PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308'e Ayak Bölümü Aydınlatma Uygulaması

Sayfa : 1 [2]

Ömer Gedik
19-10-2011, 22:43
Ömer, seni ne yapmalı bilmiyorum :tehlikeli

Ne açıdan :D

volcanic
19-10-2011, 22:58
lamba 4 gündür takılı ama ışık yok ne yazık ki, yarın bagajdakini söküp sağ tarafa takacam ve bir kaç gün bekleyecem, komik ama belki yanar...

volcanic
22-10-2011, 21:27
bugün sağdaki kabloyu da buldum ve bagajdan söktüğüm lambayı da buraya taktım, şuan iki tarafın lambası da takılı ama sonuç olumsuz... ikisi de yanmıyor, servise gidince bir daha bilgisayara bağlatacam. orjinal kabloları var ama lambaların yanmaması ilginç.
bu arada emax benim araç sportium ve kablolar mevcut, sende olmaması imkansız, biraz daha karıştır illaki bulacaksın...

emax34
23-10-2011, 00:48
bugün sağdaki kabloyu da buldum ve bagajdan söktüğüm lambayı da buraya taktım, şuan iki tarafın lambası da takılı ama sonuç olumsuz... ikisi de yanmıyor, servise gidince bir daha bilgisayara bağlatacam. orjinal kabloları var ama lambaların yanmaması ilginç.
bu arada emax benim araç sportium ve kablolar mevcut, sende olmaması imkansız, biraz daha karıştır illaki bulacaksın...

Volcanic ben cok detayli bakamadim zaten, uydurursak bir ara Omer de soylemisti bakalim diye, o zaman detayli bakariz, sende varsa benimkinde de kesin vardir, birine koyup digeri koymamazlik etmezler herhalde dimi ?? :bilmem ??? pejo ya belli olmaz gerci ama etmezler ya :))

Abdullah
25-10-2011, 16:10

Volcanic ben cok detayli bakamadim zaten, uydurursak bir ara Omer de soylemisti bakalim diye, o zaman detayli bakariz, sende varsa benimkinde de kesin vardir, birine koyup digeri koymamazlik etmezler herhalde dimi ?? :bilmem ??? pejo ya belli olmaz gerci ama etmezler ya :))

abi dediğin gibi kesinlikle belli olmaz şayet Ömerin araçtan başka zahmetsiz yanan olmadı benimkide 2008 ilk seri ömerinkide ömerin elektrik paket fazlalığı var belki ondan dedik ama diğer araçlarda da çıkmadı çıksada yanmadı :'(

emax34
26-10-2011, 00:44
Abdullah kardesim, bence malesef benim dedigim gibi, adamlar kafasina gore takilmislar, her konuda oldugu gibi, birseyi de stabil yapsalar sasardim zaten :))

abicim bizim beklentimiz cok bir kere adamlar bu kadar beklentiyi nasil karsilayacak :bilmem hem sakirdamayan, hem yazilimi duzgun olan, hem suspansiyonu iyi, hem ayak aydinlatma tertibati uzerinde, hem afl xenon paketi uygun fiyatli, hem her tur opsiyona acik ... ohoooo amma cok sey istiyoz bizde ya.. 100 arabadan 2 sine koymuslar iste daha nolsun :)))

:alkis2 :alkis2

volcanic
31-10-2011, 08:21
koydular da ne oldu ki, yanmıyor işte... servis de yakamadı, bana hat çeker paralel bağlarız diyor. onu bende yaparım dedim, anlamadığım nokta bu kabloların ucunun nerde olduğu. şimdi bu kabloların ucunu takip edecem şayet bulabilirsem çalıştırabilirim diye düşünüyorum...

FL
05-11-2011, 15:40
Merhaba Arkadaşlar;

konuyla ilgili biri olarak bugun kelebek camı değişimi sırasında kapı altı aydınlatma için soket var mı bakma şansım oldu.

Ayak aydınlatmada olduğu gibi soket mevcut kapıda fakat soketlere lamba takınca yanmıyor :)

Bu lambaların yanması muhtemelen beyin yada sigorta kutusundan gelen kablode ekektrik olmamasından.

Bildiğiniz iyi elektirkci varsa yönelendirirmisiniz.

Hem kapı hemde ayak aydınlatmayı yaptırmayı düşünüyorum.

GhostRider
10-02-2012, 16:28
Harika bir uygulamaymış ben de yapayım aracıma :)

Abdullah
10-02-2012, 16:29
hayıırrrr yine hortladı konu :D

eyup_31
10-02-2012, 16:43

arkadaş yeni bilmeden yazmıştır...

GhostRider
10-02-2012, 17:13

Yasak mı konu hortlatmak :)

Abdullah
10-02-2012, 17:19

yooo değill bundan sonra olacakları görünce anlarsın yada konunun sayfalarına bir göz at derim :havali

TanerHoca
10-02-2012, 17:20
ya yine mi şu ayak aydınlatma ya!... :kac

mimit
10-02-2012, 17:25
madem konu açıldı ben arka koltukların altınada yapmaya karar verdim :)

GhostRider
10-02-2012, 17:28

yooo değill bundan sonra olacakları görünce anlarsın yada konunun sayfalarına bir göz at derim :havali

evet üyeler çıldırmış resmen :D

TanerHoca
10-02-2012, 17:28
madem konu açıldı ben arka koltukların altınada yapmaya karar verdim :)

eyvah eyvah! işte başlıyor :gul5

mimit
10-02-2012, 17:33
kapılarda hazır halde çekilmiş kabloları da unutmadım hocam malum havlar soğuk çalışma alanım yok.

mygold
10-02-2012, 23:04
ya yine mi şu ayak aydınlatma ya!... :kac

formumuzda, kendinden en cok bahsettıren konu olması yuzunden alkıslıyorum :alkis2 :D
hep boyle guncel tutalım arkadaşlar :D :D

emax34
10-02-2012, 23:34
Harbiden ama ya, yine mi hortladi bu konu ???!!! :)))) abicim ilk bulusmada benim arabaya dalip bakiyoruz varsa takiyoruz yoksa ayak aydinlatmasi olaninkini sokuyorum :)))

mimit
10-02-2012, 23:42
Harbiden ama ya, yine mi hortladi bu konu ???!!! :)))) abicim ilk bulusmada benim arabaya dalip bakiyoruz varsa takiyoruz yoksa ayak aydinlatmasi olaninkini sokuyorum :)))

olanınkini sökmek değil sorun mevcut kabloya elektriği verebilmek,bu can-bus elimizi kolumuzu bağlıyor,alternatif çözümler arıyoruz.yetkili serviste nazımızın geçeceği birisi olsa bi kurcalasak o kablolara nasıl elektrik vericez nasıl aktif hale getircez illaki vardır bir yolu,arabanın içi boş soket dolu :)

@mygold

mücahit abi ön koltukların altına da yapalım mı arka ayak bölümü için :)

emax34
10-02-2012, 23:44

olanınkini sökmek değil sorun mevcut kabloya elektriği verebilmek,bu can-bus elimizi kolumuzu bağlıyor,alternatif çözümler arıyoruz.yetkili serviste nazımızın geçeceği birisi olsa bi kurcalasak o kablolara nasıl elektrik vericez nasıl aktif hale getircez illaki vardır bir yolu,arabanın içi boş soket dolu :)

@mygold

En sonunda akuden direk kablo cektirtceksiniz bana gece gunduz yansin anasini satim :)) butun arabanin icin isik buketiyle donatcam sonra :))

mimit
10-02-2012, 23:46
o kadar uğraşmaya gerek :) bizim yaptığımız gibi tavan lambasından alıyorsunuz bir güzel hat,yan direkten aşağı iniyor misler gibi orayı aydınlattıktan sonra yan tarafa tek fark parklarla birlikte yanmıyor,çok sorun sa bu durum birde parklardan bir ayrı bir hat çekeriz ucuna bir direnç o zaman da orjinal de ki gibi ışık şiddeti düşük olur.

emax34
10-02-2012, 23:58
o kadar uğraşmaya gerek :) bizim yaptığımız gibi tavan lambasından alıyorsunuz bir güzel hat,yan direkten aşağı iniyor misler gibi orayı aydınlattıktan sonra yan tarafa tek fark parklarla birlikte yanmıyor,çok sorun sa bu durum birde parklardan bir ayrı bir hat çekeriz ucuna bir direnç o zaman da orjinal de ki gibi ışık şiddeti düşük olur.

Hmm bence bu is yine ugrastirir, biz yine gunlerce yazisiriz :( neyse bir ara bulusmada bir bakalim da icabinda servise de ugrariz. Ya alt tarafi 15 tl tutacak 2 tane isik, yeri de hazir, kablosu soketi de kesin vardir ama ugrastirdikca ugrastirdi bizi resmen ya...

fexzi
11-02-2012, 00:14
307'de böyle bir durum söz konusu mu acaba ?

emax34
11-02-2012, 00:16
307'de böyle bir durum söz konusu mu acaba ?

Evet seni de bulastirdik :)) gecmis olsun :))
Teknik deneyimi ve bilgisi olan arkadaslardan soruna cevap gelecektir :))

fexzi
11-02-2012, 00:31
:) Ergin abi sayesinde bende uygulama yaptım ama bu daha bir farklı eğer ki Ömer'in bahsettiği gibi ise net bir şekilde öğrenmek isterim tabi ki :)

mimit
11-02-2012, 12:08
büyük buluşmada yarım saate hallederiz :)

individual
11-02-2012, 13:35
308 ciler hala yapamadılar mı ya?
:kac

http://i51.tinypic.com/11qj04l.jpg
http://i55.tinypic.com/jsozh2.jpg

:nargile

mygold
11-02-2012, 14:52

@mygold

bu konu hakkında konusalım mehmet.selamlar..

mygold
11-02-2012, 14:56
308 ciler hala yapamadılar mı ya?
:kac

http://i51.tinypic.com/11qj04l.jpg
http://i55.tinypic.com/jsozh2.jpg

:nargile

ben yaptım kullanıyorum ergın :nargile
http://img528.imageshack.us/img528/2922/86188519.jpg

Abdullah
11-02-2012, 16:05
:kac bu gidisat hic iyi degil :kac

InsMuh
12-02-2012, 23:35
3008'e yaptım. doğrudan çalıştı.
http://i1249.photobucket.com/albums/hh508/insmuh1/1.jpg
http://i1249.photobucket.com/albums/hh508/insmuh1/2.jpg

Abdullah
13-02-2012, 00:21
yeni forumda da son sürat devam etmekte ayak aydınlatma :D

Dreamcatcher
13-02-2012, 08:05
2010 model 308 de de çalışırmı acaba yapsam :)

eyup_31
13-02-2012, 11:20
arabayı satmadan önce bende denemeliydim

FL
23-02-2012, 20:29
beyler bende sadece sol tarafta 3 kablolu bı soket var.sag taraftakını bır turlu bulamadım.ayrıca kapı ıcınde de soket var ama calısır mı onuda bılmıyorum.

Ayrıca bugun sıgorta kutusunun orada bosta olan yesıl bır soket daha buldum degısk seklı olan.

sımdı ayak aydınlatmayı ve kapı altı aydınlatmayı bu kablolar uzerınden yapabılecek bıldıgınız bır usta var mıdır yoksa kablomu cektırmem lazım ?

mimit
24-02-2012, 01:52
bu soketlerin muhtemelen diğer uçlarıda boşta onlar nerede bilemiyoruz.göğüsün alt kısmını incelediğinizde başka ucu boş soketlrde görebilirsiniz. kapılar için ben şöyle yapmayı düşünüyorum kapıdan araca gelen kabloları bulup, daha önceden çektiğim hat ile birşeltircem.kapıya yeni bir hat çekmek zor olur.

