher
28-07-2011, 18:27
Hayırlı olsun güle güle binin..geçen gün ABC den yeni kasa 308 (cam tavan otomatik vites 112 bg dizel) için 50.000 tl fiyat aldım..bilginiz olsun..

Seramana
28-07-2011, 20:40
Bügün Goralla görüştüm. Ordaki ajanımdan aldığım bilgiye göre Temmuz satışları %60 oranında düşmüş. Önümüzdeki ay ciddi fiyat düşüşleri yaşanabilirmiş. Daha da düşmeye devam edicek :) Olsun hocam 2 ay bindiğime sayıyorum. Hem bizimkiler harbi aslan :) 307+ diyorum ben o tiplemeye. Lansmana 7 gün olmasına rağmen hatta göraldakilere bakın işte yeni kasa bu diye ilk ben gösterdim. Leyla gibiler. Keza aynı tiplemeler ABC de de mevcut. Bir tek İstanbuldakiler makyajlı ile ilgili detaylı(!) bilgi verdiler :D Biraz daha bekleyemezdim :gul6 :gul6

Seramana
28-07-2011, 20:48
Bugun Göral'dan 307+ ın arka çıtasını alıp taktırdım. 115TL

Spoyleride geçen hafta istanbulda bir yere 100tl ye yaptırdım. Göralda boyattım.Orjinali gibi olmasada yinede arabanın görünümü çok değiştirdi. Ekonomik çözüm isteyenlere alternatif olabilir.

http://img192.imageshack.us/img192/1875/28072011003.jpg
http://img708.imageshack.us/img708/3493/28072011004.jpg

mygold
28-07-2011, 20:51
baya yakısıklı olmus aslan .. hayırlı olsun... :alkis2 :alkis2

γuяdaeя
28-07-2011, 20:53
Hocam her mesajınızda 307+ yazıyorsunuz. Özel bir durum mu sözkonusu? :)

Seramana
28-07-2011, 20:55
3 proje daha var :)

Rcz konsolu ve Far modifiyesi ve ön tamponun beyaz yada parlak siyaha boyanması daha da yakışıklı olcak bakalım :)

Seramana
28-07-2011, 21:04
Hocam her mesajınızda 307+ yazıyorsunuz. Özel bir durum mu sözkonusu? :)

Tamamen duygusal bir olay :D 206+ gibi bununda adı 307+ olmalıydı. 308 in vahşiliğini yok ettiler. Kınıyorum :D

γuяdaeя
28-07-2011, 21:10
Tamamen duygusal bir olay :D 206+ gibi bununda adı 307+ olmalıydı. 308 in vahşiliğini yok ettiler. Kınıyorum :D

:alkis :alkis

Dreamcatcher
28-07-2011, 21:11
Dostum yeni tip bagaj çıtasına ABC de 80 tl demişlerdi o gün bana..yine göralın kazığını yemişsin ..

muhti
28-07-2011, 21:11
aracınız hayırlı olsun maşallah :nazar

Yasin CCK
28-07-2011, 21:12
Çıta şık olmuş :iyi

Ön tamponu ise lütfen beyaza boyatmayın parlak siyah(Piano Black) iyidir. Bizim ki fikir sadece tabi ki son karar sizin ;)

by_ekiz
28-07-2011, 21:15
Güzel araç HayırLI OLsun :) :iyi

mygold
28-07-2011, 21:19
ön tamponu beyaza boyatmak ıyı fıkır degıl bence . pıano black cok yakısır..

Seramana
28-07-2011, 21:20
ya geçen bi 308 gördüm karanlıkta hoşuma gitti. Çoğu kişi yaptırma diyor. Bugün 308cc gördüm acaip güzel duruordu ama araba sedef beyaz tabi duruşu bile farklı ızgarası farklı vs. Vee bugün 206 gördüm ön tamponu beyaz yapmış pek hoşuma gitmedi beğenmedim. Forumdan bir arkadaş sanırm pianoblack yapmış çok güzel olmuş şuan o daha agır basıor. Haftaya umarım yeni haliyle resimleri görürsünüz :)

Bu arada 80 lira olan bagaj çıtası alt bagaj çıtası. Göraldan önce abc ye gittim adamların Bu yaptırdıgım çıtadan haberleri yok. Bide bana istioyosan bagaj kapagını değiştirelim. Çünkü o çıta vidayla tutturuluor falan diye saçmaladılar. Malumatınıza...
Not: 115tl servicebox fiyatı.İşçilik ve kar vs. almadılar. Zaten aksesuar bölümünde yok. Direk yedek parça bölümüne gitmeniz gerekiyor. Ben yedek parça olarak aldım. Showroomdan birtane 307+ ın şasi numarasını çalın ancak öyle bakabiliyorlar. Bizimkiler gibi açık değil.

Dreamcatcher
28-07-2011, 21:23
Valla dostum bana hiç de öyle davranmıyorlar..sana neden bu türlü muamele ettiklerini anlamadım..dediğim gibi bana montaj dahil 80 tl dediler..vaktim yoktu taktıramadım..öyle ukalalık falan da yapmadılar bugüne kadar bana..belki de onlardan aldığım 5. pejo olması sebebiyledir.. :)

Seramana
28-07-2011, 21:25
Bahsettikleri hangisi benim taktırdığımmı yoksa alt çıtamı ikisi farklı? Çünkü daha yeni bagaj çıtasının aksesuar olarak gelmediğini alt çıtanın 80tl olduğunu söyledi. Hatta orda bende yoksa kimsede bulamazsın. yeni ve eski kasanın bagajları farklı takılamaz gibi abuk sabuk konuştular.

Hatta geçen sene siyah arabamı götürdüğümde 3kapılı 308 var 308gt biliyormusunuz dediğimde benimle dalga geçtiler 3 kapısı yok onun diye sonra bende resimleri gösterdim G.t oldular. Hocam biz bilmiyormuşuz kusura bakma dediler. Ben ABC personelinin beyninden şüphe ediyorum açıkçası. Ön farım patlamıştı. Yaptırmaya gittim. Adam beyaz olan fara sarı ampul taktı. Beni 2 gün van kedisi gibi biri beyaz biri sarı yanan farlarla gezdirdiler. Neymiş ellerinde yokmuş. Gibi gibi gibi...
Tam densizlik abideleri bence.

eyup_31
29-07-2011, 13:05

herşey zevk meselesi ama beyaz bence de güzel durmuyor....bencede pıano black cok yakısır

eyup_31
29-07-2011, 14:22

herşey zevk meselesi ama beyaz bence de güzel durmuyor....bencede pıano black cok yakısır

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-ankarada-peugeot-308-1-6-hdi-comfort-stil-paketli-55074434/detay/
fikir sahibi olman için

