PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yolda kaldım !!!

sportway
02-06-2011, 09:45
Güncelleme

emrexxcv
02-06-2011, 10:07
sn sportway öncelikle geçmiş olsun.umarım araçta ciddi bir sorun yoktur.fakat sizin aracınızda böyle bir sorun çıktı diye bunu bütün peugeot lara yüklemek bana acımasız bir düşünce geldi.sonuçta burası bilgi paylaşımının olduğu insanların araç alırken gelip birşeyler sorduğu ve buna göre araç alım işini şekillendirdiği bir ortam.siz bu şekilde bi daha peugeot almam !!! gibi ithamlarla kafa karışıklığına mahal vermiş oluyorsunuz.sonuçta araba işi tamamen teknolojik bir durum ve teknoloji de tamamen şansa bağlı bir iştir.belkide araçta çok ufak ve gözden kaçan bir durum meydana geldi , benim aracım 40.000 km ye yaklaştı ve bir sorun yaşamadım umarım da yaşamam ama bu gibi talihsizliklerde hemem markayı kötülemek yanlış bence.önce bekleyip , bi sonuca bakılmalı diye düşünüyorum.sakın sözlerimi yanlış anlamayın fakat bir peugeot seven olarak ben duruma üzüldüm.tekrar geçmiş olsun umarım sorun en kısa sürede düzelir ve sizinde peugeot hakkında düşünceleriniz değişir.kolay gelsin...

sportway
02-06-2011, 10:25
Güncelleme

emrexxcv
02-06-2011, 10:28
hakkınızda hayırlısı olsun o zaman sn.sportway...

reisG
02-06-2011, 10:38
euro 5 normalarına uygun olarak işletim sistemleri ve buna bağlı pek çok parçasında değişimi yapılan 112 bg.lik auto 6R şanzımana sahip HDi motorların bir kısmında ne yazık ki bu tip sıkıntılar oluştu. Ve pek çoğu belli bir şekilde çözüldü. Bence bunu özellikle ülkemizde tetikleyen kalitesiz motorindir. siz her motorin alışınızda aracınızı zaten risk ediyorsunuz. (Bu konuda detaylı yazıyı forumda yazmıştım.sadece İstanbul'da satılan motorinin % 68 i kaçaktır. dah ötesi varmı)
Serviser konusunda haklısınız. Ama bu Peugeot ya özgü değil. Opel, VW, Porsche, LRover hepisnde aynı sıkıntılar mevcut. Benim bir kız arkadaşım 2004 yılında Maslak Doğuş otodan 0 km. Golf V FSI aldı. Araç çalışır olarak bayide teslim edildi. Kız o akşam direkt evine gitti. Sabah işe gitmek için aracan bindiğinde Golf çalışmadı. servis geldi. motor arızası dediler. Maslaka çekilen araçta fabrikasyon hata dediler ve motor değişimi istediler. Kız ise haklı olarak araç değişimi istedi ve kendisine geçici olarak araç tahsis edilmesini istedi. 2 hafta oyaladılar. Kız Almanya VW ye şikayet telefonu açıp bir de yazı yollayınca geçici olarak bir Polo verip araç değişimini öyle yaptılar. Bir arkadaşımın 0 km de aldığı Merivasında önce ön elektrikli camlar gitti. sonra elektrikli hidrolik direksiyon sisitemi bozuldu. Servisin söylediği şu yakında arka elektrikli camlarda gider sen bunu sanayide yaptır sonra sat.. Çünki bozulmaya başlayan elektrikli direksiyonun tamiri yok zaten kronik olarak hatalıdır. değişimi 2.5oo TL. dediler. Bence siz sorunu Tüekiye ile birlikte eş zamanlı olarak Fransa üzerinden de çözmeye bakın ve başka markalarında ne yazık ki Türkiye de insanımıza aynı şekilde davrandığını aklınızda bulundurun..İnşallah kısa zamanda problem çözülür.Direkt aramınız için Peugeot basın ve halkla ilişkiler sorumlusu Serdar Akman tel 0 532 335 55 51 e-posta serdar.akman@peugeot.com

drwhiskey
02-06-2011, 14:22
sn sportway öncelikle geçmiş olsun.umarım araçta ciddi bir sorun yoktur.fakat sizin aracınızda böyle bir sorun çıktı diye bunu bütün peugeot lara yüklemek bana acımasız bir düşünce geldi.sonuçta burası bilgi paylaşımının olduğu insanların araç alırken gelip birşeyler sorduğu ve buna göre araç alım işini şekillendirdiği bir ortam.siz bu şekilde bi daha peugeot almam !!! gibi ithamlarla kafa karışıklığına mahal vermiş oluyorsunuz.sonuçta araba işi tamamen teknolojik bir durum ve teknoloji de tamamen şansa bağlı bir iştir.belkide araçta çok ufak ve gözden kaçan bir durum meydana geldi , benim aracım 40.000 km ye yaklaştı ve bir sorun yaşamadım umarım da yaşamam ama bu gibi talihsizliklerde hemem markayı kötülemek yanlış bence.önce bekleyip , bi sonuca bakılmalı diye düşünüyorum.sakın sözlerimi yanlış anlamayın fakat bir peugeot seven olarak ben duruma üzüldüm.tekrar geçmiş olsun umarım sorun en kısa sürede düzelir ve sizinde peugeot hakkında düşünceleriniz değişir.kolay gelsin...