FL
24-02-2012, 14:08
böyle yapmak çok iyi olmayabilirim istersen bi ara konuaşlım mı

Abdullah
24-02-2012, 14:29
arkadaşlar aracınızın iki tarafında da soket var ise sorun yok ama bir tarafta var diğer tarafta yoksa hiç uğraşmayın yok demektir olan araçlarda hiç kasmadan sigorta tablosunun orayı açın soket orada duruyor olmayanlarda isterseniz göğsü indirin aşağı yok yani

Yasin CCK
24-02-2012, 18:03
Benim hiç aydınlatmam olmadı abi :'(

mimit
24-02-2012, 18:32
abdullah bence öyle değil olay bende ilk etapta bulamamıştım ama sonradan ikisini de buldum. ama çok uğraştırdılar beni özellikle sağ taraf.

FL
26-02-2012, 23:11
ben sağdakini bulamıyorum.mimit sen nasıl buldun sağdaki soketi.

γuяdaeя
26-02-2012, 23:52
Millet boşuna uğraşmayın... genel toplantıda herkesin arabasındaki ayak aydınlatmaları sökeceğim.
Bilmem bu konuda bana eşlik etmek isteyen dostlarımız olur mu? Ehtiyarlar heyeti nerdesiniz? :cilgin

mimit
27-02-2012, 00:00
Benim hiç aydınlatmam olmadı abi :'(

torpidonun altındaki hava kanalını çıkartın(benim arabada yoktu başka herkes de var ) oradan göğüsün içine doğru fener yardımı ile bakın görebilirsiniz ancak orada bir kablo topluluğuna bağlamış ve sabitlenmiş çekseniz de gelmiyor en azından bende öyle oldu.zor bela oraya da aracın orijinal ışığını taktım devre tamamlamıyor dur belki diye sol tarafa da aldığım diğer ışığı taktım olmadı. bende hat çektim ve istediğim ışığı bağladım :)

TanerHoca
27-02-2012, 08:55
Millet boşuna uğraşmayın... genel toplantıda herkesin arabasındaki ayak aydınlatmaları sökeceğim.
Bilmem bu konuda bana eşlik etmek isteyen dostlarımız olur mu? Ehtiyarlar heyeti nerdesiniz? :cilgin

ben de ayak aydınlatma işine el atmayı düşünüyorum.eğer soket falan yoksa sokak lambasından hat çekeceğim.malum benim araç 308 den büyük aşşası kurtarmaz.:cilgin

mygold
27-02-2012, 09:08
bu konu formun en guzel konu başlıklarından bırısıdır dıye boşa soylemedım :D ..

FL
27-02-2012, 20:29
ayak aydınlatma ve kapı altı aydınlatma için iyi elektrikçisi olan arkadaş varsa yönlendirirse beni sevinirim

Esat
28-02-2012, 01:27

Yurdaer abi ben ihtiyar sayilirim bende gelirim

γuяdaeя
28-02-2012, 02:20
Yurdaer abi ben ihtiyar sayilirim bende gelirim

Eyvallah kardeşim.. Sen ihtiyarsan beni gömsünler artık :D

Burak_S
02-04-2012, 20:47
selam arkadaslar bahsettiginiz soketi araken ben mavi renkde bir soket buldum boşda yarın servise ne oldugunu soracagım sizide bilgilendirecegim ...

mimit
02-04-2012, 20:54
Biraz daha derin araştırma yaparsanız daha ne soketler mevcut ama boşta duran.bakalım mavi soket neymiş.daha servisten bu konu ile ilgili bilgi alan olmadı sanırım.

Burak_S
03-04-2012, 17:10
http://i41.tinypic.com/5bcxs6.jpghttp://i40.tinypic.com/25p7r7q.jpghttp://i44.tinypic.com/9jgoeu.jpg

olası durum gercekleşdi sonuç sıfır kablonun akıbeti bilinmiyor resimlerini koyuyorum belki ne oldugunu sizler biliyorsunuz dur :)

byhakan
09-04-2012, 00:29
bu mavi soket koltuk ısıtma olabilir.

FL
20-06-2012, 12:51
bununla ilgili uygulama yapan var mı :)

konuyu hareketlendirim.

mimit
21-06-2012, 16:35
konuyu baştan sona gözden geçirirseniz iki farklı şekilde çözüme nasıl ulaştığımızı görebilirsiniz.

FL
25-06-2012, 10:56
mimit selam :) konuyu baştan sona takip ediyorum sonuç çıkmadığınıda biliyorum ben sadece konuyu yeniden ateşlemek için sordum selamlar..

Yasin CCK
25-06-2012, 11:00
mimit selam :) konuyu baştan sona takip ediyorum sonuç çıkmadığınıda biliyorum ben sadece konuyu yeniden ateşlemek için sordum selamlar..

Sonuç çıkmadığı derken ???

İki arkadaşımızda sonuca ulaştırdı, birisi de Mehmet(mimit) arkadaşımız. Konuyu baştan sona takip ettiğinize eminmisiniz?

mimit
25-06-2012, 11:55

bizim çıkarttığımız sonuçlar neticesinde 2 çözüm yolumuz olduğunu söyleye biliriz.

1. aracın kendi ayak bölümü aydınlatmasında güç var ise ilgili lambaları alıp takıyoruz,sistem devredeyse adınlatmalar sorunsuz çalışıyor.

2. Araçlarda var olan sistem için gerekli kablolar ile bir sonuç elde edemezsek, Tavan aydınlatmalarından hat çekip tavanlambaları ile ortak çalışan bir aydınlatma sistemi kuruyoruz. orjinal donanım ile arasında bir fark oluyor bu şekilde sistemi kurduğumuzda, park ampulleri yada kısa ampuller yandığında bizim yaptığımız aydınlatma devreye girmiyor,orijinal sistemde ise aydınlatmalar biraz daha düşük güç ile devreye girip loş bir aydınlatma sağlıyor.

FL
25-06-2012, 15:41
ben şimdi 10 dk da sanaiye yaptırdım.ayak aydınlatma direkt parklara bağlı.parklar yandığında devreye giriyor.Şu lamba ve duylarını nereden bulabiliirm ve fiyatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Abdullah
25-06-2012, 15:56
ben şimdi 10 dk da sanaiye yaptırdım.ayak aydınlatma direkt parklara bağlı.parklar yandığında devreye giriyor.Şu lamba ve duylarını nereden bulabiliirm ve fiyatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Servislerin yedek parça bölümünden temin edebilirsiniz.

mygold
25-06-2012, 15:57
bagj içindeki lamba ile aynı ..servısten bulabılırsın tanesi 10 tl civarında olması lazım ..

budsing
29-06-2012, 12:55
Arkadaşlar Bugün Bunun için ve bakım için servise gittim . Sordum bu ayak aydınlatmayı nasıl yapacaz diye bana dediler yaparsak maliyetli olur dediler ve yeni tesisat çekilmesi gerek dediler. Birde Yeni Tesisat çekersek orjinaline zarar verir dediler. Ben şimdi ne yapmalıyım sizin paylaştıklarınızı okudum ama bir şey anlamadım bir de siz tesisatları kendinizmi çekiyorsunuz yoksa elektirikçiye mi yaptırıyorsunuz ? Yorumlarınızı Bekliyorum Teşekkürler Sayın FP üyeleri :)

mimit
29-06-2012, 13:06
Arkadaşlar Bugün Bunun için ve bakım için servise gittim . Sordum bu ayak aydınlatmayı nasıl yapacaz diye bana dediler yaparsak maliyetli olur dediler ve yeni tesisat çekilmesi gerek dediler. Birde Yeni Tesisat çekersek orjinaline zarar verir dediler. Ben şimdi ne yapmalıyım sizin paylaştıklarınızı okudum ama bir şey anlamadım bir de siz tesisatları kendinizmi çekiyorsunuz yoksa elektirikçiye mi yaptırıyorsunuz ? Yorumlarınızı Bekliyorum Teşekkürler Sayın FP üyeleri :)

tesisat araçların büyük çoğunluğunda çekili ama elektrik yok,yani lambalar çalışmıyor, bunun bsi kodlamasından mı yada elektrik tesisatında mı kapalı olduğunu bilmiyoruz,bunun için mevcut olan tesisatta çalışmaz ise kendimiz yeni hat çekiyoruz.
hatta kapı altı aydınlatmalarının bile kabloları çekili kapı içinde bir yere sabitlenmiş ama güç yok maalesef.

musti55x
29-06-2012, 13:17
heyecanlandım ...crusie control takarken oyle boş bir soket görmüştüm...acaba ne diye düşünmüştüm..bende aracı bir kontrol edeyim .
yeni opel astralarda vitesin etrafını saran kırmızı loş bir ışık var.eğer mümkünse bende yapmayı düşünüyorum.. Sağ taraftadamı aynı boş soketten var ? arkadaşlar ?

mimit
29-06-2012, 13:29
bizim araçların full versiyonlarında da submarine ligth olarak geçen ambians ışıkları mevcut, yapılabilir bir uygulama :)

aracı inceledikce o kadar boş soket göreceksiniz ki full versiyonlarda neler var neler diye iç bile geçirebilirsiniz :)

budsing
29-06-2012, 13:41
tesisat araçların büyük çoğunluğunda çekili ama elektrik yok,yani lambalar çalışmıyor, bunun bsi kodlamasından mı yada elektrik tesisatında mı kapalı olduğunu bilmiyoruz,bunun için mevcut olan tesisatta çalışmaz ise kendimiz yeni hat çekiyoruz.
hatta kapı altı aydınlatmalarının bile kabloları çekili kapı içinde bir yere sabitlenmiş ama güç yok maalesef.
Mehmet Bey Peki Ben şimdi ne yapayım ?

mimit
29-06-2012, 13:49
Mehmet Bey Peki Ben şimdi ne yapayım ?

