PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tanışma

aydnblr
27-07-2011, 23:01
Tüm forum peugeot üyelerine merhabalar.Dün akşam forumunuza yeni üye olduğumda kendimi tanıtmadan konuya giriş yaptığımdan dolayı özürlerimi bildiririm.Adım Aydın , İşletme mezunuyum , emekliyim ;bugüne kadar ticaretle uğraştım ve çeşitli firmalarda yöneticilik yaptım.İstanbul Avrupa yakasında ikamet etmekteyim..Halen ticari faaliyetim ufak çaplı devam etmektedir.Bugüne kadar çeşitli araçlarim olmasına karşın en son aracım Renault megane rxt emektarı takas ederek Peugeot 5008 ' i 2-temmuz'da aldım.Aracımı değiştirmemdeki sebep emektarın yaşının 13 olması ve metal yıpranmasının olduğu düşüncesi idi.Reno aracımıda sıfır almıştım ve bugüne kadar ne yalan söyleyeyim doğru dürüst ne masraf çıkarmış ne de yolda bırakmıştır..Kısaca gerçekten çok memnundum.Konumuza gelince dün akşam da belirttiğim gibi 2 ay gibi detaylı bir araştırma sonucunda mantıklı bir karar verdiğimi düşünerek 5008 ' i aldım.Gerçekten bu araştırma esnasında herkesin iyi niyetle yazmasına karşın internet ortamında ve tanıdığım kişilerin peugeot araçlarına karşı toplumda oluşan bir antipatiklik olduğunu hissettim.Örnek çok iyi tanıdığım birçok araç sahipleri işte parçalarının pahalı olmasından tutun da , yolda her an bırakabileceğinden , gerekli olan parçalarının hemen servislerde tedarik edilemediğinden , ikinci elinin çok düşük olduüundan vs...Belki güzel ve iyi niyetli yorumlar olmasına karşın insanlarımızın gözden kaçırdıkları bence en önemli düşünceleri ;kendi şahsi değer yargılarını ve duyumlarını başkalarının da aynısını kabul etmelerini istemeleri diye düşünüyorum...Her ne kadar göreceli kavramlar farklı da olsalar gerçek her zaman içinde ve ayrıntılarda saklıdır.Elbette ki araç alanlar kaza yapmak istemezler , araçlarında bir ekstra masraf olsun istemezler .Bazen bunlar tamamen şansla da alakalı olabilir.Kafanızı şişirmek istemem ama ben şahsımın 2 ay boyunca araç almak için ne derece araştırdığımı ve karşılaştığım düşünceleri sizlerle paylaşmak istedim...Elbetteki para kolay kazanılmıyor , elbetteki verilen para karşılığı alınacak olandan tam karşılık beklenilir....Konumuza gelince aracımız malumunuz peugeot 5008.Aleminyum gri ,112 beygir,270 tork olandan ( özellikle baktırdım malumunuz elde kalan eski kasa olabilirmi diye sonuç olumlu);obsiyonel özelliklerinde ise ısıtmalı deri koltuk ( hiç düşünmemiştim zaten ) ve fabrika alarm paketi ve süper kilitleme hariç (çok istememe karşın ağustos ve eylül aylarında gelecek olanların içinden çıkabilir mi diye sorduğumda şans denilmişti) her şeyi mevcut.Aracı aldıktan sonra ziebart'ta boya ve koltuk koruma yaptırdım (Temmuz kampanyası var ;dıamond boya koruma liste fiyatı 529TL , kampanyalı 400 TL ,koltuk koruma sıfır araçlarda ücretsiz ama ilave indirim ücretiyle 250 Tl dan 100Tl. düşerek torpido