Abdullah
29-07-2011, 15:02
kesinlikle piano black diyorum

Ömer Gedik
29-07-2011, 22:18
Kesinlikle Metalik Siyah olmalı, beyaz çok çok çok kötü

HELICOPTERPILOT
29-07-2011, 22:42
ben yeter artık diyorum araba daha 3000km de tunç :kizgin:bam3 biraz bin alete orasına burasına bişeyler taktıracağına 1000km fazladan gez.çiçek gibi arabyla uğraşıp duruyosun.zaten ali ihsan abi senı yakında döver:)

TanerHoca
29-07-2011, 22:46
küçük ama oldukça şık bir ayrıntı. :iyi

Seramana
29-07-2011, 23:18
ben yeter artık diyorum araba daha 3000km de tunç :kizgin:bam3 biraz bin alete orasına burasına bişeyler taktıracağına 1000km fazladan gez.çiçek gibi arabyla uğraşıp duruyosun.zaten ali ihsan abi senı yakında döver:)

ya herkes aynı şeyi söylüyor :D garantisi bitmek üzere oynama bekle 2 3 ay daha dediniz. Araba pert oldu :D bu onun devamı zaten 43000 + 3000 diye gidiyorum aslına bakarsan bana göre Muavenet iki yaşında hiçbişeyi beklemem direk basacağım. Bu arada ilanı görünce kesinlikle siyahta karar verdim abiler...Malumatınıza

Seramana
29-07-2011, 23:27

Teşekkürler :)

Seramana
29-07-2011, 23:34
Bu arada Plakayı açıklamamışım :)
Tunç Baran ismimim baş harfleri. 11.08 de doğum günüm malumat :D Bu plaka için neler yapmadım neler :D 3 kez ikametgah değiştirdim ehehehhee :ralli :ralli

Abdullah
30-07-2011, 21:17
spolier ve çıta çok güzel bugün serviste çıtayı sordum 116TL dediler :D bende başka çözüm düşünüyorum :D

Esat
30-07-2011, 23:50
Tunç ben pianoblack yaptırdım arka difizoru filiz aynasının iç kısımlarımıza bence çok güzel gürüyor beyaza çok yakışıyor bilgine

MuSTaFa
31-07-2011, 01:43

Teşekkürler :)

hakikaten çıta çok etki etmiş..Çok güzel olmuş..

Seramana
31-07-2011, 22:02
Tunç ben pianoblack yaptırdım arka difizoru filiz aynasının iç kısımlarımıza bence çok güzel gürüyor beyaza çok yakışıyor bilgine

Bügun baktım resimlerine... Acaip hoşuma gitti :) Telif hakkı yoksa bende yaptıracağım. Malumatına :cilgin

Esat
31-07-2011, 22:39
Tunccugum kendi konumda da belirttim hangi konuda yardımım gerekirse seve seve yardım ederim yeterki sen iste kardesim

Seramana
31-07-2011, 22:52
Tunccugum kendi konumda da belirttim hangi konuda yardımım gerekirse seve seve yardım ederim yeterki sen iste kardesim

Hocam aklımdakileri güncelledim :D
1. CC direksiyonu
2.Gösterge
3.Tampon ve aynaları piano black
4.Göğsü pianoblack.
Ve bunlar bitince de GTİ yi yapıştırmak :D:D

Jantları önümüzdeki sene halledeceğim. Kışın bu jantlara kışlıkları takmayı müteakip, yazlıklara geçerken bende 18' muhipleri cemiyetine katılacağım :cilgin

Esat
31-07-2011, 23:09
Cc direksiyon yerine Rcz öneririm o konuda Omer Fransa'dan bı takım getirip sattı gösterge konusunda Yasin Cck icinde irtibattayim 500 TL civarı fiyat istiyorlar
On arka tampon dikiz aynası ve yanındaki kelebekler astarlanip boyanması 400 TL(araba en az 3 gün orda kalıyor)
İç tarafı bende pianoblack yaptırmak istiyordum ama teypte içerde olduğu için oda boyanacak ve çok çirkin gözüküyor artı çok kullanılan bı yerde olduğu için pianoblack hem Cabuk çizilir hemde el izi bırakır tabi tercih senin tunçcugum gerçi senin orj teyb yerinde dubledinn var nasıl durur bakmak lazim

Seramana
31-07-2011, 23:20
Cc direksiyon yerine Rcz öneririm o konuda Omer Fransa'dan bı takım getirip sattı gösterge konusunda Yasin Cck icinde irtibattayim 500 TL civarı fiyat istiyorlar
On arka tampon dikiz aynası ve yanındaki kelebekler astarlanip boyanması 400 TL(araba en az 3 gün orda kalıyor)
İç tarafı bende pianoblack yaptırmak istiyordum ama teypte içerde olduğu için oda boyanacak ve çok çirkin gözüküyor artı çok kullanılan bı yerde olduğu için pianoblack hem Cabuk çizilir hemde el izi bırakır tabi tercih senin tunçcugum

Benim teyp olmadığı için o konuda çok sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ama boya atması riski var. Şuan için zaten en son o kısmı düşünüyorum. Kararsızım açıkçası. Ustalarda aynı şeyleri söyledi.
Rcz direksiyonu daha güzel ama onda rcz yazıyor. :D Hiç değerlendirmedim. Herhalde sökülüyordur :)
Önümüzdeki 3 ay içinde parça parça halledeceğiz yardımlarınızla :)
Gösterge için taksit imkanı falan oluyor mu. Eğer olursa süper olur.

Esat
31-07-2011, 23:22
Gti stickerde 30-40 lira arasında birsey başka bir 'Üyede' satın almıştı fiyatı tam aklımda değil

Seramana
31-07-2011, 23:24
Gti stickerde 30-40 lira arasında birsey başka bir 'Üyede' satın almıştı fiyatı tam aklımda değil

Nerden temin ediyoruz?

Esat
31-07-2011, 23:27
servisten benim yedek parçada indirimim var istersen sorduabilirim gerçi çok pahallı şeyler degiller ama katkımız olursa ne ala öteki şeyler içinde Pm attım gösterge direksiyon v.s

Seramana
31-07-2011, 23:36
servisten benim yedek parçada indirimim var istersen sorduabilirim gerçi çok pahallı şeyler degiller ama katkımız olursa ne ala öteki şeyler içinde Pm attım gösterge direksiyon v.s

:kalp

Seramana
31-07-2011, 23:59
Lütfen bilmeyen arkadaşlar izlesinler...

Muavenet Belgeseli
bölüm 1
http://www.youtube.com/watch?v=KyHcW5R2mR0&feature=related
bölüm 2
http://www.youtube.com/watch?v=bqZcCZbJt3M&feature=related
bölüm 3
http://www.youtube.com/watch?v=tOBWm1YsiGU&feature=related

Yorumlarınız bizim için önemli :)

γuяdaeя
01-08-2011, 04:20
Aşağıda Orhan Meral imzalı bir derleme var. Okuyunca hiç de yabancı olmadığımız bir senaryoyla karşı karşıyayız. Beni asıl düşündüren, biz bu kadar aciz miyiz? Olaylar neden örtbas edilmeye çalışılıyor? Yazık, gerçekten yazık!