Öncelikli olarak orijinal tesisat var mı ve çalışıyor mu bunu kontrol edin, buradan olumlu sonuç alamazsanız,tavan lambasından hat çekip tavan lambaları ile birlikte yanmalarını sağlaya bilirsiniz, park larla birlikte loş bir şekil de de yansız isterseniz o zaman bir oto elektrikçisine gidip yardım almak lazım.

budsing
29-06-2012, 13:51
Öncelikli olarak orijinal tesisat var mı ve çalışıyor mu bunu kontrol edin, buradan olumlu sonuç alamazsanız,tavan lambasından hat çekip tavan lambaları ile birlikte yanmalarını sağlaya bilirsiniz, park larla birlikte loş bir şekil de de yansız isterseniz o zaman bir oto elektrikçisine gidip yardım almak lazım.
Çok Teşekkür ederim ama benim istediğim tür şöyle mehmet bey mesela akşamları aslanın kapısını açtığımızda içerisi ışık yanınca ayrı bir hava katıyor aynen onun gibi kapıları açınca akşamları o alttan sırıtmayacak şekilde hoş bir görüntü vermesi tek istediğim bu bunu yapmayı çok istediğim için ne yapmalıyım diyorum böyle olması için başka bir yöntem varmıdır ?

mimit
29-06-2012, 13:57
tavan lambasından hat çekerseniz tam istediğiniz gibi olacaktır. uzaktan kuman da dan kapıları açtığınız anda tavan lambası ile birlikte ayak aydınlatmalar devreye girecek,kapının kapanması ile birlikte bir süre sonra yavaş yavaş sönecektir. ışık seçimi de tamamen sizin elinizde ben pc neonları kullanmıştım, gun ışığı rengi veren şerit ledlerde olabilir, ışık konusunda seçenek çok. yada aracın orjinal lambaları takılıp çektiğimiz hattan bunları besleyebiliriz.

http://www.youtube.com/watch?v=B2dKtZXwxWs

budsing
29-06-2012, 17:54
tavan lambasından hat çekerseniz tam istediğiniz gibi olacaktır. uzaktan kuman da dan kapıları açtığınız anda tavan lambası ile birlikte ayak aydınlatmalar devreye girecek,kapının kapanması ile birlikte bir süre sonra yavaş yavaş sönecektir. ışık seçimi de tamamen sizin elinizde ben pc neonları kullanmıştım, gun ışığı rengi veren şerit ledlerde olabilir, ışık konusunda seçenek çok. yada aracın orjinal lambaları takılıp çektiğimiz hattan bunları besleyebiliriz.

http://www.youtube.com/watch?v=B2dKtZXwxWs
Şimdi yarin servise gidiyorum ve diyorumki tavan lambasının tesisatından bir hat çekip ayak bölümüne lamba yerleştirin . içinede orinal turuncu lambadan yapın diyecem okeymi dostum ?

mimit
29-06-2012, 17:58
İşlem bu ama yetkili serviste buna yanaşacaklarını sanmıyorum yapsalar da yığınla para isterler,bildiğiniz bir oto elektrikçisi varsa lambaları alıp direk oraya gidin.

budsing
29-06-2012, 18:08
İşlem bu ama yetkili serviste buna yanaşacaklarını sanmıyorum yapsalar da yığınla para isterler,bildiğiniz bir oto elektrikçisi varsa lambaları alıp direk oraya gidin.
Ya serviste iyi bakıyolar diye ama sanayiyede gitmek istemiyorum sizce kaç para alırlar birde o ampüllerin kodu varmı ?

mimit
29-06-2012, 19:13
Umarım yardımcı olurlar yetkili serviste,işcilik ücreti ne yazarlar bilemiyorum.

budsing
29-06-2012, 19:38
Umarım yardımcı olurlar yetkili serviste,işcilik ücreti ne yazarlar bilemiyorum.
Her şey için teşekkürler Kardeşim . Yarin Servisten sonra geri dönerim .

budsing
29-06-2012, 20:49
Mehmet Bey Birşey daha sorucam o Ömer Bey in ilk sayfadaki Elinde Tuttuğu Soketten Alıp Takma şansımız Varmı ?

musti55x
29-06-2012, 21:47
Aracima baktim beyaz bir soket goremedim fakat bi kalin kablolu siyah bosta bir soket var birde iki tane ucu kesilmis ve acik birakilmis iki kablo var resimleroni paylasacagim ...

http://img210.imageshack.us/img210/2139/imagekyf.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/7004/imageirc.jpg

mimit
30-06-2012, 12:45
Mehmet Bey Birşey daha sorucam o Ömer Bey in ilk sayfadaki Elinde Tuttuğu Soketten Alıp Takma şansımız Varmı ?

soketin serviste hazırda olacağını sanmıyorum ama sormakta fayda var.

mimit
30-06-2012, 12:47
Aracima baktim beyaz bir soket goremedim fakat bi kalin kablolu siyah bosta bir soket var birde iki tane ucu kesilmis ve acik birakilmis iki kablo var resimleroni paylasacagim ...

http://img210.imageshack.us/img210/2139/imagekyf.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/7004/imageirc.jpg

Bazı araçlarda sokette yok arkadaşların söylediğine göre, ama detaylı bakmakta fayda var bende zor bulmuştum,mesajlarımda da bu durumu belirtmiştim göğüsün orta kısmına doğru yukarıda bir kablo topluluğunun içindeydi.

budsing
30-06-2012, 13:02
Bugün Sanayiye Park Sensörü İçin Oto Aksesuar ve elektrikçime gittim . Sordum bu ayak aydınlatmayı premiumlarda varmış dedim biliyorum dedi. Peki bunu bizde yapacaz nasıl olacak dedim hafta içi sakin oluyor gel dedi sabahtan Ben onu hallederim dedi . Peki dedim orda boşluk var dedim ona göre ampül yuvan varmı dedim yok dedi ben led şerit çekerim dedi ben yok dedim onlar güzel olmuyor ben istersen servisten alayım dedim bagay dakni gösterdim hele sen bir gelde gerisine bakarız dedi . PArk sensörünüde 130 ' a Taktırdım .

musti55x
30-06-2012, 14:12
Bazı araçlarda sokette yok arkadaşların söylediğine göre, ama detaylı bakmakta fayda var bende zor bulmuştum,mesajlarımda da bu durumu belirtmiştim göğüsün orta kısmına doğru yukarıda bir kablo topluluğunun içindeydi.

Tekrar bakacağım o ortaya doğru yukarda erişemeyeceğim bir kablo topluğu görmüştüm fakat uzanamadım..bu akşam tekrar bakayım..sağolasın.

musti55x
02-07-2012, 02:47
malesef bulamadım ... yaklaşık bi 2 saat uğraştım ama sol tarafta öyle bir kablo bulamadım. Sol taraftan göğsün içine doğru sağa baktım hiç bir kablo topluluğu göremedim. ..Bsı yı çıkarttım oralardamı diye ..Birde ayaklarını kırdık cabası ... öyle soğdum sinir oldum bulamadım soketi :)

mimit
02-07-2012, 11:52
O zaman maalesef sizinde tavan lambasından hat çekmeniz gerekecek,yapmak isterseniz tabi,çünkü geriye kalan en basit yol bu oluyor.

budsing
02-07-2012, 12:22
O zaman maalesef sizinde tavan lambasından hat çekmeniz gerekecek,yapmak isterseniz tabi,çünkü geriye kalan en basit yol bu oluyor.
Sigorta dan çeksek ordaki tesisatlardan olurmu ?

mimit
02-07-2012, 12:30
Sigorta dan çeksek ordaki tesisatlardan olurmu ?

benimde aklıma gelmişti sigorta kutusundan çekmek ama oralarla oynamam pek tavsiye edilmedi forumdaki büyüklerimiz tarafından bende tavan lambasından çektim.ben kendim yapmak istediğim için çok fazla bir elektrik elektronik bilgimde olmadığı için en sağlıklı yöntem tavan lambasından hat çekmek oldu. ince bir kablo ile hiç sıkıntısız tavandan hat çekebilirsiniz,tavan döşemesi ve yan direk içinde yeterli boşluk var.

budsing
02-07-2012, 12:40
benimde aklıma gelmişti sigorta kutusundan çekmek ama oralarla oynamam pek tavsiye edilmedi forumdaki büyüklerimiz tarafından bende tavan lambasından çektim.ben kendim yapmak istediğim için çok fazla bir elektrik elektronik bilgimde olmadığı için en sağlıklı yöntem tavan lambasından hat çekmek oldu. ince bir kablo ile hiç sıkıntısız tavandan hat çekebilirsiniz,tavan döşemesi ve yan direk içinde yeterli boşluk var.
Yarin O zaman Öyle Yapalım :D

mimit
02-07-2012, 12:42
Ben fırsat bulduğumda, ön koltukların altına da led döşeyip arka tarafı da aydınlatmayı planlıyorum.Sizede şimdiden hayırlı olsun.

budsing
02-07-2012, 14:29
Ben fırsat bulduğumda, ön koltukların altına da led döşeyip arka tarafı da aydınlatmayı planlıyorum.Sizede şimdiden hayırlı olsun.
Onu Bende düşünüyorum :D

emrexxcv
13-09-2012, 22:37
Su konuyu birde ben hortlatiym bari :D Yarın vatan ustanın dükkana gidip bu aydınlatmayı yapmayı denicez umarım başarılı oluruz

Abdullah
14-09-2012, 08:27
Su konuyu birde ben hortlatiym bari :D Yarın vatan ustanın dükkana gidip bu aydınlatmayı yapmayı denicez umarım başarılı oluruz

yine hortladı :D hadi bakalım hayırlısı emre

emrexxcv
14-09-2012, 09:57
yine hortladı :D hadi bakalım hayırlısı emre
:fiuw Bugün bakıp halletmeye çalışcaz bakalım

emrexxcv
14-09-2012, 16:07
aracın torpidosunun sökümü sonucu bu tesisatın bende olmadığı ortaya çıktı :sanssiz pazartesi iç aydınlatmadan hat çekilcek fakat böyle olunca seyir halinde iken bu aydınlatma yanmicak :(

gokhancpt
14-09-2012, 16:27
aracın torpidosunun sökümü sonucu bu tesisatın bende olmadığı ortaya çıktı :sanssiz pazartesi iç aydınlatmadan hat çekilcek fakat böyle olunca seyir halinde iken bu aydınlatma yanmicak :(
emre, bozma moralini. hepimiz olmadığını görünce senin gibi olmuştuk:) sayfayı takip edersen sonradan bunu yapan mimit arkadaşın yazdıkları sana yardımcı olacaktır.

emrexxcv
14-09-2012, 16:32
emre, bozma moralini. hepimiz olmadığını görünce senin gibi olmuştuk:) sayfayı takip edersen sonradan bunu yapan mimit arkadaşın yazdıkları sana yardımcı olacaktır.
sağolasın Gökhan abi vatan usta da mimit inkine benzer bişe yapcak galiba pazartesi gorcez hep beraber artık

gokhancpt
14-09-2012, 16:44
sağolasın Gökhan abi vatan usta da mimit inkine benzer bişe yapcak galiba pazartesi gorcez hep beraber artık

hadi bakalım, inşallah olur. daha sırada bizlerde varız;)

emrexxcv
14-09-2012, 19:00
İnşallah olur abicim o zaman hayırlısı diyim ben simdiden :havali2

mygold
14-09-2012, 19:06
ordaki ustalara xenonu taktıramamıştım kesinlikle olmaz dediler..nasıl olduda bu işe soyundular hayret..

emrexxcv
14-09-2012, 19:12
ordaki ustalara xenonu taktıramamıştım kesinlikle olmaz dediler..nasıl olduda bu işe soyundular hayret..
Dediğiniz ustalar vatan peugeottaki ustalarımı??

mygold
14-09-2012, 20:01
Dediğiniz ustalar vatan peugeottaki ustalarımı??
evet orayı cok iyi bilirim..

emrexxcv
14-09-2012, 20:13
İlgincmis valla ben egr degisimi dahil bir çok sorunla gittim sag olsunlar hiç eli boş çevirmediler o yüzden şaşırdım ???