Burası bu aracı almak isteyip de araştırılan yer ise; sorunları da görmeliler. ayrıca teknoloji şans faktörünü ortadan kaldırmak amaçlı olursa daha mantıklı olur. bu firmalar küçük kobiler değiller. dünya çapında markalar. benim aracımın başına gelenler ve bu arkadaşın başına gelenler olmaması gereken şeyler. eğer ki elektronik devreleri bol kullanıyorlarsa; bol bol çözümleri ve bol bol önlemleri olması lazım. ayrıca milyar dolarlık bir firmaysan gözden de bir şey kaçırmaman lazım... sorunu yaşayan arkadaşa geçmiş olsun ama sorununun çabuk çözüleceğini umma lütfen. umarsan canın sıkılır. ve tüketici hakları 4. maddesini lütfen oku. bu ilk arıza olabilir ama yine de oku...

emrexxcv
02-06-2011, 14:37

Burası bu aracı almak isteyip de araştırılan yer ise; sorunları da görmeliler. ayrıca teknoloji şans faktörünü ortadan kaldırmak amaçlı olursa daha mantıklı olur. bu firmalar küçük kobiler değiller. dünya çapında markalar. benim aracımın başına gelenler ve bu arkadaşın başına gelenler olmaması gereken şeyler. eğer ki elektronik devreleri bol kullanıyorlarsa; bol bol çözümleri ve bol bol önlemleri olması lazım. ayrıca milyar dolarlık bir firmaysan gözden de bir şey kaçırmaman lazım... sorunu yaşayan arkadaşa geçmiş olsun ama sorununun çabuk çözüleceğini umma lütfen. umarsan canın sıkılır. ve tüketici hakları 4. maddesini lütfen oku. bu ilk arıza olabilir ama yine de oku...

benim demem o ki bu durumlar sadece peugeot da olmuyo herkzin göklere çıkardığı vw de opel de de çok fazla sorunlar ortaya çıkabiliyo.çok yakın bir tanıdığımın 2011 model 58 bin tl ye aldığı astra sının tavanından ve zemininden su aldı, hatta damlacıklar çok belirgin bir şekilde görülüyodu tavanda.ama çozümünü bir şekilde buldular.sizin başınıza gelenleri de yakından takip ettim forumdan çok can sıkıcı şeyler mutlaka , ama bu durumu daha sakin ve mantıklı yorumlarla dile getirmenin uygun olacağı kanaatindeyim.sonuçta bura bir peugeot forumu iyi yanlarının yanında kötüleri de objektif bir şekilde yazmak en doğrusu ama bunu da yaparken daha yapıcı ifadelerle yapmanın kimseye bir zararı olmayacağı kanaatindeyim.saygılar.

Ömer Gedik
02-06-2011, 14:40
Konu ile ilgili emre'ye katılıyorum.

Tekrarlayan sorunlarda olumsuz yargılara varmak normal olabilir. Ama öncelikle yapıcı düşünmeliyiz. dr.whiskey 'in aracında yaşananlar gerçekten büyük talihsizlik sorunun düzenlenmesi için Peugeot'un birşeyler yapması gerektiğini de belirttik. Ama Peugeot çok kötü bir daha almam herkes uzak dursun gibi ibareler hiç kimseye fayda sağlamaz.

sportway bu aracının ilk sorunu mu?

drwhiskey
02-06-2011, 14:48

benim demem o ki bu durumlar sadece peugeot da olmuyo herkzin göklere çıkardığı vw de opel de de çok fazla sorunlar ortaya çıkabiliyo.çok yakın bir tanıdığımın 2011 model 58 bin tl ye aldığı astra sının tavanından ve zemininden su aldı, hatta damlacıklar çok belirgin bir şekilde görülüyodu tavanda.ama çozümünü bir şekilde buldular.sizin başınıza gelenleri de yakından takip ettim forumdan çok can sıkıcı şeyler mutlaka , ama bu durumu daha sakin ve mantıklı yorumlarla dile getirmenin uygun olacağı kanaatindeyim.sonuçta bura bir peugeot forumu iyi yanlarının yanında kötüleri de objektif bir şekilde yazmak en doğrusu ama bunu da yaparken daha yapıcı ifadelerle yapmanın kimseye bir zararı olmayacağı kanaatindeyim.saygılar.

yapıcılık konusu çok farklı bir şey. bu forumda peugeot yetkilileri olsa, bize yardımcı olsa, sorunları dinlese.... kısacası bizim taleplerimize cevap verse o zaman yapıcı olunabilir. ama dediğim gibi bunlar dünya çapında firmalar. açıkçası biz onların pek umrunda değiliz. hiçbir firmanın. VW olsun peugeot olsun... sorun çıkmaz diye bir şey yok. her markada çıkar ama önemli olan müşteriyi mağdur etmemek. benim aracım tüketici haklarının 4. maddesine tam uymasına rağmen; ihtarname yollamama ve en az 10 kere telefonla sormama rağmen, telefonla bir kere bile aramadılar. bu koşullarda yapıcı olmak? kimse olmaz, olamaz... burada düşüncem "firmaya zarar vermemek" olamaz. şu an tek düşündüğüm daha fazla zarar görmemek.