Muavenet Gemimizin Vurulması

Yıl:1992.
Amerika ısrarla, Türkiye’ye elindeki knox sınıfı, eski ve hurdaya çıkmış fırkateynleri vermek istemektedir. Ancak bu teklif edilen gemiler, uçak gemilerine refakat etmek üzere yapılmışlardır. Yani Türkiye, karasularına uygun değiller. Dolayısıyla, Amerika’nın satmak istediği bu gemiler, hurdadan başka bir anlam taşımayacaktır.

Kuvvet komutanları ve üst düzey askeri yetkililer Amerikalıların baskılarına direnirler ve modern bir deniz gücü oluşturmak için, yeni gemilerin alınması gerektiğini savunurlar.

Bunun üzerine yeni gemiler alınması için, ardı ardına ihaleler açılır. Bu ihalelerin önemli kısmını Alman firmaları kazanır. Almanya-Türkiye, ortak yapımı savaş gemileri, ay sınıfı denizaltılar, meko sınıfı fırkateyn projeleri geliştirilecektir.

Almanlarla, yeni ve modern gemilerin ortak yapımı için anlaşma imzalanması aşamasına gelinir. Ancak Amerikan şirketleri, bu ihaleler sonucunda, gerek itibar ve gerekse para kaybedeceklerdir. Tüm bunların yanında olayın bir başka boyutu daha ortaya çıkıyor. Gemi satın alan ülkenin askeri personeli gemi satan ülkede uzun süre eğitim görür. Satışı yapan ülkenin askeri ve teknik personeli ise gemiyi satın alan ülkenin askeri tesislerinde, her türlü araştırmayı yapabilmektedir. Böylece o ülkenin deniz gücü hakkında, her türlü gizli bilgiye ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu üstünlük Amerikalılardan, Almanlara geçmek üzeredir.

Tüm bunların dışında Türk deniz kuvvetlerinin Amerika’ya bağımlılığı ortadan kalkacaktır. Amerika tüm bunlar değerlendirildiğinde sanırım patronun kim olduğunu ortaya koyması gerektiğini hisseder. Türkiye’nin, Almanya istikametine yönelmesini hiç hoş karşılamazlar.

Zaten aynı dönemde Türkiye’de, iç çekişmeler nedeniyle, büyük sarsıntılar yaşanmaktadır.

MUAVENET MUHRİBİ:

Geminin, Amerikan deniz kuvvetlerindeki ismi USS Capodanno. Muavenet muhribi Amerika tarafından 30 yıl kullanıldıktan sonra Türkiye’ye satılmıştır. Ancak satıldığında, bizim donanmanın üzerinde en fazla namlu bulunan gemisi özelliğine sahiptir. Ayrıca gemide mayın döşeme yeteneği de bulunmaktadır. Aynı zamanda Akdeniz’deki ülkelerde bulunan en hızlı savaş gemisi olma özelliğine sahip.

Ancak bu gemi Türkiye tarafından satın alındıktan sonra ilginç özellikleri ile öne çıkar. Gemi deniz kuvvetleri personeli tarafından sürgün yeri olarak değerlendirilir. Hatta isminin başına “Biji” kelimesi getirilir. Çünkü gemi personelinden, iki astsubay PKK propagandası yaparken yakalanırlar ve mahkum olurlar. Geminin ismi takip eden dönemde “Hacı” olarak anılmaya başlanır. Çünkü bu seferde gemi personeli arasında dindarların yoğunlukta bulunması gündeme gelir.

Kısacası ilginç bir gemi olan Muavenet, yıllık rutin yapılan NATO Tatbikatına katılmak üzere Ekim 1992 tarihinde Ege denizine gider. Burada NATO Kararlılık Gösterisi-92 Tatbikatı yapılmaktadır.

Tatbikatta gerçek silah ve mermi kullanılması yasaktır. Tatbikata katılan gemiler yeşil ve kırmızı olmak üzere iki guruba ayrılırlar. Saratoga uçak gemisi kırmızı guruptan, Muavenet gemimiz ise yeşil guruptandır.

OLAYIN OLUŞUMU:

Tatbikat normal seyrinde sürdürülür ve ana safhası biter. Gemiler için tatbikatın intikal yani üslerine geri dönüş safhası başlar. Akşam saatlerinde gemilerin tümü uyku-dinlenme pozisyonuna girerler.

Tam bu sırada 2 güdümlü mermi Muavenet gemisinde köprü üstüne isabet eder ve burayı havaya uçurur. Köprü Türkiye Cumhuriyetini temsil etmesi ve bayrak taşıması nedeniyle büyük anlam taşımaktadır. Olayın en tatsız yanlarından birisi bu.

Hemen arkasından ikinci bir mermi. Birinci mermi doğrudan köprüye isabet eder. İkinci mermi ise köprünün hemen önünde bulunan ikinci taret ile köprü arasında patlar.

Güdümlü roketlerin ateşlendikten sonra iki gemi arasındaki uzaklığı en fazla 1 saniyede aldığı düşünüldüğünde, Muavenet personeli herhangi bir koruyucu tedbir alamamıştır.

Geminin beyni durumundaki kaptan köşkünde onarılmayacak derecede hasar oluşur. Geminin kaptanı, gemi mürettebatından ölen 5 kişi arasındadır. Makine subayı geminin komutasını alır.

Saratoga uçak gemisinden kalkan bir helikopter ile bir kısım Amerikalı Muavenet gemisine gelirler. Gemideki güdümlü mermi parçalarını toplamak isterler. Ancak geminin komutasını alan Makine subayı buna izin vermez ve Amerikalılar gemiden uzaklaştırılırlar.

OLAYIN ARAŞTIRILMASI:

Olayın ayrıntıları incelendiğinde gelişimi ortaya çıkar. Saratoga uçak gemisi yeşil konumda bulunan Muavenet gemisine karşı nedeni bilinmez bir şekilde alarm durumuna geçmiştir. En yüksek alarm durumu emri verilir ama bu emrin kim tarafından ve neden verildiği asla öğrenilemez. Daha sonra yine nedeni bilinmez bir şekilde Amerikan Saratoga uçak gemisinden iki güdümlü “Sea Sparrow” füzesinin atıldığı ve Muavenet gemisinin bu güdümlü mermilerle vurulduğu anlaşılır.

Sea-sparrow tipi güdümlü mermiler aslında hava hedeflerine karşı kullanılmaktadır. Ama yakın mesafede su üstü hedeflere karşı da kullanılmaları mümkün.