Ahmet Semiz
14-09-2012, 22:39
emege saglık basarılı bır calısma bende mavı ledlerden yapmıstım :iyi

emrexxcv
17-09-2012, 12:31
sonunda ayak aydınlatma olayını halletmiş bulunmaktayım :yahoo sağolsunlar vatan usta nın elemenlarıda kendisi gibi işini çok iyi yapan ustalar 40 dakkalık bir zaman içinde hat çekimi ve montaj orjinalden daha iyi bir işçilikle yapıldı.(orjinalle kıyaslamamın sebebi yan direkteki hattan t aldık direk kaplamasını söktüğümüzde peugeot kabloları darmadağın gelişi güzel bi şekilde koymuş sabitleme falan bişey yok :bambam1:) sonuçta bu işide hallettik videoyu akşam çakip koycam şimdi pek belli olmuyo :D

Abdullah
17-09-2012, 12:34
süperrr hadi gözün aydın darısı diğer ayak aydınlatması olmayanların başına :D

emrexxcv
17-09-2012, 12:37
süperrr hadi gözün aydın darısı diğer ayak aydınlatması olmayanların başına :D

sağol abdullah :tesekkur

gokhancpt
17-09-2012, 13:10
emre hadi hayırlı olsun. detayları bekliyoruz;)
bende yaptırabilirim

emrexxcv
17-09-2012, 13:23
emre hadi hayırlı olsun. detayları bekliyoruz;)
bende yaptırabilirim
teşakkür ederim gökhan abi akşam vidyo ile detayları anlatırım:D

orhun57
17-09-2012, 15:44
Güle güle kullanın bende en yakın zamanda yapacağım fotoğrafları sabırsızlıkla bekliyorum. Bütün elektrikçiler yapabilir çok zor bir işlem gibi gözükmüyor fakat ben çok titizim o yüzden varsa tanıdığı bildiği İstanbul Anadolu yakasında yaptıran ve ya güvendiği yer olan bana bildirirse çok sevinirim. Benim tanıdığım elektrikçim var fakat çok çekiniyor benden bir ampul değiştirirken bile başına dikiliyorum adamda haklı aslında ona sordum yapmayalım abi birşey olur falan diyip duruyor :)

Abdullah
17-09-2012, 15:46
Güle güle kullanın bende en yakın zamanda yapacağım fotoğrafları sabırsızlıkla bekliyorum. Bütün elektrikçiler yapabilir çok zor bir işlem gibi gözükmüyor fakat ben çok titizim o yüzden varsa tanıdığı bildiği İstanbul Anadolu yakasında yaptıran ve ya güvendiği yer olan bana bildirirse çok sevinirim.

orhun işte sırf bu yüzden bizde duruyoruz. Tam anlamıyla kimseye güvenemediğimden far karartma yaptıramıyorum, ayak aydınlatma yaptıramıyorum. Dertsiz başıma dert almak istemiyorum açıkcası.

orhun57
17-09-2012, 15:50
orhun işte sırf bu yüzden bizde duruyoruz. Tam anlamıyla kimseye güvenemediğimden far karartma yaptıramıyorum, ayak aydınlatma yaptıramıyorum. Dertsiz başıma dert almak istemiyorum açıkcası.

Öyle olmuyor böyle de olmuyor şarkı gibi oldu ama gerçekten böyle :)

emrexxcv
17-09-2012, 16:21
teşekkür ederim öncelikle haklısınız tabi elekrtik konusu araba için çok önemli fakat bildiğiniz bir usta olunca o kadar sıkıntı bi durum yok daha öncede yazdığım gibi orjinal kablo tesisatından daha düzgün çekildi ayak aydınlatmasının hattı inş.bi sıkıntı vermicek ama her zaman bi risk var sıfır araçlarda bile sorun çıkabiliyor fakat usta çok önemli resimleri ve vidyoyu akşam eklicem fikir vermesi açısından gerçi mevcut ama bide benimki olsun :D

emrexxcv
17-09-2012, 22:27
http://www.youtube.com/watch?v=gxnmjGfn79c&feature=youtu.be

işte meşhur aydınlatma bu:D gece çok güzel görünüyo ve iyi aydınlatıyo yapmak isteyenlere duyurulur:keyifli

Yasin CCK
17-09-2012, 22:54
E hadi vatana millete hayırlı olsun :D

Bir aydınlatma programının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yayında ve yapımda emeği geçen Emre ve Ustalarına teşekkür eder, esenlikler dileriz :D :D

orhun57
17-09-2012, 23:19
Çok güzel duruyor offf biri bir elektrikçi bulsun benim uyuzluklarımı göğüs gersin iki dakika sapretsin bana yapsın şunu lütfen :)

Abdullah
18-09-2012, 08:31
Çok güzel duruyor offf biri bir elektrikçi bulsun benim uyuzluklarımı göğüs gersin iki dakika sapretsin bana yapsın şunu lütfen :)

aynı dilekleri bende diliyorum bulursan öyle birini bana da haber ver.

emrexxcv
18-09-2012, 09:54
aynı dilekleri bende diliyorum bulursan öyle birini bana da haber ver.
Ankara'ya yolunuz düşerse yardımcı olurum her zaman

emrexxcv
18-09-2012, 09:58
E hadi vatana millete hayırlı olsun :D

Bir aydınlatma programının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yayında ve yapımda emeği geçen Emre ve Ustalarına teşekkür eder, esenlikler dileriz :D :D
Nedemek efenim hoşça vakit gecirttiysem ne mutlu bana :tesekkur

emrexxcv
18-09-2012, 10:01
Teşekkür ederim öncelikle =) ya aslında o kadar sıkıntı yapacak bı şey değil sadece seyredin tanıdık bı ustanız varsa yapılanları ben öyle yaptım ;)

orhun57
18-09-2012, 10:23
Teşekkür ederim öncelikle =) ya aslında o kadar sıkıntı yapacak bı şey değil sadece seyredin tanıdık bı ustanız varsa yapılanları ben öyle yaptım ;)

Sorun orada zaten tanıdığım bir elektrikçi var oda yapmayalım abi ne gerek var diyip duruyor :) Aslında işinide iyi bilen birisidir. Bakalım ona direteceğim biraz olmadı kışın Ankara'ya geleceğim o zaman yaptırırım artık :)

gokhancpt
18-09-2012, 10:25
emre, çok hoş durmuş. hayırlı olsun. darısı biz aydınlatması olmayanların başına:)

emrexxcv
18-09-2012, 10:45
emre, çok hoş durmuş. hayırlı olsun. darısı biz aydınlatması olmayanların başına:)
Teşekkür ederim Gökhan abi ins. :)

emrexxcv
18-09-2012, 10:47
Sorun orada zaten tanıdığım bir elektrikçi var oda yapmayalım abi ne gerek var diyip duruyor :) Aslında işinide iyi bilen birisidir. Bakalım ona direteceğim biraz olmadı kışın Ankara'ya geleceğim o zaman yaptırırım artık :)
sizden çekindiği icin uzak duruyodur ;) basit bişey aslında çünkü ama Ankara'ya gelirseniz vatan da hallederler

orhun57
18-09-2012, 22:38
sizden çekindiği icin uzak duruyodur ;) basit bişey aslında çünkü ama Ankara'ya gelirseniz vatan da hallederler

Ciddi ciddi düşünüyorum tabi sırf bunun için değil :)

omeraydin
22-02-2013, 12:53
Benim aracım 2009 model, Ömerle bugün uğraştık ama maalesef soketi bulamadık, lambalar da elimde patladı pardon kaldı :gul5 Deneyecek olan arkadaşların, lambaları almadan ilgili yerleri söküp, ilgili soketi bulup ondan sonra almaları tavsiye olunur. Ben şahsen öyle bir değişiklik olmayacağını düşündüğümden neticede her iki araçta comfort olduğu için almıştım ama maalesef olmadı. Eğer aracınız 2008 model ise şansınız yüksek :havali2
aracım 2008 model hevesle otoparka inip baktım lambayı takmak için yer var ama kapağı söküp baktığımda soketi göremedim :korku3:(:(:(:(

serkangok
13-03-2013, 00:29
Neredeyse 1 ay olacak konu ile kopuklu ama yaptığım uygulamayı paylaşmak istedim..Şerit led koydum 3 er adet cool white renginde soğuk beyaz yada mavimsi şeklinde sıcak beyaz diye kalkıştım elimden bu renk varmış idi beyendim aslında arkalara daha yapmadım beğenmezsem diye.Buyrun;

http://d1303.hizliresim.com/17/f/l0bbl.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://d1303.hizliresim.com/17/f/l0b7s.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

mimit
13-03-2013, 00:38
hayırlı olsun :) bende beyaz ışık kullanıyorum ama turuncuyamı çevirsek napsak bilemedim komple tavan falan :) panel aydınlatmaları ile uyumlu olsun diye :)

serkangok
13-03-2013, 00:45
hayırlı olsun :) bende beyaz ışık kullanıyorum ama turuncuyamı çevirsek napsak bilemedim komple tavan falan :) panel aydınlatmaları ile uyumlu olsun diye :)

Aklıma oda geldi aynı renk ambians olusturur gibii..

sessizgece
13-03-2013, 08:40
hayırlı olsun. Turuncu renk olsa iyice aracın ışık rengi boğulur diye düşünüyorum.

hgonul
17-06-2013, 18:45
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09770.jpg
Ömer Hocam bu uygulamayı yapmak istiyorum fakat bu ufak lamba için uygun bir yuva yok hatta kapalı bile değil kafamı eydiğimde direk sigortayı görüyorum sizce lambayı slikon vb. yapıştırıcılar ilemi yapmak gerek sağlıklı olurmu .s
Görüntü bu.
http://imageshack.us/a/img197/8291/jwtj.jpg

extra
28-12-2013, 10:56
arkadaslar uygulama harika yanliz 2010 comfotta brn bulamadim o soketi acaba comfortlarda yokmu

Yasin CCK
28-12-2013, 11:10
Her araçta olmayabilir. Bazılarında var bazılarında yok.

emrexxcv
28-12-2013, 12:16
Bende de yoktu iç aydınlatmadan hat çekildi

sezer826
07-01-2014, 14:30
Açıp baktım herhangi bi soket bulamadım ama resimdede görüldüğü gibi boşta iki kablo buldum acaba onlar olabilir mi ?Buyuk ihtimal daha önceki sahibinden dolayı bi işlem görmüş. Ama değilse bile onlar ne kablosu olabilir :) Yardımcı olursanız sevinirim
http://i.hizliresim.com/x8mO1d.jpg

reisG
07-01-2014, 14:47
Fabrika üretiminde soketsiz ve korumasız böyle açık kablo bırakılabileceğini düşünmüyorum.

orhun57
07-01-2014, 16:18
Oraları baya inceledim böyle bir kablo görmedim kaldı ki reis beyinde dediği gibi fabrika boşta bıraktığı kabloları asla öyle bırakmaz. Önceki sahibi birşey yaptı veya yapmaya çalıştı herhalde.

tapatalk

erener
10-01-2014, 22:56
Bu kablolar benim aracimdada var. Bende önceki sahibi bilişler yapmiştir sanmiştim ancak fabrikasyon boşta olan kablolarımı bunlar.

