PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 Farların kendi kendine yanması problemi...

timur_ztrk
12-06-2011, 21:22
Sevgili forum üyeleri,
Hepinizi selamlarım öncelikle. Gecen hafta 308comfort 1.6 hdi satın alarak ilk defa peugeot kullanmaya basladım. Şimdilik aractan memnunum fakat yasadığım far problemi biraz canımı sıkmaya basladı. Farlar kendi kendine yanıyor far düğmesi kapalı iken. Aracı stop ettiğimde dahi bağzen yanmaya devam ediyor. Bu sekilde bir problem yasamıs olan varsa deneyimlerini paylasabilirmi benimle .
Hepinize şimdiden cok tesekkur ederim.
Timur

Ömer Gedik
12-06-2011, 21:30
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Lütfen forum kurallarını okuyun ve 10. madde gereği kendinizi tanışma bölümünde tanıtın. Ayrıca aracınızı ilgili modelin aracım başlığında tanıtırsanız sevinirim.

Ömer Gedik
12-06-2011, 22:51
Öncelikle ilgili bölümde kendinizi tanıttığınız için teşekkür ederim.

Bu sorunla ilgili tüm sorun oluşabilecek araçlara Peugeot'un yayınladığı bülten le yazılım yüklemesi yapıldı. Bu yazılımla bahsettiğiniz sorun çözüldü. Serviste aracınızın şasi numarası girildiğinde Kampanya diye tabir edilen bu işlem yapılacaktır. En yakın yetkili servise uğrayıp sorunla ilgili yazılım yüklemesi isteyin

timur_ztrk
13-06-2011, 09:01
Ömer bey teşekkür ederim bilgilendirme için.

Abdullah
13-06-2011, 09:45
timur bey aramıza hoşgeldiniz Ömerin de dediği gibi sorununuz yazılım güncellemesiyle çözülecektir umarım forumumuzda kalıcı olursunuz ve buluşmalarımızda aramızda bulunursunuz keyifli forumlar...

timur_ztrk
17-06-2011, 16:23
arkadaşlar gündüz farı nedir ? Bileniniz mutlaka vardır. Aracı servise goturduk far ile ilgili gündüz farı ayarı acıkmıs kapattık dediler artık farlar komut dısı yanmayacak dediler gonderdiler bizi. Basındanmı attı anlayamadım.

Abdullah
17-06-2011, 16:33
arkadaşlar gündüz farı nedir ? Bileniniz mutlaka vardır. Aracı servise goturduk far ile ilgili gündüz farı ayarı acıkmıs kapattık dediler artık farlar komut dısı yanmayacak dediler gonderdiler bizi. Basındanmı attı anlayamadım.

Timur Bey Gündüz farı araçlarımızda standart olarak gelen ve aracı çalıştırdığınızda otomatik olarak yanan aslında park lambalarınızdır. Eğer sizin probleminiz kısa farlarınızın kendi kendine yanması ise bu sorun bu şekilde çözülmeyecektir. Servisin yaptığı anladığım kadarıyla yol bilgisayarının bulunduğu konumdan gündüz farını kapatmak olmuş.

reisG
17-06-2011, 16:37
Aracı servise goturduk far ile ilgili gündüz farı ayarı acıkmıs kapattık dediler artık farlar komut dısı yanmayacak dediler
Bu kadar saçma bir şey duymadım. Hangi servise gittiniz.?
Gündüz farları yeni nesil araçların pek çoğunda std. veya ops. donanım olarak yerini almaya başlayan bir güvenlik sistemidir. Gündüz farları kimi araçlarda led kimi araçlarda da paralk ışık veren std. ampul şeklinde olur.
Gündüz farı donanımı olan araçlarda ışık kolundan veya bizim 308lerde olduğu gibi araç konfigürasyon menüsünden aktive edildiğinde, gündüz farları devreye girer. Sadece önde bulunan ledler veya ampuller yanar.-Arkada herhangi bir aydınlatma devreye girmez.Normal parklar veya kısa - uzun huzmeli farlar devreye girdiğinde gündüz farları devreden çıkar. 308in menüsünde gündüz farını aktif et emri verdiğinizde, aracı çalıştırdıktan sonra ön farlarda kuvvetli ışık veren ampuller devreye girer. Menüde gündüz farının aktivasyonunu iptal ederseniz gündüz farları devre dışı kalır. Gündüz farının aktif olması trafikte görülür olmanız açısından önemlidir.
Gündüz farının aktif olmasının sizin sorununuza sebep olması gibi komik bir şey olamaz. Ve bir güvenlik donanımı olan gündüz farını iptal ettik artık farlarınızn kafasına göre yanmaz kapanmaz demek sizinle dalga geçmekle eşdeğer bir durumdur.
Aynı benim klima debisini resmi serviste elleri ile kontrol edip birşey yok dedikten sonra özel servise gidince gazınız bitmek üzere deyip gazı fulleyince mükemmel klima soğuğu almak gibi bir durum bu.

erener
17-06-2011, 16:59
Timur bey,

Sizin yaşadığınız problem tam olarak nedir. Bize daha detaylı ve daha açıklayıcı bir şekilde anlatabilirmisiniz.