Ancak bu tür güdümlü mermilerin atış kontrol sistemleri gemilerde savaş harekat merkezi denilen yerde bulunur. Yani bu tür bir füzeyi harekete geçirmek için muhtemelen 15-20 arası düğmeye basmak gerekir. Çoğu zaman ise bu düğmelerin bir kısmı anahtarlı bir kilit mekanizması ile korunur.

Aynı zamanda bu güdümlü mermilerin ateşlenmesi için güdümü sağlayan atış kontrol radarının belli bir hedefe kilitlenmesi gerekir ki, radar kilitlendiğinde,alarm verir ve bu alarmın savaş harekat merkezinde görev yapan Amerikalı personel tarafından duyulmaması imkansızdır. Ama zaten alarm durumu verilmiş ama emri veren kim ve neden alarm durumu verildiği asla belirlenemedi.

SONRAKİ GELİŞMELER:

Muavenet olaydan sonra köprüsünden hasarlı olmasına rağmen kendi gücü ve iradesiyle Çanakkale Boğazından geçerek Gölcük Donanma Komutanlığı tesislerine ulaşmıştır.

Olayın ortaya çıkması üzerine Amerikan Başkan Yardımcısı Lawrence Eagleburger Washington Büyükelçimiz Nüzhet Kandemir’i arar ve “ Geminizi batırdık özür dileriz” der. Çok komik gerçekten.

Türkiye geminin vurulmasını protesto eder. Geminin tazmin edilmesini ve gemide yaşamını yitiren insanlarımız için ailelerine tazminat ödenmesi istenir.

Tazminat olarak 8 gemi verileceği söylenir. Ancak aşağıda belirteceğim gibi tazminat olarak verileceği söylenen 8 hurda gemi için uzun süre kira bedeli ve bilahare satış parası istenir ve alınır.

Muavenet gemisi, onarılamayacak derecede hasar gördüğünden hurdaya çıkarılır.

Bir komisyon kurulur. Bu komisyon tarafından araştırılan olay kaza denilerek raporlara intikal ettirilir ve dosya kapatılır. Ama daha önce de söylediğim gibi adı geçen güdümlü mermilerin ateşlenmesi için birçok düğmeye aynı anda basılması gerekiyordu ve bu düğmelerin birçoğu özellikle Amerikan savaş gemilerinde, kilit altında bulunduruluyordu. Yani kazara ateşleme sisteminin dalgın bir Amerikalı askerin elinin çarpması ile ateşlenmesi asla mümkün değildi.

Daha hassas olan bir diğer konu ise bu güdümlü mermilerin Saratoga uçak gemisi tarafından, doğrudan Muavenet gemimize kilitlenmiş olmaları idi. Önce kilitlenmiş ve sonra ateşlenerek, gemilerde, ait olduğu ülkeyi temsil eden köprü bölümü vurulmuştu. Kaza olması ihtimaline kesinlikle inanmıyorum. En iyi ihtimalle Saratoga uçak gemisinde görevli bir kısım sarhoş Amerikalı gemi personelinin yarattıkları bir vahşet, cinayet.

Kurulan komisyonda olayın boyutlarını düzenlemek açısından Amerikalılar tarafından çeşitli durumlar ortaya atılmıştır. Muavenet gemisinin olayda ölen kaptanının neden o saatte kaptan köprüsünde bulunduğu sorgulanmıştır. Bir geminin kaptanının çok ta geç olmayan bir saatte kaptan köprüsünde bulunmasından normal ne olabilir? Bunun yanında Amerikalılar tarafından, gemi kaptanı ile Saratoga gemisi personeli arasında telsiz konuşmaları yapıldığı bildirilmiş olup, bu konuda da herhangi bir net sonuç yoktur.

Ayrıca Amerikalılar olaydan önce Muavenet gemisinin tüm taretlerinin Saratoga uçak gemisine dönük bulunduğunu söylemişlerdir. Ama elbette bu da yalan. Çünkü ikinci mermi, taret ile köprü arasında patladığında taretin kendisi de hasar görür. Bu hasar tam taretin arkasında oluşur. Bu durumda taretin Saratoga gemisine dönük bulunması mümkün değildir.

Güdümlü mermilerin atıldığı Saratoga gemisi, daha önce bu konuda sabıkalı. Geminin kaptanı Albay James Drager. Saratoga gemisinde Sea-Sparrow atış kontrol sisteminin başında görevli bulunan personelin kan örneklerinde alkole rastlanılır. Ancak olaya sebebiyet verenler, sadece disiplin cezası ile cezalandırılır. Saratoga uçak gemisi ise apar-topar hizmet dışı edilir.

Evet, güdümlü mermilerden birincisi kaptan köşkünü vurduğunda bu sırada burada bulunan gemi komutanı başta olmak üzere 5 Türk denizcisi şehit olur. Bunların kimlikleri:

Gemi komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör
Uçaksavar yardımcı subayı Teğmen Alper Tunga Akan
Tesis Astsubayı Serkan Haktepe
İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç
Er Recep Atak

Olayda gemi mürettebatından 22 kişi de yaralanır. Olayda hayatını kaybeden gemi komutanı Yb.Kudret Güngör’ün adı destek gemilerinden birine verilir.

Şehit yakınları ve gaziler tarafından Amerikan mahkemelerinde tazminat davaları açılır. Ama bu davalarda bu acılı kişiler maalesef anlaşılmaz şekilde yalnız bırakılırlar. Davalar yaklaşık 7 yıl sürer ve sonuçta şehit yakınları ve gaziler Amerikan ordusu ile baş başa kalırlar. Dava sonunda ise Amerikan Mahkemesi olayın “askeri bir olay değil”, “siyasi bir olay” olduğuna ve dolayısı ile davaya bakamayacağına karar verir.

Böylece gemimizin “siyaseten” vurulduğu, Amerikan Mahkemesi tarafından da ifşa edilmiş olur.

Ölenlerin ailelerine verileceği söylenen tazminatlar sembolik ödemeler olarak kalır ve hatta bu cüzi bedeller bile Amerikan makamlarınca tam olarak ödenmez.

İşin garibi Muavenet vurulmadan önce Amerika tarafından Türkiye’ye verilmek istenen ancak Türkiye’nin kabul etmediği knox sınıfı gemilerden 8 tanesi, içleri boş olarak kiralama yolu ile Türkiye verilir. Ancak bu hurda gemileri denize tekrar sokabilmek ve içlerini düzenleyebilmek (içleri boş olarak verildi) için bir yığın para harcamak gerekir.

Amerikalı uzmanlar bu hurda gemilerin teslimi sonunda yine askeri üslerimizde arzu ettikleri gibi gezmeye ve hareket etme özgürlüğüne kavuştular. Bu keyfin Almanlar tarafından yaşanmasını engellediler.

