PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zift Kaplama

m_u_r_a_t06
06-04-2011, 10:49
Merhaba arkadaşlar, konu başlıklarına baktım bulamadım eğer bu konu varsa kusura bakmayın. İş yerinden bir arkadaş 308 e komple zift kaplama yaptırmış, alırken o şekilde pazarlık etmişler. Sanki lastik sesi, yol gürültüsü, motor sesi azalmış gibi geldi ama psikolojik mi gerçekten öylemi anlayamadım :)

Sizlerden yaptıran varmı? gerçekten işe yarar mı? zebart ta gold kaplama diye birşey var komple tabanı kaplıyor, lastik sesini azaltır diyorlar ama o kadar para vermeye değermi ?

Esat
06-04-2011, 11:10
Hocam inanın kullandıgınız araç bi ford bi vw yada honda olsa ihtiyacınız olurdu ama 308 için hiç mi hiç gerek yok zifte mifte keyifle kullanın müzk seside eger 3 teyse vtec motor sessizligine kavuşuyor dizel

reisG
06-04-2011, 11:11
Eski adı zift kaplama olan uygulama ses yalıtımını içeren bir kaplamanın uygulanması. Biz işyerinde kullandığımız 2010 model Skoda Roomster 1.4 TDI 80 bg.e bu uygulamayı yaptırdık. Belli bir oranda motor ve yol sesinde azalma oldu. Traktör gürültüsü veren eski nesil VW TDI motorunda belli bir oranda sesi engellediğine göre uyeni nesil HDI ve VTi motorlarda sonuç daha iyi olacaktır.
Ama ben neden ihtiyaç duyduğunuzu anlamadım. HDI motorlar kategorisinin en sessizidir. VTi motorlarda ise zaten motorun o karakterli sesini duymak büyük keyif vermekte.....

mygold
06-04-2011, 14:54
ben alırken ziebart yaptı . ben memnunum cok degıl ama sesı azaltıyor.

TanerHoca
06-04-2011, 15:00
ben başka bir açıdan yaklaşayım olaya.aracın altına komple, püskürtme şeklinde yapılan
zift kaplamanın yaklaşık 25-30 kg ekstra bir ağırlık yaptığı şeklinde yazılar okumuştum.

mygold
06-04-2011, 15:06
bana ses yalıtımına artı olarak korozyonu yuksek oranda kestıgınden bahsettıler..banada mantıklı geldı yapalım demıstım..

Ömer Gedik
06-04-2011, 17:00
Hocam ağrılık tabanda olduğu için aracın ağırlık merkezinin yere yaklaşması sonucu daha iyi yol tutuşta sağlanabilir. :)

m_u_r_a_t06
06-04-2011, 17:02
Eski adı zift kaplama olan uygulama ses yalıtımını içeren bir kaplamanın uygulanması. Biz işyerinde kullandığımız 2010 model Skoda Roomster 1.4 TDI 80 bg.e bu uygulamayı yaptırdık. Belli bir oranda motor ve yol sesinde azalma oldu. Traktör gürültüsü veren eski nesil VW TDI motorunda belli bir oranda sesi engellediğine göre uyeni nesil HDI ve VTi motorlarda sonuç daha iyi olacaktır.
Ama ben neden ihtiyaç duyduğunuzu anlamadım. HDI motorlar kategorisinin en sessizidir. VTi motorlarda ise zaten motorun o karakterli sesini duymak büyük keyif vermekte.....

Reis hocam aslında çok ses geldiğinden rahatsız olduğumdan değil özellikle dediğiniz gibi motor dizele göre gerçekten sessiz. Esas sorun mucurlu asfaltta çıkan ses çok fazla, birde kasislerden geçerken çıkan vuruntu sesi ama onlarıda ne derece azaltır bilmiyorum.

Bu arada korozyonuda önlediğini banada söylediler, ama araba yatmadıkça çürüme pek fazla olmuyor bide en iyi 10 yıldan sonra çürüme başlıyor o zamana kadar zaten 508 e geçeriz :)

TanerHoca
06-04-2011, 17:03
Hocam ağrılık tabanda olduğu için aracın ağırlık merkezinin yere yaklaşması sonucu daha iyi yol tutuşta sağlanabilir. :)

enteresan...

-aracıma ses izolasyonu yaptırdım.
-hayırlı olsun.nasıl işe yaradımı peki?
-yaramaz olur mu? acayip yol tutuyor araç.