Can ÖNEL
12-01-2014, 15:12
Selamlar. Bugün merak edip bizim araca baktım altında üç tane yer var ikisi altı sarı dolgulu gibi en sağdaki ise açık dikdörtgen ama biraz yamuk. Sigorta kutusunu ellemedim tabi, belki servise gidersem sorarım. Fotoğraf ekliyorum. Bu deliklerden herhangi birine takılır mı? Benim için sadece şoför için olsun yeter yolcuya gerek yok. Spoprtium da keşke orjinalinde olsaydı iyi olurdu.

http://i1111.photobucket.com/albums/h471/Can_Ordu/308/2014-01-12-886_zpsab7ccda3.jpg

converse10
12-01-2014, 15:23
yolcu kısmı kısmı izalatör resmi resimde görüldüğü gibi kapalı acılmamış kısma ayak aydınlatma lambası takılıyor
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/034_zps114e2c24.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/034_zps114e2c24.jpg.html)
soför kısmı
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/035_zpsd8e6166a.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/035_zpsd8e6166a.jpg.html)
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/037_zpse6c45b13.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/037_zpse6c45b13.jpg.html)
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/038_zps75bd2289.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/038_zps75bd2289.jpg.html)
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/039_zpse8338f24.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/039_zpse8338f24.jpg.html)

sezer826
18-01-2014, 23:06
Bende bilemedim nedir ne değildir öylece duruyo :)

Can ÖNEL
18-01-2014, 23:10
Ben fotolara bakınca daha net anladım konunun başında Ömer Bey'in paylaştığı fotolara baksaymışım hemen anlarmışım. Servise gidince sigorta kutusunu açtırıp baktıracağım. Bizim araçta ışık için yer hazır kesilmiş hatta. Eğer sigorta kutusundan soket çıkarsa yazarım buraya tüm sportiumlar takarlar. :iyi

http://i1111.photobucket.com/albums/h471/Can_Ordu/308/2014-01-13-887_zpsb54d840a.jpg

Alper134
29-03-2014, 17:05
Arkadaslar elimde 2 adet fazladan bu ampullerden var isteyen olursa verebilirim servisten tanesini 8.75 gibi bi rakama aldim 17.5 tl ediyor sanirim.

67kaan67
01-04-2014, 15:42
Bende yaptım biraz zorlandım torpido yu sökerken ama netice çok güzel oldu

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

asilsiyah
19-04-2014, 13:00
Ben fotolara bakınca daha net anladım konunun başında Ömer Bey'in paylaştığı fotolara baksaymışım hemen anlarmışım. Servise gidince sigorta kutusunu açtırıp baktıracağım. Bizim araçta ışık için yer hazır kesilmiş hatta. Eğer sigorta kutusundan soket çıkarsa yazarım buraya tüm sportiumlar takarlar. :iyi

http://i1111.photobucket.com/albums/h471/Can_Ordu/308/2014-01-13-887_zpsb54d840a.jpg

güzel bi uygulama gerçekten... aracımda kısa bi keşif sonrası yolcu tarafında sıkıntı yok uygulama yapılabiliyo hazır, fakat sürücü tarafında acess donanıma koymamışlarmı bilmiyorum o plastik parça ama benim araçta resimdeki plastik parça yok yani demek istediğim soketide buldum fakat alttan sigorta panosunu kapatan ve aydınlatmayı oturtabileceğim plastik parça yok bilgisi olan varmı acaba?şimdilik uygulamayı bekletiyorum

converse10
19-04-2014, 18:44
Hocam serviste gögüs altı yalıtım olarak 70tl satılıyor.

asilsiyah
19-04-2014, 21:19
Hocam serviste gögüs altı yalıtım olarak 70tl satılıyor.

Bilgi için teşekkürler ankaraya gittiğimde çıkma olarak bakmak mantıklı o zaman... herşey hazır kablolar ve sağ tarafla ilgili sıkıntı yok...sağolasın

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

67kaan67
23-05-2014, 10:41
herkese merhaba bende aracıma bu lambalardan aldım ve taktım hemen çalıştı. ayrıca bu kapı altlarına da baktım döşemeyi söküp ve ordada mevcut kabloyu görünce belli olan yerinde falçata ile kesip oralarada lamba koydum onlarda çalıştı ancak ön kapılarda sorun yok ama arka kapıların döşeme içinde aydınlatma lambasının yeri belli olmasına rağmen ona bağlanacak elektirik kablosunu bulamadığım için sadece önleri yapabildim . bilen varsa bu konuyu arkaların tesisatıda bi yerde döşeli vaziyettemidir yoksa arka kapılar için hiç tesisat döşenmedimi. eğer döşeli bir tesisat varsa arkalara da yapacağım çünkü akşamları arabanın kapıları açıldığında hem pedal aydınlatması hemde kapı altı aydınlatmalar arabama çok farklı bir hava kattı . arka kapıların tesisatı ile ilgili biklgisi olan var ve paylaşırsa sevinirim. herkese iyi günler

Ömer Gedik
23-05-2014, 11:47
67kaan67

Araçlarımızda anladığım kadarıyla benzer tesisat var. Arka kapılarda maalesef tesisat hazır değil.

67kaan67
23-05-2014, 11:57
Anladım teşekkür ederim ömer

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kukart
25-05-2014, 00:06
Merhaba..
benim 2009 comfort (dizel otomatik) aracımda sürücü tarafındaki soketi buldum arka bagaj dan söktüğüm aydınlatmayı taktım fakat ne ettimse yanmadı, özel serviste bilgisayar bağlatıp bunla ilgili kapalı olan özellikleri açık moda getirttim ama yine yanmadı...
sorun nedir? yada nerde eksiklik anlamadım... bilen ve sonuca ulaşan arkadaşlar yol gösterirse sevinrim...

(bu arada ilk mesajımda ; kısaca kendimi tanıtayım ismim kemal samsunda grafikerim... 2009model (siyah)308 HDi auto6R aracımla aranızdayım bu ikinci 308 im, çok memnunum umarım sıkılana kadar bu böyle sürer.. ;)

converse10
25-05-2014, 03:12
Hocam forumumuza hoşgeldiniz. Geçmiş.sayfalarımızı okursanız kafanızda nedeni canlanır.

e_uludag
25-05-2014, 10:31
Merhaba..
benim 2009 comfort (dizel otomatik) aracımda sürücü tarafındaki soketi buldum arka bagaj dan söktüğüm aydınlatmayı taktım fakat ne ettimse yanmadı, özel serviste bilgisayar bağlatıp bunla ilgili kapalı olan özellikleri açık moda getirttim ama yine yanmadı...
sorun nedir? yada nerde eksiklik anlamadım... bilen ve sonuca ulaşan arkadaşlar yol gösterirse sevinrim...

(bu arada ilk mesajımda ; kısaca kendimi tanıtayım ismim kemal samsunda grafikerim... 2009model (siyah)308 HDi auto6R aracımla aranızdayım bu ikinci 308 im, çok memnunum umarım sıkılana kadar bu böyle sürer.. ;)

Hocam selamlar
Araçlarımız aynı, bende de soketler mevcut ama aktif değil, zaten taktığınızda yanıyorsa yanıyor yoksa bilgisayara bağlatıp aktif etme gibi bir durum yok bildiğim kadarıyla.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

converse10
25-05-2014, 13:14
El kolayı tepe aydınlatmadan hat çekip kullanmak.

Baitarian
16-07-2014, 09:39
Bu konu üzerine, ben de 2008 308 Comfort aracımda kontrol ettim. Bende de varmış :o Bu hafta içi kontrolü sağlayıp montaj yapacağım.

Abdullah
18-07-2014, 19:18
bu konu herhalde forum tarihinin en ilgi çeken ve hiç güncelliğini kaybetmeyecek konusu oldu :D

sezer826
18-07-2014, 20:02
Benim araçta 2008 308 comfort daha önce kontrol ettiğimde herhangi bi soket bulamamıştım. Bugün bakınca farkettim bendede boşta bi soket var. Bagajdaki aydınlatma lambasını çıkarıp deneyeyim dedim ama soket uymadı. O zmn bu neyin nesi :) Fotoğrafta aşağıda
http://i.hizliresim.com/mqG4Z4.jpg

Abdullah
19-07-2014, 19:04
Benim araçta da vardı böyle bir boş soket bende heyecanlanmıştım ama ne yazık ki uymamıştı. Ne soketi olduğunu ise bulamamıştık.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

sezer826
19-07-2014, 20:21
Valla bende heyecanlanmıştım ama taa ki şu ana kadar :)

mustafaf
08-08-2014, 10:41
bende ilk sayfayı okuduktan sonra parçaların siparişini vermiştim. Parçalar geldi ve alt tarafları söktüm. Ancak öyle bir soket olmadığını görünce baya bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Sonradan tavan aydınlatmasına paralel bir şekilde hat çektirip bağlattım. Gayet güzel ve sağlıklı oldu.

Abdullah
08-08-2014, 13:33
güle güle kullanın.

sezer826
08-08-2014, 13:42
bende ilk sayfayı okuduktan sonra parçaların siparişini vermiştim. Parçalar geldi ve alt tarafları söktüm. Ancak öyle bir soket olmadığını görünce baya bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Sonradan tavan aydınlatmasına paralel bir şekilde hat çektirip bağlattım. Gayet güzel ve sağlıklı oldu.
Toplam maliyeti ne kadar oldu öğrenebilir miyim ? Bende yaptırmayı düşünüyorum..

mustafaf
08-08-2014, 13:45
15TL parça 20TL işçilik

sezer826
08-08-2014, 15:42
15TL parça 20TL işçilik
Paralel çekildiğine göre loş olarak kararıyo sanırım ayak aydınlatmaları öyle mi ve lambalar orjinal mi yoksa farklı bi türde mi ? Şimdiden teşekkür ettim :)

mustafaf
08-08-2014, 16:03
Aynen öyle, iç aydınlatmalar gibi yavaş bir şekilde kararıyor, parçalar orjinal, içinde de ampul ile geliyor, ekstra bir değişikliğe gerek olmuyor.

sezer826
08-08-2014, 16:39
Aynen öyle, iç aydınlatmalar gibi yavaş bir şekilde kararıyor, parçalar orjinal, içinde de ampul ile geliyor, ekstra bir değişikliğe gerek olmuyor.
Soket fln herşey dahil anlaşılan. İlginiz için teşekkür ettim :)

kdereli92
10-08-2014, 15:42
bendede orda kablo yok kablo olan araçlardaki gibi oraya iç aydınlatmadan değilde sigorta tablasından direkt elektrik alamazmıyız ? sonuçta o kablo yok ama tabla aynı değil mi ?

sezer826
11-08-2014, 19:11
Bende bu kervana katıldım. Tavan lambasından paralel çektirip bağlattım. Arabaya hava kattı diyebilirim. Herkese tavsıye ederim :)

Abdullah
11-08-2014, 20:02
bendede orda kablo yok kablo olan araçlardaki gibi oraya iç aydınlatmadan değilde sigorta tablasından direkt elektrik alamazmıyız ? sonuçta o kablo yok ama tabla aynı değil mi ?

Bunu yapan olmadı hiç deneyip deneyimlerinizi paylaşırsanız çok seviniriz

asdfg112
15-08-2014, 22:17
Arkadaşlar yeni konu açmadan buradan sormak istedim; 308 in tavan ışıklarının olduğu bölmeyi nasıl sokebiliriz?
Şundan dolayı soruyorum, araç içi kamera kullanmaya karar verdim. Bu kamera da en rahat tavan isiklandirmasinin olduğu yerden güç alacak gibi. Nasıl yapabileceğim konusunda fikri olan var mı?
Teşekkürler

mimit
16-08-2014, 10:06
Arkadaşlar yeni konu açmadan buradan sormak istedim; 308 in tavan ışıklarının olduğu bölmeyi nasıl sokebiliriz?
Şundan dolayı soruyorum, araç içi kamera kullanmaya karar verdim. Bu kamera da en rahat tavan isiklandirmasinin olduğu yerden güç alacak gibi. Nasıl yapabileceğim konusunda fikri olan var mı?
Teşekkürler

çok dikkatli olmanız lazım sökerken can ayakım kısımda iki adet tırnak var onları kırarsanız sonrasında sarkma olacaktır, ben sökerken önce iç tarafı yerinden çıkartıyorum sonra cama doğru itekleyip tırnakları kurtarıyorum, sizin aracınız da da emniyet kemeri uyarıları bu parça ile bitişikse tavanda bu şekilde deneye bilirsiniz,herhangibir vida falan yok, biraz tatlı sert davranmak kafi, tornavida yada benzeri bir şeyin ucuna bez sarıp parçanın zedelenmesinide önleye bilirsiniz.