emrexxcv
02-06-2011, 14:50

yapıcılık konusu çok farklı bir şey. bu forumda peugeot yetkilileri olsa, bize yardımcı olsa, sorunları dinlese.... kısacası bizim taleplerimize cevap verse o zaman yapıcı olunabilir. ama dediğim gibi bunlar dünya çapında firmalar. açıkçası biz onların pek umrunda değiliz. hiçbir firmanın. VW olsun peugeot olsun... sorun çıkmaz diye bir şey yok. her markada çıkar ama önemli olan müşteriyi mağdur etmemek. benim aracım tüketici haklarının 4. maddesine tam uymasına rağmen; ihtarname yollamama ve en az 10 kere telefonla sormama rağmen, telefonla bir kere bile aramadılar. bu koşullarda yapıcı olmak? kimse olmaz, olamaz... burada düşüncem "firmaya zarar vermemek" olamaz. şu an tek düşündüğüm daha fazla zarar görmemek.

sn.drwhiskey hakkınızda hayırlı olmasını diliyorum sorunlarnız açısından... kolay gelsin...

reisG
02-06-2011, 15:13
Bu aradaaracında problem yaşayan sportway. drwhiskey değil...

sportway
02-06-2011, 15:58
Güncelleme

reisG
02-06-2011, 16:26
sprotway size hem burada yazdım hemde özelden mesaj gönderdim. orada bir telefon numarası var. ltf.arayın.şuanda Peugeot almam aldırmam olayını değil. aracınızın çalışır hale gelmesi için yardım etmeye çalışıyorum. Yaşadıklarınız çok kötü. ama önce Serdar Beyi bir arayın eğer sorunum çözülmez ise tüketici mahkemesinden evvel Fransa merkeze ulaşacağım bununla birlikte de hukuki olarak hakkımı arayacağım deyin. servis ile çözülmeyeceği ortada bu olayın.daha yukarıdan halletmek lazım. Ayrıca minik not bu sistemlerde enjektör alıştırması diye birşey olmaz.

sportway
02-06-2011, 16:39
Güncelleme

reisG
02-06-2011, 16:46
Tek dileğim servisteki g....zekalılar ile uğraşmadan direkt olarak en üstten çözüme ulaşman ...
yarın sabah durum hala bulanık ise sakin bir şekilde ararsın. bu arada cepten ulaşamazsan sabit telefon : serdar akman 0 216 579 93 26
hatta gerekirse hepimiz olayı protesto eden ortak bir metin hazırlayıp serdar beye e-posta olarak aynı anda göndeririz. senin yalnız olmadığını anlarlar.
Herkes kandili kutlu olsun.

sportway
02-06-2011, 16:59
Güncelleme

drwhiskey
02-06-2011, 22:28
Tüketici Kanununa göre seçimlilik hakkınızı kullanabilmeniz için aynı arızanın 2 den fazla, farklı arızaların 4 den fazla tekrar etmiş olması ya da garanti süresi içerisindeki arızaların toplamının 6 dan fazla olması şartı aranmaktadır. (Tabi bir de 30 iş gününün aşılmış olması durumu var) Yani bu durumda şayet aracınızda aynı arıza 3.kez meydana gelirse değişim/iade talebinizi bildirebilir, hakkınızı kullanmak için girişimde bulunabilirsiniz.

seçimlilik haklarınız:
-aracın yenisiyle değiştirilmesi
-para iadesi(yasal faizi ile)
-onarım talebi
-zararın karşılanması..

1 yıl içinde yukarıda yazılanlar olduysa hiç beklemeden işlemlere başlayın.

ayrıca siz de benim yaptığım gibi her gün servisin yolunu tutuyorsunuz anladığım kadarıyla. yapmayın, kendinizi yıpratmayın. ben böyle gide gele 24 gün geçirdim. siz kendinizi uzun zamana hazırlayın, kısa olursa ne ala.. bu arada peugeot Türkiye'nin de 3 iş günü içinde döneceğini de beklemeyin. çünkü en son şikayetimin üzerinden 3 hafta geçti, arayan soran yok. yaşadığım için söylüyorum. bırakın ne yapıyorlarsa yapsınlar. sakin sakin haklarınızı bildiğinizi gösterin yeter.

bu arada aynı arıza 2. kez onarıldıktan sonra 3. kez arıza yaparsa, servise girdiğinizde sakın onarım istemeyin. iş emrinin üzerine "tüm hukuki haklarım saklı kalmak koşuluyla onarım istemiyorum" yazın. çünkü onarmaya kalkarlarsa, seçimlilik haklarınızın "onarım hakkını" kullanmış oluyorsunuz. yazılı belgedir o iş emri. nitekim beni de öyle kandırmaya çalıştılar. servisten çıktıktan sonra tüketici haklarına başvuracağımı söylediğimde; "zaten siz onarım hakkını seçtiniz, biz de onardık" dediler. ancak ne oldu? araç bir daha arıza verdi...

