PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RCZ tanışma ve sürüş deneyimi

MyRCZ
05-04-2011, 14:21
Arkadaşlar merhaba. Adım Murat. Zaman zaman üye olmadan forumlarınızı takip ediyordum aracımı değiştirince üye olmaya karar verdim. 2 ay önce eski aracım olan 2006 Seat Leon aracımı satıp 15 gün önce Otomatik vites RCZ 156 Bg satın aldım. Daha ilk gördüğümde RCZ ye aşık oldum. İstediğim renk olan Sedefli Beyaz renk ve 19" jantlar için 2 ayı aşkın bir süre bekledim. Görüştüğüm tüm Peugeot satıcıları lansman için gelmiş olan sınırlı sayıdaki 19" jantlı sedefli beyaz renkli RCZ lerin bir daha Türkiyeye gelmeyeceğini söylediler. Son olarak Mepa otomotivle görüştüm ve Fransa limanda eski siparişlerinden 1 adet olduğunu söylediler. O anda kaporayı verip işi bitirdim. Herhalde Türkiyeye son gelen sedefli beyaz RCZ i ben satın aldım. Araya 508 lansmanıda girince bekleyiş sürem iyice uzadı. Ama beklediğime de deydi desem yalan olmaz.

Biraz sürüşle ilgili bilgi vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi RCZ için test sürüsü yapılmıyor. Hep aracın sertliği konusunda şüphelerim vardı. Acaba araç çok sert bir süspansiyonamı sahiptir diye. Aracın direksiyonuna ancak aldıktan sonra geçebildim. Geçtiğimde de korkularımın yersiz olduğunu gördüm. Süspansiyon ve yayların eski aracım olan Seat LEON dan pek de farklı olmadığını gördüm ve rahatladım. Belki bir tık daha sert olabilir. Bence Peugeot Türkiyenin deneme sürüşü konusunda ciddi şekilde düşünmesi gerekli. Eminimki benim gibi şüpheleri olan bir çok kişi aracı satın alıp almama konusunda tereddütte kalmıştır. İnternette forumlarda da konu hakkında açıkçası pek fazla bilgiyede rastlayamadım. Umarım konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlara bir yardımım dokunur.

Benim aracım otomatik vites ve 156 hp olduğundan ancak benim gibi konforunada önem vereceklere hitap ediyor. Daha 600 km de olduğundan ötürü çok fazla hız denmesi yapamadım. Ama 200km hıza hiç zorlanmadan çıktığımı söyleyebilirim. Araç yolda ve park yerinde çok dikkat çekiyor. Araçları benim aracımın 2 -3 misli araç sahipleri bile dönüp dönüp bakıyolar. Park yerinde kaç defa aracımla fotoğraf çektirenlere rastladım. Dikkat çekmede çok tatminkar. Bir yerde okumuştum RCZ peugeotun vidaları sıkılmış hali diye yazıyorzu. Kabin içerisinde tıkırtı yok. SEAT dan önce 2001 106 GTI kullanıyordum ve ondan önce de 106 XS aracım vardı. Kaporta cidden çok zayıftı. Hep yer oyuklarla ve göçüklerle doluydu. Ayrıca kabinde çok fazla tıkırtı vardı. Seat Leonda en çok hoşuma giden özellik kaportanın ve aracın verdiği sağlamlık hissiydi. Kabul etmek lazım wv gurubu kaporta yönünden cidden iyi arabalar yapıyor. 5 sene zevkle kullandım ne kapıda ne de kaportada doğru dürüst bir göçük yoktu. RCZ de de aynı sağlamlığı gördüm. Umaraım tüm modellerinde artık bu güvenlik ve sağlamlık duygusunu verir.

Aracın altı çok alçak gibi dursa da dikkat etmeme me rağmen daha altını hiç vurmadım. (Umarım da bundan sonra vurmam) Hızlanmaya gelince aracım hem otomatik hemde 156hp olduğundan dolayı 200hp ler gibi gitmeyeceğini tahmin edebiliyorum. Ama 106 Gti ile karşılaştırma yaptığımda ilk hızların birbirine yakın olduğunu ama orta ve yüksek hızlarda RCZ in pozitif anlamda farkı olduğunu görüyoruz. Kabin içerisindeki yüksek devirlerde içeriye giren motor sesi ciddi anlamda keyif veriyor. Bir o kadarda benzin tüketmeye teşvik ediyor :)Şu andaki yakıt tüketimi 0,45 - 0,50 TL/km civarında. İleride düşer diye tahmin ediyorum. 3 yaşında bir kızım var. Arka koltuk onun için yeterli ancak yetişkin birisi için arka koltukta oturmak sıkıntılı olacaktır.