Sanırım bir karışıklık var.

timur_ztrk
17-06-2011, 17:12
Arabayı çalıştırdığımda (farlar anahtardan kapalı olduğu halde ) farlar yanıyor otomatikman. Sadece farlar yanıyor bu arada arka stoplar yanmıyor. Sanki otomatik far sensoru var otomatik yakıyor farları.

erener
17-06-2011, 17:25
Arabayı çalıştırdığımda (farlar anahtardan kapalı olduğu halde ) farlar yanıyor otomatikman. Sadece farlar yanıyor bu arada arka stoplar yanmıyor. Sanki otomatik far sensoru var otomatik yakıyor farları.

Hocam bu bahsettiğiniz arıza değildir , Bu Gündüz farıdır Reis inde dediği gibi gündüzleri fark edilmek içindir ve sadece önlerde yanar.
Bunu bugun servisin yaptığı gibi kendiniz menüden kapatıp açabilirsiniz..

reisG
17-06-2011, 19:29
sevgili dostum sizin araçta hata yokki o yananlar gündüz farları bir arıza yok. onların zaten yanıyor olması lazım. bu arada detaylı bilgiyi yuklarda yazdım ama siz bir de kullanım klavuzundan okuyun servisin yaptığı işlem doğru ama bunu yukarda benim yazdığım gibi size anlatıp hatalı bir durumun olmadığını ve bunların gündüz farı olduğunu söylemeliydi.

timur_ztrk
23-09-2011, 17:11
Aynı probleme sahip başka arkadaşlar vardır belki forumda onlara refrans olurum. Konu ile ilgili son bilgileri aktarmak istiyorum. Aractaki sorun kontrol dışı arac giderken kısa farlarım kendi kendine yanıyordu. Bunu gündüz farı olduğunu sanmıstık basta ama gündüz farlarını menuden off yaptıktan sonra bile problem devam etti. Problemle alakalı internette yaptığım araştırmada 2009 yılı sonunda Peugeot un 2008 model aracları geri çağırarak güncelleme yaptığı ve nedenin ise kontrol dışı yanan aydınlatmalar olduğu bilgisine ulaştım. İşin ilginç tarafı öncelikle servislerin bundan bilgileri olmaması. Daha sonra Peugeot Türkiye'ye attığım mail den 1 saat sonra PT bana geri döndü ve problemimi çözeceklerini bildirdiler. Sonraki günde de yetkil servisten arayıp aracımı servise davet ettiler. Serviste ücretsiz parca değişimi yapıldı.. Su anda sorun kalmadı. Beni şaşırtan ve sevindiren Peugeot Turkiyenin bu kadar kısa sürede reaksiyon gösterip çözüm bulması. Selamlar

Abdullah
26-09-2011, 12:38
Aynı probleme sahip başka arkadaşlar vardır belki forumda onlara refrans olurum. Konu ile ilgili son bilgileri aktarmak istiyorum. Aractaki sorun kontrol dışı arac giderken kısa farlarım kendi kendine yanıyordu. Bunu gündüz farı olduğunu sanmıstık basta ama gündüz farlarını menuden off yaptıktan sonra bile problem devam etti. Problemle alakalı internette yaptığım araştırmada 2009 yılı sonunda Peugeot un 2008 model aracları geri çağırarak güncelleme yaptığı ve nedenin ise kontrol dışı yanan aydınlatmalar olduğu bilgisine ulaştım. İşin ilginç tarafı öncelikle servislerin bundan bilgileri olmaması. Daha sonra Peugeot Türkiye'ye attığım mail den 1 saat sonra PT bana geri döndü ve problemimi çözeceklerini bildirdiler. Sonraki günde de yetkil servisten arayıp aracımı servise davet ettiler. Serviste ücretsiz parca değişimi yapıldı.. Su anda sorun kalmadı. Beni şaşırtan ve sevindiren Peugeot Turkiyenin bu kadar kısa sürede reaksiyon gösterip çözüm bulması. Selamlar

Öncelikle sorununuzun çözüldüğüne sevindim fakat bu sorun Ömer arkadaşımızın ve benim bahsettiğimiz sorun. İlk gittiğiniz servis sizinde dediğiniz gibi sizi başından savmış. Biz sorununuzu gündüz farlarını söylüyorsunuz sanarak daha sonra birkaç yorumda bulunmuştuk fakat sizin de bahsettiğiniz gibi farlarınızdan kaynaklanan problenmiş. Sorunsuz sürüşler dilerim. Bu arada dikkatimden kaçmadı 2 ay sonra konuya tekrar dönmüşsünüz sizi daha sık aramızda görmek isteriz keyifli forumlar...

wolo
22-07-2012, 16:10
aracın kendi menüsünden gündüz farı açılıp kapanasbiliyormu bunu tari fedebilirmisiniz?

