PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2009 Model Peugeot 206 Sedan Aracıma Hangi Marka LPG taktırmalıyım?

ahikmet
04-05-2011, 17:18
2009 yılında 1.4 Motor - 75 Beygir 206 Sedan Model araç aldım. Aracı aldığımda Km'de çok fazla yakmaz denildi lakin 30-35 Kuruş yakıyor ve benzine (fiyatları da göz önüne alındığında) takat yetirememeye başladım açıkçası. O yüzden aracıma en uygun Lpg kiti hangisi ise onu taktırmak istiyorum. Ayrıca Lpg'yi taktırdığımda aracımda motor arıza lambasının da yanmamasını istiyorum. Gerçi araç için bu sorun oluşturmuyorsa benim için çok fazla takıntılı bir durum değil. Yanadabilir neticede. Forumdaki arkadaşlar bu konuda ne tavsiye ederler?

ahikmet
05-05-2011, 13:21
yok mu ya kimse cevap yazacak?
londirenzo diyen var mesala, bu model nasıl olur, performans açısından uyum sağlar mı?

Yasin CCK
05-05-2011, 13:55
http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1277.0

Forum kurallarını okuyunuz.

Keyifli forumlar...

BahadırALTUN
05-05-2011, 14:55
Kendinizi tanıtırsanız daha hızlı cevap alırsınız.

Ben şirketimde kullandığımız 1.4 206 aracımıza BRC taktırdım. 1 seneden fazladır sorunsuz kullanıyorlar.
Öneririm.

ahikmet
05-05-2011, 16:37
Konuyu yanlış yerde mi açtım acaba?
Ve kendimi nasıl ifade edeyim, tanıtayım anlamadım tam olarak..

BahadırALTUN
05-05-2011, 16:48
http://www.forumpeugeot.com/index.php?board=174.0

Kendiniz bu bölümde yeni bir başlık açarak tanıtabilirsiniz.

Sizi, aracınızı, ne iş yaptığınızı, hangi şehirde olduğunuzu bilirsek daha kolay yardımcı olabiliriz.
Hem yanlış anlaşılmaların yanlış hitapların önüne geçilir hemde daha kolay kaynaşırız.

ahikmet
05-05-2011, 17:19
http://www.forumpeugeot.com/index.php?board=174.0

Kendiniz bu bölümde yeni bir başlık açarak tanıtabilirsiniz.

Sizi, aracınızı, ne iş yaptığınızı, hangi şehirde olduğunuzu bilirsek daha kolay yardımcı olabiliriz.
Hem yanlış anlaşılmaların yanlış hitapların önüne geçilir hemde daha kolay kaynaşırız.

Ben Ali Hikmet, Afyon'dan.. Serbest Danışmanlık işi ile uğraşıyorum..
Aracım 2009 Model 206 Sedan 1.4 Motor, 75 Beygir. Sıfır aldım aracı.
Şu an 20.000 Km.'de ve 35 Kuruş kadar yakıyor Km.'de nasıl oluyorsa..
Bu durum, aracı %90 şehiriçi kullanmamdan kaynaklanıyor sanırım veya
aracı hızlı kullandığımdan da olabilir. Ancak benzin fiyatları da malumunuzdur.

muhti
05-05-2011, 17:26
Aramıza hoşgeldiniz keyifli forumlar dilerim.. :iyi

muhti
05-05-2011, 17:31
aslında cevabınızı kendi mesajınızda kendiniz de vermişsiniz. benzinin litresinin 4.3 lira oldugunu düşünürsek ve şehiriçinde km de 35 kuruş yaktıgınızı söylediğinize göre aracınız şehiriçinde yaklaşık 8 litre benzin yakıyor demektir.. buna hızlı kullandığınızı da belirttiğinizi düşünerek son derece normal olarak düşünüyorum.