Yani ihtiyacımız olmayan, istimle çalışan bu hantal gemiler zorla bize gönderilir. Ama sadece 5 yıl sonra hurdaya çıkmaya başladılar ve jilet oldular. Bu arada önceleri herhangi bir ücret ödemeden, vurulan Muavenet gemimizin karşılığında verildiği düşünülen bu hurda gemilerin yıllık kira bedeli karşılığı verildiği öğrenildi. Hatta bir süre sonra kira bedeli yeterli gelmemiş olsa gerek, satışları yapıldı. Sonuçta Muavenet gemisinin vurulması karşılığı olarak Amerikalılar tarafından Türkiye’ye ücretsiz olarak verilmiş herhangi bir gemi yok.

SONUÇ:

Güdümlü mermilerin nasıl ateşlendiği asla kamuoyuna açıklanmadı. Hatta bu olayın yanlışlıkla meydana geldiği bile savunulmadı. Çünkü bu dönemde daha önce de söylediğim gibi Türkiye siyasi iç çekişmelerle boğuşuyordu ve dış ilişkilerde bazı dengelerin yaratılması için, sanırım, bu tür bir gösteriye ihtiyaç duyuldu. Ama ya ölenler, ölenlerin yakınları, yaralananlar?

Devletin zirvesi olayı üzücü bir kaza olarak nitelendirdi. İlerleyen yıllarda ise olayın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Olaydan 11 yıl sonra Saratoga uçak gemisinde yapılan çekimler ajanslar tarafından yayınlandı. Ama biraz önce de söylediğim gibi niye ve neden sorularının yanıtları bulunamadı. Amerikan mahkemeleri bile olayın bir ihmal veya askeri kaza değil, siyasi bir olay olduğu konusundaki yargılarını alenen ilan ettiler.

Esat
01-08-2011, 11:44
Hocam şimdi aradım amma velakin gelen göstergeler hep siyahmis adam kendim gidip getireceğim dedi Buda süre olarak 1 ay 45 gunü bulur dedi

Seramana
02-08-2011, 11:37
Hocam şimdi aradım amma velakin gelen göstergeler hep siyahmis adam kendim gidip getireceğim dedi Buda süre olarak 1 ay 45 gunü bulur dedi

Teşekkürler hocam :) Bizde beklerken diğer şeyleri hallederiz :)

Esat
02-08-2011, 11:43
Pianoblack ve Gti stickerden başlayabilirsin :)

Seramana
02-08-2011, 11:44
Pianoblack ve Gti stickerden başlayabilirsin :)

Şu teyp bir açığa kavuşsun direk yaptıracağım. Piano blackler bu haftasonu olabilir :)

cihatgok
16-08-2011, 13:22
Bu arada Plakayı açıklamamışım :)
Tunç Baran ismimim baş harfleri. 11.08 de doğum günüm malumat :D Bu plaka için neler yapmadım neler :D 3 kez ikametgah değiştirdim ehehehhee :ralli :ralli

Allah kazasız belasız binmek nasip etsin, Geçen gün OE parkında gördüm aracınızı gerçekten çok güzel olmuş, benimde aynısı var. Hatta aracınızın etrafında biraz dolandık kızımla beraber. Biz aracın başından ayrıldık içeri girerken sizde iki kişi araca bindiniz. Ben ordayken gelseydiniz tanışırdık.

Arka çıta da spoiler de çok hoş olmuş. M media da cabası olmuş. Sadece cam filmlerinin kenar kısımlarından filmler belli oluyor o da nazarlık olsun. Maşallah tam bir geç beyefendi aracı olmuş.

Spoylerin özellikle sağ tarafını tam oturtamamışlar gibi geldi bana ama hiç belli olmuyor. O tip spoylerin 4 tane vida ile takılıyor orjinali, en azından SEDRE'de öyle yazıyor. O yüzden süper havalı olmuş. Sağına soluna dikiz aynası altına falan bir nazarlık, dua bişey tak.

Birde Arka Çıtadan almayı bende düşünüyorum ama, çıtanın parlak krom olmaması kafamı kurcalıyor (difüzör kromajları, diğer tüm badge'lar parlak krom). 115.33 TL fiyatı var seninde söylediğin gibi. Onu parlatmanın bir yolunu bulursam hemen yapıştıracam bir tane ben de. Veya küçük bir arge den sonra 508 arka çıtası da alıp uydurabilirim 120 TL'ye, o hem parlak hem de köşeli ama bunun uygulanabilirliği küçük bir ihtimal.

Bu arada ben ön tampon, B-bloğu kapı folyolarını ve Arka difüzör çerçevesini siyah karbon folyo ile kaplatmayı düşünüyorum. nasıl duracağı hakkında bir fikrim yok ama bakacaz.

Tanışma kısmıda bi dahaki sefere inşallah. Sevgiler.

Seramana
16-08-2011, 16:07
Teşekkürler yorumunuz için. Tanısabilsek güzel olurdu :) Ama OE park yeri neresi ben tam anlayamadım :D

cihatgok
16-08-2011, 16:57
Teşekkürler yorumunuz için. Tanısabilsek güzel olurdu :) Ama OE park yeri neresi ben tam anlayamadım :D

OrduEvi...

Seramana
16-08-2011, 19:33

OrduEvi...

:gul6 Bir an hiç düşünemedim :fiuw

γuяdaeя
16-08-2011, 23:38
Göstergeydi, piano black bıyıktı falan derken konu başlığı havada kalmış.. Bazen acaba ben mi çok ciddiye alıyorum diyorum :)

Seramana
17-08-2011, 00:59
Göstergeydi, piano black bıyıktı falan derken konu başlığı havada kalmış.. Bazen acaba ben mi çok ciddiye alıyorum diyorum :)

Yok öyle bir şey olması gereken o :alkis2

Esat
17-08-2011, 01:50

Yok öyle bir şey olması gereken o :alkis2

Abi hepsi 1 günde olmuyor ve belirli maddi güç isteyen şeyler zamana yayılmasında fayda var bence

Seramana
18-08-2011, 03:48
Abi hepsi 1 günde olmuyor ve belirli maddi güç isteyen şeyler zamana yayılmasında fayda var bence

:iyi

Seramana
24-09-2011, 10:58
Ve Muavenetle 3 ayda 12000 km yolu katettik :)
:f1

cmr_cihangir
24-09-2011, 14:55
Maaşallah :nazar Daha nice km lere. Sorunsuz kazasız belasız :havali

Yasin CCK
24-09-2011, 15:23
Kısa sürede çok yol katetmişsin :iyi

Sorunsuz ve keyifli olması aslan farkı :havali

eyup_31
24-09-2011, 15:30
kazasız belasız hayırlı km ler

Seramana
24-09-2011, 17:08
İyi niyetlerinize teşekkürler. Hepimize kazasız belasız nice km ler nasip olsun inşallah