γuяdaeя
03-06-2011, 00:09

Aldığı günden beri aracın sorunları bitmedi. Sıfır araç alıyorsun ama doğru dürüst kullanamıyorsun.
Üstelik her seferinde ilgisiz, bilgisiz insanlarla muhatap oluyorsun. Sen olsan n'apardın? Kaldı ki arkadaş yine de efendiliği elden bırakmamış hiç. Kusura bakma ama, malum, ateş de düştüğü yeri yakıyor.

emrexxcv
03-06-2011, 00:41

Aldığı günden beri aracın sorunları bitmedi. Sıfır araç alıyorsun ama doğru dürüst kullanamıyorsun.
Üstelik her seferinde ilgisiz, bilgisiz insanlarla muhatap oluyorsun. Sen olsan n'apardın? Kaldı ki arkadaş yine de efendiliği elden bırakmamış hiç. Kusura bakma ama, malum, ateş de düştüğü yeri yakıyor.

yurdaer abi bende farklı bi şey demedimki.sadece buranın peugeot forumu olduğunu ve yorumlarda biraz daha sakin olması gerektiğini sylledim sn.sportway den , kendiside zaten son mesajında ne kadarda kızsam da aracımı seviyorum diye belirtmiş bu aşamadan sonra sorun yok demektir bence zamanla her şeyin düzelecegi kanaatindeyim. ayrıca benim de mesajlarımda saygısızlık ve terbiyeden uzak bir cümle de yok.sn sportway efendiliği elden bıakmadı demişsiniz ama benimde bi saygısızlığım olmadı kendisine karşı.sadece kızgın oldugu için ve üstüne gitmemek için hakkınızda hayırlısı olsun dedim sanırım yanlış anlaşıldım.eğer öyleyse kusuruma bakmayın.

γuяdaeя
03-06-2011, 00:48
yurdaer abi bende farklı bi şey demedimki.sadece buranın peugeot forumu olduğunu ve yorumlarda biraz daha sakin olması gerektiğini sylledim sn.sportway den , kendiside zaten son mesajında ne kadarda kızsam da aracımı seviyorum diye belirtmiş bu aşamadan sonra sorun yok demektir bence zamanla her şeyin düzelecegi kanaatindeyim. ayrıca benim de mesajlarımda saygısızlık ve terbiyeden uzak bir cümle de yok.sn sportway efendiliği elden bıakmadı demişsiniz ama benimde bi saygısızlığım olmadı kendisine karşı.sadece kızgın oldugu için ve üstüne gitmemek için hakkınızda hayırlısı olsun dedim sanırım yanlış anlaşıldım.eğer öyleyse kusuruma bakmayın.

Yok sevgili kardeşim sana birşey demedim ben, sen de beni yanlış anlama :)
Sportway'in durumu artık çizmeyi aştı ve kronik bir hal aldı. Aracını çok sevse de istediği kadar sitem etme hakkı var. Bana göre tabi ;)

emrexxcv
03-06-2011, 00:52

Yok sevgili kardeşim sana birşey demedim ben, sen de beni yanlış anlama :)
Sportway'in durumu artık çizmeyi aştı ve kronik bir hal aldı. Aracını çok sevse de istediği kadar sitem etme hakkı var. Bana göre tabi ;)

yurdaer abi bencede sonuna kadar haklı sitem etmekte sn.sportway ben sadece onu biraz sakinleştirmek istedim.malum öfkeyle kalkan zararla oturur misali.saygılar sevgiler abicim... :)

γuяdaeя
03-06-2011, 01:01
yurdaer abi bencede sonuna kadar haklı sitem etmekte sn.sportway ben sadece onu biraz sakinleştirmek istedim.malum öfkeyle kalkan zararla oturur misali.saygılar sevgiler abicim... :)

Valla kendisi şu an burda değil, gereğinden fazla sakin davranıyor. Aldığı günden beri tekleme sorunu var. O kadar işlem yapıldı hala netice yok. Hatırladığım kadarıyla kokpitin plastiği falan kabarmıştı :)
Benden de sana sevgiler kardeşim ;)

fectus
03-06-2011, 10:20
Teknoloji bu şans işidir gibi bir yaklaşım son derece yanlış bence, kalite kontrol sistemlerinin bu kadar gelişmiş olduğu günümüzde bu çapta üretim yapan dünya devi firmalarda şans faktörü %1-2 civarında kalmalı bence. Peugeot'un kullandığı parçaların kalitesinde, işçilik kalitesinde, servis kalitesinde kesinlikle sorunlar var. Bizim şirkette 5 kişide 308 var ve 3 tanesi sorunlar yaşadı (sorun değil sorunlar!!), bunun yanıda 10 kadar kişide Golf var ve hepsi memnun. Tabiiki sorun çıkabilir ama bunun oranı ve nasıl çözüldüğü çok önemli. VW'nin parçası pahalıymış, arkadaş sorun çıkartmıyor ve kaliteli'de ondan pahalı, ucuz etin yahnisi misali işte. Bende anladımki ucuz mal alacak kadar zengin değilim, bende aşağıdaki başlıkta yazdığım birçok sorun yaşamdım ve banada dama dedirtti, 2.El Golf arıyorum bu aralar. Evet 308 tasarım olarak çok güzel, içi ferah vs. vs. ama teknik olarak kesinlikle iyi bir araç değil.