Ama kamera için orayı kullanmaktansa sigorta panelinde ki 12 v çıkışından güç alıp sağlam bir kablo ile yan direkten tavana hat uzatmak daha iyi olur bence. tavan aydınlatmanın şeması biraz karışık,bende kurcaladım biraz şuan sanki submarine ligh varmış gibi ledler kapılar kapalıyken bile çok hafif yanıyor.

asdfg112
16-08-2014, 10:47
çok dikkatli olmanız lazım sökerken can ayakım kısımda iki adet tırnak var onları kırarsanız sonrasında sarkma olacaktır, ben sökerken önce iç tarafı yerinden çıkartıyorum sonra cama doğru itekleyip tırnakları kurtarıyorum, sizin aracınız da da emniyet kemeri uyarıları bu parça ile bitişikse tavanda bu şekilde deneye bilirsiniz,herhangibir vida falan yok, biraz tatlı sert davranmak kafi, tornavida yada benzeri bir şeyin ucuna bez sarıp parçanın zedelenmesinide önleye bilirsiniz.

Ama kamera için orayı kullanmaktansa sigorta panelinde ki 12 v çıkışından güç alıp sağlam bir kablo ile yan direkten tavana hat uzatmak daha iyi olur bence. tavan aydınlatmanın şeması biraz karışık,bende kurcaladım biraz şuan sanki submarine ligh varmış gibi ledler kapılar kapalıyken bile çok hafif yanıyor.

doğru diyorsunuz aslında tavan lambasını sökmek riskli biraz. ama bana lazım olan 5v'lik çıkış, 12v'lik çıkıştan direk enerji almak istersem kamera yanacak büyük ihtimalle.

Makyaj ışığının kablolarından elektrik alabilir miyiz acaba?

Gökay
16-08-2014, 12:16
ben alıştım çakmaklıktan takılı kamera kablosuna artık gözüme batmıyo :fiuw aynanın ayağına da kabloyu bi tur sardım ki elim taklırsa kamera dusmesin :p

mimit
16-08-2014, 18:23
doğru diyorsunuz aslında tavan lambasını sökmek riskli biraz. ama bana lazım olan 5v'lik çıkış, 12v'lik çıkıştan direk enerji almak istersem kamera yanacak büyük ihtimalle.

Makyaj ışığının kablolarından elektrik alabilir miyiz acaba?

Aldığınız kameranın yanında zaten çakmaklık için şarj cihazı olacaktır, bu cihazın artı ve eksı ucundan bir kablo çekip sigorta panelindeki 12 volt çıkışından sorunsuzca güç alabilirsiniz.

jerpelea
16-08-2014, 18:54
Biraz önce baktım bizim araca 2013 active model. Lambanın gireceği soket var fakat sigorta kutusunda kablo yok. İçine iyice baktım öyle çıkışı olan boşta kablo http://www.detailingturkey.net/images/smilies/uve.gif
Hayır lamba için yeri yapıyosun 1 tanede kablo koyda 2dk takalım değil mi :)

Benim araçta 2008 308 comfort daha önce kontrol ettiğimde herhangi bi soket bulamamıştım. Bugün bakınca farkettim bendede boşta bi soket var. Bagajdaki aydınlatma lambasını çıkarıp deneyeyim dedim ama soket uymadı. O zmn bu neyin nesi :) Fotoğrafta aşağıda
http://i.hizliresim.com/mqG4Z4.jpg

Aynı soketli kabloyu bende buldum bi an heyecanlandım sonra baktım farklıymış.

asdfg112
16-08-2014, 19:59
Aldığınız kameranın yanında zaten çakmaklık için şarj cihazı olacaktır, bu cihazın artı ve eksı ucundan bir kablo çekip sigorta panelindeki 12 volt çıkışından sorunsuzca güç alabilirsiniz.

evet o zaman ilk iş 308'in sigortası nasıl açılıyor onu çözmek olacak :) daha şarj cihazını bağlamak için iki adet kısa kabloyu nereye nasıl bağlayacağımı çözeceğim ardından.

jerpelea
16-08-2014, 21:09
evet o zaman ilk iş 308'in sigortası nasıl açılıyor onu çözmek olacak :) daha şarj cihazını bağlamak için iki adet kısa kabloyu nereye nasıl bağlayacağımı çözeceğim ardından.

Sigorta kutusunun sağında vida gibi bişey var plastik. Onu düz tornavidayla yatay konuma getirin sonra bıçak benzeri birşey ile köşesinden ittirin çıkar. Sonra sigorta kutusunu üstünden sağından ve solundan tutarak hafifce çekin üstü açılır sonra biraz daha çekerseniz komple açılacaktır. Nazikçe korkmadan çekin kutununda 4 tane falan çentiği var klips gibi bağlanmış. Çekince çıkıyor.
Ben de çözememiştim çeviriyorum çeviriyorum paso dönüyor sonradan anladım klips gibi olduğunu çektim çıktı :)

ANKA
25-09-2014, 15:20
Abant Buluşması ve öncesinde Sitemizden Mücahit abimin sorusu üzerine 308 Premium modellerde sunulan ayak bölgesi aydınlatmasını bizim araçlara nasıl uygularız sorusu belirdi.

Bu soru için geçen gün Mücahit abiye parça araştırdım ama direk bu bölge için herhangi bir parça tanımlandığını gördüm haliyle bu parça standart lamba diye geçen 6263.N6 kodlu parçaydı. Bu parçanın fiyatı adet olarak 6 TL.

İşlemi kendi aracıma değilde araştırmak için yapacaktım. Ama Aşağıdaki göreceğiniz gibi kabloların sokete kadar hazır olması beni bu uygulamaya itti.

ve anlatıma geçelim.

308 lerde pedal böümündeki aydınlatma Ayak dayama hizasına geliyor haliyle sigorta bölümüne ulaşım kapağını çıkarıp içeri bir göz atıyoruz.

Söktüğümüz plastiği çıkarınca içeride boşta bir kablo göreceksiniz beyaz soketli.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09767.jpg

Bu soketi o an için siparişini henüz geçmediğimden bagajdaki lambam ile denedim.

Parça pedalların hemen üstündeki parçaya geçme olarak takılıyor.

Sistemi sağ tarafa uygulamak çok daha karmaşık çünkü boştaki kablo torpido gözünün üstünde bir yere sarılmış. Bunun için torpidonun altında 2 torpidonun için 5 adet T20 civata söktük. Ayrıca lambanın takıldığı bölgeyi geçmelerini çekerek çıkardık.

Sonuç Sol Taraf

Sonuç Sağ Taraf

Sonuç için lambayı sokete takmak yeterli bir tanımlama vb işlem yok. Tıpkı Premium araçlardaki gibi çalışıyor. Sistem çalışması şu şekilde.

Aracın iç lambası yandığı konumlarda yanıyor.
Ayrıca araçta kısa farlar yanıyorsa loş bir şekilde ayak bölümü aydınlanıyor.

Bu uygulama Mücaht abi'ye ithaf edilmiştir. :arkadas

Bu başlığa yeni dikkat ettim bugün benim envy'nin sigorta kutusunu açtım ve çok sevindim resimdeki beyaz soketli kablo bende de varmış. Envy donanımlı 308'ler baksın derim. Şimdi parça soracağım ama Ömer'in lambayı monte ettiği yeri tam bulamadım arabada.

e_uludag
25-09-2014, 18:06
Bence bagajdaki lambayla deneme yapın, bende de aynı soket mevcuttu denedim sonuç negatif. Hemen sipariş vermeyin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ANKA
25-09-2014, 18:40
Bende de olmadı yanmadı, kablo var ama elektrik yok. Niye koymuşlar ki bu soketi acaba?Bagajdaki ledi de yaktık boşu boşuna, lamba yuvasında elektrik varken ledi takınca direk çalışıyor ama lambayı komple söküp tekrar takınca cuvvv diye bir ses geldi ledler gitti :( Neyse bir dahaki sefere başka bir led alacağım. Bu ledler arkada ön aydınlatmada 3 aydır takılı hiç sorun çıkarmadı ama bagajda voltaj mı fazla geldi kısa devre mi yaptı bilmiyorum. led kısmındaki metal aksam da artı eksi kısma değiyordu. Nedeni bilmiyorum.
Sonuç şöyle oldu: 9 Liraya yedek bir lambam oldu, bir de ledim gitti sağlık olsun.
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Mobile%20Uploads/DSC_0917_zpsa7a737b8.jpg (http://s1270.photobucket.com/user/ankasimmurg/media/Mobile%20Uploads/DSC_0917_zpsa7a737b8.jpg.html)

cemoandcemo
25-09-2014, 22:11
Belki bilgisayardan acmak lazimdir

mimit
26-09-2014, 11:10
tavan aydınlatmasında hat çekin gitsin ya :) gelin ben çekerim hatta :) öğrendik artık.

eleanor
29-10-2014, 23:41
Arkadaşlar bende gecen yaptirdim soketler çalışmıyor elektrikci tavan lambasindan bağlantı yapti cok güzel oldu

ANKA
30-10-2014, 00:22
tavan aydınlatmasında hat çekin gitsin ya :) gelin ben çekerim hatta :) öğrendik artık.

Mehmet hattı çekersin de bir de şu premiumlardaki kapaktan bulmak lazım. Olmadı bir de çıkmacıları gezip kazalı premium ararız. Bir de Şaşmaz'a uğrarsam Genç Doğanlar'dan Yasin'in dediği bir elektrikçi vardı ABC'den ayrılma, ona bir danışırız becerirse kablosuz hallederiz, eğer iş tesisata kalırsa, o pedal üzerindeki kapağı bulamazsam gerek yok kalsın böyle, zaten mondeolara kötü kötü bakmaya başladım :)
Envy garip bir paket aslında çoğu şey var mini mini kırpmışlar.

heyci
21-11-2014, 11:05
selamlar
2013 1.6 hdi -e sportium sahibiyim forumdan görünce bende yapıyım dedim
fakat boştaki kablo bende yok hevesim kursağımda kaldı

nereden lamba için enerji alabilirim yardımcı olabilir misiniz

mimit
22-11-2014, 08:57
konuyu baştan incelerseniz detayları bulabilirsiniz,ben tavan aydınlatmasından hat çektim mesela.

converse10
22-11-2014, 14:41
selamlar
2013 1.6 hdi -e sportium sahibiyim forumdan görünce bende yapıyım dedim
fakat boştaki kablo bende yok hevesim kursağımda kaldı

nereden lamba için enerji alabilirim yardımcı olabilir misiniz
arkadaşın ilk ve son mesajı sanırım

heyci
24-11-2014, 15:48
tavan aydınlatmasından yapmak istemiyorum sonuçta tavan aydınlatmasının kablosu da sigorta kutusundan geçiyordur
bu kabloların numarasını bilen var mı direk buradan alsak olmuyor mu deneyen arkadaş var mı acaba

3008blk
09-01-2015, 17:22
3008'e yaptım. doğrudan çalıştı.
http://i1249.photobucket.com/albums/hh508/insmuh1/1.jpg
http://i1249.photobucket.com/albums/hh508/insmuh1/2.jpg

Merhaba;
Bu hangi model. Bende 2010 Premium Pack dizel otomatik var. Aradım fakat göremedim??

kkk06
27-01-2015, 19:10
Herkese merhaba,

Aracım makyajlı 308 active paket. Söz konusu soketler bende de yok fakat tavan lambasından hat çekerek uygulamayı yapacağım.