kısımlarına da çatlamaya ve aralara giren tozların korunmasına yardımcı olacak kimyasal sürüyorlar.Sonuç olarak boya koruma = 400 + (koltuk cola lekeleri falan ) 100 = 500 Tl.Bunlara ilaveten bagaj için hemen hemen tam uyumlu sayabileceğim orijinal havuz daha piyasada tam olarak bulunmadığından (servisleri dahil )piyasadan bmv sedan havuzu aldım ve bence de çok güzel oldu.Orijinalinden bence tek farkı 1-2 cm en ve boy kısalığı sayılabilir . Arayıp da bulamayan arkadaşlara tavsiyem sayılır denemelerinde fayda var.Bedeli 119TL. ama pazarlık neticesinde 100TL kadar indirebildim.Ve yine servisinden anında alabildiğim 5008 orijinal bagaj paspası ( kolay katlanabiliyor) , (sadece nedendir biraz ebatı ufak yapılmış) bedeli 65TL.Servisten tedarikle orijinal lastik paspaslar ( bazı internet ortamındaki arkadaşların yazdığı gibi 3008 amblemli paspaslar değil 5008 yazan)aldım ve bedeli=90 TL.Servisten rica ettim ve hemen ertesi güne randevu vererek orijinal darbe sensörlü peugeot alarmı taktırdım;Aynı kontak anahtarıyla devreye alınabiliyor,bedeli 330TL.(Pazarlık etmenizde fayda var , ben biraz daha indirttim)...Aracı pek fazla kullanmama fazla bir fırsatım olmamasına karşın şu an için mükemmel diyebilirim..Ama şunuda altını çizerek belirteyim ki ; birçok arkadaşın yazdığı gibi otomatik viteste kullanıldığında 1-2-3 geçiş aralıklarında doğal olarak hissediliyor.Ama bu aracın bir kusuru olduğundan kaynaklanmıyor ( mantık kurmaya çalışalım; araç sizin klasik vites geçişinizi otomatik olarak yapıyor )eğer bu beni ne olursa olsun rahatsız eder derseniz 5008 ' de buda çözülmüş.Aracın vites geçişini tamamen otomatikten viteste kullanmaya aldığınızda ister direksiyondan ister yine el alışkanlığınıza göre vites topuzundan dokunarak bu sarsıntıları hissetmeden çok rahat olarak kullanabilirsiniz.Herkesin zevk ölçülerine saygı duyulur.Zaten bu araçla uzun yol yapmak isteyen arkadaşlar vites konusunda özellikle araç sollamalarında direksiyon kumandasını kanımca kullanacaklardır.Neden mi ;araç sollarken ayağınızı gazdan kesmeden bir parmak dokunuşla vitesi anında küçültüp gaza rahatlıkla basabiliyorsunuz ve aracınız sizin isteğinize çok rahat yanıt veriyor.Normal klasik vitesde de aynı şekilde yapmıyormuyuz. Bu arada son izlenimimi de paylaşmak isterim ki bu otomatik vites geçişi hissedilmesi başka araçlarda da oluyor.2011 Mart ayında arkadaşım 90.000 Tl vererek sıfır bmw aldı . üstelik 2000 motordu.Sonuç onun aracında da aynı vites geçişleri 1-2-3 aynısı hissediliyor ; daha sonra araç süratlerini aldığından vites geçişleri yağ gibi oluyor ve hissetmiyorsunuz.Kanımca bu genel bir araç klasiği diye düşünüyorum.Şİmdilik sizlerle paylaşabileceğim bilgilerim bunlardır.Bir kusurum yazım hatam,eksikliğim oldu ise özürlerimle.Kafanızı şişirdiysem hepinizden affola.Allah hepimizi kazalardan ve belalardan korur inşallah.Saygılarımla....