Bir başka konuda internette daha 3000-5000 km araçların satılık olduğunu görüyorum. Benim fikrim bu araçların ihtiyaç kredisi ile finansman amaçlı alınıp satıp nakite çevrilmesi olduğunu düşünüyorum. Alınıp da 5.000 km kullanılıp sıkılınalacak araç kesinlikle değil. Sıkılmadan en az 4-5 sene kullanacağımı tahmin ediyorum. Araçla ilgili başka soruları olan varsa içtenlikle yanıtlayabilirim.

γuяdaeя
05-04-2011, 14:30
Aramıza hoşgeldiniz. Öncelikle detaylı bilgilendirme için teşekkürler. Aracınızı keyifle ve güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Beyaz arslanın birkaç fotosunu ekleseniz ve gözlerimiz bayram etse :) http://i1104.hizliresim.com/2011/4/3/11324.gif

BahadırALTUN
05-04-2011, 14:30
Aramıza hosgeldiniz . Elbette fotografları bekliyoruz. Keyifli forumlar.

emrexxcv
05-04-2011, 14:42
aramıza hoşgeldiniz. rcz li bi arkadaşımızın daha aramıza katılması beni gerçekten heyecanlandırdı ;) artık araça ilgili her türlü veriyi sizden alabileceğiz.kazasız sürüşler diliyorum. :D

Ömer Gedik
05-04-2011, 14:50
Aramıza hoşgeldiniz. Bu kadar güzel bir araca sahip olduğunuz için çok şanslısınız benim gibi bir çok arkadaşım da bu araca büyük bir hayralık ve sahip olma isteği ile bakıyor.

Bu arada elimde 1 adet 19 jantlı Sedefli beyaz araç mevcut :D

Aracım bölümünde aracınızı paylaşırsanız ve buluşmalarımıza aktif katılırsanız çok seviniriz.

İlkay
05-04-2011, 14:53
Hoş geldiniz. Keyifli ve iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

complication
05-04-2011, 14:56
hoşgeldiniz, cidden çok güzel bir araba RCZ. güzel günlerde kullanırsınız umarım.

muhti
05-04-2011, 14:57
aracınız hayırlı olsun, hoşgeldiniz. benimde hayallerimi süsleyen bir araç rcz. mahsuru yoksa ne kadara aldınız bilgilendirebilirmisiniz. birde fotoğrafları bekliyoruz ;D

Esat
05-04-2011, 15:34
hoş geldiniz sizi ve aracınızı çok sevecegiz gibi meraklı bi insan oldugunuz belli umarım gelip geçen bi rüzgar olmassınız :) keyifli forumlar...

MyRCZ
05-04-2011, 15:39
Arkadaşlar hepinizin iyi dilekleri için teşekkür ederim. Fotoları en kısa zamanda çeker eklerim.

okan
05-04-2011, 16:06
Murat Bey ,

Avcılar Ayhan Bey den almışsınız aracınızı inşallah iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.....

Herhangi bir sıkıntınız olursa her türlü yardıma açığız.

Saygılarımızla....

Ömer Gedik
05-04-2011, 16:10
Mepa temsilcimiz de konuya düştü. :)

RCZ ile ilgili fotoğrafları hevesle bekliyoruz.

TanerHoca
05-04-2011, 16:18
aracınız hayırlı olsun.hoşgeldiniz.
umarım diğer rcz sahibi üyelerimiz gibi foruma geldiğiniz hızla gitmezsiniz.

haruntuncer
05-04-2011, 17:07
Hoşgeldiniz . RCZ nizi güzel günlerde kazasız belasız kullanırısınız inşaallah . En kısa zamanda resimlerinide bekliyoruz .

cmr_cihangir
05-04-2011, 17:15
Foruma hoşgeldiniz. Keyifli bir aracınız var. Keyifle, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle....