Tavan lambasını nazikçe tırnakları kırmadan nasıl sökebilirim? Bu noktada bilenlerden yardım isteyeceğim :)

Şimdiden teşekkürler

mimit
27-01-2015, 21:49
önce iç taraftan başlamanızı tavsiye ederim,plastik bir levye yoksa bir bıçağın üstünü yumuşak bir bezle sararak düğmelere yakın olan taraftan uçlara yakın yerlerden hafifce kastırarak çekin, bu taraf gevşediğinde arka tarafı çıkartmak daha kolay olacaktır,ancak sadece lambaların oldu yeri sökmeye çalışın, oradaki plastik parça ile uğraşırsanız takması çok zor oluyor,özellikle cama çok yakın iki tırnak var, kırılmaya çok müsaitler.

converse10
27-01-2015, 22:29
Herkese merhaba,

Aracım makyajlı 308 active paket. Söz kounusu soketler bende de yok fakat tavan lambasından hat çekerek uygulamayı yapacağım.

Tavan lambasını nazikçe tırnakları kırmadan nasıl sökebilirim? Bu noktada bilenlerden yardım isteyeceğim :)

Şimdiden teşekkürler
el yatkınlığınız yoksa bilen birisine yaptırın sonradan istenmeyen sonuçlarla karşılaşırsınız.

kkk06
29-01-2015, 09:28
önce iç taraftan başlamanızı tavsiye ederim,plastik bir levye yoksa bir bıçağın üstünü yumuşak bir bezle sararak düğmelere yakın olan taraftan uçlara yakın yerlerden hafifce kastırarak çekin, bu taraf gevşediğinde arka tarafı çıkartmak daha kolay olacaktır,ancak sadece lambaların oldu yeri sökmeye çalışın, oradaki plastik parça ile uğraşırsanız takması çok zor oluyor,özellikle cama çok yakın iki tırnak var, kırılmaya çok müsaitler.

Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yaptım. Çiziksiz halloldu.

kkk06
03-02-2015, 09:42
Herkese selamlar,

Bende ayak aydınlatma işini tamamlamış bulunmaktayım :)

http://i.hizliresim.com/vmXLjD.jpg (http://hizliresim.com/vmXLjD)

cemee
21-12-2015, 11:50
Yolcu torpido gözünün kapagini nasil söktünüz arkadaslar? Benim 3008 de klima ile ilgili bir problemim var ve torpidoyu sökmem gerekiyor. Kapagini sökebilmek icin, kapagi yavaslatici mekanizmadan kurtarmam gerekiyor ama beceremedim bir türlü. 3008 olmasa da nasil söktügünüzü anlatabilirmisiniz? asagi yukari benzerdir diye tahmin ediyorum

cemee
28-12-2015, 10:58
Yolcu torpido gözünün kapagini nasil söktünüz arkadaslar? Benim 3008 de klima ile ilgili bir problemim var ve torpidoyu sökmem gerekiyor. Kapagini sökebilmek icin, kapagi yavaslatici mekanizmadan kurtarmam gerekiyor ama beceremedim bir türlü. 3008 olmasa da nasil söktügünüzü anlatabilirmisiniz? asagi yukari benzerdir diye tahmin ediyorum
Yok mu arkadaslar su probleme bi el atacak olan :) service box girisi olan varsa da olur. Söküm icin gerekli is kilavuzu da olur:rolleyes

Mertcann
26-01-2016, 21:27
Ömer abi ellerine sağlık çok hoş olmuş beyaz lamba yerine alan müsaitse ufak bir trafoyla led Nasıl olur sizce ?

Atakan34
29-02-2016, 23:22
Merhaba arkadaşlar 2010 model 308 aracımda bu kabloları bulamadım yardımcı olurmusunuz ?

mimit
29-02-2016, 23:40
Merhaba arkadaşlar 2010 model 308 aracımda bu kabloları bulamadım yardımcı olurmusunuz ?

kabloları bulsanız bile çalışmama ihtimali var, bilgisayardan aktif edilse bile kablolarda güç olmaya biliyor şahsen benim 2010 model 308 millesim aracımda böyle oldu,bende ekstra hat çekerek uygulamayı tamamladım.

Atakan34
29-02-2016, 23:56
kabloları bulsanız bile çalışmama ihtimali var, bilgisayardan aktif edilse bile kablolarda güç olmaya biliyor şahsen benim 2010 model 308 millesim aracımda böyle oldu,bende ekstra hat çekerek uygulamayı tamamladım.

Nereden hat çektiniz peki ?

terzuu61
01-03-2016, 01:55
benim araçta 2013 1.6 e-hdi sportium ben kontrol ettim soket var yalnız yukarıda bir kablo demetine sabitlenmiş. birz kurtarıp bagajdaki lamba ile denedim yandı sonuç olumlu hoşuma gitti ilk müsait zamanda servisten temin ederek yapıcam bu aydınlatma işini.

mimit
01-03-2016, 10:11
Nereden hat çektiniz peki ?

Tavan lambasını kullanabilirsiniz.

Atakan34
02-03-2016, 01:50
Tavan lambasını kullanabilirsiniz.

Tavan lambasının sigorta kutusundaki yeri neresi acaba ? Parçaların tanesini 13₺ ye aldım onlar için birer tane de fiş almam gerekecek bulabilirsem.

mimit
02-03-2016, 09:47
Ben sigorta kutusunu hiç kurcalamadım,direk tavan lambasından çektim hattı.

terzuu61
03-03-2016, 10:06
merhaba konuyu tekrardan hortlatmim. kısaca 2013 1.6 e-hdı sportıum aracımı daha önce kontrol ettiğimde ayak aydınlatması soketlerini buldum. soketler torpido altlarına başka kablo kanallarına sabitlenmiş ilk bakışta bulamadım ufak bir arama ile buldum. sağ yolcu tarafıda arkadaşlar torpido kapağını sökmekten bahsetmişlerdi önceki sayfalarda sökmeye hazırlanırken torpido altı bakalit yalıtım kısmını çıkardım önce oradan telefon ışığı ile içeriyi ve torpidonun nasıl söküleceğine bakarken torpido sol tarafında yani konsol orta kısıma doğru soketin kablosunu buldum biraz el yordamı ile kabloyu ve soketi bağlandığı yerden kurtararak aldım aşağı lamba yerlerinide açarak hazır hale getirdim. öztek pejo dan lambaları aldım tanesi 12tl ye. yerlerine taktım gayet hoş bir görüntü oluştu araçta farlar açıkken de anbians ışığı veriyor tavam lambasındaki anbians ışığı ile birlikte çalışıyor hoşuma gitti açıkcası. http://i1175.photobucket.com/albums/r622/sariali61/3d17db2cbbd84c049d8ec3080df0087a_zpssrcxtuvm.jpg (http://s1175.photobucket.com/user/sariali61/media/3d17db2cbbd84c049d8ec3080df0087a_zpssrcxtuvm.jpg.h tml)
buda anbians aydınlatma hali
http://i1175.photobucket.com/albums/r622/sariali61/DSC_1493_1_zpsefoxizyh.jpg (http://s1175.photobucket.com/user/sariali61/media/DSC_1493_1_zpsefoxizyh.jpg.html)
buda flaşlı çekim
http://i1175.photobucket.com/albums/r622/sariali61/DSC_1490_1_zpsvkc2bvt6.jpg (http://s1175.photobucket.com/user/sariali61/media/DSC_1490_1_zpsvkc2bvt6.jpg.html)

Atakan34
06-03-2016, 00:06
Benim torpido tarafında tek bulduğum kablo bu. Ne işe yaradığını da çözemedim. Elektrik kontrolü yaptım o da yok. Teyiple bi alakası olabilirmi diye düşündüm teyibi açıp denedim kolonlardan tık tık diye ses geldi. Sonuç olarak aydınlatmaya dair hiçbirşey bulamadım. Boş bi şekilde yerine taktım sadece.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160305/4b5c14206978d23015c6ecc182aed492.jpg

terzuu61
06-03-2016, 17:16
Benim torpido tarafında tek bulduğum kablo bu. Ne işe yaradığını da çözemedim. Elektrik kontrolü yaptım o da yok. Teyiple bi alakası olabilirmi diye düşündüm teyibi açıp denedim kolonlardan tık tık diye ses geldi. Sonuç olarak aydınlatmaya dair hiçbirşey bulamadım. Boş bi şekilde yerine taktım sadece.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160305/4b5c14206978d23015c6ecc182aed492.jpg

atakan senin anlattıklarına göre sanki aux giriş soketi çağrışımı yaptı bana.ama torpidoda aux girişi varsa muhtemelen o değildir. benim araç 2013 sportium ama öztek pejoda servisin söylediği 2013 sportium larda bile kimisinde var kimisinde yok diyorlar kimisindede soketler var olmasına karşın enerji yokmuş.

Atakan34
06-03-2016, 17:57
atakan senin anlattıklarına göre sanki aux giriş soketi çağrışımı yaptı bana.ama torpidoda aux girişi varsa muhtemelen o değildir. benim araç 2013 sportium ama öztek pejoda servisin söylediği 2013 sportium larda bile kimisinde var kimisinde yok diyorlar kimisindede soketler var olmasına karşın enerji yokmuş.

Torpidoda aux girişi var. Bi anlam veremedim

boss
07-03-2016, 17:11
merhaba konuyu tekrardan hortlatmim. kısaca 2013 1.6 e-hdı sportıum aracımı daha önce kontrol ettiğimde ayak aydınlatması soketlerini buldum. soketler torpido altlarına başka kablo kanallarına sabitlenmiş ilk bakışta bulamadım ufak bir arama ile buldum. sağ yolcu tarafıda arkadaşlar torpido kapağını sökmekten bahsetmişlerdi önceki sayfalarda sökmeye hazırlanırken torpido altı bakalit yalıtım kısmını çıkardım önce oradan telefon ışığı ile içeriyi ve torpidonun nasıl söküleceğine bakarken torpido sol tarafında yani konsol orta kısıma doğru soketin kablosunu buldum biraz el yordamı ile kabloyu ve soketi bağlandığı yerden kurtararak aldım aşağı lamba yerlerinide açarak hazır hale getirdim. öztek pejo dan lambaları aldım tanesi 12tl ye. yerlerine taktım gayet hoş bir görüntü oluştu araçta farlar açıkken de anbians ışığı veriyor tavam lambasındaki anbians ışığı ile birlikte çalışıyor hoşuma gitti açıkcası. http://i1175.photobucket.com/albums/r622/sariali61/3d17db2cbbd84c049d8ec3080df0087a_zpssrcxtuvm.jpg (http://s1175.photobucket.com/user/sariali61/media/3d17db2cbbd84c049d8ec3080df0087a_zpssrcxtuvm.jpg.h tml)
buda anbians aydınlatma hali
http://i1175.photobucket.com/albums/r622/sariali61/DSC_1493_1_zpsefoxizyh.jpg (http://s1175.photobucket.com/user/sariali61/media/DSC_1493_1_zpsefoxizyh.jpg.html)
buda flaşlı çekim
http://i1175.photobucket.com/albums/r622/sariali61/DSC_1490_1_zpsvkc2bvt6.jpg (http://s1175.photobucket.com/user/sariali61/media/DSC_1490_1_zpsvkc2bvt6.jpg.html)