Yasin CCK
22-07-2012, 22:19
aracın kendi menüsünden gündüz farı açılıp kapanasbiliyormu bunu tari fedebilirmisiniz?

Evet. Teyp üzerinden araç menüsüne girip " day lamp " on veya off seciyorsunuz.

wolo
22-07-2012, 23:23
yarın denerim peki esp ışığı vehız sabitleyici için fikri olan varmı acaba

musti55x
22-07-2012, 23:30
bu far açma olayı normal 3 kere sellektör yapıyorum kendiliğinde farları açıyor. .. Bazen .bende merak ediyordum acaba far sensörü varda bizimmi haberimiz yok :D yazılımdan olduğunu gördüm bir deneyim servise gidip :)

MTN
24-07-2012, 17:52
Farlar kol kapalı iken devreye giriyorsa sorun motor sigorta kutusunda değiştir düzelecegini göreceksin

drwhiskey
26-07-2012, 10:04
Farlar kol kapalı iken devreye giriyorsa sorun motor sigorta kutusunda değiştir düzelecegini göreceksin

okurken özet geçmişsiniz. konunun tamamını okuyup tavsiye verirseniz daha makbule geçer sanırım.

xtreme59
20-06-2013, 12:47
far anahtarı kapalı konumdayken bazen aracın farları yanmaya başlıyor..

arabamda otomatik far özelliği yok, bu durum ilk uzun yol yaparken başıma gelmişti.. yaklaşık yolculuğun 13. - 14. saatinde farlar kapalıyken kendiliğinden açıldı.. aç kapa yapınca tekrar söndü.. bu durumu birkaç defa yaşadım.. servise sorduğumda normal dediler, arıza olmadığını söylediler..

fakat geçen 5dk lık bir yere giderken de aynı şekilde durup dururken yanmaya başladı kısalar..

nedeni hakkında bir fikri olan var mı acaba?

GOXIN
20-06-2013, 15:54
Servise kalsa her şey normal. Bence böyle bir şeyin olması anormaldir. Durup dururken aracın farlarının açılması nasıl normal olabilir? Kısa devre yapıp, farı mı ateşliyor acaba?

Taylan43
20-06-2013, 16:03
Eski 308'imde de oluyordu. Sorun, far anahtarını çok sert/hızlı kapatmanızdan kaynaklanıyor. Malum kibar arabalar bizimki, sertliğe gelmiyor :)

xtreme59
20-06-2013, 16:09
Eski 308'imde de oluyordu. Sorun, far anahtarını çok sert/hızlı kapatmanızdan kaynaklanıyor. Malum kibar arabalar bizimki, sertliğe gelmiyor :)

aksine, gereğinden fazla nazik davranırım arabama.. :) zaten bu son yaptığında dokunmadım bile far anahtarına..

Ömer Gedik
20-06-2013, 22:05
Hemşerim keşke forumu biraz araştırsaydın.

308'lerin ilk serilerinde karşılaşılan bu sorun serviste güncel yazılım yüklemesi ile çözüldü. Bu sorun aracın kendiliğinden far açması veya açıp kapatması şeklindeydi. Bununla ilgili Peugeot Bülten yayınlamış olup araçlara gerekli işlemler yapılmıştır. Ben özel servis işleten birisi olarak acaba bülten var mı diye düşünürken, bültenlere nasıl ulaşırım diye uğraşırken ellerinin altında ki bilgiye bakamıyorlar.

Aracınızın Şasi Numarasına tanımlı (Kampanya diye adlandırırlar.) bülten olmalı. Servise uğrayıp durumu aktarın. Ücretsiz uygulamaları lazım.

xtreme59
21-06-2013, 07:49
bahsettiğin güncellemeyi 2009'un sonlarına doğru bende yaptırdım serviste.. zaten geçen yıla kadar böyle bir sorun da yoktu.. bu aralar çok sık olmasa da başıma geliyor bazen..

uslu.cgds
03-07-2013, 17:23
Aynı sorun bendede var. Rica etsem hangi serviste yaptırdınız bende ona göre burdaki servisle goruseyim.

uslu.cgds
03-07-2013, 17:30
Aracın farları kendiliğinden yaniyor. Artı Aracı çalıştırdığımda ve kapattıgimda titreme oluyor.