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=2002.0

sportway
03-06-2011, 14:17
Güncelleme

γuяdaeя
03-06-2011, 14:46
Kullanıcı isimleri kendi isminiz olmayınca böyle çuvallıyoruz arada.. Ya da en azından ben çuvallamışım :D
Vesileyle, emax'a da selam olsun ;)

drwhiskey
03-06-2011, 16:07

Valla kendisi şu an burda değil, gereğinden fazla sakin davranıyor. Aldığı günden beri tekleme sorunu var. O kadar işlem yapıldı hala netice yok. Hatırladığım kadarıyla kokpitin plastiği falan kabarmıştı :)
Benden de sana sevgiler kardeşim ;)

Yok arkadaşım,o ben değilim,emax rumuzlu arkadaş sanırım.
Bende aldığım günden beri 2 sorun oluştu;
1-Marş basmama sorunu
Akü,motor sigorta kutusu ve motor beyni değişti ama sorun yakıt pompasından çıktı ve pompa ÜCRETLİ değiştirilerek sorun çözüldü.
2-Motorda aşırı sarsıntı ve yolda kalmam...
Sorun hala bulunamadı bekliyoruz...

Henüz diğer başka çıkabilecek sorunlar çıkmadı,umarım çıkmaz...

Bu arada sabahki servis ziyaretim sonrası olanları anlatayım;

Servise gittim,araç hala aynı durumda bekliyor.Yazışmalar ve incelemeler devam ediyor ama hala sorun bulunamamış.Dediklerine göre aracı bilgisayara bağlayarak yardım alacaklarmış ama şu an başka bayideki bir araç bağlıymış,bekliyorlarmış,bakalım nereye kadar.

Daha sonra ben oradayken başka bir 112 lik 308 geldi,40.000km civarı aynı sorunla ve yazılım atarak düzelttiler.Bende sorun aşmış sanırım ki yazılımla çözülemedi.
112 lik 308 sahipleri bir an önce servise gidip,bence,yazılım yükletsinler.Sonra sorun büyüyor.

Daha sonra ,artık benim tarzımı anladıklarındanmıdır(ulaşmadığım,mail atmadığım,şikayet etmediğim yer kalmadı),mecburiyetlerindenmidir nedir bilemiyorum,bir ilgi alaka sonrası bana yedek araç tedarik ettiler,hatta pejo genel merkezden araç gelmeyince,kendi araçlarını verdiler ve servisten ayrıldım.

Artık gerisi onlara kalmış,bekliyoruz...

yedek araç verdilerse aracınız uzun süre orada kalacak demektir. ben de kendimi felaket tellali gibi hissediyorum ama gördüğüm kadarıyla benim başıma gelenlerin aynıları geliyor başınıza. ben bir kere daha söyleyeyim; her gün servise gidip canınızı sıkmayın. o yazışmalar, aracın orada yatması, yok fransadan yok almanyadan cevap gelmesi... bunlar 13 gün sürdü benim araçta. 13 gün araç sadece yattı. ve yürür durumda olmasına rağmen bana vermediler.. iş emirlerinizi kesinlikle saklayın. üzerine neler yapıldığını detaylı bir şekilde yazsınlar. hangi arıza için hangi parça değiştirildi hepsini yazdırın.. tabi yok ne olursa olsun ben bu aracı hala seviyorum diyorsanız; o da sizin takdiriniz.

sportway
03-06-2011, 17:29
Güncelleme

reisG
03-06-2011, 20:40
sevgili sportway,
Serdar Beyin büyük katkısı olmuştur. ona ulaşman ve sonrasında diğer yerlere bilig vermen sırasında oda geriden durumu takip edip yönlendirme yapmıştır.
Bu arada 308 ile 207 arasında çok ciddi olarak teknolojik kullanım ve sürüş farkları vardır. bunu da bu arada birebir görmüşsün. artık aracın sorunu tamamen giderilip sana teslim edilecektir.
durumun bu hale gelmesine çok sevindim.

mimit
04-06-2011, 13:24
öncelikle geçmiş olsun,aracını satıp edeceğiniz zararı göz önünde bulundurun önce şahsen kendimde buna benzer bir durum yaşadım 2011 model Toyota Corolla aracım ile yollarda kaldım turbo gitti falan filan arkadaşımın bir aylık 2011 model wv golf ü dsg yüzünden yürümüyor, bende bir hışımla sinirlendim aracımı sattım ama 5 6 bin lira zarar ettim 5 6 ay içinde.bence aracınızın sıkıntısı çözüp yeniden keyif almaya bakın

sportway
09-06-2011, 10:20
Güncelleme

Dreamcatcher
09-06-2011, 10:26
Peugeotun servisleri yerlerde sürünmeye devam ediyor..gerçekten hoş değil durum dostum...motorun açılıp kapanmasını herhangi bir sorun oluşturmaz satarken falan..tabiiki süper mario ustalarımız ustalıkarını(!) göstermezlerse...