BahadırALTUN
05-05-2011, 18:37
Bu bölüm derken mesajin en üstündeki linki kastetmiştim . Ama önemi yok , önemli olan niyetiniz. Aramiza hosgeldiniz.
Dediğim gibi ben Brc yi öneririm . benzin göstergesi ibresi ve yol bilgisayarı sapitmalari dışında kullanım acısından hic bir sorun yasamakdik. Tüketim asagi yukarı yarı yarıya azalıyor. Ankara'daki Peugeot Servisi'nde taktirmistik.

aydalper
05-05-2011, 20:23
Yılda yaptığınız km çokta fazla gibi durmuyor. Sonuçta lpg kiti en uygununu da taktırsanız 1000 TL gibi bir maliyeti var. Lpg ile yaklaşık %40 gibi tasarruf sağlarsınız ve geri dönüşü size 15000 km sonra olur. Eğer aracınızı uzun süre daha kullanmayı düşünüyorsanız taktırın derim. Ancak bir süre sonra satmayı düşünüyorsanız size bir kar getirmez. Ayrıca şehir içi kullandığınız belirtmişsiniz, bu da aracın ısınmasına kadar yine benzin kullanacağınız anlamına geliyor. Bir afyonlu olarak Ekim-Nisan arasında aracınız LPG ye geçmeden varacağınız yere varmış olacağınızı tahmin ediyorum. Yine de karar sizin.
LPG kiti kadar ve hatta ondan daha önemlisi montajın doğru yapılması ve ayarlarının iyi ayarlanmış olması. Afyonda öyle babayiğit LPG ayarı yapan yer duymadım. En çok duyulan ve takılan yer Otogül orada da iki kere ayar yapmalarına rağmen aracımın arıza ışığı yandı.

ahikmet
06-05-2011, 10:02
Yılda yaptığınız km çokta fazla gibi durmuyor. Sonuçta lpg kiti en uygununu da taktırsanız 1000 TL gibi bir maliyeti var. Lpg ile yaklaşık %40 gibi tasarruf sağlarsınız ve geri dönüşü size 15000 km sonra olur. Eğer aracınızı uzun süre daha kullanmayı düşünüyorsanız taktırın derim.

Evet Km. aslında fazla değil, bu Km.'de de dediğim gibi genel çoğunluk şehiriçi kullanım.. Aracımı da şu an 3 yıllık bir zaman dilimi içerisinde satmayı veya değiştirmeyi de düşünmüyorum açıkçası. Bu kadar bir zamanda da kendisini amorti eder sanırım.. O yüzden taktırmak istiyorum. Biraz da işin psikolojisi.. Benzin çabuk bitiyor..

LPG kiti kadar ve hatta ondan daha önemlisi montajın doğru yapılması ve ayarlarının iyi ayarlanmış olması. Afyonda öyle babayiğit LPG ayarı yapan yer duymadım. En çok duyulan ve takılan yer Otogül orada da iki kere ayar yapmalarına rağmen aracımın arıza ışığı yandı.

Afyon'da aracı satın aldığım Pevgeot Yetkili Bayisine gittim, bünyelerinde kendi servisleri de var hemşerim sen bilirsin, lakin onlar takmıyorlar.. Onların bu konuda ki tavsiyesi; 2. Küçük Sanayi Sitesinde bulunan "Emek Otogaz" oldu.. Orda Bekir usta varmış ve hangi araca performans ve uygunluk açısından hangi model Lpg Kiti uygunsa onu takıyormuş araca. Bu dediğim yere 5 yıl önce taktırıp da hala daha memnun olanlar var.

ahikmet
06-05-2011, 10:05
Aramıza hoşgeldiniz keyifli forumlar dilerim.. :iyi

Teşekkür ederim.. Hem faydalanırız hem de faydamız olur umarım..