γuяdaeя
27-07-2011, 23:30
Aramıza hoşgeldiniz Aydın Bey... Detaylı bilgi paylaşımı için de ayriyeten teşekkürler. 5008 kullanıcıları ve almak isteyenler için ışık tutan bilgiler :)

eyup_31
27-07-2011, 23:36
aramıza hoşgeldin aydın abi... bu aracını da megane gibi güle güle eskitmen dileğiyle :)

Esat
27-07-2011, 23:47
Keşke her yeni üye olan arkadaşımız sizin gibi kafamızı şişirsede :alkis2 bizde burda damdan düşen adamları toplamak zorunda kalmassak inceliginiz ve hassasiyetiniz için ayrı bi teşekkürü hakettiniz bence umarım hem araba hemde hayat tecrübelerinizi bizimle paylaşırsınız avrupa ve anadolu yakasından birçok üyemiz var ve ayın belirli çarşambaları sohbet için sıkıntılarımız için güzellikler için bir araya gelir dost sohbetleri ederiz sizide aramızda görmekten mutluluk duyarız klendinize çok iyi bakın ailemize tekrardan hoş geldiniz..

aydnblr
28-07-2011, 01:42
Hepinize bu güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.Temiz kalplerinizin en temiz duygularını yansıttığınıza inanıyorum.Bu arada yaşımı yazmayı unutmuş olabilirim ( 49 ).Uzun yol yaptıktan sonra sizlerle inşallah bilgilerimi paylaşacağım.En güzel mutlu günler sizlerin olsun.Allah'a emanet olun...

carpediem77
28-07-2011, 05:27
aramıza hoş geldiniz. kazasız belasız kullanmak nasip etsin inşallah. bence 5008 sınıfının en güzel araçlarından biri ve yapılan çoğu yorumlar bu yönde. maalesef peugeota karşı inanılmaz bir önyargı var.şöyle söyleyeyim.308 alacağımı söyleyince arabalar konusunda bilgi sahibi olmayan birkaç arkadaştan şu yorumu aldım.peugeotlar sorunluymuş. neyi varmış diye sorduğumda bilmem öyle söylüyorlar diyorlar.kimsenin üzerine toz kondurmadığı toyota kaçıncı kez araçlarını geri çağırdı ama bu bile imajını değiştirmedi. peugeot da bu tarz bir sorun çıksa konuşulacakları düşünemiyorum bile.

Abdullah
28-07-2011, 07:42
Aydın Bey forumumuza hoşgeldiniz safalar getirdiniz. Forumumuz ne güzel bir insan kazanmış. Hepimiz araçlarımızı çok seviyoruz fakat yazdığınız detaylı yazı itibariyle siz bizden biraz daha çok seviyorsunuz. Aracınızı ve aracınıza yaptıklarınızı o kadar güzel bir şekilde anlatmışsınız ki sizi en yakın forumpeugeot buluşmasında aramızda görmek ve tecrübelerinizden yararlanmak isteriz tekrar hoşgeldiniz kazasız sürüşler mutlu keyifli forumlar dilerim.

Yasin CCK
28-07-2011, 08:46
Süpersin hocam :alkis

Aslanını en az bizler kadar seven aktif bir üye daha kazandık sanırım ;)

Keyifli forumlar dilerim...

Ömer Gedik
29-07-2011, 09:22
Aydın bey detaylı 5008 anlatımınız için teşekkürler. Hakikaten okuması faydalı ve keyifliyidi. Sizi buluşmalarımızda daha yakından tanıyıp sohbet etmekte isteriz.

cmr_cihangir
29-07-2011, 09:45
Aramıza hoşgeldiniz. 5008 iyi bir aile aracı dolayısıyla güzel bir seçim olmuş. Ayrıca aracınıza ilişkin ayrıntılı yorumlarınız için bende teşekkür ederim. Keyifli forumlar dilerim