Abdullah
09-06-2011, 10:31
Öncelikle geçmiş olsun. Bencede satışda herhangi bir sorun çıkarmaz motorun açılması. Ama kendi içinizde rahatsızlık söz konusu muhtemelen ki benim de olurdu size tavsiyem o serviste motoru söktürmeden önce başka servislerlede görüşmeniz daha önce 112HP lik motorlarda tekleme sorunu yaşayan arkadaşlar oldu Emax34 aklıma gelen onunda enjektörlerinden şüphelenmişlerdi o aracını Aktif-İriyıla götürdü aracı ordan aldığı için o da servisle birçok sorun yaşadı isterseniz konuya bir göz gezdirin ama kesinlikle şunu söyleyebilirim sadece tek servisin yorumuyla böyle ciddi bir işe kalkışmayın.

sportway
09-06-2011, 10:54
Güncelleme

Abdullah
09-06-2011, 11:02
Sağolun arkadaşlar,gerçekten can sıkıcı bir dorum...

Bende aracı Aktif-İriyıl dan aldım ama yolda kaldığımda ve aradığımda bana daha yakın olan Yıldırım ı önerdikleri için aracım şu an Yıldırım da.
Ha aktif,ha yıldırım...zaten birbirlerinden hiçbir farkları yok nasıl olsa...En azından Yıldırım da,teknik servis danışmanı Tamer Usta diye birisi var ve gerçekten elinden geleni yapmaya çalışıyor ve banada bu güveni verdiği için aklım kalmıyor.

Ayrıca söylediğim gibi bu aracın motoru(112 beygir hdi) sadece 1 kez ve Tekoto da sökülmüş,bu yüzden pek farkedeceğini sanmıyorum,zaten aldığım bilgilere göre Peugeot Türkiye bilgisi ve isteği doğrultusunda buna karar vermişler.

Canım gerçekten sıkıldı ama yapılacak başka bir şey maalesef yok...

Tabiki servis farketmez ben servis tavsiye etmek için söylemedim böyle bir sorunla daha önce ilgilenmiş bir servis olursa daha faydalı olacağını düşündüm hayırlısı inşallah sorunsuz bir şekilde aracınızı teslim ederler.

sportway
09-06-2011, 11:17
Güncelleme

Ömer Gedik
09-06-2011, 19:29
Üst kapak nasıl motor indirmeden çok zor açılıyormuş ben bu kısmı anlamadım sportway bilgin varsa paylaşır mısın?

TanerHoca
09-06-2011, 20:22
...
kesinlikle şunu söyleyebilirim sadece tek servisin yorumuyla böyle ciddi bir işe kalkışmayın.

son derece yerinde ve haklı bir öneri :iyi
bence kulak verseniz iyi olur ama yine de siz bilirsiniz...

sportway
09-06-2011, 21:43
Güncelleme

γuяdaeя
09-06-2011, 21:47
Hadi gözün aydın :) Gerisi de rast gider inşallah...

Esat
09-06-2011, 21:54
Açıkçası peugeotla ilgili duygularını ögrenince çok üzülmüştüm hocam ama aracında çok extra bi durum oldugu belliydi neyseki bi şekilde hall ediliyor inşallah sende sorunsuz bi şekilde binersin ve arıcını gene eskisi kadar seversin hiç birimizin bu sorunu yaşamamsı dilegi ile tekrardan geçmiş olsun şimdiden de yeni motorun hayırlı osun

Abdullah
10-06-2011, 07:32
hadi geçmiş olsun diyelim şimdiden inşallah parçaları takarken motorun monte edilmesinde çok dikkat ederler bir saçmalık yapıp sizi aracınızdan daha fazla soğutmazlar bir daha böyle birşey başınıza gelmemesi dileğiyle..

Yasin CCK
10-06-2011, 08:11
Geçmiş olsun, sinirle karışık bir sevinç durumu var anladığım kadarıyla :)

Motor indirme-bindirme'nin bir sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum, sorun tespit edilmiş, aracınızın ilk gün ki gibi olacağına inanıyorum ;)

Gökay
10-06-2011, 08:20
Sorunun bulunması güzel ama ya enjektor yada turbo yağ kaçağı demişsiniz, henuz tam teşhis konmadı anladığım kadarıyla,umarım sonuç başarılı olur.

Yetkili servis olunca insan bir türlü güvenemiyorda..

Aslında doğru olan tamamen yeni bir motor takılması değilmidir.Kullanıcı bu kadar mağdur edildikten sonra..

Geçmiş ve son olsun umarım..

sportway
10-06-2011, 08:30
Güncelleme

Dreamcatcher
10-06-2011, 10:12
Sevgili sportway..anlattığın şekilde ise arıza; sadece piston,sekman ve süpaplar değişip silindir kapağına da işlem yapılacaktır..motor bloku değişmeyeceği için motor numaranız da değişmeyecektir...geçmiş olsun..

hasanesgun
10-06-2011, 10:25
Van'da yaşadığım için kaçak motorinin zararlarını çok iyi biliyorum. Düşük viskositeli güçsüz motorinin içerisine "neft, tiner" gibi maddeleri "göz kararı" katarak motorin üretiyorlar. Bu da söz konusu "aşırı yüksek ısıyı" ortaya çıkarıyor. Kamyon ya da eski araçlarda aynı modifiye motorin sorunsuz kullanılıyor, ancak tüm diğer araçlarda sorun çıkıyor. Sorunların en kötüsü değilse bile en kötüsüne ramak kalmış.