TanerHoca
06-05-2011, 10:07
Teşekkür ederim.. Hem faydalanırız hem de faydamız olur umarım..

hoşgeldiniz. :)
bizim de tam olarak istediğimiz şey bu zaten :iyi

reisG
06-05-2011, 10:55
Aramıza hoşgeldiniz.
Ben de 308den evvel 2004 model 206 x-line 1.4 lt 8V 75 bg. 120 NM benzinli aracımı 5 yıl kullandım. Seri kullanım şeklime uygun olarak bir depo benzin ile yaklaşık 600 km. kadar gidiyordum. Bu sarfiyat İstanbul trafiği ve şehir içi kullanımdı. -ki bu da yaklaşık 7,6/100 km. yapıyor ki bu gayet uygun bir şehir içi rakamı benzinli araca göre.Sizin rakamda bunun azıcık üstü.
Bu değer yüksek geliyor ise LPG kiti takarak LPG nin benzin fiyatlarına göre ucuz olmasından ötürü maliyette kazancınız olur. Ama kaliteli bir kitin fiyatını buna ekleyip lt fiyatına bir ek yapmanız lazım. Ve yaptığınız bu işlemin geri dönüşünü de hesaplamanız gerek. Bir arkadaşım 110 bg.lik 1.6 16V motora sahip otomaik 206 ya LPG uygulaması yapmış ve memnun kalmıştı. Kaliteli bir sistem ve bundan öte bu işi iyi yapan bir dönüşüm servisi bulmanız gerekli. Sistem takıldıktan sonra ayarların tutturulması için bir iki defa servise gitmeniz gerekmekte.
Olumsuz yanları ise şunlar,
Sık doluma gideceksiniz.
Kapalı otoparaklara giremeyeceksiniz.
Bagajınızdan ödün vereceksiniz.

ahikmet
06-05-2011, 11:22
Demek ki şehiriçi kullanıma göre aracın tükettiği yakıtı normal..
O zaman işin şu tarafı ön plana çıkıyor:
1) Lpg'nin benzine nazaran ucuz olması.
2) İşin psikolojik tarafı
Uzun vadede (en az 3 yıl daha) binmeyi düşünüyorum. belirttiğim zaman diliminde benzin de lpg de şu an ki rakamlarında durmayacak tabi haliyle.. şu an ben aracıma haftada en az 100-TL.'lik benzin alıyorum, bu miktar 7 ile 10 günde bitiyor buna göre de ayda yaklaşık 400-TL. benzin parası ediyor.. şimdi lpg taktırsam ve 50-TL.'lik gaz alsam aynı kullanım şartları altında aşağı yukarı 15 ile 20 gün gidecek diğerine göre iki kat bir zaman dilimi yakıt almaksızın kullanmış olacağım aracımı. Olaya böyle baktığında da işin özünde amorti etmesinden ziyade şu an halihazırda aracı kullandığın sıradaki psikolojik etkisi yani anlayacağınız. Yani kısaca; benzinle 100 liralık al 10 gün git, diğer yandan gazla 50 liralık al (benzin/lpg oranına göre tam 20 olmasa da) 17-18 gün git velhasılı...

muhti
06-05-2011, 11:36
arada o kadar büyük fark olacağını pek sanmıyorum. genelde söylenen yuzde 40 ile 50 tasarruf şağlandığıdır.. yani 100 liralık benzin size 10 gün yetiyorsa 50 liralık gaz da hemen hemen 10 gün yetecektir. yada şöyle söyleyeyim benzinle şehiriçinde 35 kuruş yakıyorsanız lpg ile bu şehiriçinde 20 kuruşun altına inmeyecektir.. lpg'yi uzun yıllar ve uzun kilometreler yapacaksanız taktırmanız tavsiye edilir genel olarak. 3sene sonra kafakafaya gelecek kilometreye ulaşacaksanız aksine yakıtınızı peşinen ödemiş gibi olursunuz.

γuяdaeя
06-05-2011, 18:45
Yaptığınız hesapta bir yanlışlık var sanırım. Çok fazla bilgim yok ancak bildiğim kadarıyla lpg benzine göre daha yanıcı ve km başına tüketim daha fazla olacaktır. Bu da aynı miktar (litre) yakıt ile lpg kullanımında daha sık istasyona gideceğiniz anlamına geliyor. LPG kullanımında tek avantaj, birim fiyatın benzine göre daha ucuz olmasıdır.