Ömer Gedik
24-09-2011, 19:49
Okul dönemi ayda 5000 3 ayda 15000 yapıp bakıma giriyordum. :) Nice kmlere :)

TanerHoca
25-09-2011, 10:27
maşallah :nazar leyleği havada görmüşsün :)

Ve Muavenetle 3 ayda 12000 km yolu katettik :)
:f1

Seramana
28-10-2011, 23:09
Ve Muavenetle ilk sorunumuzu yaşıyoruz! Direksiyon

Sorun şu direksiyon kesik kesik. Bence hidrolikle ilgili sıkıntısı var. Geçen geçerken sevise uğrayıp bi baktırdım. Hidrolik seviyesi azalmış eklediler ancak 5 dakika düzgündü sonra yine kesiklikler var. Sanki böyle kademe kademe bir şeyler atlıyor direksiyonu çevirirken. Sizce sorun nedir? Bu direksiyon titremesi olayı değil. Pert 308 imde direksiyon titremesi sorunu vardı (Salıncak burcu). Bu tamamen farklı bir olay. Malumatınıza

Seramana
02-11-2011, 18:05
Arkadaşlar konuyu başka yere açmak istemiyorum bu sebepledirki ilgilenmenizi bekliyorum...

Yasin CCK
02-11-2011, 22:48
Yaşadığım veya duyduğum bir sorun değil maalesef :bilmem

Seramana
02-11-2011, 22:52

:(

Ömer Gedik
03-11-2011, 00:33

Bunu yarın danışayım bir. Eğer aklımdan çıkarsa PM atmanı rica edeceğim.

Seramana
03-11-2011, 00:33

Bunu yarın danışayım bir. Eğer aklımdan çıkarsa PM atmanı rica edeceğim.

Cok saol Ömerciğim

drwhiskey
03-11-2011, 08:29
direksiyon pompasında bir sorun olabilir; adamlar hidrolik eksilmiş dediğine göre hidroliği kaçıran bir yer de olabilir. aracı ilk çalıştırdığında direksiyonu çok hafif çevirince (sadece 1, 2 derece) herhangi bir ses geliyor mu ya da sert veya yumuşak mı?

Ömer Gedik
03-11-2011, 16:39
Şimdi Parlarlı Fatih usta ile görüştüm ve durumu anlattım. Amortisör üst bilyalarından olabilir dedi ama sökmeden incelemeden birşey demek çok zor. Bu sadece bir tahmin.

Seramana
03-11-2011, 21:01
direksiyon pompasında bir sorun olabilir; adamlar hidrolik eksilmiş dediğine göre hidroliği kaçıran bir yer de olabilir. aracı ilk çalıştırdığında direksiyonu çok hafif çevirince (sadece 1, 2 derece) herhangi bir ses geliyor mu ya da sert veya yumuşak mı?

Ses yok ama sertlik var aynen çok hafif çevirince bir gariplik hissediyorum

Seramana
03-11-2011, 21:02
Şimdi Parlarlı Fatih usta ile görüştüm ve durumu anlattım. Amortisör üst bilyalarından olabilir dedi ama sökmeden incelemeden birşey demek çok zor. Bu sadece bir tahmin.

Çok saol bunu da servise gittiğimde ileteceğim.

drwhiskey
03-11-2011, 21:27

Ses yok ama sertlik var aynen çok hafif çevirince bir gariplik hissediyorum

yine olabilir ile başlıyorum; direksiyon pompasında bir sorun olabilir. veya pompa sağlam; direksiyon hidroliğinin iletilmesiyle ilgili de bir sıkıntı olabilir. sisteme karışan herhangi bir yabancı madde veya direksiyon hortumlarında bir sorun... sisteme ne karışabilir diye soranlara: kamyon yedek parça işiyle uğraşıyorum. arızalı diye gelen bir pompadan bir tutam SAÇ çıkmıştı. hidrolik ve pnömatik sistemleri üzerine imalat yapan bir firmamız da var. yine arızalı diye gelen bir "direksiyon basınç hortumu"ndan "ÇAY KAŞIĞI" çıktı. çay kaşığı olduğunu anladığımızda aradan 10 dk geçmişti. basınçtan uzamış, yassılaşmış acayip bir şey olmuştu :D

Seramana
10-11-2011, 22:21
Bugun aracı 15000 bakımı için Gorala bıraktım ve tüm sıkıntıları insallah giderilecek.
1.Sol arka camdan gelen rüzgar sesi
2.Direksiyon sıkıntısı
3.Güneşliklerin değişmesi
4.Kolçak değişmesi.

Veeee 2 tane de süpriz yarın fotolarda görürsünüz inşallah :)

Yasin CCK
11-11-2011, 09:21
Sürprizleri severim :nargile

eyup_31
11-11-2011, 12:30
Bugun aracı 15000 bakımı için Gorala bıraktım ve tüm sıkıntıları insallah giderilecek.
2.Direksiyon sıkıntısı
4.Kolçak değişmesi.

kolçak ve güneşlik de nasıl bir sıkıntı oldu da değişecekler

Abdullah
11-11-2011, 13:13
2.Direksiyon sıkıntısı
4.Kolçak değişmesi.

kolçak ve güneşlik de nasıl bir sıkıntı oldu da değişecekler

Rüzgar sesi konusunda zamanında bende çok çektim Allah kolaylık versin. Güneşlik ve kolçaktaki problemi bende merak ettim doğrusu

HELICOPTERPILOT
11-11-2011, 14:06
jantlara nolmuş jantlara :fiuw

Seramana
12-11-2011, 00:26
Güneşlikte süratlenince frekansı yüksek bir titreşim oluyordu ve gercekten gıcık edici bir ses yaratıyordu. (soldakinde) Değiştireyip vidalarını sıktılar. Şuan ses yok tekrar olursa değiştireceklermiş.
Sol arka cam fitili garanti kapsamında değişti.
Kol dayamada sıkıntı yokmuş bana çok yumuşak geliyordu.
Direksiyon da da teste çıktıklarında herhangi bir sıkıntı görmemişler. Açıkçası bende şuan bir sıkıntı görmüyorum. Sanırım hidrolik seviyesinden kkaynaklanan bir durum. Bakımda tamamladıkları için bir durum yok. Ama tekrar oluşursa sızıntı olduğu kesin gibi geliyor bana.

Arabayı lifte kaldırdıklarında sağ ön ve arka jantın yamulduğunu farkettik. İ.Melih Gökçek' e teşekkürler :cilgin
Ayrıca bakım 270 lira tuttu. Malumatınıza....