Servis şikayetleriniz konusunda bir şeyler de ben eklemek istiyorum. 10 yıl kadar önce Renault Megan'ım vardı. Beyni yandığı için (alev alev) yolda kalmıştık. Garantisi dolalı tam bir gün olmuştu. Araç bedelinin yaklaşık üçte ikisi fiyata onaracaklarını söylediler. Genel müdürlüğe "saygılı, seviyeli ama sitemkar" bir e-posta gönderdim. Dünyanın en pahalı bilgisayarının on katı fiyatına basit bir beyin bilgisayarını satmalarını anlayabileceğimi ama garanti süresinin dolmasını takip eden güne kadar dayanmasını nasıl becerdiklerini anlatmalarını rica ettim. Renault Genel Müdürü aynı gün beni telefonla aradı ve servise bilgi verildiğini, benden ücret alınmayacağını bildirdi. Buna rağmen servisten çektiklerimi, kendilerini aşıp genel müdürlüğe ulaştığım için azarlanmalarımı anlatmama gerek yok sanırım. Ceza verir gibi aldıkları ücretin dekontunu yine Genel Müdürlüğe gönderdim ve o ücret de iade edildi.

Uzun süredir aklımda olan Peugeot'ya gittim. İlk işim servisini incelemek oldu. Her şeylerini denetlememe izin verdiler. Sonuçta Peugeot'da karar kıldım. Sizin şansınıza kötü "servis" çıkmış. Ben Peugeot ile tanışmamı Renault servisine borçluyum. Bence Peugeot, servis ağına, adına yakışır şekilde, kontroller getirmeli. Servisler kendilerine çeki düzen vermedikçe her marka için şikayetler bitmez.

Saygılar ve geçmiş olsun.

drwhiskey
14-06-2011, 11:39
servis süresi 30 günü geçerse yani 31. günün sabahında araç elinde değilse (iş günü falan değil. cumartesi pazarlar dahil) aracı alma. umarım böyle bir şey olmaz ama olursa dediğim gibi... her türlü hakkın doğmuş oluyor. hazır da 308 yenilenirken, ya parasını ya yenisini alırsınız. sadece yeni motorla yetinmeyin :) hak var hukuk var :)

Gökay
14-06-2011, 12:11
Mevzuatta bir malın tamir süresi 30 iş günü değilmidir?