aydalper
06-05-2011, 18:48
Aylık 400 lira benzin parası veriyorsanız ve 100 km de 8 litre yaktığınızı varsayarsak yaklaşık 1100 km yol yapıyorsunuz. Yıllık ise 13500 km diyelim kabaca. Bu hesaplara göre bir buçuk yılda lpg kitine verdiğiniz parayı amorti edersiniz gibi duruyor. 3 yıl ve üzeri araca bineceğin diyorsanız taktırmak akıl karı gibi duruyor.
Emek otogaz hakkında bir bilgim yok, ancak gitmeden önce LPGHABER formunu okuyarak çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. LPG işinde kit-mongtaj-mapping üçlüsünün sorrunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda çok güzel sonuçlar alınıyor. Sattığım honda civic aracımda atiker vardı benden önceki sahibi yaptırmış montajı. Montaj çok iyi idi ve aldığımda hiç arıza ışığı yakma gibi birşey yapmıyor çekiş açısından ise benzinden hiçbir farkı yoktu. Sonrasında lpg filtresini değiştirdim, filtreyi takan yerin yaptığı ayar bir türlü düzen tutmadı. Bir kaç ay ayar üstüne ayar yaptırmak durumunda kaldım. Ya fakir karışım yada zengin karışım nedeniyle arıza ışığı yaktı. Sonrasında atiker genel merkezi ilede irtibata geçerek akıllı uslu ayar yapacak bir yere yönlendirmelerini istedim ve iş düzeldi. Ama birkaç ay sinir oldum doğal olarak...
Yaptırdığınız yerin benzer araçlarda ne gibi sonuçlar aldığını mutlaka araştırıp öyle yaptırın derim.

aydalper
06-05-2011, 18:49
Yaptığınız hesapta bir yanlışlık var sanırım. Çok fazla bilgim yok ancak bildiğim kadarıyla lpg benzine göre daha yanıcı ve km başına tüketim daha fazla olacaktır. Bu da aynı miktar (litre) yakıt ile lpg kullanımında daha sık istasyona gideceğiniz anlamına geliyor. LPG kullanımında tek avantaj, birim fiyatın benzine göre daha ucuz olmasıdır.

Bildiğim kadarıyla 1 litre benzine karşılık 1,1 litre Lpg tüketimi oluyor.

γuяdaeя
06-05-2011, 19:01

Bildiğim kadarıyla 1 litre benzine karşılık 1,1 litre Lpg tüketimi oluyor.

Evet, bu da 100 TL'lik benzin ya da 50 TL'lik LPG ile hemen hemen aynı süreçlerde istasyona uğramak anlamına geliyor :)

ahikmet
07-05-2011, 17:41
yorumlar için çok teşekkürler.. bahsi geçen lpghaber sitesine de bi bakayım..

Esat
07-05-2011, 17:51
Demek ki şehiriçi kullanıma göre aracın tükettiği yakıtı normal..
O zaman işin şu tarafı ön plana çıkıyor:
1) Lpg'nin benzine nazaran ucuz olması.
2) İşin psikolojik tarafı
Uzun vadede (en az 3 yıl daha) binmeyi düşünüyorum. belirttiğim zaman diliminde benzin de lpg de şu an ki rakamlarında durmayacak tabi haliyle.. şu an ben aracıma haftada en az 100-TL.'lik benzin alıyorum, bu miktar 7 ile 10 günde bitiyor buna göre de ayda yaklaşık 400-TL. benzin parası ediyor.. şimdi lpg taktırsam ve 50-TL.'lik gaz alsam aynı kullanım şartları altında aşağı yukarı 15 ile 20 gün gidecek diğerine göre iki kat bir zaman dilimi yakıt almaksızın kullanmış olacağım aracımı. Olaya böyle baktığında da işin özünde amorti etmesinden ziyade şu an halihazırda aracı kullandığın sıradaki psikolojik etkisi yani anlayacağınız. Yani kısaca; benzinle 100 liralık al 10 gün git, diğer yandan gazla 50 liralık al (benzin/lpg oranına göre tam 20 olmasa da) 17-18 gün git velhasılı...

Siz günlük alıyorsunuz herhalde :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo :yahoo
bence km hesabı daha dogru olur :)