Eren
29-07-2011, 09:57
Hoşgeldiniz, keyifli forumlar

aydnblr
30-07-2011, 00:41
Tüm forum üyelerine yazdığım saat itibariyle hayırlı akşamlar dilerim.Aranıza yeni katılmama rağmen insanı motive eden sıcak yazılarınıza ve iyi niyet düşüncelerinize de ayrıca çok teşekkür ederim.5008 konusunda daha fazla bilgilerimi şu an paylaşmak istememe rağmen fazla kullanamadığımdan dolayı kısmetse bir ay sonraki uzun yolculuğuma bırakmak zorundayım.Bununla beraber geçen yazımda eksik bıraktığım bir kaç incelememi de sizlerle paylaşmak istiyorum.İnternet sitelerindeki bazı arkadaşların 5008 ile karşılaştığı sorunları ( parçalarının hemen bulunamaması ve çok pahalı olması vs.üzerine odaklanmak istiyorum.gerçi hepsine canı gönülden geçmiş olsun diyorum,morallerinin bozulmasına yetecek kadar olaylar yaşayan arkadaşlar için gerçekten çok üzücü durumlar olduğunu yazılarından tahmin edebiliyorum.Örnek olarak ; büyük bir lastik yarılmasından dolayı lastiğini yeni olarak hemen bulamayan bir arkadaşımız,çamurluğunu hemen serviste değiştiremediğinden muzdarip olan başka bir arkadaşımız gibi...Gerçekten hoş olmayan üzücü olaylar.Evet paranı kazan tasarruf et . ailen için teknolojik konforlu bir araç almaya karar ver .Bir müddet sonra manasız işlerle uğraş dur.Evet bizlerde araçlarımızı yeni aldık , bizlerin de başına bundan sonra ne gelebileceğini doğrusu bilmiyoruz.Ancak Allah hepimize hayırlı ve kazasız sürüşler verir inşallah diyerek konumuza girmek istiyorum.Araç sahiplerinin en korkulu rüyasıdır ek masraf ve beklenmeyen durumlar.Galatasayarımızın uefa şampiyonu olduğu sene sahibi olduğum aracımada kendini bilmez birisinin güya sevinciyle ateş etmesi sonucu serseri kurşun arka camı tuzla buz etti.Ertesi gün R. marka aracımı Yetkili servise götürdüğüm zaman bana ne deseler ; elimizde sizin aracın şu an camı yok Bursa'dan fabrikadan getireceğiz ; niye ? efendim sizin cam özel,kırılır ama mika özellikli dağılmaz.İsterseniz dağılanı yan sanayi piyasada var 2-3 saatte takar veririz.Ama orijinalini en az altı çizili olarak yazıyorum 3 koskoca gün bekleyeceksiniz.Peki başka servislerde de yok mu?Yok !İsterseniz kendinizde araştırın!Dururmuyum benim aracım ve parasını ben vermişim , üstelik alalı daha ne kadar olmuş ki! İstanbulluyuz buluruz evelallah...Heyhat kardeşim nerde ; sanki metropol denilen şehirde yaşamıyor-
muşuz da haberimiz yokmuş !! Anadolumuzun köyünde bulunur bunun kardeşim neden mi ;bakkal dükkanında parçası var.Önüne gelen araç Türkiye'de üretiliyor diye herkes maşallah usta , özel servisleri desen daha çok ..Sorun ne parça yok..Sonuç ne yaptıysam ne araştırdıysam 3 gün araç yattı ve üç günün sonunda aracı teslim alabildim.Bunu niye sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettiğimi anlamışsınızdır forum ailesi...Evet konumuz 5008 parçası zor bulunur !!! , neden mi ; Türkiye'de üretilmiyor , yurtdışından ithal ediliyor.Peki burada üretilenin durumuda aynı değil mi?Koskoca şehirde ben niye senesinin kaliteli full donanımlı bir aracım için bırakın yurtdışı ithal edilmesini arasındaki mesafe 5-6 saat olan yerden aracımın parçasını bekliyorum...İkinci konumuza gelince ; İthal araç yetkili servislerinin pahalı ve