Yasin CCK
05-04-2011, 17:37
Harika bir tercih yapmışsınız. Kazasız, belasız, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...

TanerHoca
13-04-2011, 08:03
aracınız hayırlı olsun.hoşgeldiniz.
umarım diğer rcz sahibi üyelerimiz gibi foruma geldiğiniz hızla gitmezsiniz.

dedik ama üyemiz ortalarda yok!

emrexxcv
13-04-2011, 08:13
:'( hakkatten ya bu rcz ciler nerde? >:(

ertanRCZ
13-04-2011, 21:05
Aracınız hayırlı olsun rüyalarıma giren bir araba RCZ sorum 18 jant ve sedefli beyaz olarak mı satışa devam ediliyor yine ? 19 jant için o kadar bekletmeleri kötü bi durum inşallah haziran ayına kadar opsiyonlar dahil olur ve RCZ ye istediğim opsiyonlarla sahip olurum fotoları bekliyoruz beyaz rengi çok hoş :)

reisG
14-04-2011, 08:00
Bence RCZ nin ülkemize gelişi satışa sunuluşu ve opsiyonlarının büyük eksikliklerine rağmen satış rakamları tahmin ediliği gibi çok yüksek . RCZ Türkiye'de coupe sınıfında en fazla satılan araç. Satış rakamları konusunda bilgileri Peugeot Türkiye Satışları isimli konuda bulabilirsiniz. Şimdi gelelim. PT nin bence rezil olan RCZ satış gamına. 2.0 HDI 163 bg.lik dizel motora sahip RCZ ülkemize gelmedi. Bu vergi dezavantajından olabilir deyip geçiyoruz. İthal edilen motorlar 1.6 THP 156 bg. düz vites 1.6 THP 156 hp. otomatik vites, 1.6 THP 200 bg. düz vites.Ancak büyük eksiklikler şunlar. Sadece iki renk seçeneği var. siyah ve beyaz. Hatta orada bile kısıtlama yapmışlar. 156 bg.i siyah veya beyaz seçme şansınız varken 200 bg. sadece siyah ithal ediliyor. Temmuz ayındaki RCZ lansmanında ben satış müdürleri ile konuşmuştum. RCZ nin müşterinin istediğine göre opsiyonlar halinde ithal edileceğini söylemişlerdi. Fakat bu havada kalmış gibi gözküyor.İlk parti araçlarda olan 19 inchlik alaşım jantlar ve sedefli beyaz renk bile artık yok. 18 inch jant ve düz beyaz renk geliyor.Her zamanki gibi satış yapmak istemeyen PT mantığı RCZ de de geçerli...

γuяdaeя
14-04-2011, 08:08
Opsiyonlu ithalat konusunda PT'nin pek fazla söz sahibi ve etkin olduğunu düşünmüyorum. Fransa ne verirse onu getiriyorlar işte.

Ömer Gedik
14-04-2011, 08:17
ertan RCZ

Öncelikle Aramıza hoşgeldiniz. Tanışma ölümünde bir başlık açıp kendinizi tanıtırsanız çok seviniriz. RCZ ile ilgili alım aşamasında Size yardımcı olabilirim.

Reis abi hemen düzeltelim.

Bahsettiğin opak beyaz ve 18 jantlılar yerine şu an sedefli beyaz ve 19 jantlı araç geliyor. Bir dönem araçlar o şekilde geldi ve satıldı.

reisG
14-04-2011, 09:53
Ömer, bu güzel haber; en azından buzdolabı beyazı yerine sedefli hale geri dönmüşler bir de 19 jant iyi olmuş. 18 gerçekten ufak kalıyordu o dolgun çamurluklarda.
Bu arada İngiltere deki RCZ opsiyonları;
3 değişik motor tipi THP 156 200 HDI 163 düz ve otomatik vites alternatifleri
8 farklı renk
2 farklı disk seçimi
3 farklı tavan alternatifi
3 farklı yan tavan çıtası alternatifi
9 farklı ebat ve tip alaşım jant seçeneği
3 farklı aynı kaplaması
2 farklı ön panjur alternatifi
3 farklı sticker seçeneği
vs.vs.vs....

ertanRCZ
16-04-2011, 13:55
Az önce peugeot eskişehir bayisindeydim RCZ sordum yok üretimi durdu türkiyeye gelmiyor dediler ama diğer bayilerin internetten stoklarına baktığımda ellerinde var bu haber gerçekten doğru mu bilen biri yanıtlasın şu an türkiyeye gelmiyor mu ?