Aynı model araca sahibim daha önceden aramış ve soketleri bulamamıştım heralalde bu modellerde yok diyerek üstüne de çok düşmedim.Sizin yaptığınız görünce bende heveslenip baya biryerleri söktüm yolcu tarafındaki soketi buldum fakat sürücü kısmındaki soketi malesef bulamadım.Siz tam olarak nereden buldunuz acaba biraz daha ayrıntı verirmisiniz .

terzuu61
08-03-2016, 01:39
Aynı model araca sahibim daha önceden aramış ve soketleri bulamamıştım heralalde bu modellerde yok diyerek üstüne de çok düşmedim.Sizin yaptığınız görünce bende heveslenip baya biryerleri söktüm yolcu tarafındaki soketi buldum fakat sürücü kısmındaki soketi malesef bulamadım.Siz tam olarak nereden buldunuz acaba biraz daha ayrıntı verirmisiniz .
boss sürücü tarafını bulmam daha kolay oldu alt izalosyon kısmı yani lambanın takıldığı bakalit parçayı söktükten sonra telofon ışığı ile ilk bakışta görünmedi fakat dikkatli bakınca soketin sigorta kutusu nun da üst kısmına doğru başka bir kablo gurubuna bantlandığını gördüm sarkan kablosundan dikkatlice çekince sarıldığı kablodan kurtuldu soket geldi aşağı.yolcu tarafı daha kolay oldu sarkan kabloları takip ederek torpidonnun sol üst kısmından hemen buldum.fırsat bulursam en kısa zamanda sürücü tarafının kablo kısmının resmini çekip yüklerim belki yardımı dokunur.

terzuu61
08-03-2016, 01:55
boss sürücü tarafını bulmam daha kolay oldu alt izalosyon kısmı yani lambanın takıldığı bakalit parçayı söktükten sonra telofon ışığı ile ilk bakışta görünmedi fakat dikkatli bakınca soketin sigorta kutusu nun da üst kısmına doğru başka bir kablo gurubuna bantlandığını gördüm sarkan kablosundan dikkatlice çekince sarıldığı kablodan kurtuldu soket geldi aşağı.yolcu tarafı daha kolay oldu sarkan kabloları takip ederek torpidonnun sol üst kısmından hemen buldum.fırsat bulursam en kısa zamanda sürücü tarafının kablo kısmının resmini çekip yüklerim belki yardımı dokunur.http://i1078.photobucket.com/albums/w487/terzuu61/lamba_zpsti9piyzi.jpg (http://s1078.photobucket.com/user/terzuu61/media/lamba_zpsti9piyzi.jpg.html)
boss şimdi telofonumu yokladım soketi ilk bulduğumdaki sarkıtabildiğim noktada resimlemişim. aynen sigorta kutusu üzerindeki o kablo demeti yukarsına sarılı idi ordan kurtarınca aşağıya geldi hemen bagajdaki ampülle deneme yapıncaki halini çekmiştim, umarım işine yarar.

terzuu61
08-03-2016, 02:09
http://i1078.photobucket.com/albums/w487/terzuu61/lamba_zpsti9piyzi.jpg (http://s1078.photobucket.com/user/terzuu61/media/lamba_zpsti9piyzi.jpg.html)
boss şimdi telofonumu yokladım soketi ilk bulduğumdaki sarkıtabildiğim noktada resimlemişim. aynen sigorta kutusu üzerindeki o kablo demeti yukarsına sarılı idi ordan kurtarınca aşağıya geldi hemen bagajdaki ampülle deneme yapıncaki halini çekmiştim, umarım işine yarar.
http://i1078.photobucket.com/albums/w487/terzuu61/lamba1_zps7tm4hlpm.jpg (http://s1078.photobucket.com/user/terzuu61/media/lamba1_zps7tm4hlpm.jpg.html)
işaretli siyah izalosyon kumaş sargı ile kaplı bir üçlü kablo aradığın kablo uç kısımdan soket 1 cm kısmı acıkta gerisi siyah koruyucu yalıtım kumaş kaplı.

boss
08-03-2016, 07:43
Bilgilendirme icin cok tesekkurler ben daha fazla surucu kismindaki kabloyu bukdugum konsolun orta kisimlarina dogru yogunlasmistim.Gün icinde ilk firsatta tekrardan bulmaya calisicam.Umarim bu sefer hallederim

boss
08-03-2016, 10:11
Uzun uğraşlar sonucu soketi bulmayı başardım başka bir kablonun üstüne dolayıp bantlamışlar kabloyu bantlardan kurtarması da kabloyu bulmak kadar uğraştırdı.İki soketde aktif durumda lambaların siparişinide verdım yarına tamamdır bu iş . Yardımlarından dolayı herkeze teşekkür ederim.

terzuu61
09-03-2016, 00:19
Uzun uğraşlar sonucu soketi bulmayı başardım başka bir kablonun üstüne dolayıp bantlamışlar kabloyu bantlardan kurtarması da kabloyu bulmak kadar uğraştırdı.İki soketde aktif durumda lambaların siparişinide verdım yarına tamamdır bu iş . Yardımlarından dolayı herkeze teşekkür ederim.
bulmana sevindim lambaları takınca çok güzel olduğunu göreceksin. benim kafamda şimdi kapı süvelerini söküp kapı altı ışık soketi olup olmadığını kontrol edicem ilk fırsatta bulursam paylaşırım.

boss
09-03-2016, 07:35
bulmana sevindim lambaları takınca çok güzel olduğunu göreceksin. benim kafamda şimdi kapı süvelerini söküp kapı altı ışık soketi olup olmadığını kontrol edicem ilk fırsatta bulursam paylaşırım.
Fotograflamayi unutmayin oyle birsey varsa bizde sebepleniriz hemen :o

mimit
09-03-2016, 07:50
2010 model 308 millesimde kapı aştı ışık soketlerie mevcuttu ☺ kapı döşemesini sökünce rahatlıkla görebilirsiniz.ayak bölümü aydınlatmalar kadar zor bir yerde değildi,güzelce sabitlemişler.

terzuu61
10-03-2016, 01:05
2010 model 308 millesimde kapı aştı ışık soketlerie mevcuttu ☺ kapı döşemesini sökünce rahatlıkla görebilirsiniz.ayak bölümü aydınlatmalar kadar zor bir yerde değildi,güzelce sabitlemişler.
evet önceki sayfalarda okumuştum inşallah bizimkindede çıkarda aracı biraz daha severim.

mimit
11-03-2016, 20:53
evet önceki sayfalarda okumuştum inşallah bizimkindede çıkarda aracı biraz daha severim.

Soket mevcut ama güç yok :)

terzuu61
13-03-2016, 23:12
Soket mevcut ama güç yok :)

Fotograflamayi unutmayin oyle birsey varsa bizde sebepleniriz hemen :o
selam arkadaşlar bugün dar vakitte bu kapı altı ışık işine bir bakim dedim kapı süvelerini zor bir şekilde söktüm aslında fazla zaman almadı ama tırnak mırnak kırarım diye bayaa ince iş yapmaya çalıştım. ilk önce kapı vidalarını söktüm sonra kapı cekme nikelajlı kısmı sökdüm basitti yalnız cam açma düğmeleri tırnakları sağlam dı çekince kırılcak gibi geldi o yüzden süveyi yerinden çıkarıp arkadan soketlerini çıkardım tırnakları çok sert sökecek olan bence arkadan sonra çıkarsın sonra düzgünce süveyi aldım ve meşhur soketin olduğunu gördüm.
http://i1078.photobucket.com/albums/w487/terzuu61/DSC_1563_zps0ewutbyq.jpg (http://s1078.photobucket.com/user/terzuu61/media/DSC_1563_zps0ewutbyq.jpg.html)

soket bu buraya tutturulmuş
http://i1078.photobucket.com/albums/w487/terzuu61/DSC_1564_zps4abm84rb.jpg (http://s1078.photobucket.com/user/terzuu61/media/DSC_1564_zps4abm84rb.jpg.html)

bagajdaki lamba ile denedim yandı baya mutlu oldum sevindim yanmasına şimdi iki adet lamba alıp müsait bir zaman aralığında takıcam.

http://i1078.photobucket.com/albums/w487/terzuu61/DSC_1567_zpseixvf85v.jpg (http://s1078.photobucket.com/user/terzuu61/media/DSC_1567_zpseixvf85v.jpg.html)

http://i1078.photobucket.com/albums/w487/terzuu61/DSC_1568_zpspldzfolv.jpg (http://s1078.photobucket.com/user/terzuu61/media/DSC_1568_zpspldzfolv.jpg.html)

sorun sadece lamba yerini nasıl çıkaracağım maket bıcağı ile kesmek olmaz diye düşünüyorum zedeler veya yanlış kesebilirim. kesen arkadaşlar varsa nasıl açtılar lamba yerini?

http://i1078.photobucket.com/albums/w487/terzuu61/DSC_1565_zps0rp5zrhx.jpg (http://s1078.photobucket.com/user/terzuu61/media/DSC_1565_zps0rp5zrhx.jpg.html)
http://i1078.photobucket.com/albums/w487/terzuu61/DSC_15721_zpstzw4maxa.jpg (http://s1078.photobucket.com/user/terzuu61/media/DSC_15721_zpstzw4maxa.jpg.html)

bu işaretli kısmı düzgün kesmenin yöntemi nedir?

γuяdaeя
13-03-2016, 23:25
İz yeri belli zaten.. Yeni bir maket bıçağı ile titiz bir şekilde kesilir.

dk320
14-03-2016, 10:31
508 sw lerinde ayak aydınlatma sistemi hazırmıdır acaba, bilgisi olan var mı?

merkal
09-05-2016, 15:50
208 2013 modele başarılı bir şekilde torpido ışığını yaptıktan sonra torpido soketinden enerji alarak ayak aydınlatması yapıyordum herşey çalıştı tam sabitlerken bir kısa devre sonucu sigortası attı sanırım sigortası hangisi bilen varsa acayip sevinirim.

Lütfen yardım edin.

Superchrgr
27-09-2016, 21:41
Hocam hortlatmak gibi olacak ama 2009 comfort aracım var bu soketleri aradım taradım bulamadım.
Bilgisi olan yada Ankarada yardımcı olacak bir arkadaş varmı ?

Abdullah
28-09-2016, 06:58
Hocam hortlatmak gibi olacak ama 2009 comfort aracım var bu soketleri aradım taradım bulamadım.
Bilgisi olan yada Ankarada yardımcı olacak bir arkadaş varmı ?

Zaten olmaması gerekiyor. Normalde premium donanımda var bu özellik. Premium olmayan araçlarda yanlış hatırlamıyorsam sadece Ömerin aracında hazır vardı tesisat diğer arkadaşlar kendileri çektirdiler sonradan

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Superchrgr
28-09-2016, 14:17
O zaman elektrikçi yolları gözüküyor.
Cevap için teşekkür ederim.

Abdullah
28-09-2016, 19:23
O zaman elektrikçi yolları gözüküyor.
Cevap için teşekkür ederim.

Rica ederim.

mimit
29-09-2016, 20:18
Rica ederim.

abdullah benim araçta da vardı bu kablolar,ama ışıkları yakamamıştık bir türlü.bilgisayar aktif ettik vs ama en son ustaların söylediği,kablonun diğer ucuda boşta falan denilince ben hat çekerek çözmüştüm olayı :) 2010 millesim di araç :)