reisG
14-06-2011, 12:26
GARANTİ VE SATIŞ SONRASI SERVİS HİZMETLERİ
Garanti kapsamında bulunan çeşitli elektronik ve elektrikli cihazların servis hizmetleri konusunda Tüketici Hakları Derneği’ne yoğun şikayetler yapılmaktadır. Servis hizmetlerinin süresi uzamakta; yedek parça yokluğu nedeniyle bazen bu süre ayları bulmaktadır. Sık sık tekrarlanan arızalardan dolayı, eğer tüketici de değiştirme ya da iade hakkının olduğunu bilmeden tamir hakkını kullanmaya devam ederse, beklediği yararı görememekle birlikte manevi olarak da sıkıntı çekmektedir.
GARANTİ KAPSAMINDAKİ MALLARDA HAK VE SORUMLULUKLAR
Günlük yaşamımızda kullanmak üzere satın aldığımız dayanıklı tüketim malları da denilen buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, radyo, DVD, VCD, ütü, bilgisayar, cep telefonu gibi elektrikli ve elektronik cihazlar; elektrikli, katı, sıvı, gaz yakıtlı sobalar ve ısıtıcılar; tencere, tava, çaydanlık gibi mutfak eşyaları; metal, ahşap, pvc malzemeli mobilya, kapı ve pencere sistemleri; otomobil gibi motorlu araçlar garanti kapsamındaki mallardır.
Garanti kapsamına giren mallarda, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik’e göre; imalatçı-üretici veya ithalatçı firmalar imal veya ithal ettikleri sözü edilen mallar için garanti belgesi düzenlemek ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığına onaylatmak zorundadırlar.
Yönetmelik hükümlerine göre hazırlanacak garanti belgesinin onaylanarak tüketiciye verilmesini satıcı, bayi sağlamakla yükümlü ve sorumludur.
Garanti süresi malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıldır. Ancak, imalatçı-üretici ya da ithalatçı firmalar iki yıldan daha uzun süreler için garanti süresi verebilir.
Malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi en çok 30 işgünüdür. Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi durumunda, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.
Garanti süresi içinde, malzeme ve işçilik ile montaj hataları nedeniyle malın arızalanması durumunda; işçilik ve değiştirilen parça bedeli ya da başka bir ad altında tüketiciden hiçbir ücret istemeksizin malın tamirinin yapılması ve yaptırılması yükümlülüğü bulunmaktadır. Garanti süresi içerisinde diğer yükümlülükler
Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına karşın;
• Belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içersinde; aynı arızanın ikiden çok tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten çok oluşması veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan çok olması,
• Malın tamiri için gereken azami sürenin aşılması,
durumlarında, tüketici malın ücretsiz olarak bir yenisiyle değiştirilmesini ya da bedelini isteyebilir.
Tüketicinin bu isteklerine karşı satıcı, bayii, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı zincirleme olarak tüketiciye karşı sorumludurlar.
SERVİS İSTASYONLARININ SORUMLULUKLARI
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Sanayi Mallarının Satış Sonrası Hizmetleri Hakkında Yönetmelik’e göre satış sonrası servis hizmetlerinin verilmesinden, tüketiciye en yakın yerdeki servis istasyonu sorumludur.
Tüketiciye en yakın yerdeki servis istasyonunda satış sonrası hizmet verilmesinin mümkün olmaması durumunda; malın firma merkezine ya da diğer bir servis istasyonuna ulaştırılması ve geri gönderilmesi ile ilgili olarak nakliye, posta, kargo veya benzeri herhangi bir ulaşım gideri istenilemez.
Servis istasyonları servis fişini düzenlemek ve bir nüshasını tüketicilere vermek zorundadır.
Malın garanti süresi dışında, garanti belgesi ile satılması zorunlu olmayan bir parçasının servis istasyonu tarafından değiştirilmesi ve/veya satılması durumunda, değişen parça için altı aydan aşağı olmamak üzere bir garanti süresi verilir.
Servis istasyonları, “Yedek Parça Fiyat Listesi”ni, tüketicilerin görebileceği bir yere asmak veya katalog halinde ya da bilgi işlem ortamında ise tüketiciye göstermek zorundadır.
Servis istasyonları, bakım ve onarımını yaptıkları mallara ait değiştirilen yedek parçaları; garanti süresi içerisinde tüketiciye göstermek, garanti süresi dışında ise iade etmek zorundadır.
TÜKETİCİLERE UYARI VE ÖNERİLER
Garanti kapsamındaki mallarda herhangi bir arıza olduğunda tüketiciler arızalanan malı tamir ettirmek zorunda değildirler. Mal arıza yaptığında, malın iade edilerek bedelini ya da yenisiyle değiştirilmesini isteyebilirler.
Ancak, tüketiciler, bilerek ya da bilmeyerek arıza yapan garanti kapsamındaki malda tamir ve onarım seçeneğini isterlerse, malın daha sonraki arızalarında iade ya da değiştirme seçeneğini kullanabilmeleri için yukarıda “ garanti süresi içinde diğer yükümlülükler” başlığı altında belirtilen koşulların oluşması gerekmektedir.
Bu nedenle, akılcı olan, garanti süresi içindeki ilk arızada malın bedelini ya da yenisiyle değiştirilmesini satın aldığı firmadan istemek olmalıdır.
Tüketiciler, garanti kapsamındaki malın garanti süresi içerisinde arızalanması durumunda, malın bedelini ya da ayıpsız olan yenisiyle değiştirilmesini isterler ise, malı teslim ettikleri satıcı ya da serviste bir fiş ya da belge düzenlettirilerek ; bu fiş ya da belgeye “ ben, malın tamirini değil, bedelini ya da yenisiyle değiştirilmesini istiyorum” şeklinde bir not yazıp, belgenin bir suretini alsınlar.
Tüketiciler, garanti süresi içinde arıza yapan malın bedelini ya da yenisiyle değiştirilmesini satıcıdan istediğinde, eğer olumsuz cevap alırsa, tüketici derneklerine, tüketici sorunları hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemelerine başvuruda bulunarak haklarını arayabilirler.
Tüketiciler, garanti kapsamındaki malları satın alırken, mutlaka mala ilişkin onaylı garanti belgesini, faturayı ve Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzunu istesinler ve bunları saklasınlar.

sportway
15-06-2011, 09:57
Merhaba arkadaşlar,

Umarım iş o noktalara varmadan çözülecek,izlenimim bu yönde...

Birşey sormak istiyorum,Peugeot 308 ler hangi ülkede,hangi şehirde ve hangi fabrikada üretiliyor?

Ömer Gedik
15-06-2011, 10:02
308 , Fransada Sochaux fabrikasında üretiliyor.

sportway
15-06-2011, 13:21
308 in ayrıca,İran ve rusya daki peugeot fabrikasında üretildiğini okudum,Fransız olmasını tercih ederim.

Ayrıca aşağıdaki linkteki durum için ne diyorsunuz???

http://www.ttkd.org.tr/nazim_ermd.html

reisG
15-06-2011, 13:44
Peugeot 308 2007 yılı eylülünden beri Fransa da Sochaux ve Mulhouse fabriklarında 2010 yılından beri de bu iki fabrikaya ek olarak Rusya 'da Kaluga fabrikasında üretilmekte.
Ülkemize gelen araçların Fransa dan geldiğini biliyorum. Rusya fabrikası bir nevi montaj üssü.
İran'da veya dünyanın başka bir ülkesinde 308 üretimi yok sadece Çin ve G.Amerika'da 308'den türetilmiş bir sedan versiyon olan 408 üretilip satılmakta.
Bu arada sabah bir tane 3008 gördüm. kokpitte yolcu airbag'inin bulunduğu yer de iki büyük balon vardı. Bu tip sorunlar çok can sıkıcı olmakta.

TanerHoca
15-06-2011, 14:05
reis senin gördüğün yine iyiymiş.
benim birkaç gün önce serviste gördüğüm 150 km deki 3008 in komple şanzumanı indirilmişti.