Ömer Gedik
16-04-2011, 13:58
Yok öyle birşey o da nerden çıktı şimdi :S RCZ elimizde de var isterseniz temin ederiz.

ertanRCZ
16-04-2011, 14:30
Eskişehir bayisine özel bi durum herhalde :) Zaten haziran ayında almayı düşünüyorum .Alım ile ilgili sorun olursa size danışacağım teşekkürler ...

γuяdaeя
16-04-2011, 15:07
Az önce peugeot eskişehir bayisindeydim RCZ sordum yok üretimi durdu türkiyeye gelmiyor dediler ama diğer bayilerin internetten stoklarına baktığımda ellerinde var bu haber gerçekten doğru mu bilen biri yanıtlasın şu an türkiyeye gelmiyor mu ?

Ellerinde olmamasını ya da getirilmiyor olmasını anlarım da, üretimi durduruldu diyen bayii neresinden uyduruyor işte onu anlamıyorum ;D

TanerHoca
16-04-2011, 15:20

rcz nin üretimi durdu mu onu bilmem ama zeka dağıtımının -en azından bayiler bazında- durduğu
bayinin size verdiği bu cevaptan sonra resmiyet kazanmış oldu. 8) :P

okan
18-04-2011, 12:42

rcz nin üretimi durdu mu onu bilmem ama zeka dağıtımının -en azından bayiler bazında- durduğu

Hocam söz meclisten dışarı herhalde.... :nargile

TanerHoca
18-04-2011, 12:45

:gul6
okan dağıtım bitmiş.alan almış almayan da almamış :havali

γuяdaeя
18-04-2011, 12:50

Mepa ve Baykaralar hariç :fiuw :gul8

Esat
18-04-2011, 12:50
Ben ankaradayken beyazını gördüm sedefli, 19 luk göral bayiinde çalışan birinindi tol du plakası yanılmıyorsam herkes hayran hayran baktı duraktakiler yürüyenler fln

reisG
18-04-2011, 14:08
Hatta Peugeot otomobil üretmeyi de bırakmış. ilk işine yani baharat değirmeni işine büyük yatırım yapacakmış.

γuяdaeя
18-04-2011, 14:14
Hatta Peugeot otomobil üretmeyi de bırakmış. ilk işine yani baharat değirmeni işine büyük yatırım yapacakmış.

İlk defa Avusturya'da gittiğim bir restoranda görmüştüm. Karabiber değirmeni Peugeot markaydı :)

reisG
18-04-2011, 14:34
Bizim ofisin yemek kısmında bunlardan var. işte resimler
http://img233.imageshack.us/img233/8897/picture298p.jpg
http://img251.imageshack.us/img251/1908/picture299c.jpg

TanerHoca
18-04-2011, 18:17

tüm karizmanın yarıldığı an :kac

Esat
18-04-2011, 18:21
İtalyan mı bekliyordun Taner agabey...

Cem B
18-04-2011, 18:25

Abi biz onların türkiye distribütörüyüz.:) Sizin yemek katı en ucuzlarını almış k.biber ve tuz değirmenleri tanesi ortalama 200 tl den satılıyor.Gourme ürünler:)

Dünyada en çok bilinen markalardan biridir ve lüx ün simgesidir.Yarın resimlerini çekiip burdan ekleyebilrim:)

TanerHoca
18-04-2011, 18:30

esat konu RCZ olunca insan aşağıdaki gibi birşey bekliyor haliyle :nargile

http://www.ewallpapers.eu/w_show/peugeot-308-rcz-city-1024-768-1232.jpg

Esat
18-04-2011, 18:34
Burdada pejo ucuz arkadaş acaba ötekilere göre dahamı sert dahamı çok ses çıkarıyor:) ama gene karizmatik :)

Esat
18-04-2011, 18:35

esat konu RCZ olunca insan aşağıdaki gibi birşey bekliyor haliyle :nargile

http://www.ewallpapers.eu/w_show/peugeot-308-rcz-city-1024-768-1232.jpg

Abi griyi sevmem ama bu renkte çok cezbedici durmuş be :)