Seramana
12-11-2011, 00:36
Veee uzun bir aradan sonra modifikasyonlara devam :)
Ön tampon bandı ve göğüs piyano black e boyandı.

http://img685.imageshack.us/img685/1139/img1983kd.jpg

http://img830.imageshack.us/img830/5717/img1975ya.jpg

gokhancpt
12-11-2011, 10:26
Tunç,Muavenet II ye piano black cok güzel yakışmış, çiziksiz günlerde kullanman dileğiyle :nazar

Seramana
12-11-2011, 12:09
Tunç,Muavenet II ye piano black cok güzel yakışmış, çiziksiz günlerde kullanman dileğiyle :nazar

Teşekkürler :yahoo

Sırada gösterge var onun içinde Esat Hocamı bekliyorum :)

eyup_31
12-11-2011, 12:15
sanırım biara ön tamponu beyaz düşünüyodun iyiki yaptırmamışsın bu hali harika çizdirtmeden güle güle kullan

cmr_cihangir
12-11-2011, 12:27
Yaptığın güncellemeler aslanı elit, üst sınıf araçlardan farksız kılıyor. :havali Hayran hayran izliyorum :ask

Seramana
12-11-2011, 12:37
sanırım biara ön tamponu beyaz düşünüyodun iyiki yaptırmamışsın bu hali harika çizdirtmeden güle güle kullan

Teşekkürler :) Evet az kalsın sıvıyordum :cilgin Forumun düşünceleri önemli benim için :kalp

Yaptığın güncellemeler aslanı elit, üst sınıf araçlardan farksız kılıyor. :havali Hayran hayran izliyorum :ask

Teşekkür ederim :) Aslanlarımız herşeyi hakediyor :superman

TanerHoca
12-11-2011, 12:37
güle güle kullan. :nazar
yakışan her dokunuş kullanım keyfini biraz daha arttırır. :iyi

mygold
12-11-2011, 12:40
tunç piano black konusunda goruşelim...cok guzel olmuş... :alkis

Seramana
12-11-2011, 12:42
güle güle kullan. :nazar
yakışan her dokunuş kullanım keyfini biraz daha arttırır. :iyi

Çok teşekkürler. Güzel sözmüş cidden :kalp

tunç piano black konusunda goruşelim...cok guzel olmuş... :alkis

Tamam abi pazartesi öğlen 12 de arayabilirsin. Akşam mesai çıkışı istersen bir gider bakarız. Teşekkürler :)

Esat
12-11-2011, 12:58
Tunçum çok güzel olmuş :nazar :nazar :nazar :nazar

Yasin CCK
12-11-2011, 17:42
Çok güzel olmuş :iyi

Soluksuz çiziksiz kullanman dilegiyle ;)

Ömer Gedik
12-11-2011, 18:39
Tunç ön tampon bandı çok şık durmuş ama iç kısmı bana garip geldi. Sebebi de Açık renkli ön göğüs ve Mat renkteki multimedya ünitesi. Yanlış anlama kötü demiyorum ama garipsedim.

eyup_31
12-11-2011, 18:50
Tunç ön tampon bandı çok şık durmuş ama iç kısmı bana garip geldi. Sebebi de Açık renkli ön göğüs ve Mat renkteki multimedya ünitesi. Yanlış anlama kötü demiyorum ama garipsedim.

iç kısımda açık renkli ön göğüs ve piano black zıt renklerin uyumu bence çok hoş...

Seramana
13-11-2011, 02:20

Kontrastın hoş duracağını düşünerek boyattım. Çünkü açık renk döşemede gösterge paneli çok soğuk duruyordu.

Multimedyaya gelince de aslında dış kısmı çıkartılıp boyanabilirmiş fakat tırnaklarının kırılma riskini göze alamadım ve firma bu uygulamanın cihazı garanti kapsamı dışına çıkartabileceği gibi bir kaç şey söyledi biz de dokunmadık.

HELICOPTERPILOT
13-11-2011, 03:16
:nazar :nazar :nazar

güzel olmuş kanka biraz daha zorlarsan alet 309 olacak

Abdullah
13-11-2011, 04:06
çok güzel olmuş keyfini çıkart özellikle iç kısım çok hoş görünüyor açık renkli göğüs piano black çok güzel olmuş.

Seramana
20-11-2011, 04:54
:tehlikeli Ve Muavenet kışa hazır! :tehlikeli
Yazlık lastikler, Contiwintercontact ts 830 ile bugün değiştirildi. Yamulan iki jant düzeltildi.
lastik fiyatı 235x4
jant düzeltme 20x2

Toplam maliyet 980TL (Axess e 7 taksit)

http://www.conti-online.com/generator/www/shared_content_tires/continental/automobile/img/car/winter/contiwintercontact_ts_830_p/ts830_p_breit_uv,property=onlineBildBig.jpg

eyup_31
20-11-2011, 11:44
buralarda şükür yazlık kışlık derdimiz yok :D

cmr_cihangir
20-11-2011, 13:09
Bu senenin gözde kışlastiği Goodyear Ug8 lerdi. Bakalım Continental'in WinterContact ları nasıl çıkacak. Hayırlı olsun Seramana. Lastikle ilgili yorumlarını da esirgeme lütfen. :havali2

TanerHoca
20-11-2011, 14:05
Bu senenin gözde kışlastiği Goodyear Ug8 lerdi. Bakalım Continental'in WinterContact ları nasıl çıkacak. Hayırlı olsun Seramana. Lastikle ilgili yorumlarını da esirgeme lütfen. :havali2

merak ettiğin sorunun cevabı burada...http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=105.0

Seramana
20-11-2011, 18:17

Teşekkürler. Kar yağar yağmaz yorumlarımı yazacağım :cilgin

cmr_cihangir
20-11-2011, 21:17

merak ettiğin sorunun cevabı burada...http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=105.0

Taner hocam, şimdi göz attım. Tam teşekküllü siteyiz evellallah. :D

mygold
20-11-2011, 21:22
tunc hayırlı olsun.. bence ıyı bır tercıh olmuş..test yorumlarını beklıyoruz..

Seramana
20-11-2011, 21:29
tunc hayırlı olsun.. bence ıyı bır tercıh olmuş..test yorumlarını beklıyoruz..

Teşekkürler Mücahit abi. Öncelikle ilk yorumum direksiyon yumuşadı. Ama ne alaka anlayamadım ??? Sana öyle gelmiş olabilir diyeceksinizdir. Ama daha önce arabamı kullanan bir arkadaşımı bugün direksiyona oturttum ve hiç bir şey söylemedim. Direksiyona ne yaptın yumuşamış diye bir tepki aldım. Lastikle bir alakası varmı?

mygold
20-11-2011, 21:33
bende aracımda kışlıklara geçınce yol sesının azaldıgını ve dıreksıyonunun bıraz yumşadıgını hissediyorum. sende direksiyonda baya bır yumşama varsa lastıktekı silikanın etkisi olabilir..