bilgisizliğinden bahsediliyor.Doğrudur yerden göğe kadar katılıyorum.Ama sadece şu konuda ayrılıyorum;ayrımcılık yapmadan bu bütün marka araç servisleri için veya tüm model marka araç servislerinin bir kısmının kronik sorunu olduğunu söyleyerek...Sene 2005 ; yine aynı marka aracım aniden yolda giderken devri düştü sanki at arabası rahatlıkla beni geçebilir .Ara ara trafikte stop etmeye başladı (Allahtan akü iyi çalışıyor stop ediyor yine çalışıyor.Bu arada birkaç kritik kazada atlattım.Sonuç servise gidildi .Teşhis 1 :benzin deposunda su var , sökülüp temizlenecek.Yapılmadı .Başka yetkili servis , teşhis 2 :bunlarda buji yok dolayısıyla enjektörler tıkanmış olabilir , özel aletle temizlenecek.Yapıldı.Sonuç , ne olacak hüsran sadece tatlı paramdan oldum bayağıda iyi paraydı.Abartısız muhterem kardeşlerim inanın 6 adet yetkili servise gittim.Aracı yeni almışım ama acaip şekilde karşılaşmadığım sorunlar var karşımda.Aslında karşılaştığım zorluk ve stresi inanın çok kısa yazdım.Eğer kısa yazın da buysa uzununu
hiç yazma demeyin lütfen.Sorun çözüldü çok basitmiş ama kim çözdü dersiniz.Mahalle arasındaki sıradan bir mekanikçi arkadaş.Çünkü onun elinde aracın hatasını gösteren bir laptoplu bilgisayarı yoktu da ondan.Değerli forum arkadaşlar kusura bakmayın kafanızı ağrıtmış olabilirim ama bunları yazmamdaki maksat aracı olan herkesin,modeli,
markası, teknik donanımı ne olursa olsun her zaman aksiliklerin yaşanabileceği olayını paylaşmaktı.günümüzde 5008 için ne kadar geçerli ise başka marka araçlar içinde aynı olduğu kanaatindeyim.Eğer sözüm meclisten dışarı aksini iddia eden varsa ve beni aydınlatırsa çok sevinirim.Sonuç olarak peugeot 5008 ithal bir araç ve dizayn olarak yeni bir konsept.Her ne kadar 3008 ' in iç kısmı , özellik aynı olsa da kasa yeni bir üretim ve Türkiye yollarında yanılmıyorsa 1,5 senelik...Bazı aksaklıklar her ne kadar istenmesede maalesef olacaktır.Bu benim de sizinde her an başımıza gelebilir.Bir dip notum da arka üçüncü sıra koltuk hakkında ; yapılan test sürüş uzmanlarının yazdığı açıklamalar ile ilgili.Uzman olan arkadaşlar 5008'in içinin geniş ama üçüncü sıra koltukların rakiplerine göre rahat olmadığından bahsediyorlar.Neden acaba!Sizleri bilemiyorum ama bu boydaki bir aracın katlanan özellikli koltuklarında ne derece uzun yolculuk edecekleri düşünmüşler ve oraya kaç kiloluk insanı oturacaklarını hesap etmişler...Herhalde 100 ve üstü bir insanın orada otobüs konforunda uzun yolculuk yapmasını hesaplamışlarsa bilemem.Benim boyum 1,76 ve kilom 77.Aracı almadan ben şahsen oturdum ve anormal rahatsızlık hissetmedim.Affınıza sığınarak ; hafif balkon göbeğim için bile sorun değildi.Evet ayaklarımı uzattığım yer çok uzun yolculuklar için zaman zaman rahatsız olabilirdi ama çok da önemli değil.Kaç kişimiz bu aracı doldurarak özel günler hariç uzun yolculuklara çok sık çıkarız.Benim görüşüme göre mükemmel olmasada rahatlıkla acil durumlarda üçüncü sıra koltuklarla ( zaman zaman yer değiştirmeli olarak uzun seyahatlerde ) yolculuk yapılabilir.Elbetteki benim görüşümdür.Benim için yeterli idi.Şimdilik bu kadar diyerek , hepinize sabrınızdan dolayı şükranlarımı sunarım.Tüm forum ailesini kazasız sürüşler dilerim.Saygılar.....

Abdullah
30-07-2011, 21:10
Aydın bey yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum ve kesinlikle başımızı ağrıttığınızı düşünmeyin zaten okumak istemeyen okumaz deneyimlerinizi anlatmanız çok güzel sizden öğreneceğimiz çok şey var. 5008 e gelince sizinde dediğiniz gibi araç daha yeni ve kullanıcısı da biraz az o yüzden sanırım servisler ellerinde fazla parça tutmuyorlar 308 in kullanıcısı fazla olduğundan parça konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz. İkiside ithal araç tabi 308 in 3 yıllık bir geçmişi var ilerleyen yıllarda parça konusunda çok daha rahat edeceğinize inanıyorum keza yerli üretim aracınızda bile 3 gün beklenilmiş 5008 için 1 hafta az bile diğer olay göz önüne alınırsa.

Esat
31-07-2011, 00:57
Neyseki sebebi Galatasaraymis beklemek çok ta dokunmamistir:):):)