:P :P :P

Ömer Gedik
06-04-2011, 17:04

enteresan...

Hocam Sizin teori 20kg ekstra ağırlık ise benim teoride doğrudur. :D

m_u_r_a_t06
06-04-2011, 17:05
ben başka bir açıdan yaklaşayım olaya.aracın altına komple, püskürtme şeklinde yapılan
zift kaplamanın yaklaşık 25-30 kg ekstra bir ağırlık yaptığı şeklinde yazılar okumuştum.

Taner hocam zebartta belirli kısımlara kaplama da yapıyoruz onunla beraber max 15 kg ağırlık olur dediler.

mygold
06-04-2011, 17:11
bı kat daha zift yaptırayım yaylara gerek kalmaz herhalde :P

m_u_r_a_t06
06-04-2011, 17:12

enteresan...

sizin teori doğruysa arabanın ağırlık merkezine alttan taş bağlarsak yol tutuşu artar teorisininde doğru olması lazım hocam ;)

TanerHoca
06-04-2011, 17:14

enteresan...

sizin teori doğruysa arabanın ağırlık merkezine alttan taş bağlarsak yol tutuşu artar teorisininde doğru olması lazım hocam ;)

ufak bir düzeltme:teori benim değil ömerin ;)
bensadece senaryoyu yazdım.

TanerHoca
06-04-2011, 17:14
bı kat daha zift yaptırayım yaylara gerek kalmaz herhalde :P

:laugh: :laugh: :laugh:
ben neden düşünemedim bunu 8)

γuяdaeя
06-04-2011, 19:17
Discovery kanalda milletin arabasını kaçırıp modifikasyon/restorasyon yapan bir program var. Ordada bir aracın içini komple kaplamışlardı. Sanırım ziftlenmiş keçe gibi birşey.
Ankara'da dizel Fiesta'sına içeriden yalıtım yaptıran bir vatandaş %40 ses azalmasından bahsediyor ama belki de psikolojiktir diye de ekliyor :)

Ufuk
06-04-2011, 20:00
Ses Azalmasından Bahsedince Total Excellium veya Bp Ultimate Dizel'in İnternet sitesinde Bu Yakıtların kullanımda Motor sesi %37 azalır diyor. ama Psikolojikte olabilir.. :)

İnanmayan İçin Total'in Linki:
http://www.total.com.tr/os/osturkey.nsf/VS_OPM/65B5087F59BCEA4AC125737D00325C73?OpenDocument

BahadırALTUN
06-04-2011, 22:04
İlgili sayfadan alıntı

Motor sesini 2 dB (%37 oranında) azaltır.

Demek bu motorun sesinin %37 si 2dB ve demekki tamamı aşağı yukarı 6 desibel felan.

Totalin bu kadar sıkacağını beklemezdim. :-)

TanerHoca
06-04-2011, 22:06
İlgili sayfadan alıntı

Motor sesini 2 dB (%37 oranında) azaltır.

Demek bu motorun sesinin %37 si 2dB ve demekki tamamı aşağı yukarı 6 desibel felan.

Totalin bu kadar sıkacağını beklemezdim. :-)

o zaman şu da tam bir hikaye:

"Excellium Eurodiesel ile aracınızla yol ve sürüş şartlarına bağlı olarak standart bir Eurodiesel'e göre bir depoda ortalama 30 km daha fazla yol kat edebilirsiniz."

BahadırALTUN
06-04-2011, 22:13
o zaman şu da tam bir hikaye:
"Excellium Eurodiesel ile aracınızla yol ve sürüş şartlarına bağlı olarak standart bir Eurodiesel'e göre bir depoda ortalama 30 km daha fazla yol kat edebilirsiniz."

Bu desteksiz Hocam Depo kaç litre ? Mesela 120 Lt lik deponuz varsa ne olacak? Yada 45 lt lik deponuz varsa ne olacak?

Düzletme
İlanı şimdi inceledim aynı iki araç demiş adamlar.

Ancak araçlardan birisi 750 Km giderken bu yakıtı alan 750+30 gidiyormuş. Benzinli araçta 750 Km gidiyorsa ve ortalama 8 Lt yakıyorsa (mesela) yaklaşık olarak 60Lt lik depodan bahsediyoruz. Birişinde 8 Lt yakarken aynı depoyla diğerinde yakıt sebebiyle 7,7 Lt yakacak. Arabayı yıkatsanız rüzgar etkisinden 0,3 Lt farkeder bence.