Ufuk
20-11-2011, 22:40
bende aracımda kışlıklara geçınce yol sesının azaldıgını ve dıreksıyonunun bıraz yumşadıgını hissediyorum. sende direksiyonda baya bır yumşama varsa lastıktekı silikanın etkisi olabilir..

Havalar Biraz Isınınca Yol Sesi Nasıl oluyor o zaman bak :) Eski Türk Filimlerinde Araba Lastikleri Ses Çıkarırdı. aynı onun gibi olıuyor şaka bir tarafa direksiyonun yumuşaması biraz tuhaf geldi neticede lastiğin kendisi yumuşak olduğu için yola daha çok yapışıyor bu da direksiyonu çevirmeyi biraz daha zor hale getiriyor.. En azından bana daha önce öyle oluyordu 308'ime daha kışlık lastik taktırmadım..

Seramana
20-11-2011, 23:23
Valla izolasyon var arabada yol sesi falan bilmem ben :dans

Ufuk
20-11-2011, 23:32
Güle Güle Kullan Kazasız Belasız.. :D

mygold
20-11-2011, 23:57

bendede izolasyon var tunc ama kış lastıgıne gecınce sesın azaldıgını hıssedıyorum. yaz lastigim contıler sesli bence..

Seramana
21-11-2011, 00:05

bendede izolasyon var tunc ama kış lastıgıne gecınce sesın azaldıgını hıssedıyorum. yaz lastigim contıler sesli bence..

Benim yazlıklar Contipremium Contact 2. Kışlıklar daha sessiz geldi banada.

Abdullah
25-11-2011, 09:04
hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin.

gokhancpt
25-11-2011, 09:49
Tunç, öncelikle hayırlı olsun. Bende kışlıkları ilk taktığımda şaşırmıştım, yaz lastiklerine göre çok sessizdi. acaba yazın hiç çıkarmasakmı :cilgin
güle güle kullan

TanerHoca
25-11-2011, 09:55
... Öncelikle ilk yorumum direksiyon yumuşadı...

kış lastiklerine geçişle beraber benim de direksiyonum bayağı yumuşadı. :)
18 likler takılıyken bir keresinde hanımdam direksiyonu çevirmesini istediğimde
"arızalı mı bu, niye bu kadar zor dönüyor?" diye sormuştu. :havali2

Seramana
25-11-2011, 20:50
... Öncelikle ilk yorumum direksiyon yumuşadı...

kış lastiklerine geçişle beraber benim de direksiyonum bayağı yumuşadı. :)
18 likler takılıyken bir keresinde hanımdam direksiyonu çevirmesini istediğimde
"arızalı mı bu, niye bu kadar zor dönüyor?" diye sormuştu. :havali2

:cilgin :cilgin

mimit
26-11-2011, 01:08
bende aldım bir hafta önce conti ContiWinterContact™ TS 830 ama desenlerimiz değişik sizin lastikleriniz sanırım ContiWinterContact™ TS 830P :) fiyat olarak ta 195 tl ye aldım tanesini,ıslak zemin performansı gerçekten şahane,aracın içindeki sesler azaldı resmen,kışlık olmasına rağmen çok sessiz lastikler, michelin energy saver lastiklerden çok daha iyi.kar yağdığında da bir deneme yapıcam :)

http://www.continental.tr.cokis-online.de/bilder/reifen/zoom/conti_ts_830.png

Seramana
26-11-2011, 01:22
Sizin koyduğunuz deseni görünce farkettim benimki de bundan. Siz nerden aldınız 195e? Bana iyi geçirmişler ozaman. Lastik ebadı nedir?

mimit
26-11-2011, 01:30
205/55/16 ben yıllarıdır yokohama kullanıyorum ama bu sezon yeni tarihli lastiklerini bulamadığım için continantal e geçiş yaptım,lastiğe karar verdikten sonra ankarada 3 4 bayi ve bir okadar da her marka lastiği satan dükkanlara girdim 210 ile 245 lira arası fiyatlar aldım en son sıkı bir pazarlık ile bu fiyata 10 taksit yaptı. ama bir anlaşmada yaptık jantlarımı değiştirdiğimde toyo t1R larıda kendisinden alıcam. tabi ozaman da sağlam bir pazarlık yapıp uygun fiyat alırsam sürekli müşterisi olabilirim.

Seramana
26-11-2011, 01:32
205/55/16 ben yıllarıdır yokohama kullanıyorum ama bu sezon yeni tarihli lastiklerini bulamadığım için continantal e geçiş yaptım,lastiğe karar verdikten sonra ankarada 3 4 bayi ve bir okadar da her marka lastiği satan dükkanlara girdim 210 ile 245 lira arası fiyatlar aldım en son sıkı bir pazarlık ile bu fiyata 10 taksit yaptı. ama bir anlaşmada yaptık jantlarımı değiştirdiğimde toyo t1R larıda kendisinden alıcam. tabi ozaman da sağlam bir pazarlık yapıp uygun fiyat alırsam sürekli müşterisi olabilirim.

Bende ankaradan aldım. Bana 230 dan aşağı diyen olmadı. O kadar da yırtındım. Keşke sizle beraber alsaymışım. Bide 7 taksit alabildim ancak :) Bu jant ve lastik değişimi muhabbetine oldu sanırım :D Öyle kandırayım kendimi :gul5

mimit
26-11-2011, 01:47
etkisi büyüktür sanırım,yıllardır bir aile dostumuzdan alıyordum lastikleri genelde zaten bellidir kullandığım marka ve modeller yazın toyo t1R,kışın yokohama,yokohamanın da zaten kışlık tek bir modeli var. uzun zaman sonra ilk defa dışarı dan ucuza lastik aldığım için bende yıllardır kazıklanıyor muydum acaba psikolojine kapıldım :) çünkü bu lastiklere tanıdığımız bile 210 tl nin altında fiyat veremedi.gerçi hep araştırır fiyat alır en son oraya giderim.

Seramana
26-11-2011, 03:24
etkisi büyüktür sanırım,yıllardır bir aile dostumuzdan alıyordum lastikleri genelde zaten bellidir kullandığım marka ve modeller yazın toyo t1R,kışın yokohama,yokohamanın da zaten kışlık tek bir modeli var. uzun zaman sonra ilk defa dışarı dan ucuza lastik aldığım için bende yıllardır kazıklanıyor muydum acaba psikolojine kapıldım :) çünkü bu lastiklere tanıdığımız bile 210 tl nin altında fiyat veremedi.gerçi hep araştırır fiyat alır en son oraya giderim.

O zaman kazasız bir kış olsun diyelim :alkis

cmr_cihangir
26-11-2011, 15:56
Başta Ankara daki üyelerimiz olmak üzere tüm dostlara aynı temenniyi bende diliyorum.