Bu arada konu nereden nereye gelmiş. Baktımda arkadaşımız zift kaplatmadan bahsetmiş .

Ufuk
06-04-2011, 22:18
Totalin Link'ini ben verdim Ama Bp Ultimate Dizel kullanıyorum.Şirket anlaşması dolayısıyla taşıtmatikten dolayı %5 indirim. var 54 lt ile 1100 km gidiyorum dolayısıyla %5'den dolayı 55 km. fazla gidiyorum. Şaka bir yana arabaya bagaj havuzu aldıktan sonra arkadan gelen ses azaldı..
Ses yalıtımı için bagaj havuzu tavsiye edilebilir.

TanerHoca
06-04-2011, 22:20
Totalin Link'ini ben verdim Ama Bp Ultimate Dizel kullanıyorum.Şirket anlaşması dolayısıyla taşıtmatikten dolayı %5 indirim. var 54 lt ile 1100 km gidiyorum dolayısıyla %5'den dolayı 55 km. fazla gidiyorum. Şaka bir yana arabaya bagaj havuzu aldıktan sonra arkadan gelen ses azaldı..
Ses yalıtımı için bagaj havuzu tavsiye edilebilir.

böylece fazla km'lerin sırrı ortaya çıkmış oldu. 8)

Ufuk
06-04-2011, 22:23
Evet Yakalandık :D

m_u_r_a_t06
07-04-2011, 10:01
Tüm yazılanlardan sonra anladım ki; aslında taban kaplatmak psikolojik rahatlık sağlar, diğer açıdan bakarsan da hiç birşey yapmadan kendini kaplatmış gibi inandırırsan gerçekten inanırsan dB nin azaldığına da inanırsın ve hiç bir sorun kalmaz. :P :P

ibosener
07-04-2011, 10:08
Bu durumda bu işleme de "plasebo' nun mekaniğe etkisi" diyebilir miyiz ? ;D

m_u_r_a_t06
07-04-2011, 10:14

Çok güldüm..Aslında anlatmak istediğim tam olarak buydu yerinde ve süper bir benzetme :) :)

MaLi
07-04-2011, 10:19
Bu zift kaplama işini aracı ilk aldığımda Ziebart dan ayrılma 3M bayisi ile konuştum.
Her araç için gerekli değil diyor.
Aslında Ziebart da liste varmış. Hangi araçlar için gerekli. Hangileri için gereksiz diye. Sallıyorum şimdi Toyoto Corona yol sesini içeri çok alıyor. Ona gerekli. gibi.
Birde şöyle bir yorum yaptı.
"Arabayı ilk alınca zaten yaptırmayın hemen. Birkaç ay arabasınızı kullanın. Eğer sesten rahatsız iseniz öyle yaptırın. Sıfır araçta hemen zift kaplama yaptırmayı pek mantıklı bulmuyorum. Mesela sizin araç için gerkeli bir uygulama değil. Aradaki farkı pek anlamassınız." dedi.

ibosener
07-04-2011, 10:26

Çok güldüm..Aslında anlatmak istediğim tam olarak buydu yerinde ve süper bir benzetme :) :)

Yüzümğüzden gülümsemeler eksik olmasın inşallah. ;)

mygold
07-04-2011, 11:31
kullandıgım yol biraz pürüzlü ve taşlı . geçenlerde arkadaşımın toyota aracı ile okula geldik bariz şekilde taş sesleri rahatsız ediyordu. bu seslerin hiç birini ben duymuyorum işlemin işe yaradıgını rahatlıkla söyleyebilirim. ayrıca kullanılan malzeme sadece zift değil bunu da belirtmek isterim..

http://www.ziebart.com.tr/icerikg2.asp?id=647

m_u_r_a_t06
07-04-2011, 16:35
kullandıgım yol biraz pürüzlü ve taşlı . geçenlerde arkadaşımın toyota aracı ile okula geldik bariz şekilde taş sesleri rahatsız ediyordu. bu seslerin hiç birini ben duymuyorum işlemin işe yaradıgını rahatlıkla söyleyebilirim. ayrıca kullanılan malzeme sadece zift değil bunu da belirtmek isterim..

http://www.ziebart.com.tr/icerikg2.asp?id=647

Sizde ziebarttamı yaptırdınız?

bu işe girilecekse heralde ziebarttan daha iyisi yok diye tahmin ediyorum bende.

mygold
07-04-2011, 19:29
ziebartta altın zırh diye adlandırılan koruma yapılmıstı..